Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

چگونه بلاکچین می تواند زنجیره تأمین را متحول کند؟

بلاکچین انقلابی ایجاد کرده و زنجیره تأمین صنایع بزرگ را متحول کرده است. بیایید درک کنیم نقش Blockchain در زنجیره تأمین چیست و چگونه می تواند زنجیره تأمین را تغییر دهد.

مدیریت زنجیره تأمین (یا شبکه تأمین یا شبکه لجستیکی) ، سیستم داده ای است که شامل اطلاعاتی درباره چیزها ، کالاها و افرادی است که در کل روند آموزش نقش دارند. شرکت ها سرمایه گذاری زیادی در زیرساخت های دیجیتالی ، برنامه ریزی منابع سازمانی رایانه ای (ERP) و نرم افزار مدیریت زنجیره تأمین خود انجام می دهند. با این وجود ، علی رغم هزینه ای که دارند ، هر لحظه بینش و دید بسیار کمی در مورد محل قرارگیری محصولات خود دارند.

دلیل این عدم شفافیت ، در بیشتر موارد ، شکاف آنالوگ بین همه سیستم های درون شرکت و همچنین خارج از مرزهای شرکت است. با ورود بلاکچین در زنجیره تامین می توان این مشکل را بسیار کارآمد برطرف کرد.

با ردیابی دقیق دارایی ، بلاکچین می تواند هزینه های زیرساخت های زنجیره تامین را کاهش دهد و مدیریت زنجیره تامین را بسیار کارآمدتر کند. سیستم ترجمه زنجیره بلوک در زنجیره تأمین می تواند اطلاعات کلی را در مورد همه عواملی مانند منبع مواد اولیه ، تأمین کننده ، تولید کننده ، توزیع کننده ، محل خرده فروشی و در نهایت مشتری ارائه دهد..

اکنون ثبت نام کنید: دوره مدیریت بلاکچین سازمانی و زنجیره تامین

چالش های موجود در سیستم مدیریت زنجیره تأمین

زنجیره های تأمین هنوز کارآیی ، ردیابی قابل شنیدن و بهبود رفتارهای استثماری را بهبود نمی بخشند. چالش های زیادی در زنجیره تأمین وجود دارد. به عنوان مثال ، نیمی از هزینه حمل و نقل ، مدارک موجود در صنعت کانتینر سازی را تشکیل می دهد. یک مطالعه گویایی که توسط Oceana ، سازمان بین المللی حمایت از اقیانوس انجام شد ، نشان داد که تا 87 درصد از زمان ، غذاهای دریایی دارای برچسب نامناسب هستند. علاوه بر این ، کالاهای مصرفی اولیه مانند داروها ، محصولات الکترونیکی ، محصولات از مارک های لوکس و غیره بیشتر در معرض جعل و تقلب هستند.

با معرفی و پیاده سازی بلاک چین ترکیبی ، عمومی و همچنین خصوصی در زنجیره تأمین ، به راحتی می توان به مواردی از این دست رسیدگی کرد. تأثیر بلاکچین در مدیریت زنجیره تامین بسیار گسترده خواهد بود زیرا آنها می توانند شفافیت ، قابلیت ردیابی و همچنین پاسخگویی در برابر حرکت کالاها و کالاها را به شدت بهبود ببخشند..

 • اگر شفافیت کافی بین مشتری و تولید کننده نباشد ، نام تجاری می تواند تأثیر منفی بگذارد. بلاکچین ردیابی منشأ محصولاتی را که اطلاعات آنها برای همه شرکت کنندگان در سیستم در دسترس باشد ، تضمین می کند.
 • با ادامه گسترش زنجیره تأمین ، ممکن است سازمانها با خطرات ناگهانی روبرو شوند. این مشکل با زنجیره تأمین در زنجیره تأمین قابل حل است ، که مقیاس پذیری را ارائه می دهد و به شرکت کنندگان پایگاه داده جامع دسترسی می دهد.
 • مدیریت زنجیره تأمین اکثر شرکت ها در معرض تخلفات مربوط به کد رفتار و همچنین کلاهبرداری است. فناوری های بلاکچین مانند قراردادهای هوشمند امکان اقداماتی را برای لغو هرگونه احتمال کلاهبرداری فراهم می کنند.
 • بلاکچین با ویژگی های ردیابی قدرتمند خود ، با ارائه یک گزارش گسترده در مورد هر محصول ، هزینه ها را در مورد مواردی مانند تکرار محصولات یا مشکلات کیفیت به حداقل می رساند..

اکنون بخوانید: تعریف Blockchain: معنای واقعی فناوری Blockchain

زنجیره بلوکی در اینفوگرافیک زنجیره تامین

چگونه Blockchain در زنجیره تأمین انقلابی ایجاد می کند?

زنجیره های تأمین با گذشت زمان تغییر شکل داده اند ، اما شرکت ها نتوانسته اند فناوری مدیریت آنها را به روز کنند. سیستم هایی مانند مبادله الکترونیکی داده ها (EDI) و پیام رسانی XML اکنون مهم نیستند. سیستم های پیام رسان نقطه به نقطه اغلب دارای مشکلات همگام سازی هستند که منجر به موجودی می شود که به نظر می رسد همزمان دو مکان است.

با افزایش هزینه ها در کل زنجیره تامین ، برای حاشیه سود سخت تر می شود. مدیران زنجیره تأمین موظفند کلیه فرایندهای زنجیره تأمین را برای رسیدگی به کانالهای متعددی که مصرف کنندگان از آنها محصولات می خرند ، پیگیری کنند. بنابراین چگونه می توانیم از آن برای حل این مشکلات در سیستم های مدیریت قدیمی استفاده کنیم؟ جواب Blockchain است.

همچنین بخوانید: چرا بلاکچین جهان را تغییر خواهد داد?


1. نیاز به واسطه ها را برطرف می کند

زنجیره تامین در زنجیره تأمین می تواند به توافق شرکای مشاغل و توزیع اطلاعات مهم بدون مشارکت یک مرد میانی برای بررسی همه چیز کمک کند. Blockchains معاملات و داده ها را بهمراه کل شبکه هماهنگ می کند و همه شرکت کنندگان محاسبات و کارهای دیگران را تأیید می کنند. این حجم عظیم بررسی متقابل در بلاکچین دلیل این است که بیت کوین ، که هر روز هزاران تراکنش از طریق صدها یادداشت شبکه را همزمان می کند ، همچنان بسیار قابل اعتماد و ایمن قلمداد می شود.

2. ردیابی دقیق

بلاکچین در زنجیره تامین چیزی فراتر از یک دفتر حساب مجازی قابل کنترل نیست. این فناوری همچنین می تواند وضعیت محصولات را در هر مرحله از سبک زندگی محصول ثبت کند. این محصول را از مراحل اولیه تولید و تولید درست تا زمانی که مشتری آن را خریداری کند ، ردیابی می کند.

یک زنجیره بلوک محبوب در مثال زنجیره تامین Walmart است. Walmart از فناوری بلاکچین برای ردیابی و نظارت بر عرضه گوشت خوک از چین استفاده می کند. این فناوری دقیقاً هر قطعه گوشت جداگانه را ، از هر کجا که آمده است ، ردیابی و ثبت می کند ، هر مرحله از سفر خود ، تا تاریخ فروش به مشتری. در نتیجه ، این شرکت به تمام داده های مربوط به خود ، از آنجا که به آنجا رفته است ، دسترسی کامل دارد.

همچنین بخوانید: آیا Blockchain برای نیازهای تجاری شما مناسب است?

3. قراردادهای هوشمند

مشاغل می توانند با ادغام قراردادهای هوشمند در سیستم مدیریت زنجیره تأمین خود ، از تقلب ، فریب و سایر وقفه ها جلوگیری کنند. قرارداد هوشمند یک برنامه نرم افزاری است که از فناوری بلاکچین برای انجام توافق استفاده می کند. یک قرارداد هوشمند نمی تواند دستکاری شود زیرا براساس برنامه نویسی خود کار می کند و به طور خودکار وقایع خاصی را تحریک می کند.

به عنوان مثال ، اگر زنجیره بلوک ثبت کند که کالا تحویل شده است ، قرارداد هوشمند به طور خودکار پرداخت آن را آغاز می کند. این برای تأمین کنندگان که با مشکلات منظم در تأخیر پرداخت مواجه هستند بسیار مفید است. یک مثال خوب از زنجیره بلوک در زنجیره تامین به عنوان یک قرارداد هوشمند ، شبکه فعال است. این نرم افزار در Ethereum ایجاد شده است و همچنین مبتنی بر بلاکچین است. این برنامه انرژی خورشیدی را از صفحات خورشیدی در همسایگی ردیابی و توزیع می کند. همچنین فرآیند خرید و فروش انرژی خورشیدی را خودکار می کند.

4. معاملات شفاف تر هستند

فناوری بلاکچین همه چیز در مورد اعتماد ، شفافیت و قابلیت شنیدن است. پردازش معاملات بانکی سنتی گاهی روزها طول می کشد و احتمال انجام آنها وجود ندارد. با کمک بلاکچین ، پول می تواند بلافاصله طی چند دقیقه بین خریدار و فروشنده منتقل شود.

علاوه بر این ، بلاکچین هر فرآیند معامله را ثبت می کند ، که مطمئناً نمی توان با آن دخالت کرد. Blockchain اطلاعات خود را در “بلوک” هایی که بیشتر در سراسر شبکه پراکنده شده اند ذخیره می کند. این اطمینان می دهد که همه شرکت کنندگان در یک معامله اطلاعات یکسانی دارند. در نتیجه ، اگر کسی از شرکت کنندگان بخواهد مرتکب تقلب شود ، به طور خودکار هماهنگ نخواهد شد و به عنوان تهدیدی برای سیستم تلقی می شود. مثالی از زنجیره بلوک در زنجیره تامین این است که Tomcar ، تولید کننده وسایل نقلیه ، از بیت کوین برای پرداخت پول به تامین کنندگان خود استفاده می کند.

5. شرایط بهتر محصول

کالاهای مصرفی مانند دارو ، غذا و سایر محصولات نیازها و شرایط خاصی دارند که هنگام تحویل باید رعایت شوند. شرایط ذخیره سازی محصول مانند رطوبت ، دما یا حتی ارتعاشات را می توان با توجه به نیاز آنها توسط حسگرها ثبت کرد و اطلاعات را در زنجیره بلوک ذخیره کرد. در صورت وجود انحراف در این شرایط از حد معمول ، می توان بلافاصله به شرکت کنندگان آن بلاکچین خاص هشدار داد. اکنون در اینجا ، یک قرارداد هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. می توان آنها را برنامه ریزی کرد تا با تحریک اقدامات و انجام موارد ضروری ، مشکلاتی از این قبیل را حل کنند.

اکنون که به پاسخ چگونگی تحول انقلابی در بلاکچین در مدیریت زنجیره تأمین پاسخ داده شده ، بدیهی است که این فناوری تا چه حد توانایی حیاتی در این حوزه را دارد. تعداد کمی از صنایع مهم قبلاً به توانایی این فناوری پی برده اند و استفاده از آن را به سود خود آغاز کرده اند.

چگونه می توانید بلاکچین را در مدیریت زنجیره تأمین پیاده سازی کنید?

اگر بلاکچین در مدیریت زنجیره تأمین ادغام شود ، مزایای بی شماری دارد اما چگونه می توان بلاکچین را در زنجیره تامین پیاده کرد؟ برای دستیابی به بیشترین مزایای ممکن ، مهم است که به دقت به اجرای Blockchain نزدیک شوید. مراحل زیر می تواند به شما در انجام این کار کمک کند:

 • به موارد استفاده از Blockchain نگاه کنید و تعیین کنید که آیا این فناوری برای تجارت شما مناسب است یا خیر.
 • به دنبال شرکای همکاری Blockchain مناسب باشید
 • مناطقی را که به پیاده سازی بلاکچین در کسب و کار شما نیاز دارند ، شناسایی کنید
 • سعی کنید قابلیت همکاری داده ها را هدف قرار دهید
 • پتانسیل های بلاکچین و همچنین نوسانات آن را درک کنید
 • فناوری را از طریق یک برنامه آزمایشی آزمایش کنید.

اکنون بخوانید: Blockchain for Supply Chain تغییر دهنده بازی است

موارد استفاده از زنجیره بلوک در زنجیره تأمین

بلاکچین به چندین صنعت در ایجاد تحول دیجیتالی کمک کرده است. بیایید برخی از موارد مهم استفاده واقعی از زنجیره تامین بلاکچین را بررسی کنیم:

 • ساده سازی زنجیره تامین روغن

شرکت ملی نفت ابوظبی (ADNOC) برای راه اندازی یک برنامه آزمایشی در سیستم زنجیره تامین بلاکچین با شرکت IT IBM همکاری کرد. این سیستم روغن را از چاه روغن دقیقاً به مشتری منتقل می کند. همچنین فرایندهای معامله را خودکار می کند.

 • ایمنی مواد غذایی

ابتکار Walmart ، JD.com ، IBM و دانشگاه Tsinghua با شروع بلاکچین در برنامه زنجیره تأمین ، حفاظت و شفافیت مواد غذایی را بهبود بخشید. چندین بار اتفاق افتاده است که خرده فروشان مجبور می شوند پس از شیوع E.coli از موجودی کل محصولات خلاص شوند زیرا مکان یابی منشا شیوع آن زمان بر است. این برنامه به شما کمک خواهد کرد که هر قطعه از محصول را بدست آورید و در نتیجه هدر رفتن را کاهش می دهد.

 • بخش مد با مارتین جارلگارد

Provenance برای بهبود شفافیت در صنعت پوشاک با یک طراح به نام Martine Jarlgaard همکاری کرده است. مشتریان اطلاعاتی در مورد کیفیت محصول و در صورتی که از کارخانه هایی تهیه شود که شرایط کار قابل قبولی را فراهم می کنند ، خواهند داشت.

 • لوازم شراب TagItSmartSafeguards

Origintrail با همکاری TagItSmart 15000 بطری شراب را با موفقیت ردیابی و کنترل کرده است. هدف این برنامه به حداقل رساندن فروش غیرقانونی بطری های شراب در چین بود. تخمین زده می شود بیش از 30000 بطری شراب در هر ساعت به طور غیرقانونی در چین فروخته شود.

 • شرکت لویی دریفوس

شرکت لوئیس دریفوس با همکاری بانک های هلندی و فرانسوی تجارت بلاکچین باری از سویا ایالات متحده را به یک خرده فروش در چین انجام داد. این بسیار مقرون به صرفه بود و زمان پردازش و معامله را کاهش داد و از این رو موفقیت آمیز ارزیابی شد.

 • ردیابی الماس

De Beer ، بزرگترین تولید کننده الماس در جهان ، با اعلام برنامه خود برای یک برنامه تأمین بلاکچین ، ابتکار عمل را متوقف کرد تا تولید الماس خون را متوقف کند. 100 الماس را دقیقاً از معدن ، تراش و صیقل دهنده و سپس سرانجام به جواهرساز ردیابی کرد. اطلاعات و همچنین عکسهای مربوط به رنگ ، کیفیت و موقعیت الماسها همه در سیستم در هر فرآیند به روز می شوند و از شفافیت کامل خریدار اطمینان حاصل می کنند.

 • Kahawa 1893 و Bext 360

Kahawa 1893 ، یک شرکت تجارت مستقیم قهوه ، با همکاری Bext 360 ، ابتکار عمل را برای اطمینان از برابری اقتصادی زنان در کنیا در زنجیره تولید خود آغاز کرد. زنجیره تامین در Bext 360 امکان پیگیری بهتر تولید و تسهیل پرداخت ها را برای تمام زنان تولید کننده قهوه فراهم می کند.

 • ریخته گری

Origintrail ، Source Certain International ، Hoan Vu از زنجیره بلوکی برای ردیابی گسترده زنجیره تأمین مواد غذایی استفاده کرده اند. 800 آزمایش شیمیایی و پزشکی قانونی توسط دو آزمایشگاه روی محصولات انجام شد و نتایج در زنجیره بلوک Origintrail بارگذاری شد. اگر این دامنه برای همه صنایع اعمال شود ، نه تنها ایمنی محصولات غذایی را ردیابی و تضمین می کند بلکه کیفیت محصولات را نیز تضمین می کند..

کلمات نهایی

فناوری بلاکچین فقط در تأثیرگذاری بر کارایی زنجیره های تأمین صنایع بزرگ راه یافته است. انتظار می رود دامنه بلاکچین با درک شرکت ها از کارایی و بهره وری این فناوری ، به شدت رشد کند. این امر منجر به افزایش ناگهانی تقاضای بازار برای متخصصان این فناوری خاص خواهد شد. این زمان خوبی برای توسعه دهندگان است که زنجیره بلوک را در دوره های زنجیره تامین قرار دهند و به صنایع کمک کنند تا این تغییر را ایجاد کنند. با این کار سرآغازی در دستیابی به موقعیت خوب در این حوزه بلاکچین برای آنها فراهم می شود.

اگر تازه کار هستید و می خواهید در مورد بلاکچین بیشتر بیاموزید و شغلی را شروع کنید ، پس در دوره Enterprise Blockchain Fundamentals Free ثبت نام کنید و پایه و اساس یک شغل روشن را ایجاد کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector