Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

مقدمه ای بر Blockchains مجاز

از شرایط مجاز و غیر مجاز در Blockchain اطلاع ندارید؟ برای کمک به شما در درک ، در اینجا معرفی مفصلی از بلاک چین های مجاز داریم. بیایید به داخل شیرجه برویم!

فناوری Ledger غیرمتمرکز (DLT) فرصت های زیادی را برای شرکت هایی که به دنبال نوآوری هستند فراهم کرده است. جدید نیست فناوری Blockchain یکی از آن فناوری هایی است که نحوه کار صنایع را کاملاً تغییر داده است. با این حال ، نمی تواند یک راه حل واحد برای کل صنعت داشته باشد.

هر استارتاپ ، شرکت ، بنگاه اقتصادی یا صنعتی از نظر نیاز و نیاز آنها متفاوت است. بدیهی است که یک شرکت خصوصی نمی تواند از یک شبکه بلاکچین کاملاً غیرمتمرکز استفاده کند. در اینجا انواع مختلف DLT وجود دارد.

در این مقاله ، ما در حال بررسی بلاکچین مجاز هستیم. همچنین ، برای بدست آوردن بهترین تصویر ممکن ، بهترین زنجیره بلوک های مجاز ، انواع DLT ها و سایر موضوعات مهم مربوط به بلاک چین های مجاز را نیز مرور خواهیم کرد. بیایید با تعریف بلاکچین مجاز شروع کنیم.

اکنون ثبت نام کنید: دوره Blockchain رایگان

Blockchains مجاز چیست؟?

بلاک چین های مجاز شبکه های بلاک چین هستند که برای عضویت در آنها نیاز به دسترسی دارد. در این نوع بلاکچین ، یک لایه کنترل در بالای بلاکچین اجرا می شود که اعمال انجام شده توسط شرکت کنندگان مجاز را کنترل می کند. همانطور که می بینید ، بلاکچین های مجاز کاملاً متفاوت از بلاکچین های خصوصی و عمومی کار می کنند. آنها ساخته شده اند تا از مزایای استفاده از بلاکچین استفاده کنند بدون اینکه جنبه اقتدار یک سیستم متمرکز را از بین ببرند.

بنابراین ، اساساً ، یک تفاوت بزرگ بین یک تفاوت مجاز و بدون پیش پرداخت وجود دارد ، یعنی نحوه تعامل شرکت کنندگان با شبکه. همچنین شناخته شده است که یک سیستم مجاز برای شرکت کنندگان در اجماع محدودیت ایجاد می کند ، و باعث می شود شبکه های مجاز بسیار توسط پیوندها پیکربندی و کنترل شوند. با این حال ، این چیز بدی نیست ، اما همه چیز در مورد ایجاد یک شبکه بلاکچین مناسب است.

بسیاری از چارچوب های blockchain مجاز محبوب وجود دارد. این شامل Hyperledger ، Quorum ، Corda و دیگران است.

همچنین بخوانید: 6 ویژگی کلیدی Blockchain که باید درباره آنها بدانید!

مزایای Blockchains مجاز

مزایای بسیاری از بلاک چین های مجاز وجود دارد که استفاده از آنها را در مقایسه با بلاک چین های غیر مجاز ترجیح می دهد. بیایید ویژگی های مفید blockchains مجاز را با مزایای آن درک کنیم.

 • عملکرد کارآمد: وقتی بلاک چین های مجاز را با بلاک چین های غیر مجاز مقایسه کردیم ، عملکرد بهتری دارند. دلیل اصلی پشت این تعداد محدود گره ها در سیستم عامل است. این محاسبات غیرضروری مورد نیاز برای دستیابی به اتفاق نظر در شبکه را از بین می برد و عملکرد کلی را بهبود می بخشد. علاوه بر این ، شبکه های مجاز دارای گره های از پیش تعیین شده خود برای تأیید معامله هستند.
 • ساختار حاکمیت مناسب: شبکه های مجاز با ساختار مناسب حاکمیتی همراه هستند. این بدان معنی است که آنها منظم هستند. همچنین مدیران برای به روزرسانی قوانین در شبکه به زمان کمتری نیاز دارند که در مقایسه با بلاک چین های عمومی بسیار سریعتر است. شبکه بلاک چین عمومی از مشکل اجماع رنج می برد زیرا همه گره ها برای اجرای به روزرسانی جدید با هم کار نمی کنند. این گره ها ممکن است منافع شخصی خود را بالاتر از نیازهای بلاکچین قرار دهند ، که در عوض ، به معنای کندتر شدن به روزرسانی در کل شبکه است. در مقایسه ، بلاکچین مجاز مشکلی ندارد ، زیرا گره ها برای انتقال سریعتر به روزرسانی ها با هم کار می کنند.
 • ذخیره سازی غیر متمرکز: شبکه های مجاز همچنین از زنجیره بلوک استفاده صحیح می کنند ، از جمله استفاده از ماهیت غیرمتمرکز آن برای ذخیره اطلاعات.
 • مقرون به صرفه: شکی نیست که بلاک چین های مجاز در مقایسه با بلاک چین های بدون مجوز مقرون به صرفه ترند.

بلاکچین به عنوان سرویس یا BAAS بازار دیگری است که قسمت عمده ای از اقتصاد بلاکچین است. در اینجا یک راهنمای دقیق برای Blockchain به عنوان یک سرویس آورده شده است.

اشکال در بلاک چین های مجاز


بلاک چین های مجاز عاری از معایب و نقایص نیستند. در اینجا معایب blockchains مجاز وجود دارد:

 • امنیت به خطر افتاده – بلاک چین عمومی یا خصوصی از امنیت بهتری برخوردار است زیرا گره ها به درستی در یک روش اجماع شرکت می کنند. اما ، در مورد بلاک چین های مجاز ، این ممکن است درست نباشد. امنیت یک شبکه مجاز به اندازه صداقت عضو است. این بدان معنی است که بخش کوچکی از یک سیستم مجاز می تواند برای تغییر داده های ذخیره شده در شبکه با هم کار کند. به این ترتیب می توان یکپارچگی شبکه را به خطر انداخت. برای حل آن ، سیستم باید مجوزهای مناسب تنظیم شده باشد تا آن بازیگران بد نتوانند با هم ادغام شوند و اثر مورد نظر را ایجاد کنند.
 • کنترل ، سانسور و تنظیم – در دنیای ایده آل ، این بلاکچین های مجاز باید مانند بلاکچین عمومی کار کنند اما با مقررات. با این حال ، مقررات سانسور را در شبکه ایجاد می کنند ، جایی که مقامات می توانند یک معامله را محدود کنند یا وقوع آن را کنترل کنند. اینها تهدیدی برای هر کسب و کار یا سازمانی است که از شبکه مجاز استفاده می کند. این روش همچنین باعث می شود که شبکه مجاز از کل اکوسیستم بلاکچین بیشترین بهره را نبرد.

انواع فناوری های بلاکچین و دفتر توزیع شده

فناوری بلاکچین مورد استفاده در بیت کوین ساده بود. این یک شبکه همتا به همتا بود که قادر به انجام معاملات بدون هیچ مرجع متمرکز بود و هر گره کپی دفتر خود را دارد. با این حال ، این تنها فناوری زنجیره بلوک یا دفتر توزیع شده نیست. انواع مختلف DLT وجود دارد. بیایید آنها را به طور خلاصه لیست کنیم تا ایده روشنی بدست آوریم.

همچنین بخوانید: تفاوت Blockchain و Ledger توزیع شده چیست?

 • بلاک چین های عمومی

بلاکچین های عمومی متداول ترین نوع بلاکچین است که به هر کسی امکان می دهد شرکت کند و معامله انجام دهد یا حتی در روش اجماع شرکت کند. بسیاری از بلاک چین های برجسته عمومی وجود دارد.

بیت کوین و اتریوم دو مثال عالی هستند. بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده است که از ابتدایی ترین ایده بلاکچین استفاده می کند. Ethereum با ارائه امکان توسعه دهندگان با برنامه های توزیع شده (dApps) با استفاده از قراردادهای هوشمند ، موارد بیشتری را به جدول می آورد.

 

بلاک چین های عمومی نیز از الگوریتم اجماع استفاده می کنند که از یک رویکرد مجاز پشتیبانی نمی کند. آنها منبع باز هستند و هر کسی بدون هیچگونه اجازه قبلی می تواند در شبکه شرکت کند.

درباره انواع بلاکچین بیشتر بخوانید.

 • زنجیره های بلوکی فدراسیون / کنسرسیوم – بلاک چین های مجاز

وقتی صحبت از بلاکچین مجاز می شود ، بلاکچین فدراسیون / کنسرسیوم در این گروه قرار می گیرد. این بلاکچین به هیچ فرد خارجی اجازه نمی دهد در زنجیره بلوک شرکت کنند. فواید زیادی از جمله مقیاس پذیری بالاتر و انتخاب عالی برای شرکتهای سازمانی دارد. تعداد زیادی بلاکچین مجاز از جمله R3 ، B3i ، Hyperledger و غیره وجود دارد.

 • بلاکچین خصوصی

آخرین نوع بلاکچین که قصد داریم درباره آن بحث کنیم ، بلاکچین خصوصی است. بلاکچین های خصوصی “مشابه” بلاک چین های مجاز هستند اما تفاوت هایی دارند که آنها را از هم جدا می کند. بلاکچین خصوصی به هیچ وجه برای “عمومی” باز نیست ، در حالی که یک بلاکچین مجاز ممکن است معیارهایی برای پیوستن عموم داشته باشد. هر دوی آنها ماهیتی محدودکننده دارند اما رویکرد آنها کمی متفاوت است.

تفاوت بلاکچین مجاز و غیرمجاز

تفاوت های زیادی بین بلاکچین های غیر مجاز و مجاز وجود دارد. ما در حال مقایسه این دو مورد هستیم تا شما بتوانید تصویر روشنی از نحوه استفاده از بلاکچین های مجاز و بدست آورید. جدول زیر به شما یک درک سریع از بلاکچین مجاز در مقابل بلاکچین بدون اجازه می دهد

اکنون Blockchain vs Database را بخوانید و تفاوت این دو را درک کنید.

مجاز شبکه در مقابل شبکه بلاکچین بدون مجوز

لیست بهترین بلاکچین مجاز

همانطور که می بینیم شبکه های مجاز برای صنایع مختلف موجود در آن حیاتی هستند. صنایعی مانند صنعت مالی ، زنجیره تأمین و غیره می توانند از طریق شبکه های مجاز بسیار بهره مند شوند.

بلاک چین های مجاز شامل Quorum ، Corda و Hyperledger Fabric هستند. وقتی صحبت از راه حل های مجاز می شود ، اینها بهترین راه حل ها هستند. بیایید مختصراً به هر یک از blockchain های مجاز زیر نگاه کنیم که فکر می کنیم در گروه “بهترین blockchain مجاز” قرار دارد.

 • پارچه هایپرلجر: Hyperledger Fabric Framework یکی از پروژه های محبوب Hyperledger است که توسط بنیادهای لینوکس نگهداری می شود. معماری مدولار هر کسی را قادر می سازد تا راه حلها یا برنامه هایی برای پلاگین و بازی با سرویسهای مختلف توسعه دهد. این قرارداد با استفاده از قراردادهای هوشمند معروف به “chaincode” حاوی منطق سیستم است. آیا می خواهید درباره هایپرلجر بیشتر بدانید؟ جزئیات پوشش ما را اینجا ببینید.
 • حد نصاب: بلاک چین حد نصاب یک بلاکچین اتریوم متمرکز بر شرکت است که هدف آن صنعت مالی است. این توسط JP Morgan ایجاد شده است. ما قبلاً به طور مفصل به آن پرداختیم.
 • کوردا: Corda به مشاغل اجازه می دهد تا شبکه های بلاک چین قابل همکاری ایجاد کنند. ماهیت آن منبع آزاد است و ارزش بسیار خوبی برای مشاغل کسب می کند.

در اینجا بیشتر درباره Corda بررسی کنید.

چالش های راه حل های مجاز

بلاک چین های مجاز عاری از چالش نیستند. در واقع ، اجرای راه حل های مجاز بلاکچین می تواند یک کار سخت باشد. بنابراین ، چه چیزی آن را چالش برانگیز می کند؟ چالش های زیادی وجود دارد که باید آنها را پشت سر بگذارد. تعداد کمی از آنها شامل ذخیره سازی داده ها ، پیام رسانی و ادغام ، هویت ، مدیریت قراردادهای هوشمند و غیره است.

به عنوان یک تجارت ، بسیاری از تصمیمات باید قبل از شروع یک شبکه مجاز گرفته شود. به عنوان مثال ، شرکت ابتدا باید تصمیم بگیرد که از کدام بستر بلاکچین استفاده کند. آنها همچنین باید زمان استفاده از بلاکچین را تعیین کنند. از این گذشته ، پاسخ به این دو س willال به آنها گروه توسعه ای می دهد که توسعه بر روی آن اتفاق خواهد افتاد.

بیایید نگاهی به چالش هایی که ممکن است در هنگام توسعه راه حل های مجاز با آن روبرو شویم:

 • ادغام: یکی از بزرگترین چالشهایی که یک شرکت یا سازمان مجبور است از طریق چالشهای ادغام ، خصوصاً هنگام استفاده از API ها برای برقراری ارتباط ، عبور کند. برای سهولت کار می توانید از Rhombus ، Chain Link و Oraclize استفاده کنید. آنها ابزاری عالی هستند که به شما کمک می کنند خدمات را به طور موثرتری متصل و تلفیق کنید.
 • حریم خصوصی داده ها: حریم خصوصی یک نگرانی بزرگ است ، به خصوص وقتی صحبت از صنایع تحت نظارت است. برای اطمینان از حریم خصوصی مناسب ، آنها باید شرایط خاصی را داشته باشند. Quorum و Aztec انتخاب خوبی در مورد توسعه بلاک چین های مجاز است که حریم خصوصی زیادی را ایجاد می کنند.
 • دسترسی به داده ها: دستیابی به اطلاعات در یک بلاکچین مجاز می تواند کند مقایسه شود. راه حل مناسب استفاده از Graph است که می تواند داده ها را در معرض رابط های برنامه کاربردی و قراردادهای هوشمند قرار دهد تا به راحتی دسترسی پیدا کنید.
 • ذخیره اطلاعات: داده ها را می توان از بسیاری جهات در بلاکچین ذخیره کرد. با این حال ، با توجه به اینکه مقدار زیادی داده در زنجیره بلوک ذخیره می شود ، همه آنها بهینه نیستند. برای اطمینان از ذخیره سازی مناسب ، توصیه می شود از راه حل های ذخیره اطلاعات مانند IPFS Private Network ، Big chain DB و AWS Quantum Ledger استفاده کنید..
 • هویت: آخرین چالشی که ما در مورد آن بحث خواهیم کرد ، مشکل هویت شرکت کننده است. از آنجا که این شبکه مجاز است ، هویت همتا از قبل شناخته شده است ، که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام محاسبات اجماع شود. برای ساده سازی مسئله ، توصیه می شود از Azure BaaS یا uPort استفاده کنید که به تجارت شما کمک می کند تا از پروتکل های هویت و راه حل های خود برای برنامه های غیرمتمرکز بهتر استفاده کند..

همچنین بخوانید: بلاکچین چگونه کار می کند؟?

خط پایین

Blockchains مجاز اینجا هستند تا بمانند. آنها مزایای بلاکچین را در یک اکوسیستم بسته فراهم می کنند در حالی که اطمینان حاصل می کنند که نیاز یک سازمان را برآورده می کند. استفاده از آن فواید آشکاری دارد ، از جمله مقرون به صرفه ، حاکمیت مناسب و عملکرد کارآمد. با این حال ، این نیز با اشکالات و چالش های خاص خود همراه است. بنابراین ، نظر شما در مورد بلاک چین های مجاز چیست؟ در زیر نظر دهید و به ما اطلاع دهید ، ما در حال گوش دادن هستیم.

اگر در صنعت بلاکچین تازه کار هستید ، ابتدا باید مفاهیم اساسی فناوری بلاکچین را یاد بگیرید. برای مبتدیان ، ما دوره رایگان مبانی بلاکچین را ارائه می دهیم. همین حالا ثبت نام کنید و اصول فناوری Blockchain را یاد بگیرید تا ریشه های دانش و مهارت خود را تعمیق بخشید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector