اثبات دانش صفر: یک راهنمای مقدماتی

این مقاله مقدمه ای بر مفهوم اثبات دانش صفر (ZKP) است. همچنین ، انواع مختلف ZKP را پیدا خواهید کرد ، و از موارد و استراتژی های پیاده سازی برای ZKP استفاده کنید.

با کنترل مداوم اطلاعات افراد و عدم حریم خصوصی ، اکنون دوره جدیدی می طلبد. بلاکچین که مشعل یک سیستم غیرمتمرکز را در دست دارد ، تغییراتی ایجاد می کند ، اما کافی نیست. اکنون یک فناوری جدید به نام اثبات دانش صفر در کمین بازار یک فرصت است.

بسیاری از شما حتماً در مورد مثال اثبات دانش صفر شنیده اید اما در واقع مفهوم آن را نمی دانید. رمزگذاری دانش صفر پروتکل جدیدی است که اجازه می دهد سطح بالاتری از امنیت را اضافه کنید. اما در واقعیت چقدر خوب است؟ آیا واقعاً می تواند راه حلی باشد که به دنبال آن هستیم?

اکنون ثبت نام کنید: مستر کلاس اثبات دانش صفر (ZKP)

جدول محتویات

فصل 1: روش های مختلف زنجیره زنی در بلاکچین

فصل 2: ​​اثبات دانش صفر چیست?

فصل سوم: اثبات دانش صفر چگونه کار می کند?

فصل چهارم: اثبات دانش صفر تعاملی

فصل 5: اثبات دانش صفر غیر تعاملی

فصل -6: اثبات دانش صفر – zk-SNARK توضیح داده شده

فصل هفتم: شرکتهایی که از رمزگذاری دانش صفر استفاده می کنند

فصل 8: از کجا می توانید از ZKP استفاده کنید?

فصل 9: اجرای معماری اثبات دانش صفر


فصل 10: نتیجه گیری

Contents

فصل 1: روش های مختلف زنجیره زنی در بلاکچین

به طور معمول ، بلاکچین صرفاً یک پایگاه داده اشتراکی است که در آن شما نمره کسی را که دارای چه مقدار ارز رمزپایه یا دارایی های دیجیتال دیگر است نگه می دارید. با این حال بلاکچین متفاوت کمی متفاوت از یکدیگر است.

به عنوان مثال ، فراداده را در بیت کوین و سایر منطق های قراردادی در Ethereum مشاهده خواهید کرد. در هر صورت بلاکچین ها ، بلاکچین های خصوصی عمدتا دو مورد استفاده شدید را ارائه می دهند.

 • داشتن دارایی های خارجی ، که توسط نشانه ها در شبکه نشان داده می شود. همچنین کاربر می تواند دارایی های خارجی را با استفاده از نشانه ها منتقل کند.
 • افزایش حریم خصوصی و کاربرد بیشتر مربوط به برنامه های عمومی مدیریت داده است.

ناگفته نماند که هر بلاکچین خصوصی این دو مورد استفاده را ارائه می دهد. اما به طور معمول ، بلاک چین های خصوصی می توانند برای شرکت هایی که نیاز به رازداری و حفظ حریم خصوصی بیشتری دارند ، مناسب تر باشند.

در مورد ذخیره سازی اطلاعات عمومی ، بلاکچین خدمات زیادی را ارائه می دهد. ابتدا باید اثبات کند که داده ها از کجا می آیند ، سپس آنها را به عنوان زمان علامت گذاری کرده و سپس آنها را غیر قابل تغییر می کند تا کسی نتواند آنها را تغییر دهد.

با این حال ، بلاکچین در مورد خود اطلاعات چیزی برای گفتن ندارد. بنابراین ، هر برنامه ای می تواند تصمیم بگیرد که داده ها واقعاً می توانند نشان دهند یا اینکه واقعاً معتبر هستند یا خیر. هرگونه داده بد را می توان در سطح برنامه حذف یا نادیده گرفت بدون اینکه دیگر اختلالی در خود شبکه ایجاد شود.

بنابراین ، اگر بلاکچین ها می خواهند هر نوع دارایی را منتقل کنند ، لازم است قوانین داخلی در مورد روند اعتبار سنجی آن معاملات را ارائه دهد. این چیزی است که بلاکچین از ابتدا فاقد آن است – یکی از چالش های پذیرش بلاکچین.

اصول فناوری بلاکچین را نمی دانید؟ این راهنمای دقیق در مورد معرفی ویژگی های بلاکچین را بخوانید.

می توان Blockchain حریم خصوصی مورد نیاز را حفظ کنید?

به عنوان مثال ، شاید شما می خواهید 50 دلار برای دوست خود کوین ارسال کنید. اما قبل از اینکه تراکنش شما تأیید شود ، شبکه باید بداند که آیا واقعاً 50 دلار در اختیار دارید یا خیر. اگرچه بسیاری از بلاک چین ها این قانون را با یکدیگر متفاوت دنبال می کنند ، اما در هر صورت ، همه افراد در شبکه باید بدانند که شما 50 دلار مالک هستید.

این به شما کمک می کند تا اعتبار دارایی های خود را همراه با دارایی کوین هنگام دریافت پول حفظ کنید. با این حال ، شما بخاطر این روند تأیید ، حریم خصوصی خود را فدا می کنید.

اما یک صید وجود دارد در زنجیره بلوک ، شما نام شناسایی منظمی مانند کوین نخواهید داشت. درعوض ، آدرس معاملات را دریافت خواهید کرد و همه این آدرس ها جریان رشته ای است که هیچ شباهتی با دنیای واقعی ندارد.

حتی اگر این اطلاعات دقیق باشد ، اما این لزوماً سناریو را تغییر نمی دهد. چرا؟ خوب ، شما هنوز هم می توانید راه های زیادی برای کشف ارتباطات بین دو کاربر و پی بردن به آدرس آنها پیدا کنید.

موضوع با سناریوی فعلی

در ابتدا ، اگر کاربری بخواهد دارایی های خود را در این زنجیره معامله کند یا ارسال کند ، پس باید آدرس را بداند. بنابراین ، هنگامی که پول را ارسال می کنید ، می توانید ببینید که به کدام آدرس می رود. از طرف دیگر ، اگر کسی به شما پول می دهد ، پس می توانید ببینید از کجا آمده است.

اگر کاربری از دنیای واقعی اطلاعاتی در مورد کاربر دیگری بداند ، می تواند به راحتی از آدرس دیگری استفاده کند. بدیهی است که آنها می توانند از طریق زنجیره جستجو کرده و براساس فعالیت خود آن را کشف کنند.

بله ، وقت گیر است ، اما دانستن آن غیرممکن نیست. به همین دلیل داشتن آدرس به جای نام به حفظ حریم خصوصی شبکه کمک نمی کند.

فقط رمزگذاری می تواند کافی باشد?

مفهوم حریم خصوصی و اطلاعات حساس با رمزگذاری ارتباط نزدیک دارد. اگر به فکر ذخیره کردن فقط داده های کلی در بلاکچین هستید ، قطعاً می توانیم این کار را انجام دهیم. در این حالت ، ما همچنان می توانیم اطلاعات ، حفظ تغییر ناپذیری و مهر زمان را بدست آوریم.

از آنجا که هیچ یک از آنها ارتباطی با نوع داده ندارند ، بنابراین شما همچنان می توانید از دفتر توزیع شده برای ذخیره اطلاعاتی که فقط قابل خواندن است استفاده کنید. اما هنوز لازم است که برای تأیید وجود آن برای کمک به ایجاد بلاک ، به دیگران اعتماد کنید. بنابراین ، این همان روند قبلی است.

با این وجود ، نمی توانید از این نوع رمزگذاری برای معاملات که بیانگر انتقال دارایی های رمزگذاری شده است ، استفاده کنید. اگر شما و کوین معاملات خود را رمزگذاری کنید ، دیگر هیچ کس در این زنجیره نمی تواند با خیال راحت از دارایی استفاده کند. به این دلیل که همه از مکان دقیق دارایی مطمئن نیستند.

دارایی موردنظر ارزش خود را در دفتر از دست می دهد ، بنابراین رمزگذاری نمی تواند جواب دهد.

تعارض بین نقدینگی و حریم خصوصی

اکنون می بینید که ، اگر بخواهیم از بلاکچین برای اهداف مالی استفاده کنیم ، در این صورت همیشه بین این دو درگیری خواهید داشت. بسیاری از استارت آپ ها وقتی با دارایی سر و کار دارند اکنون با این مشکل روبرو هستند.

حتی بسیاری از پروژه های آزمایشی شبیه سازی روند کار در بلاکچین وجود داشته است ، اما در زندگی واقعی این یکسان نیست. این فرآیند به فعالیت بیش از حد نیاز دارد و بنابراین نشان می دهد که دو آدرس در تلاشند تا دارایی ها را معامله کنند.

به این ترتیب اطلاعات درز می کند و این یکی از مهمترین موضوعات است ، اما اکنون قوانین خاصی در شبکه وجود ندارد.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های نوپا تمام امتیازات خود را خارج از زنجیره ای حل می کنند تا جایی که می توانند رمزگذاری کنند و حریم خصوصی را بدست آورند. اما بلاکچین چیزهای زیادی برای ارائه دارد ، و تسویه حساب های زنجیره ای با حریم خصوصی می تواند سرمایه های جهانی را در اوج دیگری هدایت کند.

در میان همه این تعارضات ، ما سرانجام راه حل مورد نظر خود را پیدا کردیم – اثبات دانش صفر.

فصل 2: ​​اثبات دانش صفر چیست?

مفهوم اثبات دانش صفر در واقع بی نظیر است. اثبات دانش صفر روشی منحصر به فرد است که در آن کاربر می تواند به کاربر دیگری ثابت کند که یک مقدار مطلق می داند ، بدون اینکه در واقع اطلاعات اضافی را انتقال دهد.

در اینجا ، اثبات کننده می تواند ثابت کند که او مقدار z را برای تأیید کننده می داند بدون اینکه اطلاعات دیگری به او بدهد غیر از اینکه او مقدار z را می داند.

ماهیت اصلی این مفهوم اثبات داشتن دانش بدون آشکار کردن آن است. چالش اصلی در اینجا این است که نشان دهید شما مقدار z را می دانید بدون اینکه بگویید z یا اطلاعات دیگر چیست.

سخت به نظر می رسد؟ خوب ، این چندان دشوار نیست.

اگر کاربری بخواهد گزاره ای را اثبات کند ، لازم است که از اطلاعات محرمانه آگاه شود. به این ترتیب تأیید کننده نمی تواند اطلاعات را به دیگران منتقل کند بدون اینکه در واقع اطلاعات مخفی را بداند.

بنابراین ، بیانیه همیشه باید شامل این نکته باشد که اثبات کننده دانش را می داند ، اما نه خود اطلاعات را. یعنی شما نمی توانید مقدار z را بگویید اما می توانید بیان کنید که z را می دانید. در اینجا ، z می تواند به معنای هر چیزی باشد.

این استراتژی اصلی برنامه های اثبات دانش صفر است. در غیر این صورت ، آنها هیچ کاربردی برای اثبات دانش صفر نخواهند داشت. به همین دلیل است که متخصصان برنامه های اثبات دانش صفر را موارد خاصی می دانند که هیچ فرصتی برای انتقال اطلاعات محرمانه وجود ندارد.

ویژگی های اثبات دانش صفر

اثبات دانش صفر برای توصیف کامل نیاز به سه ویژگی مختلف دارد. آن ها هستند:

 • کامل بودن: اگر این عبارت واقعاً درست باشد و هر دو کاربر از قوانین به درستی پیروی کنند ، پس از تأیید کننده بدون کمک مصنوعی قانع می شود.
 • صدا: در صورت نادرست بودن عبارت ، تأیید کننده در هیچ سناریویی قانع نمی شود. (روش برای اطمینان از احتمال نادرستی برابر با صفر بررسی می شود)
 • دانش صفر: تأیید کننده در هر صورت اطلاعات بیشتری نمی داند.

محققان در حال بررسی دقیق تر روند کار هستند و اطمینان حاصل می کنند که به تعاملات کمتری بین دو همسال نیاز دارد. هدف اصلی این است که میزان ارتباطات را از بین ببرید و برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی به بیانیه مرجع مشترک بروید.

از مدتی قبل ، برنامه های اثبات دانش صفر به محبوبیت رسیده اند. اما این یک مفهوم جدید نیست. بیش از 20 سال است که اینجا است. محققان خروجی و کارایی سیستم را بهبود بخشیده اند.

در حال حاضر ، اثبات بیانیه بسیار آسان و بسیار کارآمد است. اکنون می تواند مستقیماً با سیستم بلاکچین همراه شود.

فصل سوم: اثبات دانش صفر چگونه کار می کند?

به نظر می رسد برنامه های اثبات دانش صفر یک پروتکل منحصر به فرد است. با این حال ، بسیاری از شما باید از خود بپرسید که چگونه بیانیه خود را بدون در دست داشتن اطلاعات ثابت می کنید. خوب ، بگذارید با دو مثال معروف آن را توضیح دهم.

بیا شروع کنیم.

مثال اول: علی بابا غار

این یکی از سناریوهای مورد علاقه برای بررسی صحیح نحوه تأیید اعتبار اثبات دانش صفر است. در اینجا به عنوان پگی شناخته می شود ، و تأیید کننده ویکتور است.

بنابراین ، برای اینکه چیزها در همان سطح تأیید اعتبار اثبات دانش صفر قرار بگیرند ، اثبات کننده مقدار z را می داند ، و تأیید کننده می داند که اثبات کننده مقدار z را می داند.

مثال به این شکل شروع می شود ، تصور کنید پگی به نوعی یک کلمه مخفی می داند که می تواند درب جادویی را در داخل غار علی بابا باز کند. این غار مانند یک حلقه است که در آن مسیر خروج را مسدود کرده است. ورود و خروج در یک مکان مشابه با هم ملاقات می کنند.

حالا ویکتور می خواهد مطمئن شود که پگی حقیقت را می گوید. یعنی او کلمه مخفی را می داند. اما پگی شخصی خصوصی است و حاضر نیست این کلمه جادویی را به ویکتور بگوید. بنابراین ، چگونه ویکتور می تواند بفهمد آیا او حقیقت را می گوید یا نه?

یک طرح متفاوت

ویکتور طرحی برای حل اوضاع ارائه می دهد. او مسیر ورودی A و مسیر خروج B را مشخص می کند. با این حال ، همانطور که در همان موقعیت قرار می گیرند ، مسیر A و B فقط مسیر چپ و راست هستند. در طی این معاینه ، ویکتور بیرون از منزل باقی می ماند ، در حالی که پگی به غار می رود.

پگی اکنون این گزینه را دارد که مسیر A یا B را انتخاب کند ، اما هرچه ویکتور را انتخاب کند نمی تواند این را بداند. پس از اینکه پگی راهی را انتخاب کرد ، وارد می شود و ویکتور وارد غار می شود. او سپس نام مسیر را در جایی که می خواهد پگی برگردد فریاد می زند. او می تواند به طور تصادفی انتخاب کند – یا A یا B.

خوب ، اگر او واقعاً کلمه مخفی را بداند ، واقعاً آسان خواهد بود. او می تواند با استفاده از این کلمه در را باز کند و به ویکتور برگردد. یا او همچنین می تواند در صورت لزوم همان مسیر را برگرداند.

فرض کنید ، پگی واقعاً این کلمه را نمی داند. در این صورت ، اگر ویکتور نام مسیر را فریاد بزند ، وی فقط می تواند به ویکتور برگردد. از آنجا که روند انتخاب تصادفی است ، پگی 50٪ فرصت پیروی از دستورالعمل های Victors را پیدا می کند. اما اگر ویکتور این روند را تکرار کند ، بگذارید 15 بار یا 25 بار بگوییم ، پس پگی نمی تواند حدس بزند که او را گول بزند.

پیش بینی پیروزی در حرکت صفر خواهد شد و پگی گرفتار خواهد شد.

اما حتی پس از چندین بار تکرار این روند ، پگی موفق می شود به هر کجا ویکتور بخواهد برگردد. سپس ویکتور با خیال راحت می تواند ارزیابی کند که کلمه مخفی را می داند.

آنچه با دید شخص ثالث اتفاق می افتد?

به طور معمول ، اگر شخص ثالثی این وضعیت را مشاهده می کند ، ویکتور برای ضبط معامله مجبور به داشتن دوربین مخفی است. با این حال ، دوربین فقط قادر است آنچه را که ویکتور فریاد می زند ضبط کند – می تواند A یا B باشد. در حالی که همچنین ضبط پگی در B هنگام فریاد زدن B یا ظاهر شدن در A هنگام فریاد A را ضبط می کند..

اگر از قبل در این مورد توافق کنند ، این ضبط برای دو نفر ساده است. به همین دلیل است که هیچ شخص ثالثی با این سابقه متقاعد نمی شود که پگی در واقع کلمه مخفی را می داند. اگر کسی حتی آزمایش را از غار مشاهده کند ، او نیز متقاعد نخواهد شد.

بنابراین ، چگونه آنها یکپارچگی آزمایش را ثابت می کنند?

اگر ویکتور سکه ای را ورق بزند و سپس مسیر را بر اساس آن انتخاب کند ، تأیید اعتبار دانش صفر ویژگی خود را از دست می دهد. اما تلنگر سکه برای هر ناظر شخص ثالث به اندازه کافی قانع کننده است تا تأیید کند پگی کلمه را می داند.

به این ترتیب ویکتور می تواند یکپارچگی آزمایش را بدون دانستن کلمه به اثبات برساند. اما کاملاً اثبات دانش صفر نخواهد بود.

در رمزنگاری دیجیتال ، ویکتور می تواند سکه را با استفاده از یک مولد اعداد تصادفی که دارای برخی الگوهای ثابت مانند سکه است ، تلنگر کند. اما اگر سکه ویکتور مانند یک تولید کننده اعداد رفتار کند ، پس او و پگی می توانستند دوباره این آزمایش را جعل کنند.

بنابراین ، حتی با یک مولد اعداد ، به اندازه تلنگر ساده سکه کارآمد نخواهد بود.

فقط یک آزمایش

آیا متوجه شدید که پگی به راحتی می تواند بدون گفتن کلمه در اولین تلاش ، کلمه را بلد باشد؟ در این صورت ، پگی و ویکتور باید همزمان به داخل غار بروند. ویکتور می تواند بدون اینکه کلمه را فاش کند ، ببیند که پگی از طریق A عبور می کند و از آن بیرون می آید B.

اما این نوع اثبات هرکسی را قانع می کند. بنابراین ، پگی نمی خواهد که کسی دیگر در این باره بداند ، او نمی تواند بگوید که با ویکتور توطئه کرده است. زیرا او حتی نمی داند چه کسی از دانش او و چگونگی کنترل آن اطلاع دارد.

مثال دوم: یک دوست کور رنگی و دو توپ

این نوع آزمایش برای احراز هویت ضد صفر دانش به دو توپ یک اندازه اما با رنگ های مختلف نیاز دارد. این آزمایش واقعاً محبوب است. مایک هیرن و کنستانتینوس چالکیاس ابتدا این روش جدید را معرفی کردند. همچنین می توانید با استفاده از دو کارت رنگی این آزمایش را انجام دهید.

اینطور پیش می رود – تصور کنید شما یک دوست کور رنگ و دو توپ دارید. توپ ها باید قرمز و سبز و از یک اندازه باشند. دوست شما فکر می کند آنها یک چیز هستند و در اظهارنظر شما درباره متفاوت بودن آنها تردید دارد.

بنابراین ، شما باید ثابت کنید که آنها رنگهای مختلف دارند بدون اینکه به او بگویید کدام یک است.

شما توپ ها را به دوست خود می دهید ، و او آنها را پشت سر خود پنهان نگه می دارد. پس از آن ، او به طور تصادفی یک توپ را بیرون می آورد و به شما اجازه می دهد آن را ببینید. سپس او آن توپ را عقب می گذارد و سپس دوباره به طور تصادفی توپ را انتخاب می کند.

این بار هم توپ را می بینید. بعد از آن ، او از شما می پرسید که آیا او توپ را عوض کرده است یا نه. او برای اطمینان مدتی این روند را تکرار خواهد کرد.

اکنون که شما کور رنگ نیستید ، قطعاً می توانید بگویید که اگر او توپ را تغییر داد یا نه. اگر توپ ها از یک رنگ باشند ، احتمال پاسخ صحیح شما 50٪ خواهد بود. بنابراین ، پس از تکرار این روند و هنگامی که قادر به پاسخگویی صحیح در هر بار هستید ، دوست شما متقاعد می شود.

احتمال پیش بینی صفر می شود و شما به سه ویژگی صفر دانش دست خواهید یافت.

اما اطمینان حاصل کنید که دوست شما نمی داند کدام یک سبز و کدام یک قرمز است. به این ترتیب می توانید خاصیت سوم “دانش صفر” را حفظ کنید.

فصل چهارم: اثبات دانش صفر تعاملی

رمزگذاری دانش صفر می تواند دو نوع باشد –

 • اثبات دانش صفر تعاملی.
 • اثبات دانش صفر غیر تعاملی.

بیایید ببینیم آنها چیستند.

مبانی اثبات دانش صفر تعاملی

این نوع تأیید صحت اثبات دانش صفر به تعاملات بین همسالان یا هر سیستم رایانه ای نیاز دارد. با تعامل ، اثبات کننده می تواند دانش را اثبات کند ، و اعتبار سنج می تواند آن را تأیید کند.

این سناریوی معمولی بلاکچین اثبات دانش صفر است. در اینجا ، بدون افشای درک ، ثابت خواهید کرد. اما شما همچنین آن را برای کاربری که با او تعامل دارید آشکار می کنید. بنابراین ، اگر کسی فقط شما را تماشا می کند ، نمی تواند دانش شما را تأیید کند.

اگرچه یکی از بهترین پروتکل های حفظ حریم خصوصی است ، اما وقتی می خواهید آن را به بیش از یک نفر ثابت کنید ، به تلاش زیادی نیاز دارد. این به این دلیل است که شما مجبورید همان روند را بارها و بارها برای هر شخص تکرار کنید ، فقط با دیدن اینکه آنها نمی توانند با شما موافق باشند.

این پروتکل برای اجرا به هر نوع پاسخ تعاملی از طرف تأیید کننده احتیاج دارد. وگرنه ، اثبات کننده هرگز نمی تواند به تنهایی آن را ثابت کند. ورودی تعاملی می تواند نوعی چالش یا نوع دیگری از آزمایشات باشد. بدیهی است که این فرایند باید متقاضی را در مورد دانستن دانش متقاعد کند.

در موارد دیگر ، تأیید کننده می تواند فرآیند را ضبط کند و سپس آن را برای موارد دیگر پخش کند تا آنها نیز بتوانند آن را ببینند. اما اینکه آیا افراد دیگر واقعاً متقاعد شوند یا نه تنها به آنها بستگی دارد. آنها ممکن است آن را بپذیرند یا نه.

به همین دلیل است که بلاکچین اثبات کننده دانش صفر تعاملی برای تعداد کمی از شرکت کنندگان کارآمدتر از یک گروه بزرگ است.

فصل 5: اثبات دانش صفر غیر تعاملی

بلاکچین ضد تعامل با دانش صفر غیر تعاملی در اینجا است تا گفته های خود را برای گروه بزرگتری تأیید کند. برای بررسی هر چند لازم نیست همیشه به سراغ بلاکچین ضد تعامل با دانش صفر غیر تعاملی بروید. غالباً ، ممکن است بتوانید منبع تأیید کننده معتبری را پیدا کنید که بتواند به شما اطمینان بدهد.

اما وقتی کسی را پیدا نمی کنید ، بلاکچین ضد تعامل با دانش صفر غیر تعاملی راهی است که باید دنبال کنید.

چالش سودوکو با کارت

سودوکو یکی از سخت ترین بازی ها اما با قوانین ساده است. همه ردیف ها ، بخش ها و ستون ها باید یک بار شماره 1-9 داشته باشند.

در این صورت ، تصور کنید که راه حل این معما را می دانید ، که ممکن است حتی برای رایانه ها نیز روزها طول بکشد. بنابراین ، اگر می خواهید راه حل را بفروشید چگونه تأیید کننده می فهمد که شما او را فریب نمی دهید؟ شما باید دانش خود را بدون آشکار کردن راه حل برای تأیید کننده اثبات کنید.

بیایید ببینیم چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

راهی برای حل

شما به 27 کارت در جایی که شماره آنها از 1-9 باشد ، نیاز دارید. بنابراین ، 27 کارت حاوی شماره 1 و سپس 27 کارت دیگر شماره 2 است. در کل ، شما به 243 کارت نیاز دارید.

حالا شما باید سه کارت را در یک جعبه مربوط به محلول قرار دهید. یعنی اگر عدد صحیح آن جعبه پنج باشد ، شما سه کارت شماره 5 در آن جعبه قرار می دهید.

در یک جدول سودوکو ، می بینید که برخی پاسخ ها همیشه قابل مشاهده هستند. در این جعبه ها ، کارت را رو به بالا قرار می دهید. در جعبه هایی که جواب ندارند ، کارت ها را برعکس قرار می دهید.

اکنون شما باید ثابت کنید که همه کارتها را در موقعیت مناسب قرار داده اید بدون اینکه آنها را فاش کنید. تو باید:

از هر ستون بالاترین کارت را بگیرید تا زمانی که نه توده داشته باشید. همین کار را برای سطرها و بخش تکرار کنید.

سپس لازم است هر دسته را مرتب کنید و سپس برگردانید تا اعداد مشخص شود.

شما قانون اساسی را می دانید ، همه اعداد از 1-9 باید یک بار در هر سطر ، بخش و ستون ظاهر شوند. بنابراین ، اگر تمام شمع های شما شماره 1-9 را فقط یک بار نشان دهند ، تأیید کننده می داند که شما راه حل را دارید.

عدم تعامل می تواند بهترین روش برای اثبات اظهارات شما به بسیاری از افراد بدون افزایش منابع و هزینه باشد.

فصل -6: اثبات دانش صفر – توضیحات zk-SNARKS

حتماً تاکنون درباره zk-SNARKS شنیده اید. تا به حال فکر کرده اید که در واقع چیست؟ خوب ، zk-SNARKS توضیح داد فناوری است که از مفهوم مثال اثبات دانش صفر غیر تعاملی استفاده می کند. Zcash از این شکل رمزنگاری برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی بهتر استفاده می کند.

در واقع مخفف Argument of Nero-Knowledge Succinct Non-Interactive of Knowledge است.

این فناوری از سه الگوریتم مختلف تشکیل شده است:

 • تولید کننده کلید: مولد کلید یک پارامتر را برای تولید یک جفت کلید تنظیم می کند. در اینجا ، یک منبع معتبر می تواند یک جفت کلید خصوصی یا عمومی ایجاد کند و سپس قسمت خصوصی را از بین ببرد. پس از آن ، استفاده از قسمت عمومی یک جفت کلید دیگر ایجاد کرد. در اینجا ، یکی برای اثبات دیگری برای تأیید استفاده می شود.
 • اثبات کننده: اثبات کننده برای اثبات دانش خود باید کلید اثبات و مقداری ورودی عمومی را بگیرد. در اینجا ، وی به طور خصوصی شاهد خواهد بود و سپس برای اثبات نظر خود زمینه را ارضا می کند.
 • تأیید کننده: برای اطمینان از صحت یا غلط بودن عبارت ، به تأیید احتیاج دارد. او باید ورودی عمومی و مدرک را برای ارزیابی درست یا غلط بودن آن در نظر بگیرد.

به غیر از این سه مورد ، zk-SNARKS نیز نیاز به نگهداری دارد –

 • دانش صفر: تأیید کننده چیزی غیر از واقعیت این عبارت را نمی آموزد. مختصر: هر چالشی که ممکن است لازم باشد واقعاً کم باشد تا بتواند آن را در عرض چند میلی ثانیه ثابت کند.
 • غیر تعاملی: کاربر فقط مهر و موم را برای تأیید کننده ارسال می کند و نه چیز دیگری. تأیید کننده قادر به تعامل بیشتر با اثبات کننده نخواهد بود.
 • بحث و جدل: اثبات صدا از رمزگذاری صفر دانش برخوردار است و محدود به زمان چند جمله ای است.
 • دانش: Prover و Verifier بدون یک شاهد قابل اعتماد نمی توانند روند را اجرا کنند.

فصل هفتم: شرکتهایی که از رمزگذاری دانش صفر استفاده می کنند

اکنون که همه چیز را در مورد اثبات دانش صفر دانستید ، بیایید نگاهی به برخی از شرکت های معروف که از این پروتکل استفاده می کنند ، بیاندازیم.

پروژه های قابل توجه

 • زکاش

بیشتر پلتفرم های بلاکچین معاملات بین دو همسال را آشکار می کند. این نه تنها یکی از معایب بلاکچین است ، بلکه رشد آن را نیز مختل می کند. از طرف دیگر ، Zcash می تواند حریم خصوصی کاملی را در رابطه با معاملات ایجاد کند.

این سیستم عامل بلاکچین منبع باز و غیرمجاز است که از جوهر اثبات دانش صفر استفاده می کند. روند معامله محافظت می شود. بنابراین ، مقدار ، فرستنده و گیرنده را در بلاکچین پیدا خواهد کرد.

همچنین با معرفی zk-SNARKS مشهور است و پس از آن بسیاری راه آن را دنبال کردند.

بیشتر بخوانید: Zcash چیست?

 • ING

ING یک بانک مستقر در هلند است که بلاکچین جدید دانش صفر خود را آغاز کرده است. اگرچه آنها اندکی نسخه اصلاح شده از سیستم دانش صفر را راه اندازی کردند که به آن “دامنه دانش صفر” می گویند. در این مورد ، آنها به قدرت محاسباتی بسیار کمتر از حد ضرورت نیاز دارند.

این به طور مستقیم با بخش مالی مانند ارزش وام مسکن در ارتباط است. شما قادر خواهید بود ثابت کنید که حقوق دریافت وام را بدون نشان دادن حقوق خود دارید.

در حال حاضر ، این منبع آزاد است ، اما از طریق یک چالش قابل توجه دیگر بلاک چین های مالی انجام می شود.

 • PIVX

این شرکت می خواهد روش های معمول دنیا را تغییر دهد. در سیستمی که همه چیز توسط دیگران کنترل و مدیریت می شود ، PIVX قصد دارد یک مکان امن برای صورتهای مالی شما معرفی کند. آنها در حال کار بر روی یکپارچگی جدید هستند که از مثال اثبات دانش صفر پیروی می کنند.

در اینجا ، تنها چیزی که عمومی خواهد بود تأیید پول ارسال شده است. به این معنی که می بینید شخصی پول ارسال کرده است اما آدرس یا مقدار زمان آن پنهان است. PIVX با ادغام جدید با افزایش حریم خصوصی ، نرخ معاملات سریعتر را تضمین می کند.

 • Zcoin

این شرکت از پروتکل Zerocoin برای ایجاد امنیت بیشتر و معاملات کاملاً ناشناس استفاده می کند. پروتکل Zerocoin بدیهی است که از مفهوم مثال اثبات دانش صفر پیروی می کند. با این حال, Zcoin مقیاس پذیری را ارائه می دهد که بسیاری از شبکه های بلاکچین فاقد آن هستند.

در اینجا ، با استفاده از Zcoin ، شما می توانید هویت خود را به طور کامل و هزینه های خود را در شبکه حفظ کنید. این یک روش عالی برای محافظت از قابلیت انعطاف پذیری است.

اما آنها را با Zcash اشتباه نگیرید. آنها پروتکل های مختلفی دارند و قطعاً چنگال یکدیگر نیستند.

فروشندگان برجسته

 • StarkWare

StarkWare یک شرکت بزرگ دیگر است که از مثال اثبات دانش صفر برای فناوری به طور کامل استفاده می کند. اما به نظر می رسد پروتکل معمولی SNARK ها را پیچیده می کنند. آنها به جای SNARK ها از فناوری STARK استفاده می کنند.

StarkWare قصد دارد با استفاده از روش معامله شفاف ، حریم خصوصی و مقیاس پذیری بلاکچین را بهبود بخشد. آنها در حال حاضر در حال توسعه سخت افزار و پشتیبانی نرم افزاری برای اطمینان از خروجی بهتر از فناوری STARK خود هستند.

این فناوری جدید از شر مشکل تورم پنهان خلاص خواهد شد ، که این امر تنظیم قابل اعتماد را از بین می برد. zkSTARK نام اختصاری Zero Knowledge Scalable Transparent ARgument of Knowledge است. با این وجود ، گرچه تورم پنهان از بین رفته است ، اما همچنان مقاوم در برابر کوانتوم خواهد بود.

این فناوری جدید STARK می تواند مرحله بعدی SNARK باشد.

 • QED-it

این یکی از استارتاپ هایی است که از دانش اثبات صفر برای تأمین امنیت استفاده می کند. QED – این یک شرکت مستقر در اسرائیل است که قادر است داده های محرمانه را بدون چشم شخص ثالث اداره کند. برای مدیریت بهتر داده ها می توانید در سیستم خود ادغام شوید.

برخی از مشتریان محبوب آنها BNP Paribas و Deloitte هستند. هدف اصلی ایجاد حریم خصوصی برای شرکت ها است. دو سال گذشته ، آنها پروژه خود را بهبود بخشیدند ، و سیستم های کاملاً جدید SNARK را تولید کردند که می تواند با هر شرایطی مقابله کند.

برخی از موارد استفاده از آنها ارزیابی ریسک در زمان واقعی ، زنجیره تأمین ، مدیریت دارایی ، نگهداری پیش بینی و موارد دیگر است.

فصل 8: از کجا می توانید از ZKP استفاده کنید?

ZKP یا موارد استفاده از دانش صفر نیاز به توانایی کار با رمزنگاری و دستگاه های قابل اعتماد دارند. در اینجا به نظر می رسد در مقایسه با سایر دستگاه ها تلفن همراه انتخاب صحیحی باشد. آنها در مقایسه با مرورگرها یک محیط زمان اجرای ایمن را ارائه می دهند. با این حال ، هنوز هم خطرناک نیست.

اما سوال اصلی این است که در کجا می توانید از موارد استفاده از دانش صفر استفاده کنید?

 • پیام رسانی

در پیام رسانی رمزگذاری پایان به پایان لازم است. بنابراین ، هیچ کس نمی تواند پیام های خصوصی شما را بدون خود مشتری بخواند. دو کاربر باید اعتماد خود را به سرور و بالعکس تأیید کنند. از طرف دیگر ، ZKP این اعتماد نهایی را بدون درز اطلاعات اضافی فراهم می کند. با کمک ZKP ، هیچ کس دیگر نمی تواند راه خود را به پیام شما هک کند.

این یکی از موارد استفاده از دانش صفر است.

 • احراز هویت

اثبات دانش صفر می تواند به انتقال اطلاعات حساس مانند اطلاعات تأیید اعتبار با امنیت بیشتر کمک کند. در اینجا ، ZKP می تواند یک کانال امن برای استفاده کاربر از اطلاعات احراز هویت خود بدون افشای آن حفظ کند. بنابراین ، او می تواند به طور موثر از نشت داده ها جلوگیری کند.

 • اشتراک اطلاعات

به اشتراک گذاری داده ها در اینترنت بدون چشم شخص ثالث بسیار مهم است. هنگامی که چیزی را در شبکه به اشتراک می گذارید ، مهم نیست که آنها محافظت می کنند ، همیشه خطرات زیادی وجود دارد.

شخصی همیشه می تواند بین به اشتراک گذاشتن اطلاعات هک یا رهگیری کند – این جایی است که ZKP قطعاً می تواند به شما کمک کند.

این یکی دیگر از موارد جالب استفاده از دانش صفر است که از موارد استفاده می کند.

 • امنیت اطلاعات حساس (اطلاعات کارت اعتباری)

اطلاعات حساس مانند صورتحساب های بانکی یا اطلاعات کارت اعتباری به سطح حفاظت بیشتری نیاز دارند. این بانک تاریخچه کارت اعتباری را حفظ می کند. با این حال ، وقتی اطلاعات را از آنها می خواهید ، باید با سرور آنها ارتباط برقرار کنید.

حتی اگر بانک ها از یک خط امن عبور می کنند ، اما تاریخچه کارت اعتباری شخص بسیار حساس تر از داده متوسط ​​است. در این حالت ، نه تنها رمزگذاری کل اطلاعات به عنوان یک کلمه ، بلکه مسدود کردن ، بانک ها می توانند امنیت بهتری را فراهم کنند.

از آنجا که بانک ها فقط بلوک های لازم را بدون لمس بلوک های دیگر دستکاری می کنند ، سابقه شما از لایه امنیتی درست برخوردار می شود. و ZKP می تواند آن را فراهم کند.

 • مستندات پیچیده

ZKP می تواند دسترسی هر کاربر را به اسناد پیچیده ای که مجاز به دیدن آن نیست محدود کند. از آنجا که ZKP قادر است داده ها را به صورت رمزگذاری کند ، شما فقط باید بلوک های خاصی را دستکاری کنید تا دسترسی داده شود و دسترسی به سایر کاربران را محدود کنید..

به این ترتیب افراد غیرمجاز نمی توانند اسناد شما را ببینند.

 • حفاظت از ذخیره سازی

این می تواند محافظت بیشتری برای ابزار ذخیره سازی شما ایجاد کند. ZKP به پروتکل مجهز است تا هکرها را از خود دور کند. با این کار ، نه تنها واحد ذخیره سازی شما بلکه اطلاعات موجود در آن نیز رمزگذاری می شوند. نیازی به ذکر نیست که کانال دسترسی نیز بیش از حد محافظت خواهد شد.

 • File System Control

همه چیزهای موجود در یک سیستم فایل را می توان با پروتکل اثبات دانش صفر محافظت کرد. پرونده ها ، کاربران و حتی هر ورود می تواند از لایه های مختلف امنیتی برخوردار باشد. بنابراین ، در صورت لزوم می تواند یک مورد استفاده عالی باشد.

همه این موارد استفاده از دانش اثبات صفر را می توان در سناریوی زندگی واقعی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: اثبات دانش صفر چگونه بلاکچین را تغییر می دهد?

فصل 9: اجرای معماری اثبات دانش صفر

قبل از اینکه بخواهید به اثبات دانش صفر برسید ، باید در مورد آنچه که متکی است بدانید.

فرآیند بسته بندی کلیدی

ZKP یک جریان داده را به بلوک های کوچک تقسیم می کند. هر یک از این بلوک ها به طور جداگانه رمزگذاری شده اند. در اجرای اثبات دانش صفر ، کلید رمزگذاری فقط بر روی کاربر خواهد بود و با این کار ، او می تواند اطلاعات را رمزگذاری و رمزگشایی کند.

مدیریت امتیازات

کلیدها در ظروف ذخیره می شوند. اما اگر کاربری بخواهد کلید ذخیره سازی را تغییر دهد ، مجبور است برچسب مالکیت خود را مقایسه کند. اگر آنها مطابقت داشته باشند ، پس او می تواند آن را تغییر دهد ، و اگر آنها پس از آن مطابقت ندارند ، دست نخورده باقی می ماند.

درخواست ها را کنترل کنید

شما باید اطمینان حاصل کنید که هیچ کس فقط نمی تواند متنی را در زمینه اثبات دانش صفر شما اضافه کند. از آنجا که کاربران فقط در شبکه بلاکچین امکان دسترسی به آن را دارند ، شما باید هر عملیاتی را به دستورات API تبدیل کنید.

به این ترتیب هیچ کس نمی تواند اقدامات امنیتی شما را دور بزند.

همه حملات را کاهش دهید

بلاکچین یک شبکه کامل نیست. حتی اگر میزان حمله را کاهش دهد ، به طور کامل از شر آن خلاص نمی شود. بنابراین ، هنگامی که ZKP را در یک سیستم ادغام می کنید ، آن را با اقدامات دیگر مرتبط کنید. به این ترتیب از شر حملات باقیمانده که به طور بالقوه می توانند به شبکه آسیب برسانند خلاص خواهید شد. پیاده سازی دانش صفر برای کارکرد صحیح به این روش ها نیاز دارد.

آیا سیستم دانش صفر مهم است?

اثبات دانش صفر که تاکنون توضیح داده شده است ثابت کرده است که توانایی مدیریت مشاغل سطح شرکت را دارد. همه طرفداران سیستم دفتر عمومی نیستند که در آن همه افراد می توانند معاملات شما را ببینند. بله ، شما با کمک آدرس ناشناس می شوید ، اما هنوز هم افراد می توانند آدرس ها را ردیابی کنند.

همچنین ، در مورد ذخیره سازی اطلاعات حساس اضافی بلاکچین بهترین ایده نیست. شرکت ها با بسیاری از اطلاعات خصوصی سروکار دارند و پروتکل حریم خصوصی موجود کافی نیست.

اثبات دانش صفر توضیح داده شده فقط می تواند زنجیره بلوک را بهبود بخشد ، اما همچنین می تواند از شر همه مسائل منفی خلاص شود. حتی بسیاری از شرکت ها علاقه ای به بلاکچین ندارند. این یک اختراع زیبا است اما با کمک اثبات دانش صفر ، اکنون همه می توانند از آن استفاده کنند.

بنابراین ، پاسخ مثبت خواهد بود ، سیستم دانش صفر بدون شک عامل مهمی در مورد بلاکچین است.

فصل 10: نتیجه گیری

بلاکچین مجموعه ای از شایستگی ها و معایب خاص خود را دارد. حتی اگر در ابتدا کاملا امیدوار کننده به نظر می رسید ، اما در واقع چمدان های زیادی دارد. این گسل ها رشد این فناوری شگفت انگیز را کند می کند.

با این حال ، با معرفی سیستم دانش صفر – شوالیه در زره پوش درخشان ، همه چیز تغییر می کند. اکنون بلاکچین می تواند یک پلت فرم فوق العاده محافظتی باشد که همه به آن امیدوارند.

اگر به مفاهیم اساسی بلوک مانند ZKP علاقه مند هستید ، این دوره رایگان بلاکچین سازمانی مفید واقع خواهد شد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map