Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

راهنمای مبتدیان: الگوریتم اجماع چیست؟

الگوریتم اجماع در علوم کامپیوتر از جایگاه مهمی برخوردار است. توسط رایانه ها برای دستیابی به توافق در یک نقطه واحد از مقدار داده استفاده می شود. این فقط در سیستم ها یا فرآیندهای توزیع شده استفاده می شود.

شاید درباره الگوریتم اجماع از طریق بلاکچین یا بیت کوین چیزی شنیده باشید. امروز ، ما این فرصت را داریم که به طور مفصل موضوع را مرور کنیم و همچنین نقش آن را در سیستم های توزیع شده درک کنیم.

بنابراین ، در مورد چه چیزی بحث خواهیم کرد؟ بیایید آنها را در زیر لیست کنیم.

  1. الگوریتم اجماع چگونه کار می کند?
  2. کاربرد الگوریتم اجماع.
  3. انواع الگوریتم های اجماع

بیایید شروع کنیم.

الگوریتم اجماع چگونه کار می کند?

برای یک شبکه توزیع شده ، معمول نیست که همه گره های سیستم هر زمان که اجماع لازم باشد ، آنلاین باشند. همچنین ، احتمال از بین رفتن برخی از اطلاعات هنگام انتقال وجود دارد.

الگوریتم اجماع بزرگترین مشکلی را که یک سیستم توزیع شده یا چند عامل از آن عبور می کند حل می کند. این اطمینان حاصل می کند که اجماع با حداقل منابع ، حفظ صداقت و شفافیت در تصمیماتی که گرفته می شود ، حاصل می شود.

برای اطمینان از تحمل خطا در کل سیستم ، الگوریتم اجماع فقط به پاسخ 51٪ از منابع همزمان نیاز دارد. با استفاده از مثالی از الگوریتم اجماع PoW سعی در درک آن داریم. شخصی 0.2 BTC را از کیف پول خود به کیف پول دیگری می فرستد. برای اطمینان از انجام معامله ، ماینر بلوکی را که باید معامله در آن باشد استخراج می کند. اکنون ، ماینرها استخراج بلوک را شروع می کنند. پس از مدتی ، هنگامی که سیستم حداقل مورد نیاز برای اعتبارسنجی ها را انجام دهد ، اعتبارسنجی می شود. در صورت BTC ، برای دستیابی به اتفاق نظر فقط شش اعتبار لازم است.

در زمان نوشتن ، الگوریتم اجماع انواع مختلفی دارد. این بدان معنی است که عملکردهای داخلی به نوع الگوریتم اجماع استفاده شده بستگی دارد.

کاربرد الگوریتم اجماع

کاربردهای مختلف الگوریتم اجماع وجود دارد. گرچه عمدتا برای سیستم غیرمتمرکز استفاده می شود ، در سیستم متمرکز نیز به همان اندازه مفید است. برای درک بهتر ، بیایید موارد استفاده از الگوریتم اجماع را لیست کنیم.

  1. اساسی ترین کاربرد الگوریتم تصمیم گیری در مورد نیاز به اجرای تراکنش در یک محیط توزیع شده است یا خیر. بیشتر شبکه های بلاکچین از آن استفاده می کنند.
  2. الگوریتم اجماع نیز در اختصاص وضعیت رهبر به یک گره بسیار مفید است.
  3. آخرین ، اما کمترین ، آنها همچنین برای همگام سازی داده ها در شبکه غیرمتمرکز و اطمینان از دستیابی به سازگاری استفاده می شوند.

انواع الگوریتم های اجماع

انواع مختلفی از الگوریتم های اجماع وجود دارد. در این مقاله ، ما فقط محبوب ترین ها را پوشش خواهیم داد. بنابراین ، بدون هیچ تأخیری ، شروع کنیم.


(1) اثبات کار (PoW)

اثبات کار محبوب ترین الگوریتم اجماع موجود است. بیت کوین ، Litecoin و Ethereum از آن استفاده می کنند. اولین بار وقتی Satoshi Nakamoto در پیاده سازی Bitcoin خود از آن استفاده کرد ، ابداع شد. با این حال ، این همچنین ناکارآمدترین راه برای دستیابی به اتفاق نظر در بلاکچین است زیرا به مقدار قابل توجهی از قدرت محاسباتی نیاز دارد. این کار با درخواست از کارگران استخراج برای حل مسائل پیچیده ریاضی کارساز است. هنگامی که هش حل شد ، بلاک استخراج می شود و معامله همزمان اعتبار سنجی می شود.

با حل آنها بلوکهایی ایجاد می کنند که بعداً به زنجیره بلوک اضافه می شوند. برای اینکه این کار عملی شود ، 50٪ کار همیشه باید صادقانه باشد.

(2) اثبات سهام (PoS)

محبوب ترین الگوریتم اجماع بعدی ما اثبات سهام است. توسط Peercoin ، Decreed و بزودی Ethereum استفاده می شود. با قرار دادن سکه در کیف پول کار می کند. گره هایی که سکه های خود را ضمیمه کرده اند ، در صورت دستیابی به اجماع نظر خود را اعلام می کنند. نکته مثبت در مورد PoS این است که قدرت محاسباتی گرسنه نیست.

منبع هزینه ، در این مورد ، خود نشانه هاست. اگر یک گره staking نتواند به معامله صحیح رای دهد ، آنها سهام خود را از دست می دهند. در صورت موفقیت ، در صورت انجام معامله بعدی ، شانس بیشتری برای سهام وجود دارد.

درست مانند الگوریتم اجماع دیگر ، PoS نیز ضعف خود را دارد. این “هیچ چیز در خطر” است. با اعتبارسنجی هر دو طرف چنگال کار می کند. ما اخیراً در مورد تفاوت PoW Vs PoS نوشتیم.

(3) اثبات تفویض شده سهام (DPoS)

اثبات واگذار شده سهام ممکن است شبیه PoS باشد اما از نظر روش متفاوت است. اولین چیزی که آنها را متمایز می کند این است که DPoS کاملاً غیرمتمرکز نیست. در این سیستم ، staker بلوک ها را تأیید نمی کند ، اما نمایندگان را انتخاب می کند.

سپس این نمایندگان اعتبار هر معامله را تأیید می کنند. به طور کلی ، هر سیستم غیرمتمرکز دارای 20-21 نماینده است که معاملات را تأیید می کنند. این باعث می شود DPoS فوق العاده کارآمد باشد و توسط EOS ، Steemit و دیگران استفاده شود.

(4) الگوریتم اجماع اثبات اقتدار (PoA)

آخرین الگوریتم اجماعی که قصد داریم درباره آن بحث کنیم اثبات اقتدار است. برای سیستم کاملاً متمرکز استفاده می شود. این به این معنی است که حساب های تأیید شده (که توسط مدیران سیستم انتخاب شده اند) اعتبار سنجی را در سراسر شبکه انجام می دهند. به دلیل متمرکز بودن ، عمدتا در شبکه های خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه

در حال حاضر ، شما باید درک درستی از الگوریتم اجماع داشته باشید. اگر سوالی دارید ، همیشه می توانید از قسمت نظرات زیر استفاده کنید!

راهنمای نهایی فناوری Blockchain را بررسی کنید

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector