Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

قرارداد هوشمند چیست؟ یک راهنمای کامل

آیا تا به حال فکر کرده اید ، “قرارداد هوشمند چیست؟” اگر این کار را انجام دهید ، پس به جای درست آمده اید زیرا ما یک راهنمای کامل در زمینه قراردادهای هوشمند را لیست خواهیم کرد.

در هر صنعت ، اتوماسیون یک ضرورت است زیرا مشاغل اکنون به دنبال به حداکثر رساندن سود با پایین نگه داشتن هزینه ها تا حد ممکن هستند. دلیل دیگر شرکتها برای اتوماسیون این است که خطاهای انسانی را برطرف کنند و روند کار را تا حد ممکن روان کنند.

واضح است که فن آوری های بسیاری وجود دارد که شرکت ها را قادر می سازد تا فقط این کار را انجام دهند. فناوری Blockchain یکی از فناوری هایی است که اتوماسیون را به عنوان یکی از ویژگی های اصلی ارائه می دهد. از قراردادهای هوشمند برای دستیابی به اتوماسیون استفاده می شود. آنها در هسته اصلی اتوماسیون قرار دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ، بیایید تعریف تماس هوشمند را بیاموزیم.

قرارداد هوشمند چیست?

قرارداد هوشمند یک کد دیجیتالی است که برای مبادله دارایی ها از جمله سهام ، پول یا دارایی بدون نیاز به هیچ واسطه ای استفاده می شود.

از نظر فنی ، این یک قرارداد خودکار یا خود اجرا است که توافق نامه بین دو طرف را با استفاده از کد جاسازی می کند. قرارداد هوشمند توزیع ، غیرمتمرکز و شفاف است زیرا بر روی فناوری بلاکچین اجرا می شود.

عدم وجود واسطه ، آن را مفهومی شگفت انگیز می کند زیرا می تواند به طور خودکار عمل کند. بهترین مقایسه با این مورد در دنیای واقعی اسناد ارائه شده توسط وکلا است. 

توانایی قراردادهای هوشمند در تعبیه قوانین ، مثبت و منفی ، تقریباً در هر زمینه ای بسیار مفید است. 

جاده به مفهوم قرارداد هوشمند

ایده قرارداد هوشمند جدید نیست. در واقع ، ایده قرارداد هوشمند برای اولین بار توسط نیک سابو دو دهه پیش ارائه شد.

به گفته وی ، قراردادهای هوشمند “مجموعه ای از وعده هاست که به شکل دیجیتال مشخص شده است.” نیک سابو دانشمند کامپیوتر و رمزنگار است. از این رو. او روی دو موضوع اصلی کار کرد: ارز دیجیتال و قراردادهای دیجیتال. 

با کار وی ، مفهوم قراردادهای هوشمند در جایی ایجاد شد که وی قصد داشت این مفهوم را برای بهبود شیوه های قرارداد قراردادی پیشرفته برای کاربران اینترنت ارائه دهد. تجارت الکترونیکی می تواند از این طرح استفاده کرده و آن را پیاده سازی کند.

این مفهوم در طول سال ها تکامل یافته است ، اما اجرای واقعی آن اولین بار هنگام ظهور بلاکچین مشاهده شد. بیت کوین هنگام انتشار با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند همراه بود ، اما اجازه دهید فقط قراردادهای هوشمند ساده ایجاد و اجرا شود. این اتریوم بود که استفاده از قراردادهای هوشمند را در موارد استفاده در دنیای واقعی تقویت کرد.


ویتالیک بوترین بنیانگذار Ethereum است. این ما را به سمت یک سوال بسیار جالب سوق می دهد که چه کسی قراردادهای هوشمند را اختراع کرده است?

چه کسی قراردادهای هوشمند را اختراع کرده است?

نیک سابو مفهوم قراردادهای هوشمند را ابداع کرد. کارهای او پیرامون آن و رمزنگاری بود. وی دانشمند کامپیوتر آمریکایی است. 

در سال 1998 ، او روی Bit Gold کار کرد که یک ارز رمزنگاری شده است. Bit Gold قراردادهای هوشمند را به عنوان پروتکل معاملاتی رایانه ای تعریف می کند که می تواند از طریق قرارداد برای اهداف اجرا تعریف شود.

بسیاری Vitalk Buterin ، بنیانگذار مفهوم قراردادهای هوشمند را اشتباه می گیرند ، اما این درست نیست.

اما ، او روش بهینه استفاده از قراردادهای هوشمند را در فناوری بلاکچین معرفی کرد.

قرارداد هوشمند چیست؟ قرارداد هوشمند Blockchain

اکنون که از اصل قرارداد هوشمند مطلع شدیم ، زمان آن فرا رسیده است که به قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین نگاه کنیم.

Satoshi Nakamoto در سال 2008 اولین ارز رمزنگاری شده بیت کوین را منتشر کرد. در هسته اصلی آن ، از فناوری پیشگام بلاکچین استفاده شده است.

پروتکل بیت کوین فقط برای ایجاد قراردادهای هوشمند ساده قابل استفاده است. اما ، تیم های زیادی در سراسر جهان بودند که روی این فناوری کار کردند و قراردادهای هوشمندی را در بیت کوین معرفی کردند. یکی از چنین تیم هایی از آنجا آمده است Particl.io, یک بستر تجارت الکترونیکی با استفاده از بلاکچین در هسته اصلی آن. آنها یک قرارداد هوشمند هوشمند در بیت کوین را فعال می کنند که از بودجه ذخیره شده در سپرده بی اعتماد مراقبت می کند.

گروه دیگری نیز موفق به ساخت یک قرارداد هوشمند کارآمد در شبکه بیت کوین شدند. آنها FASTKITTN چارچوبی را منتشر کردند که مشکل مدیریت پیچیده قرارداد هوشمند در بیت کوین را حل می کرد.

همچنین هزینه مربوط به اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین را حل کرد. آنها در مقاله تحقیقاتی خود به کل روند انجام این کار پرداختند, تماس های هوشمند عملی در بیت کوین.

برای حل مشکلات ، آنها از محیط های محاسباتی قابل اعتماد (TEE) استفاده کردند. علاوه بر این ، در آنجا آنها موفق به اجرای خارج از زنجیره قرارداد هوشمند شدند که منجر به روشی کارآمد برای اجرای قراردادهای هوشمند با امنیت کامل شد.

قرارداد هوشمند Ethereum

Ethereum نحوه کار قراردادهای هوشمند را در یک محیط بلاکچین تغییر داد. اتریوم با در نظر گرفتن قراردادهای هوشمند طراحی شده است. و به همین دلیل قراردادهای هوشمند در اکوسیستم اتریوم کارآمد هستند.

در حال حاضر ، اتریوم انتخاب شماره یک برای ایجاد قراردادهای هوشمند است.

قرارداد هوشمند چگونه کار می کند?

در این بخش ، نگاهی دقیق به قراردادهای هوشمند خواهیم انداخت. 

ویتالیک بوترین در اجلاس DC Blockchain قراردادهای هوشمند را راهی برای انتقال دارایی یا ارز در یک برنامه توصیف کرد. وی همچنین اضافه کرد که برنامه کد را براساس شرایط تعریف شده در آن اجرا می کند. این کار را به صورت خودکار انجام می دهد و اطلاعات را بر اساس اطلاعاتی که به دست می آورد تأیید می کند.

قرارداد هوشمند در صورت تحقق شرط اجرا می شود.

اگر شرط برآورده نشود ، قرارداد هوشمند براساس شرط ارائه شده اجرا می شود.

یکی دیگر از موارد مهمی که وی ذکر کرد این است که دفتر مرکزی غیرمتمرکز برای ایجاد تغییرناپذیری و امنیت کپی از قرارداد یا سند هوشمند را ایجاد می کند.

آنچه او توصیف کرد ممکن است برای شخصی که تازه وارد این مفهوم شده بسیار فنی باشد. به همین دلیل اجازه دهید مثالی را در زیر مرور کنیم.

مثال قرارداد هوشمند

املاک و مستغلات در حال استفاده از بلاکچین است. اگر در آینده دور تصمیم به خرید املاک و مستغلات با استفاده از یک سیستم عامل بلاکچین دارید ، می توانید قراردادهای هوشمند را در عمل مشاهده کنید.

بنابراین ، شما ملکی را دیدید و تصمیم به خرید آن گرفتید.

پارامترهای زیادی وجود دارد که باید در معاملات املاک و مستغلات از آنها مراقبت شود. به عنوان مثال ، شما باید مبالغ وام ، زمان اقساط و سایر شرایط منحصر به فرد را تعیین کنید.

برای تنظیم قرارداد هوشمند ، باید قرارداد هوشمند را امضا کرده و آن را به حرکت درآورید.

به عنوان مثال ، شما تصمیم گرفتید 20٪ از ارزش املاک و مستغلات را پرداخت کنید. پس از آن ، تصمیم گرفتید که بقیه ارزش املاک و مستغلات را به صورت اقساط و سایر شرایطی که ممکن است داشته باشید پرداخت کنید.

فروشنده بر اساس شرایط بحث شده یک قرارداد هوشمند ایجاد می کند. هنگامی که هر دوی شما تصمیم می گیرید که همه چیز به درستی مستند شده است ، قرارداد هوشمند به مرحله اجرا در می آید.

با گذشت زمان ، اقساط را پرداخت خواهید کرد و این قرارداد هوشمند ثبت می شود.

مالکیت ملک به محض انتقال کل مبلغ پرداختی به فروشنده به شما منتقل می شود. همه چیز به طور خودکار و بدون دخالت هیچ واسطه یا طرفی انجام می شود.

در مقایسه با یک معامله املاک و مستغلات که از طریق یک روش سنتی انجام شده است ، شما می توانید در تکمیل کل معامله در وقت و تلاش صرفه جویی کنید. 

خریدار و فروشنده هم پس انداز می کنند زیرا هیچ واسطه ای وجود ندارد.

همچنین ، در صورت بروز رویدادی در قرارداد هوشمند ، که شامل بانک ها ، خریداران ، فروشندگان و بیمه گر است ، قرارداد هوشمند به همه اشخاص وابسته اطلاع می دهد..

یک مثال فنی از قرارداد هوشمند

پس از خواندن همه این موارد ، باید از امکاناتی که در ارتباط با قراردادهای هوشمند وجود دارد هیجان زده شوید. بیشتر ، برای درک بهتر اینکه قراردادهای هوشمند چه کاری می توانند انجام دهند و به چه نتیجه می رسند ، بیایید نگاهی به قرارداد هوشمند مبتنی بر ethereum بیندازیم.

لاجورد مجموعه خوبی از نمونه های موجود در آنها را ارائه داده است صفحه GitHub. همانطور که در بالا در مورد انتقال دارایی یا انتقال مالکیت بحث کردیم ، بیایید نگاهی به مثال انتقال دارایی آنها بیندازیم. شما می توانید آن را پیدا کنید اینجا.

برای اطمینان از رسیدگی مناسب به دارایی های با کیفیت بالا ، مهم است که دو بازیکن دیگر به غیر از خریدار و فروشنده وجود داشته باشد: ارزیاب و بازرس. بازرس مسئول بازرسی دارایی قبل از خرید خریدار است.

ارزیاب از طرف فروشنده است. او دارایی ها را برای خریداران قابل توجه می کند. وی همچنین فروش را برای فروشنده تسهیل می کند.

برای درک بهتر ، بیایید نگاهی به تصویر زیر بیندازیم.

منبع: صفحه نمونه Azure GitHub

همچنین شامل چندین حالت برای تعریف شرط قرارداد هوشمند است. در حال حاضر ، قرارداد هوشمندی که قرار است مورد بحث قرار دهیم شامل 10 ایالت از جمله است

 • فعال
 • پیشنهاد قرار داده شده است
 • در انتظار بازرسی
 • بازرسی شده
 • ارزیابی شده
 • پذیرش تصوری
 • فروشنده پذیرفت
 • پذیرفته شده
 • فسخ شده

روند کار پیچیده است و به همین دلیل است که ما در اینجا بحث نمی کنیم. با این حال ، می توانید فایل readme.md را برای بررسی کنید مخزن انتقال دارایی.

اما قرارداد هوشمند چگونه به نظر می رسد?

بیایید نگاهی به زیر بیندازیم:

23 خط کد بالا کد ابتدایی قرارداد AssetTransfer است. متغیرهای اصلی را در قرارداد آغاز می کند و سپس سازنده را برای مقداردهی اولیه متغیرها قرار می دهد.

جدا از عملکرد فوق ، عملکرد مهم دیگری نیز وجود دارد ، MakeOffer و Accept Offer.

بیایید نگاهی به هر دو عملکرد زیر بیندازیم.

این پیشنهاد در اینجا ارائه شده است. اکنون به عملکرد AcceptOffer و Reject در زیر نگاهی بیندازید.

هر عملکردی هدف خاص خود را دارد. در بیشتر موارد ، این تابع بیانگر حالت قرارداد هوشمند است.

کل قرارداد 218 خط با عملکردهای مختلف مانند MarkInspected ، MarkAppraised و غیره است!

مزایای قرارداد هوشمند

در حال حاضر ، شما باید درک خوبی از قراردادهای هوشمند و نحوه کار آنها داشته باشید. در این بخش ، نگاهی خواهیم انداخت به مزایای قرارداد هوشمند و به طور کلی آنچه که می تواند ارائه دهد.

امن است

قراردادهای هوشمند یک فضای امن برای اجرای قراردادها را فراهم می کند. این از جزئیات قرارداد و سایر اطلاعات اصلی در برابر نشت محافظت می کند. علاوه بر این ، اجرای قرارداد هوشمند نیز تحت تأثیر هیچ شخص ثالث یا انسانی نیست ، و این باعث می شود آنها بدون هکر باشند. برای اطمینان از امنیت ، کلیه اطلاعات مهم از طریق رمزنگاری ایمن می شوند.

خود مختار

قراردادهای هوشمند مستقل هستند که عملکرد آنها را به سطح کاملا جدیدی می رساند. به محض اجرای قراردادهای هوشمند ، آنها می توانند بدون هیچ گونه تداخلی خود را اجرا و کامل کنند.

وقفه رایگان است

قراردادهای هوشمند توسط شخص ثالث قطع نمی شود اگر در وهله اول قرار نباشد. 

بی اعتماد

قراردادهای هوشمند یک محیط بی اعتماد را فراهم می کند که در آن از کلیه منافع طرف محافظت می شود.

مقرون به صرفه

قراردادهای هوشمند مقرون به صرفه هستند زیرا مستقل هستند و به هیچ واسطه ای احتیاج ندارند.

عملکرد سریع

قراردادهای هوشمند سریع است! یک قرارداد می تواند در عرض چند دقیقه در مقایسه با ساعت هایی که صحبت از قراردادهای مستندساز در دنیای واقعی است ، اجرا شود.

ما به طور عمیق تری به مزایای قرارداد هوشمند پرداخته ایم. برای دانستن بیشتر ، به ما مراجعه کنید قراردادهای هوشمند: راهنمای نهایی برای مبتدیان.

مشکلات و چالش های قرارداد هوشمند

درست مثل هر فناوری دیگری ، قراردادهای هوشمند نیز از هیچ مشکلی و چالشی عاری نیستند. در حقیقت ، بازار در حال پیشرفت است و بسیاری از شرکت ها به دنبال راه هایی برای استفاده از فناوری بلاکچین هستند. در واقع ، تصویب قرارداد هوشمند به دلیل عدم بلوغ فناوری بلاکچین با مشکل روبرو می شود.

بله ، فناوری بلاکچین هنوز در مرحله نوپایی است.

چالش های اصلی که دنیای قراردادهای هوشمند را آزار می دهد شامل موارد زیر است:

 • منحنی فرزندخواندگی:

بلاکچین که یک مرحله نوپا است همچنین در پذیرش قراردادهای هوشمند تأثیر می گذارد. همچنین ، مشاغل برای اجرای قراردادهای هوشمند نیاز به غلبه بر بسیاری از چالش ها دارند زیرا ابتدا به یک شبکه مبتنی بر دفتر غیرمتمرکز نیاز دارند.

 • قوانین و مقررات:

هر برنامه قرارداد هوشمند باید از مقررات مبتنی بر اکوسیستم و مکانی که باید اجرا شود پیروی کند.

 • استاندارد نیست:

قراردادهای هوشمند هنوز با چندین رویکرد و راه حل موجود در اینترنت استاندارد نیستند.

 • منحنی یادگیری:

تسلط بر بلاکچین و قراردادهای هوشمند آسان نیست. بنابراین ، توسعه دهنده نه تنها باید استعداد رمزگذاری را داشته باشد بلکه از جنبه حقوقی کدی که برای قرارداد می نویسد نیز برخوردار باشد. جدا از آن ، قضات و م agenciesسسات حقوقی باید بتوانند این کد را توسط خودشان یا از طریق تفسیر درک کنند.

 • پیچیدگی اکوسیستم تجاری:

قراردادهای هوشمند adhoc نیستند که می توانند به سیستم اضافه شوند. این امر امکان افزودن یا اجرا را به طور خاص در یک اکوسیستم تجاری پیچیده ممکن نمی کند.

 • حریم خصوصی داده ها:

بلاکچین تغییرناپذیر است. این به نفع قوانین حریم خصوصی داده ها نیست که به دلایل مختلف جغرافیایی در سراسر جهان تنظیم شده است. برای بیمه ، GDPR این است که کاربر بتواند سیستم را فراموش کند. در حال حاضر ، کار همچنان باعث می شود که بلاکچین بدون از دست دادن نکات مهم ، تا حد ممکن انعطاف پذیر شود.

جدا از این ، رقابتی وجود دارد که از عملی شدن قراردادهای هوشمند جلوگیری می کند. احزاب برای تصمیم گیری در مورد نقطه میانه تلاش می کنند و روی کل روند تأثیر می گذارند. سرانجام ، انتظارات مردم وجود دارد که می تواند منجر به مشکلاتی شود زیرا بلاکچین یا سایر فن آوری های مرتبط فقط به اندازه کافی بالغ یا محبوب در بازار نیستند. قبل از پذیرش هنوز به زمان خوبی نیاز دارد.

DAML – منبع آزاد برای قراردادهای هوشمند

در چالش ها ، ما در مورد عدم استاندارد سازی صحبت کردیم. DAML سعی می کند با ارائه زبان برای قراردادهای هوشمند مشکل را حل کند. بنابراین ، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های توزیع شده شگفت انگیز کاملاً پشته ای را برای بلاکچین ، DLT و حتی پایگاه داده ایجاد کنند.

بنابراین ، چه چیزی باعث DAML در وهله اول بسیار خاص است؟ خوب ، استفاده از آن آسان ، کارآمد و بی خطر است. اکوسیستم غنی است و همراه با DAML IDE ، DAML Sandbox ، دستیار DAML و سایر اشکال ادغام است.

در هسته اصلی ، خود زبان را پیدا خواهید کرد. این از برخی ویژگی های اصلی پشتیبانی می کند که قصد داریم در زیر لیست کنیم:

 • مدل DAML: این یک سیستم نوع قدرتمند است که تعریف و ارائه طرح های داده پیچیده برای طراحی دامنه محور را آسان می کند
 • مجوزهای ریز ریز: شما می توانید با اجازه دادن به شخص خاصی در قرارداد معین یا بخشی از قرارداد ، از DAML برای انجام مجوز دقیق استفاده کنید.
 • منطق تجارت: DAML بسیار قابل تنظیم است که به مشاغل امکان می دهد منطق تجاری را به طور یکپارچه در برنامه های توزیع شده ترسیم کنند
 • آزمایش مبتنی بر سناریو: در آزمایش مبتنی بر سناریو ، شما می توانید کنترل کامل جنبه های مختلف قرارداد هوشمند و عملکرد آن را کنترل کنید.

بسیاری از شرکت ها هستند که به طور فعال با استفاده از DAML در حال توسعه برنامه های پشته ای کامل هستند. این شرکت ها شامل Accenture ، ISDAI ، Hashed Health ، Change HealthCare و موارد دیگر هستند!

با این حال ، جالب ترین نکته در مورد DAML پشتیبانی از سایر فناوری های دفتر توزیع شده از جمله Hyperledger Sawtooth ، Amazon Aurora ، Hyperledger Fabric ، VMWare ، Corda و موارد دیگر است.! 

اگر شما علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد DAML هستید ، پس مقاله ما را در این زمینه بررسی کنید: راهنمای نهایی DAML

موارد استفاده از قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند از نظر رویکرد همه کاره هستند. این به این معنی است که ما موارد کاربرد و کاربردهای قراردادهای هوشمند زیادی داریم.

به طور خلاصه ، در سناریوهای زیر می توان از قراردادهای هوشمند استفاده کرد.

 • فعالیت های تجاری
 • سوابق ذخیره می شود
 • مدیریت زنجیره تامین
 • بازار املاک و مستغلات
 • سیستم وام
 • محافظت از حق چاپ
 • خسارت بیمه

ما در اینجا موارد استفاده از قرارداد هوشمند را به تفصیل شرح داده ایم: 12 مورد برتر استفاده از قرارداد هوشمند

DeFI: بهترین موارد استفاده از قرارداد هوشمند

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یک جنبش منبع باز برای بخش مالی است و یک اکوسیستم ایجاد می کند که کاربران می توانند برای نیازهای مالی خود به برنامه های توزیع شده (dApps) اعتماد کنند..

این اساساً خدمات مالی را از طریق یک شبکه عمومی و توزیع شده ارائه می دهد که قابل اعتماد نیست و در مقایسه با مرکز مالی (CeFI) دسترسی بیشتری دارد.

اگر می خواهید درباره آن بیشتر بخوانید ، توصیه می کنیم راهنمای معرفی ما را در اینجا بررسی کنید: مالیات غیرمتمرکز (DeFi) چیست؟ یک راهنمای کوتاه

ما همچنین قصد داریم یک دوره کامل DeFi را منتشر کنیم ، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ، به بررسی فضا ادامه دهید.

نتیجه

این ما را به انتهای راهنمای کامل قرارداد هوشمند (What is a Smart Contract Complete) هدایت می کند. ما در مورد قراردادهای هوشمند موارد زیادی را بیان کردیم و تاکنون ، شما باید درک درستی از آنچه که قراردادهای هوشمند ارائه می دهند داشته باشید. 

نظر شما در مورد قراردادهای هوشمند چیست؟ آیا فکر می کنید در آینده به طریقی یا دیگری بر زندگی شما تأثیر بگذارد؟ در زیر نظر دهید و نظرات خود را در زیر با ما در میان بگذارید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector