راهنمای Newbie’s: کلید خصوصی در مقابل کلید عمومی – چگونه کار می کنند؟

امروز ، ما یک مقایسه ساده از کلید خصوصی در مقابل کلید عمومی خواهیم داشت. هنگامی که تفاوت را درک کردید ، می توانید درک درستی از نحوه کار ارز رمزنگاری شده داشته باشید.

در مورد بلاکچین یا ارز رمزنگاری شده به طور کلی ، باید درباره کلیدهای خصوصی و عمومی چیزی شنیده باشید. آنها بخشی جدایی ناپذیر از هر زنجیره بلوکی هستند. بدون اینها ، کل ایده از بین می رود. بنابراین ، آنها انجام می دهند؟ بیایید شروع کنیم.

کلید خصوصی در مقابل کلید عمومی

قبل از اینکه به مقایسه آنها بپردازیم ، ابتدا باید ابتدا هریک از آنها را درک کنیم. در رمزنگاری ، و الگوریتم رمزنگاری همیشه دارای دو یا چند کلید مرتبط با آن است. آنها کلید خصوصی و عمومی هستند.

کلید خصوصی چیست?

کلید خصوصی یک کلید مخفی است که برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام ها استفاده می شود. با کلید عمومی استفاده می شود. این امر باید در همه زمان ها خصوصی نگه داشته شود و هرگز نباید با کسی در میان گذاشته شود.

در ارز رمزنگاری شده ، کلیدهای خصوصی توسط کیف پول برای محافظت از دارایی آن استفاده می شود. از آنجا که کلیدهای خصوصی قابل مهندسی نیستند ، بدون هیچ گونه مصالحه ای از دارایی شما محافظت می کنند.

به عنوان مثال ، کیف پول بیت کوین دارای یک کلید خصوصی است که با آن در ارتباط است. هنگام ایجاد کیف پول جدید ، کلید خصوصی و کلید عمومی همراه آن تولید می شوند. پس از دریافت آن ، باید از کلید خصوصی خود در یک مکان امن پشتیبان تهیه کنید.

توجه داشته باشید: اگر کلید خصوصی خود را گم کنید ، دیگر نمی توانید به کیف پول یا بودجه آن دسترسی پیدا کنید. همیشه تهیه یک نسخه پشتیبان از آن یا با نوشتن در دفتر خاطرات خصوصی یا چاپ آن ، ایده خوبی است.

کلید عمومی چیست?

از طرف دیگر ، از کلید عمومی فقط برای رمزگذاری پیام استفاده می شود. برای اهداف رمزگذاری می تواند برای افراد دیگر ارسال شود. هنگامی که فرستنده پیامی را با استفاده از کلید عمومی شما رمزگذاری کرد ، می توانید قفل آن را فقط با استفاده از کلید خصوصی خود باز کنید.

برای اینکه از نحوه کار این کلیدها مطلع شوید ، بیایید دو نوع رمزگذاری را بررسی کنیم.


رمزگذاری نامتقارن

رمزگذاری نامتقارن با تولید یک جفت کلید خصوصی / عمومی کار می کند. این یک الگوریتم رمزنگاری است که به شما امکان می دهد پیام ارسال کنید. در این الگوریتم نمی توان کلید خصوصی را از کلید عمومی حدس زد.

از امضاهای دیجیتالی برای به اشتراک گذاشتن کلید عمومی استفاده می شود. از طرف دیگر ، کلید خصوصی با استفاده از رمزگذاری با خیال راحت در نرم افزار ذخیره می شود.

رمزگذاری متقارن

رمزگذاری متقارن فقط روی کلیدهای خصوصی کار می کند. این برای رمزگذاری داده ها در یک سرور بسیار مفید است.

رمزگذاری متقارن و نامتقارن می توانند با هم کار کنند. به عنوان مثال ، از رمزگذاری نامتقارن برای ارسال کلیدهای خصوصی از طریق شبکه استفاده می شود. پس از رسیدن به مقصد ، از کلیدهای خصوصی می توان برای رمزگشایی و رمزگذاری داده ها استفاده کرد. کلید خصوصی با ارسال با رمزگذاری نامتقارن ایمن می ماند.

بنابراین ، چگونه کار می کند?

کل روند زمانی شروع می شود که شخصی تصمیم می گیرد از طریق بلاکچین برای شما سکه بفرستد. به عنوان یک کاربر ، فقط به کلید خصوصی و کلید عمومی خود دسترسی دارید. کلیدها دنباله ای طولانی از اعداد صحیح و حروف هستند. بیایید نگاهی به کلید رمزگذاری 512 بیتی بیندازیم.

KaPdSgVkYp2s5v8y / B؟ E (H + MbQeThWmZq4t6w9z $ C&و)[ایمیل محافظت شده]!آگهی

کلید به طور تصادفی از تولید می شود تولید کننده کلید رمزگذاری.

پس از آغاز یک معامله ، بلاکچین امضا ایجاد می کند تا اطمینان حاصل کند که معامله با هرگونه تغییر یا هزینه مضاعف بدون دردسر پیش می رود. سپس برای تأیید معامله از امضا استفاده می شود.

رمزگذاری کلید عمومی

اعتبار تصویر: ویکی پدیا

نحوه تولید کلید و آدرس عمومی

کلید عمومی نیز با استفاده از کلید خصوصی تولید می شود. سپس کلید عمومی از یک عملکرد هش یک طرفه عبور می کند که به نوبه خود آدرس عمومی شما را تولید می کند. آدرس عمومی برای همه قابل مشاهده است و برای ارسال سکه یا وجوه با هر کسی قابل اشتراک است.

تولید کلید عمومی و آدرس از کلید خصوصی امکان پذیر است. اما عملکرد معکوس امکان پذیر نیست. این بدان معناست که اگر آدرس یا حتی کلید عمومی یک شخص را داشته باشید ، نمی توانید کلید خصوصی را تولید کنید.

همچنین بخوانید,

  • 10 رمز ارز برتر که باید درباره آنها بدانید
  • کجاها ارزهای رمزپایه را خرج کنید

از نظر فنی ، قابل برگشت است ، اما انجام این کار با استفاده از قدرتمندترین کامپیوتر بیش از 40e31 (40 و به دنبال آن 31 صفر) طول می کشد. این امکان پذیر نیست و از این رو کل فرایند را از نظر محاسباتی ایمن می کند.

نتیجه

ما امیدواریم که مقاله ما در مورد کلید خصوصی در مقابل کلید عمومی به شما کمک کند تا درک کنید که چگونه کار می کند. اگر تازه وارد ارز رمزنگاری یا بلاکچین هستید ، باید این مفاهیم را یاد بگیرید و اهمیت هر یک از آنها را درک کنید. به عنوان یک کاربر ، شما باید به هر قیمت از کلید خصوصی خود مراقبت کنید. آن را با کسی به اشتراک نگذارید در غیر این صورت بودجه خود را از دست خواهید داد. بسیاری از کلاهبرداری های آنلاین وجود دارد که سعی می کنند کلید خصوصی را از شما بخواهند. اگر می بینید شخصی این کار را انجام می دهد ، فقط به دویدن ادامه دهید!

نظر شما در مورد کل بحث چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map