Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Blockchain برای مبتدیان: راهنمای شروع کار

اگر به دنبال راهنمای مبتدیان برای بلاکچین هستید ، ما می توانیم به شما کمک کنیم. در اینجا ، ما از طریق تک تک عناصر موجود در اکوسیستم بلاکچین آشنا خواهیم شد و نحوه عملکرد واقعی این فناوری را درک خواهیم کرد.

Blockchain برای مبتدیان یکی از کلمات کلیدی است که بیشترین جستجو را در اینترنت انجام می دهد. در چند سال گذشته محبوبیت Blockchain بسیار افزایش یافته است. با اتخاذ بیشتر بلاکچین در مشاغل ، دولت ها و شرکت ها ، ارزش یادگیری بلاکچین نیز افزایش یافته است. با یادگیری فناوری بلاکچین ، شما بخشی از نسل آینده خواهید بود و می فهمید که اقتصاد ما در آینده نزدیک چگونه شکل می گیرد.

اگر مبتدی هستید ، باید با راهنمای مبتدیان بلاکچین شروع به کار کنید که به راحتی همه چیز را توضیح می دهد. امروز ، ما یک راهنمای شروع در مورد بلاکچین خواهیم دید و به شما کمک می کنیم تا در مورد آن اطلاعات کسب کنید.

بنابراین ، بلاکچین چیست؟ بیایید کشف کنیم.

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Blockchains سازمانی

آموزش بلاکچین برای مبتدیان: بلاکچین چیست?

Blockchain یک سیستم دفترچه همتا به همتا است که به همسالان اجازه می دهد بدون هیچ گونه اقتدار متمرکز بین آنها معامله کنند. شبکه نظیر به نظیر کاملاً غیرمتمرکز است. برای غیرمتمرکز کردن آن ، هر همسال یک کپی از دفتر را به همراه دارد. دفتر می تواند یک کپی کامل یا حداقل کپی مورد نیاز برای اتصال و عملکرد شبکه باشد.

برای اطمینان از اجماع بین معاملات ، از روشهای اجماع مانند اثبات کار ، اثبات سهام ، یا روشهای دیگر استفاده می شود. همچنین ، هر معامله با کمک الگوریتم های رمزنگاری پیشرفته کاملاً ایمن است. واضح است که از کل مکانیسم بلاکچین برای استفاده از اعتماد ، تغییرناپذیری و شفافیت استفاده شده است. ایده کاملاً مخالف تمرکز است

به طور خلاصه ، این یک شبکه با همتایان قادر به انجام معاملات بدون هیچ گونه اختیار متمرکز است. این ایده ساده تغییر یکنواخت نحوه کار صنایع است. بدین ترتیب بلاکچین معاملات را در دفتر ثبت می کند.

به عنوان مثال ، اکنون می توان مراقبت های بهداشتی را برای ذخیره داده های بیماران در بلاکچین تغییر شکل داد. به این ترتیب ، بیماران مجبور نیستند اسناد خود را حمل کنند زیرا همه چیز در شبکه ذخیره می شود و کلیک را کلیک می کنید. بیمار همچنین می تواند داده های خود را برای تحقیق و کمک به بهبود تحقیقات در مورد بسیاری از بیماری های مهم به اشتراک بگذارد. همچنین ، این مسئله داروی تقلبی را حل می کند – به بیماران و شرکت های دارویی کمک می کند.

معماری Blockchain برای مبتدیان

اکنون که اکنون ایده بلاکچین را داریم ، اکنون زمان آن فرا رسیده است که با معماری بلاکچین آشنا شویم.

م keyلفه های اصلی معماری blockchain به شرح زیر است:


  • معاملات
  • بلوک می کند
  • اجماع، وفاق

جدا از م theلفه های کلی ، انواع مختلفی از معماری بلاکچین وجود دارد ، از جمله معماری بلاکچین عمومی ، خصوصی و کنسرسیوم. اندکی پس از مرور م keyلفه های اصلی زیر ، در این مورد بحث خواهیم کرد.

اکنون ثبت نام کنید: معمار Blockchain سازمانی مجاز (CEBA)

مسدود کردن

بلاکچین از بلاک تشکیل شده است. بلوک ها به صورت خطی ذخیره می شوند که آخرین بلوک به بلوک قبلی متصل است. هر بلوک حاوی داده است – ساختار داده های ذخیره شده در بلوک توسط نوع blockchain و نحوه مدیریت داده تعیین می شود.

می توان بلاکچین بیت کوین را مثال زد. یک بلوک در بلاکچین بیت کوین شامل اطلاعات اساسی در مورد یک تراکنش ، از جمله گیرنده ، فرستنده و مقدار بیت کوین منتقل شده است..

همچنین ، اولین بلوک از هر زنجیره بلوک به عنوان بلوک Genesis شناخته می شود. فقط بلوک پیدایش هیچ بلوک قبلی ندارد. در هر آموزش ساخت بلاکچین برای مبتدیان اطلاعات بیشتری در مورد بلوک ها خواهید یافت.

در یک بلوک ، اطلاعات مهمی وجود دارد که به عنوان هش شناخته می شود. از هش برای تعیین صحت هر بلوک و اینکه آیا باید به زنجیره فعلی متصل شود یا خیر استفاده می شود. هش مختص هر بلوک است و از این رو هیچ بلوک مخربی قابل تکرار نیست. همچنین دروازه ای برای درک آنچه که بلوک شامل می شود است. این بلاک را قادر می سازد تا از مطالب محافظت کند. بنابراین ، اگر کسی بخواهد اطلاعات درون بلوک را تغییر دهد ، مقدار هش نیز تغییر خواهد کرد ، هشدار را ایجاد می کند تا بلوک های دیگر آن را قبول نکنند.

ساختار هر بلوک را می توان به سه قسمت تقسیم کرد ، از جمله داده ، هش و هش بلوک قبلی.

معامله

هنگامی که یک همکار اطلاعات را به همکار دیگر خود می فرستد ، یک معامله در داخل شبکه انجام می شود. این عنصر اصلی هر بلاکچین است و بدون آن هیچ هدفی برای استفاده از معامله وجود نخواهد داشت.

یک معامله شامل اطلاعاتی از جمله فرستنده ، گیرنده و ارزش است. این شبیه معامله ای است که در سیستم عامل های کارت اعتباری مدرن انجام می شود. تنها تفاوت این است که معامله در اینجا بدون اختیار متمرکز انجام می شود.

یک مثال ساده می تواند ارسال بیت کوین توسط کاربر توسط کاربر باشد. این معامله زنجیره بلوکی با توافق را آغاز می کند که وضعیت آن را تغییر می دهد. از آنجا که کل بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است ، باید توسط همه گره ها به روز شود. هر گره دقیقاً یک کپی از دفتر ارائه می دهد و بنابراین ، یک حالت بلاکچین ایجاد می شود. هر معامله منفردی می تواند تغییر وضعیت را ایجاد کند.

بلوکی که قبلاً در مورد آن بحث کردیم حاوی دسته ای از معاملات است. محدودیت مقدار معاملات یک بلوک وجود دارد. این بستگی به بلوک ، اندازه معامله و هر محدودیت تحمیلی بر میزان معاملات در یک بلوک دارد. تأیید معامله توسط گره های مستقل بر اساس روش اجماع استفاده شده انجام می شود.

از نظر فنی ، هر معامله می تواند یک یا چند ورودی و خروجی داشته باشد. به این ترتیب ، معاملات به هم پیوند می خورند تا بتواند در مورد هزینه های انجام شده در بلاکچین یادداشت مناسبی داشته باشد.

اجماع، وفاق

آخرین قسمت مهم معماری بلاکچین اجماع است. روشی است که از طریق آن یک معامله اعتبارسنجی می شود. هر بلاکچین می تواند روش اجماع متفاوتی را به آن متصل کند. به عنوان مثال ، بیت کوین از Proof-of-Work (PoW) استفاده می کند ، در حالی که Ethereum از Proof-of-Stake (PoS) استفاده می کند. انواع دیگری از روشهای اجماع نیز وجود دارد که ما در اینجا لیست می کنیم.

الگوریتم های اجماع مجموعه ای از قوانین را ارائه می دهند. لازم است توسط همه افراد در شبکه دنبال شود. همچنین ، برای تحمیل روش اجماع ، گره ها باید شرکت کنند. بدون مشارکت در گره ، روش اجماع قابل اجرا نیست. این همچنین بدان معنی است که هرچه تعداد گره ها برای شرکت در روش اجماع بیشتر شود ، شبکه قویتر می شود.

بیت کوین شبکه بزرگی دارد و انگیزه خوبی برای استخراج از معادن ارائه می دهد. در واقع ، این شهر همچنین دارای یکی از بزرگترین جوامع استخراج معادن است. در هر آموزش ساخت بلاکچین برای مبتدیان اطلاعات بیشتری در مورد بلوک ها خواهید یافت.

معدنچیان نیز گاهی اوقات هنگام بیان نظر خود ، بیعت خود را دنبال می کنند. به عنوان مثال ، اگر تغییری در زنجیره بلوکی مورد نیاز باشد ، ماینرها می توانند تصمیم بگیرند حداقل به این تغییر اعتراض کنند.

اگر بیش از 51٪ آنها توسط یک نهاد کنترل شوند ، ماینرها یا گره های شرکت کننده در روش اجماع می توانند شبکه را ربوده کنند. این حمله به عنوان حمله 51٪ شناخته می شود که بیش از نیمی از گره ها توسط یک موجودیت کنترل می شوند. آنها می توانند معاملات جعلی انجام دهند و همچنین انجام هزینه های مضاعف را نیز ممکن می کنند.

چگونه بلاک چین کار می کند

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه بلاکچین در یک مرحله به مرحله کار می کند ، ما می توانیم آن را در زیر بررسی کنیم.

مرحله 1: در مرحله اول ، معامله ای درخواست می شود. این معامله می تواند به منظور انتقال اطلاعات یا دارایی با ارزش پولی باشد.

گام 2: بلوکی برای نمایش معامله ایجاد می شود. با این حال ، معامله هنوز معتبر نیست.

مرحله 3: بلوک مربوط به تراکنش اکنون به گره های شبکه ارسال می شود. اگر یک بلاک چین عمومی باشد ، برای هر گره ارسال می شود. هر بلوک از داده ها ، هش بلوک قبلی و هش بلوک فعلی تشکیل شده است.

مرحله 4: اکنون گره ها طبق روش اجماعی استفاده شده شروع به اعتبار سنجی می کنند. در مورد بیت کوین از Proof-of-Work (PoW) استفاده می شود.

مرحله 5: پس از اعتبارسنجی موفق ، گره اکنون بر اساس تلاش خود پاداش دریافت می کند.

مرحله 6: معامله اکنون کامل شده است.

همه این فرایندها می توانند بالاترین سطح امنیت را در شبکه به شما ارائه دهند.

اکنون ثبت نام کنید: دوره خبره امنیت Blockchain (CBSE)

انواع معماری Blockchain

اکنون که اجزای اصلی هر شبکه بلاکچین را فهمیدیم ، باید با انواع مختلف معماری بلاکچین نیز آشنا شویم.

معماری Blockchain عمومی

در معماری بلاکچین عمومی ، هرکسی می تواند در شبکه مشارکت کند. اطلاعات عمومی معامله در دسترس همه است. با این حال ، این بدان معنا نیست که داده های خصوصی یک معامله دیگر در دسترس هستند. نمونه هایی از معماری بلاکچین عمومی شامل بیت کوین ، Litecoin و Ethereum است.

معماری خصوصی بلاکچین

وقتی صحبت از معماری خصوصی بلاکچین می شود ، هیچ کس نمی تواند به بلاکچین دسترسی پیدا کند. مدیر یا مجموعه گره های حاکم تعیین می کند چه کسی می تواند به شبکه بپیوندد.

آیا می خواهید تفاوت های بلاکچین عمومی و خصوصی را درک کنید؟ در اینجا راهنمایی برای بلاکچین عمومی و خصوصی وجود دارد که می توانید بررسی کنید.

معماری Blockchain فدراسیون / کنسرسیوم

آخرین نوع معماری بلاکچین معماری بلاکچین فدراسیون / کنسرسیوم است. این بهترین ویژگی های بلاکچین عمومی و خصوصی را با هم ترکیب می کند. همچنین به شدت کنترل می شود و بهترین گزینه برای بلاک چین های سازمانی است.

برای دیدن تفاوت ، اجازه دهید نمودار زیر را مرور کنیم.

 بلاکچین خصوصی زنجیره بلوکی عمومی بلاک چین کنسرسیوم
دسترسی خصوصی عمومی عمومی خصوصی
اجماع، وفاق مبتنی بر سازمان عمومی گره های انتخاب شده
بهره وری بالا کم بالا
تمرکز آره نه جزئي
روند اجماع مجوز مبتنی بر مبتنی بر مجوز بدون مجوز
تغییرناپذیری کاملاً ضد دستکاری نیست کاملاً ضد دستکاری کاملاً ضد دستکاری نیست

روشهای اجماع بلاکچین

روشهای اجماع بخشی جدایی ناپذیر از هر نوع بلاکچین است. این تعیین می کند که یک معامله چگونه سریع ، کارآمد و مطمئن است. به همین دلیل ، در این بخش ، ما روش های مختلف اجماع را دنبال خواهیم کرد.

در حال حاضر ، چندین روش اجماع وجود دارد. اما برای سادگی بحث ، ما می خواهیم چهار مورد برتر را پوشش دهیم.

  • اثبات کار (PoW)
  • اثبات سهام (PoS)
  • گواهی اثبات سهام (DPoS)
  • تحمل عملی خطای بیزانس (PBFT)

اثبات کار (PoW):

این اولین روش اجماعی است که توسط یک شبکه بلاکچین استفاده می شود. با بیت کوین معرفی شد. در این روش اجماع ، ماینرهایی وجود دارند که مسئولیت اعتبار سنجی معامله را بر عهده دارند. هش یک بلاک جدید باید پیدا شود تا بتواند به شبکه اضافه شود. کسی که اولین را پیدا کند با دیگران جایزه می گیرد. اثبات کار Blockchain به قدرت محاسباتی فوق العاده ای نیاز دارد و همچنین در مورد سخت افزار نیز نیازهای بالایی دارد.

اثبات سهام (PoS):

Proof-of-Stake توسط شبکه بلاک چین نسل دوم ، Ethereum استفاده می شود. این یک رویکرد کاملاً متفاوت است زیرا به مصرف زیاد برق نیاز ندارد. در اینجا سکه ها توسط گره ها رد می شوند. Ethereum الزامات خاص خود را در مورد چگونگی لکه گذاری سکه برای واجد شرایط بودن در الگوریتم اجماع دارد. گره هایی که سکه های بیشتری روی آنها گذاشته شده شانس بیشتری برای دریافت پاداش دارند. این امر همچنین سرمایه گذاری Proof-of-Stake را سنگین می کند.

اثبات سهام واگذار شده (DPoS):

DPoS نوع متفاوتی از PoS است. انتخاب گره را به طور متفاوتی اداره می کند. دارندگان سکه ، در این حالت ، گره ها را برای شرکت در روش اجماع انتخاب می کنند. آنها همچنین می توانند هنگام انتخاب یا لگد زدن به یک گره رأی دهند. بیشتر مناسب یک شبکه مستقر با اعتماد بیشتر است. می توانید از این فناوری برای مدل های تجاری بلاکچین استفاده کنید.

تحمل عملی خطای بیزانس:

PBFT راهی برای حل مسئله کلیات بیزانس است. این گره ها را قادر می سازد تا در مورد پذیرش یا انکار اطلاعات ارسالی تصمیم بگیرند. حزب یک حالت داخلی را حفظ می کند که برای محاسبه پیام های جدید استفاده می شود. اگر محاسبات طرف خوب اجرا شود ، تصمیم می گیرد معامله را با اشخاص دیگر در همان شبکه به اشتراک بگذارد.

نتیجه نهایی زمانی حاصل می شود که چندین طرف محاسبات را روی آن انجام دهند و تصمیم گیری براساس نتایج طرفین است. از آنجا که همه گره ها برای روش اجماع مورد نیاز نیستند ، همچنین دارای سرعت هش پایین است. با این حال ، برای موفقیت در آن ، نیاز به گره های قابل اعتماد است که با هم کار کنند. PBFT در پروژه های معروف از جمله Ripple ، Stellar و Hyperledger استفاده می شود.

Blockchain برای مبتدیان: موارد استفاده از شرکت

در این بخش ، تمرکز ما بر موارد استفاده از بلاکچین سازمانی خواهد بود. موارد استفاده از بلاکچین به شما کمک می کند تا فناوری بلاکچین را بهتر درک کنید. صدها مورد استفاده از بلاکچین وجود دارد ، اما ما قصد داریم فقط چند مورد از آنها را به منظور سادگی لیست کنیم.

مدیریت زنجیره تأمین

مدیریت زنجیره تأمین در حال حاضر از مشکلات زیادی رنج می برد. به عنوان مثال ، بزرگترین مشکل در SCM تقلبی بودن محصول است. با استفاده از بلاکچین برای زنجیره تأمین می توان محصولات را به طور دقیق ردیابی کرد و تقلبی را از بین برد. همچنین باعث بهبود شفافیت و اطمینان از کاهش هزینه در کل قسمت می شود. بهبود در SCM همچنین به معنای بهبود در صنایع مختلف ، از جمله بهداشت ، صنایع غذایی و غیره است.

اگر کنجکاو هستید که بلاکچین چگونه می تواند تأثیر مثبتی بر دنیای زنجیره تأمین و به ویژه عملیات مدیریت بگذارد ، باید اکنون در دوره مدیریت زنجیره تأمین شرکت و زنجیره تأمین شرکت کنید.!

مراقبت های بهداشتی

بهداشت و درمان همچنین از مزایای بلاکچین بهره مند است. در حال حاضر ، هیچ راهی برای متخصصان مراقبت های بهداشتی وجود ندارد که به یک نسخه واحد از گزارش بهداشت و درمان فرد نگاه کنند. با استفاده از بلاکچین برای مراقبت های بهداشتی ، اکنون امکان ذخیره گزارشات بر روی بلاکچین برای بیماران وجود دارد – که بعداً قابل بازیابی است.

به این ترتیب پزشکان می توانند روی یک گزارش کار کنند و خدمات پزشکی بهتری به آنها ارائه دهند. همچنین این فرآیند را کارآمد می کند ، تبادل اطلاعات را بهبود می بخشد و بهترین راه ممکن را برای بیماران برای تأمین اسناد و مدارک خود به همراه ندارد. بیایید موارد استفاده بیشتر را در این راهنمای مبتدی برای بلاکچین بررسی کنیم.

بازار انرژی

شرکت های توزیع انرژی بازیگران بزرگی هستند که تقریباً به همه افراد خارج از کشور خدمات ارائه می دهند. در حال حاضر ، به عنوان یک مصرف کننده ، باید منتظر بمانید تا شرکت های بزرگ نصب را برای شما فراهم کنند. بسته به موقعیت مکانی شما ممکن است بین چند روز تا چند هفته طول بکشد.

بازار انرژی در حال حاضر یک اکوسیستم بسته است و بازیکنان جدیدی سعی دارند با کمک فناوری بلاکچین انقلابی در آن ایجاد کنند. با استفاده از زنجیره بلوک ، گره ها بدون نیاز به هیچ مرجع متمرکز قادر به تولید و تجارت برق خواهند بود. شرکت های زیادی وجود دارند که از فناوری بلاکچین برای این بخش استفاده می کنند.

این باعث کاهش قیمت انرژی و بهبود دسترسی به انرژی در مکانهایی می شود که قبلاً امکان پذیر نبوده است. پروژه هایی مانند Grid + و Power Ledger وجود دارند که همه اینها را ممکن می کنند.

مشاور املاک

استفاده از بلاکچین برای املاک و مستغلات می تواند به نفع این بخش باشد. املاک و مستغلات یک بخش بزرگ است. در حال حاضر ، تعداد زیادی بازیکن در املاک و مستغلات وجود دارند که به یک دلیل یا دلیل دیگر با مشکل روبرو هستند. یک دلیل عمده در رشد آهسته املاک و مستغلات ، عدم کارایی در کل سیستم است. اگر می خواهید ملکی خریداری کنید ، پس باید فرایند آهسته و دردناکی را طی کنید که انجام آن هفته ها به طول می انجامد.

با بلاکچین ، معاملات املاک و مستغلات با یک معامله امن و روان می توانند کارآمدتر شوند. همه اینها به دلیل قراردادهای هوشمند امکان پذیر است که می تواند کارهایی مانند خرید یا فروش یک ملک را به صورت خودکار انجام دهد. همچنین می تواند به انجام تأیید مالکیت کمک کند و مقرون به صرفه است.

نتیجه

این ما را به پایان راهنمای بلاکچین برای مبتدیان می کشاند. بلاکچین یک فناوری یک نوع است. بنابراین ، این بدان معناست که شرکتهای بیشتری شروع به استفاده از بلاکچین در مشاغل خود می کنند. بنابراین ، به راحتی می توان گفت ، اگر شما فقط یک مبتدی هستید ، قبل از اینکه حتی فکر کنید عضوی از این فناوری شوید ، باید بر بسیاری از عناصر تسلط داشته باشید.

ما توصیه می کنیم بدون دوره رایگان بلاکچین شروع به کار کنید تا با عناصر اساسی بلاکچین آشنا شوید. سپس می توانید راه خود را برای آموزش در سطح متخصص بسازید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector