Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Hyperledger Fabric Vs Sawtooth Vs Composer

آیا می خواهید تفاوت بین Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer را درک کنید؟ بیایید اکنون تشابهات و تفاوتهای این راهنمای جامع را بررسی کنیم.

با وقوع انقلاب جدید بلاکچین در سراسر جهان ، حتماً نام Hyperledger را شنیده اید. Hyperledger یکی از بزرگترین سیستم عامل های بلاکچین سازمانی در بازار است. بنیاد لینوکس پشت ایده ایجاد کنسرسیومی از شرکت ها برای پیشرفت فناوری بلاکچین است. بنابراین ، مقایسه Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer اکنون لازم است.

در حال حاضر ، آنها پروژه های زیادی را در زیر بال خود دارند. با این حال ، بسیاری از شما در مورد تفاوت این پروژه ها با یکدیگر سردرگم هستید.

بنابراین ، ما این سه پروژه را با هم مقایسه خواهیم کرد و به شما کمک می کنیم بین آنها تفکیک کنید. بنابراین ، بیایید توضیحات Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer را شروع کنیم!

اکنون ثبت نام کنید: دوره رایگان مبانی بلاکچین

Contents

فهرست مطالب

فصل 1: پارچه هایپرلجر: پیشگام بلاکچین سازمانی

فصل 2: ​​Hyperledger Sawtooth: یکی دیگر از نقاط عطف Blockchain

فصل سوم: Hyperledger Fabric Vs Sawtooth

فصل چهارم: آهنگساز هایپرلجر: ابزار توسعه

فصل 5: Hyperledger Fabric Vs Sawtooth Vs آهنگساز: همه مقایسه ها

فصل 6: نتیجه گیری

فصل 1: پارچه هایپرلجر: پیشگام بلاکچین سازمانی

پارچه هایپرلجر چیست?

طبق اسناد رسمی ، Hyperledger Fabric یکی از پروژه های منبع باز تحت شرکت کنسرسیوم بلاکچین سازمانی Hyperledger است. از آنجا که هایپرلجر همیشه یک محیط همکاری را ترویج می کرد ، تمام پروژه های تحت آن نتیجه نهایی همکاری ها هستند.


به هر حال ، Hyperledger Fabric یک پلت فرم بلاکچین سازمانی با دفترها ، استانداردها ، پروتکل ها ، تماس ها دقیقاً مانند همه سیستم عامل های دیگر است.

با این حال ، در اینجا تفاوت هایی با پلت فرم بلاکچین معمولی خواهید یافت در واقع ، این بستر عمومی نیست اما مجاز است.

بنابراین ، در اینجا هرکسی قادر به دریافت مجوز ورود نخواهد بود. از طرف دیگر ، شبکه فقط درصورتیکه کاربر به درستی برای آن احراز هویت شود ، ورودی را ارائه می دهد. بنابراین ، می تواند یک بستر شبکه داخلی مناسب برای شرکت ها باشد.

شرکت های سازمانی می توانند تمام متجاوزان را از این کار دور نگه دارند و فقط به کارمندانشان اجازه دسترسی به سیستم را می دهند. به هر حال این پلتفرم فرصت فوق العاده ای را برای شرکت ها فراهم می کند.

بیشتر ، با MSP ها ، گزینه های قابل جابجایی ، چندین قالب دفتر و پروتکل های اجماع ارائه می شود. بنابراین ، اتفاقاً انعطاف پذیری زیادی ایجاد می کند. اگر اسناد پارچه هایپرلجر را بررسی کنید ، می توانید درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بیایید به قسمت بعدی این راهنمای مقایسه Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer برویم.

آیا می خواهید در مورد پارچه هایپرلجر بیشتر بدانید؟ اکنون راهنمای نهایی ما را در زمینه پارچه هایپرلجر ببینید!

مزایای اساسی پارچه هایپرلجر

قبل از شروع به مقایسه ، برخی از مزایای اساسی این سیستم عامل را بررسی کنید.

 • متن باز

خوب ، ابتدا به ویژگی منبع باز این پلتفرم بیایید. این بدان معنی است که هر کسی در استفاده از آن آزاد است. آنها حتی همه کدها و پرونده ها را برای دسترسی به شما در GitHub بارگذاری کرده اند. بنابراین ، این یک امتیاز مثبت بزرگ برای هر کس است.

عامل قابل توجه دیگر در مورد این سیستم عامل داشتن هر نوع قفل فروشنده است. بنابراین ، در صورت داشتن تیم توسعه قوی ، می توانید از کد استفاده کرده و آن را مطابق نیاز خود تغییر دهید.

بیشتر اینکه ، همانطور که منبع باز است ، هر نوع اشکال در سیستم بسیار سریع مرتب می شود.

 • مناسب برای صنعت گسترده

در حال حاضر ، می توانید در آموزش Hyperledger Fabric ببینید که برای هر نوع صنعتی ایده آل است. بنابراین ، به این معنی است که صرف نظر از اینکه چه نوع از شرکت شما باشد ، کاملاً قابل انعطاف است. در حقیقت ، در حال حاضر بسیاری از بخش ها با افزایش محبوبیت از آن استفاده می کنند.

بنابراین ، استفاده از آن در شرکت شما حتی مسئله ای نخواهد بود. به هر حال ، در حال حاضر ، محبوب ترین در مدیریت زنجیره تامین ، اینترنت چیزها ، بانکداری ، رسانه ها ، مراقبت های بهداشتی ، بیمه ، دولت و بسیاری دیگر است.

 • کد کیفیت

عامل مهم دیگر در مورد این سیستم عامل این است که همه کدها از بالاترین کیفیت برخوردار هستند. علاوه بر این ، آنها اطمینان حاصل می کنند که همه کدها قبل از نهایی شدن از مشاهده دقیق استفاده می کنند. به هر حال ، تمرکز بیشتر روی کیفیت است تا کمیت.

خواهید دید که بیشتر پروژه هایپرلجر زمان بسیار زیادی را می طلبد تا وارد بازار شود. در حقیقت ، اگر آموزش Hyperledger Fabric را مشاهده کنید ، می بینید که این مقاله در بین آنها موجود است.

بنابراین ، می توانید بهترین کیفیت خروجی را از این سیستم عامل در مقایسه با سیستم عامل سنتی فرض کنید.

 • کارایی بالاتر

در مقایسه با سایر سیستم عامل های موجود در بازار ، Hyperledger Fabric کارآمدترین بازده را ارائه می دهد. در واقع ، ساختار سیستم عامل برای این نوع خروجی تنظیم شده است. اما چگونه این کار را انجام می دهد?

خوب ، در واقع معامله را از سایر مراحل سفارش یا تعهدات جدا می کند. همچنین ، تمام گره های درون سیستم نسبت به تکالیف مختلف کار می کنند. این فرایند تمام بارهای شبکه را در بین گره ها توزیع می کند.

بنابراین ، پلت فرم یک خروجی کارآمد را ارتقا می دهد زیرا برای انجام هر کار زمان زیادی لازم نیست.

 • طراحی مدولار

یکی دیگر از مزایای بزرگ این پلت فرم ساختار مدولار است. خوب ، این ویژگی برای همه پروژه های هایپرلجر غیر معمول نیست. با این حال ، این یکی از توابع بسیاری در سیستم است. چطور؟ خوب ، با طراحی مدولار ، شما می توانید هر ویژگی را به برق متصل کرده و از آن استفاده کنید.

علاوه بر این ، شما باید از الگوریتم های اجماع مختلف نیز استفاده کنید. همراه با پروتکل های اجماع ، مدیریت نیز در اینجا متنوع تر است. بنابراین ، می توانید با این بستر شبکه مناسب شرکت خود را ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: هایپرلجر: بلاکچین Enterprise

مدل معماری پارچه هایپرلجر

دارایی های

در معماری ، هر چیزی می تواند یک دارایی باشد. به عنوان مثال ، اگر هر شی ملموس یا نامشهود باشد ، این یک دارایی محسوب می شود. در حقیقت ، این پلتفرم مانند سایر سیستم عامل ها هیچ دارایی بومی برای خود ندارد.

اما اگر به یکی از آنها نیاز دارید ، می توانید در اینجا هر چیزی را به عنوان دارایی در آورید. اما لازم است در دنیای واقعی از یک ارزش فیزیکی برخوردار باشد.

 Chaincode

یک سیستم عامل بلاکچین بدون منطق تجاری ناقص به نظر می رسد ، درست است؟ به همین دلیل Hyperledger Fabric Chaincode را به عنوان منطق تجاری پلت فرم ارائه می دهد. با chaincode ، می توانید دارایی و سایر تغییرات آن را قبل از انجام معامله تعریف کنید.

علاوه بر این ، برای افزایش کارایی ، کد Chainc جدا از سفارش معامله اجرا می شود. و این روند امنیت را نیز افزایش می دهد.

 دفتر کل

خوب ، دفتر به طور واضح بخشی بسیار مورد نیاز این سیستم عامل است. هر معامله در شبکه به دفتر ثبت می شود. بیشتر از این ، دفتر تغییرناپذیر است و بنابراین هیچ کس نمی تواند پس از ورود به سیستم مقدار آن را تغییر دهد.

برای کمک به شما بیشتر ، با یک پرس و جو SQL همراه است. در حقیقت ، پرس و جو SQL به فیلتر کردن دفتر کمک می کند و به شما نتیجه دلخواه می دهد.

 هویت

همانطور که مجاز است ، به یک سرویس مدیریت هویت مستقل نیاز دارد. و Hyperledger Fabric یک سرویس مدیریت عضویت برای مرتب سازی هویت ارائه می دهد. با استفاده از این سرویس می توانید تمام شناسه هایی را که می توانند وارد سیستم عامل شوند ذخیره کنید.

همچنین می توانید هویت ها را با توجه به عنوان آنها به قسمت های مختلف شبکه محدود کنید.

بیشتر بخوانید: موارد استفاده از پارچه هایپرلجر و مطالعات موردی

 رازداری و حریم خصوصی

خوب ، با کمک شبکه مجاز ، شما رازداری و رازداری می کنید. این دو عامل در شرکتهای سازمانی واقعاً ضروری است. بنابراین ، می توانید معامله خصوصی را با طرف مورد نظر خود آغاز کنید. همچنین می توانید معامله محرمانه خود را از کل شبکه مخفی کنید.

با این حال ، به یاد داشته باشید که مهم نیست معاملات شما چقدر خصوصی باشد ، باز هم در دفتر حساب باقی خواهد ماند.

پروتکل های امنیتی

پروتکل های امنیتی پلت فرم گسترده هستند. برای اطمینان از اینکه کسی نمی تواند به اطلاعات حساس شما دسترسی پیدا کند ، لایه هایی از امنیت را فراهم می کند و از هرگونه حمله سایبری جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، مکانیسم های رمزگذاری در شبکه کاملاً پیشرفته هستند و شکستن آنها نسبتاً سخت است.

بنابراین ، اگر شرکت شما با مسائل مربوط به حمله سایبری سروکار دارد ، می توانید برای محافظت از این سیستم عامل ، آن را بررسی کنید.

 اجماع، وفاق

در حال حاضر ، Hyperledger Fabric از Kafka به عنوان پروتکل اصلی توافق در شبکه استفاده می کند. متأسفانه ، این فقط تحمل عیب تصادف است و نه تحمل عیب بیزانس. بنابراین ، در صورت بروز هرگونه ناکارآمدی در سیستم ، الگوریتم ها آن را به عنوان خطاهای خرابی ترسیم می کنند.

به غیر از این موارد ، این پلتفرم الگوریتم های BFT را برای سرویس سفارش امکان پذیر می کند. به غیر از کافکا ، سولو نیز یک الگوریتم اجماع در کانال است. اما فقط توسعه دهندگان از آن استفاده می کنند و برای مقیاس گذاری مناسب نیست.

از طرف دیگر ، پروتکل اجماع Raft یک پروتکل کاملا متفاوت است. این نسبتاً جدید است و از یک ساختار نوع رهبر پیرو پیروی می کند. با این حال ، این نیز BFT نیست ، فقط CFT است.

بیایید قسمت بعدی این راهنمای مقایسه Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer را بررسی کنیم.

فصل 2: ​​Hyperledger Sawtooth: یکی دیگر از نقاط عطف Blockchain

Hyperledger Sawtooth چیست?

طبق اسناد رسمی ، Hyperledger Sawtooth یکی دیگر از پروژه های منبع باز تحت شرکت کنسرسیوم بلاک چین Hyperledger است. کاملاً شبیه پارچه هایپرلجر است. با این حال ، بیشتر برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است.

بیشتر از آن ، به نظر می رسد که طراحی فوق العاده بی عیب و نقص باشد تا کاربر پسندتر برای شرکت های سازمانی باشد.

بعلاوه ، برای اطمینان از اینکه نرم افزار به نرمی پیش می رود ، لایه توسعه از لایه اصلی جدا شده است.

بنابراین ، در صورت بروز هرگونه مشکل ، مهم نیست که سیستم اصلی دست نخورده باقی بماند. همچنین ، افزایش بار روی لایه توسعه برنامه نیز بر عملکرد سیستم اصلی تأثیر نخواهد گذاشت.

نکته مثبت مثبت دیگر این پلتفرم پشتیبانی از چندین زبان برنامه نویسی است. برای توسعه برنامه ها می توانید از هر زبان برنامه نویسی استفاده کنید. با این وجود ، لازم نیست دانش صریحی در مورد سیستم اصلی برای آن داشته باشید.

به همین دلیل است که نمونه Hyperledger Sawtooth مناسب تر برای توسعه برنامه های بلاکچین است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می توانید مستندات Hyperledger Sawtooth را نیز بررسی کنید.

به هر حال ، بیایید به قسمت بعدی این راهنمای Fabric Hyperledger vs Sawtooth vs Composer برویم.

بیشتر بخوانید: Hyperledger Sawtooth: Blockchain برای تجارت

ویژگی های Hyperledger Sawtooth

برنامه توسعه دوستانه

همانطور که گفتیم ، پیش از این ، دامنه برنامه به سیستم اصلی پیوند ندارد. بنابراین ، با جداسازی دامنه برنامه از سیستم اصلی ، توسعه برنامه را آسان می کند. علاوه بر این ، مثال Hyperledger Sawtooth همچنین انتزاع قراردادهای هوشمند را ارائه می دهد.

در این بخش ، توسعه دهندگان می توانند زبان مورد نظر خود را برای نوشتن قرارداد هوشمند انتخاب کنند. علاوه بر این ، این نرم افزار رایگان است که یک قرارداد هوشمند VM یا یک منطق کسب و کار باشد.

در واقعیت ، هر دوی آنها حتی می توانند با هم زندگی کنند.

ویژگی های مجوز

در حقیقت ، پلت فرم Sawtooth برای حل تمام محدودیت های موجود در یک شبکه خصوصی در نظر گرفته شده است. برای حل این مشکل ، گزینه های مجوز مجزا را برای خوشه های گره در سیستم ارائه می دهد.

علاوه بر این ، هیچ گره متمرکز نمی تواند هر نوع داده محرمانه ای را به دنیای خارج نشت کند. بعلاوه ، با کمک مجوز ، به هر گره انواع مختلفی از ترخیص داده می شود. بنابراین ، گره های بدون تأیید نمی توانند سندی را که قرار نیست وارد شود ، ببینند.

 شبکه خصوصی

یکی دیگر از جنبه های خوب این پلت فرم محدودیت کاربران غیر مجاز است. نه تنها محدودیت موجود در شبکه است ، بلکه هنگام ورود به سیستم ، گره ها باید شناسایی مناسب داشته باشند. این بدان معنی است که هر کسی که هیچ هویت کافی در شبکه نداشته باشد نمی تواند وارد شبکه شود.

بیشتر ، این به تقویت سیستم امنیتی پلت فرم نیز کمک می کند. هر فعالیت غیرمجاز نیز به راحتی قابل تشخیص است.

 اجرای معامله موازی

Hyperledger Sawtooth به جای یک معامله سریال ، معاملات موازی را ارتقا می دهد. انجام معاملات به صورت موازی باعث صرفه جویی در وقت زیادی می شود. در واقع ، معاملات سریال بار کاری شبکه را افزایش می دهد و همچنین انرژی زیادی را اشغال می کند.

اما با Sawtooth ، این وضعیت به راحتی قابل اجتناب است.

 ساختار مدولار

ساختار مدولار نیز یکی دیگر از ویژگی های عالی این پلتفرم است. این به شما کمک می کند هر نوع ویژگی را که می خواهید به شبکه اضافه کنید. بنابراین ، نسبتاً اطمینان می دهد که شما احساس سفارشی تری را نسبت به نیازهای شرکت خود احساس خواهید کرد.

اکنون نگاهی خواهیم داشت به عناصر این سیستم عامل در این راهنمای Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer.

همچنین بخوانید: بلاکچین سازمانی: تحول صنعتی

Elements of the Hyperledger Sawtooth Architecture

سیستم رویداد

سیستم دریچه برای شبکه کاملاً ضروری است. علاوه بر این ، از ایجاد رویدادها و پخش آنها به گره ها پشتیبانی می کند. بنابراین با این کار ، برنامه ها می توانند در رویدادهای مشترک در بلاکچین مشترک شوند. و همچنین ، اطلاعات را به گره های دیگر نیز منتقل کنید.

 پروژه ادغام Sawtooth-Ethereum (ست)

با کمک این عنصر می توانید قابلیت همکاری پلت فرم Ethereum و Sawtooth را ایجاد کنید. علاوه بر این ، شما همچنین می توانید با کمک شیث از EVM استفاده کنید.

 الگوریتم های اجماع قابل جابجایی

اتفاق نظر در Hyperledger Sawtooth بسیار انعطاف پذیرتر از سیستم عامل های دیگر است. در واقع ، این پروتکل های قابل اجماع قابل جابجایی را ارائه می دهد که به افزایش سطح امنیت و سطح کارایی سیستم کمک می کند.

عامل مهم دیگر در مورد این پلتفرم این است که به چندین توافق نامه در یک بستر بلاکچین اجازه می دهد. در واقع ، این بدان معنی است که شما می توانید از پروتکل های اجماع مختلف برای کارهای مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال ، می توانید از الگوریتم “A” برای معاملات و الگوریتم “B” برای قراردادهای هوشمند استفاده کنید.

در نهایت به این بستگی دارد که کدام ترکیب برای شما بهتر کار کند. به هر حال ، Proof of Elapsed Time بیشتر به عنوان BFT در این سیستم عامل محبوب است. سایر الگوریتم های اجماع شامل:

 • Devmode
 • PBFT
 • شاعر CFT
 • قایق

 مدلهای خانواده معامله

این شبکه برخی از خانواده های معاملات مدل را ارائه می دهد –

خانواده های معامله بخش عمده ای از این سیستم عامل هستند. بدون خانواده های معامله ، شبکه به هیچ وجه کار نخواهد کرد. علاوه بر این ، شما آزاد هستید که یک خانواده معاملات سفارشی را برای تعریف دقیق الزامات اجرا کنید.

با این حال ، آموزش Hyperledger Sawtooth برخی از مدل های داده را برای خانواده های معاملاتی ارائه می دهد که می توانید استفاده کنید. اینها هستند –

 • خانواده تراکنش BlockInfo: می توانید از این مورد برای ذخیره اطلاعات در مورد بلوک های تاریخی استفاده کنید.
 • خانواده معامله هویت: این یکی تمام داده های مجاز اعتبار سنج ها و تراکتورها را به همراه کلیدهای عمومی آنها کنترل می کند.
 • خانواده معاملات IntegerKey: می توانید از آن برای آزمایش هر دفترچه مستقر استفاده کنید.
 • خانواده معامله رجیستری اعتبارسنج: در حقیقت ، این خانواده راهی را برای افزودن اعتبار سنج ها در شبکه فراهم می کند.
 • تنظیمات خانواده معامله: با این یکی ، شما یک مدل پیاده سازی مرجع برای نگه داشتن تنظیمات پیکربندی زنجیره ای دریافت خواهید کرد.
 • خانواده معاملات Smallbank: در واقع ، شما می توانید از این مورد برای تجزیه و تحلیل عملکرد و تست معیار سیستم استفاده کنید.
 • خانواده معاملات XO: خوب ، این یکی به شما این امکان را می دهد که یک بازی tic-tac-toe را با یک کاربر دیگر بازی کنید.

عالی است ، اکنون که همه چیز در مورد این دو سیستم عامل را می دانید ، بیایید ببینیم که چگونه مقایسه می شود در این مقاله.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماشین مجازی Ethereum ، از راهنمای اختصاصی ما درباره شرکت Ethereum بیشتر بدانید.

فصل سوم: Hyperledger Fabric Vs Sawtooth

خوب ، پارچه Hyperledger vs Sawtooth Lake یکی از موضوعات قابل بحث در حال حاضر در اینترنت است. هر دوی این سیستم عامل ها برای شرکت ها عالی هستند ، اما تفاوت قابل توجه بین این دو چیست?

برای این ، من نکات را یکی یکی توصیف می کنم. بنابراین ، بیایید بررسی کنیم که این موارد در این راهنمای Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer چیست.

 • سطح مجوز

خوب ، همه ما می دانیم که پارچه هایپرلجر یک پلت فرم مجاز است. در واقع ، این بدان معنی است که شما می توانید برخی از گره ها را مجاز کنید و می توانید برخی از گره ها را در صورت نیاز سیستم محدود کنید. بدیهی است که در سناریوی سازمانی ، شما نمی خواهید رقابت به سیستم شبکه داخلی وارد شود.

از طرف دیگر ، Hyperledger Sawtooth نیز یک شبکه مجاز است. با این حال ، از سناریوهای غیرمجاز نیز پشتیبانی می کند.

بعلاوه ، در صورت تمایل ، می توانید پلتفرم را پیکربندی کنید تا به عنوان یک پلت فرم عمومی کار کند. این چیزی است که در پارچه غیرممکن است. و این تفاوت اصلی بین پارچه Hyperledger در مقابل دریاچه Sawtooth است.

 • الگوریتم اجماع

تفاوت قابل توجه دیگر بین Hyperledger Fabric در مقابل Sawtooth Lake الگوریتم اجماع است. در حال حاضر ، پارچه هایپرلجر فقط از کافکا و الگوریتم های دیگر مبتنی بر CFT استفاده می کند. در حقیقت ، تحمل Crash Fault به اندازه BFT قوی نیست. همراه با کافکا ، Solo و Raft نیز وجود دارد.

از طرف دیگر ، Sawtooth Proof of Elapsed Time ، قالب متفاوتی از الگوریتم اجماع. این یکی از هر نظر خیلی بهتر از کافکا است. علاوه بر این ، از Devmode ، PBFT ، PoET CFT و Raft نیز پشتیبانی می کند.

 • پشتیبانی از تحمل خطای بیزانس

خوب ، این یکی از تفاوتهای عمده پارچه Hyperledger در مقابل دریاچه Sawtooth است. همه الگوریتم های اجماع فعال در پارچه قادر به پشتیبانی از تحمل خطای بیزانس نیستند. در واقع ، تمام الگوریتم ها فقط Crash Fault Tolerance را ارائه می دهند. در حال حاضر ، هنوز هیچ پشتیبانی BFT از Fabric وجود ندارد.

از طرف دیگر ، Hyperledger Sawtooth با پشتیبانی از تحمل گسل بیزانس ارائه می شود. الگوریتم های اصلی آنها PoET ، BFT است. از طرف دیگر ، PBFT نیز الگوریتمی دیگر است که در Sawtooth کار می کند. بنابراین ، در این حالت ، اره بسیار برتر از پارچه است.

 • فناوری قرارداد هوشمند

با رفتن به Hyperledger Sawtooth بعدی در مقابل نقطه مقایسه پارچه ، قراردادهای هوشمندی به دست ما می رسد. خوب ، قراردادهای هوشمند نوعی منطق تجاری است. برای حفظ آن در داخل شبکه ، Fabric منطق تجاری مشابهی به نام Chaincode را ارائه می دهد.

در واقع ، Chaincode تمام مدیریت دارایی و اجرای منطقی شبکه را کنترل می کند. با این حال ، فکر می کنید Sawtooth ویژگی مشابهی را ارائه می دهد.

خوب ، فناوری قرارداد هوشمند خانواده های معامله ای را ارائه می دهد که می توانند از منطق تجارت و سایر جنبه های شبکه مراقبت کنند. علاوه بر این ، با کمک این خانواده های معامله ، مدیریت منطق تجارت بسیار آسان تر می شود.

آیا می خواهید تفاوت بین پارچه و اره را بدانید؟ درباره تفاوت آنها با راهنمای ما در Hyperledger Sawtooth vs. بیشتر بدانید. الان پارچه!

 • نوع قرارداد هوشمند

خوب ، برای نوع قرارداد هوشمند در Hyperledger Fabric ، نسخه نصب شده آن را دریافت می کنید. بنابراین ، انتخاب زبان قرارداد هوشمند خود در اینجا کمی محدود است. بیشتر از این ، شما فقط در چند زبان محدود به سفارشی سازی هستید ، نه خیلی زیاد.

از طرف دیگر ، Sawtooth معاملات قرارداد هوشمند نصب شده و هم زنجیره ای را ارائه می دهد. در واقع ، این بدان معنی است که شما می توانید با هر نوع زبانی که ترجیح می دهید قرارداد هوشمند شخصی خود را ایجاد کنید. پس از آن ، می توانید آن را چرخ دنده کنید تا به عنوان یک قرارداد هوشمند کار کند.

 • پشتیبانی از زبان قرارداد هوشمند

تفاوت بزرگ دیگر Hyperledger Sawtooth vs Fabric پشتیبانی از زبان های قرارداد هوشمند است. در حال حاضر ، Fabric فقط از دو زبان برنامه نویسی JavaScript و Golang پشتیبانی می کند. اگر می خواهید از هر زبان برنامه نویسی دیگری برای قراردادهای هوشمند استفاده کنید ، نمی توانید.

از طرف دیگر ، Sawtooth از بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند Rust ، JavaScript ، Go یا Python پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، با کمک Seth ، حتی می توانید از Solidid نیز استفاده کنید. به غیر از اینها ، پشتیبانی از زبانهای برنامه نویسی بیشتر در حال انجام است. بنابراین ، در Sawtooth انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت.

 • پروسه جابجایی پول

برای مقایسه بعدی Hyperledger Sawtooth vs Fabric ، من به پردازش معاملات می پردازم. در Fabric خواهید دید که تمام پردازش معاملات با استفاده از همکارهای تأیید و سفارش خدمات انجام می شود. در واقع ، این دو نوع گره وظیفه پردازش همه معاملات را دارند.

اما در آموزش Hyperledger Sawtooth ، موضوع به شدت تغییر می کند. در اینجا ، هیچ سرویس سفارش یا تأیید همتایان وجود ندارد بلکه اعتبارسنجی است که به روند رسیدگی می کند.

بیشتر از این ، وظایف هر دوی این گره ها کاملاً متفاوت است.

همچنین بخوانید: Hyperledger Fabric 2.0: Blockchain نسل بعدی

 • ذخیره سازی دولتی

در هر بلاکچین ، باید گزینه ذخیره سازی حالت به روز شده وجود داشته باشد. بدون آن ، شبکه نمی تواند بداند که وضعیت فعلی شبکه برای اجرای کامل پروتکل های اجماع چیست. بنابراین ، برای آن ، آنها فضای ذخیره سازی دارند که از آنها استفاده می کنند. در Fabric ، تمام به روزرسانی های شبکه بلاکچین در پایگاه داده های CouchDB یا leveldb ذخیره می شوند.

اما در Sawtooth ، ذخیره سازی دولت پایگاه داده اصلی lmdb است. و این تفاوت دیگری بین Hyperledger Sawtooth vs Fabric است.

 • پشتیبانی EVM

این یکی از تفاوتهای عمده این دو سیستم عامل است. در حقیقت ، استفاده از Seth به Sawtooth اجازه می دهد تا از ویژگی های Ethereum در سیستم عامل خود بهره برداری کند. بنابراین ، با کمک Seth می توانید پشتیبانی EVM را دریافت کنید ، که یک معضل بزرگ برای توسعه دهندگان است.

از طرف دیگر ، پارچه در واقع هیچ ویژگی ست ندارد. بنابراین ، نمی تواند EVM را پشتیبانی کند.

 جدول مقایسه Hyperledger Sawtooth در مقابل پارچه

 پارچه مصنوعی
سطح مجوز مجاز مجاز و بدون اجازه
الگوریتم اجماع بیشتر از کافکا استفاده می کند ، از الگوریتم های دیگر نیز پشتیبانی می کند بیشتر از Proof of Elapsed Time استفاده می کند ، از الگوریتم های دیگر نیز پشتیبانی می کند
پشتیبانی BFT خیر ، فقط از Crash Fault Tolerance پشتیبانی می کند بله ، از تحمل خطای بیزانس پشتیبانی می کند
فناوری قرارداد هوشمند Chaincode خانواده های معامله
نوع قرارداد هوشمند نصب شده است زنجیره ای و نصب شده
پشتیبانی از زبان قرارداد هوشمند Golang یا JavaScript Rust ، JavaScript ، Go یا Python ؛ با استفاده از Seth از جامدادی پشتیبانی می کند
پروسه جابجایی پول تأیید همتایان و خدمات سفارش اعتبارسنج
ذخیره سازی دولتی CouchDB یا leveldb پایگاه داده مرکزی lmdb
پشتیبانی EVM نه بله (از طریق شیث)

بیایید ببینیم Hyperledger Composer در این راهنمای Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer چیست.

آیا می خواهید سیستم عامل های مبتنی بر بلاکچین را پیاده سازی کنید؟ راهنمای نهایی ما در مورد چگونگی پیاده سازی بلاکچین را در حال حاضر بررسی کنید!

فصل چهارم: آهنگساز هایپرلجر: ابزار توسعه

آهنگساز هایپرلجر چیست?

طبق اسناد رسمی ، Hyperledger Composer یک پروژه بلاک چین تحت شرکت Hyperledger است. همچنین ، مانند هر پروژه دیگری که تاکنون در مورد آن بحث کرده ایم ، نیست. این یک رویکرد نسبتاً منحصر به فرد برای تکامل blockchains است. در حقیقت ، این سرویس عمدتا مجموعه ای از ابزارها و یک چارچوب توسعه را برای استقرار برنامه های بلاکچین ارائه می دهد.

هدف اصلی Hyperledger Composer سرعت بخشیدن به زمان اطمینان از وجود یک پروژه بلاکچین بیشتر در بازار است. معمولاً برای پیاده سازی کامل بستر بلاکچین ، زمان نسبتاً زیادی لازم است. این باعث دلسرد شدن بسیاری از بنگاه های اقتصادی می شود.

به همین دلیل است که می توانید از آموزش Hyperledger Composer برای استقرار سریع راه حل بلاکچین استفاده کنید. بیشتر از این ، به شما کمک می کند تا موارد استفاده را در یک زمان مختصر پیاده سازی کنید. علاوه بر این ، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آهنگساز Hyperledger ، به اسناد رسمی مراجعه کنید.

توجه داشته باشید: متأسفانه ، آهنگساز اکنون منسوخ شده است. بنابراین ، دیگر هیچ به روزرسانی جدیدی در مورد این پروژه وجود ندارد.

ما فقط قبل از استفاده از این پروژه در مورد ویژگی آن بحث می کنیم.

بیشتر بخوانید: آهنگساز Hyperledger: بلاکچین سازمانی خود را بسازید

ویژگی های آهنگساز هایپرلجر

 • زبان مدل سازی ساده

با استفاده از ابزار توسعه ، شما به زبانهای مختلف مدل سازی خواهید رسید. این موارد به شما کمک می کند تا هر نوع منطق تجاری را به راحتی ایجاد کنید. بیشتر از این ، تعریف یک شبکه تجاری با زبان مدل سازی هدفمند آن بسیار آسان است. تمام معاملات اسکریپت آنها در JavaScript است.

و جاوا اسکریپت اتفاقاً یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در حال حاضر در جهان است. بنابراین ، با یک یافته ، یک تیم توسعه مناسب برای این ابزار آسان است.

 • POC سریع قابل استفاده مجدد

اثبات مفهوم یکی از مهمترین مواردی است که به پروژه های بلاکچین می رسد. بسیاری از شرکت ها به دنبال ارائه دهندگان دیگر هستند تا اثبات مفهوم بلاکچین را برای شرکت خود ارائه دهند. با این حال ، در اینجا با آموزش Hyperledger Composer ، POC هایی به دست می آورید که به راحتی قابل استفاده و سفارشی هستند.

در واقع ، به جای هفته ها ، می توانید در عرض چند ساعت یک برنامه کاربردی ایجاد کنید. همه برنامه ها آماده تولید هستند. عالی نیست?

 • یکپارچه سازی داده ها

مسئله مهم دیگر ادغام سیستم موجود با سیستم جدید است. بدیهی است ، اونی که اکنون دارید در شبکه قدیمی اجرا می شود. اما تغییر کل شبکه به زمان و منابع زیادی نیاز دارد و این می تواند به ارزش برند نیز آسیب برساند.

اما می توانید از Loopback برای اتصال سیستم موجود خود به بلاک چین در Hyperledger Composer استفاده کنید. علاوه بر این ، بسیار آسان است و زمان بسیار کمتری نسبت به روش های سنتی دارد.

بیشتر بخوانید: Blockchain Proof of Concept: Enterprise POC Guide

فصل 5: Hyperledger Fabric Vs Sawtooth Vs آهنگساز: همه مقایسه ها

Hyperledger Fabric Vs Composer

خوب ، اول از همه ، پارچه هایپرلجر در مقابل آهنگساز یک جنبه کاملا متفاوت است. در واقع ، هر دو این پروژه ها بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. یکی از تفاوتهای قابل توجه بین Hyperledger پارچه در مقابل آهنگساز این است که Fabric یک چارچوب است و Hyperledger Composer یک ابزار است.

بنابراین ، با Hyperledger Composer می توانید یک بستر جدید از چارچوب مشابه Hyperledger Fabric ایجاد کنید. اما با پارچه ، این کار را نمی توانید انجام دهید. بیشتر از این ، در حال حاضر ، Hyperledger Composer فقط از Fabric و دیگر سیستم عامل های بلاکچین پشتیبانی نمی کند.

این بدان معناست که با استفاده از این ابزار ، فقط می توانید یک پلت فرم Hyperledger Fabric با توجه به نیاز خود توسعه دهید. خوب ، شما می توانید Fabric را نیز سفارشی کنید ، اما با Composer ، می توانید پلت فرم خود را بسازید.

تفاوت دیگر پارچه Hyperledger در مقابل Composer این است که از ویژگی Fabric برای ایجاد بستر جدید استفاده می کند. اما Fabric از Composer برای هیچ سفارشی سازی استفاده نمی کند.

برای آهنگساز Hyperledger در مقایسه با پارچه ، Fabric دارای یک دفتر ، ساختار گره ، کد کد ، فرآیند معامله و موارد دیگر است. اما در آهنگساز Hyperledger vs Fabric ، آهنگساز به شما امکان می دهد ابزارهای توسعه را در دست بگیرید.

به طور خلاصه ، به خاطر آهنگساز Hyperledger vs Fabric ، باید بگویم که آنها هر دو چیز کاملاً متفاوتی هستند و هیچ زمینه مشترکی برای مقایسه ندارند.

اکنون ثبت نام کنید: دوره حرفه ای Blockchain Professional (CEBP)

Hyperledger Sawtooth Vs Composer

مقایسه Hyperledger Sawtooth vs Composer کاملاً شبیه Hyperledger آهنگساز در مقابل Fabric است. چرا؟ خوب ، زیرا همین مسئله در اینجا نیز وجود دارد. Hyperledger Sawtooth در واقع یک چارچوب آماده برای استفاده در شرکت است.

با Sawtooth می توانید کارایی و امنیت را بدست آورید. علاوه بر این ، این یک پلت فرم زنده است که در آن گره ها می توانند تراکنش و اعتبارسنجی کنند. بنابراین ، برای استفاده از آن نیازی به ساختن بستر Sawtooth خود ندارید.

از طرف دیگر ، در Hyperledger Composer vs Sawtooth خواهید دید که آهنگساز فقط ابزاری برای توسعه است. هیچ چارچوبی برای استفاده یا گره موجود برای شرکت وجود ندارد. بیشتر ، برخی از POC ها را برای شروع به شما ارائه می دهد ، اما این تمام است.

بنابراین ، به طور خلاصه ، در مقایسه Hyperledger Composer vs Sawtooth ، Composer فقط مجموعه ای از ابزارها است که می تواند به شما در توسعه شبکه بلاکچین کمک کند..

با این حال ، باید بگویم که تفاوت عمده ای بین Fabric vs Composer و Hyperledger Composer vs Sawtooth وجود دارد. و این یعنی ، آهنگساز در حال حاضر از Sawtooth پشتیبانی نمی کند. بنابراین ، حتی اگر از این ابزار استفاده کنید ، نمی توانید Sawtooth را به تنهایی توسعه دهید.

به طور خلاصه مقایسه Hyperledger Sawtooth در مقایسه با آهنگساز ، هر دو این پروژه ها کاملاً متفاوت هستند – یک چارچوب و یک ابزار.

بیشتر بخوانید: لیست 20 مورد استفاده از فناوری Blockchain

Hyperledger Fabric Vs Sawtooth Vs Composer

مقایسه Hyperledger Fabric Vs Sawtooth Vs Composer نسبتاً متفاوت است. در ابتدا ، ما دو چارچوب عمده داریم – Fabric و Sawtooth. از طرف دیگر ، ما ابزاری داریم – آهنگساز.

از نظر Fabric و Sawtooth هر دو شباهت زیادی با هم دارند. اما Sawtooth می تواند زنجیره بلوکی عمومی نیز باشد ، چیزی که Fabric هرگز نمی تواند باشد.

همچنین ، می تواند از ماشین مجازی Ethereum پشتیبانی کند که Fabric از آن پشتیبانی نمی کند. به هر حال ، Fabric با یک سیستم مدیریت عضویت قوی ارائه می شود ، چیزی که Sawtooth از آن بی بهره است. اما برای مقابله با آن ، Sawtooth می تواند از پروتکل های اجماع BFT پشتیبانی کند.

به هر حال ، وقتی صحبت از Hyperledger Sawtooth vs Composer می شود ، یک مسئله اساسی وجود دارد. حتی اگر آهنگساز فقط ابزاری باشد ، از Fabric پشتیبانی می کند اما Sawtooth را پشتیبانی نمی کند.

در واقع ، این به Hyperledger Fabric رونق عمده ای می بخشد زیرا برای تولید به زمان کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر ، Sawtooth هنوز به زمان بیشتری برای استقرار نیاز دارد. بنابراین ، نمی توانید آن را همانطور که می توانید با Fabric سریعاً مستقر کنید.

بنابراین ، با Hyperledger Composer vs Sawtooth ، می توانید ببینید که چرا پارچه اکنون در جهان بسیار گسترده استفاده می شود.

برای جمع بندی مقایسه Hyperledger Fabric Vs Sawtooth Vs Composer ، باید بگویم که همه پروژه های Hyperledger هستند ، اما دو مورد از آنها چارچوب های کمی متفاوت هستند. از طرف دیگر ، یکی از آنها ابزاری است که می توانید برای استقرار شبکه های بلاکچین استفاده کنید.

فصل 6: نتیجه گیری

خوب ، شما به نقطه پایانی این راهنمای Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer رسیده اید. ما سعی کرده ایم تک جنبه های این مقایسه را ارائه دهیم. بنابراین ، باید بدانید که تفاوت اصلی این سه پروژه تحت Hyperledger تاکنون چیست.

در حقیقت ، Fabric و Sawtooth برای پیشرفت فناوری بلاکچین بسیار مهم هستند. علاوه بر این ، هر سه این پروژه ها چیز جدیدی در فناوری ارائه می دهند. بنابراین ، با قضاوت بر اساس تفاوت ها ، می توانید آنچه را که برای شرکت شما مفید است نیز انتخاب کنید.

اما همانطور که می دانید آهنگساز فقط ابزاری است و در حال حاضر نیز منسوخ شده است. با این حال ، می تواند یک روش آسان برای ایجاد سیستم عامل های Fabric را نیز ارائه دهد. اما برای استفاده از آن پشتیبانی دیگری نخواهید داشت. بنابراین ، این را در ذهن داشته باشید و تحول را شروع کنید.

اگر شما فقط یک مبتدی هستید و می خواهید درباره فناوری بلاکچین بیشتر بدانید ، ما توصیه می کنیم دوره رایگان بلاکچین ما را بررسی کنید تا اکنون سفر خود را آغاز کنید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector