Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

بلاک چین ترکیبی: بهترین هر دو جهان

بلاکچین هیبریدی نوعی انقلابی از فناوری بلاکچین است. در این راهنما ، ما به عناصر اصلی یک بلاک چین ترکیبی فرو خواهیم رفت و نحوه عملکرد آن را یاد خواهیم گرفت.

زنجیره بلوک در حال تغییر منحصر به فرد جهان است. این شرکت ها ، دولت ها و سازمان های دیگر را قادر می سازد تا گردش کار خود را بهتر کنترل کرده و سیستم های خود را با راه حل های بهتر بهبود بخشند. اکنون ، ما در حال تغییر نحوه ذخیره سازی داده ها ، دسترسی به آنها و استفاده از آنها برای بهبود چرخه بی پایان رشد فناوری هستیم. این امر همچنین بر سایر جنبه های فناوری ما تأثیر می گذارد ، از جمله چگونگی ایجاد اعتماد به شبکه.

بلاکچین را می توان به سه روش مختلف استفاده کرد: خصوصی ، عمومی ، کنسرسیوم و ترکیبی. اگر در گذشته در مورد بلاکچین مطالبی خوانده باشید ، ممکن است تصوری از نحوه فعالیت بلاکچین خصوصی و عمومی داشته باشید. برای کسانی که نمی دانند ، در زیر به طور مفصل در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

با این حال ، راه سوم ، یعنی ترکیبی ، ممکن است صنایع مختلف را تحت تأثیر قرار دهد. بلاک چین ترکیبی ترکیبی از هر دو جهان است ، هم بلاکچین خصوصی و هم بلاک چین. این به سازمانها امکان کنترل بهتر آنچه را که می خواهند بدست آورند می دهد تا اینکه برنامه های خود را در محدودیت فناوری تغییر دهند.

استفاده از فناوری بلاکچین به دو صورت مالی و غیرمالی قابل انجام است. با استفاده از بلاکچین ، دستکاری در داده ها یا هک شدن در سیستم غیرممکن است. باز بودن بلاکچین عمومی مردم سراسر دنیا را به هم نزدیک می کند ، در حالی که بلاکچین خصوصی این اطمینان را می دهد که یک اکوسیستم بسته نیز می تواند با قابلیت های بلاکچین پیشرفت کند..

در این مقاله ، ما از طریق بلاکچین ترکیبی و آنچه که ارائه می دهد ، خواهیم پرداخت. ما همچنین در مورد تعریف بلاک چین ترکیبی بحث خواهیم کرد و آن را از درون درک خواهیم کرد. اما ابتدا اجازه دهید بلاکچین خصوصی و خصوصی را بررسی کنیم.

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Blockchains سازمانی

بلاکچین عمومی چیست?

همانطور که از نامش پیداست ، بلاکچین عمومی ماهیتی عمومی دارد. هنگامی که کاغذ سفید بیت کوین آمد ، همچنین به بلاکچین در شکل عمومی خود اشاره کرد. این همچنین بدان معنی است که بلاکچین عمومی برای همه باز است و هر کسی می تواند در آن شرکت کند.

با این حال ، س isال این است که چرا کسی به زنجیره بلوکی عمومی می پیوندد؟ در اینجا انگیزه ای وجود دارد که یک بلاک چین عمومی ارائه می دهد. در عوض ، این امر باعث بهبود تعداد کاربران می شود و سلامت و رشد بلاکچین را بهبود می بخشد. بیت کوین این کار را فوق العاده انجام می دهد.

به عنوان مثال ، ماینرها می توانند برای حل الگوریتم های پیچیده مشارکت داشته و قدرت محاسباتی فراهم كنند. با انجام این کار ، یک تراکنش یا بلاک استخراج می شود. از طرف دیگر ، ماینرها با دریافت بیت کوین برای کاری که انجام می دهند ، انگیزه می گیرند. همیشه کاربران و کارگران در یک محیط بلاکچین عمومی وجود دارند تا بتوانند آنرا بدون مشکل اجرا کنند. سیالیت مهم است و به همین دلیل مشوق آن را ادامه می دهد.

نمونه دیگری از زنجیره بلوکی عمومی شامل NEO ، Ethereum و … است.

هر کسی که محدودیتی نداشته باشد می تواند یک بلاکچین عمومی ایجاد کند.

بلاکچین خصوصی چیست?


اکنون که تصویر روشنی از آنچه بلاک چین عمومی ارائه می دهد ، بدست آورده ایم. بیایید به سراغ بلاکچین خصوصی برویم. همانطور که ممکن است از روی نام حدس بزنید ، بلاکچین خصوصی خصوصی است.

در یک بلاکچین خصوصی ، طرفین دسترسی بلاکچین را به کاربران آن محدود می کنند. کاربران باید قبل از استفاده از آن به شبکه دسترسی پیدا کنند. همچنین ، دسترسی فقط از مرجعی که بلاکچین خصوصی را مدیریت می کند گرفته می شود.

از آنجا که این یک بلاکچین خصوصی است ، همه چیز ممکن است به دلخواه تغییر کند. به عنوان مثال ، مدیر می تواند معاملات را بر اساس ماهیت ، سرعت یا قصد آنها محدود کند. کنترل در اینجا استفاده از بلاکچین خصوصی را برای شرکتها یا سازمانهایی که می خواهند از این بلاکچین سود ببرند اما در یک فضای بسته استفاده می کند..

نکته دیگری که باید در اینجا به آن توجه کنید این است که بلاکچین خصوصی به طور کامل از دسترسی عمومی بسته نیست. با توجه به آنچه سرپرست تنظیم کرده است ، می توان به آنها دسترسی داشت.

به عنوان مثال ، Quorum یک بلاکچین خصوصی است که از شبکه Ethereum استفاده می کند. از مکانیزم اجماع جدید استفاده می کند و همچنین دارای حریم خصوصی معاملات / قرارداد سخت است. J.P.Morgan خالق Quorum است. از دیگر نمونه های قابل ذکر Hyperledger و Corda است.

آیا می خواهید تفاوت بیشتری را بین بلاکچین خصوصی و عمومی بدانید؟ در اینجا راهنمای بلاک چین عمومی و خصوصی وجود دارد که می توانید آن را بررسی کنید.

تعریف بلاک چین ترکیبی

بلاک چین ترکیبی به عنوان زنجیره بلوکی تعریف شده است که سعی دارد از بهترین قسمت راه حل های بلاکچین خصوصی و عمومی استفاده کند. در دنیای ایده آل ، بلاک چین ترکیبی به معنای دسترسی کنترل شده و آزادی همزمان است.

معماری ترکیبی بلاکچین از این واقعیت قابل تشخیص است که برای همه باز نیست اما همچنان ویژگی های بلاکچین مانند صداقت ، شفافیت و امنیت را ارائه می دهد.

طبق معمول ، معماری بلاک چین ترکیبی کاملاً قابل تنظیم است. اعضای بلاک چین ترکیبی می توانند تصمیم بگیرند چه کسی می تواند در بلاکچین مشارکت کند یا معاملات به صورت علنی انجام می شود. این بهترین های هر دو جهان را به ارمغان می آورد و اطمینان می دهد که یک شرکت می تواند با سهامداران خود به بهترین شکل کار کند.

امیدواریم دیدگاه روشنی در مورد تعریف بلاک چین ترکیبی داشته باشید. برای به دست آوردن یک تصویر بسیار بهتر ، توصیه می کنیم برخی از پروژه های ترکیبی بلاکچین را بررسی کنید. XDC یکی از آن پروژه هایی است که هم از بلاکچین عمومی و هم از مزیت های خصوصی بهره می برد. توسط XinFin ، یک شرکت سنگاپوری ایجاد و مدیریت می شود.

معاملات قابل تأیید

حتی اگر معاملات به صورت عمومی اعلام نشده باشند ، اما در صورت لزوم هنوز قابل تأیید هستند. هر معامله ای که در بستر زنجیره بلوک ترکیبی انجام می شود ، می تواند به صورت خصوصی حفظ شود و در صورت لزوم همیشه برای بررسی قابل باز بودن است. همانطور که از بلاکچین استفاده می شود ، مهمترین جنبه آن در اینجا کار می کند. تغییرناپذیری این اطمینان را می دهد که هر معامله یک بار نوشته شده است و نمی تواند در زمان مقرر تغییر کند.

بنابراین ، آیا در مقایسه با بلاکچین دولتی یا خصوصی ایمن خواهد بود؟ پاسخ بله است. حتی اگر مجموعه ای از افراد آن را کنترل کنند ، نمی توانند تغییرناپذیری و امنیت معاملات را تغییر دهند. آنها فقط می توانند كنترل كنند كه معاملات به صورت علنی انجام می شوند و كدام غیر.

عملکرد کاربران در بلاکچین ترکیبی چگونه است?

هنگامی که کاربر کمک هزینه دسترسی به بستر ترکیبی بلاکچین را دریافت می کند ، می تواند به طور کامل در فعالیت های بلاکچین شرکت کند. او از حقوق برابر در انجام معاملات ، مشاهده آنها و یا حتی ضمیمه یا اصلاح معاملات برخوردار است. با این حال ، چیزی که به صورت مخفی حفظ می شود ، هویت کاربران از سایر شرکت کنندگان است. این کار برای محافظت از حریم خصوصی کاربر انجام می شود.

هنگامی که یک کاربر با کاربر دیگر معامله می کند ، پس فقط هویت وی توسط طرفی که با او سر و کار دارد آشکار می شود. برای اطمینان از اینکه فرآیند شناسایی فوق به درستی انجام شده است ، شرکت ها و سازمان ها برای عملکرد آن KYC (مشتری خود را بشناسید) انجام می دهند. موسسات مالی به ویژه باید از عهده رسیدگی صحیح برآیند زیرا نمی توانند اجازه دهند معامله توسط کاربری انجام شود که کاملاً برای بلاکچین شناخته نشده است.

ناشناس بودن دولت عمومی

حتی هنگامی که زنجیره بلوک ترکیبی برای کاربرانی که در این شبکه مشارکت دارند ناشناس باشد ، ناشناس ماندن عمومی همچنان حفظ می شود. به این ترتیب ، هیچ کس خارج از شبکه نمی تواند از کاربران اطلاع داشته باشد. این ما را به تلاقی هیجان انگیز سیستم های دولتی و خصوصی هدایت می کند.

این شبکه ترکیبی تمام ویژگی های مهم یک بلاک چین مانند امن ، شفاف ، تغییر ناپذیر و غیرمتمرکز را ارائه می دهد ، اما همچنین توانایی دسترسی به معاملات ، مشاهده یا تغییر معاملات را به هر روشی محدود می کند. همچنین ، همه نمی توانند از شبکه استفاده کنند ، این امر باعث می شود اطلاعات محرمانه از شبکه خارج نشوند. بنابراین ، بلاک چین ترکیبی با استفاده از هر دو ویژگی ، امنیت بیشتری را ارتقا می بخشد.

بیایید مزایای بلاکچین ترکیبی را بررسی کنیم.

مزایای بلاک چین ترکیبی

اکنون می دانیم بلاک چین ترکیبی چیست. ما همچنین درک روشنی از انواع دیگر بلاکچین داریم: به عنوان مثال خصوصی و عمومی. اکنون زمان آن فرا رسیده است که مزایای بلاک چین ترکیبی و آنچه را که ارائه می دهد ، فهرست کنیم.

  1. در یک اکوسیستم بسته کار می کند: شماره یک مزیت بلاک چین ترکیبی توانایی کار در یک اکوسیستم بسته است. این بدان معناست که شرکتها یا سازمانها هنگام استفاده از فناوری بلاکچین نگران نشت اطلاعات خود نیستند.
  2. قوانین را در صورت لزوم تغییر می دهد: شرکت ها با تغییر پیشرفت می کنند. خبر خوب در مورد بلاک چین ترکیبی زیرا آنها باید قوانین را تغییر دهند. با این حال ، ماهیت تغییر به آنچه بلاک چین ترکیبی در تلاش است انجام دهد بستگی دارد. با این حال ، انتظار ندارید داده ها را تغییر دهید یا تراکنش ها را در یک سیستم ترکیبی تغییر دهید که رجیستری باند یا هویت کاربر را برای اهداف تأیید کنترل می کند.
  3. محافظت از حمله 51٪: بلاک چین ترکیبی در برابر حمله 51٪ مصونیت دارد زیرا هکرها برای انجام حمله نمی توانند به شبکه دسترسی داشته باشند.
  4. محافظت از حریم خصوصی در حالی که هنوز با دنیای خارج ارتباط برقرار می کنید: حتی اگر بلاکچین خصوصی برای مسائل مربوط به حریم خصوصی بهترین باشد. با این وجود ، هنگام برقراری ارتباط با دنیای خارج محدود هستند. بسیاری از شرکت ها ممکن است بخواهند حریم خصوصی خود را حفظ کنند اما همچنین باید بلاکچین خود را پیکربندی کنند تا بتوانند با همه سهامداران خود از جمله مردم ارتباط برقرار کنند.
  5. هزینه معامله کم: یکی دیگر از مزایای اضافی استفاده از بلاک چین ترکیبی داشتن هزینه معامله کم است. تراکنش ها ارزان هستند زیرا برای تأیید آنها به چند گره نیاز است. قدرتمندترین گره های شبکه تأیید معامله را آسان می کند ، که ممکن است هزاران گره در زنجیره بلوکی عمومی را به خود اختصاص دهد. هزینه معاملات می تواند حتی به 0.01 دلار در هر معامله کاهش یابد.

موارد استفاده از بلاک چین ترکیبی

حال بیایید برخی موارد استفاده از بلاک چین ترکیبی را مرور کنیم تا درک بهتری داشته باشیم.

اینترنت اشیا Hy ترکیبی

اولین مورد استفاده ای که می خواهیم در مورد آن بحث کنیم ، IoT ترکیبی است. مدیریت اینترنت با استفاده از یک راه حل کامل بلاکچین عمومی می تواند یک مسئله مشکل باشد زیرا به هکرها داده های رایگان برای نقشه برداری از گره ها یا حتی هک کردن آنها را می دهد. با استفاده از زنجیره بلوک ترکیبی ، می توان دستگاه ها را در یک شبکه خصوصی با دسترسی به شبکه هایی که فقط به آنها نیاز دارند ، قرار داد. برخی از جنبه های شبکه بسته به نوع اشتراک داده می تواند به صورت عمومی درآید. یک رویکرد ترکیبی می تواند بسیاری از مسائل امنیتی را حل کند.

مالی و تجارت جهانی

حتی امور مالی نیز می توانند از بلاک چین ترکیبی استفاده کنند. XinFin از یک بلاک چین ترکیبی با استفاده از Ethereum برای جز component عمومی استفاده می کند ، در حالی که Quorum برای جز component خصوصی محلول آنها است. هدف آنها تهیه یک بستر جهانی مالی و تجاری با استفاده از فناوری ترکیبی است. آنها از DPOS (Proof-of Stake واگذار شده) استفاده می کنند.

بانکی

بلاک چین ترکیبی می تواند یک راه حل ایده آل برای بانکداری باشد. از آنجا که بانک ها باید مشکلات داخلی را حل کنند و همچنین اطلاعات کاربر را ایمن کنند ، می توانند از این روش استفاده کنند. حتی Ripple ، یک ارز رمزنگاری متمرکزتر ، در صورت نیاز به تغییر می تواند به یک شبکه بلاک چین ترکیبی منتقل شود.

زنجیره تامین

زنجیره های تأمین نیز می توانند از زنجیره بلوک ترکیبی سود زیادی ببرند. از آنجا که زنجیره تأمین بسیار زیاد است ، ترکیبی بودن آنها برای آنها ضروری است. بلاکچین خصوصی یا عمومی وجود ندارد. بسیاری از شرکت های تدارکات زنجیره تامین از قبل اجرای آن را آغاز کرده اند.

یک مثال بزرگ که از زنجیره بلوک ترکیبی در زنجیره تأمین استفاده می کند اعتماد غذایی IBM است. هدف آنها بهبود کارایی در کل و کل زنجیره تامین مواد غذایی است. این شبکه ای است که همه از جمله کشاورزان ، عمده فروشان ، توزیع کنندگان و دیگران در آن شرکت می کنند. Walmart نیز یکی از بازیگران فعال این پروژه است.

دولت ها

بلاکچین می تواند نحوه کار دولت ها را تغییر دهد. حتی دولت ها این را می دانند و روند استفاده از بلاکچین را در دولت خود آغاز کرده اند. به عنوان مثال ، دولت می تواند از بلاکچین برای انجام رأی گیری ، ایجاد پایگاه داده شناسایی عمومی ، ثبت داده های پیچیده ، خودکار سازی خریدها ، ارائه کمک های اجتماعی / بشردوستانه و غیره استفاده کند.

برای امکان پذیر کردن همه اینها ، باید از بلاکچین های ترکیبی استفاده شود. كنترل مورد نياز آنها را فراهم كرده و مردم را قادر مي سازد به آن دسترسي پيدا كنند. بلاکچین کاملاً خصوصی یا عمومی کار نخواهد کرد زیرا آنها مانع دسترسی کاربر می شوند یا داده های زیادی را نشان می دهند. کنترل صحیح بلاکچین می تواند اطمینان حاصل کند که دولت ضمن استفاده از بلاکچین ، کنترل خود را حفظ می کند.

خدمات سازمانی

نکته آخر اینکه به لطف بلاک چین ترکیبی نیز شاهد تغییر بزرگی در خدمات سازمانی خواهیم بود. نه تنها می تواند برای ساخت فناوری منبع باز بلکه راهکارهای سازمانی نیز مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال ، شرکت ها می توانند از زنجیره بلوک ترکیبی برای اتوماسیون خدمات خود و بهبود قابلیت اطمینان ، اعتماد و شفافیت آنها برای کارمندان و کاربران نهایی استفاده کنند – صنایعی مانند هواپیمایی ، زنجیره تأمین و غیره.

خصوصی در مقابل عمومی در مقابل ترکیبی

بیایید بررسی کنیم که چگونه انواع مختلف بلاکچین آنها را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

  PublicPrivateHybrid
تعریف بلاکچین عمومی برای همه افراد که هر کسی می تواند در آن شرکت کند باز است. بلاکچین خصوصی توسط مالکان کنترل می شود و دسترسی به کاربران خاصی محدود است. بلاک چین ترکیبی ترکیبی از بلاک چین عمومی و خصوصی است. این بدان معنی است که برخی فرایندها خصوصی و برخی دیگر عمومی نگهداری می شوند.
شفافیت بلاکچین عمومی کاملاً شفاف است. او بلاکچین خصوصی فقط برای کاربرانی که اجازه دسترسی دارند شفاف است. شفافیت بلاک چین ترکیبی به نحوه تنظیم قوانین توسط مالکان بستگی دارد.
مشوق بلاک چین عمومی مشارکت کنندگان را برای رشد شبکه تشویق می کند. بلاکچین خصوصی محدود است و از این رو انگیزه مشابه بلاکچین عمومی ندارد. بلاک چین ترکیبی می تواند در صورت تمایل کاربران را تشویق کند.
مورد استفاده تقریباً در هر صنعتی قابل استفاده است. خوب برای پروژه های عمومی همچنین برای ایجاد ارز رمزپایه برای استفاده تجاری خوب است. بلاکچین خصوصی برای پیاده سازی بلاکچین سازمانی بسیار مناسب است زیرا آنها به کنترل کامل گردش کار خود نیاز دارند. هیبرید برای پروژه هایی که نمی توانند خصوصی یا دولتی شوند و فاقد اعتماد هستند بهترین مناسب است. زنجیره تامین یک مثال عالی است. همچنین در امور بانکی ، مالی ، اینترنت اشیا و سایر موارد نیز مثر است.
KYC مورد نیاز است نه آره آره
هزینه معامله گران چندان پرهزینه نیست چندان پرهزینه نیست
خاصیت اصلی بلاکچین را حمل می کند آره آره آره

آیا ترکیبی و فدراسیون (کنسرسیوم) متفاوت است?

در ظاهر ، ممکن است یکسان به نظر برسند ، اما واقعیت این نیست. هم فدراسیون و هم هیبرید از رویکرد متفاوتی استفاده می کنند و ویژگی منحصر به فرد خود را دارند. با دانستن این ویژگی ها ، شما می توانید خود را به دانش انتخاب یکی برای شغل یا سازمان خود مجهز کنید. بیایید ببینیم بلاک چین ترکیبی و بلاک چین کنسرسیوم چگونه گسترش می یابد.

زنجیره بلوک کنسرسیوم

گروهی بلاک چین کنسرسیوم را مدیریت می کنند. این گروه در مورد نحوه عملکرد بلاکچین تصمیم می گیرند. همچنین ، دسترسی محدود است و گروه تصمیم می گیرد که در وهله اول چه کسی دسترسی پیدا کند. مزایای دسترسی دقیق آشکار است. به عنوان مثال ، دسترسی محدود به معنی معاملات سریعتر ، مقیاس پذیری بالا و حفظ حریم خصوصی معاملات بهتر است.

بلاک چین ترکیبی

بلاک چین ترکیبی ترکیبی از نهادهای دولتی و خصوصی است. بهترین روش برای توصیف آن استفاده از بلاکچین عمومی است که در آن شبکه خصوصی میزبانی می شود. این بدان معنی است که مشارکت محدودی وجود دارد که از طریق خود بلاکچین خصوصی کنترل می شود.

از نظر فنی ، این کار با تولید بلوک های داده هش شده با استفاده از شبکه خصوصی و سپس ذخیره آن داده ها به صورت عمومی بدون به خطر انداختن حریم خصوصی داده ها.

برخلاف زنجیره بلوکی فدراسیون ، بلاک چین ترکیبی امکان کنترل انعطاف پذیر بلاکچین را فراهم می کند. این بدان معنی است که کنترل داده های به اشتراک گذاشته شده ایده آل نیست و از کنترل فدراسیون بهتر نیست. بهترین مورد استفاده از بلاک چین ترکیبی ، مقیاس پذیری و عدم تمرکز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین ترکیبی در مقابل بلاک چین کنسرسیوم ، جدول زیر را بررسی کنید.

 Blockchain کنسرسیوم Blockchain ترکیبی
دسترسی برخی از موارد عمومی هستند و برخی دیگر محدود هستند فقط شرکت کنندگان انتخاب شده دسترسی کامل دارند
سرعت معامله سریع سریع
قدرت تا حدی غیرمتمرکز غیر متمرکز
حریم خصوصی جزئي جزئي

افکار نهایی: آیا بلاک چین ترکیبی آینده است?

یک بلاکچین دولتی یا خصوصی نمی تواند همه مشکلات موجود را حل کند. برای سازمانها و شرکتهایی که می خواهند از مزایای استفاده از بلاکچین استفاده کنند اما نمی خواهند داده های مهم و تجاری خود را در معرض دید کل جهان قرار دهند!

ما برای درک آن از بلاکچین خصوصی ، عمومی و در نهایت ترکیبی استفاده کردیم. اگر هنوز با این انواع مختلف بلاکچین اشتباه گرفته اید و می خواهید در مورد آنها بیشتر بدانید ، دوره رایگان بلاکچین ما را بررسی کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector