مزایای بلاکچین در صنعت لجستیک

این مقاله بر درک نقش بلاکچین در صنعت تدارکات و چگونگی کمک به بهبود آن متمرکز است.

لجستیک یکی از عناصر اصلی صنعت فعلی است. این اطمینان حاصل می کند که اقلام در کمترین زمان ، هزینه و خسارت به مکان مورد نظر خود می رسند. به طور خلاصه ، این امر به پیاده سازی و سازماندهی عملیات پیچیده حمل کالا از یک مکان به مکان دیگر (به طور کلی از نقطه مبدا تا مصرف) می پردازد..

صنعت لجستیک کنونی عظیم است! فقط در ایالات متحده آمریکا ، درآمد 791.7 میلیارد دلاری فقط در سال 2020 حاصل شده است. از نظر تعداد نجومی است و همین امر باعث می شود صنعت لجستیک یکی از پیچیده ترین ها باشد.

فناوری Blockchain یک شبکه غیرمتمرکز را ارائه می دهد که در آن همتایان می توانند بدون نیاز به یک مرجع متمرکز ارتباط برقرار کرده و معاملات را انجام دهند. ماهیت غیرمتمرکز آن مزایای زیادی از جمله تغییرناپذیری ، شفافیت و امنیت را به همراه دارد. علاوه بر این ، برای صنعت تدارکات نیز کاملاً مناسب است.

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Blockchains سازمانی

Blockchain در لجستیک چیست?

بهترین راهی که بلاکچین می تواند به تدارکات کمک کند ، حل ناکارآمدی های آن است. در حال حاضر ، تقریباً هر عنصر از یک زنجیره لجستیکی گزینه های زیادی برای مقابله با آنها دارد. این گزینه ها شامل حالات “چه می شود اگر” باشند.

کارگزاران ، حمل و نقل و دیگران هنگام انتخاب بهترین گزینه به جای گیر افتادن باید روی کارایی تمرکز کنند. علاوه بر این ، همیشه اسناد زیادی وجود داشته که لازم است انجام شود. فرآیند اسناد و مدارک ناکارآمدی بیشتری را به حمل و نقل آهسته از انتهای دیگر اضافه می کند.

در هسته اصلی ، فقدان یک منبع واحد از حقیقت و روند پیچیده است که کل روند لجستیک را پایین می آورد. نیاز به یک نهاد غیرمتمرکز است که بتواند تمام معاملات را پردازش کند و همچنین به عنوان مرکزی برای بررسی و بهبود کل روند عمل کند.

این کار همه امور را کنترل می کند ، از جمله فراهم کردن وسیله ای برای ثبت معاملات ، ایجاد یک سیستم کارآمد و شفاف و همچنین ردیابی دارایی ها با تمام اسناد مورد نیاز.

از آنجایی که بلاکچین ماهیتی دیجیتالی دارد ، مستندسازی باید به صورت آنلاین انجام شود و به همه امکان دسترسی به داده ها از هرجایی که می خواهند ، داده شود.

فناوری Blockchain در تدارکات چگونه کار می کند

برای درک بهتر ، باید مراحل مختلف لجستیک و چگونگی پیاده سازی فناوری بلاکچین را در آنجا درک کنیم. بیایید به بازیگران اصلی خط لوله تدارکات و نقش آنها در مورد استفاده از فناوری بلاکچین توجه کنیم.


در زیر ، ما در مورد عناصر اصلی کنسرسیوم Logistics Blockchain بحث خواهیم کرد. این تلاشی است برای ادغام کامل بلاکچین در خط لوله لجستیک. همچنین به شما کمک می کند از مزایای بلاکچین در سیستم های لجستیک مطلع شوید.

کنسرسیوم Blockchain لجستیک

کنسرسیوم بلاکچین لجستیک برای صنعت حمل و نقل استرالیا تاسیس شده است. در حال حاضر توسط EY مدیریت می شود ، جایی که اعضای آن شامل BVL ، DB Schenker ، LKW Walter و سایر ارگان های استاندارد و شرکت های تابعه دیجیتال هستند..

هدف کنسرسیوم استاندارد سازی و دیجیتالی کردن اسناد حمل و نقل است. این شامل تمام اسناد ، از جمله گواهی مبدا ، برگه های حمل و نقل ، و غیره است. با این کار ، شرکت ها می توانند سالانه 75 میلیون فرآیند را اتوماتیک کنند. در عوض ، آنها حدود 12 میلیون برگ کاغذ را پس انداز می کنند.

شرکت تولید کننده

تولید کننده مسئول ساخت محصول است. آنها همچنین باید یک گواهی مبدا ، داده های پردازش ، بارکد ، تعداد دسته و تاریخ حمل و نقل ارائه دهند.

همه اطلاعات باید در یک دفتر توزیع شده ذخیره و رمزگذاری شوند. برای این کار ، سیستم های سازنده باید همیشه به اینترنت متصل باشند. سازنده همچنین باید از قراردادهای هوشمند برای خودکار سازی و تنظیم جریان معاملات حمل و نقل استفاده کند. جریان به عوامل مختلفی از جمله الگوریتم ها ، پارامترهای رمزگذاری شده و الگوریتم ها بستگی دارد.

تامین کننده

تأمین کننده کلیه اطلاعات لازم را از سازنده دریافت می کند و مجموعه مستندات خاص خود را برای به اشتراک گذاشتن با بازیکن بعدی در روند لجستیک ایجاد می کند. تأمین کننده باید یک لیست بسته بندی ، شماره دسته ، شماره سفارش ، تاریخ تولید و مشخصات حمل و نقل (DIMS) ایجاد کند.

لجستیک 3PL

بازیکن بعدی در تدارکات 3PL است. آنها مسئول تولید و اتوماسیون دستورالعمل های مسیریابی ، بارنامه ، شرح کالا و تاریخ حمل و نقل هستند.

حمل و نقل طولانی مدت

اطلاعات سپس به شرکت حمل و نقل طولانی منتقل می شود که مسئول حفظ و تولید دما ، وضعیت حمل و نقل و امضای تحویل است..

انبار

باربری Long-Haul کالا را به انبار می ریزد. سپس انبار بر روی دستورالعمل های مسیریابی ، بارکد بسته بندی ، مشخصات و تاریخ انتخاب کار می کند.

حامل کوتاه

سپس شرکت حمل و نقل کوتاه با نگه داشتن اطلاعات به صورت خودکار و تولید شده از جمله شماره فاکتور ، تاریخ دریافت ، شناسه مشتری ، رسید تحویل و وضعیت حمل کالا را به گیرنده می برد..

گیرنده

گیرنده محصول را با تمام اطلاعات دقیق ذخیره شده در زنجیره بلوک دریافت می کند.

در کل روند ، سه مرحله مهم وجود دارد.

  • تولیدکنندگان وظیفه انتقال کالا به انبارها ، تأمین کنندگان و ارائه دهندگان 3PL را بر عهده دارند.
  • از طرف دیگر ، ارائه دهنده 3PL اطمینان حاصل می کند که بار و ظرفیت در زمان واقعی بهینه می شود. همچنین باید اطمینان حاصل کند که خود را به درستی بهینه می کند تا بارهای جدیدی دریافت شود.
  • در آخرین مرحله ، ارائه دهندگان 3PL وظیفه حمل کالا به شرکت های حمل و نقل را بر عهده دارند. آنها همچنین باید اطمینان حاصل کنند که قابلیت مشاهده در تمام مراحل وجود دارد. سرانجام ، شرکت حمل و نقل همچنین باید وضعیت حمل و نقل را در تمام مراحل حمل و نقل ارائه دهد.

Blockchain in Transport Alliance (BITA)

اتحاد بلاکچین دیگری که در حمل و نقل و تدارکات فعالیت می کند. این اتحادیه در آگوست 2017 تاسیس شد. این اتحاد از ابتدای تاسیس خود قوی شده است. در حال حاضر ، بیش از 500 عضو از 25 کشور جهان شرکت می کند. این اتحاد این هدف را در پیشبرد فن آوری های جدید در صنعت حمل و نقل ، حمل و نقل کالا ، تدارکات و سایر صنایع مرتبط دارد.

این همچنین بدان معنی است که آنها به تصویب فن آوری دفتر توزیع شده (DLT) مانند بلاکچین فشار می آورند. عناصر اصلی شامل پذیرش یک استاندارد مشترک ، آموزش و همکاری است.

از موارد Blockchain در لجستیک استفاده کنید

بسیاری از برنامه های لجستیک بلاکچین وجود دارد. برای درک بهتر ، بیایید نگاهی به پنج برنامه تدارکاتی blockchain بیندازیم. همچنین به شما کمک می کند از مزایای فناوری بلاکچین در تدارکات مطلع شوید.

ردیابی بهتر بار

استفاده از بلاکچین در سیستم های تدارکاتی و زنجیره تأمین می تواند به شما کمک کند تا بتوانید به راحتی ردیابی حمل بار را انجام دهید. در حال حاضر ، تحویل های همان روز و تحویل های درخواستی در حال افزایش است. بنابراین ، این می تواند به سرعت به یک بار سنگین برای شرکت های تدارکاتی تبدیل شود ، زیرا آنها زیرساختی برای تأمین نیازهای این خواسته های طاقت فرسا ندارند.

بسیاری از شرکت های حمل و نقل بار در تلاش هستند تا در فن آوری ردیابی خوب سرمایه گذاری کنند ، اما امنیت این فناوری ها جای سوال دارد.

همچنین ، این فناوری ها فرآیند احراز هویت ایمن ندارند. بنابراین ، مجرمان اینترنتی یا افراد بد همیشه از اطلاعات شبکه استفاده می کنند.

Blockchain می تواند در اینجا سناریو را تغییر دهد. از آنجایی که بلاکچین یک کانال تأیید اعتبار مناسب با تأیید ارائه می دهد ، هیچ کس نمی تواند در داده ها دستکاری کند.

همچنین ، از آنجا که می توانید کلیه تحویلات خود را پیگیری کرده و تحویل ها را در زمان واقعی ردیابی کنید ، می تواند تجربه بهتری از مصرف کننده برای صنعت تدارکات را تضمین کند.

بهبود بهره وری فرآیند حمل و نقل

با استفاده از بلاکچین ، اولین چیزی که باعث بهبود تدارکات می شود حمل و نقل و حمل بار است. به طور خلاصه ، می توان از آن برای بهبود روند تحویل در سطح بین المللی و محلی استفاده کرد. همچنین باعث خواهد شد ظرفیت کالاهای خود را بهبود بخشیده و کارایی فرآیند خود را بهبود ببخشند.

مرسک از قبل از اهمیت بلاکچین آگاه است و قبلاً بلاکچین را در فرآیندها و عملکردهای خود گنجانده است. آنها یکی از بزرگترین اپراتورهای حمل و نقل کانتینر هستند. هدف نهایی این است که با همکاری با سایر مقامات ، محموله را به بهترین شکل ممکن ردیابی کنید. IBM همچنین در حال همکاری با مرسک برای بهبود زیرساخت های تجارت جهانی است.

زنجیره زنجیره تأمین مطمئناً به پس انداز میلیون ها دلار کمک خواهد کرد.

امنیت دستگاههای اینترنت اشیا ((اینترنت اشیا) برای افزایش کارایی

بسیاری از شرکت ها از دستگاه های اینترنت اشیا to برای ردیابی محصولات یا حفظ کیفیت دائما استفاده می کنند. با این حال ، این دستگاه های اینترنت اشیا مستعد حملات سایبری هستند زیرا تمایل دارند از سرورهای ابری برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده کنند که این یک فرآیند آسیب پذیر است.

بنابراین ، در اینجا ، زنجیره بلوک در تدارکات و زنجیره تامین می تواند امنیت این دستگاه های اینترنت اشیا را فراهم کند و تمام داده های حاصل از همه این دستگاه ها را کنترل کند. بیشتر ، همچنین می تواند به تجزیه و تحلیل و طبقه بندی تمام داده های این دستگاه ها برای ایجاد تغییر در استراتژی تجارت کمک کند.

شفافیت بهتر

Blockchain یکی از ویژگی های کلیدی شفافیت است. در صورت اجرای صحیح ، بلاکچین برای زنجیره تامین شفافیت بهتری را ارائه می دهد ، که در عوض بر شفافیت لجستیک تأثیر می گذارد. این اجازه می دهد تا شرکت ها با اعتماد به نفس بیشتری به یکدیگر اعتماد کنند. با داشتن شفافیت بهتر ، اختلافات صورتحساب کمتر ، بهره برداری کارگران کمتر و هزینه های حسابرسی بهتر وجود خواهد داشت.

به غیر از مصرف کنندگان نهایی ، تجارت B2B به دلیل بهبود اعتبار و یکپارچگی منبسط خواهد شد. اعتماد به این معنی است که هزینه های حسابرسی ، اختلافات صورتحساب و سایر جنبه های تعارض به یک سطح عالی کاهش می یابد یا حتی حذف می شود.

در حال حاضر شرکت هایی وجود دارند که برای بهبود شفافیت سرمایه گذاری می کنند. یکی از این شرکت ها شرکت Provenance است که مطالعات موردی را انجام داده است تا ببیند چگونه بلاکچین می تواند جنبه های لجستیکی ، از جمله زنجیره تأمین را بهبود بخشد.

ردیابی موجودی

ردیابی موجودی پیچیده است. شرکت ها هزینه های زیادی را صرف کامل و کارآیی آن می کنند. و حتی در آن زمان ، مشکلات زیادی را ایجاد می کند. به همین دلیل ردیابی موجودی کالا یکی از محورهای اصلی صنایع خارج از کشور است. برای مدیریت آن ، شرکت ها میلیون ها دلار هزینه می کنند.

فناوری بلاکچین می تواند با ارائه توانایی به شرکت ها برای مدیریت نه تنها محصولاتشان در سطح کلان بلکه در سطح خرد ، به حل مشکل کمک کند. به عنوان مثال ، شرکت ها می توانند با نظارت بر روش بسیار کارآمد ، تدارکات را کاملاً ردیابی کنند.

یکی از این نمونه ها سیستم مبتنی بر بلاکچین IBM است. این شرکت ها را قادر می سازد تا اقلام غذایی را ردیابی کرده و شرایط آنها را در طول روند معاملات خود گزارش دهند. شرکت های بزرگی مانند Nestle ، Walmart ، Unilever و … در حال حاضر در این پروژه شرکت می کنند و به دستیابی به بهترین نتیجه ممکن کمک می کنند.

مصرف کنندگان نهایی بیشترین سود را خواهند برد زیرا همیشه مواد غذایی تازه و آماده برای مصرف به دست می آورند. این یکی از بهترین موارد استفاده از بلاکچین سازمانی در این صنعت است.

حل و فصل اختلافات

یکی دیگر از کاربردهای زنجیره بلوک در تدارکات ، حل و فصل اختلافات در حمل و نقل بار است. حمل بار همیشه از اختلافات رنج می برد. این امر می تواند در صورت جابجایی یا تأخیر کالاها رخ دهد. حل اختلافات دشوار است و می تواند هفته ها قبل از حل و فصل به راحتی ادامه یابد. همه اینها به معنای صرف منابع بیشتر از طرف شرکت است.

بلاکچین می تواند اختلافات را با کمک داده های تغییرناپذیر و اطلاعات در زمان واقعی در مورد بار سریعتر حل کند. با استفاده از اتوماسیون ، بسیاری از اختلافات با پشتوانه داده های قابل اعتماد در عرض چند دقیقه حل می شوند. همچنین به شرکت ها کمک می کند تا اختلافات مشتری را حل کنند.

صورتحساب و پرداخت ها

سرانجام ، بلاکچین می تواند از طریق یک سیستم کارآمد و ایمن به بهبود فاکتورها و پرداخت ها کمک کند. صورتحساب زمانی می تواند یک چالش واقعی باشد که در مقیاس بسیار وسیعی انجام شود. به همین دلیل سیستم هایی را خواهید دید که در صورتحساب و پرداخت کارآمد هستند.

شرکت ها می توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند کل فرآیند را خودکار کرده و آن را بدون خطا و شفاف سازی کنند. با این کار فاکتور و پرداخت ها نیز بسیار کارآمد خواهند بود.

اکنون ثبت نام کنید: دوره مدیریت بلاکچین سازمانی و زنجیره تأمین

چالش های پیاده سازی Blockchain در تدارکات

چالش های بسیاری وجود دارد که شرکت ها برای پیاده سازی بلاکچین باید از پس آنها برآیند. برخی از چالش ها به شرح زیر است.

  • استفاده متفاوت از مدل ذخیره اطلاعات: همه شرکت ها یا سیستم ها از مدل داده یکسانی برای همکاری در بلاکچین استفاده نمی کنند.
  • ادغام بلاکچین در اکوسیستم فناوری اطلاعات موجود: ادغام بلاکچین در اکوسیستم IT موجود همیشه چالش برانگیز خواهد بود.
  • تکامل فناوری بلاکچین: آخرین چالش کار با خود بلاکچین است. بلاکچین یک فناوری جدید است و با سرعت بالایی در حال پیشرفت است. اجرای بلاکچین در حال حاضر به معنای چالش های اجرای بیشتر در آینده است.
  • جریان اطلاعات: چالش بزرگ دیگر مدیریت جریان اطلاعات بین نهادهای مختلف در تدارکات است. اگر تجارت بین المللی باشد ، به دلیل ورود بیشتر نهادها در کل فرآیند ، پیچیده تر می شود.

عامل موفقیت برای بلاکچین در تدارکات

موفقیت در بلاکچین در تدارکات به عوامل زیادی بستگی دارد. یک شرکت باید فعال باشد و باید در راستای این عوامل تلاش کند تا بلاکچین را با موفقیت در سیستم های موجود خود پیاده سازی کند. در هسته اصلی ، همه باید همکاری کنند ، دانش خود را در زمینه بلاکچین بهبود بخشند و از طریق آن ارزش را هدایت کنند.

فرهنگ همکاری

وقتی یک فناوری جدید وارد می شود ، همیشه عدم همکاری وجود دارد. این مورد در مورد بلاکچین نیز صدق می کند. بلاکچین فناوری است که برای کار کردن به همکاری نیاز دارد. یکی از دلایل دیگر شامل گنجاندن چندین حزب در اکوسیستم بلاکچین ، از جمله شرکا ، تنظیم کنندگان ، سازمان های صنعتی و غیره است..

یکی از این نمونه ها همکاری با رقبا برای ایجاد استانداردهای بلاکچین برای کار در تدارکات است.

ارزش و تعامل با ذینفعان

ذینفعان باید وقت و تلاش خود را برای بهبود ارزش در سیستم های موجود یا پروژه هایی که در آستانه اجرا هستند ، سرمایه گذاری کنند. آنها باید دانش ارزشمند خود را ارائه دهند و همچنین امکان فنی را انجام دهند.

بلاکچین یک فناوری جدید است و برای رسیدن به بلوغ و آماده سازی آن ، به همه کمکی که می تواند بکند نیاز دارد.

بهبود توانایی ها و دانش بلاکچین

آخرین عامل کار در جهت بهبود دانش و قابلیت های بلاکچین است. این به شرکت های لجستیک کمک می کند تا مدل های جدیدی را که در دنیای واقعی کار می کنند پیدا کنند.

نتیجه

این ما را به پایان بلاکچین در تدارکات می کشاند. تدارکات یکی از بزرگترین نگرانی های نسل فعلی شرکت های خارج از کشور است. اگر شما بخشی از یک شرکت تدارکات هستید ، پس کل بازی توپ متفاوت است. همانطور که از مقاله نحوه کار بلاکچین در تدارکات یاد گرفتید. بازیگران اصلی شامل تولید کنندگان ، تأمین کنندگان ، تدارکات 3PL ، شرکت حمل و نقل طولانی مدت ، شرکت حمل و نقل کوتاه مدت ، انبار و گیرنده هستند.

چالش های کلیدی که صنعت لجستیک در حال حاضر از آن رنج می برد شامل استفاده از مدل های مختلف ذخیره اطلاعات ، ادغام با اکوسیستم فعلی ، تکامل فناوری بلاکچین و جریان اطلاعات است..

موارد استفاده از بلاکچین برای تدارکات شامل پیگیری موجودی کالا ، شفافیت بهتر ، حل اختلافات و صورتحساب است & مبلغ پرداختی. حتی با وجود این موارد استفاده ، عوامل موفقیت بسیاری برای موفقیت بلاکچین در تدارکات وجود دارد. اگر مشتاق یادگیری بیشتر در مورد این فناوری هستید ، در دوره Enterprise Blockchains Fundamentals ما ثبت نام کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map