مالی غیرمتمرکز چگونه کار می کند؟

DeFi ، همچنین به عنوان مالی غیرمتمرکز شناخته می شود ، یکی از سریعترین بخشهای رشد در صنعت بلاکچین است. از یک طرف ، ارزهای رمزپایه جایگزینی برای استفاده از پول های مورد حمایت دولت به ما می دهند. از طرف دیگر ، مالیات غیرمتمرکز در حال ایجاد ابزارهای مالی جدیدی است که نیازی به م institutionsسسات متمرکز ندارند. اما مالیه غیرمتمرکز چگونه کار می کند؟ بیایید همین الان بفهمیم!

اگرچه در مقایسه با اقتصاد جهانی ، کل طیف DeFi هنوز اندک است ، اما در سال 2020 شاهد رشد سریع هستیم. در ژانویه 2019 ، ارزش 278.75 میلیون دلار در اقتصاد DeFi قفل شد. با این حال ، تا ژانویه سال 2020 ، این میزان به 676.24 میلیون دلار افزایش یافت. بیشتر این که تا ژوئن سال 2020 به یک میلیارد دلار رسید و در ماه جولای به رشد خود ادامه داد و به 3.95 میلیارد دلار رسید. اکنون ، در ماه اکتبر ، به 11.2 بیلیون دلار رسیده است که ارزش بسیار زیادی است.

این رشد نشان می دهد که DeFi چقدر عظیم خواهد شد و حتی اگر هنوز بخش کوچکی باشد ، بسیاری از شرکت ها علاقه زیادی به آن دارند. اما هنوز هم ، بسیاری از آنها با DeFi یا نحوه تأمین مالی غیرمتمرکز کاملاً آشنا نیستند.

بنابراین ، من توضیح خواهم داد که مالیات غیرمتمرکز چگونه می تواند در اقتصاد متمرکز ما کار کند و انتظار شما از آن چیست. مبتدیان می توانند برای درک بیشتر اکوسیستم مالی غیرمتمرکز از این راهنما استفاده کنند.

اکنون ثبت نام کنید: مقدمه ای بر دوره DeFi

مالی غیرمتمرکز چگونه کار می کند?

قبل از اینکه روند کار مالی غیرمتمرکز را توضیح دهم ، اجازه دهید برخی از ویژگی های مهم این فناوری را بررسی کنیم. در حقیقت ، امور مالی غیرمتمرکز به جای بلاک های خصوصی یا فدراسیون از بلاک چین های عمومی استفاده می کنند.

بنابراین ، کم و بیش ، این برنامه ها ویژگی ها یا روند کار بلاک چین های عمومی را تکرار می کنند.

اساساً ، در زنجیره بلوکی DeFi ، یک سیستم دفترچه مشاهده خواهید کرد که تب ها را در انواع مختلف تبادل داده هایی که در شبکه اتفاق می افتد ، نگه می دارد. در واقع ، این تبادلات داده “تراکنش” در شبکه بلاکچین است. پس از تأیید این موارد ، آنها به دفتر اضافه می شوند و یک بلوک نامیده می شوند.

برنامه های DeFi از نوع متفاوتی از شبکه توزیع شده استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تمام تراکنش های درون سیستم فقط در نقطه و فقط در برنامه های مشابه انجام می شود. بعلاوه ، هنگامی که شبکه بلاکچین را تأیید کرد و آن را به دفتر اضافه کرد ، هیچ شخص دیگری نمی تواند آن را تغییر دهد یا حذف کند.

روند کار

بلاکچین DeFi با استفاده از “کلیدها” مطمئن می شود که روند کار ایمن است. در این فناوری ، هنگامی که از مجموعه ای از کلیدهای رمزگذاری شده استفاده خواهید کرد ، یک شناسه منحصر به فرد خواهید گرفت که هیچ کس نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند. معمولاً این جفت کلید شامل یک کلید عمومی و خصوصی است.

در حقیقت ، این فرآیند استفاده از جفت های کلیدی برای رمزگذاری اطلاعات “رمزنگاری نامتقارن” نامیده می شود ، و به طور گسترده ای در فضای بلاکچین محبوب است.

اساساً ، در اینجا سایر همتایان می توانند کلید عمومی شما را ببینند یا از آن استفاده کنند تا شما را در سیستم پیدا کنند. از طرف دیگر ، با استفاده از کلید خصوصی خود می توانید به معاملات یا هر نوع اقدام خود اجازه دهید. بنابراین ، برای انجام اقدامات خاصی در شبکه بلاک چین DeFi ، به یک کلید خصوصی نیاز خواهید داشت.


اگرچه ، برخی از برنامه های مالی غیرمتمرکز در مواردی که ممکن است با پروتکل های KYC اقداماتی انجام دهید ، متفاوت عمل می کنند.

از آنجا که ارزهای رمزپایه ای در این امر دخیل هستند ، بنابراین کلید عمومی شما به احتمال زیاد به عنوان کیف پول دیجیتال شما کار خواهد کرد. بنابراین ، با استفاده از کلید خصوصی خود می توانید ارزهای رمزپایه را خریداری ، فروش یا حتی ارسال کنید. به همین دلیل است که شما واقعاً باید آن را ایمن نگه دارید.

بنابراین ، برای ارسال یک معامله ، باید آن را با کلید خصوصی خود تأیید کنید. هنگامی که این کار را انجام دهید ، سیستم یک بلوک را به نمایندگی از معامله ایجاد می کند و سیستم را برای بررسی دیگران به آن اطلاع می دهد. پس از آن ، وقتی دیگران تأیید کنند که این یک درخواست معتبر است ، درخواست معامله شما را اجرا می کند و بلوک را به دفتر اضافه می کند.

علاوه بر این ، تمام بلوک ها یک شناسه و چارچوب زمانی منحصر به فرد دارند که از هر نوع فعالیت مخرب جلوگیری می کند.

در DeFi ، آدرس های شبه ناشناس دریافت خواهید کرد. بنابراین ، اساساً ، هیچ کس نمی تواند نام شما را ببیند ، اما آنها می توانند آدرس شما را که حاوی اعداد و حروف تصادفی است ، ببینند.

همچنین بخوانید: فناوری مالی غیرمتمرکز – یک راهنمای جامع

امنیت غیرمتمرکز چقدر امن است?

خوب ، برنامه های DeFi کاملاً ایمن نیستند. در واقع ، هیچ سیستمی نمی تواند 100٪ امنیت به شما ارائه دهد. با این حال ، DeFi اطمینان می دهد که یک سیستم امنیتی بسیار پیشرفته تر در مقایسه با سیستم های پولی سنتی ارائه می دهد.

در حقیقت ، هک کردن این برنامه ها بسیار دشوار و کاملاً مشکل است. با توزیع سیستم ، مجرمان اینترنتی مجبورند با استفاده از این برنامه ، هر دستگاهی را هک کنند. این منابع زیادی را اشغال می کند و در نهایت ارزش تلاش را ندارد.

اما اگر یک برنامه DeFi با یک اشکال اساسی یا یک روزنه راه اندازی شود خطرات زیادی دارد. فقط برای این نوع خطر ، بسیاری مطمئن نیستند که آیا استفاده از DeFi به جای CeFi ایده خوبی است.

به هر حال ، درست مثل هر فناوری ، DeFi فقط سفر خود را آغاز کرد و هنوز یک راه طولانی در پیش دارد. اما اگر DeFi و CeFi را مقایسه کنیم ، مطمئنا DeFi حتی با تمام ایرادات برنده خواهد بود.

عناصر کلیدی اکوسیستم DeFi و نحوه عملکرد آنها

بیایید عناصر اصلی DeFi را مرور کنیم تا در مورد نحوه کار هر یک از اینها برای تشکیل اکوسیستم بدانیم. در واقع ، هر عنصر با سهم خواص خود همراه است. بنابراین ، لازم است که درک کنید که چگونه این عملکردها انجام می شود.

در واقع ، در هسته اصلی ، شما پنج عنصر را خواهید دید –

 • استانداردهای لجر را باز کنید
 • سکه های ثابت
 • قراردادهای هوشمند
 • بازارها و بورس ها
 • سیستم عامل های مدیریت دارایی و بیمه

استانداردهای لجر را باز کنید

بیشتر شرکتهای مالی غیرمتمرکز هنگام تهیه نوع جدیدی از برنامه DeFi از استانداردهای دفتر کل استفاده می کنند. این اطمینان می دهد که این برنامه ها قابلیت همکاری دارند. بنابراین ، بدون استفاده از استانداردهای مشترک ، برنامه های غیرمتمرکز با یکدیگر سازگار نخواهند بود.

واقعیت مهم دیگر این است که ، بدون استانداردهای منبع باز ، شرکت ها نمی توانند از استانداردهای مشترک نیز استفاده کنند. با این حال ، چون بیشتر برنامه ها بر پایه Ethereum ساخته شده اند ، بدیهی است که این برنامه ها استانداردهای مشابهی دارند.

همچنین ، این استانداردها به سیستم عامل های وام کمک می کنند تا انعطاف پذیری بیشتری در مورد دارایی های دیجیتال ایجاد کنند.

همچنین ، استفاده از بلاکچین های عمومی مزایای خاص خود را دارد مانند –

 • شبکه بدون مجوز
 • قابلیت همکاری
 • شفافیت
 • تغییرناپذیری
 • معاملات سریعتر

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند بخش مهمی از اکوسیستم DeFi است. در واقع ، قراردادهای هوشمند به اتوماسیون روند مالی غیرمتمرکز کمک می کنند. قراردادهای هوشمند می توانند از استقراض و وام گرفته تا مطالبات بیمه ای خودکار شوند.

تقریباً هر برنامه DeFi برای تسهیل ویژگی های خود از قراردادهای هوشمند استفاده می کند. بیشتر اینکه ، بهترین قسمت این است که قراردادهای هوشمند به هیچ واسطه ای احتیاج ندارند ، بنابراین هیچ هزینه واسطه ای وجود ندارد. استفاده از قراردادهای هوشمند در مقایسه با قراردادهای سنتی آسان تر ، سریعتر و ایمن است.

اما در DeFi خطرات دیگری نیز وجود دارد که از قراردادهای هوشمند برای تسهیل اقدامات استفاده می کنند.

اگر در مورد خطرات عمده موجود در DeFi و اینکه چگونه می توانید آنها را مدیریت کنید تعجب می کنید ، باید راهنمای ما را بررسی کنید خطرات موجود در DeFi.

سکه های ثابت

یکی دیگر از عناصر اصلی DeFi پول های ثابت است. شرکتهای مالی غیرمتمرکز در تلاشند تا استفاده از پولهای پایدار را به جای ارزهای رمزپایه افزایش دهند. معمولاً رمزنگاریهای معمولی بسیار ناپایدار هستند و استفاده از آنها در DeFi می تواند ماهیت سیستم مالی را متعادل نکند..

به هر حال ، پول های ثابت در واقع با ارزها یا دارایی های دنیای واقعی مرتبط هستند. در حقیقت ، این فرآیند در مقایسه با رمزنگاری های معمولی ، آن را پایدارتر می کند. در هر صورت ، اینها طوری طراحی شده اند که ثابت بمانند حتی اگر قیمت رمزنگاری ها مدام تغییر کند.

عملاً ، چهار نوع پول پایدار وجود دارد. اینها هستند –

 • فیات با وثیقه
 • Crypto-Collateralized
 • با وثیقه کالا
 • بدون وثیقه
فیات با وثیقه

اینها عمدتا در برابر پولهای فیات مانند دلار آمریکا متصل می شوند. در حقیقت ، اینها در فضای DeFi در مقایسه با سایر پایدارها محبوبیت بیشتری دارند. همچنین ، اینها عمدتا به نسبت 1: 1 نسبت به ارز فیات متصل می شوند تا ثبات بیشتری داشته و از نوسانات کمتری برخوردار شود.

بنابراین ، برای محبوبیت بیشتر از پول فیات ، باید مقررات بهتری را اجرا کنید. مسئله این است که fiat currecny پشتیبان این موارد است ، بنابراین تا حدودی متمرکز هستند. بنابراین ، ویژگی اصلی DeFi مستقیماً با این عنصر درگیر است.

Crypto-Collateralized

این پول های ثابت در برابر ارز رمزنگاری شده متصل می شوند. با این حال ، ممکن است فکر کنید که این به جای کاهش ، نوسانات را افزایش می دهد. اما این پول های ثابت در یک جیره 1: 1 مانند پول های ثابت با وثیقه فیات منسوخ نمی شوند.

برای کاهش ماهیت ناپایدار ، اینها اغلب وثیقه بیش از حد دارند. بنابراین ، هنگامی که قیمت ها تغییر می کند ، ثبات ثابت می تواند نوسانات را جذب کند. همچنین ، این پول های پایدار غیر متمرکز هستند زیرا توسط رمزنگاری ها پشتیبانی می شوند. بنابراین ، عدم اعتماد ، شفافیت و امنیت نیز در اینجا باقی مانده است.

با وثیقه کالا

وثیقه کالا نوعی پایدار کوین است که کالاهایی مانند طلا یا نقره پشتوانه آن هستند. حدس می زنم رایج ترین کالا طلا باشد. اما می توانید سکه های ثابت را بیابید که توسط املاک و مستغلات ، نفت یا حتی سایر فلزات گرانبها پشتیبانی می شود.

بنابراین ، دارندگان این پول های ثابت دارای یک دارایی قابل لمس با وجود در دنیای واقعی هستند. این چیزی است که ارزهای رمزپایه دیگر نمی توانند ارائه دهند. مردم تمایل دارند این سکه ها را حفظ کنند زیرا با گذشت زمان ، این می تواند انگیزه آنها را افزایش دهد.

بدون وثیقه

هیچ دارایی از این سکه ها پشتیبان تهیه نمی کند. در واقع ، ممکن است به نظر می رسد برای اصول پایدار سکه ها کمی متناقض باشد. با این حال ، کار می کند. درست مثل دلار آمریکا ، اگر مردم به ارزش خود اعتقاد داشته باشند ، هنوز هم می تواند ثبات خود را حفظ کند. با این وجود ، مرجع متمرکز بر اینها حکومت می کند تا عرضه و تقاضا را برای اطمینان از ارزش پایدار متعادل نگه دارد.

آیا می خواهید در مورد پولک های ثابت بیشتر بدانید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ، به راهنمای جامع ما درباره پول های ثابت مراجعه کنید.

بازارها و بورس ها

مبادلات غیرمتمرکز و بازارهای باز نیز بخشی از اکوسیستم DeFi است. در حقیقت ، مبادلات غیرمتمرکز این اطمینان را می دهد که کاربران می توانند دارایی های دیجیتالی را بدون نشان دادن هویت کامل خود معامله کنند. بیشتر ، این صرافی ها می توانند در وقت صرفه جویی کنند ، هزینه ها را کاهش دهند و امنیت را تحمیل کنند.

بازارها به کاربران کمک می کنند بدون هیچ مشکلی مستقیماً دارایی یا محصولات را مبادله کنند. این واقعاً نوع متفاوتی را در بازارهای آنلاین به آن می بخشد زیرا برای ارائه سیستم عامل خود به شخص ثالث وابسته نخواهید شد.

همچنین ، برخی از بازارها همچنین کنسرت های مستقل ارائه می دهند که می توانند برای خدمات شما درآمد کسب کنند.

سیستم عامل های مدیریت دارایی و بیمه

اکوسیستم DeFi شامل مدیریت دارایی است که مدیریت سرمایه گذاری را نیز شامل می شود. با استفاده از این سیستم عامل ها ، کاربران می توانند دارایی های خود را مدیریت کرده و فرصت های سرمایه گذاری را نیز بدست آورند. اساساً ، این کیف پول ها به تعامل با برنامه های تجاری برای انتقال ، خرید و فروش دارایی های دیجیتال کمک می کنند.

شرکتهای مالی غیرمتمرکز همچنین بسترهای بیمه ای را برای بهبود کاربران ارائه می دهند. در حقیقت ، صنعت بیمه به دلیل وفور مقالات و ادعاهای دروغین ، نیاز به تغییر دارد.

از طرف دیگر ، مطالبات بیمه ای زمان زیادی را به خود اختصاص می دهند و دردسرهای زیادی را در طول مسیر ایجاد می کنند. اما سیستم عامل های مدیریت بیمه می توانند روند کار را از طریق قراردادهای هوشمند ساده کنند و از حسابرسان برای بررسی صحت ادعای بیمه استفاده کنند.

 

آیا مالیات غیرمتمرکز می تواند بدون ارز رمزپایه کار کند?

کاملاً واضح است که بدون ارزهای رمزپایه اکوسیستم مالی غیرمتمرکز نمی تواند کار کند. از آنجا که این یک نوع جدید از سیستم پولی است ، برای عملکرد کامل آن نیاز به دارایی های دیجیتال و ارزهای رمزپایه دارد. با این حال ، حتی اگر بیشتر نمونه های مالی غیرمتمرکز از نوعی رمز یا دارایی بومی استفاده می کنند ، استفاده از آن برای هر برنامه DeFi اجباری نیست.

در حقیقت ، بسیاری از برنامه های DeFi به رمزنگاری نیاز ندارند. به عنوان مثال ، ابزارهای توسعه زیرساخت مانند Truffle یا Ganache مجموعه ای از ابزارها را در اختیار شما قرار می دهند. برای توسعه راه حل ها می توانید از این ابزارها استفاده کنید ، اما برای استفاده از این ابزارها به رمزنگاری نیاز نخواهید داشت.

در حقیقت ، اکوسیستم گسترده است و اگرچه اکوسیستم به ارزهای رمزپایه وابسته است ، اما همه عناصر به آنها وابسته نیستند.

بیشتر از این ، صنعت دارایی دیجیتال بر اساس نوع کاربرد آن بسیار متفاوت است.

ارزهای رمزنگاری ممکن است شکست بخورند

خوب ، ارزهای رمزنگاری شده مسائل خاص خود را دارند – آنها بی ثبات و غیرقابل پیش بینی هستند. بنابراین ، قرار دادن یک سیستم پولی جدید بر روی یک دارایی بی ثبات ، یک تماس هوشمندانه نخواهد بود.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود ، افزایش محبوبیت Stablecoins است. Stablecoins نیز ارزهای رمزنگاری شده است ، اما در برابر پولهای فیات واقعی متصل است. بنابراین ، آنها می توانند جایگزین ماهیت ناپایدار ارزهای رمزپایه شوند.

برای کامل شدن آن ، نوع دیگری از سیستم مالی به سرعت مورد توجه قرار می گیرد – ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC).

در اینجا ، این سیستم از فناوری بلاکچین استفاده می کند ، اما کاملاً غیر متمرکز نیست. بیشتر ، نسخه دیجیتالی پول فیات را که ما استفاده می کنیم نیز معرفی می کند. بنابراین ، کنترل پول دیجیتال غالب خواهد بود ، اما اطمینان خواهد داد که دارایی بی ثبات نخواهد شد.

بنابراین ، این بیشتر به یک نسخه ترکیبی از فناوری مالی غیرمتمرکز شبیه است. اگر بخواهد جای سیستم پولی سنتی را بگیرد ، در آینده ، DeFi می تواند تبدیل به این نوع ساختار شود. با این حال ، اگر DeFi موفق شود از شر ایرادات خود خلاص شود ، ممکن است واقعاً ماهیت غیرمتمرکز خود را حفظ کند.

 

برنامه های مالی غیرمتمرکز چگونه کار می کنند?

تقریباً تمام برنامه های مالی غیرمتمرکز برای دستیابی به ویژگی های فناوری بلاکچین از Ethereum استفاده می کنند. در حقیقت ، Ethereum ماشین مجازی شبه تورینگ Ethereum (EVM) را ارائه می دهد ، که عملاً تنها دلیل افزایش کاربردهای DeFi است. اساساً ، یک ماشین تورینگ می تواند هر نوع الگوریتم را تکثیر ، تحریک و اجرا کند.

بیشتر از این ، EVM ستون فقرات قراردادهای هوشمند است که یکی از اجزای اجباری DeFi است. می توانید هرگونه قرارداد هوشمند یا کد مالی غیرمتمرکز را برای EVM برنامه ریزی کرده و از شبکه Ethereum برای اجرای آن استفاده کنید.

با این حال ، همه برنامه های DeFi لزوماً برای اجرای نیازی به شبکه بلاکچین ندارند. در حقیقت ، برنامه هایی وجود دارند که به جای اینکه در بالای بلاکچین قرار بگیرند ، روی یک شبکه P2P خاص اجرا می شوند.

برنامه های DeFi بخشی از یک نرم افزار است که با زنجیره بلوکی ارتباط برقرار می کند که تمام وضعیت کاربران را در شبکه مدیریت می کند. علاوه بر این ، رابط کاربری این برنامه ها بیشتر شبیه برنامه های موبایل یا وب سنتی است.

مالی غیرمتمرکز می تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند کار کند ، که منطق اصلی برنامه ها را نشان می دهد. بیشتر از این ، قراردادهای هوشمند به اجرای اقدامات کمک می کنند و وضعیت بلاکچین را مدیریت می کنند.

قسمت جلویی این برنامه ها رابط کاربری است و قسمت انتهایی آن منطق تجارت است. به هر حال ، منطق تجارت از یک یا چند قرارداد هوشمند برای تعامل با شبکه بلاکچین استفاده می کند. می توانید قسمت جلویی را در یک شبکه ذخیره سازی غیر متمرکز مانند IPFS یا Swarm میزبانی کنید.

اما در اینجا ، در قسمت جلویی ، کیف پول دریافت خواهید کرد که به شما کمک می کند با بلاکچین ارتباط برقرار کنید. معمولاً این کیف پول آدرس زنجیره بلوک و کلیدهای رمزنگاری شما را مدیریت می کند. بیایید MetaMask را به عنوان یک برنامه برنامه مالی غیرمتمرکز در نظر بگیریم.

می توانید از آن به عنوان برنامه افزودنی مرورگر یا برنامه تلفن همراه استفاده کنید که به شما امکان تعامل با بلاکچین و مدیریت دارایی های شما را می دهد.

خلاصه روند

در اینجا خلاصه ای از نحوه کارکرد برنامه های مالی غیرمتمرکز آورده شده است:

 • رابط کاربری و الگوریتم های front-end یک برنامه DeFi را می توان به زبان برنامه نویسی برای برقراری تماس با back-end نوشت..
 • کد back-end از یک شبکه غیر متمرکز نظیر به نظیر مانند Ethereum استفاده می کند و از قراردادهای هوشمند برای ثبت سوابق تمام عملیات بلاکچین استفاده می کند.
 • این برنامه ها عمدتا منبع باز هستند ، بنابراین شما می توانید آزادانه به کد دسترسی پیدا کنید و در بالای آن ایجاد کنید. بنابراین ، هیچ کس از نظر فنی نمی تواند صاحب این برنامه ها باشد و به همین دلیل برنامه های DeFi را Legos پول می نامند.
 • کاربران یک برنامه DeFi باید خودشان را اداره کنند زیرا هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد.

همچنین بخوانید: 30+ بهترین برنامه های مالی غیرمتمرکز

جمع بندی افکار

مالی غیرمتمرکز واقعاً برداشت منحصر به فردی از سیستم پولی معمول ما است و مطمئناً می تواند تفاوت های زیادی ایجاد کند. در حقیقت ، اکوسیستم گسترده است و هنوز به سرعت در حال رشد است. بنابراین فقط یک مسئله زمانی است که این فناوری در سراسر جهان به طور گسترده ای پذیرفته می شود.

اکنون که از طریق این راهنما می دانید که کار مالی غیرمتمرکز چگونه می تواند باشد ، اکنون می توانید این برنامه ها را خودتان امتحان کنید. با این حال ، اگر علاقه بیشتری به توسعه این برنامه ها دارید ، توصیه می کنم دوره مالی غیرمتمرکز ما را بررسی کنید.

فراگیران می توانند به اطلاعات گسترده ای از این راهنما دسترسی پیدا کنند و در مورد چگونگی عملکرد مالی غیرمتمرکز عمیق تر می شود. بنابراین ، دیگر هیچ وقت را از دست ندهید و اولین قدم را به سمت سفر blockchain خود بردارید!

* سلب مسئولیت: مقاله نباید به این صورت باشد و به منظور ارائه هیچ گونه مشاوره سرمایه گذاری در نظر گرفته نشده است. ادعاهای مطرح شده در این مقاله به منزله مشاوره سرمایه گذاری نیست و نباید چنین برداشت شود. تحقیق خود را انجام دهید و مطمئن شوید که سلب مسئولیت کامل ما را خوانده اید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map