ارزهای دیجیتال خرده فروشی و عمده فروشی بانک مرکزی (CBDC) چیست؟

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در چند وقت اخیر به رسمیت شناخته شده اند. بحث زیر با هدف درک بهتر گزینه های ارز دیجیتال خرده فروشی و عمده فروشی بانک مرکزی ارائه می شود.

هر شخصی که از روندهای جدید ارز رمزنگاری شده و برنامه های آنها در امور مالی آگاه باشد ، باید در مورد CBDC ها اطلاعاتی داشته باشد. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی دارای ابهامات زیادی در رابطه با طبقه بندی و عملکردهای مختلف آنها هستند.

اگرچه CBDC به رسمیت شناخته شده اند ، اما کشف اینکه بانک های مرکزی تا چه اندازه می توانند ارز دیجیتال خود را توسعه دهند بسیار گیج کننده است. علاوه بر این ، بسیاری از نگرانی های برجسته در مورد اصول طراحی قابل توجهی که بانک های مرکزی در ایجاد ارز دیجیتال خود در نظر گرفته اند ، وجود دارد.

در بحث زیر ، خوانندگان می توانند برداشتی دقیق از یک بررسی مقایسه ای از ارز دیجیتال بانک مرکزی خرده فروشی و عمده فروشی پیدا کنند. علاوه بر این ، خوانندگان همچنین می توانند انگیزه اصلی هر نوع ارز دیجیتال بانک مرکزی را کشف کنند.

اکنون ثبت نام کنید: مسترکلاس ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

راهی به CBDC ها

قبل از غواصی در دو دسته قابل توجه CBDC ، بگذارید به طور خلاصه در مورد تاریخ پرداخت ها تأمل کنیم. پول جنبه برجسته فعالیت اقتصادی است و عمیقا با نیازهای کاربران ارتباط دارد. بنابراین ، پول در طول تاریخ با تمرکز بر غیر مادی سازی مستمر ، به اشکال مختلف تبدیل شده است.

در دوره چند سال گذشته ، راه حل های مبتنی بر اینترنت باعث تغییر اساسی معاملات جهانی به سمت اقتصاد متصل به دیجیتال شده است. بسیاری از شرکت ها از فرصت این تغییر جهت تجارت دیجیتال استفاده کرده و به عنوان رهبران صنعت شهرت قابل توجهی کسب کردند. با این وجود ، اخیراً در مورد پرداخت ها توانسته ایم شاهد بسیاری از نوآوری های جدید باشیم. ماجرا با معرفی بیت کوین آغاز شد و به دنبال آن زنجیره های پایدار مبتنی بر بلاک چین Ethereum ارائه شد.

معاملات به ارزش میلیاردها دلار به طور منظم در سیستم عامل های ارز رمزنگاری شده انجام می شود و بدین ترتیب پتانسیل آنها برای انقلابی در صنعت پرداخت نشان می دهد. سیستم عامل های ارز رمزنگاری شده بدون توجه به موقعیت جغرافیایی کاربران ، پیشنهادی با ارزش جذاب برای بهبود درج مالی ارائه می دهند. بنابراین ، ارز دیجیتال بانک مرکزی از کجا معادله می شود?

چشم اندازهای CBDC

بانک های مرکزی عمدتا بر حفظ ثبات پولی و مالی متمرکز هستند. بنابراین ، نوآوری های موجود در فناوری های بلاکچین و پایدار کوین باعث شده تا موسسات بانکی مرکزی در صورت تغییر در صنعت پرداخت ، چالش های خود را دوباره مرور کنند. در این مورد ، یکی از رایج ترین راه حل ها برای بانک های مرکزی ، امکان جایگزینی برای پرداخت های دیجیتال خصوصی است. این جایی است که موضوع CBDC ها به عنوان یک نوع دیجیتالی پول نقد وارد قاب می شود.

فیس بوک برنامه های خود را برای آوردن ارز دیجیتال خود با نام Libra اعلام کرد. بانک های مرکزی به ویژه در مورد خطرات ثبات پولی و ارزهای موجود فیات موجود با Libra’s Facebook نگران هستند. فیس بوک یک غول آنلاین با میلیاردها کاربر است و اگر پول خود را معرفی کند ، این امر می تواند برای بانک های مرکزی بسیار استرس زا باشد. بنابراین ، این ممکن است زمان مناسبی باشد که بانک های مرکزی به طور جدی در مورد گزینه CBDC فکر می کنند.

راه اندازی موفقیت آمیز Facebook Libra خطراتی برای حاکمیت پولی بانک های مرکزی ایجاد می کند. علاوه بر این ، سایر نقش های Libra به غیر از عملکرد پرداخت می تواند اصلاحاتی را در استانداردهای سیستم پولی جهانی ایجاد کند. در نتیجه ، نهادهای نظارتی همچنین باید نگران یافتن چالش های احتمالی در مدیریت سیستم پولی باشند. با این حال ، مفهوم ارز دیجیتال بانک مرکزی در ابتدا توسط بانک های مرکزی مورد بی مهری قرار گرفت.

اساساً ، بانک های مرکزی با درجات مختلفی از احتیاط ، در مورد ارز دیجیتالی منتشر شده توسط یک بانک مرکزی بیش از حد احتیاط می کردند. در حالی که برخی از بانکهای مرکزی CBDC را به عنوان یک فرصت “انتظار و دیدن” تلقی می کردند ، بسیاری دیگر از آن به عنوان یک عامل منفی چشم پوشی می کردند. از سوی دیگر ، واکنش ها نسبت به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ، به ویژه از سوی بانک های مرکزی و دولت های سراسر جهان ، خواستار تغییر موضع در مورد CBDC ها شده است. بیایید نگاهی بیندازیم به عوامل ایجاد کننده پتانسیل برای ایجاد CBDC در زمان حال.


کیف پول Novi که برای ذخیره ارز دیجیتال Facebook’s Libra استفاده می شود. در اینجا یک راهنمای سریع برای کیف پول Novi آورده شده است.

صندوق بین المللی پول

صندوق بین المللی پول (IMF) ارزیابی پتانسیل نوآوری در ارزهای دیجیتال را در نوامبر 2018 آغاز کرد. علاوه بر این ، سطح حمایت مثبتی از طرح های پیشنهادی برای طراحی CBDC را نیز نشان داده است. مدیران ارشد صندوق بین المللی پول از بانک های مرکزی خواسته اند تا عملکرد CBDC ها را برای دستیابی به اهداف سیاست عمومی ارزیابی کنند. صندوق بین المللی پول به مزایای CBDC برای بهبود حریم خصوصی در پرداخت ها ، شمول مالی و امنیت مصرف کننده اشاره کرده است.

بانک تسویه حساب های بین المللی

بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) نیز موضع خود را در مورد ارزهای دیجیتالی منتشر شده توسط بانک های مرکزی تغییر داده است. مدیران BIS به شدت احساس می کنند که غول های بزرگ فناوری با استفاده از اثرات شبکه می توانند با سهولت بر اکوسیستم پولی مسلط شوند. در حال حاضر ، BIS از تلاش های بانک های مرکزی مختلف برای تحقیق و توسعه ارزهای دیجیتال بر اساس ارزهای فیات ملی پشتیبانی می کند.

BIS در درجه اول ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی را ابزاری برای سیاست های جامع عمومی جدید برای مقابله با ورود غول های بزرگ فناوری به خدمات مالی می داند. از طرف دیگر ، BIS همچنین عدم اطمینان در مورد پیامدهای بالقوه معرفی CBDC ها را بر ثبات سیستم مالی جهانی ابراز داشته است..

بانک مردم چین

بانک خلق چین همچنین تلاش های خود را برای آوردن ارز دیجیتال جدید تحت حمایت دولت افزایش داده است. همچنین ، بانک مردم چین بانک مرکزی چین است و ارز دیجیتال جدید آن نیز دستیابی به موقعیت قابل توجه در رقابت ارزهای رمزنگاری در سراسر جهان است..

در حال حاضر ، بانک مرکزی از موسسات بازار محور برای تحقیق و توسعه مشترک ارزهای دیجیتال بانک مرکزی استفاده می کند. علاوه بر این ، ارز دیجیتال جدید بانک مرکزی می تواند به عنوان یک ابزار جدید سیاست پولی یا دارایی سرمایه گذاری باشد. از طرف دیگر ، ارز دیجیتال بانک مرکزی همچنین می تواند به عنوان یک معیار برای نرخ بهره ارائه شده توسط بانک ها به سپرده ها باشد.

چین در حال راه اندازی پروژه DCEP است که توسط دولت پشتیبانی می شود و هدف آن تبدیل شدن به پول ملی جدید است. اکنون درباره پروژه DCEP بیشتر بیاموزید!

بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا نیز در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی موضع مثبتی اتخاذ کرده است. بانک مرکزی اروپا توجه به طبقه بندی CBDC ها را با توجه به هدف آنها جلب کرده است. این تحقیق بطور خاص بر تأیید اینکه آیا CBDC در گروه خرده فروشی یا عمده فروشی قرار دارد ، متمرکز شده است.

مدیران در ECB اظهار داشتند که CBDC های خرده فروشی می توانند برای عموم مردم مفید واقع شوند. از سوی دیگر ، CBDC های عمده فروشی احتمالاً متناسب با اهداف م institutionsسسات مالی هستند. بنابراین ، این جایی است که ما برای اولین بار با مفهوم خرده فروشی و عمده فروشی CBDC روبرو می شویم! اکنون ، شما باید از دیدن جزئیات بیشتر در مورد این دو دسته CBDC هیجان زده شوید.

اطلاعات ارائه شده تاکنون برداشت واضحی از ضرورت CBDC را که توسط موسسات مالی جهانی درک می شود ، ارائه می دهد. با این حال ، تأمل در عوامل مهمی که باعث ایجاد CBDC می شوند نیز مهم است. بیایید نگاهی بیندازیم به دلایل انتخاب CBDC در زمان حاضر به شرح زیر.

اکنون ثبت نام کنید: دوره آموزشی رایگان Enterprise Blockchain Fundamentals

چرا درایو برای CBDC ها?

واضح است که بانکهای مرکزی به تدریج موضع مطلوبی نسبت به معرفی CBDC خود دارند. در اینجا برخی از استدلالهای برجسته وجود دارد که خواستار معرفی ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی هستند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی گزینه قابل اطمینان برای تحول در یک جامعه بدون پول است. آنها می توانند جایگزینی پرداخت های فیزیکی را با پرداخت های الکترونیکی تحریک کنند. علاوه بر این ، CBDC ها همچنین می توانند به عنوان ابزار پرداخت با سطح امنیت و نقدینگی بهتر عمل کنند. CBDC همچنین از پتانسیل کاهش هزینه های مدیریت وجه نقد برخوردار است زیرا همه معاملات به راحتی قابل ردیابی هستند و انواع دیجیتالی هستند.

تغییر پول بانک مرکزی به ارز دیجیتال همچنین می تواند تغییر از یک اقتصاد مبتنی بر غیررسمی به یک اقتصاد مبتنی بر رسمی باشد. در نتیجه ، اقتصاد می تواند بیشتر بر کارآیی ، مالیات گرایی و شفافیت متمرکز شود. در عین حال ، تغییر به سمت ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی مبتنی بر بلاکچین می تواند تأثیر سیاست های پولی را بهبود بخشد.

افزایش مزایای CBDC

CBDC ها می توانند دامنه جایگزینی پول نقد را که می تواند به جلوگیری از نرخ سود منفی کمک کند ، محدود کنند. اجرای CBDC ها می تواند استفاده از ابزارهای جدید سیاست پولی را امکان پذیر کند. از طرف دیگر ، CBDC همچنین می تواند در افزایش تقاضای کل که می تواند تقاضای سیاست های پولی بانک های مرکزی متمرکز بر ثبات قیمت را حل کند ، کمک کند..

بسیاری از پیشنهادات CBDC ، به ویژه در اقتصادهای در حال ظهور ، بر شمول مالی تمرکز دارند. با اکثریت جمعیت که با کمبود خدمات بانکی یا دسترسی به بانک های تجاری روبرو هستند ، CBDC ها می توانند اقتصاد دیجیتال را تقویت کنند. در نتیجه ، آنها می توانند به عنوان ابزاری معتبر برای بهبود شمول اقتصادی و اجتماعی عمل کنند.

چارچوب نظارتی مرتبط با CBDC همچنین می تواند موانع ورود کمتری را برای تازه واردان در صنعت پرداخت فراهم کند. علاوه بر این ، تازه واردان همچنین می توانند حساب های پرداخت را به مشتریان ارائه دهند و سطح رقابت برای بانک های موجود را افزایش دهند. در نتیجه ، بسیاری از م institutionsسسات غیر بانکی و بانکهای کوچکتر می توانند برای اجرای پرداختهای خود از وابستگی به بانکهای بزرگتر جلوگیری کنند.

سرانجام ، مهمترین استدلال به نفع ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی توجه را به یک سیستم مالی با کارایی و ایمنی بهتر جلب می کند. CBDC ها می توانند در سیستم های مالی عمده فروشی موجود پیشرفت هایی ایجاد کنند. به عنوان مثال ، CBDC ها می توانند سیستم های پرداخت و تسویه بین مرزی ، سیستم های پرداخت و تسویه بین بانکی و تحویل در مقابل سیستم های پرداخت را ساده کنند.

افراد ، م institutionsسسات مالی غیر بانکی و شرکتهای بخش خصوصی می توانند مستقیماً با پول بانک مرکزی تسویه حساب کنند و هیچگونه سپرده نقدی نداشته باشند. در نتیجه ، آنها می توانند با خطرات کمتری از تمرکز نقدینگی و اعتبار اعتباری در سراسر سیستم های پرداخت مواجه شوند. متعاقباً ، بانکهای بزرگ احتمالاً اهمیت سیستمی خود را به آرامی از دست می دهند. بنابراین ، CBDC ها ایده آل ترین گزینه های مناسب برای سپرده های بانکی با ریسک قابل توجهی پایین تر هستند.

ایالات متحده در حال توسعه یک پروژه جدید CBDC است که دلار دیجیتال نامیده می شود. در اینجا یک راهنمای جامع در مورد پروژه دلار دیجیتال و کیف پول دیجیتال دلار آورده شده است.

دسته های CBDC ها

براساس چندین فاکتور مطلوب ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ، روشن است که آنها می توانند تغییرات جدیدی را در سیستم پولی و اقتصادی جهانی به وجود آورند. با این حال ، CBDC ها بسته به پایگاه کاربر هدف ، به دو پیشنهاد متفاوت طبقه بندی می شوند. دو نوع متداول پیشنهادی CBDC که می توانید با آنها روبرو شوید به شرح زیر است,

  1. ارز دیجیتال خرده فروشی بانک مرکزی
  2. فروش عمده ارز دیجیتال بانک مرکزی

از طرف دیگر ، خوانندگان همچنین باید توجه داشته باشند که CBDC های زیادی با صفات خرده فروشی و عمده فروشی وجود دارد. بنابراین ، بیایید نگاه عمیق تری به هر دو نوع CBDC ها برای پرداختن به دستور کار واقعی این بحث بیندازیم.

CBDC های خرده فروشی

ارز دیجیتال خرده فروشی بانک مرکزی به طور خاص بر روی عموم مردم تمرکز دارد. به طور کلی ، CBDC های خرده فروشی مبتنی بر فناوری دفتر توزیع شده شامل ویژگی های در دسترس بودن ، ناشناس بودن و ردیابی هستند. در عین حال ، آنها همچنین می توانند امکاناتی را برای استفاده از نرخ بهره ارائه دهند. CBDC های خرده فروشی به ویژه در بین بانک های مرکزی مستقر در اقتصادهای نوظهور مشهور هستند.

دلیل اصلی محبوبیت CBDC خرده فروشی انگیزه استفاده از فرصت های رشد در fintech است. بعلاوه ، این امر دامنه مالی را در کنار ارائه تغییر سریعتر به جامعه بدون پول نقد تقویت می کند. علاوه بر این ، CBDC های خرده فروشی همچنین در کاهش هزینه های چاپ و مدیریت پول نقد کمک می کنند.

اکنون ثبت نام کنید: مجوز حرفه ای Blockchain Professional (CEBP)

فاکتورهای کلیدی

حال ، بیایید نگاهی بیاندازیم به عوامل اصلی که اصول اساسی خرده فروشی CBDC ها هستند به شرح زیر.

  1. CBDC خرده فروشی برای طرف بدهی در ترازنامه بانک مرکزی مناسب ترین است.
  2. به محض راه اندازی ، CBDC های خرده فروشی می توانند نوع جدیدی از پول بانک مرکزی را ارائه دهند. پس از آن ، CBDCis همچنین منوط به عملکردهای بانک مرکزی در زمینه صدور ، مدیریت و کنترل است. متعاقباً ، تأمین CBDC های خرده فروشی نیز بر سیاست های پولی کشور تمرکز خواهد کرد.
  3. توزیع CBDC ها با برابری یک به یک و هم تراز با ارز فیات مربوطه توسط بانک مرکزی همراه است. در عین حال ، CBDC ها باید از تبدیل بدون درز و انعطاف پذیر در برابر پول نقد و پول بانک تجاری پشتیبانی کنند.
  4. بانک ها یا مشاغل می توانند CBDC های خرده فروشی را در زیرساخت های باز ایجاد کنند تا به سایر مشاغل برای ایجاد خدمات و محصولات بیش از آن اجازه دهد.
  5. نکته مهم دیگر در مورد CBDC های خرده فروشی این واقعیت است که کاربران برای دسترسی یا به دست آوردن ارز دیجیتال به حساب بانکی نیاز ندارند. علاوه بر این ، هزینه معامله مرتبط با CBDC های خرده فروشی باید کمتر از هزینه های فعلی باشد.
  6. از همه مهمتر ، ارزهای دیجیتال خرده فروشی بانک مرکزی باید به عنوان یک دادخواست قانونی و روش پرداخت پذیرفته شوند. CBDC ها همچنین باید به عنوان ذخیره امن ارزش برای شهروندان و همچنین سازمان های دولتی و شرکت ها باشند.

فروش عمده CBDC

دسته قابل توجه بعدی CBDC مستقیماً به عمده فروشی CBDC ها اشاره دارد. CBDC عمده فروشی برای موسسات مالی که سپرده ذخیره در یک بانک مرکزی دارند مناسب است. ارز دیجیتال عمده فروشی بانک مرکزی می تواند به بهبود کارایی پرداخت ها و تسویه حساب کمک کند. علاوه بر این ، نگرانی های مربوط به نقدینگی و اعتبار طرف مقابل را نیز برطرف می کند.

عمده فروشی CBDC های ارزش مدار می توانند جایگزینی یا پشتیبانی از ذخایر موجود در بانک مرکزی را از طریق توکن دیجیتال با دسترسی محدود تضمین کنند. این رمز به عنوان دارایی حامل در عمده فروشی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی عمل می کند. در نتیجه ، فرستنده در هنگام انجام معامله بدون هیچ واسطه ای به گیرنده انتقال می یابد.

بنابراین ، سیستم جدید تفاوت چشمگیری با سیستم موجود خواهد داشت. سیستم موجود شامل وامهای بانکهای مرکزی و بدهی حسابهای مشتریان بدون انتقال مقادیر واقعی است. عمده فروشی CBDC به عنوان مطلوب ترین گزینه برای بانک های مرکزی در نظر گرفته می شود. آنها دارای توانایی های استثنایی برای بهبود سرعت و امنیت سیستم های مالی عمده فروشی در حالی که هزینه ها را کاهش می دهند ، هستند.

طبق BIS ، عمده فروشی CBDC می تواند مزایای بالقوه ای را برای سیستم های پرداخت و تسویه به همراه داشته باشد. عملکرد CBDC عمده فروشی در آزمایش های مختلفی که قبلاً توسط بانک های مرکزی انجام و بررسی شده است نیز مزایای بالقوه آنها را نشان می دهد. CADcoin در کانادا تحت پروژه Jasper و Project Ubin در سنگاپور ، و همچنین Project Stella در منطقه ژاپن – یورو ، برخی از نمونه های عمده CBDC عمده فروشی هستند.

همایش مجازی درخواستی مربوط به دارایی های دیجیتال و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را هم اکنون تماشا کنید!

خرده فروشی در مقابل فروش عمده ارز دیجیتال بانک مرکزی

بنابراین ، عملکرد دو ارز دیجیتالی بانک مرکزی در برابر یکدیگر چگونه است؟ در مقایسه با اقتصادهای پیشرفته ، بانک های مرکزی در اقتصادهای نوظهور مشتاقانه بیشتر به دنبال خرده فروشی CBDC ها هستند. این عامل دیگر جای تعجب ندارد ، زیرا بسیاری از بانک های مرکزی نمی خواهند بین ارز بانک مرکزی و پول بخش خصوصی تضاد ایجاد کنند. در نظر گرفتن محدودیت های مزایای احتمالی استفاده از CBDC خرده فروشی نیز مهم است.

در مورد اقتصادهای پیشرفته ، CBDC های خرده فروشی می توانند اظهار بیجائی کنند. وقتی بانک مرکزی ارز دیجیتالی صادر می کند که تقریباً به همه امکان ذخیره ارزش و پرداخت از طریق پول الکترونیکی بانک مرکزی را می دهد ، ثبات مالی و سیاست های پولی با خطرات مختلفی روبرو می شوند. بنابراین ، CBDC های خرده فروشی محدودیت قابل توجهی در این زمینه دارند. از طرف دیگر ، CBDC های عمده فروشی می توانند مجموعه ای از مزایا را معرفی کنند.

جدا از کارآیی سیستم های پرداخت و تسویه خرده فروشی با CBDC های عمده فروشی ، کاربران می توانند با دسترسی بهتر به آنها در زمان واقعی نظارت کنند. در حال حاضر ، اکثر شهروندان با استفاده گسترده از پول نقد در بیشتر کشورهای اروپایی ، از درگیری مالی برخوردار هستند. مزایای عمده فروشی CBDC همچنین امکان ارتباط با سیستم عامل های دیگر را فراهم می کند. فروش عمده CBDC به کاربران امکان می دهد تا اوراق بهادار یا سیستم عامل های فارکس را مستقیماً با سیستم عامل های نقدی مرتبط کنند.

در نتیجه ، آنها می توانند ضمن از بین بردن خطرات تسویه ، سرعت معاملات را بهبود بخشند. علاوه بر این ، سیستم های ارز دیجیتال فوری عمده فروشی بانک مرکزی می توانند سرعت تسویه حساب در بازارهای فرابورس و امور مالی و وام های صنفی را بهبود بخشند. CBDC های عمده فروشی همچنین با کاهش موثر تعداد واسطه ها سیستم های پرداخت مرزی ساده تری را پرورش می دهند.

می توانید خلاصه ای از تفاوت CBDC های خرده فروشی و عمده فروشی را در جدول زیر بیان کنید.

نتیجه 

همانطور که به وضوح مشاهده کردید ، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ممکن است مورد مهم بعدی در دنیای پول باشد. محبوبیت فزاینده CBDC تا حد زیادی به مزایای مرتبط با عمده فروشی CBDC بستگی دارد. آنها قادر به اطمینان از ایجاد اختلال محدود در عین اطمینان از پرداخت جهانی مقرون به صرفه هستند.

در عین حال ، کاربران همچنین می توانند از مزایای امنیت و سرعت در معاملات خود با CBDC های عمده استفاده کنند. بنابراین ، گام بعدی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟ این جایی است که بانک های مرکزی می توانند تسلط خود را بر اکوسیستم مالی عمومی در سراسر جهان اعمال کنند.

از سوی دیگر ، بانک های مرکزی برای توسعه CBDC با کمبود تخصص روبرو هستند. شروع مطالعه بیشتر در مورد ویژگی های ارز دیجیتال بانک مرکزی ، استفاده از موارد و پیامدهای آن با کلاس مستر کلاس ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC). آرزو دارید که به بخشی فعال در توسعه اکوسیستم CBDC تبدیل شوید؟ با دوره Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP) ما شروع کنید و به یک خبره معتبر تبدیل شوید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map