Hyperledger vs Ethereum: برخورد دو فناوری در حال ظهور

این مقاله دو محبوب ترین سیستم عامل بلاکچین – Hyperledger و Ethereum را به همراه مفاهیم اساسی این دو سیستم عامل مقایسه می کند..

با ادامه روند نیاز به فناوری بلاکچین و راه حل های همراه ، تقاضا برای بلاکچین های سازمانی در حال افزایش است. در حال حاضر ، سیستم عامل هایی مانند Hyperledger و Ethereum پیشرفت های چشمگیری در این راستا داشته اند. بنابراین ، تعجب آور نیست که شما به این فکر می کنید که کدام بستر می تواند برای نیازهای شما مناسب باشد. بنابراین ، ما مقایسه Hyperledger vs Ethereum را برای شما به ارمغان می آوریم.

مطمئناً به شما کمک می کند تا یک انتخاب درست داشته باشید. بنابراین ، بیایید شروع کنیم!

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Blockchains سازمانی

برخورد دو فناوری نوظهور

برخی از فناوری های نوظهور شامل هوش مصنوعی (AI) ، رباتیک ، واقعیت مجازی (واقعیت مجازی) ، واقعیت افزوده (AR) و سایر فناوری ها وجود دارد. کاملاً منصفانه است که بگوییم تک تک قیمت های فناوری با مجموعه ای از ویژگی های خاص خود همراه است?

به طور خاص تمام این فن آوری ها به دلیل نیاز به بازار بوجود آمده اند. اما فکر می کنم شما قبلاً هم می دانید که بلاکچین به روشی معمولی ظهور نکرده است.

بلاکچین به عنوان فناوری زیربنایی بیت کوین ایجاد شد و بعداً هزاران ارز رمزنگاری شده شروع به استفاده از آن کردند. بنیاد Ethereum با معرفی قراردادهای هوشمند این فناوری را یک درجه بالاتر برد. با استفاده از این راه حل ، کاربران می توانند بدون نیاز به نهادی مرکزی برای اجرای اعتماد ، معاملات خود را مستقیماً انجام دهند.

Ethereum به همه کاربردها نوع جدیدی از ویژگی ها را داده و سعی دارد جریان های معمول در بلاکچین اصلی را پشت سر بگذارد. اما اکنون این فناوری مورد توجه شرکت های قدیمی قرار گرفته است. با این حال ، با جنبه عمومی فن آوری ، آنها نمی توانند به درستی از آن استفاده کنند.

و بنابراین ، ما هایپرلجر داریم. هایپرلجر با مجموعه مربوط به حریم خصوصی که یک شرکت می تواند هرگز نیاز داشته باشد ، ارائه شد.

برای این منظور ، سیستم عامل های بلاکچین سازمانی برای کمک به شرکت ها در استقرار این فناوری ظاهر شدند.

سیستم عامل های بلاکچین سازمانی برخی از چالش های اصلی استفاده از فناوری بلاکچین را در سطح سازمانی حل می کنند. قابل توجه است که این سیستم عامل ها به شرکت ها کمک می کنند تا داده های خود را خصوصی نگه دارند تا به موجب آن هر عضو سیستم عامل مجوز دسترسی به سیستم عامل را بدست آورد..

جالب اینجاست که فناوری بلاکچین توسط یک جامعه غیرمتمرکز ساخته شده است که در آن تمام اطلاعات ثبت شده در دفتر عمومی است و بین همه کاربران توزیع می شود. این جایی است که بلاکچین نام دیگر خود را به عنوان فناوری دفتر توزیع شده (DLT) می گیرد.

هایپرلجر در مقابل اتریوم


هایپرلجر چیست?

بنیاد لینوکس ایده ایجاد هابی را ارائه داد که بستری را برای تلاش های منبع باز برای شخصی سازی بلاکچین برای کار در شرکت ها فراهم می کند. زنجیره بلوک Hyperledger شرکت کنندگان مشهوری مانند IBM را که به دنبال بهره برداری از پتانسیل این فناوری هستند ، گرد هم می آورد. درست مانند Ethereum ، هایپرلجر نیز بستر را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا برنامه هایی را ارائه دهند که راه حل های هوشمندانه ای را برای صنایع مختلف ارائه دهند.

برخلاف سایر سیستم عامل ها ، هایپرلجر کمی متفاوت است. آنها پروژه های زیادی را در چمدان خود دارند و همه این سیستم عامل ها دارای طراحی مدولار هستند. بنابراین ، در بسیاری از موارد ، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که ویژگی مورد نظر خود را به برق متصل کرده و استفاده از آن را شروع کنید.

این پروژه در دسامبر 2015 تأسیس شد ، از سکه ای مانند Ethereum پشتیبانی نمی کند. قابل ذکر است ، هایپرلجر ایده کاملا متفاوتی از یک شبکه بلاکچین ارائه می دهد که در هسته اصلی آن معامله ای نیست. این بدان معناست که همتایان درون اکوسیستم هایپرلجر شرکت های مختلفی هستند که به دنبال بهره برداری از این فناوری هستند.

پروژه های هایپرلجر

Hyperledger سازگارترین شبکه بلاکچین سازمانی در مقایسه با رقبایی مانند Corda و Ethereum است. علاوه بر این ، این شبکه در صنایعی که متکی به زنجیره های تأمین پیچیده و پیچیده مستعد شکست و عدم یکپارچگی هستند کاملاً محبوب است..

همچنین ، هایپرلجر چند شریک دارد که هر یک علاقه مند به استفاده از DLT برای حل برخی مشکلات هستند. بیش از 260 عضو وجود دارد و سالانه صدها پروژه منفرد بر اساس Hyperledger ساخته می شود.

در تمام این پروژه های هایپرلجر ، هر یک بر روی یک مسئله خاص تمرکز دارند. برخی از آنها شامل Hyperledger Explorer است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا سلامت سیستم عامل های خود را ببینند. قابل ذکر است ، Hyperledger Explorer مانند Google Chrome عمل می کند که در آن کاربران می توانند اطلاعات مختلف ذخیره شده در یک دفتر عمومی را کاوش کنند.

پروژه دیگر Hyperledger Sawtooth است که هدف آن ارائه راه حل هایی برای صنعت مالی و همچنین اینترنت اشیا (IoT) است. این پلتفرم که توسط اینتل ایجاد شده است ، از سازوکار اجماعی استفاده می کند که متفاوت از سیستم عامل های بلاکچین سنتی است. به عنوان مثال ، شبکه بیت کوین از مکانیسم اثبات کار (PoW) استفاده می کند. برعکس ، Sawtooth Lake برای تسهیل معاملات از الگوریتم Proof of Elapsed Time (PoET) استفاده می کند.

در میان دیگر پروژه های هایپرلجر ، Hyperledger Fabric محبوب ترین است. آنچه Fabric را از سایر سیستم عامل های اکوسیستم Hyperledger متمایز می کند این است که این توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با استفاده از زبان های برنامه نویسی عمومی مانند Go ، Java و Node.js برنامه هایی ایجاد کنند..

با این حال ، در سایر سیستم عامل های بلاکچین ، ما عمدتا می بینیم که توسعه دهندگان از زبان های خاص دامنه مانند C ++ ، COBOL ، Python و غیره استفاده می کنند..

مقایسه بین Hyperledger Fabric vs Sawtooth vs Composer.

پارچه هایپرلجر

Hyperledger Fabric از معماری تشکیل شده است که به راحتی قابل تنظیم و کاملاً مدولار است. درک چنین معماری آسان است و توسعه دهندگان می توانند با خیالی راحت کار خود را انجام دهند.

به همین ترتیب ، توسعه دهندگان همه کاره بودن را تجربه می کنند و می توانند بستر را برای موارد مختلف استفاده در صنایعی مانند بهداشت و درمان ، بیمه ، بانک ، زنجیره تأمین و غیره بهینه کنند. این پلت فرم با راه حل هایی مانند TradeLens که قبلاً برای تسهیل فعالیت در صنعت حمل و نقل به کار گرفته شده است ، در زمینه های گفته شده نوآوری ها را پیش می برد.

مانند Ethereum ، IBM Hyperledger (Hyperledger Fabric) از قراردادهای هوشمند برای تسهیل معاملات بین همسالان استفاده می کند. همچنین ، این بستر از کاربران می خواهد قبل از دسترسی ، هویت خود را تأیید کنند تا اطمینان حاصل شود که اعتماد حفظ می شود.

اتریوم چیست?

Ethereum یکی از مهمترین تکرارهای شبکه بلاکچین بیت کوین است. Ethereum به عنوان یک بلاکچین عمومی به دلایلی که قبلاً ذکر شد برای اهداف شرکتی مناسب نیست. بنابراین ، برخی از توسعه دهندگان و تعداد انگشت شماری از شرکت ها گرد هم آمدند تا Enterprise Ethereum را توسعه دهند که می تواند به شرکت ها در بهره برداری از بلاکچین کمک کند..

بعداً ، Enterprise Ethereum Alliance متولد شد. به ویژه ، این اتحاد سفارشی سازی شبکه بلاک چین Ethereum برای اعمال در صنایع است. بنابراین ، این یک سناریو برنده است ، نه?

قابل ذکر است ، شرکت ها مایلند از قابلیت قرارداد هوشمند Ethereum برای افزایش اعتماد به معاملات تجاری خود استفاده کنند. علاوه بر این ، شرکت ها می توانند از ویژگی های دیگر مانند تغییرناپذیری داده ها ، شفافیت و یکپارچگی داده ها برای پیگیری عملیات در سراسر زنجیره های تأمین خود بهره برداری کنند..

در حال حاضر ، EEA دارای برخی از شرکای صنعت بالا از جمله Accenture ، Microsoft ، British Petroleum و J.P. Morgan است & تعقیب. علاوه بر این ، همه این صنایع از انواع مختلفی از صنایع ناشی می شوند. این سازمان ها می خواهند به طور کلی تنوع بلاکچین را افزایش دهند. بنابراین ، Ethereum می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

پروژه های مبتنی بر معماری Ethereum

اعضای اتحاد در حال اصلاح بستر Ethereum هستند تا بتوانند پیشنهادهای درجه شرکتی را ارائه دهند. بنابراین ، فروشندگان زیادی را مشاهده خواهید کرد که راه حل سازمانی Ethereum را ارائه می دهند ، که اکثرا یک نسخه اصلاح شده متناسب با نیاز شما است.

به عنوان مثال ، مایکروسافت یک تابع blockchain را در پلتفرم Microsoft Azure خود ایجاد کرد تا به توسعه دهندگان امکان ایجاد برنامه برای شرکت ها را بدهد. علاوه بر این ، Microsoft Azure Blockchain-as-a-Service (BaaS) را به کار می گیرد به گونه ای که فناوری به ساده سازی عملیات تجاری کمک می کند.

این فقط نمونه ای از فروشندگان Ethereum است. هدف اصلی آنها تمرکز بر توسعه راه حل های استاندارد منبع باز بلاکچین برای شرکت است. از این طریق ، آنها می خواهند اعتماد بین مشاغل و مصرف کنندگان را جلب کنند. در حال حاضر ، آنها بیش از 350 عضو در زیر بال خود دارند.

سکوی حد نصاب

یکی دیگر از پلتفرم های محبوب مبتنی بر Ethereum ، J.P. Morgan’s Quorum است. طبق اطلاعات بانک ، Quorum یک شبکه بلاک چین خصوصی است که بر روی Ethereum ساخته شده و روی راه حل های سازمانی تمرکز دارد. قابل توجه ، این پلتفرم تعصب واضحی نسبت به صنعت مالی دارد.

در اینجا ، توسعه دهندگان می توانند برنامه هایی ایجاد کنند که به سرعت تراکنش بالا و همچنین امنیت تضمین شده نیاز دارند. طبق گفته تیم پشتیبان Quorum ، این پلتفرم پاسخ به چالش های مختلفی را که بلاکچین برای تصویب شرکت با آن روبرو است ارائه می دهد.

پلت فرم Quorum بر روی سه رکن اساسی قرار دارد که جی پی مورگان معتقد است سایر سیستم عامل ها برای به دست آوردن تصویب شرکت های بزرگ فاقد آن هستند. اول ، مسئله اعتماد وجود دارد. همانطور که قبلاً بحث شد ، سیستم عامل های بلاکچین به صورت غیرمتمرکز عمل می کنند. بنابراین ، این بدان معنی است که هیچ مرجع مرکزی برای اجرای انطباق و تضمین اعتماد وجود ندارد.

از این نظر ، Quorum یک منبع باز است که در آن کاربران می توانند صحت و سقم آن را بررسی کنند. بعلاوه ، این پلتفرم از اعتبار سنجی امضا پشتیبانی می کند به طوری که همه کاربران موجود در این پلتفرم فقط کسانی هستند که مشروع هستند.

ثانیاً ، حد نصاب به عهده جامعه است. این واقعیت که کد منبع به طور آزاد در دسترس است ، این اطمینان را می دهد که افراد بیشتری می توانند با معماری سیستم عامل آزمایش کنند. این حس ورود را تقویت می کند که همچنین چشم اندازهای متنوعی را در اکوسیستم تشویق می کند.

سرانجام ، حد نصاب ادعا می کند بالغ است به این معنی که عمیقا با Ethereum ادغام می شود. این بدان معناست که هرگونه پیشرفت در سیستم عامل Ethereum در حد نصاب انجام خواهد شد. علاوه بر این ، این اطمینان حاصل می کند که با توجه به ماهیت سریع اکوسیستم بلاکچین ، معماری پلتفرم عقب نمانده است.

آموزش دقیق بلاکچین Quorum را ببینید!

Hyperledger vs Ethereum: تفاوت های اصلی چیست؟?

بیایید ببینیم تفاوت اصلی Hyperledger در مقابل Ethereum چیست. ما با هر امتیاز جداگانه پیش خواهیم رفت. بنابراین ، بیایید شروع کنیم!

هدف

اولین تفاوت معمول بین IBM Hyperledger و Ethereum دلیل طراحی آنهاست.

Ethereum از یک قرارداد هوشمند در ماشین مجازی Ethereum برای کاربردهای مختلف استفاده می کند تا از تمرکززدایی استفاده کند و آن را برای مصرف انبوه عالی کند. از سوی دیگر ، هایپرلجر به طور عمده بلاکچین بنگاه های اقتصادی را هدف قرار می دهد. علاوه بر این ، متناسب با درجه بالاتری از رازداری سیستم عامل ها طراحی شده است.

همچنین ، برای ایجاد سکوی مقیاس پذیر و انعطاف پذیر. بنابراین ، آنها طراحی را به راحتی به صورت مدولار درآورده و یا در آینده قابل توسعه تر می کنند. اما اتریوم ساختار مدولار ندارد.

محرمانه بودن

برای روشن شدن این نکته ، اجازه دهید مثالی بزنیم. فرض کنید شما با استفاده از بلاکچین صنعت تولید شیرینی را اداره می کنید. اگر از هایپرلجر استفاده کنید ، می توانید مشتری مشخصی را با قیمت تخفیف بفروشید. اما مجبور نیستید این توافق نامه را برای سایر مشتریان اعلام کنید.

از طرف دیگر ، اگر از Ethereum به عنوان پلتفرم استفاده می کنید ، ممکن است نتوانید آن رازداری را داشته باشید. چرا؟ خوب ، معامله در Ethereum عمومی است ، بنابراین همه می توانند انتقال شما را با یک طرف دیگر ببینند.

بنابراین ، از نظر محرمانه بودن ، بین جنگ های IBM Hyperledger vs Ethereum ، Hyperledger برنده است.

مشارکت همتا

حال بیایید ببینیم نحوه مشارکت همتا در IBM Hyperledger vs Ethereum چگونه است.

شما می توانید از Ethereum به هر دو روش – عمومی یا خصوصی استفاده کنید و برای آن نیازی به هیچ مجوزی نخواهید داشت. با این حال ، هایپرلجر یک شبکه خصوصی مجاز است.

این بدان معنی است که در Ethereum هر کسی می تواند در هر زمان به شبکه بپیوندد. اما هایپرلجر برای دسترسی به مجموعه ای از اعضای از پیش تعریف شده را تأیید می کند. علاوه بر این ، آنها همچنین تصمیم خواهند گرفت که چه کسی می تواند به اجماع بپیوندد و چه کسی نمی تواند.

سازوکار اجماع

تفاوت کلیدی دیگر بین Hyperledger vs Ethereum الگوریتم های اجماع است. در Ethereum آنها از Proof of Work به عنوان الگوریتم اجماع استفاده می کنند. این مکانیسم بیش از حد کند است و برای دستیابی به یک نقطه توافق به همه افراد در شبکه بستگی دارد. علاوه بر این ، این پروتکل همچنین گرسنه قدرت است ، بنابراین دستیابی به توافق زیادی از شما را می گیرد.

از طرف دیگر ، هایپرلجر به کاربران اجازه می دهد تا برای عدم صدور حکم ، از بین گزینه های No-Op یا پروتکل توافق (PBFT) استفاده کنند. بنابراین ، همه طرفین به گونه ای توافق می کنند که همه می توانند نتیجه را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین ، هیچ شخص ثالثی نمی تواند تصمیمات خود را روی گره ها اعمال کند. از آنجا که مشارکت را محدود می کند ، مقیاس پذیری و حریم خصوصی حاصل می شود.

زبانهای برنامه نویسی

تفاوت عمده دیگر Hyperledger Fabric در مقابل Ethereum استفاده از قراردادهای هوشمند است. به طور معمول ، در Ethereum ، توسعه دهندگان از Solidid برای نوشتن هسته استفاده می کنند.

از طرف دیگر ، Hyperledger Fabric برای توصیف قراردادهای هوشمند خود از اصطلاح “chaincode” استفاده می کند. این قراردادها به زبان گلنگ نوشته شده است. این یک زبان برنامه نویسی است که توسط Google ایجاد شده است ، که یادگیری آن بسیار آسان است. علاوه بر این ، این کدها منطق تجارت شبکه را حفظ می کنند تا بتوانید آنها را به عنوان قراردادهای هوشمند در نظر بگیرید.

ارز رمزنگاری شده

تفاوت اصلی بین Hyperledger Fabric در مقابل Ethereum عدم وجود اقتصاد رمز در Hyperledger است. بله ، هایپرلدگر هیچ ارز رمزپایه ای در معماری خود ندارد. اما اگر به یکی از آنها احتیاج دارید ، پس آزادید که خودتان خلق کنید ، ابزارهای ایجاد آن را خواهید گرفت.

از طرف دیگر ، Ethereum دارای یک ارز رمزنگاری شده به نام Ether است. بنابراین ، شما می توانید از این رمز در سیستم عامل برای معامله یا ارائه خدمات دیگر استفاده کنید. اما اگر هر دو طرف را بررسی کنیم ، Ethereum مزایای بیشتری نسبت به Hyperledger دارد زیرا همچنین می تواند به عنوان یک تجارت برای مصرف کنندگان استفاده شود.

در مقایسه با شبکه خصوصی Ethereum

شبکه خصوصی Ethereum در مقابل Hyperledger چگونه مقایسه می شود؟ شبکه خصوصی Ethereum یک پلت فرم خارج از زنجیره است که توسعه دهندگان را قادر می سازد آزمایشات را سریعتر و ارزان انجام دهند.

قابل ذکر است ، اجرای آزمایشات بر روی Ethereum MainNet مستلزم آن است که فرد با استفاده از پول واقعی Ethereum (ETH) را خریداری کند. سپس ، فرد از ETH برای خرید گازی استفاده می کند که برای انجام عملیات از طریق سیستم عامل Ethereum ضروری است. همچنین ، باید کل کد Ethereum را اجرا کنید که حجیم است و بارگیری ، نصب و پیکربندی آن بسیار طولانی است..

برعکس ، یک شبکه خصوصی Ethereum سبک است و فقط از سیستم عامل واقعی Ethereum تقلید می کند. بنابراین ، نصب و پیکربندی سیستم عامل آسان است. همچنین ، برای اجرای آزمایشات در شبکه خصوصی نیازی به گاز نیست. به همین ترتیب ، هزینه دیگری غیر از فضای دیسک مورد نیاز برای نگه داشتن کد شبکه ، متحمل نخواهد شد.

با توجه به این ، روشن است که مقایسه یک شبکه خصوصی Ethereum در مقابل Hyperledger ما را به این واقعیت رهنمون می کند که شبکه خصوصی Ethereum فقط برای اجرای آزمایش برای پروژه هایی که قرار است در اکوسیستم Ethereum ساخته شود ، مناسب است..

از طرف دیگر ، Hyperledger بستری است که توسعه دهندگان می توانند شبکه ها و برنامه های خصوصی یا عمومی برای حل مشکلات قدیمی و جدید ایجاد کنند..

هایپرلجر در مقابل حد نصاب

همانطور که قبلاً بحث شد ، هایپرلجر یک پروژه چتر است که موسسات مختلف با علاقه مشترک را گرد هم می آورد. Hyperledger بستری را فراهم می کند که توسعه دهندگان می توانند شبکه هایی را برای انتخاب موارد استفاده در صنایع مختلف ایجاد کنند. ما قبلاً دیده ایم که پروژه هایی مانند Hyperledger Fabric وجود دارد که عملکرد خوبی دارند.

در مقایسه Hyperledger vs Quorum ، درست مثل این است که به نقاط قوت و ضعف IBM Hyperledger در برابر Quorum نگاه کنید. برای اطمینان ، پارچه هایپرلجر از نظر سرعت معامله از حد نصاب برتر است. قابل ذکر است ، این شبکه می تواند تا 3500 دور در ثانیه را بدست آورد. برعکس ، حد نصاب می تواند فقط چند صدها tps (تراکنش در ثانیه) را مدیریت کند.

ساختار شبکه ها

برای عمق بیشتر در Hyperledger vs Quorum ، باید به سطح اجماع برویم. وقتی نوبت به اجماع می رسد ، قبلاً متذکر شدیم که اجماع Hyperledger Fabric مکانیزم ابتکاری دارد که در آن معاملات قبل از ثبت در بلاکچین انجام می شود. بنابراین ، سازوکار اجماع اتریوم در مقایسه با پارچه هایپرلجر پایین است.

به همین ترتیب ، این امکان را برای سرعت بالاتر معاملات در یک محیط امن و قابل اعتماد فراهم می کند. واضح است که این با مدل سنتی اجرای دستور که سایر سیستم عامل های بلاکچین از آن پشتیبانی می کنند ، مخالف است.

از طرف دیگر ، Quorum از آنچه تیم QuorumChain می نامد استفاده می کند. این یک پروتکل اجماع است که کاملاً ساده است و درمقابل پروتکل Hyperledger وجود ندارد. در اینجا ، گره های مختلف موجود در اکوسیستم حد نصاب با “اکثریت آرا simple ساده” به اجماع می رسند.

برای اطمینان ، هر گره از پلت فرم Quorum دارای حق رأی است. با استفاده از حقوق ، گره ها درمورد اینکه چه معامله ای انجام می شود و کدام معامله نتواند استانداردهای تأیید جامعه را برآورده کند ، اظهار نظر می کنند.

بعلاوه ، سازوکار اجماع QuorumChain قابل اتصال است و براساس اجماع استانبول BFT و Raft است. قابل ذکر است ، تیم به دلیل تحمل پذیری بالای خطا ، به پروتکل اجماع رضایت دادند. علاوه بر این ، پروتکل های اجماع زمان بلوک نسبتاً سریع تری دارند ، و این سرعت نهایی تراکنش را در سیستم عامل تسریع و افزایش می دهد.

بنابراین ، کدام یک را باید انتخاب کنید?

با توجه به سطح عملی ، شما باید یکی از آنها را انتخاب کنید ، زیرا هر دو ممکن است انعطاف پذیر باشند ، اما جنبه های مختلفی نیز دارند.

Ethereum یک پلت فرم عمومی با موتور قراردادهای هوشمند است. بنابراین ، تقریباً در هر جایی می توانید آن را اعمال کنید. با این حال ، از آنجا که این کار غیرمجاز است و شفافیت کامل را فراهم می کند ، برای شما هزینه حفظ حریم خصوصی و مقیاس پذیری دارد.

از طرف دیگر ، به دلیل طبیعت مجاز این مسئله را در هایپرلجر مشاهده نخواهید کرد. این شبکه را مقیاس پذیر و خصوصی می کند. همچنین ، می توانید آن را برای برنامه های مختلف سفارشی کنید.

ما واقعاً امیدواریم که این مقایسه Ethereum vs Hyperledger به شما کمک کند. اکنون با کمی بینش ، می توانید خودتان انتخاب کنید. همچنین ، دوره رایگان Enterprise Blockchain را بررسی کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map