استراتژی اجرای بلاکچین – چارچوب سازمانی

فناوری چیزی نیست که در هر مرحله به اشباع برسد. همیشه هر روز فناوری های جدیدی اختراع می شود و هر یک به دنیای فناوری مدرن کمک می کنند. همه ما منتظر آن هستیم.

مانند هر فناوری دیگری ، بلاکچین نیز در حال حاضر به لیست برتر فناوری انقلابی راه یافته است. طبق یک نظرسنجی اخیر ، 53٪ از شرکت ها معتقدند که فناوری بلاکچین اکنون یک اولویت اساسی برای شرکت آنها است.

با این حال ، آزمایشات زیادی در زمینه فناوری انجام شده است. به هر حال ، به نظر می رسد که این فناوری در حال پیشرفت بیشتر به سمت پروژه های زنده است ، بهتر است در مورد استراتژی اجرای بلاکچین اطلاعاتی کسب کنید.

بنابراین ، برای کمک به شرکت در مسابقه بلاکچین ، ما در این راهنما یک استراتژی کامل اجرای بلاکچین ارائه می دهیم.

بنابراین ، بیایید شروع کنیم!

Contents

اصول کلیدی که باید برای راه حل بلاکچین سازمانی خود در ذهن داشته باشید

قبل از اینکه به استراتژی اجرای بلاکچین برویم ، بیایید با اصول کار شروع کنیم. برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن روند تجارت بلاکچین ، باید این نکات را در ذهن داشته باشید. بیایید ببینیم اینها چیست –

 • نوآوری های باز همیشه بهتر هستند
 • بلاکچین مجاز همیشه نباید خصوصی باشد
 • حکومت شفاف راهی برای پیشبرد است
 • استانداردهای مشترک می تواند باعث افزایش قابلیت همکاری شود
 • حفظ حریم خصوصی یک امر ضروری است

نوآوری های باز همیشه بهتر هستند

برای اطمینان از باز بودن روند تجارت بلاکچین ، باید از جامعه متنوع سازمان ها و جوامع باز استفاده کنید. در طولانی مدت ، این اطمینان حاصل می کند که همیشه کد های با کیفیت داشته باشید.

علاوه بر این ، اگر بتوانید بخشی از یک سیستم حاکمیت باز باشید که تحت مدل های مجوز باز پرورش می یابد ، حتی بیشتر به نفع شما خواهد بود. همچنین ، در صورت امکان ، باید از هر نوع فناوری اختراع شده خودداری کنید و از چارچوب های منبع باز که قابلیت اشتراک گذاری را ارائه می دهند ، استفاده کنید.

در حقیقت ، اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید ، قطعاً مهارت ابتکاری شما را افزایش می دهد و روند تجارت بلاکچین شما را سودآورتر می کند. به موازات این ، برای بلوغ بیشتر استراتژی بلاک چین ، هزینه و زمان کمتری خواهید داشت.


به عنوان مثال ، پروژه سازمانی بلاک هایپرلجر در واقع تحت بنیاد لینوکس است. در حقیقت ، توسعه دهندگان آن را گلخانه ای برای ارائه فناوری های درجه شرکتی و جامعه متنوعی از رمزگذارها می دانند. در حال حاضر ، هایپرلجر داشته است 14 پروژه زیر بالهایش با سه بال زنده.

بلاکچین مجاز همیشه نباید خصوصی باشد

دومین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که همه سیستم عامل های سازمانی باید با مسئولیت های امانتداری و نظارتی کنار بیایند. بنابراین ، فرآیند تجارت بلاکچین باید از اصول دسترسی مطمئن و مجوز پیروی کند.

حتی اگر سیستم عامل های بلاکچین عمومی دارای قابلیت های زیادی هستند ، اما هنوز برای شرکت ها مناسب نیستند. به طور خاص ، کسانی که حول مقررات می چرخند. در واقع ، همه سازمان ها باید بدانند که با چه کسانی سر و کار دارند و همچنین اطمینان حاصل کنند که هیچ کس از پلت فرم آنها برای هرگونه فعالیت غیرقانونی استفاده نمی کند.

بنابراین ، بلاکچین عمومی در واقع در توصیفات نمی گنجد.

از طرف دیگر ، این لزوما به این معنی نیست که شما فقط باید با بلاکچین خصوصی بروید. در عوض ، می توانید از امکانات سیستم عامل های مجاز استفاده کنید. عمدتا این سیستم عامل ها برای ثبت نام در هر کسی آزاد است ، اما آنها باید هویت خود را به صورت رمزنگاری شده تأیید کنند.

اگر می توانید یک استاندارد هویت مشترک معرفی کنید ، ساده سازی ساده آن در میان سیستم عامل های مختلف با یک مجموعه اعتبار تأیید شده آسان خواهد بود..

به عنوان مثال ، استلر یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز جهانی است و Sovrin یک سیستم مدیریت هویت دیجیتال است. در واقع ، هر دو سیستم عامل شبکه های باز اما مجاز هستند. از طرف دیگر ، TradeLens نیز یک سیستم مجاز است. این یک شبکه مدیریت زنجیره تأمین است که از HyperledgerFabric به عنوان فناوری پایه استفاده می کند.

حکومت شفاف راهی برای پیشبرد است

حکمرانی چیزی است که مردم بیشترین ارتباط را با فساد دارند. بنابراین ، اگر می خواهید مطمئن شوید که پلتفرم استراتژی بلاکچین شما می تواند از هرگونه تأثیر جلوگیری کند ، پس باید به دنبال مدیریت شفاف باشید.

در حقیقت ، حاکمیت شفاف می تواند شکلی توزیع شده و منحصر به فرد از سیستم حکمرانی را تضمین کند که اعتماد را بدون اعتماد به نفس ارتقا دهد.

شرکت های پیاده سازی بلاکچین همیشه باید بسترهایی را در نظر بگیرند که به طور پیش فرض ساختار دموکراتیک ارائه دهند. علاوه بر این ، لازم است گزینه های مجاز و حریم خصوصی کاربران را نیز ارتقا دهد.

از طرف دیگر ، باید قوانین مشخصی در مورد اینکه چه کسی می تواند به شبکه ها بپیوندد وجود داشته باشد ، و چگونه آنها می توانند این کار را انجام دهند؟ علاوه بر این ، دستورالعمل های مربوط به نقش خاص در سیستم باید از همان ابتدا مشخص شوند.

به هر حال ، شما باید مجریان اعتماد را در چندین طرف توزیع کنید زیرا آنها گره ها را اجرا می کنند و در روند اعتبار سنجی شرکت می کنند. در حقیقت ، شما برای ساختن مدل حاکمیت حداقل به سه لنگر قابل اعتماد نیاز دارید.

علاوه بر این ، سیستم حاکمیت باید مدل مالی شبکه را نیز حفظ کند. در واقع ، بسیاری از راه حل ها با اپراتورهای دفتر یا هزینه عضویت یا شخص ثالث تأمین می شوند.

به عنوان مثال ، در کانادا ، The Verified: Me یک سیستم شبکه هویت است. در اینجا ، SecureKey Inc بانک های کانادایی را به عنوان مجریان اعتماد انتخاب می کند و آنها در اعتبار سنجی معاملات و میزبانی گره ها شرکت می کنند..

در نتیجه ، آنها از یک مدل حکمرانی استفاده می کنند که تعادل و بررسی مداوم بین گروه های کاری تشکیل دهنده را ارائه می دهد.

استانداردهای مشترک می تواند باعث افزایش قابلیت همکاری شود

شما باید این اصل را دنبال کنید زیرا در آینده اثبات شبکه های شما آغاز می شود. علاوه بر این ، این امر همچنین می تواند یک اکوسیستم قوی را ارتقا دهد و از هر نوع موقعیت قفل فروشنده جلوگیری کند. در آینده نزدیک ، همه چیز در مورد قابلیت همکاری خواهد بود. بنابراین ، استفاده از استانداردهای مشترک برای مدل سازی استراتژی بلاکچین شما ایده بسیار خوبی خواهد بود.

شرکت های پیاده سازی بلاکچین قطعاً باید این نکته را در نظر بگیرند. حتی اگر بیشتر سیستم عامل ها اساساً سیلو هستند ، اما به نظر می رسد این فناوری به سمت مدلی در حال حرکت است که بتواند از شبکه ای از شبکه پشتیبانی کند..

بنابراین ، برای اینکه از راه حل خود عقب نمانید ، باید استانداردهای مشترک برای استراتژی اجرای بلاکچین را حفظ کنید.

علاوه بر این ، اولین قدم داشتن یک رجیستری از راه حل ها است. علاوه بر این ، تمام شرکت های پیاده سازی بلاکچین باید مدل داده ها و سیاست های مختلف خود را منتشر کنند. همچنین ، در صورت امکان ، از API هایی استفاده کنید که خروجی مجاز ارائه می دهند یا دارای استراتژی بلاکچین در مورد استانداردهای صنعت هستند.

به عنوان مثال ، بنیاد هویت غیرمتمرکز مجموعه ای از اصول را ارائه می دهد که به شما کمک می کند دارایی های دیجیتال ، افراد و سازمان ها را در چندین سیستم عامل شناسایی کنید. بسیاری از تلاش های مشترک مانند بارو شرکت Enterprise Ethereum Alliance و Hyperledger این اصول را پرورش می دهند.

حفظ حریم خصوصی یک امر ضروری است

آخرین اما نه مهمترین نکته ، به خاطر داشته باشید که حفظ حریم خصوصی یک امر ضروری است. در واقع ، شما تمام داده های کاربر خود را در چندین گره و منبع توزیع خواهید کرد. بنابراین ، برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی کامل آنها ، باید کنترل کنید که چه کسی می تواند داده های آنها را ببیند و چه کسی نمی تواند.

بدون این اصل ، شرکت های پیاده سازی بلاکچین نمی توانند نوید هرگونه حریم خصوصی را بدهند. بعلاوه ، چون هیچ کاربری وجود ندارد که دارای داده ای باشد که در دستگاههای آن ساکن باشد ، فقط سازنده ادعای مالکیت انحصاری بر داده را دارد.

علاوه بر این ، API ها باید این دسترسی مجاز را به طور خودکار گسترش دهند. نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید ، مقررات GDPR است. در بسیاری از موارد ، این بدان معناست که شما مجبورید تمام داده های شخصی را از زنجیره خارج کنید.

به عنوان مثال ، در IBM Food Trust ، این شبکه به شرکت کنندگان مانند کارفور ، والمارت یا نستله اجازه می دهد تا از داده های مشترک برای افزایش کارایی زنجیره تأمین مواد غذایی خود استفاده کنند. از طرف دیگر ، اطلاعات شخصی هر عضو را نیز محدود نمی کند.

به هر حال ، اکنون می دانید که برای موفقیت بزرگ استراتژی پیاده سازی بلاکچین سازمانی خود باید از چه اصولی پیروی کنید. بیایید به بخش بعدی برویم ، جایی که ما در مورد مراحل توسعه استراتژی کامل اجرای بلاکچین در بازار بحث خواهیم کرد. بیا شروع کنیم!

استراتژی اجرای بلاکچین – چارچوب

استراتژی اجرای بلاکچین

استراتژی اجرای بلاکچین: مراحلی که باید دنبال کنید

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به استراتژی کامل اجرای بلاکچین برسید. با این حال ، ما از مسیری استفاده خواهیم کرد که بسیار کمک خواهد کرد. اجازه دهید مراحل را ببینیم –

مرحله 1: کاربرد کامل راه حل خود را مشخص کنید

چه زمانی و از کجا بلاکچین حس می کند؟?

خوب ، برای مبتدیان ، شما باید در مورد بلاکچین بدانید. هرچه بیشتر در مورد آن بیاموزید ، بیشتر بدانید که چگونه کار می کند و در کجا می توانید از آن استفاده کنید. در حقیقت ، بلاکچین در هر جنبه از شرکت شما ممکن است معنایی نداشته باشد. بنابراین ، مشخص کنید که کجا می توانید از بلاکچین استفاده کنید.

این قطعاً به مراحل بعدی استراتژی اجرای بلاکچین شما کمک خواهد کرد.

کدام موارد موجودی می تواند چالش های تجاری را برطرف کند?

در اینجا ، شما باید تأثیر بلاکچین را در کسب و کار ببینید. در واقع ، خواهید فهمید که کدام موارد استفاده از بلاکچین می تواند هر مشکلی خاص در تجارت را برطرف کند. در حقیقت ، مواردی در مورد مشاغل مطرح می شود.

معمولاً آنها شفافیت ندارند ، پر از فساد ، فاقد حریم خصوصی و منافذ امنیتی هستند. علاوه بر این ، چالش های بیشتری برای غلبه بر وجود دارد. بنابراین ، چالش ها را برطرف کنید و مواردی را که با استفاده از آنها می تواند حل کند ، حل کنید.

چگونه هر موردی از قدرت Blockchain استفاده می کند

نکته دیگری که به شما کمک می کند تأثیر بلاکچین را در تجارت تخمین بزنید ، ارزیابی نحوه استفاده از نقاط قوت بلاکچین است. بدیهی است که در هر مورد یکبار مصرف از تمام ویژگی های بلاکچین استفاده نمی شود.

در حقیقت ، برخی ممکن است از شفافیت استفاده کنند ، برخی می توانند از طبیعت توزیع شده ، برخی از پروتکل های امنیتی و غیره استفاده کنند. به هر حال ، این مرحله مطمئناً به شما در مورد تأثیر بلاکچین در تجارت اطلاع می دهد.

همه موارد استفاده را بر اساس شرکت خود رتبه بندی کنید

اکنون وقت آن است که همه موارد استفاده را براساس شرکت خود رتبه بندی کنید. همانطور که هر شرکتی به سمت صنعت خاصی تمایل دارد ، شما بر چیزی تمرکز خواهید کرد که می توانید از آن استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر شما یک شرکت تولیدی هستید ، باید بر روی ردیابی و ردیابی تمرکز کنید تا گواهینامه یا تقسیم درآمد.

برای رتبه بندی آنها ، از این سه اصل برای کمک به شما استفاده کنید –

 • زنده ماندن: خوب ، شما باید ببینید که آیا می توانید برای یک مورد استفاده کنید.
 • عملکرد: در اینجا ، شما باید ارزیابی کنید که آیا می توانید مورد استفاده را تحویل دهید یا خیر. علاوه بر این ، اطمینان حاصل کنید که با منابع و استراتژی سرمایه گذاری بلاک چین خود همسو هستید.
 • مطلوبیت: در کنار دو مورد قبلی ، سعی کنید روی موارد استفاده مورد نظر مصرف کننده خود تمرکز کنید. اگر روی یک راه حل نامطلوب تمرکز کنید ، پاسخ مناسبی از طرف مشتریان خود دریافت نخواهید کرد. بنابراین ، استراتژی سرمایه گذاری بلاکچین شما یک هدر دادن کامل است.

موارد برتر مورد استفاده در Blockchain در سال 2019

در حالی که موارد استفاده از بلاکچین را که باید اولویت بندی کنید فهرست می کنید و لیست می کنید ، باید بازار موجود را بررسی کنید.

یک نظرسنجی 2019 در 1386 شرکت جهانی ممکن است به شما کمک کند تا استراتژی کامل اجرای بلاکچین را برای خود تعیین کنید. با این حال ، باید بدانید که این نظرسنجی برای همه شرکت هایی که روی فناوری بلاکچین کار می کنند صحبت نمی کند. بنابراین ، اعداد “واقعی” ممکن است متفاوت باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بررسی از اینجا.

جدول زیر به شما کمک می کند مفهوم را بهتر درک کنید –

اسل نه. از موارد استفاده کنید درصد بنگاههای اقتصادی متمرکز بر آن
1 اعتبار سنجی داده ها 43٪
2 دسترسی یا اشتراک گذاری داده ها 40٪
3 محافظت از شناسه 39٪
4 مبلغ پرداختی 37٪
5 ارز دیجیتال 36٪
6 ردیابی و ردیابی 32٪
7 صدور گواهینامه 30٪
8 دسترسی به مالکیت معنوی 30٪
9 ثبت آشتی 25٪
10 انتقال دارایی 24٪
11 تقسیم درآمد 23٪
12 نشانه های مورد حمایت دارایی 22٪
13 حقوق صاحبان سهام 21٪
14 دارایی توکن شده 20٪
15 مهر زمان 19٪
16 حضانت 16٪
17 دیگران

بیایید به مرحله بعدی استراتژی اجرای بلاکچین برویم.

مرحله 2: اثبات مفهوم را بسازید

دوباره ارزش را تأیید کرده و چالش های مرتبط با آن را شناسایی کنید

برای هماهنگی کامل با استراتژی سرمایه گذاری در بلاکچین ، باید موارد استفاده ای را که انتخاب کرده اید دوباره ارزیابی کنید. در واقعیت ، مطمئن شوید که چالش های مرتبط با آنها را نیز در نظر گرفته اید. در هر صورت ، شما باید بفهمید که آیا چالش ها برای استراتژی سرمایه گذاری بلاکچین شما بیش از حد است.

اگر چالش های زیادی به وجود می آورد ، بهتر است از آن صرف نظر کنید. با موارد استفاده همراه باشید که چالش های کمتری و مزایای بیشتری دارند.

چارچوب فناوری Blockchain را درست انتخاب کنید

این یکی از مهمترین نکاتی است که باید کاملاً درست بدانید. در حال حاضر چارچوب های مختلف بلاکچین در بازار وجود دارد. علاوه بر این ، شما باید بفهمید که کدام نوع چارچوب برای شرکت شما مناسب است.

به عنوان مثال ، شرکت هایی وجود دارند که از بلاکچین خصوصی استفاده می کنند. از طرف دیگر ، بسیاری از بنگاه های اقتصادی نیز از مشاغل عمومی استفاده می کنند. بنابراین ، بهترین نوع سازگار با راه حل و استانداردهای شرکت خود را انتخاب کنید.

مدل های Blockchain

هیچ مدل یا معماری بلاک چین برش کوکی وجود ندارد که بتوانید هنگام طراحی ساختار سازمانی خود از آن پیروی کنید. هر یک از مدل ها امتیازات و نقاط ضعف خاص خود را دارد. بنابراین ، تصمیم نهایی کاملا به شما بستگی دارد.

همانطور که ما در مورد این موضوع صحبت می کنیم ، شما باید از محبوبیت مدل های بلاکچین که بیشتر شرکت های در حال ظهور تمرکز خود را در این سال دارند ، بررسی کنید. نگاهی به جدول زیر بیاندازید –

اسل نه. مدل بلاکچین درصد بنگاههای اقتصادی متمرکز بر آن
1 خصوصی 50٪
2 مجاز 45٪
3 عمومی 45٪
4 کنسرسیوم یا فدراسیون 29٪

یک تیم را انتخاب کنید و با سهامداران هماهنگ شوید

اکنون شما می دانید که در استراتژی اجرای بلاکچین چه کاری باید انجام دهید. بعد ، شرکت های توسعه بلاکچین باید افراد مناسب را برای ایجاد یک تیم عالی انتخاب کنند. به خاطر داشته باشید که همه اینها به نحوه برخورد تیم شما با این راه حل برمی گردد.

به هر حال اگر اعضای تیم شما کاملاً در معرض مفهوم بلاکچین نیستند ، به آنها آموزش دهید. علاوه بر این ، شرکت های توسعه بلاکچین باید جلسات آموزشی برای این امر نیز ارائه دهند.

همچنین ، توسعه دهندگان خود را به درستی انتخاب کنید زیرا افراد زیادی در زمینه زنجیره کدگذاری مهارت ندارند.

هنگامی که تیم خود را آماده کردید ، استراتژی اصلی خود را با ذینفع خود توضیح دهید و آنها را در یک راستا قرار دهید.

معماری فنی و عملکردی را توسعه دهید

پس از انتخاب نوع چارچوب ، در حال کار برای شروع ساخت معماری فنی و کاربردی خود هستید. در واقع ، این قسمت کاملاً فنی است و برای برنامه ریزی راه حل باید از توسعه دهندگان خود استفاده کنید.

اما به یاد داشته باشید که قبل از اینکه بتوانید به درستی یک مدل عملکردی را ایجاد کنید ، به اضافه کردن ویژگی ها بپردازید. هر آنچه را که بر پایه ضعیف بنا کنید ، همانطور که قصد داشتید کار نخواهد کرد. همچنین ، حریص نشوید ، همه چیز را به حداقل برسانید و عملکردهای مورد نیاز خود را اضافه کنید.

حداقل اکوسیستم زنده (MVE) را تعریف کنید

بعد از پایان کار با معماری ، وقت آن است که حداقل اکوسیستم زنده (MVE) را تعریف کنید. همه شرکت های توسعه بلاکچین باید این موضوع را در نظر بگیرند زیرا به تولید ارزش از هر راه حل یا محصول بیشتری کمک می کند.

همچنین به مقیاس بندی سیستم شما در صورت نیاز کمک خواهد کرد.

بارها بسازید و آزمایش کنید

همه چی انجام شده. اکنون ، روند توسعه را تکمیل کنید و راه حل خود را آزمایش کنید. در حقیقت ، شرکت های توسعه بلاکچین باید محصول نهایی را بارها و بارها قبل از عرضه آن آزمایش کنند. بعلاوه ، با انجام مکرر آن ، می توانید خلا lo یا نقصی در کد پیدا کنید. بنابراین ، این یک نکته مهم در استراتژی اجرای بلاکچین شماست.

مرحله 3: مقیاس گذاری برای توسعه پست

این مرحله بیشتر برای دادن یک استراتژی اجرای بلاکچین طولانی مدت است. بعد از اینکه راه حل خود را ارائه دادید ، باید طولانی مدت استراتژی اجرای بلاکچین را نیز داشته باشید ، در غیر این صورت از رقابت عقب می افتید.

مدل های حکمرانی و عملیاتی را توسعه دهید

شروع به توسعه مدل حکمرانی و سایر مدلهای عملیاتی خود برای افزایش درجه بندی کنید. در حقیقت ، مدل های حاکمیت نقش بسیار مهمی در استراتژی اجرای بلاکچین شما دارند – به ویژه برای شرکت ها.

راه حل خود را در محیط تولید زنده آزمایش کنید

همچنین می توانید راه حل های خود را در محیط های تولید زنده آزمایش کنید. این یک درآمد ثابت به شما می دهد و نرخ بهره وری شرکت شما را افزایش می دهد.

با عضویت یا ایجاد کنسرسیوم ، MVE خود را گسترش دهید

بهترین راه برای افزایش سطح ایجاد یا پیوستن به کنسرسیوم است. در حقیقت ، کنسرسیوم ها یک محیط همکاری را ترویج می دهند و مزایای زیادی را ارائه می دهند. علاوه بر این ، می توانید به هر ویژگی دیگری که ممکن است برای استراتژی اجرای بلاکچین شما مفید باشد ، دسترسی پیدا کنید.

برای موفقیت کنسرسیوم خود این عوامل را ارائه دهید –

 • رهبری
 • عضویت
 • حکومت
 • منابع مالی

ادغام با سیستم های قدیمی

همچنین ، شروع به ادغام راه حل blockchain خود با سیستم های قدیمی کنید. در اینجا ، هرچه بیشتر بتوانید یکپارچه سازی پایدار را ارائه دهید ، ارزش بیشتری برای راه حل شما خواهد داشت. علاوه بر این ، همچنین اطمینان حاصل شود که محصول شما بدون هیچ مشکلی به طور کارآمد کار می کند. بنابراین ، این یک نکته مهم در استراتژی اجرای بلاکچین است.

راه حل خود را صنعتی کرده و مقررات را اجرا کنید

مقررات را اجرا کنید تا راه حل خود را ایمن کنید و همچنین شروع به صنعتی شدن کنید. در واقع ، شما راه حل خود را به عنوان یک محصول صنعتی ارائه خواهید داد. بنابراین ، مصرف کنندگان شما می توانند بدون تغییر چیزی از آن راه حل استفاده کنند و محصولات بلاک چین آماده را با هزینه خود دریافت کنند.

آخرین افکار

فناوری بلاکچین در حال حاضر اخلال در برخی صنایع را آغاز کرده است و این در آینده نیز ادامه خواهد داشت. بنابراین ، قبل از اینکه شرکت شما منسوخ شود ، باید در اسرع وقت استراتژی اجرای بلاکچین خود را توسعه دهید.

ما یک بسته کامل در اختیارتان قرار داده ایم تا به شما کمک کند استراتژی اجرای بلاکچین خود را شروع کنید. بنابراین ، دیگر هیچ وقت را از دست ندهید و اکنون استراتژی خود را شروع کنید!

راهنمای ما در مورد چگونگی پیاده سازی بلاکچین را از اینجا بررسی کنید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map