Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

واژه نامه Blockchain برای مبتدیان

Contents

آ

آدرس (آدرس کیف پول)

برای ارسال و دریافت تراکنش در شبکه بلاکچین استفاده می شود. آدرس یک رشته کاراکتر عددی است که می تواند به عنوان یک کد QR قابل اسکن نیز نمایش داده شود.

ایرپراپ

یک روش توزیع رمز برای ارسال ارز رمزنگاری شده یا رمزها به آدرس کیف پول استفاده می شود. گاهی اوقات از قطرات هوایی در ازای کارهای ساده مانند اشتراک مجدد ، مراجعه به سایت یا بارگیری برنامه برای اهداف بازاریابی استفاده می شود.

گپ زدن هوا

روشی برای ایمن سازی رایانه ها که در آن دستگاه به اینترنت یا هر شبکه باز دیگری متصل نمی شود.

آلت کوین

هر ارز دیجیتالی جایگزین بیت کوین. بسیاری از altcoins چنگال هستند [برای تعریف زیر را ببینید] بیت کوین با تغییرات جزئی (به عنوان مثال ، Litecoin).

AML (مبارزه با پولشویی)

ضد پول شویی. مجموعه ای از قوانین بین المللی وضع شده برای کاهش احتمال شستن پول از طریق ارزهای رمزپایه برای سازمان های جنایی یا افراد.

API (رابط برنامه نویسی برنامه)

رابط برنامه نویسی برنامه یک واسطه نرم افزاری است که به دو برنامه جداگانه امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را می دهد. API ها روش های ارتباطی بین اجزای مختلف را تعریف می کنند.

ASIC (مدار مجتمع ویژه برنامه)

مدار خاص مجتمع برنامه ASIC تراشه های سیلیکونی است که برای انجام یک کار خاص طراحی شده است. در استفاده از ASIC برای استخراج ارزهای رمزپایه ، ASIC محاسبه ای را برای یافتن مقادیری که هنگام قرار دادن در الگوریتم هش کردن ، راه حل دلخواه را ارائه می دهد ، انجام می دهد..

ب

بیت کوین (BTC)


اولین ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاکچین Proof of Work. بیت کوین در سال 2009 توسط Satoshi Nakomoto ایجاد شد – نام مستعار فردی که هویت واقعی وی مشخص نیست – و مفهوم ارز رمزنگاری شده در یک مقاله سفید با عنوان “بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر.

بلاکچین

یک دفتر دیجیتال اجماعی متشکل از داده های تغییرناپذیر ، ثبت شده دیجیتالی در بسته هایی به نام بلوک. هر بلوک با استفاده از یک امضای رمزنگاری شده به بلوک بعدی “زنجیر” می شود. این اجازه می دهد تا بلاکچین ها مانند یک دفتر کار کنند ، کسی که با مجوزهای مناسب می تواند با آن به اشتراک گذاشته شود و به آن دسترسی داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاکچین اینجا را کلیک کنید.

ارتفاع بلوک

تعداد بلوک های متصل به هم در زنجیره بلوک. به عنوان مثال ، Height 0 اولین بلوک است که به آن بلوک Genesis نیز گفته می شود.

پاداش بلوک

پاداشی که به یک ماینر بعد از موفقیت در بلوک معاملات هش داده می شود. جوایز بلوکی می تواند ترکیبی از سکه ها و هزینه های معاملات باشد. این ترکیب به سیاستی که ارز رمزپایه مورد نظر استفاده می کند و اینکه آیا همه سکه ها قبلاً با موفقیت استخراج شده اند ، بستگی دارد. پاداش بلوک فعلی شبکه بیت کوین 12.5 بیت کوین در هر بلاک است.

فضل / باگ Bounty

پاداشی که برای اتمام یک کار مشخص پرداخت می شود. این وظایف شامل شناسایی آسیب پذیری کد ، ایجاد محتوا ، کار طراحی ، تحقیق ، ترجمه ، تأثیر اجتماعی و موارد دیگر است.

ج

مشتری

نرم افزاری که از طریق رایانه محلی به بلاکچین دسترسی پیدا می کند و به پردازش معاملات کمک می کند. مشتری معمولاً کیف پول نرم افزار ارز رمزنگاری شده را در خود دارد.

سکه

سکه یا altcoin نمایانگر ارزش دارایی دیجیتال است که از طریق بلاکچین مستقل خود تولید می شود.

Cold Wallet / Cold Storage

کیف پول آفلاین که هرگز به اینترنت متصل نیست. این کیف پول ها از رمزنگاری آنلاین در برابر هک شدن محافظت می کنند.

تأیید / تأیید بلوک

تأیید به این معنی است که شبکه تراکنش بلاکچین را تأیید کرده است. این از طریق فرایندی موسوم به استخراج ، در سیستم اثبات کار (به عنوان مثال ، بیت کوین) اتفاق می افتد. هنگامی که یک معامله با موفقیت تأیید شد ، از لحاظ نظری قابل برگشت نیست یا دو برابر هزینه نمی شود. هرچه تراکنش ها تأییدهای بیشتری داشته باشند ، انجام حمله دو برابر هزینه دشوارتر می شود.

اجماع، وفاق

فرایندی که توسط گروهی متشکل از همتایان استفاده می شود و وظیفه حفظ استفاده از دفتر توزیع شده را دارند. راه دستیابی به اتفاق نظر در مورد استفاده از محتویات دفتر.

ارز رمزنگاری شده

ارز دیجیتالی که مبتنی بر ریاضیات است و از تکنیک های رمزگذاری برای تنظیم ایجاد واحدهای ارزی و همچنین تأیید انتقال وجوه استفاده می کند. ارزهای رمزپایه مستقل از یک بانک مرکزی کار می کنند.

رمزنگاری

روشی برای برقراری ارتباط امن با استفاده از کد. رمزنگاری کلید متقارن توسط شبکه های مختلف بلاکچین برای انتقال ارزهای رمزپایه استفاده می شود. آدرسهای Blockchain تولید شده برای کیف پولها با کلیدهای خصوصی مرتبط هستند که امکان انتقال ارز رمزپایه را فراهم می کنند. کلیدهای خصوصی و خصوصی جفت شده امکان باز کردن قفل وجوه را فراهم می کند.

د

DAO (سازمان خودمختار غیرمتمرکز دیجیتال)

همچنین به عنوان سازمان خودمختار غیرمتمرکز دیجیتال (DAO) شناخته می شود. متناوباً ، اولین نمونه شناخته شده DAO The DAO نامگذاری شد. DAO نوعی صندوق سرمایه گذاری مخاطره آمیز به کارگردانی سرمایه گذاران بود ، که سعی داشت مدل های جدید تجاری غیرمتمرکز را در اختیار شرکت ها قرار دهد. مبتنی بر Ethereum ، کد DAO منبع آزاد بود. این سازمان رکورد بیشترین پروژه تأمین سرمایه در سال 2016 را ثبت کرد ، با این حال ، این سرمایه ها تا حدی توسط هکرها به سرقت رفت. این هک باعث ایجاد یک هارد فورک Ethereum شده و منجر به ایجاد Ethereum Classic می شود.

تمرکززدایی

انتقال اختیار و مسئولیت از یک سازمان متمرکز ، دولت یا حزب به یک شبکه توزیع شده.

برنامه غیرمتمرکز (dapp)

یک برنامه منبع باز ، نرم افزاری با کد backend که در یک شبکه غیرمتمرکز نظیر به نظیر به جای یک سرور متمرکز اجرا می شود.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

مالی غیرمتمرکز – که اغلب به آن DeFi یا مالی باز می گویند – به تغییر الگوی اقتصادی مربوط به فناوری های غیرمتمرکز ، به ویژه شبکه های بلاکچین ، اشاره دارد. DeFi بیانگر تغییر از یک سیستم مالی متمرکز و بسته به یک اقتصاد قابل دسترسی جهانی است که مبتنی بر پروتکل های باز است که دارای قابلیت همکاری ، برنامه ریزی و ترکیب هستند.

سپرده

دارایی دیجیتال در یک قرارداد با طرف دیگری منعقد شده است به گونه ای که در صورت عدم رعایت برخی شرایط ، مال به طور خودکار به طرف مقابل شناسایی شده ضبط می شود.

دارایی دیجیتال

کالای دیجیتال کمیاب ، قابل انتقال الکترونیکی و نامشهود با ارزش بازار.

هویت دیجیتال

یک هویت آنلاین یا شبکه ای که توسط یک فرد ، سازمان یا دستگاه الکترونیکی پذیرفته شده است.

امضای دیجیتالی

کدی که با رمزگذاری کلید عمومی تولید می شود و به منظور تأیید محتوای سند ، به سندی منتقل می شود که به صورت الکترونیکی ارسال شده است.

حمله انکار سرویس توزیع شده (DDoS)

نوعی حمله سایبری که در آن مرتکب سیستم به طور مستمر با درخواست ها غرق می شود تا از ارائه درخواست های مشروع جلوگیری کند.

توزیع لجر

نوعی پایگاه داده که در چندین سایت ، کشور یا موسسه پخش می شود. سوابق به ترتیب در یک دفتر پیوسته ذخیره می شوند. داده های دفتر توزیع شده می تواند “مجاز” یا “غیرمجاز” باشد تا بتواند افرادی را که می توانند آن را مشاهده کنند کنترل کند.

دشواری

این مفهوم بیانگر این است که تأیید بلوک ها در شبکه بلاکچین در حین اثبات کار استخراج دشوار است. در شبکه بیت کوین ، مشکل استخراج باعث تغییر بلوک ها در هر بلوک 2016 می شود. این کار برای حفظ زمان تأیید بلوک در ده دقیقه است.

دوبار خرج کنید

رویدادی که طی آن شخصی در شبکه بیت کوین تلاش می کند یک معامله خاص بیت کوین را همزمان به دو گیرنده مختلف ارسال کند. با این حال ، هر معامله بیت کوین تأیید می شود که هزینه دو برابر آن تقریباً غیرممکن است. هرچه تایید یک معامله خاص بیشتر باشد ، احتمال دو برابر شدن بیت کوین از معامله کاهش می یابد.

E

اتحاد سازمانی Ethereum (EEA)

گروهی از توسعه دهندگان هسته ای Ethereum ، شرکت های نوپا و شرکت های بزرگ با هم همکاری می کنند تا Ethereum را برای برنامه های مختلف تجاری استفاده کنند.

EIP (پیشنهادهای بهبود Ethereum)

پروپوزال های بهبود Ethereum (EIP) استانداردهای پلت فرم Ethereum را توصیف می کند ، از جمله مشخصات اصلی پروتکل ، API مشتری و استانداردهای قرارداد.

رمزگذاری

فرایندی که برای ترکیب یک سند (متن ساده) با یک رشته کوتاهتر از داده ها که به عنوان “کلید” نامیده می شود به منظور تولید یک خروجی (متن رمز) استفاده می شود. این خروجی می تواند توسط شخص دیگری که کلید را دارد ، مجدداً در متن ساده اصلی “رمزگشایی” شود.

استاندارد توکن ERC20

ERC مخفف Ethereum Request for Comment است و با شماره انتساب استاندارد دنبال می شود. ERC20 یک استاندارد فنی برای قراردادهای هوشمند است که اکثر نشانه های Ethereum از آن پیروی می کنند. این لیست از قوانین ، الزاماتی را که یک توکن برای انطباق و عملکرد در شبکه Ethereum باید برآورده کند ، بیان می کند.

استاندارد توکن ERC721

یک استاندارد رمز غیر قابل سرگرمی Ethereum. این استاندارد رمز برای نشان دادن یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد استفاده می شود که قابل تعویض نیست.

اتر (ETH)

اتر واحد پول بومی شبکه بلاک چین Ethereum است. اتر – همچنین به عنوان ETH نیز شناخته می شود – به عنوان سوخت اکوسیستم اتریوم عمل می کند و به عنوان وسیله ای برای ایجاد مشوق و روش پرداخت برای شرکت کنندگان در شبکه برای اجرای عملیات اساسی عمل می کند.

اتریوم

یک شبکه بلاک چین عمومی و بستر نرم افزاری غیرمتمرکز که توسعه دهندگان بر اساس آن برنامه ها را ایجاد و اجرا می کنند. 

EVM (ماشین مجازی Ethereum)

Ethereum Virtual Machine (EVM) تورینگ کامل است و به هر کسی اجازه می دهد تا کد دلخواه EVM Byte را اجرا کند. همه گره های Ethereum بر روی EVM اجرا می شوند. این پروژه برای جلوگیری از حملات انکار سرویس طراحی شده است. این خانه برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین Ethereum است.

تبادل

مکانی برای تجارت ارز رمزنگاری شده. صرافی های متمرکز ، که توسط شرکت هایی مانند Coinbase و Gemini اداره می شوند ، به عنوان واسطه عمل می کنند ، مبادلات غیرمتمرکز دارای مرجع مرکزی نیستند.

F

واحد پول فیات

ارز صادره از طرف دولت به عنوان مثال: دلار آمریکا (دلار آمریکا) ، یورو (یورو) ، یوان (CNY) و ین (JPY)

چنگال

یک چنگال یک نسخه جایگزین از بلاکچین ایجاد می کند ، و اغلب عمداً برای اعمال ارتقا در یک شبکه اجرا می شود. Soft Forks دو زنجیره را با برخی سازگاری ارائه می دهد ، در حالی که Hard Forks نسخه جدیدی از زنجیره را ایجاد می کند که برای ادامه مشارکت باید از آن استفاده شود. به عنوان مثال ، یک Hard Fork مورد بحث ، این می تواند دو نسخه از شبکه بلاکچین ایجاد کند.

G

گاز

معیاری از مراحل محاسباتی مورد نیاز برای یک معامله در شبکه Ethereum که پس از آن برابر است با هزینه ای برای کاربران شبکه که در واحدهای کوچک ETH که به عنوان Gwei مشخص شده است..

بلوک پیدایش

بلوک اولیه داده ها در تاریخچه شبکه بلاکچین محاسبه می شود.

گوئی

یک اسم کوچک و مشترک از ETH ، و واحدی که قیمت گاز در آن اغلب مشخص شده است.

ح

هاش

تابعی که ورودی را می گیرد و سپس یک رشته الفبایی عددی را به نام “مقدار هش” یا “اثر انگشت دیجیتال” خارج می کند. هر بلوک در زنجیره بلوک حاوی مقدار هش است که معامله را قبل از دنبال کردن مقدار هش اختصاصی ، تأیید می کند. هاش معاملات موجود در بلاکچین را تأیید می کند.

نصف کردن

بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ، منبع محدودی دارند و همین امر آنها را به کالای کمیاب دیجیتالی تبدیل می کند. مقدار کل بیت کوین که تاکنون صادر خواهد شد 21 میلیون است. تعداد بیت کوین تولید شده در هر بلاک هر چهار سال 50٪ کاهش می یابد. این “نصف کردن” نامیده می شود. نیمه نهایی در سال 2140 انجام می شود.

چنگال سخت

هارد فورک زمانی اتفاق می افتد که تغییری در زنجیره بلوک ایجاد شود که با گذشته سازگار نباشد (با نسخه های قدیمی سازگار نیست) ، بنابراین برای اینکه بتوانند به شرکت خود ادامه دهند ، از همه شرکت کنندگان برای ارتقا به نسخه جدید استفاده می شود..

کیف پول سخت افزار

یک دستگاه فیزیکی – مانند کیف پول Ledger Wallet – که می تواند به وب متصل شود و با مبادلات آنلاین ارتباط برقرار کند ، اما همچنین می تواند به عنوان سردخانه استفاده شود (به اینترنت متصل نیست).

کیف پول گرم / ذخیره سازی سخت

کیف پولی که همیشه و بصورت مستقیم به اینترنت متصل است ، به عنوان مثال کیف پول که در صرافی متمرکز نگه داشته می شود. در نظر گرفته می شود که کیف پول های گرم نسبت به سیستم های سردخانه یا کیف پول های سخت افزاری امنیت کمتری دارند.

مدل اجماع ترکیبی: PoS / PoW

یک مدل اجماع ترکیبی که از ترکیبی از توافق اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW) استفاده می کند. با استفاده از این سازوکار اجماع ترکیبی ، بلوک ها نه تنها از معدنچیان ، بلکه از رأی دهندگان (ذینفعان) نیز برای ایجاد یک حاکمیت شبکه متعادل تأیید می شوند.

من

تغییرناپذیری

عدم توانایی تغییر یا تغییر در طول زمان. یک عنصر کلیدی شبکه های بلاکچین ، هنگامی که روی دفتر بلاکچین نوشته می شود ، داده ها قابل تغییر نیستند. این تغییرناپذیری زمینه را برای تجارت و تجارت در شبکه های بلاکچین فراهم می کند.

پیشنهاد اولیه سکه (ICO)

پیشنهاد اولیه سکه (که ICO نیز نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که ارز رمزنگاری شده جدید در ازای سرمایه اولیه ، نشانه های پیش فروش را بفروشد.

سیستم پرونده بین سیاره ای (IPFS)

یک سیستم ذخیره و ارجاع پرونده غیرمتمرکز برای بلاکچین Ethereum. IFPS یک پروتکل منبع باز است که ذخیره و به اشتراک گذاری هایپر رسانه (متنی ، صوتی ، تصویری) را بدون توکی بر یک نقطه خرابی امکان پذیر می کند. این سیستم فایل توزیع شده برنامه ها را قادر می سازد تا سریعتر ، ایمن تر و شفاف تر اجرا شوند.

ک

مشتری خود را بشناسید (KYC)

فرایندی که در آن یک کسب و کار باید هویت و اطلاعات زمینه (آدرس ، منابع مالی و غیره) مشتریان خود را تأیید کند. به عنوان مثال ، مقررات و قوانین فعلی بانک ها و سایر م institutionsسسات مالی را ملزم به نگهداری و گزارش اطلاعات شخصی و معاملات مشتریان می کنند.

ل

نقدینگی

در دسترس بودن دارایی های نقدینگی برای یک شرکت یا بازار. اگر دارایی به راحتی تبدیل به پول نقد شود ، نقدینگی بیشتری در نظر گرفته می شود. هرچه توانایی تبدیل یک دارایی به پول نقد دشوارتر باشد ، دارایی کم نقدینگی نیز بیشتر می شود. به عنوان مثال ، سهام دارایی های نسبتاً نقدی در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند به راحتی به پول نقد تبدیل شوند در حالی که املاک و مستغلات یک دارایی غیر نقدینگی محسوب می شوند. نقدینگی یک دارایی بر پتانسیل ریسک و قیمت بازار تأثیر می گذارد.

دموکراسی مایع (دموکراسی منفی)

یک سیستم دولتی که در آن می توان رأی ها را به افراد دیگر مانند دوستان ، سیاستمداران یا کارشناسان موضوعی تفویض یا وکالت داد. به عنوان مثال ، در یک دموکراسی مایع ، باب می توانست به آلیس رأی دهد و آلیس سپس هم به خودش و هم به باب رأی می داد. دموکراسی مایع به عنوان مکانیزم حاکمیتی برای سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز مورد بررسی قرار گرفته است که در آن هر شرکت کننده می تواند رأی دهد یا رای خود را به فرد دیگری تفویض کند.

م

شبکه اصلی

شبکه اصلی که معاملات واقعی روی یک دفتر توزیع خاص انجام می شود. به عنوان مثال ، شبکه اصلی Ethereum زنجیره بلوکی عمومی است که در آن اعتبار شبکه و معاملات انجام می شود.

درپوش بازار

این اصطلاح کوتاه شده با ارزش بازار ، کل ارزش نگهداری شده در یک صنعت ، بازار ، شرکت یا دارایی خاص است. برای یک شرکت با معامله عمومی ، سقف بازار کل ارزش دلار دلار سهام برجسته یک شرکت است. برای بیت کوین یا اتریوم ، کل ارزش بازار بازتابی از عرضه فعلی چندین برابر قیمت بازار است.

درخت مرکل

درخت مرکلمشابه مفهوم یک شجره نامه ، جایی که یک شاخه والدین به شاخه های کودکان تقسیم می شود ، و سپس به شاخه های نوه ها برون یابی می شود. درخت مرکل یک ساختار داده است که در آن یک تابع کد هش (کد رمزنگاری) به شاخه های کوچکتر تقسیم می شود. در نمودار Hash تبدیل به “Hash 0” و “Hash 1” می شود ، که سپس دوباره تقسیم شده و در بلاکچین نشان داده می شود. این نوع ساختار داده امکان تأیید سریعتر در شبکه بلاکچین را فراهم می کند.

معدن

فرایندی که توسط آن “بلوک ها” یا معاملات تأیید می شوند و به بلاکچین اضافه می شوند. برای تأیید یک بلاک ، یک ماینر باید از کامپیوتر برای حل یک مسئله رمزنگاری استفاده کند. هنگامی که رایانه مشکل را حل کرد ، این بلوک “استخراج شده” یا تأیید در نظر گرفته می شود. در بلاکچین بیت کوین یا Ethereum ، اولین رایانه ای که بلاک را استخراج یا تأیید می کند ، به ترتیب بیت کوین یا اتر دریافت می کند.

چند امضا (MultiSig)

یک کیف پول دارایی رمزنگاری شده که برای دسترسی به چندین کلید نیاز است. به طور معمول ، تعداد مشخصی از افراد قبل از دسترسی به کیف پول باید معامله را تأیید یا “امضا” کنند. این مورد با اکثر کیف پول هایی که برای تأیید معامله فقط به یک امضا نیاز دارند متفاوت است.

N

گره (گره کامل)

هر رایانه ای که به شبکه بلاکچین متصل باشد به عنوان گره شناخته می شود. گره کامل رایانه ای است که می تواند تراکنش ها را به طور کامل تأیید کرده و کل داده های یک بلاکچین خاص را بارگیری کند. در مقابل ، گره “سبک” یا “سبک” تمام داده های blockchain را بارگیری نمی کند و از یک فرآیند اعتبار سنجی متفاوت استفاده می کند.

نشانه غیر قابل قارچ (NFT)

Fungibility به توانایی جسمی برای مبادله با دیگری اشاره دارد. به عنوان مثال ، یک دلار منفرد در نظر گرفته می شود زیرا ما می توانیم دلار را با یکدیگر معامله کنیم. آثار هنری معمولاً غیرقابل شادی تلقی می شود زیرا نقاشی ها ، مجسمه ها یا شاهکارها از نظر کیفیت یا ارزش نابرابر هستند. توکن غیرقابل انعطاف نوعی توکن است که یک دارایی دیجیتالی منحصر به فرد است و هیچ توکن برابر ندارد. این در تضاد با ارزهای رمزنگاری شده مانند اتر است که ماهیت قابل اشتعالی دارند.

ای

اوراکل

به طور معمول ، اوراکل هر موجودیت یا شخصی است که برای گزارش نتیجه یک واقعه به او اعتماد می شود. در یک شبکه بلاکچین یک اوراکل (انسان یا ماشین) به برقراری ارتباط داده ها با یک قرارداد هوشمند کمک می کند و سپس می تواند برای تأیید یک رویداد یا نتیجه خاص استفاده شود.

پ

P2P (نظیر به نظیر)

Peer-to-peer (P2P) به تعاملاتی گفته می شود که بین دو طرف ، معمولاً دو فرد جداگانه اتفاق می افتد. شبکه P2P می تواند هر تعداد افراد باشد. در رابطه با شبکه بلاکچین ، افراد قادر به معامله یا تعامل با یکدیگر هستند بدون اینکه به یک واسطه یا یک نقطه خرابی اعتماد کنند..

لجر مجاز

شبکه بلاک چین که در آن دسترسی به دفتر یا شبکه نیاز به اجازه از یک فرد یا گروهی از افراد دارد. دفاتر مجاز ممکن است یک یا چند مالک داشته باشند. اجماع در مورد یک دفتر مجاز توسط بازیگران معتمد مانند ادارات دولتی ، بانک ها یا سایر نهادهای شناخته شده انجام می شود. زنجیره بلوک یا دفترهای مجاز دارای مجموعه داده های بسیار قابل تأیید هستند زیرا روند اجماع یک امضای دیجیتالی ایجاد می کند ، که توسط همه طرفها قابل مشاهده است. نگهداری از یک دفتر مجاز بسیار آسانتر و بطور قابل توجهی سریعتر از بلاکچین عمومی است. به عنوان مثال ، Quorum یا Hyperledger Besu دفترهای مجاز هستند که می توانند با سهولت بیشتری برای شرکت های بزرگ تنظیم شوند. در مقابل ، بلاکچین عمومی Ethereum دفتری بدون مجوز است که هرکسی می تواند به آن دسترسی پیدا کند.

بلاکچین خصوصی

یک بلاکچین یا دفتر توزیع شده که دارای یک شبکه بسته است که در آن شرکت کنندگان توسط یک نهاد واحد کنترل می شوند. بلاکچین خصوصی نیاز به یک فرآیند تأیید برای شرکت کنندگان جدید دارد. یک بلاکچین خصوصی همچنین ممکن است افراد را قادر به مشارکت در اجماع شبکه بلاکچین کند.

ارز خصوصی

ارز یا توکن صادر شده توسط شخص خصوصی یا بنگاه اقتصادی. به طور معمول ، رمز یا ارز فقط در شبکه آن شرکت یا شخص خاص استفاده می شود. این را نمی توان با “رمزنگاری حریم خصوصی” که ارز رمزپایه با ویژگی های خاص حریم خصوصی مانند هویت کاربر مخفی است اشتباه گرفت..

کلید خصوصی

کلید خصوصی یک رشته داده عددی است که مربوط به یک کیف پول خاص یا “آدرس عمومی” است. می توان کلیدهای خصوصی را به عنوان رمز عبوری در نظر گرفت که به فرد امکان دسترسی به کیف پول / حساب رمزنگاری شده خود را می دهد. کلید خصوصی خود را هرگز برای کسی آشکار نکنید ، زیرا هرکسی که کلید خصوصی را کنترل می کند وجوه حساب را کنترل می کند. اگر کلید خصوصی خود را گم کنید ، دیگر دسترسی به کیف پول خود را از دست می دهید.

اثبات اقتدار

مکانیزم اجماعی که در زنجیره های بلوکی خصوصی برای اعطای اختیار به یک کلید خصوصی به منظور تولید کلیه بلوک ها یا اعتبار سنجی معاملات استفاده می شود.

اثبات سهام (PoS)

یک پروتکل اجماع جایگزین ، که در آن یک فرد یا “اعتبارسنج” از ارز رمزنگاری شده خود برای اعتبار سنجی معاملات یا بلاک ها استفاده می کند. اعتبارسنج ها ارز رمزنگاری شده خود مانند اتر را در هر معامله ای که اعتبار سنجی را انتخاب می کنند “درگیر” می کنند. اگر فرد یک بلوک (گروهی از معاملات) را به درستی تأیید کند ، آن شخص پاداش دریافت می کند. به طور معمول ، اگر یک اعتبار سنج معامله نادرستی را تأیید کند ، ارز رمزنگاری شده خود را از دست می دهند. اثبات سهام در مقایسه با اجماع اثبات کار به مقدار ناچیز قدرت محاسباتی نیاز دارد (همچنین به مدل ترکیبی ConsenSys مراجعه کنید).

اثبات کار (PoW)

پروتكلی برای ایجاد اجماع در بین سیستمی كه قابلیت استخراج را با توان محاسباتی گره می زند. هش کردن یک بلوک ، که به خودی خود یک فرایند محاسباتی آسان است ، اکنون به هر استخراج کننده نیاز دارد تا یک متغیر سخت و دشوار را حل کند. در واقع ، فرآیند هش کردن هر بلوک به یک رقابت تبدیل می شود. این افزودن حل برای یک هدف دشواری هش کردن موفقیت آمیز هر بلوک را افزایش می دهد. برای هر بلوک هش شده ، فرآیند کلی هش کردن به زمان و تلاش محاسباتی نیاز دارد. بنابراین ، یک بلوک هش شده اثبات کار در نظر گرفته می شود (همچنین به مدل ترکیبی ConsenSys مراجعه کنید).

پروتکل

مجموعه قوانینی که نحوه تبادل و انتقال داده ها را حکم می کنند. این مربوط به ارز رمزپایه در بلاکچین است که به قوانین رسمی اشاره می کند که نحوه انجام این اقدامات را در یک شبکه خاص مشخص می کند..

بلاک چین عمومی

یک شبکه جهانی باز که در آن هر کسی می تواند در معاملات شرکت کند ، پروتکل اجماع را برای تعیین اینکه چه بلوکی به زنجیره اضافه می شود و دفتر مشترک را حفظ کند ، اجرا می کند.

کلید عمومی

قبل از ارسال پیام به گیرنده شناخته شده با کلید خصوصی منطبق برای رمزگشایی ، توسط کسی برای رمزگذاری دریافت شده و مورد استفاده قرار می گیرد. با جفت شدن کلید عمومی با کلید خصوصی ، معاملات غیر وابسته به اعتماد طرف های درگیر یا واسطه ها امکان پذیر است. کلید عمومی یک پیام را به یک قالب غیرقابل خواندن رمزگذاری می کند و کلید خصوصی مربوطه آن را برای طرف مورد نظر دوباره قابل خواندن می کند.

R

رله

هر طرف یا نهادی که میزبان دفترچه سفارشات خارج از زنجیره باشد. رله ها به معامله گران کمک می کنند تا طرف مقابل را کشف کرده و به صورت رمزنگاری سفارشات را بین خود جابجا کنند. 0x مثالی از پروتکل محبوب رله Ethereum است.

س

ساتوشی ناکاموتو

فرد یا نهادی مستعار که پروتکل بیت کوین را ایجاد کرده و مسئله ارز دیجیتال “هزینه مضاعف” را حل کرده است. ناکاموتو برای اولین بار مقاله سفید خود را در توصیف این پروژه در سال 2008 منتشر کرد و اولین نرم افزار بیت کوین یک سال بعد منتشر شد.

سریال سازی

فرآیند تبدیل ساختار داده به دنباله ای از بایت. Ethereum به صورت داخلی از یک قالب رمزگذاری به نام رمزگذاری پیشوند طول بازگشتی (RLP) استفاده می کند.

مقیاس پذیری

تغییر در اندازه یا مقیاس برای رسیدگی به خواسته های شبکه. این کلمه برای اشاره به توانایی پروژه بلاکچین در مدیریت ترافیک شبکه ، رشد آینده و ظرفیت در برنامه مورد نظر خود استفاده می شود.

تکه شکسته

Sharding به تقسیم کل شبکه به چند قسمت موسوم به “خرده” گفته می شود. هر قسمت شامل دولت مستقل خود است ، به معنای مجموعه ای منحصر به فرد از مانده حساب و قراردادهای هوشمند. معمولاً خرده ریزها باید محکم کوپل شوند و زنجیرهای جانبی باید بصورت شل اتصال یابند.

شرایط برش

شرایطی که باعث می شود سپرده اعتبار دهنده هنگام تحریک آن از بین برود.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند برنامه هایی هستند که اصطلاحات آنها به جای زبان قانونی به زبان رایانه ای ضبط می شوند. قراردادهای هوشمند اقدامات خودکاری هستند که می توانند پس از تحقق مجموعه ای از شرایط ، کدگذاری و اجرا شوند.

خود اجرا کننده

عملکرد به خودی خود ، تحت کنترل شخص دیگری غیر از خود او نیست. خوداجرای قراردادهای هوشمند با از بین بردن نیاز به داور و اعتماد به شخص ثالث ، هزینه ها را کاهش می دهد.

چنگال نرم

تغییر در پروتکل نرم افزار که در آن فقط بلاک ها / تراکنش های معتبر قبلی بی اعتبار می شوند. از آنجا که گره های قدیمی بلوک های جدید را معتبر تشخیص می دهند ، یک نرم چنگال با گذشته سازگار است. با این حال ، این می تواند منجر به شکاف بالقوه در بلاکچین شود ، زیرا نرم افزار قدیمی بلوک هایی ایجاد می کند که طبق قوانین جدید غیر معتبر هستند.

جامدادی

توسعه دهندگان زبان برنامه نویسی برای نوشتن قراردادهای هوشمند در شبکه Ethereum استفاده می کنند.

پایدار کوین

هر ارز رمزنگاری شده به یک دارایی ثابت مانند فیات یا طلا وابسته است. از لحاظ نظری در قیمت ثابت باقی می ماند زیرا در برابر مقدار مشخصی از دارایی که در معرض نوسان نیست اندازه گیری می شود.

دولت

مجموعه داده هایی که یک شبکه بلاکچین برای پیگیری دقیقاً به آنها نیاز دارد و نشان دهنده داده هایی است که در حال حاضر مربوط به برنامه های موجود در زنجیره است.

تی

تست نت

توسعه دهندگان بلاکچین جایگزین برای آزمایش برنامه ها در یک محیط تقریباً زنده استفاده می کنند.

تست نت کوون

Ethereum Testnet که از توافق اثبات اقتدار استفاده می کند و در حال حاضر فقط از مشتریان Parity پشتیبانی می کند.

Testnet Rinkeby

Ethereum Testnet که از توافق اثبات اختیار استفاده می کند و در حال حاضر فقط از مشتری های geth پشتیبانی می کند.

تست نت روپستن

Ethereum Testnet که از توافق اثبات کار استفاده می کند ، می تواند از geth یا Parity استفاده کند و در حال حاضر بیشترین شباهت را به شبکه اصلی دارد.

نشانه

Token نشان دهنده دارایی است که روی یک بلاکچین موجود ساخته شده است (متفاوت از یک سکه). نشانه ها به گونه ای طراحی شده اند که منحصر به فرد ، مایع ، ایمن ، فوراً قابل انتقال و از نظر دیجیتالی کم باشند.

بلوک معامله

مجموعه ای از معاملات در یک شبکه بلاکچین ، جمع آوری شده در یک مجموعه یا بلاک که می تواند هش شود و به زنجیره بلوک اضافه شود..

هزینه معامله

هزینه ناچیزی که برای برخی از معاملات ارسال شده از طریق شبکه بلاک چین اعمال می شود. هزینه معامله به ماینری تعلق می گیرد که بلوک حاوی معامله مربوطه را با موفقیت هش کند.

تورینگ کامل است

هر دستگاهی که بتواند در سطحی برابر با یک کامپیوتر قابل برنامه ریزی محاسبه کند ، Turing Complete یا از نظر محاسبات جهانی است.

V

اعتبارسنج

یک شرکت کننده در اجماع اثبات سهام. اعتبارسنجان برای اینکه در مجموعه اعتبارسنج قرار بگیرند ، باید سپرده امنیتی ارائه دهند.

دبلیو

کیف پول

یک مکان ذخیره سازی تعیین شده برای دارایی های دیجیتال (ارز رمزنگاری شده) که نشانی برای ارسال و دریافت وجوه دارد. کیف پول می تواند آنلاین ، آفلاین یا روی دستگاه فیزیکی باشد.

ز

zk-SNARK

zk-SNARK یک نام مخفف برای استدلال دانش غیر تعاملی مختصر دانش دانش است ، یک سیستم اثبات رمزنگاری که کاربر را قادر می سازد تراکنش را بدون افشای داده های واقعی معامله و بدون تعامل با کاربری که معامله را تأیید کرده است ، تأیید کند..

#

51٪ حمله

اگر بیش از نیمی از توان هش یا ماینینگ رایانه در شبکه توسط یک شخص یا یک گروه منفرد اجرا شود ، حمله 51٪ در حال انجام است. این بدان معنی است که این نهاد کنترل کاملی بر شبکه دارد و می تواند با در دست گرفتن عملیات استخراج ، متوقف کردن یا تغییر معاملات و هزینه های دوبرابر سکه ، روی ارز رمزنگاری شده تأثیر منفی بگذارد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector