DeFi چیست – راهنمای مبتدیان برای امور مالی غیرمتمرکز

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به واژه ای تبدیل شده است که تغییر چشمگیری در رویکرد معاملات مالی ایجاد کرده است. اگر مبتدی هستید ، این راهنمای قطعی مالیات غیرمتمرکز را بخوانید و درک کنید DeFi چیست.

پول از دوران باستان جنبه اجتناب ناپذیر پیشرفت تمدن بشری داشته است. پول علاوه بر ارائه ابزاری مناسب برای تقویت معاملات مالی ، نماد قابل توجهی از اعتماد بین دو طرف درگیر در یک معامله خاص بوده است. اطمینان از کالای ملموس برای معاملات مختلف با پول دلیل مهمی است که عملاً نمی توان به فکر دنیای بدون پول بود.

اکنون ثبت نام کنید: دوره آموزشی DeFi

ارزهای رمزپایه با پیش بینی هایی که نشان می دهد ممکن است پول در حال پایان یافتن باشد ، جهان را طوفان می کند. در این زمان ، بخصوص یک سوال – ‘DeFi چیست” مورد توجه ویژه قرار گرفته است. DeFi یا مالیات غیرمتمرکز ، به عنوان یکی از موضوعات داغ بحث ، به تدریج جنب و جوش می یابد. تقاضای قابل توجه برای توسعه دهندگان DeFi نیز یکی از دلایل جلب توجه به امور مالی غیرمتمرکز است.

بنابراین ، بیایید به معنای DeFi و بینش برای درک اکوسیستم DeFi به روشی ساده و بهتر بپردازیم. بحث زیر نه تنها به معنی DeFi بلکه به عواملی که منجر به پیدایش DeFi می شوند نیز متمرکز است. مبتدیان می توانند از این بحث برای ایجاد دانش در سطح پایه در مورد امور مالی غیرمتمرکز استفاده کنند ، فراتر از محدوده یک مرور کلی DeFi.

تعریف DeFi (مالی غیرمتمرکز)

تقریباً هر مبتدی در مورد اینکه “DeFi چیست” تعجب می کند و این منطقی است. DeFi مخفف Decentralized Finance است که به معنی مجموعه ای از برنامه های مالی است که از شبکه ها و فناوری های بلاکچین استفاده می کنند. امور مالی غیرمتمرکز تغییر چشمگیری در مشاهده معاملات مالی فراتر از مفروضات موجود در بازار مالی غالب و بسته ایجاد کرده است.

پتانسیل DeFi برای جلب توجه به اقتصاد مالی با شفافیت بهتر طراحی شده است. در اقتصاد مالی ظاهراً جدید و باز ، پروتکل های مالی به سه عنصر غالب: قابلیت همکاری ، قابلیت برنامه ریزی و سهولت در ترکیب بندی متکی هستند. امور مالی غیرمتمرکز معمار و رهبر جنبش Open Finance است.

با جنبش Open Finance ، کاربران می توانند گزینه های دیگری برای خدمات مالی مانند پس انداز ، بیمه ، وام ، تجارت و بسیاری دیگر از فعالیت های مالی مهم پیدا کنند. انتظار می رود برنامه های کاربردی DeFi از نظر دامنه و دامنه ، از برنامه های متداول و بسته مالی پیشی بگیرند. اول از همه ، DeFi شانس بیشتری برای دسترسی به هر فردی که به یک وابستگی دو هسته ای وابسته است ، ارائه می دهد.

وابستگی دو هسته ای به معنی اتصال به اینترنت و دستگاه هایی برای دسترسی به یک سرویس ، مانند رایانه ، تلفن هوشمند یا رایانه لوحی است. مهمترین عامل در معرفی DeFi به احتمال استفاده از Ethereum برای ادغام ارز رمزنگاری شده ، سیستمهای مالی و فناوری بلاکچین به طور کارآمد اشاره دارد. بنابراین ، آسان تر است که درک کنیم DeFi از بازار مالی موجود برای اطمینان از شفافیت بهتر و امکان ویرایش برای پروتکل های مختلف بهره می برد..

همچنین بخوانید: راهنمای سریع DeFi

هدف DeFi (مالی غیرمتمرکز)

نگرانی مهم بعدی برای هر فرد پس از کسب اطلاعات در مورد آنچه که به عنوان مالی غیرمتمرکز است ، هدفی است که در خدمت آن است. منطقی است که درمورد دلیل بوجود آمدن DeFi تعجب کنیم و این سوال در مواقعی که مالیات غیرمتمرکز به عنوان یک پدیده غیرقابل توقف خوانده می شود کاملاً اجتناب ناپذیر می شود. بنابراین ، تأمل دقیق تری در مورد ریشه های DeFi می تواند روشن کند که DeFi چیست و چرا ما به آن نیاز داریم.

عامل تمرکز در بازار سنتی جزئیات مشهود با نفوذ دولت ها است که از نظر ساختار نیز متمرکز است. بنابراین ، سیستم ارزی نیز قرار است از طریق نهادهای متمرکز مانند بانک ها کار کند. عامل تمرکز به معنی مدیریت و تنظیم نهادهای متمرکز است که کنترل کامل آن به نهادها داده شده است.


علاوه بر این ، یک رویکرد متمرکز همچنین به معنای خطر بالاتر ناشی از یک نقطه شکست است. بسیاری از س questionsالات در مورد عملکرد نهادهای متمرکز نیز نیاز به تمرکز روی گزینه های دیگر را ایجاد می کنند. به عنوان مثال ، زمان تصمیم گیری مقامات برای چاپ ارزهای بیشتر و تأثیر عواملی مانند نیاز مالی یا نیاز به استمرار در چنین تصمیماتی برخی از سوالاتی است که تردیدهایی را در مورد پتانسیل بلند مدت سیستم های مالی متمرکز ایجاد می کند..

برای درک دقیق DeFi ، باید با اصول بلاکچین شروع کنید. با دوره Blockchain Free شروع به کار کنید و تفاوت را ببینید.

چگونه مالیات غیرمتمرکز به وجود آمد – منشا DeFi

درک ریشه های DeFi شما را فراتر از پاسخ های ساده به آنچه DeFi است می برد. اجازه دهید برای درک مشکلات موجود در نهادهای متمرکز ، دلار را مثال بزنیم. کاهش مداوم ارزش دلار در 50 سال گذشته نشان می دهد که قدرت خرید آن نسبتاً در سال 2020 بیشتر بوده است. تورم در ارزش ارز مستلزم داشتن ارز بیشتری برای خرید همان محصولی است که می توانستید در گذشته خریداری کنید..

نمونه سیاست های بد پولی دولت ونزوئلا و تأثیر آنها بر نرخ تورم بالا در همه زمان ها توجه به عقب ماندگی نهادهای متمرکز را جلب می کند. دولت با تصمیم برای چاپ ارز بیشتر در صورت کاهش قیمت نفت ، وضعیت را بیشتر وخیم تر کرد. در نتیجه ، نرخ تورم 1،000،000٪ عدم تعادل شدیدی را در اقتصاد ونزوئلا ایجاد کرد. بانک ها نیز یکی از مهمترین عواملی هستند که در پرورش ایده مالیات غیرمتمرکز نقش دارند.

تقریباً همه بانک ها سود پس انداز مشتری را به صورت مبالغ مکرر یا ثابت ارائه می دهند. با این حال ، بانک ها از طریق پول وام به مشتریان برای سرمایه گذاری در بازارهای مختلف از طریق وام به مشاغل با نرخ بهره بالاتر استفاده می کنند. در نتیجه ، بانک ها سود بیشتری از پول مشتریان به دست می آورند در حالی که کسری بی اهمیت سود را به مشتری باز می گردانند.

نرخ بهره سالانه در سراسر جهان 2-3٪ است ، بنابراین نشان می دهد که مشتریان با واریز پول خود در بانک ها از مزایای مورد نظر خود بهره مند نمی شوند. بنابراین ، مشتریان باید راه های متنوعی برای سرمایه گذاری خود در بازار سهام ، طرح ها ، صندوق های سرمایه گذاری مشترک و بسیاری دیگر از ابزارهای مالی پیدا کنند. در این مرحله ، اهمیت آنچه که DeFi است آشکار می شود زیرا بانک ها اجازه نمی دهند مشتریان متنوع در سرمایه گذاری های خود کنترل کنند.

موارد استفاده معمول از امور مالی غیرمتمرکز

مالیات غیرمتمرکز به عنوان یک راه حل مطلوب برای عقب ماندگی های گفته شده در سیستم های متمرکز مالی متعارف ظاهر شد. این نه تنها نیاز به مراجع مرکزی در سیستم های مالی را برطرف می کند بلکه سیستم بانکی را برای ایجاد فرصت هایی برای تقریباً هر شخص از نو اختراع می کند. تأمل عمیق در مورد موارد استفاده و مزایای DeFi می تواند به شما در پیش بینی دلایل تمرکز بر آنچه DeFi است کمک کند. در اینجا خلاصه ای از موارد مختلف استفاده متداول از DeFi آورده شده است.

 • سیستم عامل های وام باز

ماهیت متن باز DeFi فرصت های استثنایی برای پروتکل های وام باز را تسهیل می کند. پروتکل های بازپرداخت وام سهولت فعالیت های اعطای وام در امور مالی غیرمتمرکز را بهبود می بخشد. پروتکل های وام باز ، وثیقه دارایی های دیجیتال ، استاندارد سازی ، چک های اعتبار صفر و تسویه معاملات فوری را تضمین می کنند.

علاوه بر این ، میزبانی خدمات وام در بلاکچین های عمومی اعتماد کافی به عملکرد این سیستم ها را تضمین می کند. علاوه بر این ، پشتیبانی از روش های تأیید رمزنگاری ، ریسک محدود طرف مقابل و روند مقرون به صرفه ، خدمات وام های مالی غیرمتمرکز را بهتر از سیستم های اعتباری معمولی می کند.

آیا می خواهید بدانید که بلاک چین های عمومی چه تفاوتی با بلاک های خصوصی خصوصی دارند؟ تفاوت این دو را بررسی کنید – بلاکچین عمومی و خصوصی

 • معاملات غیرمتمرکز

موارد استفاده از DeFi در یک بازار غیرمتمرکز نیز چشم اندازهایی را برای تأکید بر آنچه DeFi است ارائه می دهد. سیستم عامل های بازار غیرمتمرکز یا DEX ، نیاز به مراجع متمرکز برای نگهداری دارایی های دیجیتال را برای تجارت از بین می برند. با این حال ، بازارهای متمرکز کنترل کامل بر دارایی های دیجیتال را با نقطه مرکزی خرابی کنترل می کنند ، در نتیجه احتمال بهره برداری توسط هکرها افزایش می یابد. در یک سیستم عامل DEX ، استفاده از قراردادهای هوشمند برای اتوماسیون تجارت و سایر کارهای تجاری باعث کاهش هزینه و بهبود اعتماد می شود.

 • Stablecoins ، بیمه و وامها

استفاده از DeFi برای بیمه ، وام های رهنی و سکه های ثابت نیز یکی دیگر از نمونه های امیدوار کننده موارد رایج در حال ظهور DeFi است. امور مالی غیرمتمرکز مبنایی ایده آل برای پرورش استفاده از سکه های پایدار است که از نظر ارزش درمورد پول فیات مشخص شده اند. امور مالی غیرمتمرکز با حذف واسطه ها و تسریع روند کارآمد فعالیت های بیمه را پشتیبانی می کند. متعاقباً ، مالیات غیرمتمرکز می تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند ، سرعت و کاهش هزینه را در راه حل های رهن افزایش دهد.

مزایای DeFi (مالی غیرمتمرکز)

اکنون ، نگرانی مهم بعدی در درک مالیات غیرمتمرکز DeFi به مزایای آن اشاره دارد. اگرچه مزایای متعددی از DeFi وجود دارد ، اما اجازه دهید ما بر روی موارد مهم توجه کنیم که باعث محبوبیت مالی غیرمتمرکز می شوند.

 • مجوز لازم نیست

امور مالی غیرمتمرکز با ماهیت غیرمجاز مزایای حیاتی دارند. مالیات بدون مجوز دسترسی به خدمات مالی و محصولات را برای افرادی که نمی توانند به بودجه متمرکز دسترسی پیدا کنند ، بهبود می بخشد. در حال حاضر ، 20٪ از جمعیت جهان به دلیل عوامل مختلف نمی توانند به راه حل های بانکی دسترسی پیدا کنند. عدم وجود مستندات مناسب ، عدم وجود راه حل های بانکی در موقعیت جغرافیایی یا امتیاز بد اعتبار از دلایلی است که دسترسی به خدمات بانکی را محدود می کند.

DeFi این مسائل را برطرف می کند و برنامه غیر متمرکز DeFi ، MakerDAO ، مثال عالی است. MakerDAO در استفاده از Ethereum (ETH) برای گرفتن وام کمک می کند. می توانید ETH را روی پلتفرم MakerDAO که به یک راه حل قرارداد هوشمند خودکار برای مدیریت فرایند کامل متکی است ، واریز کنید. قرارداد هوشمند ایجاد موقعیت بدهی وثیقه (CDP) را فراهم می کند ، که به شما در به دست آوردن سکه های رمزنگاری DAI کمک می کند.

 • فرصت های انعطاف پذیر کسب درآمد

مهمترین مزیت بعدی مالیات غیرمتمرکز که توجه را به آنچه DeFi است جلب می کند ، توانایی کسب درآمد است. بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز مانند کامپاند و دارما امکان ایجاد ارزش اضافی برای سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال را فراهم می کنند. این برنامه ها می توانند در استفاده از دارایی های دیجیتال مانند DAI یا USDC که به نوبه خود برای سایر کاربران مجاز به قرض گرفتن هستند ، کمک کنند. در نتیجه ، مشتریان می توانند در مقایسه با سیستم های بانکی معمولی ، علاقه بهتری کسب کنند.

 • نیازی به وابستگی به بانک ها نیست

امکان دسترسی بهتر در DeFi ، در مقایسه با سرمایه و خدمات ، همچنین سود چشمگیری است. DeFi نیاز به وابستگی به سیستم های بانکی دولت را برطرف می کند ، در نتیجه توجه را به سمت آنچه DeFi است جلب می کند و چرا ما به آن نیاز داریم.

 • فرصت های بیشتر برای نوآوری

اکوسیستم DeFi چشم اندازهای معتبری برای نوآوری و ایجاد خدمات و محصولات DeFi فراهم می کند. DeFi یک پروتکل باز است و می تواند پشتیبانی مهمی برای توسعه نسل جدیدی از راه حل های مالی باشد. معنی DeFi اهمیت بالاتری را به دست می آورد زیرا می تواند از اتریم استفاده کند و به مبتکران اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز جدیدی را برای بخش مالی ایجاد کنند..

 • دسترسی باز بهبود یافته با اعتماد

شفافیت همچنین یکی از مهمترین نکات مهم در معرفی DeFi است ، بنابراین در نتیجه به راحتی چشم اندازهای آزمایش و آزمایش راه حل های برنامه های DeFi را نشان می دهد. شفافیت همچنین اطمینان از یک سیستم بی اعتماد با سهولت استفاده را امکان پذیر می کند.

 • مشتریان با DeFi کنترل می شوند

مهمترین مزیت DeFi که بیانگر نیاز به تمرکز بر آنچه DeFi است ، کنترل مطلق برای مشتریان است. مشتریان می توانند با انعطاف پذیری در تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری های خود ، کنترل کاملی بر امور مالی خود با DeFi بدست آورند. بنابراین ، DeFi بسته به محل سرمایه گذاری ، چشم اندازها را برای دستیابی به نرخ بهره بهتر امکان پذیر می کند.

DeFi تکامل بعدی سیستم مالی است اما CeFi نیز محبوب است. بیایید تفاوت این دو را درک کنیم: DeFi در مقابل CeFi.

اجزای اکوسیستم DeFi

با درک اینکه DeFi چیست و اهمیت آن بر اساس موارد مختلف استفاده و فواید آن ، منطقی است که به کل اکوسیستم DeFi فکر کنیم. بهترین پروژه های DeFi و برداشت دقیق از اکوسیستم های DeFi می توانند به شما کمک کنند تا درک شما از مبانی DeFi به طور موثر افزایش یابد.

اکوسیستم گسترده DeFi شامل عناصر اساسی مانند پروتکل های دفتر کل ، سکه های ثابت ، بازارهای مبادله ای و بازارهای آزاد و سیستم عامل های بیمه و مدیریت سرمایه گذاری است که به طور خلاصه در قسمت های قبلی این بحث منعکس شده ایم. صحبت از بهترین پروژه DeFi در برنامه های رایج ، MakerDAO در خط مقدم قرار می گیرد. بگذارید بینش عمیقی در مورد اجزای موجود در اکوسیستم های DeFi بیابیم تا بفهمیم چگونه باعث ایجاد بسیاری از برنامه های مفید شده است که نوع نگاه ما به سیستم های مالی را تغییر می دهد..

 • پروتکل های لجر را باز کنید

پروتکل های دفتر باز به دلیل ماهیت منبع باز بودن ، در چشم انداز DeFi برجسته می شوند. محبوبیت پروژه های DeFi مانند Compound Finance ، DAI یا Dharma حاکی از کارآیی در پروتکل های دفتر باز است. این سیستم عامل ها عملکرد بانک های واقعی را نشان می دهد و به کاربران امکان می دهد دارایی هایی را که سیستم برای وام و وام استفاده می کند ، واریز کنند.

انعطاف پذیری سیستم عامل های فرود DeFi پشتیبانی مهمی برای دستیابی به بازده بهتر از سرمایه گذاری ها همراه با اطمینان از کنترل بهتر بر سرمایه گذاری ها و بازده های شما است. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند در اتوماسیون فعالیت های وام و استقراض در پروژه های DeFi نیز جنبه مطلوبی دارد. به عنوان مثال ، قراردادهای هوشمند به اتصال وام دهندگان و وام گیرندگان ، مدیریت بهره و مستندات شرایط وام کمک می کند.

علاوه بر این ، شما همچنین از سود شفافیت و حذف مقامات مرکزی برای اطمینان از بازده بالاتر با درک بهتر از خطرات سرمایه گذاری بهره مند می شوید. پروتکل های دفتر کل یک جنبه مهم برای درک DeFi و چگونگی کمک بلاک چین های عمومی مانند Ethereum در استاندارد سازی و به رسمیت شناختن جهانی پروتکل ها است. در نتیجه ، می توانید بسیاری از مزایای دیگر بلاک چین مانند Ethereum با پروتکل های دفتر باز را پیدا کنید.

برخی از مزایای قابل توجه شامل وثیقه دارایی های دیجیتال و ادغام وام دارایی دیجیتال و وام گرفتن است. مزایای استاندارد سازی و قابلیت همکاری و اتوماسیون نیز مشهود است. همچنین می توانید از طریق روش های وام دهی مطمئن ، مزایای تسویه معاملات سریعتر و فوری را مشاهده کنید. نیاز محدود KYC یا چک های اعتباری برای دسترسی به خدمات مالی با پروتکل های دفتر باز نیز دارای مزایای قابل اعتمادی است.

درک خطرات موجود در DeFi برای کشف پتانسیل آن از منظر بی طرف مهم است. در اینجا راهنمای خطرات موجود در DeFi و نحوه مدیریت آنها وجود دارد.

 • سکه های ثابت

Stablecoins اجزای مهمی برای درک اکوسیستم DeFi هستند ، زیرا از نظر ارزش دارایی های ارزی در دنیای واقعی مقایسه می شوند. به طور کلی ، تمام سکه های پایدار موجود در اکوسیستم DeFi موجود در برابر دلار آمریکا سنجاق می شوند. هدف اصلی اطمینان از عملکرد بهتر ، اعتماد و ثبات است.

طراحی پول های ثابت برای حفظ ثبات در مقایسه با ارزهای رمزپایه نیز برجسته ترین نکته برای اکوسیستم DeFi است. سکه های ثابت به سه دسته مختلف طبقه بندی می شوند ، مانند سکه های ثابت وثیقه دار ، بدون وثیقه و وثیقه رمزنگاری شده با ویژگی ها و ویژگی های مشخص. سکه های ثابت با وثیقه فیات در برابر ارز واقعی مانند دلار آمریکا یا یورو متصل می شوند ، بنابراین اطمینان بهتر از ثبات را فراهم می کنند.

مقایسه نسبت مشابه با ارز فیات ، ثبات و عدم نوسانات بهتر با پول های ثابت را تضمین می کند. ارزهای ثابت با وثیقه فیات پذیرفته شده معمول به دلارهای جمینی ، تتر ، USDC و بسیاری دیگر اشاره دارند. سکه های وثیقه فیات نیز دارای خطرات خاصی هستند ، به ویژه با نیاز به یک مرجع متمرکز.

همچنین ، شما به مقررات مناسب برای نگهداری و پذیرش سکه های ثابت در بین عموم نیاز دارید. ارزهای ثابت با وثیقه رمزنگاری شده مشابه ارزهای باثبات فیات وثیقه ای هستند که ارزهای رمزپایه جایگزین ارز فیات می شوند. از عوامل اصلی ایجاد ثبات در ارزهای ثابت با وثیقه های رمزنگاری شده می توان به مشوق های سودمند و بیمه بی اعتماد اشاره کرد. یکی از نمونه های برجسته پایدار بیت کوین با وثیقه رمزنگاری شده به DAI اشاره دارد.

ارزهای ثابت با وثیقه رمزنگاری فقط به وثیقه بستگی دارند ، وقتی که ثبات Bitcoin به سمت بدهی می رود. موضوعات بی ثباتی موجود در پول های ثابت با وثیقه های رمزنگاری شده ، با فعال کردن پروتکل با قابلیت وام دهنده ، پاسخی قابل اعتماد می یابند. آخرین نوع پول های ثابت ، پول های ثابت بدون وثیقه هستند. برجسته ترین قابل توجه پولهای پایدار بدون وثیقه الگوریتم اساسی است که باعث توسعه رمزهای اضافی می شود. در صورت نیاز به اطمینان از کاهش مقدار رمز و حفظ ثبات ، کار می کند.

آیا می خواهید در مورد سکه های پایدار بیشتر بدانید؟ در اینجا هر آنچه در مورد سکه های ثابت باید بدانید آورده شده است.

 • سیستم عامل های تبادل غیرمتمرکز

سیستم عامل های تبادل غیرمتمرکز یا سیستم عامل های DEX موارد مهمی در پاسخ به آنچه “امور مالی غیر متمرکز” و “اکوسیستم DeFi” است ، هستند. IDEX نمونه بارز مبادله غیرمتمرکز است. این سیستم عامل ها از طریق افشای جزئی هویت ، دسترسی بهتری را به کاربران ارائه می دهند.

همچنین ، مبادلات غیرمتمرکز نیاز به ذخیره دارایی های دیجیتال را برطرف می کند. کاربران باید کیف پول های خود را به صرافی متصل کرده و منتظر اجرا شوند. پس از آغاز تجارت ، قراردادهای هوشمند مدیریت صحیح انتقال وجوه را تضمین می کنند.

 • سیستم عامل های مدیریت سرمایه گذاری های بیمه

اکوسیستم DeFi همچنین فرصت های امیدوار کننده ای را برای سرمایه گذاری بهتر و بسترهای بیمه فراهم می کند. بازار رمزهای امنیتی در تسریع فعالیت های بیمه ای نقشی اساسی دارد. Polymath نمونه کامل یکی از بهترین پروژه های DeFi در این مورد است.

این ابزار ، چارچوب و منابع بهتری را برای ایجاد ، مدیریت و انتشار رمزهای امنیتی فراهم می کند. بسیاری از سیستم عامل های مدیریت دارایی دیگر نیز می توانند به مدیریت بهتر معاملات و مدیریت ریسک کمک کنند.

همچنین بررسی کنید: پروژه های برتر DeFi

کلمات نهایی

در یادداشت نهایی ، می توانید متوجه شوید که امور مالی غیرمتمرکز مهمترین چیز بعدی در انقلاب در سیستم های مالی است. زبان آموزان این فرصت را دارند که مجموعه ای از اطلاعات را که اهمیت آن را در فضای مالی موجود نشان می دهد ، کشف کنند. DeFi همچنین چشم انداز قابل اعتمادی را برای تحول دیجیتالی سیستم های مالی و بهبود دسترسی به ابزارهای مالی با سهولت ارائه می دهد.

نیاز فزاینده برای غلبه بر چالش ها با سیستم های مالی سنتی به رشد رشد اکوسیستم DeFi ادامه خواهد داد. بنابراین ، منطقی است که فرصت های شغلی را با مهارت های DeFi پیش بینی کرده و سیستم عامل های یادگیری قابل اعتمادی را برای رشد شغلی انتخاب کنید. در دوره DeFi ثبت نام کنید و اولین قدم را در جهت یادگیری مالیات غیرمتمرکز بردارید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map