Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

نبرد محاسبات بلاکچین و کوانتوم: چه کسی برنده می شود؟

آیا برای آشنایی با نبرد بلاکچین و محاسبات کوانتومی اینجا هستید؟ اگر این کار را انجام دهید ، پس به جای درست آمده اید.

ما در دنیایی با رشد فوق العاده زندگی می کنیم. از اینترنت گرفته تا بلاکچین ، در سه دهه گذشته رشد بی نظیری داشته ایم.

با ظهور محاسبات ، اکنون ابزارهایی برای انجام کارهای پیچیده در عرض چند ثانیه در اختیار داریم – اعم از محاسبه مسیر هواپیما یا پیش بینی آب و هوا.

با محاسبات کوانتومی آشنا شوید – مرحله بعدی رشد قدرت محاسباتی است که می تواند به انسان قدرت محاسباتی بیشتری برای درک جهان اطراف ما بدهد.

در این مبحث ، ما می خواهیم بلاکچین و محاسبات کوانتومی ، روابط آنها ، نحوه تأثیر آنها بر یکدیگر و موارد دیگر را بررسی کنیم.!

Blockchain در مقابل رایانش کوانتومی

محاسبه بلاکچین و کوانتوم

شروع: درک پیش فرض پایه

مقدمه مقایسه با ویژگی اصلی بلاکچین ، یعنی امنیت آغاز می شود. بلاکچین به عنوان یکی از امن ترین شبکه های موجود معرفی می شود. این به دو دلیل است. به طور عمده ، یکی ماهیت غیرمتمرکز آن است ، و دیگری الگوریتم های رمزنگاری برای امنیت داده ها برای اهداف رمزگذاری و رمزگشایی استفاده می شود.

اکنون ، با محاسبات کوانتومی ، همه چیز پیچیده می شود. وقتی نوبت به الگوریتم های رمزنگاری می رسد ، آنها با توجه به محدودیت های محاسباتی رایج ترین ماشین های قدرتمند موجود طراحی می شوند. با این حال ، با محاسبات کوانتومی ، همه چیز تغییر خواهد کرد.

رایانه های کوانتومی سرعت بالاتری دارند و می توانند سیستم های مبتنی بر بلاکچین معاصر را در هنگام ایمن نگه داشتن داده ها دچار مشکل کنند.

برای درک بهتر ، سعی کنیم محاسبات کوانتومی را به صورت عمیق درک کنیم.

درک محاسبات کوانتومی و آنچه در جدول ایجاد می کند

محاسبات کوانتومی مبتنی بر فیزیک است. فیزیک ، در سراسر جهان ، در سه دهه گذشته تلاش زیادی کرده است تا کامپیوترهای کوانتومی را به عنوان یک امکان در اختیار شما قرار دهد.

به طور خلاصه ، یک کامپیوتر کوانتومی از اصول مکانیک کوانتوم استفاده می کند. در حال حاضر ، رایانه های کوانتومی هنوز در حال کار هستند و ما در آستانه تحقق این واقعیت هستیم که خیلی زود به واقعیت تبدیل می شود. با این حال ، اگر این کار را انجام دهد ، می تواند بر چگونگی ایمن سازی سیستم های ما ، به ویژه بلاکچین ، تأثیر بگذارد.

کیوبیت ها چیست?

در سناریوی محاسبات کوانتومی ، بیت ها برای ذخیره اطلاعات استفاده می شوند. به طور سنتی ، بیت ها فقط می توانند دو حالت 0 و 1 داشته باشند. در مورد محاسبات کوانتومی ، از بیت های کوانتوم استفاده می شود (Qubits). این کیوبیت ها می توانند همزمان 1 یا 0 باشند. این پدیده به عنوان سوپرامپوزیشن شناخته می شود – که در عوض کامپیوترهای کوانتومی را سریع دیوانه می کند!

سفر کیوبیت ها در سال 1998 آغاز شد که آکسفورد ، MIT ، IBM و دیگران توانستند فقط با دو کیوبیت کار کنند. در حال حاضر ، این حد به 72 کیوبیت رسیده است.


حتی سایت های پیشرو در فناوری ، از جمله The Verge, علاقه زیادی به چگونگی تغییر جهان محاسبات نشان می دهد. به گفته این رسانه ، هنوز زمان زیادی باقی مانده است تا بتواند سرانجام محاسبات کوانتومی شروع به کار کند.

از آنجا که قدرت محاسبه از آنجا می آید?

مفهوم جالب دیگری که رایانش کوانتومی را تعریف می کند ، درهم تنیدگی است. این اتفاق می افتد زمانی که دو ذره با هم درگیر می شوند – نتیجه درهم تنیدگی باعث می شود که دو ذره در حالت یکسان باقی بمانند. اگر یکی تغییر کند ، دیگری نیز می تواند بسته به حالت دیگری تغییر کند.

فاصله بین آنها مهم نیست و هر یک از آنها وضعیت ذره دیگر را منعکس می کنند. این همان چیزی است که دانشمندان کامپیوتر را از محاسبات کوانتومی هیجان زده می کند. در حال حاضر ، شرکت ها سخت در تلاشند تا تعداد کیوبیت ها را افزایش دهند.

چالش ایجاد رایانه کوانتومی

رایانه های کوانتومی جذاب هستند اما نگهداری آنها به همان اندازه سخت است. حالت برهم زدن عملکرد را ارائه می دهد ، اما پایدار نیست. برای ایجاد ثبات و مدیریت صحیح آنها ، فیزیکدانان روشهای زیادی از جمله پرتوهای مایکروویو یا لیزر را اعمال می کنند ، دما را حفظ می کنند یا اطمینان حاصل می کنند که هیچ نوع رابط با محیط کار تعامل ندارد..

با چنین تحمل کم محیطی ، نگهداری کامپیوترهای کوانتومی سخت است. تفاوت جزئی در یکی از عناصر می تواند کل عملیات را پایین بیاورد. فرآیندی که از طریق آن اتلاف صورت می گیرد به عنوان تجزیه شناخته می شود.

به زبان ساده ، هرچه کیوبیت ها پایدارتر باشند ، قدرت محاسبه بیشتری نیز تولید می شود. با این حال ، هرچه تعداد کیوبیت ها را افزایش دهیم ، محیط ناپایدارتر و نگهداری آن سخت تر می شود.

ما فقط با دو کیوبیت شروع کردیم و اکنون به 72 کیوبیت رسیده ایم که توسط گوگل اداره می شود.

ارتباط بلاکچین و کوانتوم چگونه است؟ Blockchain در مقابل رایانش کوانتومی

فناوری های فعلی به یکدیگر وابسته اند. به عنوان مثال هوش مصنوعی را در نظر بگیرید – وقتی صحبت از اینترنت اشیا می شود ، آن نقش مهمی دارد. به همین ترتیب ، همچنین می توان گفت که محاسبات کوانتومی می توانند تأثیرات عمده ای بر زنجیره بلوک داشته باشند.

بلاکچین به خاطر امنیتش معروف است. طبق گفته Deloitte ، بیش از 84٪ مشاغل انتظار دارند که بلاکچین امنیت بهتری را در مورد سیستم های IT معمولی ارائه دهد. ویژگی های منحصر به فرد Blockchain آن را به یک کاندیدای عالی برای تأمین امنیت هر سیستم تجاری تبدیل کرده است. از ویژگی های اصلی پشتیبانی از ویژگی های امنیتی آن می توان به تمرکززدایی ، توانایی اتوماسیون معاملات با قراردادهای هوشمند ، استفاده صحیح از اجماع و توانایی انجام منشأ دارایی اشاره کرد..

با این وجود ، مشکلات زمانی رخ می دهد که نوبت به نحوه اجرای امنیت توسط شبکه های بلاکچین می رسد. شفافیت تغییرناپذیری می دهد ، اما کاملاً اثبات نشده است.

ضعف امنیتی بلاکچین

وقتی صحبت از بلاکچین و محاسبات کوانتومی می شود ، می توان نقاط ضعف مرتبط با بلاکچین را پیدا کرد.

بلاکچین بر روی ایده گره های متصل کار می کند که می توانند با یکدیگر تعامل کنند و تصمیمات حیاتی بگیرند. فقدان یک نهاد متمرکز ، بسیاری از امکانات را پیش روی شما می گذارد. برای اطمینان از امنیت بلاکچین ، بسیاری از پروتکل ها از جمله الگوریتم اجماع اجرا می شوند. این الگوریتم های اجماع اطمینان حاصل می کنند که کل شبکه در برابر جعل مقاوم است.

با این حال ، این به معنای هک شدن بلاکچین نیست. یکی از محبوب ترین راه های هک شبکه بلاکچین ، کنترل 51٪ گره ها است. با انجام این کار ، هکر می تواند تراکنش های جعلی را در سراسر شبکه تأیید کند ، هزینه مضاعفی انجام دهد و بسیاری از اطلاعات یا رمزنگاری را بدزدد.

نسل فعلی شبکه های بلاکچین قادر به دفاع از حمله 51٪ در بیشتر اوقات است اما با ورود محاسبات کوانتومی می تواند شکست بخورد.

انواع مختلف حملات دیگر از جمله موارد زیر

  1. حمله Sybil – راهی برای پر کردن شبکه با گره هایی که توسط یک موجودیت کنترل می شوند
  2. حمله مسیریابی – مسیریابی گره ها از طریق ISP های مختلف
  3. حمله DDoS – بارگذاری بیش از حد کل شبکه و در آخر انسانهایی که می توانند از آسیب پذیری های شبکه یا سو network استفاده های ناشناخته به نفع خود استفاده کنند.

توابع یک طرفه

نسل فعلی بلاکچین از کدهای یک طرفه استفاده می کند. این بدان معنی است که آنها توابع ریاضی یک طرفه هستند.

بنابراین ، برای یک کامپیوتر معمولی ، محاسبه آن یک طرفه آسان است ، اما انجام آن برعکس غیرممکن است. این کار استفاده از این توابع ریاضی یک طرفه را بسیار مفید می کند. به طور خلاصه ، رایانه های فعلی قادر به تولید امضای دیجیتالی برای اهداف امنیتی هستند ، اما گرفتن کلید یا معکوس کردن آن کاملاً غیرممکن است.

برای اینکه وارد پرسپکتیو شوید ، اجازه دهید اعداد اول را مثال بزنیم. شما می توانید اعداد اول را به طور کارآمد ضرب کنید ، اما اگر می خواهید فاکتورهای اصلی دو محصول عدد اول را پیدا کنید ، کار دشواری است. این ماهیت دوگانه ریاضیات تولید امضاهای دیجیتالی برای بلاکچین را آسان می کند و سپس می تواند توسط کاربران برای اهداف احراز هویت استفاده شود.

برای یک هکر ، این به معنای معکوس کردن معادله است – انجام این کار در رایانه های فعلی کاملاً غیرممکن است. همچنین ، این توابع یک طرفه برای تولید توابع هش کارآمد هستند که سپس می توانند برای بررسی بلوک های تازه اضافه شده به یک دفتر استفاده شوند. اگر محتویات توسط هکر اصلاح شود ، هش مطابقت ندارد و اطلاعات بلوک توسط شبکه کنار گذاشته می شود. تنها راه هک کردن در این حالت یافتن مقدار هش با یک بلوک است – و این نیاز به معکوس کردن عملکرد دارد.

برای درک پیچیدگی ، اجازه دهید مثالی بزنیم.

اگر رایانه ای در ثانیه تریلیون کلید را حل کند ، انجام این کار همچنان لازم است 785 میلیون محاسبه برای رسیدن به راه حل. با گذشت زمان ، 14 میلیارد سال نتیجه می گیرد.

فقدان الگوریتم های رمزنگاری اثبات کوانتوم؟ آیا رمزنگاری محکوم است?

کمبود آشکار الگوریتم های رمزنگاری ضد کوانتومی مورد استفاده توسط راه حل های بلاکچین وجود دارد. الگوریتم های رمزنگاری کنونی یا الگوریتم های اجماع فقط توان محاسباتی فعلی را در نظر می گیرند. با این حال ، ممکن است در مورد هر راه حل blockchain موجود نباشد.

به عنوان مثال NEO از الگوریتم های ضد کوانتومی استفاده می کند. رویکرد آنها ساختن برای آینده است و با انتخاب الگوریتم هایی که می توانند در مقابل قدرت محاسباتی فوق العاده محاسبات کوانتومی مقاومت کنند ،.

با این حال ، خیلی زود است که بدانیم آیا راه حل رمزنگاری یا بلاکچین با مشکل مواجه می شود. از آنجایی که بلاکچین هنوز در مرحله نوپایی است ، به وضوح می توان راه حل مناسبی ارائه داد. همچنین باید بدانیم که محاسبات کوانتومی نیز در مرحله نوپایی است و برای تحقق بخشیدن به آن نیاز به کار زیادی است.

اما ، اگر یک کشور یا یک سازمان به طور ناگهانی یک کامپیوتر کوانتومی قدرتمند ایجاد کند ، چه اتفاقی می افتد؟ اگر این کار را انجام دهند ، راه حل فعلی بلاکچین باید با استفاده از روش رمزگذاری مقاوم در برابر کوانتوم ، مسئله را کاهش دهد. در حال حاضر روش های رمزگذاری وجود دارد مقاوم در برابر کوانتوم.

ما در عصری از اطلاعات زندگی می کنیم که همه چیز در آن امکان پذیر است. مفهوم امنیت خاص زمان است و ما به تاریخ برمی گردیم ، هیچ کس فکر نمی کرد که کد enigma شکسته شود. سناریوی بلاکچین بعد از کوانتوم می تواند در آینده به شدت تغییر کند.

آیا رایانه کوانتومی باعث شکست Bitcoin می شود؟ آیا Blockchain در برابر رایانه کوانتومی آسیب پذیر است?

حال ، اجازه دهید به سراغ بیت کوین برویم. بیت کوین شماره یک رمزنگاری موجود است. موفقیت آن موفقیت بازار ، احساسات پیرامون آن و آینده رمزنگاری را تعیین می کند. اگر بیت کوین از کار بیفتد ، می تواند تأثیر طولانی مدت بر کل بازار داشته باشد. با این حال ، آیا آن را?

در حال حاضر ، گفتن اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد دشوار است. با این حال ، اگر آخرین رایانه کوانتومی را استفاده کنید ، بیت کوین با خیال راحت نشسته است. هنوز هم احتمال دارد که مسائل در آینده نابود شود و ما باید برای آن آماده باشیم.

در مقاله نوشته شده توسط جک ماتیر, او توضیح می دهد که چگونه کامپیوتر کوانتومی جدید IBM نمی تواند بر بلاکچین تأثیر بگذارد اما همچنین تأکید می کند که همه چیز می تواند در آینده تغییر کند. او در مورد رایانه کوانتومی تجاری IBM (یک کامپیوتر 20 کیوبیتی) بحث می کند و برخی از ریاضیات را برای اثبات اینکه بیت کوین هنوز ایمن است ، انجام می دهد.

به گفته وی ، یک کامپیوتر 20 کیوبیتی می تواند به محاسبات 2 ^ 20 برسد که مشابه تبلیغات تجاری لپ تاپ است. حتی سرویس های رایانش ابری سنتی نیز می توانند خدمات محاسبه 2 ^ 40 انجام دهند ، تقریباً دو برابر کامپیوتر کوانتومی تجاری IBM.

کامپیوتر کوانتومی می تواند دیوانه وار به سرعت بالایی برسد. هر رایانه ای با محاسبه 2 ^ 80 می تواند تهدیدی ایجاد کند. اما تهدید واقعی وقتی شروع می شود که رایانه های کوانتومی به محاسبه 2 ^ 3000 برسند. این زمانی است که قادر به اجرای الگوریتم Shor است ، که می تواند محبوب ترین رمزگذاری ECDSA 256 مورد استفاده توسط بیت کوین را بشکند.

راه حل توسعه رمزگذاری پیش فعالانه ای است که بتواند در برابر قدرت وحشیانه محاسبه شده توسط رایانه های کوانتومی مقاومت کند.

راه حل هایی که اثبات کوانتوم هستند

بلاکچین یا راه حل های توزیع شده دفتر در حال حاضر در راه حل مسئله هستند. به عنوان مثال ، پروتکل BlockDAG در حال حاضر ادعا می کند که آنها در برابر رایانه های کوانتومی مقاوم هستند. از پروتکل tangle استفاده می کند که باعث مقاومت کوانتومی آن می شود.

مثال دیگر زنجیره بلوکی NEO است.

در آخر اینکه ، شبکه های خصوصی می توانند پاسخگوی قدرت خام رایانه های کوانتومی باشند. از آنجا که دسترسی به بلاکچین خصوصی است ، مالکان می توانند افرادی را که می توانند به آن دسترسی پیدا کنند کنترل کنند. این همچنین بدان معنی است که رایانه های کوانتومی نمی توانند در محیط کار کنند – زیرا هیچ کلید عمومی در دسترس نخواهد بود.

نتیجه

این ما را به انتهای مقاله بلاکچین و محاسبات کوانتومی می کشاند. بنابراین ، نظر شما در مورد بلاکچین و محاسبات کوانتومی چیست؟ آیا فکر می کنید بلاکچین به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؟ اگر چنین است، چگونه؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector