Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Non Fungible Tokens (NFTs): یک راهنمای کامل

این مقاله بیشتر به اصول Tokens Non Fungible (NFT) – از جمله تعریف ، مثالها و برنامه ها – می پردازد..

ما در مورد بلاکچین صحبت کرده ایم ، در مورد توکن صحبت کرده ایم و در مورد تفاوت توکن ها و سکه ها صحبت کرده ایم ، به این معنی که اکنون زمان آن فرا رسیده است که کمی از فرم پیشرفته و جدیدترین نشانه ها – Non Fungible Token – که به NFT نیز معروف است بحث کنیم..

همچنین یک دلیل معتبر وجود دارد که چرا همه ما باید درک خوبی از Non Fungible Tokens داشته باشیم. به گفته برخی از متخصصان ، NFT ها می توانند آینده بلاکچین را شکل دهند ، به همین دلیل است که علاقه مندان و کاربران را به خود جلب می کنند.

ثبت نام کنیداکنون:دوره مبانی Blockchains سازمانی

علامت های غیر قابل انعطاف: اندکی پیش زمینه

اصطلاح fungible به معنای چیزی است که می تواند با چیزی مشابه جایگزین شود. بنابراین ، با نام Non Fungible Tokens ، به راحتی می توان فهمید که ما در مورد نوعی توکن صحبت می کنیم که نمی توان با یک توکن مشابه دیگر جایگزین کرد. بی نظیر و غیر قابل تعویض است.

اما ، آیا این برای درک مفهوم موجود در نشانه های غیر قابل استفاده کافی است؟ نه ، پس بیایید کمی بیشتر عمیق شویم.

در زمینه بلاکچین و ارز رمزپایه ، رمزها یک مفهوم کلیدی هستند. توکن ها نیز به اشکال مختلف در دسترس هستند و به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. NFT با ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فرد خود یکی از انواع توکن هاست.

همچنین می توانید راهنمای دقیق ما در مورد انواع مختلف رمزهای امنیتی را در اینجا بخوانید.

در زمینه ارز رمزپایه ، قابلیت انعطاف پذیری مهم است. در واقع ، برای هر ارز ، سنتی یا دیجیتال ، قابلیت لذت پذیری مورد نظر است زیرا بیشتر ارزها قصد دارند وسیله ای برای مبادله باشند.

به عنوان مثال ، شما می توانید دلار آمریکا را با هر دلار دیگر مبادله کنید. نه تنها این ، بلکه می توانید آن را با پوند انگلیس یا روپیه پاکستان مبادله کنید. این قابلیت لذت پذیری است.

اگر شما یک دلار را به شخصی قرض دهید ، دقیقاً به همان دلار با شماره سریال مشابه نیازی ندارید ، درست است؟ این قابلیت لذت پذیری است. با این حال ، اگر به کسی کارت بیس بال نسخه محدود قرض دهید ، به همان کارت بیس بال دقیقاً محدود احتیاج دارید ، این غیرقابل استعمال است.

قابلیت لذت پذیری نیز یکی از ویژگی های اصلی همه ارزهای رمزپایه اصلی مانند بیت کوین و اتریوم است.


با این حال ، NFT با مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد خود به عنوان نوع جدیدی از توکن ظاهر شد. همچنین دارای برنامه های بسیار جالبی است. از آنجا که این مفهوم جدید است ، بسیاری از مردم آن را درک نمی کنند ، ویژگی های مرتبط ، آینده آن و آنچه را می توان مورد استفاده قرار داد.

در این مقاله ، ما به طور کامل به تعاریف ، ویژگی ها و کاربردها می پردازیم ، به خواندن ادامه دهید.

نشانه های غیر قابل استفاده چیست?

NFT نوعی توکن است که قابل تعویض نیست و از یکدیگر قابل تشخیص است. این ویژگی در مواردی باعث تمایز و مطلوب شدن آن می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد ، یک نمونه از زندگی واقعی می تواند یک کارت بیس بال با نسخه محدود باشد. مثال دیگر بلیط هواپیما است ، زیرا شما نمی توانید بلیط خود را با شخص دیگری عوض کنید.

این یک رمز مجازی است که شما برای اثبات صحت و مالکیت یک دارایی از طریق رمزنگاری ایجاد می کنید.

به عنوان مثال ، اگر دارای یک ویژگی مجازی هستید ، مانند یک قطعه هنری مجازی ، می توانید یک Token Non Fungible ایجاد کنید تا اثر هنری را به دست آورید. NFT که اکنون مالک آن هستید نشان دهنده این است که مالکیت آثار هنری به شما تعلق دارد. غیر قابل تعویض است زیرا کارهای هنری شما منحصر به فرد است. NFT به عنوان دارایی شما در بلاکچین ذخیره می شود.

Non Fungible Token بهترین مثال در مورد چگونگی استفاده از رمز برای ایجاد کمبود است که منجر به ایجاد ارزش برای آن رمز می شود. بهترین حالت CryptoKitties است که من در چند پاراگراف بعدی به طور مفصل در مورد آن بحث خواهم کرد. با رعایت این اصل ، یک بچه گربه دیجیتال در CryptoKitties تا 120،000 دلار فروخته شد.

شما همچنین می توانید Non Fungible Tokens را به عنوان تعریف کنید – “نوعی توکن که کمبود دیجیتال ایجاد می کند و بدون هیچ سازمان متمرکز که آن را تأیید می کند قابل تأیید است.”

برای این منظور ، NFT ها از بلاکچین استفاده می کنند که به این نشانه ها امکان می دهد از یک روش غیرمتمرکز برای نگهداری موارد کمیاب دیجیتالی استفاده کنند..

NFT هایی که فرصت جدیدی را برای سرمایه گذاران فراهم می کنند

در چند ماه گذشته ، NFT ها به شدت برای این منظور استفاده می شوند. بسیاری از افراد در حال ایجاد هنر دیجیتال یا چیزهای دیجیتالی مختلف هستند ، که اغلب چیزی غیر از مزخرفات بی فایده نیستند و با استفاده از NFT برای ایجاد ارزش آن را علامت گذاری می کنند..

با این حال ، استفاده مولدتر از NFT ها وجود دارد که محبوبیت بیشتری پیدا می کند و انتظار می رود در آینده نزدیک به جریان اصلی تبدیل شود. این علامت گذاری دارایی های فیزیکی و همچنین دارایی های مجازی شایسته ای مانند کارهای هنری واقعی ، یادگاری ها و تبدیل آنها به اوراق بهادار توکن دار است. این فرصت جدیدی برای سرمایه گذاری ایجاد می کند.

به عبارت ساده تر ، با بهره برداری از دارایی های مشهود ، سرمایه گذاران می توانند نقدینگی بیشتری داشته باشند.

همچنین ، به خاطر داشته باشید ، NFT یک پدیده اخیر است ، اما با کاربردهای زیادی. بیشتر افراد هنوز در درک آن و یافتن راه هایی برای اجرای آن و استفاده از آن هستند.

چه کسی NFT را ایجاد کرد?

اولین نشانه غیر قابل استفاده توسط ویتک رادومسکی ، بنیانگذار Enjin Coin هنگام نوشتن کد اولین سکه در ژوئن 2017 ایجاد شد. با این حال ، این کد دو ماه بعد در ماه آگوست برای عموم منتشر شد.

نشانه های غیر قابل استفاده از موارد استفاده می کنند

از نشانه های غیر قابل استفاده امروزه به روش های مختلفی استفاده می شود و شما می توانید چندین نمونه از NFT را پیدا کنید مانند –

بازی کردن

در واقع یکی از اولین کاربردها ، بازی ای بود که مفهوم NFT ها را به جهانیان معرفی کرد ، بازی بود CryptoKitties که مبتنی بر بلاکچین بود. در بازی که مبتنی بر بلاکچین Ethereum و استاندارد ERC-721 است ، شما بچه گربه های دیجیتال را جمع آوری ، خرید ، تولید و فروش می کنید ، هر بچه گربه دیجیتالی با ویژگی های ژنتیکی و ویژگی های خاص خود را که در زنجیره بلوک ذخیره شده است.

ERC-721 با توکن ERC-20 که پروتکل استاندارد شبکه Ethereum است ، کمی متفاوت است. در حالی که ERC-20 نماینده یک نوع واحد از دارایی است ، ERC-721 نشان دهنده یک کلاس کامل از دارایی است.

این ایده ایده های غیر قابل استفاده را ایجاد کرد. این بازی آنقدر محبوب شده است که فروش آن در طی یک سال بیش از 12 میلیون دلار است.

مثال مشهور دیگر این است Decentraland, که یک بازی در مورد سرزمین کمیاب دیجیتالی است. شما می توانید زمین های Decentraland را با استفاده از Tokens Non Fungible خریداری ، توسعه و فروش دهید. شما بر زمین خود تسلط کامل دارید ، می توانید هر چیزی را روی آن بسازید ، آن را بی نظیر کنید و به آن ارزش دهید. این بازی از دنیای مجازی 360 درجه استفاده می کند ، بنابراین احساس می کنید در دنیای واقعی هستید.

مالکیت دارایی های درون بازی در بازی های فوق با استفاده از Non Fungible Tokens ارزش این دارایی ها را ایجاد کرده است. شما می توانید دارایی های درون بازی خود را در هر دو بازی ، برای سود ، با فروش Tokens Non Fungible خود بفروشید.

چندین بازی دیگر با همین مفهوم به وجود آمدند و از NFT استفاده کردند. Non Fungible Tokens دروازه ای از امکانات را برای صنعت بازی باز کرده است ، که با توجه به درآمد و رشد سالانه در حال رشد است. با استفاده از NFT ، اکنون افراد می توانند شخصیت های بازی خود را مالک ، خرید و فروش کنند.

کلکسیون ها

یکی از متداول ترین نمونه های NFT استفاده از این توکن ها برای نگه داشتن دارایی های دیجیتالی به نام شماست. ما قبلاً در مورد مثال هنر دیجیتال در بالا بحث کردیم. می توانید برای هر دارایی دیجیتال NFT ایجاد کنید تا آن را منحصر به فرد و دارایی مجازی خود کنید.

به عبارت ساده ، NFT مالکیت بی چون و چرای دارایی های درون بازی و همچنین کالاهای مجازی را ارائه می دهد. این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک از آن برای مالکیت اشیای مشهود مانند مالکیت خانه نیز استفاده شود.

در واقع ، با توجه به اخیرا منتشر شده است مقاله در مورد فوربس, سکه های غیر قابل انعطاف از مجموعه های فیزیکی در تقویت اوراق بهادار با پشتوانه دارایی نقش دارند.

مجوز دادن

یک مثال عالی دیگر در مورد استفاده موثر از NFT استفاده از آن برای صدور مجوز نرم افزار است. به گفته کارشناسان ، ایجاد مجوزهای مبتنی بر NFT می تواند دزدی دریایی را کاهش دهد و به افراد اجازه می دهد مجوزهای خود را در بازار آزاد حتی برای سود بفروشند. به این ترتیب ، کاربران همچنین می توانند از اشتراک سالانه خودداری کنند ، از یک نرم افزار در برابر مجوز خریداری شده استفاده کنند و پس از استفاده ، آن را به شخص دیگری بفروشند. در این حالت مجوز ، به عنوان یک دارایی برای کاربران عمل می کند.

توسعه دهندگان نرم افزار همچنین می توانند سود ببرند زیرا می توانند قراردادهای هوشمندی را ایجاد کنند که به شما امکان سهم سود در فروش مجدد یا هر چیز دیگری را می دهد که می تواند برای توسعه دهنده اصلی نیز درآمد کسب کند..

این یک موقعیت برد-برد است که NFT هم به کاربران و هم به توسعه دهندگان ارائه می دهد. این می تواند دزدی دریایی را کاهش دهد و همچنین به کاربران اجازه می دهد تا در خرید خود مقداری پول کسب کنند.

نمونه ها و استانداردهای نشانه غیر قابل استفاده

در مورد نشانه های قابل استفاده ، رایج ترین استاندارد ERC-20 است که مبتنی بر Ethereum است.

با این حال ، Non Fungible Tokens از مجموعه استاندارد و پروتکل های مختلفی استفاده می کند ، مانند ERC-721 که مبتنی بر Ethereum یا آخرین نسخه ارتقا یافته آن ERC-1155 یا استاندارد دیگری مبتنی بر بستر بلاکچین NEO است..

در زیر بررسی دقیق تر استانداردهای نشانه غیر قابل استفاده است.

ERC-721 غیر قابل علامت گذاری چیست?

در این زمان ، بیشتر NFT ها در بالای سیستم عامل Ethereum به عنوان نشانه های ERC-721 اجرا می شوند. شما می توانید سایر نمونه های Non Fungible Token را با استانداردهای مختلف و سایر پروتکل ها و بلاکچین ، مانند نمونه های موجود در بلاک چین NEO یا EOS ، پیدا کنید ، اما ERC-721 در حال حاضر محبوب ترین استاندارد NFT است. همچنین در میان بهترین نشانه های غیر قابل استفاده قرار دارد.

ERC-721 دارای مجموعه ای از توابع استاندارد و ویژگی هایی است که آن را در قالب یک قرارداد هوشمند تعریف می کند. برای داشتن ، تجارت و مدیریت ERC-721 باید این ویژگی ها و توابع را دنبال کنید.

به زبان ساده ، ERC-721 استانداردی برای ایجاد و تبادل نشانه های غیر قابل استفاده در اختیار ما قرار می دهد. هر رمز ERC-721 منحصر به فرد است ، که در مورد نشانه های ERC-20 چنین نیست.

تفاوت اساسی دیگری بین نشانه های ERC-721 و ERC-20 وجود دارد. نشانه های ERC-20 قابل تقسیم هستند ، درست مثل اینکه شما می توانید 10 دلار را به دو اسکناس 5 دلاری تقسیم کنید. با این حال ، نشانه های ERC-721 قابل تقسیم نیستند. آیا کسی در ذهن خود می تواند بلیط یا کارت بیس بال را تقسیم کند؟ نه ، همین مورد در مورد Tokens غیر قابل استفاده است.

در حال حاضر ERC-721 پرکاربردترین استاندارد برای هنرهای دیجیتالی بلاکچین و بازی است. تاکنون توسط صدها Dapps استفاده شده است و بیش از یک میلیون نشانه یک نوع ایجاد شده است.

ERC-721 در مقابل ERC-1155

حتی اگر ERC-721 یک موفقیت فوری بود ، برای ایجاد میلیون ها NFT مورد استفاده قرار گرفت ، اما دارای محدودیت هایی نیز بود. به عنوان مثال ، گران بود و به گفته سازنده ردومسکی ، Token Non Fungible ، در استقرار پایگاه داده های بزرگ موارد نیز ناکارآمد است.

برای غلبه بر این کاستی ها ، ویتک رادومسکی تصمیم گرفت استاندارد خود را با نام ERC-1155 ایجاد کند. این بدان معنی است که ERC-1155 نسخه پیشرفته و بهتری از ERC-721 است که امکانات جدید زیادی را برای ایجاد NFTS ارائه می دهد..

به عنوان مثال ، با استاندارد جدید ERC-1155 ، اکنون می توانید از بی نهایت موارد Non Fungible و همچنین Fungible در یک قرارداد هوشمند مستقر استفاده کنید. طبق گفته Witek Radomski ، مدیریت شبکه بلاکچین نیز آسان است.

وی همچنین ادعا می کند که این مجموعه جدید از استانداردها نه تنها برای صنعت بازی مبتنی بر بلاکچین مناسب است بلکه گزینه خوبی برای ایجاد نشانه برای همه اشکال مالکیت است ، فارغ از دیجیتال یا ملموس.

چگونه ERC-1155 می تواند جایگزین بهتری برای ERC-721 و ERC-20 باشد?

ERC-1155 در پاسخ به محدودیت های ERC-721 و ERC-20 ساخته شده است ، که آن را به یک گزینه بهتر تبدیل می کند. به عنوان مثال ، مشکل مشترک هر دو ERC-721 و ERC-20 محدودیت استقرار قرارداد هوشمند جداگانه برای هر نوع رمز خاص است. این مقدار بی نهایت داده تکراری را در هر دو نشانه ERC-20 و ERC-721 به وجود می آورد.

این یعنی چی?

یک کد مکرر بر روی میلیون ها نشانه در ماشین آلات در سراسر جهان ، که منجر به هدر رفتن قدرت پردازش ، برق و فضای ذخیره سازی می شود.

استاندارد ERC-1155 راه حل مشکل فوق است. در استاندارد جدید ، می توانید قسمت عمده کد را در یک قرارداد مرکزی برای هر تغییر رمز ، که یک شماره شناسایی به آن داده شده است ، ذخیره کنید..

در مرحله بعدی ، هر کد جدیدی که به کد مشابه احتیاج دارد می تواند از طریق شناسه اختصاصی از آن استفاده کند. با استفاده از شناسه اختصاص داده شده ، می توانید بدون نیاز به کپی و جایگذاری همان داده ها ، از برنامه نویسی استفاده کنید.

ERC-1155 همچنین به شما امکان می دهد بیش از یک کار پیچیده را در یک معامله انجام دهید. این کار باعث کاهش ازدحام در بلاک چین Ethereum می شود. به عنوان مثال ، در استاندارد ERC-1155 ، عملیاتی مانند تأیید ، انتقال ، تجارت و ذوب ، آرایه ها را به عنوان پارامتر در نظر می گیرند. با این کار می توانید حدود 100 تا 200 عملکرد را در یک معامله انجام دهید.

همچنین ERC-1155 به شما امکان می دهد نشانه های Fungible و Non-Fungible را ایجاد کنید ، چیزی که با ERC-20 (فقط نشانه های قابل استفاده) و ERC-721 (فقط نشانه های غیر قابل استفاده) امکان پذیر نبود..

ERC721 در مقابل ERC1155: جدول مقایسه

ERC-721ERC-1155
Token Creation فقط یک رمز در یک قرارداد منفرد چندین علامت در یک قرارداد واحد
محدودیت فقط می تواند NFT ایجاد کند می تواند هر دو قرارداد قابل استفاده و غیر قابل انعطاف را ایجاد کند
هزینه گران ارزان تر
راحتی در استفاده اجازه می دهد تا عملیات تک برای هر معامله اجازه می دهد تا چندین عملیات در یک معامله واحد
شرایط ذخیره سازی بیشتر کمتر
بهره وری کم بالا

لیست نشانه های غیر قابل لذت

علامت غیر قابل لذت در Stellar

Stelar یکی دیگر از محبوب ترین پروتکل های غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین است که به کاربران اجازه می دهد پول را به هر نقطه از جهان ارسال کنند. این سیستم عامل از جمله مقرون به صرفه ترین روش های ارسال پول برای هر کسی ، با هر ارز و بلافاصله است.

آنها اخیراً استفاده از NFT را نیز شروع کرده اند. این از حساب های Stellar برای نشان دادن هر یک از نشانه های غیر قابل استفاده غیر قابل استفاده است.

هر رمز از متادیتای منحصر به فرد استفاده می کند که آن را از رمز دیگر متمایز می کند و قبل از ذخیره شدن بر روی شی IPFS توسط سازنده حساب به صورت دیجیتالی امضا می شود. در عوض ، از چند هش IPFS به عنوان یک کلید مخفی برای حساب / کاربر مرتبط با رمز استفاده می شود.

با این حال ، به خاطر داشته باشید ، برخلاف سایر اشکال رایج NFT ها ، نشانه های غیر قابل استفاده در Stellar در Stellar DEX قابل فروش نیستند.

نشانه غیر قابل استفاده برای EOS

ما قبلاً استانداردهای NFT مورد استفاده در Ethereum ، ERC-721 و ERC-1155 را ذکر کردیم. همچنین یک استاندارد در NEO وجود دارد.

با این حال ، آیا نشانه غیر قابل لذت برای EOS وجود دارد؟ بله وجود دارد چند ماه پیش ، UNICO و EOS Cafe Calgary با همکاری یکدیگر استاندارد Non Fungible Token Standard را برای EOS ایجاد کردند.

این به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که به غیر از بلاک چین Ethereum و NEO ، NFT را در EOS نیز ایجاد کنند.

نشانه غیر قابل لذت برای NEO

چندین تیم در حال توسعه و بهبود استانداردهای Non Fungible Token در بلاکچین NEO ، یک پلت فرم قرارداد هوشمند چین هستند.

دا Hongfei در مصاحبه اخیر خود ، مدیرعامل NEO ، علاقه خود را نسبت به عدم قابلیت استفاده در توکن ها نشان داد. او همچنین ادعا کرد که آنها در حال کار بر روی استاندارد مشابه ERC-721 در بلاک چین Ethereum برای NEO نیز هستند.

این همان چیزی است که هونگفی در یکی از مصاحبه های خود در ماه ژوئیه 2018 گفته است – “ما استانداردی داریم که به تأیید رسیده ایم. در شعبه اصلی ما ادغام خواهد شد. نشانه های غیرقابل استفاده نیز برای NEO یک استراتژی است. وقتی بازی به بلاکچین برخورد می کند ، کالاهای قابل جمع آوری دریافت می کنید. این کالاهای قابل جمع آوری را می توان در بلاکچین معامله کرد ، بنابراین کاملاً منطبق است. “

در مارس 2018 ، بنیانگذار پروتکل ترینیتی ، دیوید لی همچنین استاندارد NEP-10 خود را برای سکه های غیر قابل استفاده در سیستم عامل NEO پیشنهاد کرد. این استاندارد جدید با استاندارد NEP5 متفاوت است ، که برای ایجاد نشانه های قابل لذت در NEO استفاده می شود.

در اینجا درباره استاندارد NEP5 بیشتر بدانید.

آینده علامت غیر قابل استفاده

با ظهور کاربردهای کاربردی بیشتر فناوری بلاکچین و جریان اصلی بلاکچین ، می توانید انتظار داشته باشید که افراد بیشتری دارایی های دیجیتالی و همچنین ملموس خود را در بلاکچین رمزگذاری کنند. برای این منظور ، آنها به NFT نیاز دارند.

ما قبلاً درباره کاربردهای احتمالی آن در صنعت بازی ، صدور مجوز برای نرم افزار و نگهداری کالاهای جمع آوری شده بحث کرده ایم. به همین ترتیب ، NFT ها می توانند برای تأیید شناسایی و حتی مالکیت املاک استفاده شوند.

احتمال دیگر استفاده از آن در صنعت مالی برای ثبت دارایی های سنتی مانند فلزات گرانبها ، سهام یا اوراق قرضه است. این امر به مهاجرت آینده این دارایی های با ارزش بالا به بلاکچین در آینده بستگی دارد.

NFT همچنین می تواند به روشی تغییرناپذیر و ایمن برای حفظ اعتبار علمی ، شناسنامه ، هویت و ضمانت تبدیل شود..

کلمات نهایی

Non-Fungible Tokens بدون شک بچه جدیدی در این بلوک است که باید چشم خود را بر روی آن نگه دارید. برنامه های کاربردی این نوع جدید هنوز در مرحله پیشرفت است ، اما بیشتر به دلیل استفاده در بازی ها ، به ویژه برای کسب درآمد از دارایی های درون بازی مانند CryptoKitties ، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است..

مطمئن شوید که شروع به بررسی این نوع بلاکچین نیز کرده اید. برای جزئیات بیشتر ، می توانید با دوره رایگان بلاکچین ما شروع به کار کنید!

* سلب مسئولیت: مقاله نباید به این صورت باشد و به منظور ارائه هیچ گونه مشاوره سرمایه گذاری در نظر گرفته نشده است. ادعاهای مطرح شده در این مقاله به منزله مشاوره سرمایه گذاری نیست و نباید چنین برداشت شود. تحقیق خود را انجام دهید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector