Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

چگونه اثبات دانش صفر در حال تغییر بلاکچین است؟

در مورد نقش Zero Knowledge Proofs در بلاکچین فکر می کنید؟ بیایید سفری را شروع کنیم تا بفهمیم اثبات دانش صفر چگونه بلاکچین را تغییر می دهد.

آیا هنگام نشان دادن گواهینامه رانندگی خود به بارمن برای تأیید هویت ، فکر نمی کنید که اطلاعات شخصی زیادی درباره خود فاش می کنید؟ اگر بله ، جستجوی یک روش ابتکاری برای به اشتراک گذاشتن فقط داده هایی که مردم می خواهند به اشتراک بگذارند ، اجتناب ناپذیر است ، به جای اینکه همه اطلاعات را فاش کنید. با ظهور سرمایه داری اطلاعات ، یافتن راه حل هایی که بتوانند از حریم خصوصی و امنیت اطلاعات کاربر اطمینان حاصل کنند ، مهم است.

در حالی که Blockchain یک گزینه قابل اعتماد برای بدست آوردن حریم خصوصی و امنیت مطلوب تبادل اطلاعات است ، از شفافیت به عنوان یک عقب گرد استفاده می کند. از این رو, اثبات دانش صفر (ZKP) به عنوان یکی از راه حل های برجسته برای دستیابی به الزامات محرمانه بودن معامله در نظر گرفته شده است. بحث زیر عوامل اساسی را نشان می دهد که عامل ایجاد برخی تغییرات چشمگیر در بلاکچین بوده اند.

اکنون ثبت نام کنید:دوره آموزشی اثبات دانش صفر

مدرک دانش صفر چیست؟?

رمزنگاری با بلاکچین به عنوان یکی از مهمترین م componentsلفه ها از بدو تأسیس همراه بوده است. در حقیقت ، رمزنگاری در بلاکچین مهمترین دلیل پذیرش مقیاس وسیع آن در صنایع مختلف برای شرکتهای مختلف است. برنامه های ZKP Blockchain با ورود پروتکل یا مکانیزم رمزنگاری جدیدی مبتنی بر مبانی ریاضی پدیدار شدند.

معرفی اثبات دانش صفر نشانگر فصل جدیدی در دنیای رمزنگاری است. این یکی از برجسته ترین نمونه های نوآوری رمزنگاری با کاربردهای متنوع ، از جمله معاملات امن و ناشناس در شبکه های بلاک چین عمومی و خلع سلاح هسته ای است..

کارکرد اثبات دانش صفر

عملکرد ZKP این است که به یک اثبات کننده اجازه دهد بدون اینکه اطلاعات واقعی را فاش کند ، یک راستی آزموده را درباره یک واقعیت خاص متقاعد کند. به عنوان مثال ، می توانید موجودی حساب بانکی خود را بدون نیاز به دسترسی به اطلاعات بانکی و اطلاعات شخصی خود ، دریابید. اثبات دانش صفر با استفاده از سه ویژگی اساسی آن می تواند به دستیابی به این نتیجه کمک کند. سه جنبه اساسی توصیف کننده ZKP شامل موارد زیر است,

 1. کامل بودن معامله مهم است. این بدان معنی است که صدق یک گزاره ، راستی آزموده را درمورد داشتن تصدیق ورودی مورد نیاز متقاعد می کند.
 2. صدا دومین ویژگی مهم در طراحی ZKP است. این نشان می دهد که یک اثبات نادرست نمی تواند تأیید کننده را در مورد این واقعیت متقاعد کند که در صورت غلط بودن اظهارات خود ، ورودی لازم را دارند.
 3. آخرین و مهمترین عامل در طراحی اثبات دانش صفر به دانش صفر اشاره دارد. نشانه اصلی جنبه دانش صفر در ZKP به عدم افشای اطلاعات اشاره دارد. صرف نظر از درست یا نادرست بودن عبارت ، رابط تأیید کننده نباید چیزی در مورد اطلاعات بیاموزد.

همچنین بخوانید:راهنمای کامل اثبات دانش صفر

انواع ZKP ها

حال ، اجازه دهید قبل از حرکت به سمت ترکیب بلاک چین ZKP ، مختصراً در مورد انواع ZKP تأمل کنیم. دو نوع متداول ZKP به اثبات دانش صفر تعاملی و اثبات دانش صفر غیر تعاملی اشاره دارند. ZKP های تعاملی شامل یک سری اقدامات است که اثبات کننده باید برای متقاعد کردن راستی آزموده درباره یک واقعیت خاص انجام دهد.

مجموعه اقدامات در ZKP های تعاملی با مفاهیم احتمال ریاضی همراه هستند. از طرف دیگر ، ZKP های غیر تعاملی هیچ فرآیند تعاملی را شامل نمی شوند. در مورد ZKP های غیر تعاملی ، اثبات کننده می تواند همه چالش ها را با هم ترکیب کند و تأیید کننده می تواند در مرحله بعد پاسخ دهد. اگرچه ZKP های غیر تعاملی می توانند احتمال تبانی را کاهش دهند ، اما برای شناسایی توالی آزمایش به نرم افزار و ماشین آلات اضافی نیاز دارند.


دسته قابل توجه دیگری از ZKP ها که اخیراً ظهور کرده اند ، به zk-SNARK ها یا دانش صفر دانش- بحث غیر تعاملی دانش اشاره می کنند. zk-SNARK محبوب ترین روش در میان گزینه های اثبات دانش صفر است. این می تواند به تعریف معادله درجه دوم کمک کند که از داده های عمومی ، داده های خصوصی و ورودی ها برای تولید اثبات استفاده می کند.

سپس ، تأیید کننده می تواند اثبات تکمیل معامله را تأیید کند. مشهورترین نمونه استفاده از zk-SNARK ها به ZCash ، یک ارز رمزپایه اشاره دارد. علاوه بر این ، zk-SNARK ها همچنین می توانند به عنوان گزینه ای ایده آل برای کارهایی مانند اثبات سن فرد بدون به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی آنها به کار روند..

مزایای اثبات دانش صفر

با برداشت واضح از توضیحات اساسی و دسته های مختلف ZKP ، درک مزایای ZKP مهم است.

 • برجسته ترین مزیت اثبات دانش صفر مستقیماً به سادگی اشاره دارد. کاربران می توانند برجسته ترین مزیت اثبات دانش صفر را در قالب سادگی به کار ببرند زیرا به هیچ یک از روش های رمزگذاری پیچیده نیاز ندارد.
 • در عین حال ، ZKP ها همچنین با امنیت بهتر همراه هستند ، به ویژه با شرط جلوگیری از فاش شدن هر نوع اطلاعات.
 • یکی دیگر از مزایای امیدوار کننده مرتبط با کار ZKP ها به کوتاه شدن معاملات در بلاکچین اشاره دارد. در نتیجه ، کاربران از نظر سازگاری و هویت با انواع مختلف دارایی مجبور به نگرانی در مورد ذخیره اطلاعات نیستند.
 • اثبات دانش صفر می تواند ترکیبی منحصر به فرد از حریم خصوصی و مقیاس پذیری را برای ترویج ورود جهانی در بلاکچین فراهم کند. صحبت از حریم خصوصی است ، مزایای اثبات دانش صفر همیشه آن را به عنوان یکی از اولویت های اصلی دارند.
 • افراد بدون هیچ گونه مصالحه ای در دسترسی به خدماتی که تقاضای داده یا شناسایی دارند ، از ایمنی اطلاعات خود آگاه هستند.
 • تمایل مداوم به سوی آینده ای بهتر و مطمئن ، شانس تصویب ZKP برای دستیابی به حریم خصوصی را تقویت می کند..

حالا بخوان:مزایای فناوری Blockchain

چگونه می توانید از ZKP ها در بلاکچین استفاده کنید?

از هم اکنون ، شما باید دلایل مختلفی را که به استفاده از ZKP در بلاکچین اشاره شده است ، پیش بینی کرده باشید. اگرچه رابطه همزیستی زنجیره بلوک ZKP به اندازه کافی مورد بحث قرار نگرفته است ، رهبران صنعت ، متخصصان و تصمیم گیرندگان ارزش ZKP ها را تشخیص می دهند.

مقیاس پذیری ZKP ها می تواند باعث رشد بلاکچین شود و در عین حال اطمینان از انعطاف پذیری را برای کاربران فراهم می کند ، همراه با کنترل بهتر و آزادی مربوط به اطلاعات آنها. بنابراین ، تعجب در مورد راه های بالقوه ZKP در واقع تغییر دنیای بلاکچین اجتناب ناپذیر است.

برای اینکه بفهمید اثبات دانش صفر در تغییر بلاکچین چگونه است ، اجازه دهید در مورد مناطق مختلف در سیستم بلاکچین که ZKP ها قابل استفاده هستند ، تأمل کنیم..

 • برنامه های پیام رسانی در Blockchain

مهمترین حوزه کاربرد ZKP در بلاکچین به پیام رسانی اشاره دارد. پایان دادن به رمزگذاری یک نیاز اجباری در یک جهان حریم خصوصی است. رمزگذاری پیام ها با این اطمینان حاصل می شود که هیچ شخص ثالثی قادر به مشاهده ارتباطات بین دو فرد نیست.

به طور کلی ، سیستم عامل های پیام رسان نیاز دارند که کاربران باید هویت خود را به سرور تأیید کنند ، و سرور باید کاربر را تشخیص دهد. از طرف دیگر ، اثبات دانش صفر ، توسعه اعتماد به پایان در دنیای پیام رسانی را بدون کنار گذاشتن هیچ گونه اطلاعات اضافی امکان پذیر می کند. بنابراین ، برنامه های ZKP در برنامه های پیام رسان یکی از برنامه های اصلی آنها در حوزه بلاکچین است.

 • فرایندهای احراز هویت

انتقال اطلاعات حساس به ویژه با سیستم های اطلاعاتی کاملاً رو به گسترش و ویژگی های مربوطه ، آرام آرام به یک اولویت عظیم برای شرکت ها تبدیل شده است. اثبات دانش صفر می تواند بستر ایده آل برای انتقال اطلاعات حساس مانند اطلاعات تأیید اعتبار همراه با اطمینان از بهبود امنیت را فراهم کند.

اثبات دانش صفر می تواند به ایجاد یک کانال امن متناسب با استفاده کاربران بدون استفاده از اطلاعات خود کمک کند. در نتیجه ، ZKP ها می توانند به طور قابل توجهی در جلوگیری از نگرانی نشت داده ها در بدترین حالت ها کمک کنند.

نمی دانید آینده بلاکچین چه خواهد بود؟ این پیش بینی های برتر Blockchain را برای سال 2021 بررسی کنید و خود را آماده آینده کنید!

 • انتقال File System Control به مرحله بعدی

اثبات دانش صفر نیز به عنوان یکی از ابزارهای بالقوه انقلابی در جنبه های کنترل سیستم فایل در نظر گرفته می شود. اثبات دانش صفر می تواند به افزودن لایه های مختلف امنیتی به کاربران ، پرونده ها و همچنین ورود به سیستم کمک کند. در نتیجه ، ZKP ها می توانند مشکلات قابل توجهی را برای هک کردن یا دستکاری اطلاعات ذخیره شده در سیستم فایل ایجاد کنند.

 • پشتیبانی از مراحل مستند سازی پیچیده

اثبات دانش صفر همچنین می تواند برنامه های معتبری را در دنیای بلاکچین برای مراحل مستند سازی پیچیده پیدا کند. این می تواند به ارائه امکان رمزگذاری داده ها در قطعات کمک کند. در نتیجه ، کاربران می توانند به راحتی کنترل بلوک های خاص را بدست آورند تا دسترسی یک کاربر خاص را فعال کنند. در عین حال ، محدودیت دسترسی برای سایر کاربران را نیز تضمین می کند. بنابراین ، ZKP ها می توانند به راحتی از بهترین پادمان ها برای اسناد پیچیده اطمینان حاصل کنند در حالی که دسترسی افراد غیر مجاز را محدود می کنند.

 • محافظت از فضای ذخیره سازی

رابطه بلاک چین ZKP همچنین برای رفع یک نگرانی برجسته در حوزه ابزار ذخیره سازی بسیار مهم است. ZKP به عنوان یکی از منابع مفید در جهت بهبود کارایی رویکردها و روشهای حفاظت از ذخیره سازی در نظر گرفته می شود. مدارک دانش صفر شامل یک پروتکل برای امنیت واحد ذخیره سازی در کنار اطلاعات موجود در واحد ذخیره سازی است. از همه مهمتر ، کانالهای دسترسی از پادمانهای مهیبی نیز برخوردارند که تجربه ای کاملاً ایمن و یکپارچه را امکان پذیر می سازد.

 • پادمان هایی برای اطلاعات حساس

نقش اثبات دانش صفر در تغییر بلاکچین برای تعریف روشهایی که بلاکچین برای تغییر شکل معاملات دنبال می کند نیز مهم است. ZKP می تواند سطح امنیتی بالایی را برای همه بلوک هایی که حاوی اطلاعات بانکی آسیب پذیر مانند اطلاعات مالی و تاریخچه معاملات هستند ، ارائه دهد.

سطح امنیتی پیشرفته به بانکها امکان می دهد در صورت درخواست هر کاربر برای کسب اطلاعات ، فقط در بلوک های مورد نیاز اصلاحات را اعمال کنند. در عین حال ، سایر بلوک ها دستکاری نمی شوند ، بنابراین اطمینان از حفاظت جامع را فراهم می کنند.

 • انتقال معاملات خصوصی بلاکچین

انتقال معاملات خصوصی بلاکچین یکی از موارد برجسته در میان پیاده سازی های مختلف قابل توجه ZKP در بلاکچین است. معاملات خصوصی بلاکچین هنگام ارسال آنها باید از شخص ثالث محافظت شود.

مهمترین نگرانی در ارسال معاملات خصوصی بلاکچین به خلا loهای مختلفی است که در روشهای مرسوم مشهود است. ادغام موثر اثبات دانش صفر با معاملات خصوصی بلاکچین می تواند آنها را در برابر هر نوع هک یا رهگیری مقاوم کند.

 • تأثیر واقعی کاربردهای ZKP در بلاکچین

اکنون ، ما تصور می کنیم از روش های مختلفی که صفر اثبات دانش در بلاکچین قابل استفاده است. بنابراین ، بگذارید به سمت پیامدهای واقعی استفاده از ZKP در بلاکچین برویم. برجسته ترین نتیجه پیاده سازی ZKP ها در اکوسیستم بلاکچین به برداشت اصلاح شده از اعتماد اشاره دارد.

بلاکچین طیف گسترده ای از برنامه ها را در بخشهای مختلف از جمله سیستم عاملهای مدیریت سیستم اطلاعات ، حاکمیت و فناوری پیدا کرده است. از آنجا که کاربردهای اثبات دانش صفر به طور واضح اعتماد و اعتبار را بهبود می بخشد ، این پتانسیل را دارند که اهمیت اعتماد در روابط را تغییر دهند. بیایید نگاهی به برخی از برجسته ترین نمونه های تأثیر ZKP ها در بلاکچین بیندازیم.

همچنین بخوانید:برنامه های Blockchain

 • تغییر روابط بین افراد ، دولت ها و شرکت ها

یکی از جنبه های مهم ZKP و بلاکچین به تأثیر بر تعاملات بین افراد ، شرکت ها و دولت ها اشاره دارد. اثبات دانش صفر ابزاری قابل اعتماد برای اثبات حقیقت بدون فاش کردن هیچ اطلاعات دیگری ارائه می دهد. بنابراین ، ZKP ها می توانند با تضمین اثبات اعتماد در هر معامله ، در ایجاد جهانی جدید به ما کمک کنند.

کاربران دیگر نیازی به قضاوت با کاربردهای ZKP ندارند. در هنگام تبادل داده ، گیرنده باید یکپارچگی داده ها را همراه با آسیب پذیری در برابر نقض احتمالی داده ها ، تأیید کند. فناوری افزایش حریم خصوصی در ZKP ، رویکرد متعارف تبادل داده را تغییر می دهد.

در نتیجه ، ZKP ها می توانند با ایجاد جایگزینی نیاز به اعتماد با پیشرفت تکنولوژی ، در ایجاد جهانی کمک کنند. اهمیت ZKPs در حل مشکلات ارتباطات اطلاعات ایمن بدون نگرانی برای رهگیری مشهود است. در عین حال ، برای شبکه های تلفن همراه ، اینترنت اشیا و ارتباطات آنلاین نیز مناسب است ، بنابراین رمزهای عبور را منسوخ می کند.

 • دموکراتیک کردن راستی آزمایی رأی

برجسته ترین نمونه استفاده از اثبات دانش صفر با بلاکچین به نقش دموکراتیک آنها در تأیید آرا اشاره دارد. ZKP ها می توانند با ثبت آرا در بلاک چین عمومی ، راه حل های قابل اعتمادی را برای رأی گیری قابل کنترل ارائه دهند.

در نتیجه ، فرایندهای رای گیری به غیر از نیاز به سانسور ، احتیاج به تأیید شخص ثالث ندارند. ZKP ها می توانند به رأی دهندگان اجازه دهند صلاحیت خود را برای رأی دادن ثابت کنند ، در نتیجه از قرار گرفتن اطلاعات شخصی حساس آنها جلوگیری می کند. بعلاوه ، رأی دهندگان همچنین می توانند برای درج آرا t خود در رأی گیری نهایی ، اثبات تغییرناپذیری را درخواست کنند.

 • ساده سازی اعتبار معامله بلاکچین

مثال برجسته دیگری از کاربردهای ZKP بلاکچین در دنیای واقعی به مورد ING اشاره دارد. ING راه حلی را برای استفاده از ZKPs با Corda ، یک پلت فرم مشهور بلاکچین سازمانی ، برای اطمینان از اعتبار معامله اعلام کرده است. قبل از معرفی ZKP ها ، Corda محدود به انتخاب حریم خصوصی و امنیت بود. با این حال ، در حال حاضر این دو ویژگی با هم دارد.

آرزو دارید یک شغل موفق در Blockchain ایجاد کنید؟ در اینجا مهارت های برتر Blockchain وجود دارد که شما را به سمت آینده ای روشن هدایت می کند.

خط پایین

مهمترین استنباط از اطلاعات ارائه شده در اینجا مستقیماً به چشم اندازهای طولانی مدت ZKP در بلاکچین اشاره دارد. اثبات دانش صفر به طور قطع به عنوان یک راه حل مکمل برای چالش های مختلف در فناوری بلاکچین ظهور کرده است. شفافیت در بلاکچین می تواند صندلی عقب با ZKP باشد.

اکنون ، کاربران می توانند از طریق استفاده از ZKPs در بلاکچین ، کنترل و اثبات بهتر مالکیت داده ها را بدست آورند. مدارک اثبات دانش صفر علی رغم اینکه 30 سال از فعالیت آنها می گذرد ، به آرامی مورد توجه بنگاه های اقتصادی در سراسر جهان قرار می گیرند. اگر می خواهید بیشتر در مورد پتانسیل ZKPs در اکوسیستم بلاکچین کاوش کنید ، اکنون با مسترکلاس Zero proof proof شروع به یادگیری بیشتر کنید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector