Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

تاریخچه فناوری Blockchain: یک راهنمای دقیق

فناوری Blockchain باید یکی از بزرگترین نوآوریهای قرن بیست و یکم باشد که با توجه به تأثیر موجی که در بخشهای مختلف از مالی ، تولیدی و همچنین آموزشی دارد. از نظر بسیاری ناشناخته این است که تاریخچه Blockchain به اوایل دهه 1990 برمی گردد.

از آنجا که محبوبیت آن چند سال قبل شروع به رشد کرده است ، تعدادی از برنامه ها همه را کاهش داده اند اما تأکید می کنند که با گرم شدن رقابت برای اقتصاد دیجیتال ، تاثیری که پیش بینی می شود داشته باشد. در این بحث ، ما با تاریخچه Blockchain با تکامل Blockchain آشنا خواهیم شد.

اکنون ثبت نام کنید: دوره Blockchain رایگان

تاریخچه فناوری بلاکچین – Timeline Infographic

دانستن تاریخچه Blockchain برای علاقه مندان به Blockchain و مشتاقان Blockchain بسیار مهم است. بنابراین ، برای کمک به خواننده ما در شناخت تاریخچه بلاکچین و درک تکامل بلاکچین ، در اینجا راهنمای مفصلی برای تاریخچه فناوری بلاکچین با تکامل دقیق آن آورده ایم..

1991-2008: سالهای ابتدایی فناوری Blockchain

چگونه بلاکچین ظهور کرد؟ استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتتا آنچه را که بسیاری از مردم به عنوان بلاکچین می دانند در سال 1991 تصور می کردند. اولین کار آنها شامل کار بر روی یک زنجیره بلوک محافظت شده رمزنگاری شده بود که به موجب آن هیچ کس نمی توانست مهر زمان اسناد را دستکاری کند..

در سال 1992 ، آنها سیستم خود را با استفاده از درختان مرکل که کارایی را افزایش داده و در نتیجه امکان جمع آوری اسناد بیشتر در یک بلوک را فراهم می کند ، به روز کردند. با این حال ، از سال 2008 است که تاریخچه Blockchain به لطف کار یک نفر یا گروهی به نام Satoshi Nakamoto ، شروع به محبوبیت می کند..

Satoshi Nakamoto به عنوان مغز فناوری بلاکچین معتبر شناخته شده است. در مورد ناکاموتو اطلاعات کمی در دست است زیرا مردم معتقدند وی می تواند یک فرد یا گروهی از افراد باشد که روی بیت کوین کار می کنند ، اولین کاربرد فناوری دفتر دیجیتال.

ناکاموتو اولین بلاکچین را در سال 2008 مفهوم سازی کرد که از آنجا فناوری تکامل یافته و به بسیاری از برنامه های کاربردی فراتر از ارزهای رمزپایه راه یافته است. Satoshi Nakamoto اولین مقاله سفید را در مورد این فناوری در سال 2009 منتشر كرد. در این مقاله جزئیاتی در مورد چگونگی مجهز بودن فناوری برای تقویت اعتماد دیجیتالی با توجه به جنبه عدم تمركز ارائه داد كه به این معنی است كه هیچ كسی هیچ وقت كنترل كسی را بر عهده نخواهد داشت..

از زمانی که Satoshi Nakamoto از صحنه خارج شد و توسعه بیت کوین را به دیگر توسعه دهندگان اصلی واگذار کرد ، فناوری دفتر دیجیتال پیشرفت کرده و در نتیجه باعث برنامه های جدیدی می شود که تاریخچه بلاکچین را تشکیل می دهند.

یک سوال بسیار متداول ، چه زمانی بلاکچین اختراع شد؟ می بینیم که Blockchain در سال 1991 اختراع شد.

تاریخچه فناوری Blockchain


همچنین بررسی کنید: ارائه مبانی Blockchain

ساختار بلاکچین

به زبان ساده ، Blockchain یک دفتر توزیع نظیر به نظیر است که ایمن است و برای ثبت معاملات در بسیاری از رایانه ها استفاده می شود. محتویات دفتر را فقط می توان با اضافه کردن بلوک دیگری که به بلوک قبلی مرتبط است ، به روز کرد. همچنین می تواند به عنوان یک شبکه همتا به همتا در بالای اینترنت تصور شود.

در اصطلاح غیر روحانی یا شغلی ، بلاکچین بستری است که در آن افراد مجاز به انجام انواع معاملات بدون نیاز به داور مرکزی یا معتمد هستند..

پایگاه داده ایجاد شده به صورت شفاف بین شرکت کنندگان شبکه به اشتراک گذاشته می شود ، به موجب آن همه می توانند به محتوای آن دسترسی پیدا کنند. مدیریت پایگاه داده با استفاده از شبکه های نظیر به نظیر و سرور زمان سنج انجام می شود. هر بلاک در یک بلاکچین به گونه ای چیده شده است که به محتوای بلاک قبلی ارجاع می دهد.

بلوک هایی که یک بلاکچین را تشکیل می دهند دسته ای از معاملات را که توسط شرکت کنندگان در یک شبکه تأیید شده است ، نگهداری می کنند. هر بلوک دارای یک هش رمزنگاری از یک بلوک قبلی در زنجیره است.

مقاله قبلی ما را بخوانید Ultimate Blockchain Guide برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فناوری بلاکچین.

تکامل بلاکچین: مرحله 1- معاملات

2008-2013: Blockchain 1.0: ظهور بیت کوین

اکثر مردم بر این باورند که بیت کوین و بلاکچین یکی هستند. با این حال ، چنین نیست ، زیرا یکی از فناوری های اساسی است که اکثر برنامه های کاربردی را که یکی از آنها ارزهای رمزپایه است ، تأمین می کند.

بیت کوین در سال 2008 به عنوان اولین کاربرد فناوری Blockchain به وجود آمد. Satoshi Nakamoto در مقاله سفید خود جزئیات آن را به عنوان یک سیستم همتا به همتا الکترونیکی ارائه داده است. ناکاموتو بلوک پیدایش را تشکیل داد ، که بلوک های دیگری از آن استخراج شد ، به هم متصل شدند و منجر به ایجاد یکی از بزرگترین زنجیره بلوک ها شد که اطلاعات و معاملات مختلفی را حمل می کند..

از زمانی که بیت کوین ، یک کاربرد بلاکچین ، به شبکه های تلویزیونی راه یافت ، تعدادی از برنامه ها همه آنها را که به دنبال استفاده از اصول و قابلیت های فناوری دفتر دیجیتال هستند ، حذف کردند. در نتیجه ، تاریخچه بلاکچین شامل یک لیست طولانی از برنامه های کاربردی است که با تکامل این فناوری به وجود آمده اند.

سازمانهای بیشتری با استفاده از فناوری بلاکچین به انقلاب تحول دیجیتال پیوستند. وبلاگ قبلی ما را بخوانید تا بفهمید بلاکچین چگونه سازمانها را تغییر می دهد.

تکامل Blockchain: مرحله 2 – قراردادها

2013-2015: Blockchain 2.0: توسعه Ethereum

در دنیایی که نوآوری سفارش روز است ، ویتالیک بوترین در لیست رشد فزاینده ای از توسعه دهندگان است که احساس می کردند بیت کوین هنوز به آنجا نرسیده است ، وقتی که صحبت از استفاده از توانایی های کامل فناوری بلاکچین می شود ، به عنوان یکی از اولین عوامل کمک به پایگاه کد بیت کوین.

نگران محدودیت های بیت کوین ، Buterin شروع به کار بر روی آنچه که احساس می کند یک بلاک چین قابل انعطاف است که علاوه بر شبکه ای نظیر به نظیر می تواند عملکردهای مختلفی را نیز انجام دهد. Ethereum به عنوان یک بلاک چین عمومی جدید در سال 2013 با قابلیت های اضافه شده در مقایسه با بیت کوین متولد شد ، تحولی که تبدیل به یک لحظه مهم در تاریخ بلاکچین شده است.

بوترین با فعال کردن عملکردی که به افراد امکان می دهد دارایی های دیگر مانند شعارها و همچنین قراردادها را ثبت کنند ، Ethereum را از بلاکچین بیت کوین متمایز کرد. ویژگی جدید قابلیت های Ethereum را از ارز رمزنگاری شده به بستری برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز نیز گسترش داد..

بلاکچین Ethereum که بطور رسمی در سال 2015 راه اندازی شد ، تبدیل شده است و به یکی از بزرگترین کاربردهای فناوری بلاکچین با توجه به توانایی آن در پشتیبانی از قراردادهای هوشمند مورد استفاده برای انجام عملکردهای مختلف تبدیل شده است. سیستم عامل بلاکچین Ethereum همچنین موفق به جمع آوری یک جامعه توسعه دهنده فعال شده است که شاهد ایجاد یک اکوسیستم واقعی بوده است.

بلاکچین Ethereum به لطف توانایی پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز ، بیشترین تعداد معاملات روزانه را پردازش می کند. محدودیت بازار آن نیز در فضای ارزهای رمزپایه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

همچنین بخوانید: چرا بلاکچین جهان را تغییر خواهد داد?

تکامل Blockchain: فاز 3- برنامه ها

2018: Blockchain 3.0: the Future

تاریخچه و تکامل Blockchain با Ethereum و Bitcoin متوقف نمی شود. در سال های اخیر ، تعدادی از پروژه ها تمام توانایی های استفاده از فناوری بلاکچین را کاهش داده اند. پروژه های جدید علاوه بر ارائه ویژگی های جدید برای استفاده از قابلیت های بلاکچین ، به دنبال رفع برخی از کمبودهای Bitcoin و Ethereum نیز هستند..

برخی از برنامه های جدید بلاکچین شامل NEO است که به عنوان اولین پلت فرم منبع باز ، غیر متمرکز و بلاکچین معرفی شده در چین معرفی شده است. حتی اگر این کشور ارزهای رمزپایه را ممنوع کرده باشد ، وقتی نوبت به نوآوری در بلاکچین می رسد ، همچنان فعال است. NEO خود را بعنوان Ethereum چینی معرفی می کند که قبلاً از مدیر عامل Alibaba جک ما پشتیبانی دریافت کرده است زیرا قصد دارد همان تأثیر بایدو را در کشور داشته باشد.

در رقابت برای سرعت بخشیدن به توسعه اینترنت اشیا ، برخی از توسعه دهندگان ، بنابراین مناسب هستند ، از فناوری بلاکچین استفاده کنند و در این روند با IOTA ارائه شدند. سیستم عامل ارز رمزنگاری شده برای اکوسیستم اینترنت اشیا بهینه شده است زیرا تلاش می کند هزینه معاملات صفر و همچنین فرایندهای تأیید منحصر به فرد را ارائه دهد. همچنین برخی از مشکلات مقیاس پذیری مرتبط با Blockchain 1.0 Bitcoin را برطرف می کند.

علاوه بر IOTA و NEO ، سایر سیستم عامل های بلاکچین نسل دوم نیز تأثیرات موج داری در این بخش دارند. بلاکچین های Monero Zcash و Dash به عنوان روشی برای رفع برخی از مسائل امنیتی و مقیاس پذیری مرتبط با برنامه های اولیه بلاکچین ایجاد شده اند. این پلتفرم سه بلاکچین که به عنوان حریم خصوصی Altcoins لقب گرفته است ، به دنبال ایجاد سطح بالایی از حریم خصوصی و امنیت در هنگام انجام معاملات است..

تاریخچه بلاکچین که در بالا مورد بحث قرار گرفت شامل شبکه های بلاک چین عمومی است که به موجب آن هرکسی می تواند به محتوای یک شبکه دسترسی پیدا کند. با این حال ، با تکامل فناوری ، تعدادی از شرکت ها استفاده از این فناوری را به عنوان راهی برای افزایش کارایی عملیاتی آغاز کرده اند.

بنگاه های بزرگ سرمایه گذاری بزرگی در استخدام متخصصان می کنند زیرا آنها به دنبال استفاده اصلی از فناوری هستند. به نظر می رسد شرکت هایی مانند مایکروسافت و مایکروسافت در هنگام بررسی برنامه های کاربردی فناوری بلاکچین و در نتیجه آنچه به عنوان بلاک چین های خصوصی ، ترکیبی و فدراسیون شناخته می شود ، پیش قدم بوده اند..

همچنین بخوانید: چرا شرکتها بلاکچین را اجرا می کنند؟

2015: هایپرلجر

در سال 2015 ، بنیاد لینوکس از یک پروژه Umbrella برای بلاکچین منبع باز رونمایی کرد. آنها در ادامه آن را هایپرلجر (Hyperledger) نامیدند ، که تا به امروز به عنوان توسعه مشترک دفترهای توزیع شده عمل می کند. تحت هدایت برایان بهلندورف ، هایپرلجر سعی در پیشبرد همکاری بین صنعت برای توسعه دفتر بلاکچین و توزیع کتاب دارد..

Hyperledger بر تشویق استفاده از فناوری بلاکچین برای بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان سیستم های فعلی برای پشتیبانی از معاملات تجاری جهانی متمرکز است..

2017: EOS.IO

ذهنیت EOS شرکت خصوصی block.one در سال 2017 ، با انتشار یک مقاله سفید با جزئیات پروتکل جدید بلاکچین ساخته شده توسط EOS به عنوان ارز رمزپایه بومی ، بوجود آمد. برخلاف سایر پروتکل های بلاکچین ، EOS سعی در شبیه سازی ویژگی های رایانه های واقعی از جمله CPU و GPU دارد.

به همین دلیل ، EOS.IO به عنوان یک سیستم عامل قرارداد هوشمند و همچنین یک سیستم عامل غیرمتمرکز دو برابر می شود. هدف اصلی آن تشویق به کارگیری برنامه های غیرمتمرکز از طریق یک شرکت مستقل غیرمتمرکز است.

جدول زمانی تکامل Blockchain

TimelineBlockchainBitcoinEthereumNEO
1991-2008 استوارت هابر و اسکات استورنتا روی اولین بلاکچین کار می کنند
2009 ساتوشی ناکاموتو مقاله سفید بیت کوین را منتشر کرد
2010 اولین خرید بیت کوین 10،000BTC انجام می شود
2013 بیت کوین مارکت از یک میلیارد دلار فراتر می رود ویتالیک بوترین مقاله سفید Ethereum را منتشر می کند
2014 بلاک چین Ethereum توسط Crowdsale تأمین می شود
2014 Blockchain Technology R3 تشکیل شده و کنسرسیومی از بیش از 40 میراث مالی برای اجرای فناوری Blockchain تشکیل می دهد
2014 پروژه NEO توسط Da Hongfei و اریک ژانگ به عنوان Antshares راه اندازی شد
2015 Ethereum Second Blockchain رونمایی شد
2015 بنیاد لینوکس برای افزایش توسعه بلاکچین از Hyperledger رونمایی کرد
2017 EOS.IO توسط block.one به عنوان یک پروتکل جدید بلاکچین برای استقرار برنامه های غیرمتمرکز رونمایی می شود
2015-2018 فناوری Blockchain همچنان در حال پیشرفت است که با افزایش تعداد ارزهای رمزپایه و همچنین شرکتهایی که از این فناوری برای افزایش کارایی استفاده می کنند ، استفاده می شود

2020: تاریخچه بلاکچین & آینده

آینده فناوری Blockchain تا حدی روشن به نظر می رسد ، به دلیل روشی که دولت ها و شرکت ها به دنبال تحریک نوآوری ها و کاربردها هستند ، بسیار بزرگ سرمایه گذاری می کنند. به طور فزاینده ای مشخص می شود که روزی بلاکچین عمومی ایجاد می شود که هرکسی می تواند از آن استفاده کند.

طرفداران انتظار دارند این فناوری در اتوماسیون بیشتر وظایف انجام شده توسط متخصصان در همه بخش ها کمک کند. این فناوری در حال حاضر در مدیریت تأمین و همچنین در تجارت رایانش ابری بسیار کاربرد دارد. این فناوری همچنین باید در آینده به موارد اساسی مانند موتورهای جستجو در اینترنت راه یابد.

با تکامل این فناوری ، گارتنر ترند بینش انتظار دارد که حداقل یک شغل تجاری ساخته شده در بلاکچین بیش از 10 میلیارد دلار ارزش داشته باشد تا سال 2022. با توجه به تحول دیجیتال بلاکچین ، شرکت تحقیقاتی انتظار دارد که ارزش تجارت تا بیش از 176 میلیارد دلار افزایش یابد 2025 و بیش از 3.1 تریلیون دلار تا سال 2030.

تکامل فناوری Blockchain در سالهای اخیر تقاضا برای متخصصان Blockchain را افزایش داده است. شرکت ها همچنین برای به دست آوردن مزایای کاربردهای Blockchain ، Blockchain را اجرا می کنند. بنابراین ، اگر می خواهید در Blockchain شغل خود را ایجاد کنید ، زمان مناسب شروع آن با دوره Blockchain رایگان است.

در حال حاضر اولین قدم را بردارید و پایه و اساس حرفه ای Blockchain را روشن کنید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector