Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Hyperledger Besu – Blockchain عمومی منبع باز Hyperledger

آیا به دنبال یادگیری Hyperledger Besu هستید؟ اگر این کار را انجام دهید ، پس به جای درست آمده اید.

دنیای بلاکچین با پروژه های مهیج در حال شکوفایی است. همه چیز در مورد ارائه بهترین راه حل برای شرکت هایی است که می خواهند از بلاکچین استفاده کنند.

هایپرلجر یکی از بزرگترین پروژه های DLT موجود در آن است. این یک همکاری منبع باز است تا بهترین تلاش را برای پیشرفت فناوری بلاکچین داشته باشد. با تلاش جهانی ، بنیاد لینوکس می خواهد چارچوبی ایجاد کند که شرکت ها بتوانند از آن در سراسر جهان پیروی کنند. رهبران مختلف از بخشهای مختلف از جمله بانکداری ، زنجیره تأمین ، تولید ، امور مالی و فناوری در این پروژه شرکت می کنند.

هایپرلجر شامل چندین پروژه از جمله محبوب ترین پارچه هایپرلجر است.

با Hyperledger Besu آشنا شوید ، یک پروژه منبع باز جدید که اخیراً به لیست پروژه های Hyperledger اضافه شده است. 

Hyperledger Besu چیست?

Hyperledger Besu اولین پروژه بلاک چین عمومی است که به طور رسمی به Hyperledger پیوست. قبل از تصاحب ، آن را به عنوان ConsenSys ’Pantheon می شناسند. عضو جدید اولین بار برای اضافه شدن به عضو کنسرسیوم در تاریخ 8 اوت پیشنهاد شد.

این یک قدم بزرگ است ، با توجه به اینکه ما در کنسرسیوم پروژه های خوبی از جمله Hyperledger Fabric و Hyperledger Sawtooth داریم ، به ترتیب توسط IBM و Intel پشتیبانی می شوند.

در تاریخ 29 اوت 2019 ، Hyperledger Besu اعلام شد که بخشی از کنسرسیوم است. با توجه به اینکه اولین بلاک چین عمومی است که به صفوف Hyperledger پیوست که فقط بلاک چین های مجاز در آن عضویت دارند ، این یک اضافه عالی بود.. 

بنابراین ، Hyperledger Besu چیست?

این یک مشتری Ethereum منبع باز است که با مجوز Apache 2.0 توسعه یافته است. همچنین به زبان جاوا نوشته شده و از شبکه عمومی Ethereum استفاده می کند. سایر فناوری های کلیدی مورد استفاده برای عملکرد Besu شامل Gorli ، Rinkeby و Ropsten است.

وقتی نوبت به روش اجماع می رسد ، از اثبات اقتدار (Clique و IBFT 2.0) و اثبات کار (Ethash) استفاده می شود.

در کل ، این یک راه حل عالی است که به شما اجازه می دهد شرکت ها برنامه های مقیاس پذیر و با کارایی بالا را در یک شبکه خصوصی ایجاد کنند. علاوه بر این ، با پشتیبانی مجوز و حریم خصوصی نیز همراه است.

مشتری Ethereum چیست?


اگر توجه کرده باشید ، می دانید که ما از Besu به عنوان مشتری Ethereum نام بردیم. بنابراین ، مشتری Ethereum چیست؟ بیایید کشف کنیم.

مشتری Ethereum نرم افزاری است که برای پیاده سازی پروتکل Ethereum استفاده می شود. به عبارت ساده می توان از آن برای انجام کارهای زیر استفاده کرد:

 • برای پردازش معاملات ، یک محیط اجرا در بلاک چین Ethereum ایجاد کنید
 • ذخیره سازی مداوم داده ها از جمله ذخیره سازی اجرای معامله
 • ارتباط بین peer to peer (P2P) بین گره ها را فعال کنید
 • API ها را برای توسعه امن و تعامل بلاکچین ارائه می دهد.

با Hyperledger Besu چه کارهایی می توانید انجام دهید؟ موارد استفاده از Hyperledger Besu

برای اینکه درک بهتری از بلاک چین Hyperledger Besu داشته باشید ، بیایید کارهایی را که می توان با استفاده از شبکه Hyperledger Besu انجام داد ، یاد بگیریم..

اولین چیزی که در مورد Besu مشاهده خواهید کرد رابط خط فرمان آن است. همچنین API JSON-RPC را ارائه می دهد. از این دو می توان برای نظارت ، اشکال زدایی ، نگهداری و اجرای گره ها در شبکه Ethereum استفاده کرد.

به طور خلاصه ، می توان از آن برای مواردی استفاده کرد که شباهت زیادی به توانایی شبکه Ethereum دارند:

 • توسعه برنامه غیرمتمرکز (dApp)
 • توسعه قرارداد هوشمند
 • استخراج اتر

وقتی نوبت به پشتیبانی فناوری می رسد ، ابزارهای متداولی برای توسعه dApp و توسعه قرارداد هوشمند ارائه می دهد. این برنامه از ابزارهایی مانند Remix ، Truffle و web3j پشتیبانی می کند. با این حال ، ممکن است پشتیبانی مدیریت کلیدی را در Besu پیدا نکنید. برای این منظور ، شما باید از EthSigner استفاده کنید که بی عیب و نقص با آن کار می کند و ابزاری را برای مدیریت صحیح کلید در اختیار شما قرار می دهد. شبکه Hyperledger Besu برای نیازهای سازمانی ایده آل است ، به این معنی که موارد استفاده Hyperledger Besu زیادی وجود دارد.

ویژگی های کلیدی Besu: Hyperledger Besu چگونه کار می کند

اکنون که قدرت درک ما از شبکه Hyperledger Besu تقویت شده است ، اکنون زمان آن رسیده است که در مورد ویژگی های آن بحث کنیم. با مرور ویژگی ها ، همچنین می توانید درک کنید که چه چیزی Besu را به عنوان یکی از اعضای مهم کنسرسیوم Hyperledger.

مشخصات EEA (Enterprise Ethereum Alliance)

→ مشخصات EEA (Enterprise Ethereum Alliance) را پیاده سازی می کند. مشخصات تضمین می کند که می تواند با سایر پروژه های Ethereum که می توانند بسته و منبع باز باشند ارتباط برقرار کند. مشخصات بسیار مهم است زیرا اطمینان می دهد که پروژه ها نگران مسائل قفل فروشنده نباشند. علاوه بر این ، شما همچنین رابط استاندارد برای ساخت برنامه های یکپارچه را دریافت می کنید. Besu با EEA عالی کار می کند و در ارائه ویژگی های سازمانی موفق است.

EVM (ماشین مجازی Ethereum)

EVM هسته اصلی زنجیره بلوک Hyperledger Besu است. تورینگ کامل است. این امر در اجرای قرارداد هوشمند از طریق معاملات بلاکچین Ethereum کمک می کند.

الگوریتم های اجماع

Hyperledger Besu گزینه های خوبی را هنگام الگوریتم اجماع ارائه می دهد. خارج از جعبه ، شما از هر دو الگوریتم اجماع اثبات کار و اثبات اقتدار پشتیبانی می کنید. از الگوریتم ها برای انجام معاملات در شبکه Ethereum استفاده می شود.

اثبات کار → با اثبات کار ، استخراج کنندگان می توانند فعالیت های استخراج را در شبکه اصلی Ethereum انجام دهند. برای این منظور ، از Ethash استفاده می شود.

Proof of Authority → برای اثبات اقتدار ، شما چندین پروتکل PoA دریافت می کنید. اگر نمی دانید ، PoA فقط در صورتی کار می کند که بین گره های شرکت کننده در شبکه اطمینان قبلی ایجاد شده باشد. به همین دلیل الگوریتم های PoA برای شبکه های مجاز ، به ویژه آنهایی که توسط شرکت ها پیاده سازی می شوند ، ایده آل هستند. 

 • خارج از جعبه ، می توانید از IBFT 2.0 استفاده کنید. حسابهای تأیید شده از بلوک ها و اعتبارسنجی تراکنش مراقبت می کنند. حساب های تأیید شده به عنوان اعتبارسنج شناخته می شوند. سپس گروه اعتبارسنج ها به عنوان یک نهاد قدرت عمل می کنند ، جایی که می توانند به اضافه یا حذف اعتبار سنج ها رأی دهند. یک محدودیت این است که IBFT 2.0 به چنگال اجازه نمی دهد و همیشه یک زنجیره اصلی وجود دارد.
 • Clique یک الگوریتم محافظتی است که تحمل خطا را تضمین می کند. می تواند تا نیمی از اعتبار سنج ها را تحمل کند. برای IBFT 2.0 ، برای ادامه روند ایجاد بلوک ، لازم است حداقل 2/3 اعتبار سنج را اجرا کنید.

ذخیره سازی

شبکه Hyperledger Besu در هنگام ارائه پشتیبانی ذخیره سازی انعطاف پذیر است. درست مثل سایر راه حل های بلاکچین ، از رویکرد مقدار کلیدی نیز بهره می برد. خارج از جعبه ، از پایگاه داده RocksDB با مقدار کلید استفاده می کند. این به ایجاد ماندگاری داده کمک می کند. داده های ذخیره شده ، می توانند به دو زیر گروه تقسیم شوند.

بلاکچین

head از هدرهای بلوک برای تشکیل زنجیره استفاده می شود. اطلاعات موجود در سرآیند بلوک برای تأیید رمزنگاری وضعیت بلاکچین استفاده می شود.

bodies از طرف دیگر ، بدنه های بلوک شامل لیست معاملات سفارش برای هر بلوک است

ad فراداده اجرای معامله در رسید معامله ذخیره می شود.

دولت جهانی

has هش stateRoot توسط هر هدر بلوک برای ارجاع به حالت جهانی استفاده می شود.

→ این نقشه برداری از حساب ها برای آدرس دهی است

balance مانده اتر در حسابهای متعلق به خارج ذخیره می شود

contracts قراردادهای هوشمند حاوی کد و فضای ذخیره سازی است

شبکه P2P

وقتی نوبت به شبکه P2P می رسد ، Besu پروتکل شبکه devp2p Ethereum را پیاده سازی می کند. پروتکل ارتباط بین مشتری را تضمین می کند. همچنین به عنوان یک زیر پروتکل اضافی IBFT2 عمل می کند. این کشف با استفاده از پروتکل مبتنی بر UDP ، مشابه کاری که یک شبکه اینترنت انجام می دهد ، انجام شده است. برای ارتباطات ، از RLPx – یک پروتکل مبتنی بر TCP – استفاده می کند. از طرف دیگر ، RLPx از زیر پروتکل های مختلفی از جمله پروتکل سیم ETH (برای همگام سازی حالت معامله) و پروتکل فرعی IBF (برای تصمیم گیری اجماع) استفاده می کند.

رابط کاربر برنامه های کاربردی

Besu با API های عالی ارائه می شود. API های ارائه شده از طریق پروتکل HTTP و WebSocket شامل API های EEA JSON-RPC و API های شبکه اصلی Ethereum است. همچنین از GraphQL API پشتیبانی می کند.

نظارت بر

زنجیره بلوک Hyperledger Besu از ویژگی های نظارت – از جمله نظارت بر عملکرد شبکه و گره پشتیبانی می کند. پرومتئوس برای نظارت بر عملکرد گره استفاده می شود. همچنین ، از روش JSON-RPC API می توان برای اشکال زدایی_مترها استفاده کرد.

وقتی نوبت به عملکرد شبکه می رسد ، از ابزارهای Alethi از جمله EthStats Network Monitor یا Block Explorer استفاده می شود.

حریم خصوصی

برای حفظ حریم خصوصی ، Besu یک مدیر معامله خصوصی ارائه می دهد. این اطمینان را می دهد که طرفین درگیر در معامله نگران سرقت هویت یا نشت اطلاعات نباشند.

اجازه دادن

در آخر ، این مدیریت مجوز مناسب را ارائه می دهد که اطمینان حاصل می کند فقط گره هایی که مجاز به شرکت هستند. 

Hyperledger Besu Architecture

معماری Hyperledger Besu ساده و موثر است. ما در مورد بخشهای اصلی در مورد کلیه اجزای اصلی بحث کرده ایم.

سه م keyلفه اصلی Besu شامل موارد زیر است.

 • ذخیره سازی
 • هسته اتریوم
 • شبکه سازی

بیایید ابتدا در مورد هسته Ethereum بحث کنیم. هسته اصلی از ماشین مجازی Ethereum (EVM) تشکیل شده است. این مسئول هرگونه انجام معاملات است. در بالای EVM ، پردازنده Tx وجود دارد که به عملکرد موثر و موثر EVM کمک می کند.

روشهای اجماع نیز بخشی از هسته Ethereum است. در اینجا روشهای اجماعی از جمله PoW ، Clique و IBFT2 داریم. دو جز components اصلی دیگر هسته اتریوم شامل این موارد هستند

 • استخر معاملات pool استخر معاملات اطلاعات مربوط به معاملات را ذخیره می کند
 • Synchronizer → به همگام سازی همه گره ها و شبکه کمک می کند.

عجیب ، ما بلاکچین و دولت جهانی داریم. دولت جهانی متشکل از حالت حساب ، ذخیره حساب و ذخیره کد است.

سرانجام ، شبکه ای وجود دارد که با استفاده از پروتکل Ethereum devp2p کار می کند. چهار م mainلفه اصلی شامل

 • کشف
 • RLPx
 • پروتکل فرعی ETH
 • پروتکل فرعی IBF

سیستم مورد نیاز برای Besu

زنجیره بلوک Hyperledger Besu در مورد نیازهای سیستم بسیار انعطاف پذیر است. از آنجا که شبکه ها می توانند ماهیتی پویا داشته باشند ، از جمله اندازه دولت جهانی ، تعداد معاملات ، محدودیت گاز بلوک و پیچیدگی سوالات ، نیاز سیستم می تواند بسیار متفاوت باشد. 

اما در بیشتر موارد به موارد زیر نیاز دارید.

 • 4 گیگابایت RAM اگر تصمیم دارید Ethereum Mainnet را اجرا کنید ، به 8 گیگابایت حافظه رم نیاز دارید
 • از نظر فضای دیسک ، هنگام کار با شبکه اصلی Ethereum به حداقل 3 ترابایت برای همگام سازی کامل نیاز دارید

اگر هنوز گیج هستید ، باید از Prometheus برای کنترل دقیق گره برای دانستن دقیق دیسک و نیازهای CPU استفاده کنید. همچنین ، داشبورد Grafana با Besu کار می کند ، که می توانید برای نظارت بر آن از آن استفاده کنید.

نقشه راه Hyperledger Besu

این واقعیت که از اکتبر 2018 به صورت منبع آزاد در دسترس است ، اکنون برای مشارکت هرکسی باز است. نقشه راه Hyperledger Besu جالب به نظر می رسد. در زیر مهمترین نقاط عطف نقشه راه است که هدف آنها است.

groups ایجاد گروه های حفظ حریم خصوصی ، مجوز حساب ، اجازه UI ، ارتقا network شبکه استانبول

: Hyperledger Besu 1.2 ، 31 ژوئیه 2019

Support پشتیبانی جریان ، نظارت سفارشی برای IBFT ، حاکمیت مجاز: Hyperledger Besu 1.3 ، 07 اکتبر 2019

client مشتری شبکه چند Ethereum ، گروه Cross-Privacy ، ویژگی های پیشرفته حریم خصوصی ، ادغام سازمانی ، Ethereum 2.0 ، اوایل سال 2020.

نصب توزیع باینری ، ساخت از منبع و شروع Besu

در این بخش ، ما با نحوه نصب Besu ، ساخت و راه اندازی آن در MacOS و سایر سیستم عامل ها آشنا می شویم.

نصب توزیع باینری

اگر از سیستم عامل Mac استفاده می کنید ، باید آن را داشته باشید Homebrew و Java JDK برای شروع کار. شما همچنین به Java 11+ نیاز دارید زیرا نسخه های قبلی Java پشتیبانی نمی شوند.

اکنون ، برای نصب با استفاده از Homebrew ، دستور زیر را اجرا کنید.

شیر hyperledger / besu را دم کنید

دم کن بسو نصب کن

برای بررسی اینکه Besu با موفقیت نصب شده است ، با دستور زیر بررسی کنید.

besu – کمک

اگر از یونیکس / لینوکس / ویندوز استفاده می کنید ، می توانید Besu را بارگیری کنید باینری های بسته بندی شده. پس از بارگیری ، پرونده ها را باز کرده و به دایرکتوری besu بروید. 

برای تأیید نصب Besu به درستی ، از besu – کمک فرمان دادن.

ساخت از منبع

برای ساخت Besu از منبع ، باید مخزن Besu را شبیه سازی کنید.

git clone – بازگشتی https://github.com/hyperledger/besu.git

پس از انجام شبیه سازی ، با استفاده از دستور زیر آزمایشات را حذف خواهیم کرد:

./ gradlew ساخت -x آزمون

اکنون ، با استفاده از دستور به فهرست توزیع مراجعه کنید:

cd build / distributons /

از آنجا ، باید بایگانی توزیع را با استفاده از دستور زیر گسترش دهید.

tar -xzf besu-.tar.gz

با گسترش پرونده ها ، اکنون به پوشه جدید بروید.

سی دی besu- /

bin / besu – کمک

اگر آخرین دستور با موفقیت اجرا شود ، شما با موفقیت از منبع ساخته اید.

برای ویندوز ، روند تقریبا یکسان است. شما با شبیه سازی مخزن ، حذف آزمایشات ، رفتن به فهرست توزیع ، گسترش آن و سپس در نهایت بررسی اینکه آیا نصب موفقیت آمیز است یا خیر ، شروع می کنید.

شروع Besu

عالی ، اکنون که Besu را از قبل نصب کرده ایم ، اکنون باید آن را اجرا کنیم. برای شروع ، باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • داده بلوک محلی
 • پیکربندی پیدایش
 • تأیید کنید Node در حال اجرا است یا خیر
 • گره را برای آزمایش اجرا کنید

اولین قدم تنظیم داده های بلاک محلی است. اگر به شبکه قبلی متصل شده اید ، باید اطلاعات بلوک محلی را از بین ببرید. همچنین می توانید گزینه –data-path را برای تعیین داده های جدید بلوک محلی پیکربندی کنید. 

می توانید داده های بلاک محلی را از فهرست besu / build / توزیع / besu- حذف کنید. در آنجا ، دایرکتوری پایگاه داده را حذف کنید ، و شما خوب هستید!

اگر از Mainnet ، Goerli ، Rinkeby یا Ropsten استفاده می کنید ، هنگام اتصال با آنها پیکربندی Genesis مشخص می شود. 

همچنین ، می توانید ویژگی –network = dev را تعیین کنید تا پیکربندی پیدایش را با راه اندازهای خالی آغاز کند. همچنین ، پیکربندی پیدایش را با یک مشکل کم ثابت تنظیم می کند.

برای تأیید اینکه گره در حال اجرا است ، باید از گزینه –rpc – http استفاده کنید. پس از اتمام کار از cURL استفاده کنید و سپس با روشهای JSON-RPC API تماس بگیرید. اگر پاسخی وجود داشته باشد ، گره در حال اجرا است.

در آخر ، برای اجرای گره برای آزمایش ، باید از دستور زیر استفاده کنید

besu –network = dev –miner-enabled-miner-coinbase = 0xfe3b557e8fb62b89f4916b721be55ceb828dbd73 –rpc-http-cors-origins = ”all” –host-whitelist = ”*” –rpc-ws-enabled-rpc-http-enabled-rpc-http-http مسیر = / tmp / tmpDatdir

حفظ حریم خصوصی در هایپرلجر Besu

شبکه های مجاز به دلیل خصوصیات حریم خصوصی شناخته می شوند. Besu هیچ تفاوتی ندارد زیرا گزینه های عالی حفظ حریم خصوصی را خارج از جعبه ارائه می دهد. با Besu می توانید استفاده کنید حریم خصوصی سازگار با EEA یا بسو-حریم خصوصی گسترده.

برای ایجاد و مدیریت گروه های حریم خصوصی ، می توانید از روش های JSON-RPC API موجود استفاده کنید. از این روش ها می توان برای ایجاد و مدیریت گروه های حفظ حریم خصوصی استفاده کرد

 • priv_createPrivacyGroup
 • priv_findPrivacyGroup
 • priv_deletePrivacyGroup

وقتی صحبت از معاملات می شود ، Besu فقط معاملات محدود را اجرا می کند. این کار برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی و حفظ حریم خصوصی معاملات انجام می شود.

معاملات توسط یک کلید خاص یا یک کلید تصادفی امضا می شوند. اگر می خواهید با یک کلید خاص وارد سیستم شوید ، پس باید از پرونده -Privacy-Marker-Sign-Signing-Key که با Hyperledger Besu در دسترس است استفاده کنید. 

اگر علاقه مند هستید ، می توانید یک آموزش دقیق در مورد نحوه پیکربندی شبکه معاملات خصوصی را بررسی کنید اینجا. در این آموزش ، Orion را می توانید یکی از پیش نیازهای شروع کار قرار دهید.

اجازه در Hyperledger Besu

مجوز بخش مهمی از هر چارچوب بلاکچین سازمانی است. در مورد Besu هم همینطور است. هر شبکه مجاز در اطراف ایده اجازه فقط گره های خاص احاطه شده است. آنها با انجام معامله یا اجازه دادن به معاملات ، مشارکت می کنند و شبکه را فعال می کنند. 

در مورد شبکه نظیر به نظیر ، لازم است قوانینی در مورد گره ها اعمال شود تا اجازه انجام شود. واضح است که قبل از فعال شدن یک شبکه مجاز ، برای حضور در سطح مورد نیاز سطح اطمینان است. برای اطمینان از اینکه بازیگران بد در اینجا کمترین نقش را دارند ، باید اقدامات احتیاطی انجام شود. به عنوان مثال ، بازیگران منفی تنها نمی توانند بر تصمیم گیری شبکه تأثیر بگذارند. قوانین و مقررات مناسب همچنین می تواند به شناسایی بازیگران بد و حذف آنها هنگام انجام اقدامات سو remove کمک کند.

به غیر از مجوزهای گره ، گزینه مجوزهای حساب نیز وجود دارد که قوانین و مقررات بیشتری را اعمال می کند. از مجوز حساب می توان برای اعمال الزامات هویت و پردازش استفاده کرد. همچنین به تعلیق حساب ها ، قرار دادن قرارداد سیاه در لیست سیاه و محدود کردن حساب هنگام انجام اقدامات کمک می کند.

زنجیره بلوک Hyperledger Besu هم محلی و هم زنجیره ای را فراهم می کند.

اجازه محلی در سطح گره انجام می شود. برای پیاده سازی آن ، از یک فایل پیکربندی مجوزها استفاده می شود. از آنجا که مجوزها محلی هستند ، بر شبکه تأثیر نمی گذارند. این در مورد نحوه عملکرد گره – که مستقل از بقیه شبکه هستند – مفید است. همچنین در صورت بروز خطا لازم است از گره ها محافظت شود.

مجوز Onchain, از طرف دیگر ، در قراردادهای هوشمند کدگذاری می شوند. مجوز Onchain در سراسر شبکه است و همه گره ها می توانند آن را بخوانند و به روز کنند. اجازه Onchain فقط با هماهنگی قابل اصلاح یا به روزرسانی است. همچنین ، پس از به روزرسانی ، در سراسر شبکه اعمال می شود.

عنوان: نحوه عملکرد محلی و OnChain چگونه کار می کند

همچنین می توانید دنبال کنید این راهنما برای دانستن چگونگی راه اندازی شبکه مجاز در Besu.

موارد دیگری که قابل ذکر است

Hyperledger Besu GitHub: اگر فکر می کنید می توانید به Hyperledger Besu کمک کنید ، می توانید مخزن Hyperledger Besu GitHub را بررسی کنید اینجا.

در حال حاضر ، بهترین دوره Hyperledger در Besu وجود ندارد و به همین دلیل می توانید اسناد و مدارک کاربر را نیز بررسی کنید اینجا. آنها آموزشهای کاملی در مورد نحوه راه اندازی سریع شبکه ها یا نحوه ایجاد یک شبکه خصوصی دارند.

نتیجه

این ما را به انتهای راهنمای شروع Hyperledger Besu می رساند. در اینجا موارد زیادی در مورد Besu را بیان کردیم.

ما به زودی Hyperledger Fabric vs Besu را پوشش خواهیم داد. مشترک شدن در خبرنامه ما را فراموش نکنید.

همچنین ، نظر شما در مورد آن چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector