Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

متمرکز در مقابل غیرمتمرکز: تفاوتهای اصلی چیست؟

شبکه متمرکز در مقابل اینترنت غیرمتمرکز بحثی است که دیگر از بین نمی رود. در این مقاله ، ما هر دو این شبکه های اینترنتی را بررسی خواهیم کرد و تفاوت های اصلی آنها را درک خواهیم کرد.

چندی پیش ، برای برقراری اتصال ، باید شماره تلفن رایانه متصل را می دانست. تنها پس از شماره گیری است که امکان برقراری ارتباط با شبکه های دیگر برای دسترسی به داده های مورد نظر وجود دارد.

در آن زمان ، سازمان بسیار آشفته و دست و پاگیر بود. بنابراین ، محدودیت آن در زیر مجموعه ای از مردم است. این واقعیت که هر کامپیوتر مستقل است به معنای غیر متمرکز بودن شبکه است.

در حال حاضر ، تنها چند شرکت میزبان وب و سرور وظیفه تهیه ارتباطات اینترنتی را بر عهده دارند ، تحولی که جنبه عدم تمرکز اتصال به اینترنت را به طور قابل توجهی از بین برده است..

به عنوان مثال ، در سال 1998 ، سروری که تقریباً 90٪ از کل پیغام دهندگان در ایالات متحده را تشکیل می داد ، دیگر متوقف شد و یکی از مهمترین خاموش شدن های اتصال اینترنت در تاریخ کشور را ایجاد کرد. در صورت بروز مجدد چنین بروز ، عواقب آن شدید و بسیار گسترده احساس می شود.

بحث متمرکز در مقابل شبکه غیرمتمرکز با توجه به اینکه امروزه تقریباً همه چیز به اتصال به اینترنت وابسته است ، آشکارتر به نظر می رسد. بنابراین ، ما برای بررسی تفاوتهای اصلی این دو نوع شبکه غواصی خواهیم کرد.

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Blockchains سازمانی

متمرکز در مقابل غیرمتمرکز: تعاریف

اینترنت متمرکز چیست?

قبل از توزیع در رایانه ها یا دستگاه های مختلف ، یک نقطه متمرکز در یک شبکه متمرکز اینترنت وجود دارد که می تواند سروری باشد که تمام داده های شبکه باید از طریق آن عبور کنند..

در روزهای اولیه ، اینترنت به عنوان یک شبکه مستقل عمل می کرد که گروه های مختلفی از مردم و سازمان ها را به هم متصل می کرد. این واقعیت که کنترل چنین شبکه هایی محدود به گروه های خاصی از افراد بود که اجازه تمرکز زدایی در اینترنت را دارند. این مورد دیگر وجود ندارد زیرا تقاضا برای اتصال به اینترنت به سطحی رسیده است که شبکه های غیرمتمرکز قبلی برای ارائه پشتیبانی تلاش می کنند.

حالت قبلی که به موجب آن اطلاعات از طریق یک نقطه مرکزی ، یعنی سرور عبور می کنند ، هنوز وجود دارد. برخلاف گذشته ، امروزه شبکه های کوچکتری در داخل شبکه های بزرگتر وجود دارد. شبکه های کوچکتر می توانند گروهی از افراد یا شرکت هایی باشند که روی مجموعه داده های منحصر به فرد کار می کنند.

تکامل اتصال متمرکز اینترنت

در دهه 1990 و اوایل 2000 ، می توان چیزی را بدون نیاز به اعتماد به یک شرکت یا ارائه دهنده خدمات خاص ، به صورت آنلاین ارسال کرد. در حالی که اکنون هیچ کس مالک تمام ابزارهای استفاده شده برای ارائه ارتباطات اینترنتی نیست ، این واقعیت که این منابع هنوز در دام چند شرکت چند ملیتی است ، جنبه تمرکز را تأکید می کند.


گوگل و فیس بوک بخش بزرگی از منابع پشتیبانی از اتصالات اینترنتی را در اختیار دارند ، چیزی که اکثر مردم به موارد مربوط به حریم خصوصی نسبت می دهند. بحث در مورد این واقعیت که چنین شرکت هایی سرمایه گذاری زیادی در ایده های نوآورانه انجام داده اند که باعث می شود افراد بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی با سرعت بالا به اینترنت متصل شوند ، اشتباه است..

با این حال ، تلفیق قدرت و سهم بازار در میان زیرمجموعه ای از شرکت ها مجموعه ای از چالش ها را به وجود آورده است که بحث برای اتصال غیرمتمرکز اینترنت را تقویت کرده است. ظهور ارائه دهندگان قدرتمند خدمات اینترنتی ، رقابت در فضایی را برای دیگران دشوارتر کرده است ، چیزی که مردم از آن می ترسند که پیامدهای جدی داشته باشد.

مزایای شبکه متمرکز

بدون تردید تمرکز مزایا یا مزایای متعددی دارد. آنها در زیر لیست شده اند.

 1. زنجیره فرمان تعریف شده

زنجیره دستور به طور واضح در یک شبکه متمرکز تعریف شده است. در این حالت ، وقتی شرکتی از یک شبکه متمرکز استفاده می کند ، آنها زنجیره فرمان را می دانند. این بدان معناست که همه کارکنان یک شرکت می دانند که چه کاری باید انجام دهند و چه میزان اختیارات را نسبت به عناصر خاص دارند.

همه اینها به این معنی است که تفویض اختیار در زنجیره آسان است. مدیران ارشد می توانند به راحتی کارها را به زیردستان خود تفویض کرده و کار را به بهترین شکل نهایی و نهایی کنند. اگر کار با موفقیت به اتمام برسد ، باعث ایجاد اطمینان در کارگران و ایجاد زنجیره ای می شود ، و اعتماد به نفس لازم برای کار را بهبود می بخشد.

وقتی صحبت از شبکه ای می شود که از مرکزیت استفاده می کند ، یک گره مرکزی یا مجموعه ای از گره ها مسئول تأیید معاملات هستند.

 1. هزینه های کاهش یافته

یکی از بزرگترین مزایای تمرکز هزینه مربوط به آن است. هر شبکه یا زیرساخت متمرکز به پشتیبانی و هزینه کمتری نیاز دارد. از آنجا که سازمان ها یا شبکه های متمرکز از قبل برنامه ریزی شده اند ، هزینه های مربوط به آن از بودجه عبور نمی کند ، مگر اینکه برای گسترش شبکه کاملاً لازم باشد.

 1. اجرای سریع تصمیم

تردیدی نیست که سازمان ها یا شبکه های متمرکز امکان اجرای سریع تصمیم را دارند. از آنجا که شبکه های متمرکز گره یا افراد کمتری دارند ، به ارتباطات کمتری در بین سطوح مختلف مجوز نیاز دارد.

همچنین ، اگر یک شبکه متمرکز تصمیم به ایجاد تغییر یابد ، می توان آن را در عرض چند دقیقه انجام داد. به عنوان مثال ، یک شبکه متمرکز می تواند بر رویه KYC فشار بیشتری وارد کند و نیازهای بیشتری به آن اضافه کند. بیایید معایب سیستم های متمرکز را در این راهنمای غیرمتمرکز در مقابل متمرکز ببینیم.

معایب شبکه متمرکز

معایب مختلفی نیز در تمرکز وجود دارد. برخی از آنها به شرح زیر است:

 1. اعتماد کنید

حتی اگر سازمان های متمرکز امن و قابل اعتماد باشند ، 100٪ امن و قابل اعتماد نیستند. اعتماد توافقی است که توسط ارائه دهنده خدمات و کاربر تنظیم می شود.

با این حال ، این یک توافق نامه است و می تواند به راحتی خراب شود. شرکت های بزرگ هر از گاهی از مشکلات اعتماد کاربران خود رنج می برند.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که امنیت در سیستم وجود داشته باشد ، افراد تمایل دارند که خدمات را برای مدتی نادیده بگیرند تا اینکه ارائه دهنده خدمات با ارائه راهکارها و پاداش به افراد آسیب دیده اعتماد را برطرف کند..

 1. مسائل امنیتی

مرکزیت همچنین به این معنی است که کل شبکه به یک نقطه خرابی وابسته است. سازمان ها از این ضرر آگاه هستند و از این رو اقداماتی را برای مهار آن انجام داده اند. با این حال ، این واقعیت که احتمال شکست وجود دارد ، یک ضرر بزرگ برای سرویس های مهم مأموریت است. بنابراین ، یک مشکل امنیتی گسترده برای شبکه متمرکز ایجاد می کند.

اکنون ثبت نام کنید: دوره خبره امنیت Blockchain (CBSE)

 1. محدودیت مقیاس پذیری

از آنجا که در بیشتر موارد از یک سرور منفرد استفاده می شود ، منجر به محدودیت های مقیاس پذیری می شود.

اتصال غیرمتمرکز اینترنت چیست?

ایستادگی اتصال متمرکز در مقابل سیستم های غیرمتمرکز به چگونگی دسترسی افراد به داده های آنلاین بستگی دارد. شبکه های اینترنتی متمرکز دارای سرورهایی هستند که به عنوان حافظ داده عمل می کنند و همه داده ها از طریق آنها عبور می کنند.

از طرف دیگر ، اتصال غیرمتمرکز اینترنت متکی به شبکه ای نظیر به نظیر است که بر روی جامعه ای از کاربران بنا شده است و به موجب آن هیچ شخص واحدی کنترل نمی کند. در این حالت ، دستگاه های اینترنتی مختلف به جای گروهی از سرورهای مجهز ، به عنوان میزبان اینترنت عمل می کنند.

اینترنت غیرمتمرکز ، دسترسی داده ها را به سطح دیگری می رساند ، زیرا صدها گره وجود دارد که هزاران گره برای دسترسی به داده ها وجود ندارد..

با این حال ، استفاده از اینترنت غیر متمرکز با استفاده از بلاکچین می تواند بزرگترین جهش در تکامل اینترنت باشد ، که می تواند باعث آرامش شود ، بحث متمرکز در مقابل سیستم های غیرمتمرکز.

بحث شبکه متمرکز در مقابل شبکه غیرمتمرکز با شبکه بلاکچین غیر متمرکز در برابر هرچه سیستم متمرکز ایجاد می کند ، گسترش می یابد.

هنگامی که شبکه بلاکچین غیرمتمرکز به طور کامل اجرا می شود ، مقامات متمرکز را که هنگام اتصال به اینترنت می آیند ، از بین می برند. پروتکل فناوری بلاکچین قبلاً اثبات کرده است که توانایی تأمین نیاز را دارد زیرا اجازه می دهد معاملات در یک شبکه توزیع شده بدون نیاز به واسطه ای برای نظارت بر عملیات انجام شود..

به هر حال ، بیایید مزایا و معایب این شبکه را در این شبکه متمرکز در مقابل راهنمای شبکه غیرمتمرکز بررسی کنیم.

مزایای شبکه غیرمتمرکز

عدم تمرکز مزایای متعددی دارد.

 1. تسلط کامل

یکی از مهمترین مزایای عدم تمرکز این است که کاربران کنترل کامل معاملات خود را دارند.

این بدان معناست که آنها می توانند معامله را در صورت تمایل بدون نیاز به مجوز از مرجع متمرکز آغاز کنند ، به عبارت ساده اینکه روند تأیید به اشخاص ثالث وابسته نیست و یک شبکه غیرمتمرکز از روشهای اجماع برای تأیید اطلاعات استفاده می کند. در حال حاضر سازمانهای غیرمتمرکز زیادی در حال کار هستند.

 1. داده ها قابل تغییر و حذف نیستند

ساختار داده های فناوری Blockchain فقط ضمیمه است. این بدان معناست که هیچ کس فرصتی برای تغییر یا تغییر داده ها را پس از ذخیره شدن ندارد. یکی دیگر از فناوری های زنجیره بلوک از مدل های مختلف داده ای مانند Corda استفاده می کند ، اما آنها همچنین از ویژگی تغییر ناپذیری پیروی می کنند.

 1. امن است

شبکه های غیرمتمرکز به دلیل نحوه مدیریت داده ها و معاملات ایمن هستند. آنها برای اطمینان از ایمن بودن دفترهای داده از رمزنگاری استفاده می کنند. همچنین ، داده های موجود در بلوک فعلی به داده های بلوک مجاور نیاز دارند تا بتوانند از رمزنگاری برای اعتبارسنجی داده ها استفاده کنند.

 1. سانسور

عدم تمرکز همچنین به معنای سانسور کمتر است. در یک سیستم متمرکز ، احتمال سانسور اطلاعات بیشتر است. با این حال ، شبکه غیرمتمرکز کمتر در معرض سانسور است ، زیرا هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که داده ها را کنترل کند. بیایید برای درک سناریو مثالی بزنیم.

در صورت عدم تمرکز ، همسالان می توانند مستقیماً تعامل داشته باشند و از این رو سانسوری وجود ندارد.

 1. توسعه باز

یکی دیگر از مزایای شبکه های مبتنی بر بلاکچین این است که این شبکه ها بیشتر از توسعه آزاد پشتیبانی می کنند. این به دلیل ماهیت و نحوه عملکرد آن است. این شبکه با داشتن یک محیط توسعه باز ، خدمات ، ابزارها و محصولات شگفت انگیز ساخته شده در بالای آن را بدست می آورد.

به عنوان مثال ، لینوکس منبع باز است و دارای یک اکوسیستم است که هر کسی را قادر به بهبود آن می کند. این مورد در مورد شبکه های غیرمتمرکز نیز صدق می کند. در مقایسه ، یک شبکه متمرکز یا راه حل های بسته فرصتی برای توسعه باز ندارند. این توسعه را تا حد زیادی محدود می کند.

معایب شبکه غیرمتمرکز

شبکه های بلاکچین البته معایب زیادی دارند. برخی از معایب شامل موارد زیر است:

 1. تعارض: اگر تمرکززدایی در ساختار سازمانی به خوبی حفظ نشود ، می تواند منجر به درگیری شود
 2. هزینه: در یک محیط سازمانی هزینه تمرکززدایی بیشتر از تمرکز است زیرا نیاز به راه اندازی سیستم هایی دارد که می توانند ارتباطات را به صورت خودکار انجام دهند.
 3. جرم: وقتی صحبت از بلاکچین غیرمتمرکز می شود ، این جرم می تواند یک ضرر بزرگ باشد. از آنجا که همه کارها در شبکه انجام می شود ناشناس است و می تواند منجر به سو mis استفاده شود.
 4. نوسان: ارز رمزنگاری شده غیرمتمرکز رفتار ناپایداری را نشان می دهد که در آن قیمت ها نوسان زیادی دارند!

جدول مقایسه شبکه متمرکز و غیرمتمرکز

 شبکه های اینترنتی متمرکز اتصال غیر متمرکز اینترنت
گردش داده ها در شبکه های اینترنتی متمرکز داده ها باید از طریق یک نقطه مرکزی یعنی سرور جریان پیدا کنند داده ها از طریق نقاط مختلف و بدون نقطه خاصی که در آن باید قبل از دسترسی به آن عبور کند ، جریان می یابند
جریان ارتباطات داده ها جریان ارتباطات داده ها عمودی است جریان داده همیشه باز و رایگان است
تصمیم گیری مسئولیت با نقطه مرکزی است که می تواند یک سرور باشد چندین نقطه وجود دارد که دارای قابلیت تصمیم گیری است
فرزندخواندگی فرزندخواندگی جمعی هنوز در مراحل اولیه فرزندخواندگی است
حریم خصوصی / امنیت داده ها حریم خصوصی همیشه مسئله ای است زیرا آژانس ها و دولت ها می توانند جریان اطلاعات و داده ها را ردیابی کنند به دلیل امنیت داده و همچنین سطح بالایی از حریم خصوصی شناخته شده است
شکست منوط به اثرات شکست در یک نقطه انواع نقاط دسترسی یا گره هایی که داده ها از طریق آنها عبور می کنند ، خطرات خرابی تک نقطه را دفع می کنند
قدرت رزرو سیستماتیک اقتدار در یک شبکه این شبکه شامل پراکندگی سیستماتیک اختیارات در نقاط مختلف دسترسی است

Blockchain متمرکز و غیر متمرکز: تفاوتهای اصلی

 

ردیابی داده ها

با اتصال به اینترنت متمرکز ، ردیابی نحوه انتقال داده ها از یک مکان به مکان دیگر نسبتاً آسان است ، با توجه به اینکه این اطلاعات از یک مکان عبور می کنند ، یعنی سرورها. با این وجود ، با وجود اینترنت غیرمتمرکز ، با توجه به اینکه هزاران دستگاه به عنوان گره ای برای ذخیره اطلاعات عمل می کنند ، امکان پذیر نیست. در این حالت ، شخص می تواند به جای یک نقطه مرکزی ، از هزاران مکان به مجموعه معلومات داده شده دسترسی پیدا کند.

این واقعیت که همه چیز از یک نقطه عبور می کند ، به افرادی مانند فیس بوک و گوگل اجازه داده است تا با توجه به حریم خصوصی افراد ، داده قابل توجهی را که به نفع خود استفاده می کنند ، به خود اختصاص دهند..

محافظت از حریم خصوصی

برخلاف شبکه های متمرکز ، شبکه های غیرمتمرکز درجه خاصی از حریم خصوصی را ارائه می دهند که مردم در عصر دیجیتال مشتاق آن بوده اند. این واقعیت که اطلاعات از طریق نکات مختلفی عبور می کند ، پیگیری کارهایی که مردم به صورت آنلاین انجام می دهند را برای نهادها و دولت ها غیرممکن می کند.

شبکه های غیرمتمرکز برای افرادی که عاشق حفظ حریم شخصی خود و همچنین محافظت از هویت خود هستند بدون توجه به آنچه در اینترنت انجام می دهند ایده آل هستند..

شکست تک نقطه

با توجه به اینکه داده ها باید قبل از انتشار از طریق یک نقطه مرکزی مشخص عبور کنند ، اتصالات اینترنتی متمرکز همیشه در معرض خرابی یک نقطه هستند. بسته به سیستم پشتیبان موجود ، عدم موفقیت سرور میزبان تعداد زیادی از داده ها می تواند دسترسی افراد به داده ها را در یک زمان مشخص به طور قابل توجهی غیرممکن کند.

اکنون که تقریباً همه چیز به اتصال به اینترنت وابسته است ، سوunction عملکرد سرورها ، حمل برنامه های مهم یا داده ها می تواند تقریباً در هر گوشه دنیا ویران شود. حملات هک چنین نصباتی به یک پدیده رایج تبدیل شده است که ISP ها را مجبور می کند میلیاردها دلار برای محافظت از شبکه های خود هزینه کنند.

با این حال ، با قطع اتصال اینترنت غیرمتمرکز در یک نقطه دسترسی ، دسترسی افراد به داده ها در یک شبکه هرگز غیرممکن نخواهد بود. در دسترس بودن هزاران گره که از طریق آن افراد می توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند ، خطر عدم دسترسی افراد به داده ها را بدون توجه به مسئله موجود کاهش می دهد.

مقیاس پذیری محدود

مقیاس پذیری محدود یک سرپیچی دیگر است که شبکه های متمرکز با آن درگیر هستند زیرا تمام برنامه های اصلی در دستگاه های تک سرور موجود هستند. برای افزایش تقاضای اتصال به اینترنت ، فضای ذخیره سازی بیشتر و همچنین پهنای باند و قدرت پردازش باید همیشه مورد استفاده قرار گیرند..

با شبکه های غیرمتمرکز ، این معماری به جای تمرکز آن در یک مکان ، توزیع بارهای کاری را در چندین گره رایانه امکان پذیر می کند..

سانسور داده ها و خنثی بودن خالص

اتصال به اینترنت متمرکز منجر به ایجاد شرکت های قدرتمند به ضرر مصرف کنندگان نهایی شده است. به عنوان مثال ، ارائه دهندگان خدمات اینترنت می توانند سرعت اینترنت را تنظیم کنند و به آنها اجازه می دهد نوع داده و سرعت دسترسی افراد به اطلاعات را تنظیم کنند..

ارائه دهندگان خدمات اینترنت دیگر با همه داده ها یکسان رفتار نمی کنند. تجاری سازی اساساً به این معنی است که کسانی که بیشتر پرداخت می کنند ، در مقایسه با کسانی که کمتر پرداخت می کنند ، از اتصال بهتری با محدودیت های کمتری برخوردار هستند ، تحولی که منجر به بن بست خنثی خالص شده است.

حکومت

در مورد سیستم های متمرکز در مقابل دولت غیرمتمرکز ، شما باید درک کنید که شبکه های متمرکز دارای مراجع حاکم هستند ، اما شبکه غیرمتمرکز اینگونه نیست. بنابراین مقامات بیشترین قدرت را در سیستم متمرکز دارند تا کارمندان یا کاربران.

از سوی دیگر ، در سیستم غیرمتمرکز ، هیچ مفهوم اقتدار وجود ندارد. بنابراین ، فقط کاربران موجود در سیستم بیشترین قدرت را دارند. همانطور که در بحث سیستمهای دولت متمرکز و غیرمتمرکز مشاهده می کنید ، سیستمهای غیرمتمرکز از نظر ویژگی بسیار منحصر به فرد هستند. اما این بدان معنا نیست که مقامات دولتی نمی توانند از این فناوری استفاده کنند. بلاک چین یک شبکه غیرمتمرکز مشابه است. در حقیقت ، بلاکچین زیادی برای رونق پروژه های دولتی و بدون هیچ مشکلی وجود دارد.

خط پایین

اینترنت غیرمتمرکز با چالش هایی روبرو است که ورود ارزهای رمزپایه را به دنیای جریان اصلی متوقف کرده است. هر دو این توانایی را دارند که انقلابی در زندگی مردم در آینده نزدیک ایجاد کنند. چهره مخالفت شدید و لیست پایان ناپذیر موانع ورود به جریان اصلی.

بدون شک اینترنت غیرمتمرکز امکان رفع برخی از کمبودهایی را دارد که باعث می شود اتصال به اینترنت متمرکز غیرقابل دفاع باشد. درست از پرداختن به مسائل مربوط به حریم خصوصی تا اطمینان از امنیت داده ها ، ارتباطات غیرمتمرکز اینترنتی شانس بیشتری برای ایجاد انقلابی در اینترنت دارند. این ارتباطات همچنین به نفع مصرف کننده نهایی است و باعث شکست وضعیت موجود در مورد چگونگی نحوه مدیریت داده ها توسط شرکت ها می شود.

شبکه متمرکز در مقابل اینترنت غیرمتمرکز بحثی است که به این زودی ها به پایان نمی رسد. بنابراین ، اگر می خواهید در مورد آنها بیشتر بدانید ، می توانید دوره رایگان بلاکچین ما را بررسی کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector