جوانب مثبت و منفی ارز دیجیتال بانک مرکزی

بحث زیر به طور خلاصه مروری بر ابتکارات مختلف CBDC موجود است که می تواند یک پایه قوی برای درک موافقان و مخالفان ارز دیجیتال بانک مرکزی باشد.

پیشرفت های فن آوری و کاهش استفاده از پول نقد ، بانک های مختلف مرکزی را بر آن داشته است تا امکانات معرفی گزینه های دیجیتالی پول نقد را بررسی کنند. دیجیتال سازی در حال تحول مداوم فعالیت اقتصادی در حالی که بسیاری از اختلالات را در جامعه ایجاد می کند ، در کنار آن انقلابی در بسیاری از جنبه های زندگی روزمره فرد ایجاد می کند. در نتیجه ، بسیاری از نگرانی ها را برای تجدید نظر در رویکردهای مرسوم فرا می خواند. بنابراین ، با کاهش استفاده از پول نقد و افزایش ترجیحات مشتریان برای سیستم های پرداخت دیجیتال ، بانک های مرکزی در مورد معرفی CBDC شک دارند.

بنابراین ، داشتن تصوری روشن از موافقان و مخالفان ارز دیجیتال بانک مرکزی برای رسیدن به یک نتیجه گیری مهم ، مهم است. بسیاری از بانکهای مرکزی به طور فعالانه در تحقیق در مورد نتایج تصویب CBDC تلاش کرده اند. با این حال ، بسیاری از بانک های مرکزی در اجرای مقالات CBDC در عمل مردد هستند.

CBDC به عنوان یک جایگزین دیجیتالی برای پول فیزیکی بانک مرکزی ، می تواند مزایای بسیاری را ارائه دهد. با این حال ، معاملات منفی ارز دیجیتال بانک مرکزی پیامدهای بی ثباتی در سیاست های پولی و به طور کلی صنعت خدمات مالی را نشان می دهد. بحث زیر پیش زمینه CBDC ها و مفروضات اساسی قبل از فرو رفتن در مزایا و عقب نشینی های آنها را بیان می کند.

اکنون ثبت نام کنید:مسترکلاس ارز دیجیتال بانک مرکزی

معرفی و پیشینه CBDC

نفوذ فناوری ایده هایی را برای رویکردهای جدید در سیستم های پرداخت ایجاد کرده است ، بنابراین چشم اندازهای CBDC را ایجاد می کند. ورود CBDC ها به امکانات اصلاح فناوری اشاره دارد که در سیاست های پولی به هر دو روش کار می کنند. شرکت هایی که از فناوری بلاکچین استفاده می کنند ، توانسته اند سیستم های پرداخت جدیدی ایجاد کنند که می تواند نقش بانک های مرکزی را در تسویه حساب دور بزند. در همان زمان ، بانک های مرکزی در حال بررسی امکاناتی برای ارائه اشکال جدید کانال های پرداخت خرده فروشی هستند که می توانند نقش واسطه ها را دور بزنند..

CBDC چیست?

قبل از حرکت در مورد نکات مثبت و منفی ارز دیجیتال بانک مرکزی ، درک تفاوت ارز دیجیتال بانک مرکزی با ذخایر سنتی مهم است. با تأمل در تعریف آن می توانید CBDC را از ذخایر سنتی متمایز کنید. اگرچه تعریف روشنی از CBDC وجود ندارد ، شما می توانید آن را به عنوان شکل الکترونیکی پول بانک مرکزی در نظر بگیرید. با این حال ، CBDC ویژگی های خاصی دارد که منحصر به فرد بودن آن را ثابت می کند.

اول از همه ، ویژگی های دسترسی بهتر و گسترده تری را در مقایسه با ذخایر ارائه می دهد. CBDC همچنین در مورد معاملات خرده فروشی در مقایسه با وجه نقد ، عملکرد فوق العاده بهتری دارد. CBDC همچنین در مقایسه با سایر انواع پول بانک مرکزی دارای یک ساختار عملیاتی متمایز است ، بنابراین به CBDC امکان می دهد تا یک هدف اصلی متمایز را بررسی کند.

مهمتر از همه ، CBDC باید دارای توانایی تحمل بهره باشد ، فقط با مفروضات واقعی برای پرداخت نرخ بهره ، متفاوت از نرخ ذخیره. ارز دیجیتال بانک مرکزی همچنین به عنوان پول الکترونیکی بانک مرکزی و همچنین یک تعهد الکترونیکی برای بانک مرکزی در نظر گرفته می شود. به عنوان تعهدات بانک مرکزی ، می تواند به صورت رمز یا برای انجام معاملات و همچنین حفظ ارزش در یک حساب ذخیره شود. جنبه های متنوع مربوط به CBDC به طور کامل امکانات منفی ارز دیجیتال بانک مرکزی را کاهش می دهد. با این حال ، هیچ دلیلی برای نفی کامل آنها وجود ندارد.

ارزهای دیجیتال دیگر وجود CBDC را تهدید می کنند. به عنوان مثال ، فیس بوک از قبل روی یک ارز دیجیتالی به نام Libra کار می کند. کیف پول Novi کیف پول اولیه بلاک چین است که از هم اکنون با آن سازگار است. با این حال ، این یک نگرانی گسترده برای بانک های مرکزی است زیرا این ارز می تواند تهدیدی برای سیستم پولی و ارزهای فیات باشد.

اشکال مختلف CBDC


طبقه بندی جدید پول همچنین به امکان ایجاد اختلاف بین دو شکل بالقوه CBDC اشاره دارد. با توجه به تعاریف جدید ، مهمترین صفات پول بر ناشر ، فرم ، قابلیت دسترسی و سازوکار انتقال تمرکز دارد. ناشر ممکن است یک بانک مرکزی یا هر نهاد دیگری باشد.

شکل در تعریف پول به پول الکترونیکی و فیزیکی اشاره دارد. از نظر دسترسی ، پول می تواند دو گزینه داشته باشد ، مانند دسترسی محدود یا جهانی. مکانیسم انتقال پول می تواند ماهیتی متمرکز یا غیرمتمرکز (نظیر به نظیر) داشته باشد.

در نتیجه ، جنبه های جدیدی که در تعریف پول گنجانده شده است ، پایه قابل اعتمادی برای تمایز دو شکل CBDC الکترونیکی مانند انواع بانکهای مرکزی و انواع مختلف به همتا است. CBDC خرده فروشی برای عموم در دسترس است و نسخه عمده فروشی CBDC فقط برای موسسات مالی در دسترس است. اکنون ، ایجاد مفروضات خاص در مورد CBDC برای تأمل در موارد مثبت و منفی ارز دیجیتال بانک مرکزی مهم است.

همچنین بخوانید:عمده فروشی و خرده فروشی ارز دیجیتال بانک مرکزی

مفروضات کلی درباره CBDC ها

اولین فرض در مورد CBDC این است که آنها دارایی های رمزنگاری شده مانند بیت کوین نیستند. CBDC ها می توانند DLT را انتخاب کنند که می تواند به عنوان یک رابطه مشابه بین CBDC و ارزهای رمزپایه باشد. با این حال ، CBDC ها بطور قابل توجهی با ارزهای رمزنگاری شده متفاوت هستند ، زیرا آنها به عنوان مسئولیت بانک مرکزی ، برابر با اسکناس عمل می کنند.

اساساً ، یکی از برجسته ترین برجسته های ارز دیجیتال بانک مرکزی یعنی اعتماد ، CBDC ها را از ارزهای رمزپایه یا پول های ثابت جدا می کند. عامل دوم به رویکرد مرسوم بانکهای مرکزی برای صدور پول دیجیتال در ذخیره اشاره دارد. برعکس ، طرح های CBDC که در بسیاری از پیشنهادات بانک مرکزی در نظر گرفته شده است ، حاکی از نیاز به CBDC های مبتنی بر رمز است. در نتیجه ، CBDC با موجودی حساب های ذخیره متفاوت است و انواع متداول پول بانک تجاری در قالب حساب کاربری است..

توجه به این نکته نیز مهم است که محبوبیت CBDC تنها به پیشرفت های جدید فن آوری بستگی ندارد. همانطور که قبلاً بحث شد ، در کنار کاهش چشمگیر استفاده از پول نقد ، استفاده از کارت به طور مداوم در حال کاهش است.

یک گزینه بهتر

بانک های مرکزی می خواهند یک روش جایگزین برای پرداخت و ذخیره ارزش به جای لغو کامل پول نقد با CBDC ایجاد کنند. بانک های مرکزی می خواهند خود را برای آینده بالقوه آماده کنند ، جایی که پول نقد فیزیکی دیگر نمی تواند به عنوان خسارت قانونی شناخته شود.

راه حل های زیادی برای بلاکچین برای ارز دیجیتال بانک مرکزی وجود دارد. بنابراین ، معرفی CBDC ها می تواند در ارائه یک روش پرداخت قابل اعتماد و انعطاف پذیر برای مصرف کنندگان همسو با روند دیجیتالی شدن ، کمک کند. از طرف دیگر ، کاهش استفاده از پول نقد نگرانی های قابل توجهی در مورد ثبات سیستم مالی و ثبات اقتصاد به عنوان یک کل ایجاد می کند.

همه این فرضیات به وضوح نشان می دهد که معایب ارز دیجیتال بانک مرکزی از جنبه های فنی ، سیستمی ، حقوقی و اقتصادی مشهود است. علاوه بر این ، نگرانی های اخلاقی با تمرکز بر قابلیت ردیابی در طراحی CBDC یا تضمین بی هویتی مورد توجه قرار می گیرند.

با این حال ، کاربران به احتمال زیاد می توانند CBDC را به دلایل پرداخت ، عملکرد مرتبط و کل هزینه برای کاربران ترجیح دهند. در نظر گرفتن اهمیت تخصص فن آوری ، شهامت و چشم انداز اجرای CBDC نیز مهم است. طرفداران ارز دیجیتال بانک مرکزی برای جلب توجه بانک های مرکزی به سمت CBDC ها به ویژه با محدودیت های موجود در زیرساخت پرداخت فعلی از نظر مکمل های فناوری و مواد افزودنی ، به ابزارهای جذابی تبدیل می شوند. در نتیجه ، تقاضا برای مدل های پرداخت جدید در چند وقت اخیر به طور قابل توجهی در حال افزایش است.

در اینجا یک راهنما برای کمک به شما در درک تفاوت Crypto و CBDC وجود دارد.

ابتکارات فعلی CBDC

با روشن شدن فرضیات مربوط به CBDC ، تأمل در ابتکارات CBDC موجود مهم است. مروری بر ابتکارات CBDC موجود می تواند دیدگاه مهمی در مورد معایب و مزایای ارز دیجیتال بانک مرکزی ایجاد کند. بگذارید درباره ابتکارات CBDC موجود برای ایجاد وضوح در مقایسه بین موافقان و مخالفان ارز دیجیتال بانک مرکزی اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

بانک های مرکزی برای پروژه های تحقیقاتی CBDC از رویکردهای مختلف طراحی ، روش ها ، فناوری ها و مشارکت سهامداران استفاده می کنند. یک مطالعه توسط بانک تسویه حساب بین المللی (BIS) نشان داد که حدود 70٪ از بانکهای مرکزی در مطالعه ارتباط خود را با شکل خاصی از کار CBDC تایید کرده اند.

به عنوان مثال ، ایالات متحده در حال توسعه نوع جدیدی از دارایی های دیجیتالی به نام دلار دیجیتال است. این ابتکار قطعاً بر اقتصاد جهانی تأثیرگذار بوده و تحولی فاحش را آغاز می کند. در حال حاضر آنها قصد دارند روی کیف پول دلاری دیجیتال برای ذخیره تمام ارزهای دیجیتال کار کنند. حتی اگر یک ارز دیجیتال باشد ، بانک های فدرال وظیفه تنظیم و حفظ ارزش را بر عهده دارند.

تمام بانک های مرکزی درگیر در این مطالعه نشان دادند که آنها تحقیقات نظری و مفهومی مربوط به CBDC را آغاز کرده اند. جالب اینجاست که تقریباً نیمی از بانک های مرکزی بررسی شده در این مطالعه اظهار داشتند که آنها قبلاً به مراحل اثبات مفهوم و عملکرد گرا رفته اند. در حال حاضر ، بسیاری از بانک های مرکزی در حال کار بر روی پروژه های آزمایشی سکه الکترونیکی هستند.

عوامل طراحی CBDC

ویژگی های طراحی CBDC مانند مقیاس پذیری ، امنیت ، قابلیت همکاری ، انعطاف پذیری و قابلیت دسترسی از اجزای مهم مرتبط با طراحی در طرح های پیشنهادی CBDC است.

یکی از موارد برجسته در میان اجرای واقعی CBDC اشاره به ابتکار E-krona در سوئد است. کاهش شدید استفاده از پول نقد در کنار میل تکنولوژیکی مردم در سوئد در صدور ارز رمزپایه صادر شده از بانک مرکزی بسیار مهم است..

بنابراین ، می توان مستقیماً به یکی از مزایای قابل توجه ارز دیجیتال بانک مرکزی در این مثال واقعی پی برد. با این حال ، بانک مرکزی سوئد فناوری دفتر کل توزیع شده را به عنوان مبنای راه حل E-krona در نظر نمی گیرد.

بانک مرکزی سوئد با هدف اطمینان از دسترسی گسترده تر E-krona به عموم مردم در هر زمان و 24 ساعته 7 روز ارائه می شود. از طرف دیگر ، یکی از معاملات ارز دیجیتال بانک مرکزی که در این مورد ذکر شده است ، به این واقعیت اشاره دارد که در روزهای اولیه بهره ای نخواهد داشت. علاوه بر این ، هیچ توافقی در مورد قرار دادن E-krona در یک حساب در Riksbank یا ذخیره آنها به عنوان واحدهای مبتنی بر ارزش در یک برنامه یا به صورت محلی بر روی کارت وجود ندارد..

سایر اقدامات

اداره پول سنگاپور یا MAS و بانک کانادا همچنین پروژه هایی را برای بدست آوردن بینش در مورد استفاده از ارزهای دیجیتال پرچم گذاری کرده اند. در حال حاضر ، بانک کانادا در حال کار بر روی طرح “پروژه جاسپر” است ، که بخش های دولتی و خصوصی را برای درک روش هایی که فناوری توزیع دفتر کل می تواند سیستم پرداخت های کامل را متحول کند ، همکاری می کند..

طرح “پروژه Ubin” در سنگاپور همچنین بر استفاده از DLT برای پاکسازی و تسویه حساب اوراق بهادار و پرداخت تمرکز دارد. این پروژه مزایای ارز دیجیتال بانک مرکزی را به نمایش می گذارد زیرا می تواند از MAS و صنعت در درک پتانسیل CBDC پشتیبانی کند. علاوه بر این موارد ذکر شده ، بسیاری از پروژه های CBDC در حال حاضر در مناطق مختلف در دست انجام است. به عنوان مثال ، بانک تایلند پروژه اینتانون را راه اندازی کرده است و بانک ژاپن و بانک مرکزی اروپا برای طرح Stella همکاری کرده اند.

چین در حال راه اندازی یک پروژه CBDC به نام پروژه DCEP است. این مطمئناً یکی از تغییرات اساسی در تاریخ اقتصادی جهانی ما خواهد بود. اما ، توسط دولت پشتیبان تهیه می شود و آنها مسئول تنظیم آن هستند.

جوانب مثبت و منفی با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

پس از مروری بر مبانی CBDC و مفروضات اساسی در مورد آنها در کنار اجرای فعلی CBDC ، اجازه دهید ما به سمت مخالفان و موافقان ارز دیجیتال بانک مرکزی پیش برویم. بانکهای مرکزی به دلیل ماهیت مبهم ارزیابی امکانات ارز دیجیتال فیات ، در بررسی تصویب CBDC با مشکلاتی روبرو هستند.

علاوه بر این ، بانک های مرکزی باید متوجه پیامدهای مثبت و منفی ارز فیات دیجیتال در ثبات مالی و سیاست های پولی شوند. بنابراین ، ارزیابی جوانب مثبت و منفی ارز دیجیتال بانک مرکزی فرض می کند که آنها با عملکردهای بانک مرکزی در ارتباط هستند. حال ، اجازه دهید جزئیات مثبت و منفی مرتبط با ارز دیجیتال بانک مرکزی را بررسی کنیم.

جوانب مثبت ارز دیجیتال بانک مرکزی

ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC به عنوان گزینه ای امیدوار کننده برای رقابت بانک های مرکزی با پول دیجیتال مطرح شده است. ابتکاراتی که اخیراً در بخش دارایی های رمزنگاری توسط غول های فناوری مانند فیس بوک CBDC ها را به عنوان گزینه های مناسب ترسیم کرده اند. با این حال ، مهم است که به جوانب مثبت ارز دیجیتال بانک مرکزی توجه کنید تا از ارزش ارائه شده آنها مطلع شوید. در اینجا نگاهی داریم به برخی از مزایای قابل توجه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی که باید در نظر بگیرید.

 1. مهمترین جنبه مثبت در ارز دیجیتال بانک مرکزی به هزینه های پایین تر معامله اشاره دارد. CBDC ها می توانند با کاهش هزینه های معامله ، پشتیبانی از پرداخت سریعتر موسسات و خرده فروشی را ارائه دهند.
 2. طرفداران ارز دیجیتال بانک مرکزی نیز به ویژه بر رشد اقتصادی در کنار نوآوری دیجیتال تمرکز دارند. CBDC ها می توانند حوزه حقوقی قابل اعتماد ارز دیجیتال را در کنار ایجاد یک اکوسیستم رمزنگاری بسیار جذاب ارائه دهند. در نتیجه ، آنها می توانند منجر به بهبود فعالیت اقتصادی همراه با تشویق اثرات سرریز در سایر بخشهای فناوری شوند.
 3. CBDCs می تواند جایگزین قابل توجهی مقرون به صرفه برای پول نقد برای ذخیره ارزش فراهم کند. ضریب هزینه در CBDC کمتر است زیرا هزینه تولید ، ذخیره سازی ، حمل و دفع را تحمیل نمی کند. در عین حال ، CBDC ها همچنین گزینه های ایمنی برای توزیع و کاهش نگرانی های مربوط به تقلب در اکوسیستم پرداخت ارائه می دهند.
 4. سازمان ها می توانند با بهره گیری از فرصت های CBDC در مراحل تازه رشد ، شهرت یک دنباله دار را بدست آورند. با ابراز علاقه فعال به CBDC در مراحل اولیه ، یک شرکت می تواند در تعریف سیاست های پولی در مورد CBDC پیشگام باشد. متعاقباً شرکتهایی که روی CBDC کار می کنند نیز می توانند نقشی اساسی در تعریف استانداردهای مختلف قابل اجرا با CBDC داشته باشند.
 5. نقدینگی با کمک به بانک های مرکزی برای پشتیبانی از نقدینگی کوتاه مدت ، عامل برجسته ای در میان طرفداران ارز دیجیتال بانک مرکزی است. جالب اینجاست که کاربران می توانند در تعطیلات بانکی از مزایای نقدینگی با CBDC نیز بهره مند شوند. بنابراین ، CBDC ها می توانند برای کاهش م inثر ریسک درگیری م individualسسات جداگانه در تحریک واکنشهای زنجیره ای مفید باشند.
 6. وقتی به CBDC فکر می کنید بلافاصله توجه مالی به ذهن شما خطور می کند. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می تواند به بهبود دسترسی دیجیتال برای اکثر خانوارهای بدون بانک کمک کند. CBDC ها می توانند بدون داشتن حساب بانکی ، به کاربران در دستیابی به ابزارهای پرداخت دیجیتالی فعلی با هزینه های بسیار کم یا صفر کمک کنند.
 7. معرفی CBDC همچنین می تواند باعث افزایش رقابت در سیستم های پرداخت شود. علاوه بر این ، آنها همچنین می توانند انگیزه را در بین بازیکنان خصوصی برای نوآوری تقویت کنند. علاوه بر این ، طرفداران ارز دیجیتال بانک مرکزی همچنین می توانند رقابت بین بانک ها را افزایش دهند. بانک ها برای جذب سپرده های بانکی مربوط به دارایی هایی که احتمالاً می توانند به CBDC مهاجرت کنند ، رقابت می کنند.
 8. مهمترین مزیتی که می توانید با CBDC پیدا کنید ، به عدم درگیر شدن واسطه ها اشاره دارد. در نتیجه ، CBDC ها می توانند نقش مهمی در افزایش سرعت تسویه حساب در کنار پشتیبانی از پرداخت های زمان واقعی داشته باشند. همانطور که مشاهده می کنید شباهت های زیادی به ویژگی های فناوری بلاکچین وجود دارد.
 9. سرانجام ، CBDC ها همچنین می توانند به عنوان ابزاری برای سیاست پولی مستقیم با شرط بهره مند شوند. بنابراین ، می تواند از کنترل مستقیم بهبود یافته بر عرضه پول پشتیبانی کند.
 10. طرفداران ارز دیجیتال بانک مرکزی همچنین به سطح حریم خصوصی بهتر اشاره می کنند. آنها می توانند اطمینان از گمنامی بهتر در مقایسه با پرداخت های کارت بانکی تجاری فعلی را فراهم کنند.

همایش مجازی درخواستی را در مورد دارایی های دیجیتال و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) اکنون تماشا کنید!

نکات منفی ارز دیجیتال بانک مرکزی

پس از تأمل در نکات مثبت ارز دیجیتال بانک مرکزی ، اجازه دهید در مورد معایب ارز دیجیتال بانک مرکزی تأمل کنیم. آنها می توانند برداشت بهتری از پتانسیل CBDC ارائه دهند. در اینجا اشکالات قابل توجهی را که می توانید با CBDC پیدا کنید آورده شده است.

 1. CBDC ها محدودیت های جغرافیایی برجسته ای دارند زیرا فقط در کشوری که آنها را صادر می کند پذیرفته می شوند.
 2. بانک های مرکزی می توانند به رقبای مستقیم ارائه دهندگان خدمات پرداخت تبدیل شوند ، در نتیجه بانک ها را مجبور به از دست دادن درآمد می کنند. علاوه بر این ، فرصت های جدید سرمایه گذاری با CBDC می تواند تقاضای سپرده مصرف کننده را کاهش دهد. متعاقباً ، CBDC ها می توانند وام بانکی به اقتصاد عمومی و رشد اقتصادی را کاهش دهند.
 3. CBDC های مبتنی بر رمزنگاری هیچ پیوندی با ارز معمولی ندارند و می توانند نوسانات قیمت بالاتری را به نمایش بگذارند.
 4. معایب ارز دیجیتال بانک مرکزی همچنین به افزایش رقابت برای بانک های تجاری اشاره می کنند. ماهیت CBDC به عنوان جایگزینی برای سپرده های بانکی می تواند بانک ها را برای افزایش نرخ سپرده خود ترغیب کند. سپس ، می تواند منجر به انتقال به بودجه عمده فروشی از محل بودجه سپرده شود.
 5. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی همچنین می توانند خطرات ناشی از اجرای بانک در کل سیستم را افزایش دهند. چنین نوع کارهای بانکی بدون وابستگی به زمان و مجاورت می تواند در مواقع بحران مالی سریعتر افزایش یابد.

نتیجه

همانطور که به وضوح مشاهده کردید ، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی پیشنهادهای متفاوتی را برای پذیرندگان اولیه ارائه می دهند. در حالی که طرفداران ارز دیجیتال بانک مرکزی دعوت نامه های واضحی برای صدور بلافاصله CBDC ارائه می دهند ، مخالفان تصویری کاملاً متضاد ارائه می دهند. با این حال ، معایب ارز دیجیتال بانک مرکزی ایده های ایده آل برای اعمال ممنوع در اجرای CBDC را ارائه می دهند.

اگر می خواهید درباره ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بیشتر بدانید ، پس باید 101 Blockchains را انتخاب کنید. ما اخیراً یک CBCC Masterclass در سیستم عامل خود برای همه زبان آموزان مشتاق معرفی کرده ایم. با مسترکلاس ما می توانید به پشتیبانی متخصصان صنعت در یادگیری CBDC ها دسترسی پیدا کنید. اکنون ثبت نام کنید و به دنیای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی بروید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map