Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

غیر متمرکز در مقابل متمرکز: مقایسه دقیق

در دنیای بلاکچین ، بحث غیر متمرکز و متمرکز را بسیار خواهید یافت. به هر حال ، فناوری بلاکچین می تواند سیستم های متمرکز را به گذشته تبدیل کند.

در هر سناریویی ، اگر تازه وارد فناوری بلاکچین هستید ، ممکن است خود را با تمرکز در مقابل مفاهیم عدم تمرکز اشتباه بگیرید..

در این مقاله ، مفهوم غیرمتمرکز و متمرکز در ارتباط با صنایع و بلاکچین فعلی را بررسی خواهیم کرد.

بنابراین ، بدون هیچ تأخیری ، شروع کنیم.

اگر عجله دارید ، جدول را بررسی کنید.

متمرکز غیر متمرکز
مشارکت شخص ثالث آره نه
کنترل کنترل کامل با مرجع مرکزی باقی می ماند کنترل با خود کاربر باقی می ماند
قابل هک شدن بیشتر در معرض هک و نشت داده ها است کمتر در معرض هک و نشت داده ها است زیرا هیچ نقطه ای از خرابی وجود ندارد
تنها نقطه خرابی آره نه
راحتی در استفاده بصری و آسان برای استفاده استفاده از آن آسان نیست
هزینه های مبادله هزینه های بالاتر هزینه کمتری
ناشناس کاربران ناشناس نیستند گمنامی ارائه می دهد

غیر متمرکز در مقابل متمرکز: یک مقایسه کامل

بیایید با مقایسه غیرمتمرکز و متمرکز شروع کنیم.غیر متمرکز در مقابل متمرکز

همچنین بخوانید,

 • Blockchain برای مبتدیان: راهنمای شروع کار
 • حقوق توسعه دهنده Blockchain در حال افزایش است

مرکزیت چیست؟ و این چگونه کار میکند?

مرکزیت بیش از آنچه انتظار دارید در اطراف ما می چرخد. اگر از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک استفاده می کنید ، پس از یک سیستم متمرکز استفاده می کنید. سایر سیستم عامل های آنلاین معروف مانند YouTube نیز متمرکز هستند.

خوب این به چه معنی است?

این بدان معناست که یک مرجع مرکزی در کنترل داده ها و عملکردهای سیستم عامل مذکور است. بنابراین ، اگر از پلتفرم فیس بوک استفاده می کنید ، شرکت فیس بوک بر جنبه های مختلف ویژگی های آنها از جمله توانایی تصمیم گیری برای اینکه چه کسی و چه کسی نمی تواند به سیستم عامل بپیوندد ، کنترل کامل دارد..

اگر چشم انداز فنی می خواهید ، پس سیستم متمرکز برای تأیید داده ها به واسطه های شخص ثالث نیاز دارد. این بدان معنی است که اگر با استفاده از سیستم عامل فیس بوک به دوست خود پیامی ارسال می کنید ، داده ها تأیید و سپس توسط سیستم عامل منتقل می شوند.


مثال عالی دیگر ارسال ایمیل است. در لحظه ارسال ایمیل به شخص دیگر ، ارائه دهنده خدمات ایمیل از آنچه شما ارسال کرده اید و زمان ارسال آن اطلاع دارد. این اطلاعات بصورت خصوصی و بدون شناسه ذخیره می شود ، اما در هر صورت سرویس ایمیل دارای یک نسخه از آن اطلاعات است.

به طور خلاصه ، خدمات متمرکز اطلاعات شما را با رضایت شما ذخیره می کنند. اگر اولین باری که برای ایجاد حساب کاربری در هر پلتفرم متمرکز مانند فیس بوک ، یاهو ، جیمیل و غیره به یاد می آورید ، به یاد می آورید ، باید نام و نام خانوادگی ، ملیت ، تاریخ تولد و هرگونه اطلاعات دیگر را به آنها بدهید تا در سکو.

پس چرا من همه اینها را به شما می گویم?

واقعیت این است که همه چیز در یک مکان متمرکز ذخیره می شود ، مطمئناً برای اهداف دیگر هک یا سو mis استفاده می شود. یاهو ، در سال 2015 ، متوجه یکی از بزرگترین هک ها شد که در آن گروه هکرها قادر به مشاهده ایمیل های خصوصی میلیون ها حساب بودند!

تمرکز همچنین می تواند به یک ساختار سازمانی اشاره داشته باشد که در آن ظرفیت تصمیم گیری فقط با تعداد کمی از افراد باشد. این بدان معنی است که ما همچنین سازمان غیرمتمرکز و متمرکز را تحت پوشش قرار خواهیم داد.

اکنون که درک یک نهاد متمرکز را پیدا کردیم ، اکنون ، بیایید نگاهی به نحوه کار آن بیندازیم.

اینترنت متمرکز در مقابل اینترنت غیر متمرکز

مزایای تمرکز

بدون تردید تمرکز مزایا یا مزایای متعددی دارد. آنها در زیر لیست شده اند.

1. زنجیره فرماندهی

با متمرکز شدن ، زنجیره دستور به وضوح مشخص می شود. اگر سازمانی از مرکزیت استفاده کند ، آنها زنجیره فرماندهی را می دانند. این بدان معناست که هر شخص در سازمان نقش خود را می داند و همچنین لازم است چه کسی را گزارش کند. آنها همچنین می دانند که چه شخصی تحت کنترل آنها است و همچنین مسئول اعمال زیردستان خود هستند.

همه اینها به این معنی است که تفویض اختیار در زنجیره آسان است. مدیران ارشد می توانند به راحتی کارها را به زیردستان خود تفویض کرده و کار را به بهترین شکل نهایی و نهایی کنند. اگر کار با موفقیت به اتمام برسد ، باعث ایجاد اطمینان در کارگران و ایجاد زنجیره ای می شود ، و اعتماد به نفس لازم برای کار را بهبود می بخشد.

وقتی صحبت از شبکه ای می شود که از مرکزیت استفاده می کند ، یک گره مرکزی یا مجموعه ای از گره ها مسئول تأیید معاملات هستند.

2. کاهش هزینه ها

یکی از بزرگترین مزایای تمرکز هزینه مربوط به آن است. هر شبکه یا زیرساخت متمرکز به پشتیبانی و هزینه کمتری نیاز دارد. از آنجا که سازمان ها یا شبکه های متمرکز از قبل برنامه ریزی شده اند ، هزینه های مربوط به آن از بودجه عبور نمی کند ، مگر اینکه برای گسترش شبکه کاملاً لازم باشد.

3. اجرای سریع تصمیم

تردیدی نیست که سازمان ها یا شبکه های متمرکز امکان اجرای سریع تصمیم را دارند. از آنجا که شبکه های متمرکز گره یا افراد کمتری دارند ، به ارتباطات کمتری در بین سطوح مختلف مجوز نیاز دارد.

همچنین ، اگر یک شبکه متمرکز تصمیم به ایجاد تغییر یابد ، می توان آن را در عرض چند دقیقه انجام داد. به عنوان مثال ، یک شبکه متمرکز می تواند بر رویه KYC فشار بیشتری وارد کند و تصمیم گرفت الزامات بیشتری را برای آن اضافه کند. با متمرکز بودن شبکه ، آنها می توانند دستورالعمل های جدید را تحت فشار قرار دهند یا روش KYC را تغییر دهند که تقریباً بلافاصله پس از آزمایش مناسب فعال می شود.

معایب تمرکز

معایب مختلفی نیز در تمرکز وجود دارد. برخی از آنها به شرح زیر است:

1. اعتماد کنید

حتی اگر سازمان های متمرکز امن و قابل اعتماد باشند ، 100٪ امن و قابل اعتماد نیستند. اعتماد توافقی است که توسط ارائه دهنده خدمات و کاربر تنظیم می شود.

با این حال ، این یک توافق نامه است و می تواند به راحتی خراب شود. شرکت های بزرگ هر از گاهی از مشکلات اعتماد کاربران خود رنج می برند.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که امنیت در سیستم وجود داشته باشد ، افراد تمایل دارند تا مدتی خدمات را نادیده بگیرند تا اینکه ارائه دهنده خدمات با ارائه راهکارها و پاداش به افراد آسیب دیده اعتماد را برطرف کند..

همه اینها به دلیل متمرکز شدن و دلیل ذخیره شدن همه داده ها در یک پایگاه داده متمرکز اتفاق می افتد.

2. تنها نقطه شکست

مرکزیت همچنین به این معنی است که کل شبکه به یک نقطه خرابی وابسته است. سازمان ها از این ضرر اطلاع دارند و از این رو اقداماتی را برای مهار آن انجام داده اند. با این حال ، این واقعیت که احتمال شکست وجود دارد ، یک ضرر بزرگ برای سرویس های مهم مأموریت است.

3. محدودیت مقیاس پذیری

از آنجا که در بیشتر موارد از یک سرور منفرد استفاده می شود ، منجر به محدودیت های مقیاس پذیری می شود.

وضعیت تمرکز کنونی چیست?

تمرکز بدون شک روشی م toثر برای مدیریت سازمان ها یا شبکه ها است. توسط سازمانهای بزرگی مانند مایکروسافت ، فیس بوک ، یاهو و … به طور م effectivelyثر مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع ، دولت های ما نیز به یک رویکرد متمرکز اعتماد می کنند.

در مورد یک دولت متمرکز ، مجریان سیاسی قدرت را هماهنگ می کنند. همچنین می توانید در چندین مورد قدرت را اعمال کنید.

برای یک شرکت بزرگ ، مرکزیت اطمینان از امنیت داده های آن را تضمین می کند. این مورد لازم است تا اسرار تجاری آنها فاش نشود. با این حال ، یک روش تغییر یافته برای مدیریت داده ها با گزینه استفاده از شبکه های غیرمتمرکز مانند بلاکچین وجود دارد.

به راحتی می توان گفت که تمرکز هنوز در بازار فعلی بسیار رایج است. و همه کسب و کارها نیازی به تصویب تمرکززدایی ندارند. مدل های مختلف تجاری در یک شبکه متمرکز رشد می کنند و مدتی طول می کشد تا تجارت بیشتر و بیشتر به سمت مدل های غیر متمرکز حرکت کند.

تمرکززدایی چیست؟ و این چگونه کار میکند?

اکنون که درک کاملی از تمرکز داریم ، درک و یادگیری تمرکززدایی برای ما آسان خواهد بود.

ایده تمرکززدایی جدید است. این با انتشار بیت کوین در سال 2009 نمایان شد. همچنین یک مفهوم جالب جدید را ارائه داد که تمرکززدایی ، فناوری بلاکچین را امکان پذیر می کند. در اینجا اگر یک کاربر بیت کوین را برای کاربر دیگری ارسال کند ، لازم نیست از طریق یک مرجع متمرکز عمل کند.

با این حال ، این بدان معنی نیست که معامله تأیید نشده است. معاملات با استفاده از الگوریتم های اجماع تأیید می شوند.

شبکه ای که بیت کوین از آن استفاده می کند ، توسط همه قابل اتصال است.

یعنی باز است. همچنین سایر ویژگی های کلیدی مانند شفافیت ، که در آن هر کسی می تواند معاملات را در صورت لزوم تأیید کند ، به نمایش گذاشت. در چنین شبکه ای ، شخص یا دستگاهی که به شبکه متصل می شود به عنوان “گره” نامیده می شود. در پایان ، شبکه ای با هزاران گره وجود خواهد داشت که توانایی ارسال و دریافت وجه از یکدیگر را دارند.

بیایید یک مثال در دنیای واقعی بگیریم تا مفهوم را درک کنیم.

شبکه انرژی غیرمتمرکز جایی است که افراد می توانند از ورودی های مستقل دیگر به برق متصل شده و انرژی خریداری کنند. به این ترتیب ، آنها در وهله اول نیازی به پرداخت واسطه ها برای دسترسی به انرژی ندارند.

شبکه انرژی توزیع شده به فناوری بلاکچین و بدون نیاز به مرجع متمرکز متکی است. گره هایی که در حال تولید انرژی هستند می توانند آن را با شبکه به اشتراک بگذارند و هزینه آن را دریافت کنند.

مزایای تمرکززدایی

عدم تمرکز مزایای متعددی دارد.

1. کنترل کامل

یکی از مهمترین مزایای عدم تمرکز این است که کاربران کنترل کامل معاملات خود را دارند.

این بدان معناست که آنها می توانند معامله را زمانی که می خواهند بدون نیاز به مجوز از یک مرجع متمرکز شروع کنند. به زبان ساده ، فرآیند تأیید به اشخاص ثالث وابسته نیست و یک شبکه غیرمتمرکز از روشهای اجماع برای تأیید اطلاعات استفاده می کند.

2. داده ها قابل تغییر یا حذف نیستند

ساختار داده های فناوری Blockchain فقط ضمیمه است. این بدان معناست که هیچ کس فرصتی برای تغییر یا تغییر داده ها را پس از ذخیره شدن ندارد. فناوری بلاکچین دیگری وجود دارد که از مدلهای مختلف داده مانند Corda استفاده می کند ، اما آنها همچنین از ویژگی تغییر ناپذیری پیروی می کنند.

3. امن

شبکه های غیرمتمرکز به دلیل نحوه مدیریت داده ها و معاملات ایمن هستند. آنها برای اطمینان از ایمن بودن دفترهای داده از رمزنگاری استفاده می کنند. همچنین ، داده های موجود در بلوک فعلی به داده های بلوک مجاور نیاز دارند تا بتوانند از رمزنگاری برای اعتبارسنجی داده ها استفاده کنند.

4. سانسور

عدم تمرکز همچنین به معنای سانسور کمتر است. در یک سیستم متمرکز ، احتمال سانسور اطلاعات بیشتر است. با این حال ، شبکه غیرمتمرکز کمتر در معرض سانسور است ، زیرا هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که داده ها را کنترل کند. بیایید برای درک سناریو مثالی بزنیم.

به عنوان مثال ، توییتر با سانسور حساب ها شناخته شده است زیرا برخی پست های توهین آمیز را پیدا می کند یا درصورتی که دولت مغایر با دستور کار آنها باشد ، اقدام به سانسور حساب می کند.

در صورت عدم تمرکز ، همسالان می توانند مستقیماً تعامل داشته باشند و از این رو سانسوری وجود ندارد.

5. توسعه آزاد

شبکه های غیرمتمرکز بیشتر از توسعه آزاد پشتیبانی می کنند. این به دلیل ماهیت و نحوه عملکرد آن است. با داشتن یک محیط توسعه باز ، شبکه خدمات ، ابزارها و محصولات شگفت انگیز ساخته شده در بالای آن را بدست می آورد.

لینوکس, به عنوان مثال ، منبع باز است و دارای یک اکوسیستم است که هر کسی را قادر به بهبود آن می کند. این مورد در مورد شبکه های غیرمتمرکز نیز صدق می کند. در مقایسه ، یک شبکه متمرکز یا راه حل های بسته فرصتی برای توسعه باز ندارند. این توسعه را تا حد زیادی محدود می کند.

معایب تمرکززدایی

البته عدم تمرکز بسیاری از معایب را دارد. برخی از معایب شامل موارد زیر است:

 1. تعارض: تمرکززدایی اگر در ساختار سازمانی به خوبی حفظ نشود ، می تواند منجر به درگیری شود
 2. هزینه: در یک محیط سازمانی هزینه تمرکززدایی بیشتر از تمرکز است زیرا نیاز به راه اندازی سیستم هایی دارد که می توانند ارتباطات را به صورت خودکار انجام دهند.
 3. جرم: وقتی صحبت از بلاکچین غیرمتمرکز می شود ، این جرم می تواند یک ضرر بزرگ باشد. از آنجا که همه کارها در شبکه انجام می شود ناشناس است و می تواند منجر به سو mis استفاده شود.
 4. نوسان: ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز رفتار ناپایداری را نشان می دهد که در آن قیمت ها نوسان زیادی دارند!

وضعیت تمرکززدایی در حال حاضر چگونه است?

تمرکززدایی برای ماندن است. خواهید دید که بسیاری از شرکت های بزرگ ، سازمان ها و حتی دولت ها آن را تصویب می کنند زیرا در دراز مدت کارایی بیشتری به شبکه می بخشد.

دبی یکی از اولین موج های دولتی است که در حال حاضر بلاکچین را برای کل ساختار حکومتی خود در پیش گرفته است. اکنون از آن به عنوان پایتخت جهانی توسعه بلاکچین یاد می شود ، زیرا عدم تمرکز یا فناوری بلاکچین در آن تأثیر می گذارد.

در زمان نوشتن مقاله ، دبی توانسته است بلاکچین را در هشت بخش صنعت شامل املاک و مستغلات ، جهانگردی ، امنیت ، حمل و نقل ، امور مالی ، بهداشت و آموزش ادغام کند. نتیجه نهایی تبدیل شدن به اولین شهر بلاک چین است.

IBM همچنین در مقابله با پذیرش فناوری بلاکچین و استفاده از آن برای بهبود زنجیره تأمین غذا در خط مقدم است.

آنها IBM Food Trust را ایجاد کردند که همه اینها در مورد کارایی و شفافیت در زنجیره های تأمین مواد غذایی است. آنها در همکاری با والمارت کار می کنند و با تمام اطلاعات شرکت کننده در شبکه با اطلاعات قابل پیگیری و ردیابی سود می برند.

همچنین پروژه های دفتر مرکزی غیرمتمرکز مختلفی از جمله Hyperledger ، Corda و دیگران وجود دارد.

موارد استفاده متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

در این مقاله ، برخی موارد استفاده را که مربوط به متمرکز و غیرمتمرکز است ، مرور خواهیم کرد. همه این موارد استفاده به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه هر یک از این مفاهیم از یکدیگر متمایز شده اند و چگونه عدم تمرکز واقعاً می تواند به حل برخی از مشکلات اصلی سیستم های متمرکز کمک کند.

سیستم پرداخت ها

یکی از بارزترین موارد استفاده از تمرکززدایی ، موارد زیر است سیستم پرداخت. به هر حال ، این مفهوم با معرفی بیت کوین ، اولین رویداد ارز غیرمتمرکز ، بوجود آمد.

تمام ارزهای موجود در جهان که توسط بانک ها اداره می شوند در بالای سرورهای متمرکز کار می کنند. با این کار ، آنها کنترل کاملی بر تمام عملیات دارند و همچنین در مورد تمام فعالیت های مالی شما اطلاعات دارند.

این بدان معناست که آنها از عادت های خرج شما اطلاع دارند. با این حال ، یکی از بدترین موارد در مورد استفاده از ارز متمرکز این است که اگر کسی اعتبار بانکی شما را بدست آورد ، می تواند به راحتی به تمام پول شما دسترسی پیدا کند و از آن برای منافع خود استفاده کند.

یکی دیگر از معایب سیستم های پرداخت متمرکز این است که ممکن است اختلال یا خرابی ایجاد شود و در صورت نیاز به منابع مالی خود دسترسی نخواهید داشت.

بنابراین ، چگونه یک سیستم غیرمتمرکز همه اینها را حل می کند؟ خوب ، با غیرمتمرکز بودن. از آنجا که هیچ مرجع مرکزی یا نقصی وجود ندارد ، بودجه شما همیشه در دسترس است.

همچنین این شانس هک شدن بودجه شما یا دسترسی یک بازیگر مخرب را از بین می برد. بنابراین ، اگر از ارز رمزنگاری شده به عنوان راهی برای دریافت و ارسال پرداخت استفاده می کنید ، نقش نهاد متمرکز را از فرآیند خارج می کنید – بهبود آن در تمام مراحل. شما می توانید این ارزهای رمزپایه را به عنوان ارزهای دیجیتال نظیر به نظیر واژه کنید.

یکی دیگر از مزایای سیستم پرداخت حذف هزینه های میانی است. تنها هزینه هایی که با این فرآیند همراه هستند ، اندک هستند یا وجود ندارند. آنها همچنین بدون مرز و ایمن هستند.

بنابراین ، مزایای استفاده از سیستم پرداخت جهانی چیست؟ آنها به شرح زیر هستند.

 • معاملات سریع
 • معاملات ارزان
 • هیچ اطلاعاتی بین شخص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود
 • امن است
 • هیچ نقطه ای از شکست وجود ندارد
 • شفاف

رأی دولت

رای گیری همیشه یکی از موضوعات بحث برانگیز در بین دولت و افرادی است که دولت را انتخاب می کنند. طرفین مخالف نیز مشتاق استفاده از این موضوع برای یافتن راهی برای دفاع از خود هستند. بنابراین ، آنچه در واقع اتفاق می افتد.

کل سناریوی رأی گیری با یک مسئله مهم ، شفافیت سروکار دارد. روش فعلی انجام رأی ، شفافیت را در نظر نمی گیرد. این منجر به بسیاری از نظریه های توطئه در مورد نحوه دستکاری آرا در داخل کشور می شود. از آنجا که این نظریه ها وجود دارد ، هیچ راهی برای اعتبارسنجی آنها وجود ندارد زیرا سیستم شفاف نیست.

آنجاست که یک سیستم رای دهی غیرمتمرکز می تواند نجات یابد. دولت ها می توانند از آن برای اجرای آرا و ارائه رأی گیری شفاف استفاده کنند. به این ترتیب ، آنها می توانند به تمام نظریه هایی که با اعلام نتایج عمومی انتخابات ارائه می شوند ، استراحت دهند.

با استفاده از یک سیستم رأی گیری شفاف یا یک سیستم رأی گیری که در یک شبکه غیرمتمرکز اجرا می شود ، رأی دهندگان می توانند آرا را به راحتی تأیید کنند. این همچنین بدان معنی است که هیچ احزابی نمی تواند هنگام شمارش آرا کلاهبرداری کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش این است که نتایج را می توان به محض پایان رأی گیری اعلام کرد.

بنابراین ، مزایای سیستم رای گیری غیرمتمرکز چیست?

 • هیچگونه دستکاری یا کلاهبرداری صورت نخواهد گرفت
 • بدون تئوری توطئه
 • بدون تهدید

انرژی

مورد کاربردی مفید دیگری که قصد داریم در مفهوم مقایسه غیرمتمرکز و متمرکز مورد بحث قرار دهیم.

در حال حاضر ، نهادهای متمرکز به طور عمده انرژی را کنترل می کنند و توزیع می کنند که تصمیم می گیرند کجا می خواهند خدمات خود را با چه قیمتی ارائه دهند.

برای حل این مسئله ، عدم تمرکز می تواند یک راه حل منحصر به فرد ارائه دهد. این می تواند از یک شبکه برق غیرمتمرکز استفاده کند که می توانید برای برش واسطه استفاده کنید.

همچنین فرصت مساوی برای هر کسی که می خواهد انرژی بگیرد یا انرژی تولید کند و سپس آن را به دیگران بفروشد فراهم می کند.

جوانب مثبت البته در این موارد وجود دارد

 • بازار عادلانه
 • عدم درگیر شدن شخص ثالث
 • سیستم پرداخت غیرمتمرکز می تواند با سیستم عامل های انرژی غیرمتمرکز کار کند.

نتیجه گیری: کدام یک برای ماندن در اینجا است؟ متمرکز در مقابل غیر متمرکز

هم متمرکز و هم غیرمتمرکز فواید خاص خود را دارند. شکی نیست که دولت ها ، سازمان ها و شرکت ها خواهان کنترل دارایی های خود هستند ، حتی اگر مجبور باشند از کارآیی به خاطر آن صرف نظر کنند.

اما ، تمرکز زدایی اینجاست تا بماند! و با گذشت زمان ، شرکت های بیشتری به مزیت آن پی خواهند برد ، رشد خواهد کرد. همچنین ، می توانید تمرکززدایی را با یک محیط نزدیک پایدار و با کمک راه حل های بلاک چین ترکیبی یا فدرال پیاده سازی کنید..

این ما را به انتهای راهنمای غیرمتمرکز و متمرکز می رساند. در حال حاضر ، شما باید ایده خوبی از آنچه هر یک از آنها ارائه می دهد داشته باشید.

بنابراین ، نظر شما در مورد مقایسه چیست؟ نظرات شما در مورد تمرکز زدایی و متمرکز چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector