Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

درک شبکه همتا به همتا

آیا می خواهید در مورد شبکه همتا به همتا اطلاعاتی کسب کنید؟ اگر این کار را انجام دهید ، به جای درست خود رسیده اید زیرا ما می خواهیم به یک راهنمای دقیق در مورد موضوع برویم و پیامدهای آن را در فناوری های مختلف محبوب ، از جمله بلاکچین درک می کنیم..

بدون اتلاف وقت بیشتر ، بیایید با شبکه peer to peer شروع کنیم.

 

Peer to Peer (P2P) چیست?

شبکه های نظیر به نظیر به عنوان گروهی از دستگاه ها تعریف می شوند که به هم متصل شده و شبکه ای را ایجاد می کنند که اغلب به شبکه نظیر به نظیر (P2P) معروف است..

شبکه ، پس از تشکیل ، می تواند برای به اشتراک گذاشتن پرونده ها و ذخیره آنها نیز استفاده شود. در هر یک از شبکه های نظیر به نظیر ، همه گره ها به طور کلی قدرت یکسانی دارند و می توانند از کارهای مشابه استفاده کنند.

تعریف شبکه P2P بسته به اینکه از کدام بخش استفاده می شود تغییر می کند. در مورد بخش مالی یا فناوری ، شبکه P2P می تواند به معنای شبکه توزیع شده ای باشد که در آن افراد می توانند دارایی های دیجیتال یا ارزهای رمزپایه را مبادله کنند.

این باعث می شود همتایان ، یعنی فروشندگان و خریداران بتوانند بدون نیاز به مراجعه به هیچ واسطه ای ، خرید یا فروش کنند.

حذف واسطه ها در اینجا نکته اصلی است. همچنین ، محیط ها یا سیستم عامل های P2P مختلف بدون ایجاد اختلال در روند کار ، همتا را بهم متصل می کنند.

همه اینها به دلیل معماری P2P اتفاق می افتد. به غیر از بخش مالی ، موارد مختلف استفاده از P2P وجود دارد.

مفهوم P2P نیز جدید نیست زیرا اولین مورد استفاده از آن به دهه 1990 برمی گردد ، جایی که برای اولین بار در اولین برنامه های اشتراک فایل استفاده شد.

موارد استفاده دیگر

موارد استفاده دیگری از همتا به همتا وجود دارد از جمله وام های نظیر به نظیر ، اجاره ماشین به نظیر ، نظیر پرداخت به نظیر و غیره. یکی دیگر از موارد استفاده مفید ، بیمه همتا به همتا است.


با این حال ، اکنون شبکه های P2P همه جا هستند ، زیرا اکنون بیش از 2000 ارز رمزنگاری شده داریم که از این شبکه ها بهره می برند.

شبکه های P2P همچنین در برنامه های محاسبات توزیع شده مانند سیستم عامل های جریان ، موتورهای جستجوی وب ، بازارهای آنلاین و غیره استفاده می شوند. همچنین بخشی از پروتکل وب سیستم بین سیاره ای پرونده (IPFS) است.

در مورد استفاده از شبکه های P2P نیز فناوری Blockchain پیشتاز بوده است. همانطور که می دانید ، بلاکچین شبکه ای نظیر به نظیر است که در آن همتایان می توانند بدون نیاز به مرجع متمرکز ارتباط برقرار کرده و معاملات را انجام دهند..

بیایید با یادگیری نحوه کار P2P بیشتر به موضوع بپردازیم.

 

نظیر به نظیر: چگونه کار می کند?

برای درک بهتر شبکه های همتا با همتا ، باید نحوه کار آن را بیاموزیم.

بنابراین ، چگونه peer to peer کار می کند?

بیا یاد بگیریم.

در یک شبکه P2P ، کاربران خود مسئول حفظ شبکه توزیع شده هستند. از آنجا که یک شبکه همتا به نظیر است ، نیازی به یک مرجع مرکزی یا مدیر نیست. این بدان معنی است که هر گره باید به عنوان کلاینت و سرور سایر گره های سرور عمل کند. هر یک از گره ها یک کپی از پرونده دارد. با این کار ، هر گره به عنوان یک سرور عمل می کند و باید پرونده ها را از گره های دیگر بارگیری کند یا آنها را در گره های دیگر بارگذاری کند.

این روش کار چیزی است که آن را از هر نوع نصب سنتی سرویس دهنده-سرور متمایز می کند. در تنظیم سرویس گیرنده-سرور ، همیشه یک سرور متمرکز وجود دارد که مشتری از آن پرونده ها را بارگیری می کند.

گره ها از دیسک های سخت برای ذخیره فایل های مشترک استفاده می کنند. وقتی نوبت به نرم افزار می رسد ، آنها از برنامه هایی استفاده می کنند که می توانند برای به اشتراک گذاری داده ها یا کمک به دستگاه های دیگر در پردازش س quالات مربوط به یافتن یا بارگیری پرونده ها استفاده شوند. در هر شرایطی ، همتایان باید به عنوان یک منبع برای هر پرونده خاص عمل کنند.

 

متن ساده

بنابراین ، برای ساده تر کردن آن ، می توانیم به یک گره فکر کنیم که دارای دو عملکرد متمایز باشد. اولین عملکرد این است که هنگام بارگیری پرونده ها از گره های دیگر شبکه ، به عنوان مشتری عمل کنید.

مجدداً ، گره می تواند به عنوان یک سرور عمل کند ، در حالی که برای ارائه پرونده به گره های دیگر لازم است. این جنبه اشتراک گذاری و دریافت می تواند توسط یک گره به طور همزمان انجام شود ، که باعث می شود شبکه P2P بسیار کارآمد و سریع باشد. شبکه با رشد شبکه کارآمدتر می شود.

همچنین ، بر خلاف مدل های سنتی ، معماری توزیع شده P2P نیز ایمن است و می تواند حملات سایبری را به روش بهتری انجام دهد. این به این دلیل است که در شبکه P2P هیچ نقطه مرکزی از خرابی وجود ندارد.

 

انواع شبکه همتا به همتا

سه نوع مختلف شبکه P2P وجود دارد. اجازه دهید آنها را در زیر بررسی کنیم.

  • شبکه های P2P بدون ساختار
  • شبکه های P2P ساخت یافته
  • شبکه های ترکیبی P2P

شبکه های P2P بدون ساختار

در شبکه های P2P بدون ساختار ، گره ها به روش خاصی سازماندهی نمی شوند. این به این معنی است که ارتباط بین گره ها ماهیتی تصادفی دارد. به همین دلیل سیستم های P2P بدون ساختار برای فعالیت هایی که به فعالیت زیادی نیاز دارند ، مناسب ترین حالت هستند. به عنوان مثال ، یک سیستم عامل اجتماعی با P2P می تواند از آن استفاده کند زیرا افراد می توانند به طور مکرر شبکه را ترک کنند یا به آن بپیوندند.

با این وجود ، یک اشکال در شبکه های P2P بدون ساختار وجود دارد زیرا برای عملکرد صحیح به پردازنده و قدرت حافظه زیادی احتیاج دارد. سخت افزار باید بتواند بالاترین تعداد تراکنش در شبکه را تأمین کند ، به این معنی که همه گره ها در هر زمان با یکدیگر تعامل دارند. 

 

شبکه های P2P ساخت یافته

شبکه های P2P ساخت یافته کاملاً مخالف شبکه های P2P بدون ساختار هستند. در اینجا ، گره ها راهی برای تعامل با یکدیگر دارند. این امر به دلیل معماری سازمان یافته ای که به جای جستجوی تصادفی برای جستجوی فایلها و استفاده موثر از آنها استفاده می شود ، امکان پذیر است. برای کارکرد این نوع شبکه های P2P ساخت یافته ، از توابع هش برای جستجوی پایگاه داده استفاده می شود.

شکی نیست که شبکه های P2P ساخت یافته کارایی بیشتری دارند. با این حال ، آنها همچنین از نوعی تمرکز برخوردار هستند که از معماری سازمان یافته استفاده می کنند. همچنین به این معنی است که آنها به هزینه های نگهداری و نصب بالاتری نیاز دارند. در آخر اینکه وقتی با شبکه P2P بدون ساختار مقایسه می شود قدرتمند است.

 

شبکه های ترکیبی P2P

شبکه های ترکیبی P2P ترکیبی از معماری نظیر به نظیر و مدل سرویس دهنده-کلاینت هستند. این برای شبکه هایی که به یک سرور مرکزی با ویژگی های P2P نیاز دارند مفید است.

شبکه های ترکیبی P2P کارایی بیشتری نسبت به شبکه های P2P ساخت یافته و بدون ساختار دارند. رویکرد بهتر ، کارایی قابل توجه و موارد دیگر از دیگر مزایای کلیدی آن است!

 

توزیع شده در برابر غیرمتمرکز

قبل از اینکه به بخش بعدی خود برویم ، باید درک کنیم که همه شبکه های P2P غیرمتمرکز نیستند. این امکان حتی درصورتی وجود دارد که بدانید معماری P2P ذاتاً توزیع شده است.

شبکه هایی که توزیع می شوند برای راهنمایی فعالیت شبکه به یک مرجع مرکزی متکی هستند. استفاده از یک مرجع مرکزی باعث می شود کاملاً غیرمتمرکز نباشد. 

 

نقش P2P در Blockchains

شبکه همتا به همتا همیشه در هسته اصلی فناوری تازه منتشر شده یعنی بیت کوین بوده است. در واقع ، Satoshi Nakamoto خود در مقاله خود از اصطلاح “Peer-to-Peer” استفاده کرد ، جایی که Bitcoin را به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی P2P تعریف کرد.

بیت کوین یک زنجیره بلوک مفهومی کلیدی را معرفی کرد که در آن یک دفتر توزیع شده به نام بلاکچین توسط P2P مدیریت می شود. واضح است که بین معماری P2P و نحوه کارکرد فناوری بلاکچین ارتباط وجود دارد.

به راحتی می توانید بگویید که ارزهای رمزپایه به این طریق کار می کنند و تقریباً در یک لحظه خود را در همه جای دنیا در دسترس قرار می دهند. این واقعیت که نیازی به سرور متمرکز برای انجام عملیات نیست ، معماری P2P و فناوری بلاکچین را بسیار شگفت انگیز و شبیه می کند!

 

همچنین ، بخوانید

  • چرا بانک ها عاشق بلاکچین هستند اما بیت کوین را دوست ندارند?

  • 10 معایب فناوری Blockchain

هر کسی می تواند در شبکه بیت کوین شرکت کند و به اعتبار و تأیید بلوک ها کمک کند ، مانند شبکه P2P باز که هر کسی می تواند به آن بپیوندد و در آن شرکت کند..

وقتی صحبت از بلاکچین می شود ، درک این واقعیت مهم است که نیازی به یک مرجع مرکزی برای ثبت یا پردازش معاملات نیست..

همین امر در مورد شبکه بیت کوین نیز صدق می کند ، جایی که هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد. تمام آنچه در شبکه انجام می شود در یک دفتر دیجیتال ذخیره می شود که در آن تمام فعالیت های عمومی ثبت می شود.

اگر کسی بخواهد با داده ها بازی کند و سعی کند آنها را اصلاح کند ، این امر منجر به فعالیت مخربی می شود که در آن شبکه قادر به متوقف کردن است. این داده های نادرست را کنار می گذارد.

یکی دیگر از راه های نفوذ شبکه P2P در زنجیره های بلوکی چگونگی مشارکت گره ها در فعالیت های شبکه است. همه گره ها نقش یکسانی ندارند. گره هایی با نقش های مختلف وجود دارد.

به عنوان مثال ، گره های کاملی وجود دارد که قادر به تأیید معاملات با استفاده از الگوریتم اجماع تنظیم شده توسط شبکه هستند. آنها به امنیت بیشتر شبکه کمک می کنند. گره های کامل نیز مسئول تهیه یک نسخه کامل و به روز از دفتر کل بلاکچین هستند. 

 

مزایای استفاده از معماری P2P در Blockchains

شکی نیست که معماری P2P که در بلاکچین استفاده می شود مزایای زیادی به همراه دارد. به عنوان مثال ، معماری در مقایسه با سرویس دهنده-سرویس گیرنده امنیت بیشتری دارد. به عنوان مثال ، با نداشتن نقطه مرکزی خرابی و توزیع تعداد زیادی گره در شبکه, خود داری از خدماتحملات (DoS) امکان پذیر نیست.

مزیت دیگر تغییر ناپذیری داده ها است ، جایی که داده ها هنگامی که نوشته می شوند قابل تغییر نیستند. هرچه شبکه بزرگتر باشد احتمال تغییر در آن کمتر است. برای تغییر داده ها ، اکثر گره ها باید توسط یک موجودیت کنترل شوند تا حمله 51٪ انجام شود.

بلاک چین ها با استفاده از معماری P2P اکنون قادر به اجرای مستقل و بدون هیچ گونه سانسوری از مرجع مرکزی هستند. در مقایسه ، بانک ها نیاز به کنترل کامل اطلاعات شما دارند و همچنین در صورت تمایل می توانند شما را از انجام معامله محدود کنند.

 

محدودیت شبکه های P2P در Blockchains

مشارکت P2P در بلاکچین نیز با محدودیت هایی همراه است. یکی از مهمترین معایب نیاز به قدرت محاسبات است. این به این دلیل است که هیچ سرور مرکزی وجود ندارد و هر گره هم به عنوان سرویس گیرنده و هم به عنوان سرور عمل می کند. شکی نیست که با استفاده از این روش ، امنیت و کارایی بهبود می یابد. هنوز هم با اشکالاتی از جمله عدم تصویب گسترده و مقیاس پذیری همراه است.

جامعه جهانی در تلاش است تا مشکل را با کمک راه حل های پیچیده تر مانند شبکه Lightning ، که در بالای شبکه بیت کوین اجرا می شود و از تأیید معامله مراقبت می کند ، حل کند..

یک محدودیت دیگر وجود دارد که ما می خواهیم در مورد آن بحث کنیم که شامل رویدادهای هارد فورک است. حتی اگر بلاکچین ها ایمن باشند ، اما 100٪ امنیت ندارند. این بدان معنی است که می تواند هک شود و هرکسی می تواند آن را اصلاح کند. رویداد هارد فورک همچنین به این معنی است که هر کسی می تواند یک نسخه از داده ها را بگیرد و آنها را مطابق با نیاز خود تغییر دهد – ایجاد یک زنجیره جدید از شبکه های موازی. 

 

نتیجه

همتا به معماری همتا اینجاست تا بماند. به هر حال ، این یکی از شگفت انگیزترین فن آوری های موجود از جمله بلاکچین را قادر می سازد. همچنین می تواند به روش های مختلفی با موارد استفاده مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر ، بیشتر از آن در ارزهای رمزپایه و راه حل های بلاکچین استفاده می شود. همراه با بلاکچین امنیت ، تغییرناپذیری ، تمرکززدایی و آزادی بهتری را ارائه می دهد.

بنابراین ، نظر شما در مورد شبکه های نظیر به نظیر و نقش آنها در فناوری بلاکچین چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector