درباره فناوری Blockchain – پایگاه دانش –

درباره فناوری Blockchain

مشکل زیرساخت متمرکز

امروز در اینترنت ، ما باید دائماً با داده ها ، معاملات و سوابق حساس به یکدیگر اعتماد کنیم. اکثر تعاملات ما در اینترنت بر روی وب سرورهای متمرکز انجام می شود و حجم عظیمی از داده های کاربر اغلب در یک پایگاه داده وجود دارد. پایگاه داده های فعلی برای کنترل توسط سرپرستان “معتمد” طراحی شده اند که می توانند داده ها را بخوانند ، تغییر دهند ، مسدود کنند و حتی حذف کنند. معماری متمرکز اینترنت امروزه نه تنها ناکارآمد بلکه در برابر سانسور و حملات هدفمند هکرها و بازیگران بد داخلی آسیب پذیر است..  

The Trust Revolution: اولین بلاکچین

در سال 2009 ، Satoshi Nakamoto ، فرد یا گروهی از افراد ناشناس ، اولین بلاکچین را تولید و منتشر کرد. جالب اینجاست که آنها هرگز از کلمه blockchain استفاده نکردند. فقط مسدود و زنجیر کنید.

معمای اصلی Satoshi تجارت اینترنتی بود – این که چگونه به راحتی و بدون پردازنده پرداخت شخص ثالث معاملات دیجیتالی را تسهیل کنیم. امروز ، وقتی کسی یک کارت اعتباری را با انگشت می کشد ، اطلاعات شناسایی شخصی او اغلب از پنج نهاد مختلف – انجمن کارت ها ، پردازنده های پرداخت ، خانه های پاکسازی – عبور می کند که هزینه های معامله را می طلبند و کاربران را ملزم می کنند به یکپارچگی سیستم خود اعتماد کنند. ساتوشی توضیح داد: “ما به یک سیستم نیاز داریم تا شرکت کنندگان در یک تاریخ واحد از ترتیب دریافت [معاملات] به توافق برسند.”

سیستم Satoshi بسیار ساده بود ، اما از لحاظ سادگی بسیار زیبا بود. شبکه ای از کاربران می توانند با استفاده از توابع و ساختارهای رمزنگاری نسبتاً معمول – هش ، درختان مرکل ، الگوریتم هش امن ، زمان سنجی – و یک طراحی شبکه سبک ، تعداد زیادی از معاملات را با هم زنجیره بزنند. این شبکه غیرمتمرکز و منبع باز بود – یعنی در دسترس عموم بود.

بلاکچین چیست

آکادمی ConsenSys

بلاکچین چیست?

ویدیو را تماشا کنید

“بلوک” در بلاکچین به بلوکی از تراکنش ها گفته می شود که به شبکه پخش شده است. ”زنجیره” به رشته ای از این بلوک ها اشاره دارد. وقتی بلاک جدیدی از تراکنش ها توسط شبکه تأیید شود ، به انتهای یک زنجیره موجود متصل می شود. این زنجیره بلوک لیستی از معاملات همیشه در حال رشد یا دفتری است که شبکه آنها را تأیید کرده است. ما این تاریخ معاملات واحد و توافق شده را بلاکچین می نامیم.

ساختار واقعی داده های یک بلاکچین چیز جدیدی نیست ، اما پروتکل اجماع این است: کاربران می توانند برای ساخت این زنجیره در سطح جهان و همه به صورت خودکار همکاری کنند. به همین دلیل ، بسیاری از بلاکچین ها را به “صفحه گسترده ای که هرکسی می تواند دسترسی پیدا کند” تشبیه می کنند (مبانی بلاکچین). و این همکاری بصورت خودکار ، پشت صحنه و با CPU در رایانه های سراسر جهان اجرا می شود.

سیستم who ، what ، و مکان نسبتاً مستقیم است. چه کسی انسان است ، چه چیزی اجازه می دهد ماشین آلات کار کنند ، و جایی که – زنجیره مشترک معاملات معتبر – فقط یک نرم افزار است. و چرا؟ برای ساخت شبکه ها می توانیم اعتماد کنیم.

Beyond Bitcoin: The Ethereum Blockchain

بلاکچین بیت کوین که Satoshi Nakamoto توسعه داده و در سال 2009 برای جهانیان منتشر شد کاربرد بسیار خاصی داشت: پول نقد الکترونیکی. پول نقد الکترونیکی که زیربنای آن فناوری blockchain است ، “ارز رمزپایه” نامیده می شود ، زیرا از رمزنگاری برای اطمینان از معاملات مالی استفاده می کند. در حال حاضر ، نزدیک به 2000 ارز رمزپایه مختلف وجود دارد. بلاکچین فناوری اساسی است که زمینه ساز بیت کوین است ، اما پتانسیل آن بسیار فراتر از ارز رمزپایه است.

تفاوت اتریوم با بیت کوین چیست


Blockchain با جو لوبین توضیح داده شده است

تفاوت اتریوم با بیت کوین چیست

ویدیو را تماشا کنید

در سال 2015 ، Ethereum به عنوان یک نسخه کاملاً متنوع از فناوری زیر بلاکچین سیستم پرداخت Bitcoin راه اندازی شد. ارزش بلاکچین قطعیت شبکه است: شرکت کنندگان می توانند بدون نیاز به واسطه ها ، رکورد قابل اعتماد و تغییرناپذیری معاملات را ایجاد کنند. قدرت بلاکچین Ethereum قابلیت برنامه ریزی آن است: توافق نامه ها در کد تعبیه شده اند تا معاملات به طور خودکار انجام شوند. این توافق نامه های دیجیتال یا “قراردادهای هوشمند” می توانند دارای قالب ، شرایط نامحدود باشند و حتی با سایر قراردادها تماس بگیرند و باعث شوند Ethereum نه تنها برای تسویه حساب ، بلکه برای طیف وسیعی از صنایع از بانک و امور مالی گرفته تا انرژی مفید باشد..

شبکه های نظیر به نظیر و فناوری بلاکچین

شبکه های نظیر به نظیر برای چندین دهه وجود داشته است. یکی از مشهورترین شبکه های peer-to-peer در اوایل سال ، Napster بود ، برنامه ای برای به اشتراک گذاری پرونده که توسط Sean Parker ایجاد شد و بعداً به یکی از اولین مدیران فیس بوک تبدیل می شود. یک شبکه همتا به همتا مبتنی بر بلاکچین پیشرفت چشمگیری نسبت به این سیستم های قبلی دارد که به گروه های بزرگ از افراد یا سازمان ها اجازه می دهد بدون معامله بدون اعتماد به هیچ مرجع واحدی برای ثبت و تأیید آن معاملات ، معامله کنند..

فناوری توزیع شده لجر (DLT)

بلاک چین زیرمجموعه فناوری دفتر کل توزیع شده است. تفاوت کلیدی بین بلاکچین و سوابق معاملات گذشته این است که بلاکچین ها از موارد استفاده شده استفاده می شوند دفترهای توزیع شده. در جایی که یک دفتر استاندارد در یک رایانه یا سرور وجود دارد ، یک دفتر توزیع شده وجود دارد و به طور همزمان در هر رایانه در شبکه (هر فرد و سازمانی که از دفتر استفاده می کند) به روز می شود. بنابراین بلاکچین نوعی از است غیرمتمرکز دفترچه ، که در یک شبکه همتا به همتا کار می کند. دفترهای توزیع شده ای وجود دارند که با زنجیره بلوک کار نمی کنند ، اما به همان اندازه معمول نیستند و معمولاً برای حل مشکلات مرتبط با پایگاه داده باریک تر استفاده می شوند.

ارزش تمرکززدایی

معماری غیرمتمرکز بلاکچین – یک شبکه جهانی رایانه به طور همزمان با اجرای نرم افزار و تأیید اعتبار زنجیره معاملات – چیزی است که اطمینان می دهد رکورد تراکنش هرگز به خطر نیفتد. تمرکززدایی به عنوان یک اصل معماری بسیار مهم است. این باعث می شود یک شبکه بلاکچین کمتر خراب شود ، حمله به آن دشوارتر شود و بازیگران بد بازی سیستم را سخت تر کنند. که در تسلط بر اتریوم, آندریاس آنتونوپولوس و گاوین وود از خوانندگان خود می خواهند که از نزدیک به بلاکچین داده شده توجه کرده و طیف وسیعی از خصوصیات از جمله تمرکززدایی را ارزیابی کنند:

“امروز ، با این وجود ، طیف گسترده ای از بلاکچین ها با ویژگی های مختلف وجود دارد. برای درک ویژگی های بلاکچین موردنظر ، مانند باز ، عمومی ، جهانی ، غیرمتمرکز ، خنثی ، مقاوم در برابر سانسور ، به شرایط لازم احتیاج داریم. همه بلاکچین ها برابر نیستند. وقتی کسی به شما می گوید فلان مورد زنجیره بلوکی است ، جوابی دریافت نکرده اید. در عوض ، شما باید سوالات زیادی را شروع کنید تا روشن کنید که معنی آنها هنگام استفاده از کلمه “بلاکچین” چیست.

هدف ما در ConsenSys کمک به کاربران ، توسعه دهندگان و سازمان ها شروع به پرسیدن س rightالات صحیح در مورد فناوری بلاکچین است ، بنابراین همه ما می توانیم شبکه هایی بسازیم و از آنها بهره مند شویم..

“Ethereum یکی از پروتکل های بنیادی وب غیرمتمرکز است.”

جوزف لوبین ، بنیانگذار Ethereum و بنیانگذار ConsenSys

درباره فناوری بلاکچین بیشتر بدانید

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map