فناوری Blockchain توضیح داده شده: یک اکوسیستم غیرمتمرکز

فناوری بلاکچین کم و بیش است و به آرامی دنیای دیجیتال را در اختیار می گیرد. یک چیزی که می توانم به طور قطع بگویم این است که این فناوری تقریبا تمام صنایع موجود در بازار را مختل خواهد کرد. بنابراین ، زمان آن فرا رسیده است که با همه چیزهایی که می توان در مورد آن بدانیم آشنا شویم.

مطمئناً بلاکچین یک فناوری پیشرفته است و عناصر زیادی در سیستم اصلی وجود دارند که نیاز به توضیح دارند. در واقع ، همه اینها برای یک مبتدی کاملاً طاقت فرسا است.

به همین دلیل در این راهنمای توضیح داده شده در فناوری بلاکچین تمام خصوصیات بلاکچین را که آن را بسیار متمایز می کند توضیح خواهم داد.

امیدوارم کاملاً از این کار لذت ببرید. بیایید توضیح دهیم!

Contents

فصل 1: فناوری بلاکچین چیست?

بیایید با اساسی ترین سوال در همه زمان ها شروع کنیم – “فناوری بلاکچین چیست؟” خوب ، فناوری بلاکچین یک سیستم دفتر توزیع شده است که باعث تمرکززدایی ، شفافیت و یکپارچگی داده ها می شود.

فناوری بلاکچین توضیح داد

گیج کننده به نظر می رسد?

بگذارید فناوری بلاکچین را به روشی ساده توضیح دهم. چندین بلوک را تصور کنید که در قالبی مانند زنجیر به هم متصل شده اند. در اینجا ، تمام بلوک ها به بلوک قبلی و بلوک مقابل آن پیوند داده می شوند.

علاوه بر این ، تمام بلوک های آن زنجیره حاوی نوعی داده است و این زنجیره ساختار پیوند دهنده را نشان می دهد. در واقع ، هر بلوک با استفاده از رمزنگاری پیوند می یابد. علاوه بر این ، تمام بلوک های آن زنجیره دارای شناسه هش رمزنگاری شده همراه با داده های معاملاتی و مهر زمان هستند.

و بنابراین شما با یک زنجیره بلوک در حال رشد به پایان می رسانید ، و این دوست من است که یک زنجیره بلوک چیست. می توانید آن را به عنوان یک پایگاه داده تصور کنید که اطلاعات را به روشی منحصر به فرد ذخیره می کند. اما بلاکچین و پایگاه داده از نظر ماهیت کاملاً متفاوت هستند حتی اگر هر دو اطلاعات را ذخیره کنند.

به طور پیش فرض ، فناوری بلاکچین از هیچ تغییری در داده ها پشتیبانی نمی کند. بنابراین ، هر داده ای که در بلوک قرار بگیرد ، هرگز قابل حذف یا تغییر نیست. بنابراین ، برای همیشه در آنجا خواهد ماند. واقعیت مهم دیگری که در مورد فناوری بلاکچین توضیح داده شده این است که این شبکه یک شبکه همتا به همتا است.


بنابراین ، هیچ ارتباط متمرکز در کمین سایه ها نیست که بخواهد اطلاعات شما را بدزدد. منظور من این است که چه کسی این همه آزادی را دوست ندارد ، درست است?

فناوری Blockchain توضیح داد: چگونه کار می کند؟?

خوب ، وقت آن است که شما بدانید فن آوری واقعاً در این راهنمای توضیح داده شده فناوری بلاکچین چگونه کار می کند. اما قبل از شروع ، برخی از ویژگیهای مهمی را که باید قبلاً در مورد آنها بدانید ، بررسی کنید.

بلاکچین تمام اطلاعات را در سیستم دفتر ذخیره می کند. علاوه بر این ، به هر نوع تبادل داده “معاملات” گفته می شود. قبلاً بلاکچین فقط برای معامله ارزهای دیجیتال بود ، اما اکنون حتی می تواند از اشکال دیگر داده ها نیز استفاده کند.

هر کاربر در شبکه “گره” نامیده می شود ، و یک نسخه از دفتر به روز شده را دریافت می کند. علاوه بر این ، هر گره روش متفاوتی برای برقراری ارتباط با یکدیگر دارد. این سیستم از بلاکچین به بلاکچین متفاوت است.

حال بیایید توضیحات فناوری بلاکچین را شروع کنیم!

اول از همه ، یک کاربر درخواست معامله در شبکه را دارد. در اینجا ، او دو کلید می گیرد – عمومی و خصوصی. اما کاربر فقط می تواند با استفاده از کلید خصوصی تراکنش انجام دهد. و برای یافتن شخص دیگری که برایش پول می فرستید ، به کلید عمومی او نیاز دارید.

به هر حال ، پس از درخواست ، یک بلوک با تمام اطلاعات معامله ایجاد می شود. در حقیقت ، همه چیز در این بلوک برای ارتقا security امنیت رمزگذاری شده است.

پس از ایجاد ، در همه گره های شبکه پخش می شود. در فناوری بلاکچین توضیح داده شده است که شما باید از گره های دیگر تأیید کنید که آنچه ادعا کرده اید معتبر است. و بنابراین گره های دیگر از یک الگوریتم اجماع استفاده می کنند (من بعداً توضیح خواهم داد که چیست) برای اعتبار سنجی اطلاعات.

هنگامی که بلوک شما اعتبار یافت ، بلوک در زنجیره جای می گیرد. در عین حال ، معامله ای که انجام داده اید نیز اجرا خواهد شد.

درک اینکه چطور کار می کند اکنون خیلی دشوار به نظر نمی رسد ، این کار را می کند?

Blockchain Vs. راهنمای پایگاه داده برای دانستن تفاوت این دو.

فصل 2: ​​لایه های فناوری Blockchain

حال بیایید در مورد توضیحات راهنمای فناوری بلاکچین در مورد لایه های مختلف فناوری بلاکچین صحبت کنیم. در ابتدا 5 لایه مختلف فناوری وجود دارد که در اینجا به تک تک آنها خواهیم رسید.

بنابراین ، بیایید شروع کنیم.

1. لایه کاربرد

در ابتدا ، اجازه دهید در مورد لایه برنامه صحبت کنیم. در واقع ، این برنامه با dApps ، مرورگر dApp ، رابط کاربری و میزبان برنامه همراه است.

با استفاده از مرورگر dApp می توانید به برنامه های غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنید. متأسفانه مرورگرهای معمولی مانند Chrome یا Firefox قادر به مرور برنامه های غیرمتمرکز نیستند. بنابراین ، در این یکی ، شما یک رابط کاربری کاملاً متفاوت مانند مرورگرهای معمولی دریافت خواهید کرد.

با این وجود می توانید در اینترنت معمولی گشت و گذار کنید.

بعد ، میزبان برنامه به شما امکان می دهد تمام برنامه های غیرمتمرکز را در این لایه اجرا کنید. بدون این عنصر ، هیچ dApp در اینترنت امکان پذیر نیست. بدیهی است که پروتکل میزبانی نیز کاملاً غیرمتمرکز خواهد بود. علاوه بر این ، حفظ این سرورهای میزبان کاملاً ایمن هستند زیرا خطر کمی دارند.

بعدی برنامه های غیرمتمرکز است. به طور معمول این موارد مشابه برنامه امروز است اما با یک تغییر مشخص. همه آنها یک شبکه غیرمتمرکز دارند. علاوه بر این ، امروزه ساخت آنها بسیار آسان است.

2. لایه خدمات

این دومین لایه بعد از لایه کاربرد است. در این مورد ، شما به تمام ابزارهای اساسی دسترسی پیدا خواهید کرد که به شما در ساخت و اجرای لایه dApps کمک می کنند. در واقع ، در این لایه بلاکچین توضیح داده شده ، تمام عناصر حیاتی را پوشش می دهد.

بیشتر از این ، شما می توانید مدیریت ، محاسبات خارج از زنجیره ، کانال های ایالتی ، فید داده ها و زنجیره های جانبی را بدست آورید..

فیدهای داده فرآیندی است که به شما کمک می کند تا به روزترین اطلاعات را از همه منابع معتبر بدست آورید. بنابراین ، به گره ها کمک می کند تا آخرین اطلاعات به روز شده در مورد شبکه را به دست آورند.

از طرف دیگر ، محاسبات خارج از زنجیره در اینجاست تا فرایند محاسبات در خارج از بلاکچین انجام شود. بعلاوه ، این باعث افزایش حریم خصوصی می شود و سیستم اصلی شبکه را از بین می برد.

علاوه بر این ، در اینجا نیز یک ساختار حکمرانی خواهید داشت. در واقع ، اینها اساساً یک سازمان خودمختار بدون انسان هستند که می توانند یک محیط عادلانه را ارتقا دهند.

علاوه بر این ، کانال وضعیت واقعی مسیر بین دو گره است. بنابراین ، با استفاده از کانالهای حالت ، دو گره می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

به غیر از این ، عناصر دیگری نیز در لایه های توضیح داده شده در مورد بلاکچین وجود دارد. عمدتا این موارد Oracles ، Multi-signature ، قراردادهای هوشمند ، دارایی های دیجیتال ، کیف پول ، ذخیره پرونده های توزیع شده ، هویت های دیجیتال و غیره هستند..

اینها اختیاری است زیرا ممکن است یک فناوری بلاکچین آن را داشته باشد یا نداشته باشد.

اوراکل:

اوراکل ها برای قراردادهای هوشمند لازم هستند زیرا به عنوان عامل جمع آوری اطلاعات از خارج از شبکه عمل می کنند.

چند امضا:

این عنصر نوع متفاوتی از پروتکل امنیتی را تضمین می کند. در حقیقت ، شما برای انجام معامله نیاز به انجام هرگونه معامله بدون امضای منحصر به فرد دارید. و در اینجا ، می توانید چند مورد از این امضاها را برای معامله انتخاب کنید.

قراردادهای هوشمند:

اینها عموماً قراردادهای حقوقی خود اجرایی در دو شرکت کننده در شبکه فناوری بلاکچین است. در حقیقت ، کل سیستم از مسئله اعتماد خلاص می شود و به شما امکان می دهد به سرعت هر نوع دارایی را مبادله کنید.

اما بعداً در راهنمای توضیح داده شده برای بلاکچین به آن خواهیم رسید.

دارایی های دیجیتال:

اکنون دارایی دیجیتالی می تواند به هرچیزی مراجعه کند. در حقیقت ، این می تواند به معنای ارزهای رمزپایه ، سهام ، طلا یا حتی انواع دیگر اسناد باشد. بعلاوه ، هر عنصر دیجیتالی با ارزش واقعی در دنیای واقعی به عنوان دارایی دیجیتال شناخته می شود.

کیف پول:

در اینجا ، در کیف پول فناوری blockchain تمام دارایی های دیجیتالی شما در شبکه ذخیره می شود.

ذخیره سازی پرونده توزیع شده:

در توضیح فناوری بلاکچین ، به راحتی می توانم بگویم که ذخیره سازی پرونده های توزیع شده در واقع یک مکان سرور است که تمام داده ها در آن ذخیره می شود. بدیهی است که برای دسترسی به آنها احراز هویت خواهید شد.

هویت دیجیتال:

در واقع ، این هویت کاربران در شبکه است. علاوه بر این ، برای داشتن احراز هویت مناسب در شبکه به آن نیاز خواهید داشت.

بیایید به لایه بعدی در این راهنمای توضیح داده شده برای بلاکچین برویم.

3. لایه معنایی

در این لایه ، الگوریتم های اجماع ، ماشین های مجازی ، هر نوع الزامات مشارکت و غیره وجود دارد.

هیچ شبکه blockchain بدون الگوریتم های اجماع وجود ندارد. در حقیقت ، الگوریتم های اجماع برای حفظ توافق بین همه گره ها کاملاً ضروری هستند. عملاً ، این فرایندی است که در آن تمام گره ها در مورد اطلاعات روی دفتر به توافق می رسند.

علاوه بر این ، در دفتر حساب ، هیچ کس نمی تواند معامله ای را شروع کند و آن را اضافه کند. او ممکن است صادق نباشد. بنابراین ، برای اطمینان از معتبر بودن اطلاعات موجود در بلاک ، همه گره ها به یک توافق می رسند. اما بعداً در راهنمای توضیح داده شده در مورد بلاکچین در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مورد بعدی شرایط مشارکت است. در واقع ، اینها عمدتا قوانینی هستند که به شبکه کمک می کنند تا تصمیم بگیرد چه کسی می تواند به سیستم بپیوندد و چه کسی نمی تواند. علاوه بر این ، این عنصر اساساً برای فناوری های خصوصی بلاکچین موجود است.

از طرف دیگر ، ماشین های مجازی امنیت و اجرا را برای همه وظایف موجود در شبکه فراهم می کنند.

اکثراً در اجرای قرارداد هوشمند استفاده می شود. بعدی زنجیره های جانبی است که توسعه دهندگان می توانند برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز بدون تأثیر بر شبکه اصلی ، به یک محیط بلاک چین جداگانه بروند..

به هر حال ، اجازه دهید در توضیح راهنمای فناوری بلاکچین به لایه بعدی برویم.

4. لایه شبکه

یک لایه دیگر بعد از معنایی ، لایه شبکه است. این شامل Trusted Execution Environment (TEE) ، سازوکار خود را بچرخانید ، RLPx ، شبکه تحویل بلوک و بسیاری موارد دیگر.

اصولاً محیط اجرای قابل اعتماد به معماری کمک می کند تا مسائل مقیاس پذیری را حفظ کند. نه تنها به شبکه کمک می کند تا بر این مسئله غلبه کند ، بلکه امنیت آن را بیشتر می کند. علاوه بر این ، به ذخیره داده ها به دور از شبکه اصلی کمک می کند تا بارهای زیادی را از آن خارج کنید.

معمولاً این پروتکل ها برای مواردی است که یک پروتکل استاندارد کاملاً با زیرساخت سازگار نیست. بنابراین ، به شما امکان می دهد پروتکل های دیگر را برای سازگاری بهتر با آن تنظیم کنید. بهتر است با موارد استاندارد کار کنید. اما در برخی موارد ، استاندارد ممکن است کافی نباشد.

از طرف دیگر ، RLPx مجموعه شبکه ای است که به انتقال داده ها بین دو همتا کمک می کند. به هر حال ، این یک رابط برای کمک به کاربران در برقراری ارتباط در شبکه بلاکچین ایجاد می کند.

سرانجام مسدود کردن شبکه های تحویل ، یک سیستم شبکه است که در صورت درخواست یک محتوا یا صفحه وب را به شما تحویل می دهد. در واقع ، شما می توانید آن را در معماری معمولی اینترنت مشاهده کنید.

اما اگر در حال کار روی یک برنامه غیرمتمرکز هستید ، برای دسترسی به محتوای وب به نوعی سیستم تحویل نیاز خواهید داشت ، اینطور نیست?

اکنون بیایید به سراغ لایه بعدی این توضیح فناوری بلاکچین برویم.

5. لایه زیرساخت

این آخرین لایه در معماری فناوری بلاکچین است. در این مورد ، شما ممکن است به استخراج به عنوان یک پروتکل سرویس برخورد کنید. با این حال ، در حال حاضر ، استخراج به دلیل توان اضافی مورد نیاز ، آرام آرام از بین می رود.

از طرف دیگر ، مجازی سازی وسیله ای برای ایجاد هر نوع منابع مجازی مانند سرورها ، شبکه ، فضای ذخیره سازی ، سیستم عامل و غیره است. بعلاوه ، در سه سطح سخت افزار ، سیستم و سرور کار می کند. گره ها نیز بخشی از این لایه هستند. هر دستگاهی که به شبکه متصل باشد گره محسوب می شود.

در واقع ، بدون هیچ گره ای عملا ، هیچ فناوری بلاکچینی وجود نخواهد داشت. یکی دیگر از عناصر جالب توجه این لایه ، ذخیره سازی غیرمتمرکز شبکه است. همانطور که غیر متمرکز است ، از هر زمان دیگری ایمن تر است.

در واقع ، ممکن است توکن روی این لایه را نیز مشاهده کنید. نشانه ها به حفظ اکوسیستم کمک می کنند و یک دارایی بومی در شبکه هستند.

بنابراین ، این پنج لایه فناوری بلاکچین است. اکنون بیایید به مرحله بعدی این راهنمای فناوری blockchain برویم.

فصل سوم: قراردادهای هوشمند چیست؟?

حال بیایید در مورد یکی از م aboutلفه های مهم فناوری بلاکچین در این راهنمای فناوری بلاکچین صحبت کنیم. قبلاً شما کمی در مورد قراردادهای هوشمند آشنا شدید. اما اکنون کمی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

تعریف معمول این خواهد بود –

قراردادهای هوشمند قراردادهای قانونی هستند که در دو شرکت کننده در شبکه بلاکچین اجرا می شوند.

به طور معمول با قرارداد هوشمند ، شما عملا می توانید هر نوع دارایی مانند پول ، دارایی ، سهام ، هرچیزی را که ارزشمند تلقی شود ، مبادله کنید. علاوه بر این ، به شما امکان می دهد آن را به صورت ایمن و شفاف انجام دهید. علاوه بر این ، در قراردادهای هوشمند نیازی به هیچ واسطه ای نیست.

اکنون بسیاری از برنامه های بلاکچین وجود دارد که با ادغام قراردادهای هوشمند همراه هستند.

بنابراین ، این تفاوت اصلی بین قراردادهای معمولی است. در صورت داشتن هرگونه قرارداد حقوقی ، باید هزینه خدمات را پرداخت کنید و سپس آن را در ازای آن دریافت کنید.

با این حال ، در اینجا دیگر نیازی نیست که منتظر بمانید تا خدمات پس از پرداخت آن انجام شود. بنابراین ، هیچ مشکلی با اعتماد وجود ندارد. بنابراین ، این نوعی ماشین فروش است که می توانید بلافاصله پس از پرداخت آب نبات یا میان وعده تهیه کنید.

برای کمک به درک بهتر اوضاع ، من در این راهنمای فن آوری بلاکچین توضیح می دهم که چگونه واقعاً کار می کند.

چگونه کار می کند?

اول از همه ، یک طرف پس از توافق کامل از دو یا چند طرف قرارداد ایجاد می کند. هنگام ایجاد قرارداد ، همه طرفین می توانند ناشناس باقی بمانند. در فضای شبکه خصوصی خصوصی ، عمدتا برای ورود به سیستم باید یک پروسه احراز هویت مناسب داشته باشید.

بنابراین ، وقتی کسی با شما قرارداد هوشمندی را شروع می کند ، به احتمال زیاد از شناسایی شما نیز مطلع خواهد شد. خوب ، حداقل باید در مورد آدرس عمومی به آنها اطلاع دهید.

پس از آن ، طرفین هر نوع قوانینی را تنظیم می کنند که برای اعتبار قرارداد باید رعایت شود. این می تواند هر چیزی یا هر رویداد محرک باشد. بنابراین ، وقتی آن شرط ایجاد شد ، به طور خودکار رویداد بعدی را تحریک می کند.

پس از تنظیم همه موارد ، تأیید و در دفتر ذخیره می شود. پس از آن ، همه افراد متصل به آن قرارداد می توانند پیشرفت را از طریق شبکه مشاهده کنند. علاوه بر این ، در صورت ردیابی همه چیز در زمان واقعی است.

پس از تحقق کلیه شرایط تحقق قرارداد ، خود پول را اجرا و توزیع می کند.

اساساً ، این یک روش عالی برای خودکار کردن روند قرارداد است. از آنجا که همه چیز از رابط کاربر خودکار بوده و ردیابی می شود ، در هزینه و زمان زیادی صرفه جویی می شود.

چرا قرارداد هوشمند بسیار سودمند است?

واقعیت مهم دیگری که باید در این راهنمای فناوری blockchain توضیح دهم این است که قراردادهای هوشمند بسیار سودمند هستند. اما چرا؟ خوب ، بیایید بفهمیم.

 • بدون وقفه: به دلیل خلاص شدن از شر واسطه ، زمان وقفه آزار دهنده ای در روند کار وجود ندارد.
 • امنیت بالا: شما می توانید همه موارد را از رابط کاربری برنامه های blockchain مشاهده کنید ، بنابراین هیچ کس نمی تواند شما را کلاهبرداری کند زیرا شما می توانید مراحل کار خود را انجام دهید. همچنین ، هیچ کس نمی تواند داده های مربوط به قرارداد هوشمند را هک کند تا نتیجه را تغییر دهد.
 • کاملا سریع: به طور معمول پردازش همه چیز به صورت دستی زمان زیادی را می گیرد. اما وقتی روی شبکه برنامه های بلاکچین باشد ، خیلی سریع جریان می یابد.
 • بدون خطای انسانی: عملاً در بسیاری از قراردادها ، خطای ساخته شده توسط انسان هزینه و هزینه زیادی را صرف کرده است. اما با این قرارداد دیجیتال برنامه های کاربردی بلاکچین ، احتمال آن کاملاً کم است.
 • سود بیشتر: در حقیقت ، خلاص شدن از شر واسطه از گزینه پرداخت اضافی نیز خلاص می شود. بنابراین ، این به معنای سود بیشتر شماست.

بنابراین ، اینها مزایای قراردادهای هوشمند است. بیایید به مرحله بعدی این اصول راهنمای فناوری بلاکچین برویم.

فصل چهارم: الگوریتم های مختلف اجماع

 • اثبات کار

Proof of Work اولین الگوریتم اجماع در شبکه بلاکچین است. همانطور که می دانید ، بیت کوین اولین شبکه بلاکچین فعال را داشت و از اثبات کار استفاده می کرد. پس از آن ، بسیاری از شبکه های بلاکچین دیگر تاکنون از این روش استفاده می کنند.

با این حال ، اثبات کار انرژی زیادی را مصرف می کند و نسبتاً کند است. در این مورد ، ماینر تمایل دارد با استفاده از توان محاسباتی دستگاه های خود ، مسائل پیچیده ریاضی را حل کند. اساساً ، برای تأیید تک تک بلوک های زنجیره ای است.

بیایید به الگوریتم های بعدی در اصول راهنمای فناوری بلاکچین برویم.

 • اثبات تأخیر کار

این نسخه دیگری از الگوریتم اثبات کار است. می توانید آن را به عنوان یک مدل ترکیبی تصور کنید. در حقیقت ، این شبکه به شبکه امکان می دهد تا از قدرت هش کردن از یک شبکه بلاک چین دیگر استفاده کند.

اما چگونه؟ خوب ، برخی از گره های اسناد رسمی داده ها را از بلاکچین اول به بلاکچین دوم اضافه می کنند ، بنابراین قدرت را تضمین می کنند. هر شبکه بلاکچینی که روی dPoW کار می کند می تواند از PoS یا PoW برای عملکرد صحیح استفاده کند. به هر حال ، این مورد بسیار سریعتر از اثبات اصلی کار است.

 • اثبات سهام

اثبات سهام در واقع به دلیل محدودیت های اثبات کار انجام شده است. در اینجا ، تک تک بلوک ها قبل از ایجاد بلوک های دیگر تأیید می شوند. علاوه بر این ، کارگران معدن در اینجا می توانند سکه های خود را سهام کرده و در روند کار شرکت کنند.

اما در اینجا مشارکت بیشتر به داشتن سکه بستگی دارد. بنابراین ، اگر حداقل مقدار سکه دارید ، می توانید در آن شرکت کنید و گرنه نمی توانید. در حقیقت ، اثبات خطر بسیار سریعتر و مصرف برق کمتری نسبت به PoW دارد.

 • اثبات نمایندگی سهام

این یکی دیگر از تغییرات الگوریتم اثبات سهام است. در واقع ، این یکی نسبت به الگوریتم های دیگر تاکنون بسیار مقاوم و انعطاف پذیر است. علاوه بر این ، همه گره های اینجا نماینده هستند. همچنین یک مفهوم از شاهدان وجود دارد که از طریق رأی گیری انتخاب می شوند. بعد از اعتبارسنجی هر گره ، متناسب با آن حقوق می گیرند. همچنین ، نمایندگان با استفاده از رای گیری نیز انتخاب می شوند. و عمدتا این گره ها مسئول تغییر پارامترهای سیستم هستند.

با این حال ، آنها مانند شاهدان حقوق دریافت نمی کنند. به هر حال ، بیایید به مورد بعدی در اصول راهنمای فناوری بلاکچین برویم.

 • اثبات اجاره سهام

اثبات اجاره سهام ، یکی دیگر از موارد ورود به فن آوری بلاکچین است. در حقیقت ، پلت فرم Waves از این الگوریتم اجماع استفاده می کند. بعلاوه ، این فرآیند استفاده از نیرو را به هر شکل ممکن محدود می کند.

در اینجا ، مالکان خرد می توانند سکه خود را به شبکه اجاره دهند و در روند اجماع شرکت کنند. بنابراین ، در این مورد هیچ مسئله قوانین ناعادلانه وجود ندارد. از آنجا که دارندگان سکه های کوچک هرگز در الگوریتم های قبلی PoS فرصتی پیدا نکردند ، در اینجا ، شفافیت کامل حاکم است.

 • اثبات سرعت سهام

اثبات سرعت سهام افزودنی نسبتاً جدید به اصول فناوری بلاکچین است. در حال حاضر ، Redcoin از این روش برای اعتبار سنجی یک بلاک استفاده می کند. در اینجا ، این فرآیند شما را به داشتن مالکیت و فعالیت در شبکه تشویق می کند. اینها عمدتا دو عملکرد این سکه جدید است.

در حقیقت ، سکه عمدتا تعاملات اجتماعی را در دنیای دیجیتال تسهیل می کند. با این حال ، از نظر مصرف انرژی و چربی بیشتر از PoW و PoS معمولی است.

 • اثبات زمان سپری شده

این یک الگوریتم اجماع عالی برای کاربردهای زنجیره بلوک است. با این حال ، این یکی عمدتا برای یک شبکه بلاکچین مجاز مجاز است. بنابراین ، اصولاً برای موارد عمومی مناسب نیست. در واقع ، همه افراد برای پیوستن به یک اجماع باید مدت زمان مشخصی را منتظر بمانند. محدودیت زمانی به طور تصادفی انتخاب می شود.

پس از پایان زمان انتظار ، می توانند یک بلوک ایجاد کنند. با این حال ، برای اطمینان از اینکه برنده شماره تصادفی را انتخاب می کند ، همه چیز از این طریق کنترل می شود.

علاوه بر این ، این همچنین ردیابی می کند که اگر کاربر منتظر زمان بماند ، قرار بوده است.

 • تحمل عملی خطای بیزانس

یک الگوریتم اجماع عالی دیگر برای کاربردهای blockchain. در واقع ، این بیشتر به دستگاه دولتی بستگی دارد. حتی اگر از روشی مشابه بیزانس پیروی کند اما هنوز هم می تواند از مسئله کلی خلاص شود.

قبل از هر اتفاقی ، سیستم احتمال خرابی را فرض می کند و از گره های دیگر برای مدیریت آن استفاده می کند. معمولاً همه گره های سیستم بطور مشخص سازمان یافته اند. و همه گره های درون شبکه با هماهنگی کار می کنند و اطلاعات فوق سریع را پخش می کنند.

بنابراین ، حتی اگر گره ای به خطر بیفتد ، همه گره های دیگر خیلی زود در مورد آن اطلاعات خواهند داشت.

 • تحمل گسل بیزانس ساده شده

در الگوریتم ساده تحمل خطای بیزانس ، گروهی از معاملات به طور همزمان معتبر می شوند. معمولاً مولد بلوک ، در این حالت ، همه تراکنش ها را همزمان جمع می کند و سپس متناسب با آنها دسته بندی می شود. پس از گروه بندی آنها ، وارد بلوک دیگری می شوند و سپس آن بلوک تأیید می شود.

قبل از تأیید اعتبار هر بلوک بزرگ ، تولید کننده کلیه قوانین مربوط به گره ها را اعلام می کند. پس از آن ، یک امضا کننده بلوک از امضای خود برای تأیید اعتبار آنها استفاده می کند. بنابراین ، اگر هر کدام از بلوک ها با کلید همراه نشوند ، رد می شود.

 • تحمل گسل بیزانس

در این مورد ، قدرت عمومی به شدت محدود می شود. هنگام انتخاب یک رهبر برای ارتش گره ها ، رهبر نماینده را صدا می کند. در هر صورت ، اگر ژنرال بخواهد فاسد شود ، نماینده دیگری جایگزین آن نماینده می شود.

بیشتر از این ، حتی ارتش گره ها نیز می توانند در مورد رهبر اختلاف نظر داشته باشند و می توانند یکی دیگر را انتخاب کنند. بنابراین ، چون ژنرال تنها قدرت ندارد ، احزاب دیگر نمی توانند آن گره را خراب کنند. علاوه بر این ، همه گره ها ممکن است یک بلندگو را برای پخش پیام های خود به نماینده انتخاب کنند.

در حقیقت ، برای تصویب یک طرح جدید ، حداقل 66 درصد از کل نمایندگان منتخب باید با طرح موافقت کنند.

 • قرارداد فدرال بیزانس

این جدیدترین مورد اضافه شده به خانواده الگوریتم های بیزانس است. به طور عمده این مورد را در شبکه ای مشاهده خواهید کرد که هزینه های معاملاتی با مقیاس پذیری و توان عملیاتی بسیار کم است. علاوه بر این ، در اینجا همه افراد بلاکچین خود را دارند.

در حال حاضر ، فقط Ripple و Steller از این روش برای اعتبارسنجی بلوک ها استفاده می کنند. با این حال ، قبل از اینکه هر گره ای درخواست عملکرد کند ، گره ها باید از قبل فرم آن را تأیید کنند. بنابراین ، گره ها فقط آنها را انتخاب می کنند که در این مورد واقعاً اعتماد دارند.

 • نمودارهای چرخشی کارگردانی شده

در حال حاضر ، IOTA و NXT از نمودارهای چرخشی هدایت شده در شبکه بلاک چین خود استفاده می کنند. حتی اگر بسیاری از مردم آن را به عنوان یک الگوریتم اجماع در نظر بگیرند ، اما در واقع ، این کاملاً این نیست. در واقع نوعی ساختار داده است.

علاوه بر این ، داده ها در نظم توپولوژیکی غیر از اینکه در قالب زنجیره ای باشند ، قرار دارند. بنابراین ، DAG به جای تهیه یک زنجیره واحد ، در واقع چندین زنجیره جانبی دارد. بنابراین ، می تواند همزمان چندین معامله را به طور موازی تأیید کند. به همین دلیل زمان کمتری از الگوریتم های اجماع معمول طول می کشد.

 • اثبات فعالیت

اثبات فعالیت برای ساخت مدل الگوریتم های ترکیبی دیگری از اثبات کار و اثبات خطر استفاده می کند. بنابراین ، سیستم در برابر هر نوع حمله قویتر می شود و همچنین از انرژی کمتری استفاده می کند. در حقیقت ، استخراج معدن بلوک هایی را ایجاد می کند که قالب هستند و نه بلوک کامل.

علاوه بر این ، بلوک سپس به یک ذینفع نشان می دهد که بعداً بلوک باقی مانده قبل از استخراج را تأیید می کند. همچنین ، هرچه اعتبارسنجی سهام بیشتری داشته باشد ، اعتبار وی نیز معتبرتر خواهد بود.

سرانجام ، همه استخراج کنندگان و اعتبار سنج ها سهم مناسبی از پرداخت را از شبکه دریافت می کنند.

 • اثبات اقتدار

خوب ، این یکی از الگوریتم های اجماع کارآمد در لیست در حال حاضر است. با این حال ، بهتر از شبکه های عمومی مناسب یک شبکه خصوصی است. در واقع ، فقط برخی از حساب های تأیید شده می توانند به فرآیند تأیید پیوستند.

بیشتر از این ، این گره ها قبلاً تأیید صلاحیت شده اند. به هر حال یک گره باید حق تأیید بلوک های دیگر را بدست آورد و همچنین باید کامپیوتر خود را دست نخورده بگذارد. برای این کار ، آنها برای حفظ اقتدار خود در شبکه پاداش می گیرند.

 • اثبات اعتبار

پروتکل اجماع دیگری که بیشتر برای شبکه های مجاز مناسب است تا شبکه های عمومی. معمولاً ، در این حالت ، گره ها برای شرکت در فرآیند باید از اعتبار خوبی برخوردار شوند. علاوه بر این ، گره ها اگر بخواهند در فرآیند اعتبار سنجی تقلب کنند ، با عواقب شدید روبرو می شوند.

بنابراین ، همه گره ها واقعاً نمی توانند در آن شرکت کنند. هنگامی که گره شهرت پیدا کرد ، فرایند کاملاً مشابه اثبات اقتدار است.

 • اثبات تاریخ

من فکر می کنم شما قبلاً می دانید که چقدر روند اعتبارسنجی به زمان سنجی بستگی دارد. اما در اینجا ، شما می توانید یک معامله را براساس آنچه قبل یا بعد از آن اتفاق افتاده است ، ثابت کنید. بنابراین ، برای انجام این کار ، می توانید یک رویداد مهم در زمان ایجاد کنید که قبل یا بعد از هر زمان خاصی در شبکه رخ دهد.

و بر اساس آن ، دیگران می توانند بلوک معاملات شما را تأیید کنند. بنابراین ، با این کار ، شما حتی به اطلاعات مهر زمان در بلوک نیاز ندارید.

 • اثبات اهمیت

مورد بعدی اثبات الگوریتم اجماع اهمیت است. در واقع ، این به عامل جدیدی به نام واگذاری یا برداشت بستگی دارد.

با توجه به برداشت ، می تواند تعیین کند که آیا یک گره واجد شرایط شرکت است یا خیر. بنابراین ، هرچه بیشتر برداشت کنید ، شانس اعتبار سنجی گره بیشتر می شود. همچنین ، برای برداشت محصول ، اعتبارسنج یک پاداش به عنوان هزینه معاملاتی دریافت می کند. با این حال ، افراد ثروتمند در این شبکه شانس بیشتری برای کسب یک مکان نسبت به دیگران دارند.

 • اثبات ظرفیت

در اینجا ، آنها با استفاده از نقشه و استخراج ، اعتبار سنجی بلوک ها را به پایان می رسانند. بسیاری از افراد نیز به جای اثبات کار از آن استفاده می کنند زیرا در این مورد کمتر از آن زمان لازم است. اما در PoW حتی قبل از شروع استخراج باید از قدرت محاسباتی خود استفاده کنید.

حتی اگر سرعت آن بسیار سریع باشد ، اما برای استخراج یک بلوک چهار دقیقه طول می کشد. اما حدس می زنم شما شش دقیقه افزایش داشته باشید. به هر حال ، هرچه نقشه های بیشتری روی رایانه خود داشته باشید ، شانس بیشتری برای برنده شدن در معدن پیدا می کنید.

 • اثبات سوختگی

در اثبات سوختن ، برای محافظت از رمزنگاری در شبکه مجبورید برخی از سکه ها را بسوزانید. بدیهی است که سوزاندن سکه ها به معنای ضرر است. اما در طولانی مدت شبکه را پایدار نگه می دارد. برای سوزاندن سکه ها ، کاربران مقداری از سکه های خود را به آدرس غذا خوار ارسال می کنند.

برای اطمینان از اینکه همه چیز در چک است ، دفتر تمام سکه ها را ردیابی می کند و از قابل استفاده نبودن آنها مطمئن می شود.

 • اثبات وزن

اثبات وزن در واقع یک فرم ارتقا massive عظیم الگوریتم اثبات سهام است. معمولاً ، در اثبات سهام ، می بینید که هر چه نشانه بیشتری داشته باشید ، احتمال بیشتری دارید که بیشتر شوید. در واقعیت ، این کمی مغرضانه است.

شبکه به جای اینکه فقط نشانه ها را در نظر بگیرد ، از فاکتورهای دیگری برای سنجش استفاده می کند. علاوه بر این ، این عوامل در واقع عوامل وزنی هستند که به تعیین اینکه کدام گره ها در سیستم شرکت می کنند کمک می کنند. به طور خلاصه ، در اینجا مقیاس پذیری بیشتر و خروجی سریع تری خواهید داشت.

فصل 5: Web3: اینترنت جدید

درک فناوری بلاکچین از آنچه فکر می کنید آسان تر است. قبلاً در مورد لایه های فناوری بلاکچین صحبت کردیم. با این حال ، این معماری در واقع به نسل بعدی اینترنت دامن می زند.

معمولاً همراه با برخی از عناصر حیاتی است که خواهیم دید.

اکنون ما برای درک بهتر فناوری بلاکچین بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

بیا شروع کنیم!

 • هوش مصنوعی

خوب ، اول از همه ، این قطعا در مورد ربات های فوق العاده نیست. در واقع ، وقتی نتایج و تجزیه و تحلیل داده ها روی دفتر انجام می شود ، هوش مصنوعی خروجی بهتری را تضمین می کند. حتی اگر ممکن است چیز بزرگی به نظر نرسد ، اما تجربه به شدت تغییر خواهد کرد.

به طور معمول این اطمینان را می دهد که به محتوایی که در اینترنت به دنبال آن هستید می رسید. بنابراین ، این به معنی نتایج دقیق تر ، پیش بینی بهتر اقدامات شماست. در واقع ، این فقط یک مکانیزم ساده است که به شما کمک می کند تا در مورد سلیقه خود بیاموزید و به شما بهترین پایه خروجی برای انجام این کار را بدهد.

 • همه جا حاضر بودن

برای درک بهتر فناوری بلاکچین ، باید بدانید که واقعاً همه گیر بودن چیست. فقط به اطراف خود نگاه کنید و ببینید همه افراد از هر نوع دستگاهی برای استفاده از اینترنت استفاده می کنند.

علاوه بر این ، تمام تلویزیون های هوشمند ، یخچال ، لوازم جانبی خانه های هوشمند ، دستیارها ، زبانه ها یا تلفن های هوشمند همان کار را می کنند. بنابراین ، همه آنها به اینترنت متصل می شوند. با این کار آنها یک شبکه تشکیل می دهند. معمولاً به این شبکه در واقع اینترنت اشیا گفته می شود. با این حال ، در برخی موارد ، مردم آن را همه گیر بودن می نامند.

به هر حال آینده اینترنت بستگی زیادی به این روند دارد.

 • اتصال پیشرفته

اینترنت وب 3.0 جدید مبتنی بر این واقعیت است که کاربر محور خواهد بود. بنابراین ، این بدان معناست که اتصال شما بیشتر از آنچه در اینترنت وب 2.0 مشاهده می کنید ، خواهید بود. علاوه بر این ، هیچ کس داده های شما را کنترل نمی کند یا از آنها برای منافع شخصی خود استفاده نمی کند.

در اینجا ، فراداده های معنایی بسیار کمک می کنند. در واقع ، به کاربران کمک می کند تا راحت تر و سریعتر در ارتباط باشند. بنابراین ، اتصال را افزایش می دهد.

 • وب معنایی

برای درک فناوری بلاکچین ، باید در مورد وب معنایی نیز بدانید. این قسمت عظیمی از اینترنت وب 3.0 است. بعلاوه ، وب معنایی در واقع به معنای فرآیند درک هر محتوای وب مشابه انسان است.

بنابراین ، این به یادگیری ماشین بستگی دارد و فقط بر روی کلمات کلیدی متمرکز نخواهد بود. بنابراین ، اگر محتوای خوبی دارید و به کلمات کلیدی بستگی ندارید ، جمعیت خوبی خواهید داشت.

 • گرافیک سه بعدی

خوب ، بدیهی است که گرافیک های سه بعدی بخش بزرگی از درک فناوری بلاکچین وب 3.0 است. همانطور که اکنون مشاهده می کنید ، مردم دوست دارند به جای خواندن متن ، تصاویر ، فیلم ها را مشاهده کنند. بنابراین ، بهترین راه برای افزایش تمرکز داشتن گرافیک های سه بعدی در آن است.

همه برنامه ها در آینده از نوعی واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده استفاده خواهند کرد.

 • شبکه نظیر به نظیر

اینترنت جدید کاملا غیرمتمرکز خواهد بود. بنابراین ، هیچ گزینه ای برای حاکمیت متمرکز درباره آنچه شما انجام می دهید و آنچه انجام نمی دهید حاکم نیست. اما این به وضوح به این معنی نیست که شما می توانید همه قوانین را در اینجا نقض کنید.

این فقط عنصری است که اطمینان حاصل خواهد کرد که همه داده های آنلاین شما بدون در نظر گرفتن امنیت ، ایمن خواهند ماند.

فصل 6: نمونه هایی از Blockchains سازمانی

اکنون که همه چیز را در مورد فناوری بلاکچین می دانید ، وقت آن است که نگاهی به سیستم عامل های محبوب بلاکچین سازمانی در بازار بیندازید. بیایید ببینیم آنها چه هستند ،?

هایپرلجر

هایپرلجر یکی از سیستم عامل های بلاکچین است که می توانید تقریباً در هر نوع بخشی از آن استفاده کنید. واقعاً ، هر نوع! حتی اگر به دنبال فناوری بلاکچین در امور بانکی هستید ، می توانید به این یکی اعتماد کنید. نیازی به گفتن از محبوبیت فوق العاده فناوری Hyperledger نیست. و چرا محبوب نیست?

این برخی از پردرآمدترین ویژگی های بازار را ارائه می دهد –

 • معماری مدولار که به شما امکان می دهد هر نوع برنامه را متصل کرده و از آن استفاده کنید.
 • شبکه مجاز که می توانید برای افزودن حریم خصوصی در شبکه خود از آن استفاده کنید.
 • مقیاس پذیری بالا تضمین می کند که شما از بهترین عملکرد برای همه زمان ها لذت خواهید برد.
 • پروتکل های ایمنی که از اطلاعات شما محافظت می کنند.
 • در دسترس بودن داده ها بر اساس نیاز به دانستن مفهوم.

شرکت Ethereum

Ethereum یکی دیگر از سیستم عامل های محبوب بلاکچین در بازار است که فقط برای شرکت ها مناسب است. در واقع ، اتریوم برای انواع صنایع نیز عالی است. با این حال ، به عنوان عمومی آن ، ممکن است برای فناوری بلاکچین در بانکداری مناسب نباشد.

اما نسخه تجاری آن Ethereum Enterprises یک کانال خصوصی در معماری ارائه می دهد. بنابراین ، آن نسخه برای فناوری بلاکچین در بانکداری مناسب ترین است. به هر حال ، فراهم می کند –

 • هنگام اجرای پروژه های جدید مبتنی بر Ethereum ، پشتیبانی دولتی است.
 • یک بستر باز که می توانید بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید.
 • برای معرفی موارد جدیدتر و رفع اشکالات بهتر از دیگران ، به روزرسانی سریع کنید.
 • استانداردها را برای کمک به شرکت های دیگر در ساخت شبکه خود ارائه دهید.

راهنمای ما در مورد Hyperledger vs. اکنون اتریوم!

R3 Corda

کوردا همراه با دو نسخه مختلف – شرکت Corda و Corda. در واقع ، Corda سازمانی بیشتر مناسب هر نوع موارد استفاده از شرکت است. با این حال ، بسیاری از مردم این فناوری را یک فناوری بلاکچین در امور بانکی می دانند. اما هرچه زمان می گذرد ، Corda در صنایع دیگر نیز محبوب می شود.

این برخی از ویژگی های سودآور مانند –

 • فایروال برنامه Blockchain که کل شبکه را از هر نوع حمله سایبری محافظت می کند.
 • در دسترس بودن بالا که تضمین می کند شبکه شما 24/7 شب فعال و پایدار است.
 • سیستم حاکمیت ، که به شرکتها امکان می دهد قوانینی در سیستم داشته باشند.
 • سیستم مانیتورینگ که به هر کاربر امکان می دهد هرگونه فاجعه را پیدا کرده و آنها را بازیابی کند.

موج دار شدن

خوب, موج دار شدن یکی دیگر از فناوری های بلاکچین در بانکداری است که در حال حاضر بیشتر برای بخش های مالی مناسب است. بهترین قسمت در مورد Ripple این است که یک بستر معاملاتی تقریباً رایگان ارائه می دهد. علاوه بر این ، در مورد بخش مالی ، خروجی نسبتاً سریعتری فراهم می کند.

این پلت فرم به قدری سریع است که می توانید فقط در مدت 4 ثانیه پرداخت کنید! این ارائه می دهد –

 • بازارهای جدیدی که به درآمد سریع کمک می کنند.
 • در مدت زمان کوتاهی با تعداد بیشتری از مصرف کنندگان ارتباط برقرار می کند و نرخ رشد عالی را ایجاد می کند.
 • مقیاس پذیری که اطمینان حاصل کند سیستم شما عملکرد مشابهی را تحت فشار ارائه می دهد.
 • سیستم عامل های مجاز که حریم خصوصی بیشتری را ارائه می دهند.
 • سطح بالایی از امنیت ، که در برابر حملات سایبری مقابله می کند.

حد نصاب

حد نصاب وقتی شرکت ها به دنبال راه حل خوبی بودند که بتواند رازداری کامل آنها را تضمین کند. در حقیقت ، J.P. Morgan آن را در سال 2017 به جهانیان معرفی کرد. اما چرا اینقدر محبوب است؟ خوب ، این یک روش منحصر به فرد برای تأیید تمام بلوک ها دارد. این الگوریتم سریعتر و بهتر به جای اینکه به الگوریتم معمولی مصرف برق وابسته باشد ، ارائه می شود.

به هر حال ، ارائه می دهد –

 • معاملات خصوصی که به شما امکان می دهد با یک طرف دیگر در یک کانال امن معامله کنید.
 • شبکه مجاز ، که اطمینان حاصل می کند معاملات شخصی شما با اطمینان از دفتردار فاصله دارند.
 • مدیریت گره که به شما امکان می دهد کدام گره ها بتوانند وارد شبکه شوند.
 • مقیاس پذیری بالا برای تجربه بهتر.
 • تسویه حساب سریعتر که باعث صرفه جویی در وقت می شود.

فصل هفتم: نتیجه گیری از اندیشه ها

فناوری بلاکچین تقریباً یکی از جالبترین نوآوری های تمام دوران است. فقط 10 سال قبل ، ما حتی نمی دانستیم که برنامه های غیرمتمرکز هرگز ممکن است. اما اکنون به صنعت فناوری نگاه کنید. همه به دنبال راهی برای ادغام این سیستم جدید در سیستم موجود خود هستند.

در واقع ، جایگزینی کامل ساختار متمرکز قدیمی و عادت به ساختار جدید زمان بیشتری می برد. اما به راحتی می توانم بگویم که این یک تجربه بد نخواهد بود.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map