هویت خودمختار: راهنمای نهایی مبتدیان!

خوانندگان می توانند از بحث زیر برای درک تعریف ، مزایا و موارد هویت خود-حاکم (SSI) استفاده کنند.

تحول دیجیتال همه ما را به یک نقطه عطف جالب در تاریخ رسانده است. در عصر حاضر ، ارتباط با سیستم عامل های مختلف برای تسهیل تبادل اطلاعات و معاملات بین افراد دیگر مسئله ارتباط نیست. اساساً ، دنیای دیجیتال کم کم تبدیل به نمایشی مجازی از دنیای واقعی ما می شود.

همانند افراد واقعی در جهان ، دنیای دیجیتال برای شناسایی هویت به نام و حساب کاربری متکی است. بنابراین ، تأمل در رویکردهای دنبال شده برای هویت دیجیتال در زمان حال مهم است. هویت خود حاکم یا SSI به عنوان یکی از مفاهیم نوظهور در هویت دیجیتال در چند وقت اخیر مورد توجه قرار گرفته است. بحث زیر به عنوان راهنمای مفیدی برای کلیه مبانی و مفاهیم مربوط به SSI است.

از همه مهمتر ، شما می توانید معادله بلاکچین هویت خود-مستقل را به طور موثر دریابید. با پذیرش مداوم زنجیره بلوک و پیچیدگی های امنیت سایبری ، توجه به SSI به عنوان یک مدل هویتی قابل اعتماد بسیار مهم است..

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Blockchains سازمانی

وضعیت موجود مدیریت هویت

قبل از فرو رفتن در جزئیات مربوط به هویت خود-حاکمیت ، مهم است که در وهله اول دلایل آن را بدانیم. مدل پذیرفته شده اولیه برای هویت دیجیتال ماهیتاً سیل بود. همه سازمانها برای دسترسی کاربران به خدمات سازمان ، یک شناسنامه هویت دیجیتالی واحد صادر کرده اند.

در این حالت ، کاربران برای تعامل با سازمان های جدید به مدارک هویتی مختلف احتیاج داشتند. مدل بعدی برای هویت دیجیتال یا مدل هویت دیجیتال فدراسیون برای جبران کاستی های مشهود در مدل سیلندر ساخته شده است. اشخاص ثالث برای حل مسئله تجربه کاربری ضعیف در مدل سکوت ، شناسنامه دیجیتال صادر کردند.

شناسنامه های هویت دیجیتال مانند “ورود به سیستم با Google” یا “ورود به سیستم با Facebook” می تواند به کاربران در ورود به سیستم خدمات و همچنین سایر وب سایت ها کمک کند. بنابراین ، به تعبیری ، مشاغل مجبور بودند وظایف مدیریت هویت خود را به شرکت های بزرگ با علاقه به جمع آوری پایگاه های داده عظیم داده های شخصی واگذار کنند..

در نتیجه ، یادآوری احتمالات مربوط به امنیت و حریم خصوصی با Google ، Facebook و سایر اشخاص ثالث که به واسطه های اعتماد تبدیل شده اند اجتناب ناپذیر است. هویت خود حاکم به عنوان سومین مدل هویت دیجیتالی با ظهور فناوری بلاکچین به وجود آمد. بیایید نگاهی به پیامدهای مرتبط با اصول SSI بیندازیم تا آن را بهتر درک کنیم.

هویت خود-حاکم چیست?

یک هویت حاکم بر خود به معنای واقعی کلمه به هویتی تبدیل می شود که تحت مالکیت شما است. با این حال ، هنگامی که کارت شناسایی ملی ، کارت عضویت سالن ورزشی و شناسه دانشجویی خود را در جیب خود دارید ، می توان در مورد نیاز به هویتی مانند SSI س askال کرد. این جایی است که شما باید مشکلات مربوط به شناسه های فیزیکی و دیجیتالی را که امروزه معمولاً استفاده می شود ، در نظر بگیرید.

شناسه های بدنی معمولاً مدارک فیزیکی مانند کارت هایی است که توسط دولت ، کارفرما ، دانشگاه ، سالن بدن سازی یا هر فروشگاه دیگری برای تأیید شهروند بودن ، کارمند ، دانشجو ، عضو یا مشتری سازمان در اختیار دارند. با این حال ، شناسنامه های بدنی دارای مسائل زیادی مانند زمان ، هزینه ها و تأخیرهای اداری همراه با نگرانی های سرقت و جعل هویت هستند. شناسه های بدنی نیز فاقد حریم خصوصی و امکان تخریب مخازنی هستند که شناسه های بدنی صادر می کنند.


شناسه های دیجیتال با ثبت نام در یک سرویس با آدرس ایمیل یا نام کاربری و رمز عبور قابل دسترسی هستند. شناسه های دیجیتال همچنین کاربران را قادر می سازد از خدمات ورود به سیستم شخص ثالث مانند ورود با Facebook یا ورود با Google استفاده کنند. با این حال ، شناسه های دیجیتال نیز سهم مناسبی از عقب ماندگی ها را دارند.

کاربران به دلیل آسیب پذیری مخازن متمرکز داده های شخصی در سرورهای صادرکننده ، هیچ کنترلی بر اشتراک داده های خود ندارند و با خطرات مواجه می شوند. علاوه بر این ، کاربران برای تأیید اعتبار خود به دسترسی صادر کنندگان بستگی دارند. حریم خصوصی با سرویس های ورود شخص ثالث دارای مشوق های مالی برای جمع آوری و ذخیره اطلاعات ، اغلب در معرض خطر است.

هویت خود-حاکم چگونه متفاوت است?

قابلیت های هویت خود-حاکمیت در تمایز آنها از شناسه های دیجیتال و شناسه های فیزیکی مفید است. تفاوت SSI با شناسه های فیزیکی و دیجیتال می تواند نشان دهد که چگونه گزینه بهتری است. هویت خود حاکم شامل راه اندازی یک شبکه نظیر به نظیر دیجیتال بسیار امن ، بین صادر کننده شناسه ، تأیید کننده شناسه و صاحب شناسه است..

حتی ارائه دهنده سیستم SSI نیز ایده ای در مورد تبادل اعتبار ندارد. بنابراین ، روند صدور گواهینامه سریعتر و ساده تر می شود. ویژگی های بلاکچین هویت خود حاکم با هش کردن رمزنگاری اطمینان حاصل می کند که گواهینامه های SSI ضد دستکاری هستند.

فناوری افشای هویت انتخابی

فناوری Selective Identity Disclosure در SSI همچنین حریم خصوصی بهتری را برای کاربران فراهم می کند. در عین حال ، کاربران می توانند کنترل بهتری بر داده های خود داشته باشند. مهمترین نکته برجسته SSI این است که صاحب شناسه این حق را دارد که ویژگی های هویتی را که می خواهد به نمایش بگذارد انتخاب کند..

مالک شناسنامه همچنین برای کنترل شفافیت داده های به اشتراک گذاشته شده حق کنترل جامع روابط با راستی آزمایان شناسه را دارد. علاوه بر این ، تأیید اعتبار هویت خود-حاکمیت به راحتی در هر زمان و از هر مکان آسان تر است. وجه جالب دیگر در مورد SSI این است که کاربران نیازی به چندین رمز ورود ندارند و فقط از رمز عبور کیف پول خود استفاده می کنند.

بنابراین ، اگر هویت دارای معیارهای زیر باشد ، می تواند خود حاکم باشد,

  1. هویت فقط باید بر روی کاربر متمرکز باشد. کلیه کاربران هویت دارای اطلاعات شخصی خود هستند و برای اثبات ادعاهای هویت خود به نهادهای اصلی وابسته نیستند.
  2. هویت خود-حاکم با استفاده از سیستم متداول هویت مشترک امکان همکاری پذیری را فراهم می کند. metasystem مشترک هویت کاربران را قادر می سازد تا هویت را در مکان ها و سیستم عامل های مختلف با استفاده از همان metasystem تأیید کنند.
  3. هویت های SSI همچنین باید ویژگی های کنترل و رضایت را فراهم کنند. هویت های خود حاکم ، کاربران را قادر می سازد با کنترل و رضایت کامل بر اطلاعات شخصی که به اشتراک می گذارند و طرفینی که اطلاعات را با آنها به اشتراک می گذارند ،.

بنابراین ، بی انصافی نیست اگر ادعا کنیم هویت حاکم بر خود دارای قابلیت حمل ، امنیت و حریم خصوصی بهتر است ، که بسیار شبیه به ویژگی های بلاکچین است.

مonلفه ها و عملکرد SSI

با برداشت از ویژگی های موجود در SSI ، ممکن است اکنون به دنبال برنامه های بلاکچین هویت مستقل باشید. بلاکچین یکی از مبانی برجسته فناوری در هویت های خود حاکم است. علاوه بر این ، SSI همچنین به اعتبار قابل تأیید و شناسه های غیرمتمرکز به عنوان مهمترین مبانی عملکرد متکی است. بگذارید مروری بر سه عنصر و نقشی که آنها در اطمینان از ویژگیهای هویت خود-حاکم بر عهده دارند ، پیدا کنیم.

هم اکنون وبینار درخواستی مربوط به عدم تمرکز هویت در بلاکچین را با TrustID مشاهده کنید!

اعتبارنامه های قابل تأیید

طبق W3C ، پروتکل اعتبار سنجی ستونی اساسی در هویت خود-حاکم است. مدارک فیزیکی مورد استفاده در دنیای واقعی مانند گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی ، به سختی دارای نمایندگان دیجیتال هستند. بنابراین ، منطقی است که در اعتبار یک اعتبار دیجیتال در همان سطح کارت های فیزیکی صادر شده توسط دولت شک کنیم. در این حالت ، اعتبارنامه های قابل تأیید نمایندگی اظهارات صادرکننده را با محافظت از حریم خصوصی و شیوه ای آشکار از دستکاری ارائه می دهد..

از نظر فنی ، مدارک قابل تأیید شامل علامت گذاری دیجیتال داده های ادعا با ترکیب هش کلید عمومی در رمزنگاری و روش های محافظت از حریم خصوصی است. بنابراین ، اعتبارنامه های فیزیکی می توانند با خیال راحت به دیجیتال تبدیل شوند. دارندگان گواهینامه ها برای افشای انتخابی اطلاعات خاص از اعتبارنامه بدون افشای اطلاعات واقعی اعتبار ، گزینه هایی دارند..

به طور کلی ، برنامه های بلاکچین هویت خود حاکم برای حفاظت از حریم خصوصی دارندگان اعتبار به دو سطح متفاوت متکی هستند. این دو سطح شامل افشای انتخابی و اثبات دانش صفر است. رویکرد افشای انتخابی امکان ایجاد اثبات از ویژگی های خاص برای اعتبار را فراهم می کند. به عنوان مثال ، برای اثبات سن خود لازم نیست آدرس خود را در مجوز رانندگی خود فاش کنید. رویکرد اثبات دانش صفر در اثبات ویژگی خاص اعتبار نامه بدون نشان دادن ارزش آن کمک می کند.

اثبات دانش صفر از رمزنگاری استفاده می کند تا یک نهاد را قادر به اثبات دانش خود از برخی اطلاعات به موجود دیگری بدون افشای اطلاعات واقعی کند. بنابراین ، اعتبارنامه های قابل تأیید با اجازه دادن به افراد برای اثبات اعتبار اعتبار خود ، در درجه اول در هویت خود-حاکمیت مفید هستند. جالب اینجاست که کاربران برای اثبات هویت خود با مدارک قابل تأیید ، مجبور نیستند مشخصات واقعی خود را فاش کنند.

1. شناسه های غیرمتمرکز

وجه مهم بعدی در هویت خود-حاکمیت بر شناسه های غیرمتمرکز منعکس می شود. شناسه های غیرمتمرکز یا DID ها جنبه اساسی SSI هستند و به ایجاد ارتباطات نظیر به نظیر منحصر به فرد ، ایمن و خصوصی بین دو موجودیت کمک می کنند. در حال حاضر ، کاربران برای ارتباط با یکدیگر باید به شناسه های واسطه ها مانند ارائه دهندگان ایمیل ، فیس بوک ، اپراتورهای شبکه تلفن همراه یا Google وابسته باشند..

با این حال ، درگیر شدن اشخاص ثالث نگرانی های قابل توجهی در حریم خصوصی ایجاد می کند. اگرچه واسطه ها می توانند از داده های شما با سایر فراداده ها برای ارائه تبلیغات هدفمند استفاده کنند ، اما روش های همبستگی داده ها می تواند عواقب جدی ایجاد کند. شناسه های غیرمتمرکز یا DID ها به DID های عمومی و خصوصی طبقه بندی می شوند. DID های خصوصی را می توان بین دو طرف برای ایجاد یک کانال امن مبادله کرد که برای دیگران غیرقابل دسترسی باشد. DID های خصوصی برای جلوگیری از همبستگی داده ها ، DID های جداگانه ای را برای روابط مختلف ایجاد می کنند. در اینجا ، آنها از بلاکچین خصوصی برای توسعه راه حل استفاده می کنند.

از طرف دیگر ، DID های عمومی (از زنجیره بلوکی عمومی استفاده می کند) از اهمیت زیادی برخوردار است ، مانند نمونه هایی از صدور گذرنامه اداره دولتی. بنابراین ، هویت های غیرمتمرکز تقویت قابل اعتماد برای سیستم های هویت مستقل خود را برای حفاظت از حریم خصوصی دارندگان اعتبار فراهم می کند..

در اینجا یک راهنمای مقایسه بلاکچین عمومی و خصوصی وجود دارد که به شما کمک می کند بین این دو سیستم عامل تفاوت قائل شوید.

2. بلاکچین

اکنون ، می توانیم به سمت معادله بلاکچین هویت خود-حاکم و نحوه عملکرد آن برویم. بسیاری از مردم نگرانی های منطقی در مورد نقش بلاکچین در کارکرد SSI دارند. در حوزه مدیریت هویت ، بلاکچین به هر شرکت کننده در شبکه کمک می کند تا به یک منبع حقیقت مشابه دسترسی پیدا کند. از آنجا که مزایای بسیاری از فناوری بلاکچین وجود دارد ، برای استفاده در طیف هویت دیجیتال بسیار مناسب است.

منبع مشابهی از حقیقت به بررسی اعتبار اعتبار و افرادی که اعتبار داده ها را در گواهی نامه تأیید می کنند کمک می کند. زیرساخت های زنجیره بلوک در هویت خود-حاکم ، نیاز به بررسی صحت داده های واقعی را از بین می برد. برعکس ، بلاکچین به سیستم های SSI در تأیید اعتبار گواهی و طرف تأیید کمک می کند. بنابراین ، بلاکچین آینده است?

بلاک چین به سیستم های SSI در ایجاد اعتماد بین طرف های درگیر کمک می کند. در نتیجه ، می تواند از صحت گواهینامه ها و داده های مرتبط اطمینان حاصل کند بدون اینکه داده های شخصی واقعاً در بلاکچین را در خود جای دهد. با کمک بلاکچین ، سیستم های SSI همچنین امکان تغییر یا حذف هرگونه اطلاعات شخصی را تضمین می کنند. کاربران باید توجه داشته باشند که سیستم های SSI به معنای قرار دادن هرگونه اطلاعات شخصی در دفتر نیست.

مزایای هویت خود حاکم

شفافیت در مورد مبانی هویت حاکم بر خود برای درک چگونگی ایجاد انقلابی در مدیریت هویت کافی است. از طرف دیگر ، توجه به مزایای سیستم های SSI که آنها را منحصر به فرد می کند نیز بسیار مهم است. راه حل های SSI می توانند به سازمان ها اجازه دهند حداقل اطلاعات شخصی مورد نیاز کاربران را برای فعالیت خود ذخیره کنند.

در نتیجه ، کاربران می توانند بوروکراسی اداری و محدودیت های مدیریت داده های شخصی را کاهش دهند. شرکت ها می توانند ضمن افزایش کارایی فرآیندهای شناسایی ، فرصت های بهتری را برای کاهش هزینه های مدیریت پیدا کنند. در عین حال ، سیستم های هویت حاکم بر خود نیز به طور برجسته بر امنیت و حریم خصوصی کاربران به عنوان اولویت های اصلی تمرکز می کنند.

شرکتهایی که از فناوری بلاکچین استفاده می کنند در حال حاضر به عنوان یکی از مهمترین نگرانی ها ، ذخیره سازی اطلاعات شخصی مشتریان یا کارمندان را مورد توجه قرار داده اند. با این حال ، ویژگی های بلاکچین هویت خود حاکم اجازه می دهد تا تمرکززدایی انجام شود ، بنابراین از هر گونه مصالحه در داده های شخصی مشتریان و کارمندان جلوگیری می کند. بنابراین ، بسیاری از شرکت ها به احتمال زیاد برای استفاده از این مزایا برای سیستم های مدیریت هویت خود ، راه حل های SSI را در پیش می گیرند.

دوره های بلاکچین سازمانی می توانند بیانگر هویت دیجیتالی و چگونگی سقوط بلاکچین در اکوسیستم باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ، از انتخاب گسترده دوره های Blockchain ما استفاده کنید.

مثال از موارد هویت مستقل خود استفاده کنید

جنبه نهایی در راهنمای مبتدیان در زمینه هویت خود مختار در نهایت توجه به موارد استفاده از بلاکچین سازمانی آن را جلب می کند. در حال حاضر ، راه حل های SSI با ایجاد تجارب بانکی بهتر ، توسعه سیستم مراقبت های بهداشتی با کارایی بهتر ، کاهش بوروکراسی دولتی و حمایت از ارائه کارایی در سیستم توزیع کمک های بشردوستانه ، مزایایی را برای صنایع مختلف فراهم می کنند. در اینجا چند نمونه از موارد استفاده SSI در صنایع مختلف آورده شده است.

  1. با Rabobank ، یک بانک مشهور در هلند ، مشتری یا برنامه های KYC خود را بشناسید.
  2. Hyperledger Indy ، توسط دولت بریتیش کلمبیا ، کانادا ، در تحقق برنامه های SSI برای ساده سازی خدمات و کاهش کارنامه قرمز کمک می کند..
  3. مدیریت هویت بیمار و سیستم های بهداشتی درمانی قابل تطبیق می توانند از ویژگی های SSI بهره ببرند.
  4. هویت خود حاکم به بوروکراسی محدود با سرعت بهتر فرایندها در سازمانها همراه با قابلیت حمل داده احتیاج دارد ، بدین ترتیب Blockchain GDPR آسان تر می شود

نتیجه

همانطور که به وضوح مشاهده کردید ، هویت خود-حاکمیت به آرامی قرار است به ابزار مدیریت هویت نسل بعدی تبدیل شود. SSI جدای از رفع مشکلات موجود در سیستم های متداول مدیریت هویت ، قابلیت های بهتری را برای همه کاربران فراهم می کند. با طیف گسترده ای از مزایا و برنامه های بلاکچین هویت مستقل ، قدم برداشتن در راه اتخاذ راه حل های SSI مهم است..

از طرف دیگر ، توجه به پیامدهای بلند مدت SSI برای بخشهای مختلف نیز مهم است. موارد مختلف استفاده از SSI در بخشهای مختلف ، پتانسیل امیدوارکننده آنها را برای تغییر بازی مدیریت هویت برای همیشه نشان می دهد. اگر می خواهید جزئیات بیشتری در مورد مدیریت هویت بلاکچین کشف کنید ، همین حالا با دوره Blockchain Fundamentals شروع کنید! پیش بروید و همین حالا در مورد هویت خود-حاکمیت بیشتر بیاموزید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map