Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Blockchains غیر مجاز و مجاز

آیا می خواهید مقایسه بلاکچین های مجاز و مجاز داشته باشید؟ اگر این کار را انجام دهید ، پس به جای درست آمده اید.

واضح است که محتوای آنلاین زیادی پیدا خواهید کرد که تفاوت را به شما نشان می دهد ، اما برای اکثر خوانندگان بسیار مبهم و یا بسیار پیچیده هستند.

در این مقاله ، ما با بررسی جنبه های مختلف بلاکچین های مجاز و بدون اجازه ، مقایسه خواهیم کرد.

وقتی ایده بلاکچین برای اولین بار یک دهه پیش مطرح شد ، نحوه حل مشکلات را تغییر داد. ایده بلاکچین عمومی جدید بود. با این حال ، این تنها یک راه حل کامل نبود. در بالا ، همه اینها ، ما همچنین مفهوم فناوری دفتر کل توزیع شده را داریم.

DLT مفهوم چتر فناوری بلاکچین است. این شامل انواع مختلف فناوری های بلاکچین است. و در این نوع بلاکچین ، انواع بلاکچین مجاز و بدون اجازه را داریم که به طور گسترده طبقه بندی می شوند.

در زیر آن ، انواع دیگری از بلاکچین مانند خصوصی ، عمومی و ترکیبی داریم. اگر می خواهید درباره انواع فناوری بلاکچین بیشتر بدانید ، ما را ببینید مقاله انواع بلاکچین.

مجاز در مقابل بلاک چین بدون مجوز

توجه داشته باشید: شما همچنین می توانید مقاله را به صورت PDF ذخیره کرده و آن را به صورت مجاز در مقابل pdf blockchain بدون اجازه با دوستان خود به اشتراک بگذارید!

قبل از اینکه ادامه دهیم و مقایسه بلاکچین های مجاز و مجاز را انجام دهیم ، بیایید به طور خلاصه فناوری بلاکچین را بررسی کنیم.

مجاز در مقابل بلاک چین بدون مجوز

بلاکچین چیست?

بلاکچین شبکه ای نظیر به نظیر است که برای کار به یک نهاد متمرکز احتیاج ندارد. همتایان درون شبکه می توانند معامله کنند. برای اعتبارسنجی معاملات ، هر بلاکچین از الگوریتم های اجماع استفاده می کند. این الگوریتم ها بسته به زیرساخت شبکه و طراحی متفاوت عمل می کنند.


پروتکل های رمزنگاری به همراه الگوریتم اجماع اطمینان از امنیت شبکه و خوب بودن همه داده ها را تضمین می کند.

ویژگی دیگر Blockchain تغییرناپذیری است. این اطمینان را می دهد که هیچ داده ای به محض نوشتن قابل تغییر نیست. از دیگر ویژگی های اصلی فناوری بلاکچین می توان به شفافیت و اعتماد اشاره کرد.

از نظر فنی ، پیچیده تر از آن است که به نظر می رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاکچین ، راهنمای مبتدیان ما را در اینجا ببینید: Blockchain برای مبتدیان: راهنمای شروع کار.

فناوری Blockchain همچنین چندین مورد پیاده سازی یا موارد استفاده از جمله امور مالی ، مراقبت های بهداشتی ، تدارکات ، ایمنی غذا ، قمار و غیره را شامل می شود. اگر می خواهید در مورد موارد استفاده بیشتر بدانید ، مقالات زیر را بررسی کنید.

 • 10+ موارد استفاده از بلاکچین سازمانی را باید بدانید
 • استفاده از بلاکچین: لیست موارد استفاده از فناوری Blockchain 20+

قبل از اینکه ما در مورد مقایسه بین بلاکچین مجاز و بدون اجازه بحث کنیم ، باید تفاوت بین سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز را درک کنیم.

تفاوت بین سیستمهای متمرکز و غیرمتمرکز

سیستم های متمرکز هسته اصلی هر آنچه در آنجا می بینید هستند. آنها توسط یک نهاد یا نهاد واحد ایجاد و کنترل می شوند و کنترل کاملی بر شبکه دارند.

به عنوان مثال دولت های فعلی از سیستم های متمرکز برای ارائه خدمات خود استفاده می کنند. مشاغل هیچ تفاوتی ندارند زیرا از شبکه های متمرکز برای اداره تجارت خود استفاده می کنند.

درک روشن بین سیستم های متمرکز و غیرمتمرکز مهم است زیرا به پیش بینی مقایسه بلاک چین های مجاز و مجاز کمک می کند.

همچنین ، سیستم های متمرکز دارای ویژگی بسیار منحصر به فردی هستند که به هر یک از آنها پیوست شده است ، یعنی اقتدار سلسله مراتبی. بنابراین ، شما باید یک فرآیند را دنبال کنید و سپس روند تأیید شروع می شود.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید کارت اعتباری بگیرید ، ابتدا باید تأیید و تأیید شوید ، قبل از اینکه کارت اعتباری را دریافت کنید ، و رسماً بخشی از شبکه آنها شوید..

به هر حال گرفتن تأیید دیگر کافی نیست زیرا شما باید قوانینی را دنبال کنید. بیشتر از این ، شرکت های کارت اعتباری می توانند به راحتی کارت شما را در هر زمان که بخواهند متوقف کنند. آنها به اجازه شما احتیاج ندارند. به طور خلاصه ، تمام قدرت با ارائه دهنده خدمات است.

اکنون ، با وجود شبکه غیرمتمرکز ، همه چیز متفاوت است زیرا کنترل مرکزی وجود ندارد. این بدان معنی است که هر کسی می تواند به شبکه بپیوندد و بخشی از آن شود. نیازی به گرفتن هرگونه اجازه نیست.

یکی از نمونه های شبکه غیرمتمرکز بیت کوین است که هر کسی می تواند کیف پول ایجاد کند و بخشی از آن شود. این همچنین بدان معنی است که برای تبدیل شدن به بخشی از آن هیچگونه نیاز و مانعی وجود ندارد.

هرکسی می تواند بخشی از آن شود و وجوه خود را منتقل کند یا در روند استخراج شرکت کند.

Blockchains غیر مجاز و مجاز

با درک صحیح از بلاکچین و تفاوت بین سیستم های غیرمتمرکز و متمرکز ، بیایید بلاکچین های مجاز و غیر مجاز را بررسی کنیم.

بیایید با تعریف آنها از هر یک از آنها شروع کنیم.

Blockchains بدون مجوز چیست?

بلاکچین های بدون مجوز بلاک چین هایی هستند که برای پیوستن و تعامل با آنها نیازی به اجازه ندارد. آنها همچنین به عنوان بلاکچین عمومی شناخته می شوند. بیشتر اوقات ، بلاکچین بدون مجوز برای اجرای و مدیریت ارزهای دیجیتال ایده آل است.

در یک بلاکچین بدون مجوز ، کاربر می تواند یک آدرس شخصی ایجاد کند و سپس با کمک به شبکه برای تأیید اعتبار تراکنش ها یا به سادگی ارسال معاملات برای کاربر دیگر در شبکه ، با آن ارتباط برقرار کند..

اولین نوع بلاکچین بدون اجازه بیت کوین است. کاربران را قادر می ساخت ارزهای دیجیتالی را بین خود منتقل کنند. همچنین ، کاربران می توانند با مشارکت در فرآیند استخراج با شبکه ارتباط برقرار کنند. این فرایند حل معادلات پیچیده ریاضی و سپس استفاده از آن برای اعتبار سنجی معاملات است. الگوریتم اجماع استفاده شده توسط بیت کوین است اثبات کار (PoW).

بلاک چین های دیگری نیز وجود دارند که بدون اجازه هستند. Ethereum (ETH) نوع محبوب عمومی دیگری است که از مجوز عمومی استفاده می کند و از روش اجماع دیگری Proof-of-Stake (PoS) استفاده می کند. همچنین مفاهیم دیگری مانند قراردادهای هوشمند را معرفی می کند.

همچنین ، مقدمه بلاکچین های مجاز را بخوانید

ویژگی های Blockchains بدون مجوز

بلاکچین های بدون مجوز ویژگی های جالبی دارند. بیایید آنها را در زیر لیست کنیم.

 • واقعاً غیرمتمرکز technology فناوری بلاکچین بدون مجوز واقعاً غیرمتمرکز است. اما ، منظور ما از واقعاً غیرمتمرکز چیست؟ خوب ، برخی از سیستم عامل ها واقعاً غیرمتمرکز نیستند. به زودی درباره آنها صحبت خواهیم کرد.

 • گمنامی block بلاکچین بدون مجوز برای همه آزاد است. با این حال ، این بدان معنی نیست که ناشناس نیست. هرکسی به شبکه بپیوندد می تواند ناشناس بماند زیرا برای پیوستن و پیمایش در شبکه به KYC نیازی ندارید.
 • شفافیت n گره های عمومی می توانند تراکنش ها را مشاهده کنند و باعث شفافیت شبکه می شوند.
 • اعتماد کنید → می توانید معاملات را ردیابی یا بخوانید. بنابراین ، شما می توانید به این بلاکچین های غیر مجاز بیش از بلاکچین های بسته یا مجاز اعتماد کنید.
 • غیرقابل تغییر → هر یک از داده های موجود در سیستم عامل تغییرناپذیر است ، به این معنی که در هر زمان نمی توانید آنها را تغییر دهید.

 • امنیت پیشرفته → رمزنگاری و سایر پارامترهای امنیتی باعث امنیت بیشتر بلاکچین های بدون اجازه می شوند.

جدا از این ، یکی دیگر از ویژگی های مهم بلاک چین های غیر مجاز این است که هر کسی در صورت تمایل می تواند به شبکه بپیوندد. در مورد ایجاد انگیزه در کاربران در شبکه ، بلاکچین های بدون مجوز نیز بسیار خوب هستند. آنها می توانند برای بهبود شرکت کنندگان استفاده شوند زیرا شفافیت و اعتماد را برای کل شبکه به ارمغان می آورد.

مزایای بلاک چین های بدون مجوز

از طریق خود ویژگی ها می توان مزایای بلاک چین های بدون مجوز را ذکر کرد.

 • بلاک چین های بدون مجوز برای همه باز هستند
 • این اعتماد را برای همه کاربران یا هر موجودی که با آن تعامل داشته باشد به ارمغان می آورد.
 • بلاک چین های بدون مجوز همچنین کاربران را برای شرکت در فعالیت های شبکه تشویق می کنند.

معایب Blockchains بدون مجوز

همچنین بلاک چین های غیر مجاز از جمله موارد زیر دارای معایبی هستند.

 • بلاکچین بدون مجوز در مورد سرعت معاملات کند است.
 • مقیاس بندی این نوع زنجیره های بلوکی سخت تر است.
 • همه بلاکچین های بدون مجوز از نظر انرژی صرفه جویی نمی کنند و برای تأیید معاملات می توانند به قدرت محاسباتی خوبی احتیاج داشته باشند.

موارد استفاده از Blockchain بدون مجوز

چندین مورد استفاده از بلاکچین غیر مجاز وجود دارد. برخی از آنها شامل موارد زیر است

 • هویت دیجیتال
 • رأی دادن
 • جذب سرمایه

و بیشتر!

امیدوارم که توضیحات واضح بلاکچین بدون مجوز ، بینشی در مورد بلاکچین مجاز و مجاز داشته باشد.

Blockchains مجاز چیست?

بلاک چین های مجاز کاملاً مخالف بلاکچین های غیر مجاز است. با بسته شدن بلاکچین خصوصی ، می توانید به خطوط بلوک خصوصی فکر کنید.

دلایل مختلفی برای بستن بلاکچین های مجاز مجاز وجود دارد. بزرگترین تفاوت بلاکچین مجاز و مجاز این است که همه نمی توانند به بلاکچین بپیوندند. برای پیوستن به شبکه نیاز به مجوز ویژه از طرف مدیر شبکه یا مالک آن است.

بنابراین ، چرا ما به بلاکچین های مجاز نیاز داریم؟ تنها هدف ایجاد یک شبکه بلاکچین است که از بین مردم بریده شود. همه بلاکچین ها نیازی به عمومی ندارند و سازمانها به راحتی قادر به انتشار عمومی فرآیندها یا داده های خود نیستند. این جایی است که بلاکچین مجاز بسیار مفید است حتی اگر از ویژگی اصلی بلاکچین تغییر کند ، یعنی تمرکززدایی.

بانک ها ، شرکت ها یا سایر م institutionsسسات می توانند از بلاک چین مجاز استفاده کنند که نیاز به تأمین امنیت داده های خود دارند و مشکلی در رعایت مقررات ندارند.

یکی از نمونه های بارز بلاکچین مجاز ، Blockchain است Ripple (XRP).

همچنین ، مقدمه بلاکچین های مجاز را بخوانید

ویژگی های Blockchains مجاز

چندین ویژگی بلاکچین مجاز از جمله موارد زیر وجود دارد:

 • متفاوت از عدم تمرکز → اگر فکر می کردید تمرکز زدایی فقط با یک روش قابل انجام است ، در این صورت اشتباه می کنید. شما می توانید از طریق روش های مختلف مانند حفظ علاقه مالک اما همچنان اطمینان از چند ویژگی اساسی منطبق با فناوری بلاکچین ، به تمرکززدایی برسید. می توانیم آن را به عنوان سطوح عدم تمرکز تصور کنیم. در مورد یک شبکه عمومی ، ما تمرکززدایی کامل داریم زیرا با فلسفه خود شبکه مطابقت دارد. اکنون ، هر نهادی نمی تواند تمرکززدایی کامل را انجام دهد و مجبور است خود را با نسخه سبک تر تمرکززدایی سازگار کند ، جایی که یک مرجع مرکزی چه کسی را ملحق می کند و چه کسی نه. تمرکززدایی مورد استفاده توسط بلاک چین های مجاز نیز انعطاف پذیرتر است زیرا شبکه های خصوصی در استفاده از الگوریتم های اجماع مورد نظر خود آزاد هستند..
 • حکمرانی شبکه های مجاز توسط سازمان اداره می شوند. آنها اعضا را برای شبکه کسب و کار منصوب می کنند و اطمینان حاصل می کنند که بیشتر شبکه دارای ماهیت غیرمتمرکز با کنترل مرکزی نیز هست. در یک شبکه مجاز ، سازمان می تواند تصمیم بگیرد گره (های) اعتبارسنج را برای تأیید معاملات درج کند.
 • قابل برنامه ریزی ations سازمان ها می توانند شبکه ها را بر اساس نیازهای خود شخصی سازی کنند.
 • کارآمد block بلاکچین های مجاز در مورد سرعت معاملات و مقیاس پذیری کارآمد هستند
 • ناشناس بودن و شفافیت block بلاک چین های خصوصی به شفافیت معروف هستند و بنا به تعریف نیازی نیست که یکی باشند. با این حال ، آنها می توانند با اطمینان از اعتماد در سازمان ، شفاف سازی کنند. وقتی صحبت از حریم خصوصی می شود ، هر یک از هویت های فردی با استفاده از رمزنگاری محافظت می شود. فقط نهاد متمرکز در مورد فرد می داند که هنگام ورود به شبکه نیاز به انجام KYC دارد.

مزایای Blockchain مجاز

مزایای آشکار بلاکچین مجاز وجود دارد. بیایید چند مورد از آنها را در زیر لیست کنیم.

 • بلاکچین مجاز سریع است زیرا آنها می توانند روش اجماع خود را انتخاب کنند و برای تأیید اعتبار به هر گره ای نیاز ندارند..
 • اینها بسیار مقیاس پذیر تر هستند.

 • برای سازمان ها ، بلاکچین مجاز (کنسرسیوم) می تواند قابلیت شخصی سازی بیشتری داشته باشد.
 • بلاک چین های مجاز همچنین می توانند از ساختار حاکمیت پیروی کنند.

معایب Blockchain مجاز

بلاکچین مجاز دارای اشکالاتی از جمله موارد زیر است

 • بلاکچین مجاز واقعاً غیرمتمرکز نیست.
 • شفافیت کمتری دارند
 • عضو KYC لازم است با تأیید مدیر به شبکه بپیوندد
 • کمتر ناشناس است

موارد استفاده از Blockchain مجاز

چندین مورد استفاده از blockchain مجاز وجود دارد از جمله

 • پژوهش
 • ردیابی غذا
 • بانکی و پرداخت ها
 • مالکیت دارایی
 • رأی گیری داخلی
 • مدیریت زنجیره تأمین

با شفافیت توضیحات بلاکچین مجاز ، امیدوارم که به شما بینشی در مورد بلاکچین مجاز و مجاز داده باشد.

بلاک چین های دارای مجوز و مجوز چگونه مشابه هستند

با درک صحیح از تعریف ، مزایا ، معایب و موارد استفاده از بلاکچین های مجاز و غیر مجاز ، اکنون لازم است که شباهت های بین آنها را یاد بگیرید.

وقتی صحبت از بلاکچین مجاز و مجاز می شود ، این دیدگاه بهتری به شما می دهد.

بیایید شباهت های بلاکچین بدون اجازه و مجاز را در زیر مرور کنیم.

 • هر دو نوع بلاکچین تحت تعریف دفتر توزیع شده قرار می گیرند. این بدان معنی است که هر دوی آنها دفترهای توزیع شده ای هستند و می توانند در محدودیت های آن برای ذخیره و معامله داده ها به صورت امن استفاده شوند.
 • از آنجا که هر دوی آنها DLT هستند ، از سازوکارهای اجماع برای تأیید معاملات استفاده می کنند. با این حال ، انتخاب به زنجیره بلوک و آنچه که آنها در تلاشند به دست آورند بستگی دارد.
 • سرانجام ، هر دو DLT داده ها را در حالت تغییرناپذیری ذخیره می کنند. این بدان معناست که نمی توانید داده ها را پس از افزودن در دفتر ، تغییر دهید یا به روز کنید ، به شبکه قابلیت اطمینان می دهید.

بلاک چین های مجاز بیشتر عملی هستند

بسیار خوب ، ما چیزهای زیادی در مورد بلاکچین مجاز و بدون اجازه یاد گرفتیم. اما ، کدام یک کاربردی تر است؟ همانطور که می بینید هر دو نوع موارد استفاده ، مزایا ، معایب و شباهت هایی دارند.

هر یک از موارد خاص استفاده خاصی را برآورده می کند که مورد دیگر به سادگی نمی تواند آن را برآورده کند.

به طور خلاصه ، بلاکچین های مجاز کاملاً مغایر با مجوزها هستند. همچنین ، آنها کاربردی ترند و موارد استفاده بهتری برای دنیای واقعی دارند.

بلاکچین های بدون مجوز فقط برای پروژه هایی مناسب هستند که مخاطبان آنها تقریباً همه هستند – به عنوان مثال ، اگر شما یک شبکه ارز رمزنگاری شده را اجرا می کنید ، بدیهی است که باید به دنبال شبکه بدون مجوز باشید ، به عنوان مثال بیت کوین.

اکنون ، یک ارز خصوصی می تواند برای یک شبکه خصوصی وجود داشته باشد ، اما این همیشه یک افزودنی است و نه تمرکز اصلی در حفظ شبکه خصوصی. نکته این است که ارزی که به شبکه متصل است همیشه مورد توجه کمتری قرار می گیرد.

یک شرکت یا سازمان بلاک چین های مجاز را کنترل می کند ، بنابراین همیشه رویکرد عملی تری است. هیچ شرکتی نمی خواهد در یک زنجیره بلوکی عمومی کار کند که اطلاعات و اسرار تجاری آنها در آن امن نیست.

همچنین ، بلاکچین های مجاز دارای کارایی بیشتری هستند و شرکت ها را قادر می سازند بدون نگرانی در مورد عملکرد یا مقیاس پذیری ، فرایندهای خود را ادغام کنند.

همچنین در مورد چگونگی تعریف بلاکچین ها نظری وجود دارد. در هسته مرکزی ، ما تمرکززدایی داریم ، اما هر شبکه توانایی انجام چنین کاری را ندارد.

خلاصه

این ما را به پایان بلاک چین های مجاز و مجاز می رساند. بیایید به طور خلاصه آنچه را که در مقاله آموختیم.

بلاکچین های بدون مجوز یا بلاک چین های عمومی واقعاً ماهیتی باز دارند. این بدان معنی است که هر کسی می تواند به شبکه بپیوندد.

با این حال ، برای انجام عملکرد ، نیاز به استفاده از یک الگوریتم اجماع است که می تواند تراکنش ها را تأیید کند و به نوشتن داده ها در دفتر کمک کند. در یک بلاکچین بدون اجازه ، هر کسی می تواند به معاملات بپیوندد ، بخواند ، بنویسد یا حسابرسی کند بدون اینکه نیازی به درخواست اجازه کسی باشد.

همچنین ، شفاف است و به کاربران امکان می دهد دفترچه یادداشت را برای انجام سایر کارهای فشرده مرتبط با زنجیره بلوکی عمومی در رایانه خود بارگیری کنند.

سرانجام ، بلاکچین بدون اجازه می تواند از الگوریتم های اجماع مختلفی از جمله Proof-of-Work (PoW) ، Proof-of-Stake (PoS) یا سایر موارد استفاده کند. این بدان معناست که بلاکچین بدون اجازه برای کارکرد صحیح به انرژی زیادی احتیاج دارد و این یکی از معایب آن است.

از طرف دیگر بلاک چین های مجاز کاملاً مخالف بلاکچین های غیر مجاز هستند زیرا شبکه های خصوصی ارائه می دهند.

آنها برای عموم آزاد نیستند و برای پیوستن به شبکه نیاز به اجازه از طرف مالک یا مدیر دارند. این همچنین به این معنی است که کاربر قبل از اینکه به شبکه بپیوندد نیز نیاز به انجام KYC دارد.

بیشتر اوقات ، سازمانهای خصوصی بلاکچین خصوصی / فدراسیون را توسعه و نگهداری می کنند. آنها با توجه به نیازهای خود در زمینه سفارشی سازی اختیار کامل دارند. به طور خلاصه ، بلاک چین های مجاز یک راه حل مقرون به صرفه برای مشاغل است.

بنابراین ، نظر شما در مورد مقایسه بلاکچین های مجاز و مجاز چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector