Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

DLT (فناوری توزیع شده لجر) چیست؟

DLT چیست?

برای مبتدیان ، DLT مخفف Distributed Ledger Technology است. همچنین به عنوان “دفتر مشترک” یا به سادگی توزیع شده است.

این یک سیستم دیجیتالی است که به کاربران و سیستم ها اجازه می دهد معاملات مربوط به دارایی را ثبت کنند. یک فناوری دفتر توزیع شده اطلاعات را در هر زمان مشخص در چندین مکان ذخیره می کند.

DLT ، برخلاف پایگاه های داده سنتی ، مکان مرکزی برای ذخیره اطلاعات ندارد. این همان چیزی است که آن را از یک پایگاه داده سنتی متمایز می کند. ویژگی تمرکززدایی همچنین امنیت ، شفافیت و اعتماد بهتری را در بین طرفین استفاده کننده فراهم می کند.

بنابراین ، از کجا DLT منشا می گیرد?

در هسته ، DLT از شبکه peer-to-peer (P2P) سرچشمه می گیرد. در هر شبکه P2P ، همتا بدون نیاز به نهادی متمرکز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. از نظر فنی ، یک فناوری دفتر توزیع شده از طریق شبکه همتا به همتا امکان پذیر است. از الگوریتم اجماع استفاده می شود تا تمرکززدایی کار کند.

در حال حاضر ، فناوری های دفتر توزیع شده بسیار محبوب هستند. به هر حال ، آنها در حال تغییر فضای زمین صنایع مختلف در آنجا هستند. یکی از فناوری هایی که زیر چتر DLT قرار دارد بلاکچین.

به زودی در مورد آن بحث خواهیم کرد.

اما ، قبل از اینکه بخواهیم جنبه های مختلف DLT را بحث کنیم ، بیایید ابتدا با ریشه دفترها آشنا شویم.

منشأ لجرها

بهترین راه برای تعریف دفترها ، توصیف آنها به عنوان راهی برای ذخیره اطلاعات یا معاملات است.

در هزاره ها ، دفترها به صورت کاغذی وجود داشتند.

با استفاده از فناوری و رویکرد جدید ، دفترها در جایی دیجیتالی شدند که دارایی ها اکنون از طریق یک فرآیند دقیق دیجیتالی می شوند و سپس در شبکه ذخیره می شوند.


این دفترهای رایانه ای اکنون در هسته اصلی نوآوری قرار دارند ، زیرا راه حل را برای صنایع فراهم می کنند که با استفاده از راه حلهای متمرکز سنتی امکان حل آنها وجود ندارد.

در حال حاضر ، چندین مورد استفاده از فن آوری دفتر توزیع شده وجود دارد که ما به طور مفصل در سایت خود ، 101Blockchains.com بحث کردیم.

همچنین ، اگر سناریوی فعلی را بررسی کنید ، تقریباً همه سرویس های موجود از مرکزیت به عنوان راهی برای تأیید اعتبار معاملات در دفترها استفاده می کنند. به عنوان مثال بانک ها نمونه های بارز آن هستند. با این حال ، بانک ها اکنون با تصویب DLT به سمت آینده ای روشن تلاش می کنند.

با تغییر در رمزنگاری و پیاده سازی آن در فناوری دفتر ، اکنون می توان به راحتی گفت که فناوری های دفتر توزیع شده برای مصرف گسترده توسط مصرف کنندگان و مشاغل خارج از کشور آماده هستند.

 

ویژگی های اصلی DLT

یک فناوری دفتر توزیع شده دارای برخی از ویژگی های اصلی است که آن را در مقایسه با راه حل های دفتر مرکزی متمایز می کند.

به زبان ساده ، DLT بهتر است به عنوان یک دفترچه تکرار ، هماهنگ و تکرار شده تعریف شود که به صورت توزیع شده کار می کند.

مشخصات اصلی عبارتند از:

 • غیرقابل تغییر: یک دفتر توزیع شده از رمزنگاری برای ایجاد ذخیره سازی تغییرناپذیر و ایمن استفاده کرده است. این اطمینان می دهد که داده های یک بار ذخیره شده قابل تغییر یا تغییر نیستند.
 • فقط ضمیمه کنید: دفترهای توزیع شده فقط ضمیمه هستند زیرا تاریخچه معاملات کامل را ارائه می دهند. این در مقایسه با یک پایگاه داده سنتی که در آن داده ها می توانند به دلیل قابلیت تغییر داده شوند ، کاملاً متفاوت است. با این حال ، این می تواند به تغییرات داخلی و دستکاری منجر شود ، چه در داخل و چه در اثر عوامل خارجی.
 • توزیع شده: یکی دیگر از ویژگی های اصلی دفتر ، ماهیت توزیع شده آن است. بله ، هیچ مکانی وجود ندارد که داده ها ذخیره شوند. هر نظیر در اکثر DLT های موجود نسخه ای از دفتر را در اختیار دارد. برخی از DLT ها مانند Corda داده ها را به روش های دیگر ذخیره می کنند.
 • مشترک: دفتر با یک موجود واحد مرتبط نیست. بین گره ها به اشتراک گذاشته می شود. بعضی از گره ها وظیفه دارند یک نسخه کامل از دفتر ثبت کنند در حالی که گره های دیگر فقط اطلاعات لازم را برای عملکرد و کارآیی آنها دارند..

 

انواع فن آوری های توزیع شده لجر

در درجه اول سه نوع فناوری دفتر کل توزیع شده وجود دارد. 

 • مجاز
 • بدون مجوز
 • ترکیبی

بیایید هر یک از آنها را به طور خلاصه در زیر بحث کنیم.

مجاز

شبکه های مجاز ، شبکه های خصوصی هستند. آنها برای کار در یک اکوسیستم بسته طراحی شده اند که در آن کاربر نیاز دارد تا از طریق روش KYC دسترسی داشته باشد. 

کاربران پس از تأیید اعتبار می توانند به ویژگی های شبکه مجاز یا سیستم های دفتر توزیع شده مجاز دسترسی پیدا کنند. در یک شبکه مجاز ، گره های اعتبار سنجی سنگین هستند زیرا مسئولیت اعتبار سنجی تراکنش های درون شبکه را بر عهده دارند.

این شبکه همچنین می تواند به گونه ای طراحی شود که تعداد محدودی از کاربران را برای دسترسی محدود به ویژگیهای شبکه محدود کند. این ویژگی برای مشاغلی که می خواهند از مزایای استفاده از بلاکچین استفاده کنند بسیار مفید است اما نمی خواهند داده های خود را برای همه عمومی کنند. از این گذشته ، برای یک تجارت مهم است که از داده های مهم تجاری وی محافظت شود. این همان چیزی است که آنها را منحصر به فرد کرده و موقعیت بازار خود را از نظر رقبا ایمن نگه می دارد.

 

بدون مجوز

سیستم ها یا شبکه های دفتر توزیع شده بدون مجوز ، شبکه های عمومی هستند. طبق تعریف ، کاربران برای شرکت در شبکه بدون مجوز نیازی به اجازه ندارند. سیستم دفتر توزیع شده برای انجام معاملات ، اعتبار سنجی بلوک ها و ایجاد اشکال دیگر از تعامل با شبکه برای همه آزاد است.

نکته کلیدی در اینجا آزادی است. بهترین مثال برای یک شبکه بدون مجوز ، خود بیت کوین است. این اولین ارز رمزنگاری شده بود که از فناوری بلاکچین – اجرای DLT – استفاده کرد. هرکسی می تواند بیت کوین ارسال کند یا آن را دریافت کند. صرف نظر از موقعیت مکانی ، قوانین و سایر عوامل حاکم بر نحوه انجام معاملات ، محدودیتی در مورد اینکه چه کسی می تواند از آن استفاده کند وجود ندارد..

 

ترکیبی

آخرین نوع DLT که ما در مورد آن بحث خواهیم کرد ، یک سیستم دفتر توزیع شده ترکیبی است. این شبکه هر دو شبکه غیر مجاز و مجاز را با هم ترکیب می کند و شبکه ای را ارائه می دهد که از هر دو شبکه بهره مند می شود. 

DLT های ترکیبی یک انتخاب عالی برای مشاغل است زیرا آنها می توانند در مورد جنبه هایی از سیستم که می خواهند عمومی کنند و کدام یک را خصوصی می خواهند تصمیم بگیرند. 

اگر می خواهید بیشتر بخوانید ، 4 نوع مختلف فناوری Blockchain را بررسی کنید & شبکه های

نقش سازوکار اجماع

در هسته هر فناوری دفتر کل توزیع شده ، سازوکارهای اجماع وجود دارد. این مکانیزم ها رویه ها و قواعد حاکم بر چگونگی اعتبارسنجی گره ها در یک شبکه دفتر توزیع شده هستند.

نکته دیگر اینکه فناوری DLT تصمیم گیری در مورد انتخاب گره هایی است که برای اعتبار سنجی انتخاب می شوند. بنابراین ، هنگامی که یک بلاک جدید تولید می شود ، گره ها را انتخاب می کند و وظیفه آنها را برای اعتبار سنجی بلاک تعیین می کند. همه اینها توسط سازوکار اجماعی انتخاب شده توسط شبکه توزیع شده اداره می شوند. 

همچنین ، اگر شبکه ای غیرمجاز باشد ، در این صورت گره ها برای اعتبار سنجی با یکدیگر رقابت می کنند. 

برخی از الگوریتم های اجماع رایج موجود در این کشور شامل اثبات کار ، اثبات سهام ، اثبات واگذاری سهام ، تحمل خطای بیزانس و غیره است..

اثبات کار (PoW)

اثبات کار محبوب ترین است این نرم افزار از محاسبات پرمصرفی استفاده می کند که معمای تنظیم شده توسط شبکه را حل می کند. با گذشت زمان ، معما از نظر محاسباتی پیچیده تر می شود و اعتبار سنجی گره ها را دشوار می کند.

این مشکلی است که بیت کوین در حال حاضر از آن عبور می کند. همچنین ، هیچ گره ای وجود ندارد که بتواند محاسبه را انجام دهد ، و از این رو قدرت محاسباتی برای حل معما ترکیب می شود.

به همین دلیل پاداش حل یک بلوک بین بازیکنان مختلف توزیع می شود و به همه انگیزه ای برای شرکت در این فرایند می دهد.

 

اثبات سهام (PoS)

اثبات سهام مسیر دیگری را برای حل مشکل اجماع انتخاب می کند. در PoS ، گره هایی با سهام موجود می توانند در روش اجماع شرکت کنند. این روش جایگزین از نظر انرژی کم مصرف است و بنابراین بسیاری از مشکلات PoW را حل می کند.

بنابراین ، اگر یک کاربر تصمیم بگیرد که آیا می خواهد در روش اجماع DLT که از PoS استفاده می کند شرکت کند ، لازم است برای مشارکت سرمایه گذاری کند.

الگوریتم های اجماع رایج دیگری نیز وجود دارد. برای جزئیات بیشتر ، پیشنهاد می کنیم مقاله مفصل ما را درباره این موضوع بخوانید: الگوریتم های اجماع: ریشه فناوری بلاکچین.

اکوسیستم DLT

برای درک بهتر فناوری های دفتر توزیع شده ، باید درمورد اکوسیستم آن نیز اطلاعاتی کسب کنیم. بنابراین ، چهار قسمت / جنبه مختلف از اکوسیستم فناوری دفتر کل توزیع شده وجود دارد. این شامل موارد زیر است: 

 • سخت افزار
 • نرم افزار
 • کسب و کار
 • پروتکل

سخت افزار

وقتی نوبت به سخت افزار می رسد ، یک اکوسیستم DLT به گره هایی نیاز دارد که بتوانند به عنوان دستگاه های ذخیره سازی ، سرورها یا رایانه ها عمل کنند.

همچنین ، گره ها می توانند سه حالت داشته باشند:

 • تولید گره های معتبر را مسدود کنید → در اینجا ، بلوک تولید گره های اعتبارسنجی کامل است. سپس این گره ها در روش اجماع شرکت می کنند و یک کپی از کل دفتر توزیع شده شامل همه معاملات دارند. 
 • گره های جزئی / نوری n گره های جزئی / نوری دارای یک لیست تراکنش محدود هستند که باعث عملکرد آنها می شود و در شبکه شرکت می کنند.
 • تولید گره های اعتبارسنجی کامل بدون بلوک → در صورت عدم بلوک ، آنها گره های اعتبارسنجی کاملی را تولید می کنند که در روند اجماع شرکت نمی کنند. آنها همچنین شامل کل دفتر توزیع شده با کلیه معاملات ممکن هستند.

نرم افزار

وقتی صحبت از نرم افزار می شود ، DLT از انواع مختلف برنامه های نرم افزاری استفاده می کند. در اکوسیستم نرم افزار DLT ، می توانید برنامه هایی را که با استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف از جمله جاوا ، C ++ ، Rust ، Go ، JavaScript ، Python و غیره نوشته می شوند ، پیدا کنید. همانطور که مشاهده می کنید DLT ها مختص زبان نیستند و براساس نیاز می توانند با هر زبان برنامه نویسی یا ابزاری کار کنند.

انتخاب زبان برنامه نویسی به ضعف و قدرت زبان بستگی دارد. 

وقتی صحبت از برنامه هایی است که روی DLT اجرا می شوند ، می توان آنها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • مالی → در اینجا ، پول را مدیریت و استفاده می کند

 • نیمه مالی → در این نوع ، فرآیند تجارت شامل پول است اما تمرکز اصلی انجام کارها است.
 • غیرمالی → در این نوع ، هیچ مبلغی وجود ندارد و تمرکز اصلی فرآیند کسب و کار انجام وظایف است.

توسعه تجاری

وقتی صحبت از جنبه توسعه تجارت می شود ، DLT باید از سرمایه گذاران ، کاربران ، شرکت ها ، توسعه دهندگان و تولیدکنندگان بلوک مراقبت کند..

همه ذینفعان برای انجام وظایف خود باید از برنامه ها ، خدمات و راه حل های DLT گرا استفاده کنند. به عنوان مثال ، سرمایه گذاران با تأمین بودجه لازم برای ایجاد و مدیریت اکوسیستم DLT در سازمان سرمایه گذاری می کنند. هدف آنها اطمینان از سود حاصل از سرمایه گذاری و همچنین موفقیت از نظر ماموریت یا چشم انداز تجارت است.

توسعه دهندگان با توسعه محصولات ، برنامه ها و خدمات سر و کار دارند. آنها این کار را با استفاده از پروتکل های شبکه و DLT انجام می دهند. آنها همچنین مسئول پشتیبانی فنی هستند.

تولیدکنندگان بلوک در روش اجماع DLT مشارکت فعال دارند. آنها گره های اعتبارسنجی کامل هستند و یک کپی کامل از دفتر توزیع شده دارند.

سرانجام ، شرکت های بزرگ از DLT برای انجام فعالیت های تجاری خود و ارائه ارزش به کاربران نهایی خود استفاده می کنند.

توسعه پروتکل

آخرین جنبه DLT که ما در مورد آن بحث خواهیم کرد ، توسعه پروتکل است. اینجاست که پروتکل DLT توسعه و مدیریت می شود. توسط دانشگاه و توسعه دهندگان کار می شود. این لایه از نحوه تعامل کلیدهای رمزنگاری با شبکه مراقبت می کند.

اجرای توزیع لجر

فناوری دفتر توزیع شده در طی سالهای گذشته شاهد اجرای چندگانه بوده است. با این حال ، چند مورد پیاده سازی وجود دارد که تأثیر بیشتری نسبت به سایر موارد دارند.

بیایید در زیر به چند مورد از آنها بپردازیم.

بلاکچین

یکی از نمونه های اصلی پیاده سازی دفتر توزیع شده ، بلاکچین است!

بلاکچین یک فناوری دفتر توزیع شده است که دنیا را به لرزه درآورد. در سال 2008 ، ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به جهانیان معرفی کرد. این فناوری از فناوری بلاکچین به دنیا استفاده می کند که همتا را قادر می سازد ارز دیجیتال را بدون نیاز به نهادی متمرکز ارسال و دریافت کنند.

همتایان شبکه بلاکچین را مدیریت کردند.

هنگامی که یک معامله انجام می شود ، به یک بلوک اختصاص داده می شود. برای تأیید معامله ، بلوک توسط استخراج می شود

بله ، تغییرناپذیری یکی از ویژگی های اصلی بلاکچین است.

ویژگی دیگری که زنجیره بلوک را بسیار شگفت انگیز می کند شفافیت است. تراکنش هایی که از طریق بلاکچین انجام می شود در صورت نیاز قابل ردیابی و اعتبارسنجی است. نوع زنجیره بلوکی مورد استفاده میزان شفافیت را تعیین می کند. به عنوان مثال ، بلاکچین خصوصی فقط شفافیت کاربرانی را که در شبکه ثبت نام کرده اند فراهم می کند. هر کسی که خارج از شبکه باشد نمی تواند معامله را با محدود نگه داشتن شفافیت مشاهده کند.

برای شبکه های عمومی ، شفافیت می تواند متفاوت عمل کند.

ما بلاکچین را در اعماق سایت خود تحت پوشش قرار داده ایم. بنابراین ، اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن هستید ، می توانید مقالات زیر را بررسی کنید.

 • Blockchain برای مبتدیان: راهنمای شروع کار
 • 6 ویژگی کلیدی Blockchain که باید درباره آنها بدانید!

کوردا

Corda یکی از پروژه های جالب منبع باز DLT است که با هدف تجارت انجام می شود. این بدان معنی است که حریم خصوصی دقیق کسب و کارها را با استفاده از قراردادهای هوشمند ارائه می دهد و همچنین از DLT با رویکرد مقرون به صرفه استفاده می کند.

Corda در مورد معاملات درون پلتفرم از روش دیگری استفاده می کند.

معاملات فقط به همتایان شرکت کننده در معامله انجام می شود.

این روش هنگام اعتبار سنجی معاملات باعث صرفه جویی در وقت ، انرژی و هزینه زیادی می شود. و به همین دلیل Corda یکی از بهترین راه حل های DLT برای مشاغل است.

 

اگر می خواهید درباره Corda بیشتر بدانید ، مقالات زیر را بررسی کنید.

 • Corda Blockchain: حاکم شرکت های مالی
 • آموزش نهایی Corda 2020

اتریوم

Ethereum نمونه شگفت انگیز دیگری از اجرای فن آوری دفتر توزیع شده است. بیت کوین ، اولین ارز رمزنگاری شده فناوری بلاکچین را پیاده سازی کرد. با این وجود فاقد کمال بود.

یکی از این نقایص استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار است زیرا برای محاسبه و اعتبارسنجی معاملات به انرژی زیادی نیاز داشت. به طور خلاصه ، اثبات کار سازگار با محیط زیست نیست.

اتریوم با ارائه یک روش اجماع جایگزین معروف به Proof of Stake ، آن را رفع کرد. 

همچنین قراردادهای هوشمند ، روشی برای خودکارسازی وظایف درون شبکه را معرفی کرد. این امر همچنین باعث ایجاد برنامه های غیرمتمرکز شده است که می توانند جنبه بزرگی از نیاز را به صورت خودکار انجام دهند.

اگر می خواهید درباره Ethereum بیشتر بدانید ، مقالات زیر را بررسی کنید.

 • Ethereum Smart Contracts Ultimate Guide
 • 30+ پرسش و پاسخ مصاحبه Ethereum

چرا DLT مهم است

فناوری های دفتر توزیع شده مهم هستند. ویژگی های کلیدی آنها مانند دسترسی ، نفوذناپذیری و مسئولیت پذیری ، آن را برای کسب و کارهای خارج از کشور مطلوب می کند. این یک روش برای ثبت سوابق است که تغییرناپذیری ، اعتماد و شفافیت گره های شرکت کننده در فرآیند را تسهیل می کند. در اینجا بیشتر بخوانید.

نتیجه

شکی نیست که دفترهای توزیع شده آینده هستند. به هر حال ، این یک مجموعه ویژگی عالی برای مشاغل خارج از کشور ارائه می دهد. همچنین این توانایی را دارد که مشکلات اساسی اجتماعی و اقتصادی را که جهان در حال حاضر از آن رنج می برد ، حل کند.

بنابراین ، نظر شما در مورد فناوری های دفتر توزیع شده چیست؟ فکر می کنید ما به سوال شما “DLT چیست؟” پاسخ داده ایم. نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

ما در حال گوش دادن.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector