Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Blockchain برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

  مالی غیرمتمرکز چیست (DeFi)?

  امور مالی غیرمتمرکز – که اغلب DeFi نامیده می شود – به تغییر از سیستم های مالی متمرکز و سنتی به تأمین مالی نظیر به نظیر امکان پذیر است که توسط فناوری های غیرمتمرکز ساخته شده در بلاک چین Ethereum امکان پذیر است. اکوسیستم DeFi از سیستم عامل های وام و وام گرفته تا سکه های با ثبات و BTC توکن دار ، شبکه گسترده ای از پروتکل ها و ابزارهای مالی یکپارچه را راه اندازی کرده است. اکنون با ارزش بیش از 13 میلیارد دلار که در قراردادهای هوشمند Ethereum قفل شده است ، مالیات غیرمتمرکز به عنوان فعال ترین بخش در فضای بلاکچین ، با طیف گسترده ای از موارد استفاده برای افراد ، توسعه دهندگان و موسسات ، ظاهر شده است.. 

  “ما با صنعت مالی جهانی که در زیرساخت های نرم افزاری مشترک کار می کند فاصله داریم.”

   

  –Lex Sokolin ، سرپرست جهانی Fintech ConsenSys

  در حالی که سیستم مالی سنتی ما از زیرساخت متمرکز استفاده می کند که توسط مقامات مرکزی ، م institutionsسسات و واسطه ها اداره می شود ، منابع مالی غیرمتمرکز با کدی تأمین می شود که در زیرساخت های غیرمتمرکز بلاکچین Ethereum در حال اجرا است. با استقرار قراردادهای هوشمند تغییرناپذیر در Ethereum ، توسعه دهندگان DeFi می توانند پروتکل ها و سیستم عامل های مالی را اجرا کنند که دقیقاً مطابق برنامه ریزی شده اجرا می شوند و برای هر کسی با اتصال به اینترنت در دسترس هستند. 

  دستیابی به موفقیت DeFi این است که داراییهای رمزنگاری شده را می توان به روشهای غیر ممکن با دارایی های فیات یا “دنیای واقعی” استفاده کرد. مبادلات غیرمتمرکز ، دارایی های مصنوعی و وام های فوری کاملاً کاربردهای جدیدی هستند که فقط در بلاکچین ها وجود دارند. این تغییر پارادایم در زیرساخت های مالی تعدادی از مزایا را در رابطه با ریسک ، اعتماد و فرصت فراهم می کند. 

  مزایای مالی غیرمتمرکز چیست?

  امور مالی غیرمتمرکز از اصول اصلی بلاکچین Ethereum برای افزایش امنیت و شفافیت مالی ، باز کردن قفل نقدینگی و فرصت های رشد و پشتیبانی از یک سیستم اقتصادی یکپارچه و استاندارد استفاده می کند..  

  • قابلیت برنامه ریزی. قراردادهای هوشمند بسیار قابل برنامه ریزی ، اجرا را خودکار کرده و امکان ایجاد ابزارهای مالی جدید و دارایی های دیجیتالی را فراهم می کنند.
  • تغییرناپذیری. هماهنگی داده ضد ویرایش در کل ساختارهای غیر متمرکز بلاکچین امنیت و قابلیت کنترل را افزایش می دهد.
  • قابلیت همکاری. پشته نرم افزار قابل ترکیب Ethereum اطمینان حاصل می کند که پروتکل ها و برنامه های DeFi برای ادغام و تکمیل یکدیگر ساخته شده اند. با استفاده از DeFi ، توسعه دهندگان و تیم های تولیدی از انعطاف پذیری برای ایجاد پروتکل های موجود ، شخصی سازی رابط ها و ادغام برنامه های شخص ثالث برخوردار هستند. به همین دلیل ، مردم اغلب پروتکل های DeFi را “لگوهای پول” می نامند.
  • شفافیت. در زنجیره بلوک عمومی Ethereum ، هر معامله ای به سایر کاربران شبکه ارسال و تأیید می شود (توجه: آدرس های Ethereum کلیدهای رمزگذاری شده ای هستند که شبه ناشناس هستند). این سطح از شفافیت در مورد داده های معامله نه تنها امکان تجزیه و تحلیل داده های غنی را فراهم می کند بلکه اطمینان حاصل می کند که فعالیت شبکه در دسترس هر کاربر است. Ethereum و پروتکل های DeFi که روی آن اجرا می شوند نیز با کد منبع باز ساخته شده اند که برای مشاهده ، ممیزی و ساخت هر کسی در دسترس است.
  • بدون مجوز. برخلاف امور مالی سنتی ، DeFi با دسترسی آزاد و بدون مجوز تعریف می شود: هر کسی که دارای کیف پول رمزپایه و اتصال به اینترنت باشد ، صرف نظر از جغرافیای خود و غالباً بدون حداقل مبلغ مورد نیاز ، می تواند به برنامه های DeFi ساخته شده در Ethereum دسترسی پیدا کند.
  • خود حضانت. با استفاده از کیف پول های Web3 مانند MetaMask برای تعامل با برنامه ها و پروتکل های مالی غیرمجاز ، فعالان بازار DeFi همیشه از دارایی های خود نگهداری می کنند و اطلاعات شخصی آنها را کنترل می کنند. 

  بنیان اقتصادهای جدید با استقراض و وام آغاز می شود. در سال 2019 ، صنعت بلاکچین این ابتدای اولیه را در DeFi تبدیل کرده است. “

   

  –Collin Myers ، سرآمد استراتژی جهانی محصول DeFi ، Codefi

  موارد استفاده برای امور مالی غیرمتمرکز چیست؟?

  از DAO گرفته تا دارایی های مصنوعی ، پروتکل های مالی غیرمتمرکز دنیایی از فعالیت اقتصادی جدید و فرصت را برای کاربران در سراسر جهان باز کرده اند. لیست جامع موارد استفاده در زیر ثابت می کند که DeFi بیش از یک اکوسیستم در حال ظهور پروژه ها است. در عوض ، این یک تلاش عمده و یکپارچه برای ایجاد یک سیستم مالی موازی در Ethereum است که با خدمات متمرکز رقیب است ، زیرا کاملاً قابل دسترسی تر ، مقاوم تر و شفاف تر است. 

  مدیریت دارایی


  با پروتکل های DeFi ، شما حافظ وجوه رمزنگاری خود هستید. کیف پول های رمزنگاری مانند MetaMask, گنوز ایمن, و آرژانتین به شما کمک می کند تا به راحتی و با اطمینان با برنامه های غیرمتمرکز ارتباط برقرار کنید تا همه کارها را از خرید ، فروش و انتقال رمزنگاری تا کسب سود از دارایی های دیجیتال خود انجام دهید. در فضای DeFi ، داده های شما متعلق به شماست: به عنوان مثال ، MetaMask عبارت دانه ، رمزهای عبور و کلیدهای خصوصی شما را به صورت محلی رمزگذاری شده در دستگاه شما ذخیره می کند تا فقط شما به حساب ها و داده های خود دسترسی داشته باشید. 

  انطباق و KYT 

  در امور مالی سنتی ، انطباق پیرامون مبارزه با پولشویی (AML) و مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) به راهنمایی های مشتری خود (KYC) بستگی دارد. در فضای DeFi ، زیرساخت غیرمتمرکز Ethereum تجزیه و تحلیل انطباق نسل بعدی را در مورد رفتار آدرس های شرکت کننده به جای هویت شرکت کننده امکان پذیر می کند. این سازوکارهای معامله شما (KYT) به ارزیابی خطر در زمان واقعی و محافظت در برابر کلاهبرداری و جرایم مالی کمک می کنند. 

  DAO ها

  DAO یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است که با توجه به قوانین شفاف رمزگذاری شده در بلاک چین Ethereum همکاری می کند و نیاز به یک نهاد اداری متمرکز را از بین می برد. چندین پروتکل معروف در فضای DeFi ، از جمله سازنده و ترکیب, DAO را برای جمع آوری سرمایه ، مدیریت عملیات مالی و عدم تمرکز حاکمیت به جامعه راه اندازی کرده اند. 

  تجزیه و تحلیل داده ها

  پروتکل های DeFi به دلیل شفافیت بی سابقه خود در مورد داده های معامله و فعالیت شبکه ، مزایای منحصر به فردی برای کشف داده ها ، تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری در مورد فرصت های مالی و مدیریت ریسک ارائه می دهند. رشد انفجاری برنامه های جدید DeFi باعث توسعه ابزارها و داشبوردهای متعددی مانند این موارد شده است نبض DeFi و Codefi Data ، که به کاربران کمک می کند مقدار قفل شده در پروتکل های DeFi را ردیابی کنند ، ریسک سیستم عامل را ارزیابی کرده و عملکرد و نقدینگی را مقایسه کنند.

  Codefi DataCodefi Data عملکرد ، نقدینگی و سایر عوامل را در پروتکل های DeFi مقایسه می کند.

  مشتقات

  قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم امکان ایجاد مشتقات توکن دار را فراهم می کند که ارزش آنها از عملکرد یک دارایی اساسی حاصل می شود و در آنها توافق نامه های طرف مقابل به صورت کد شده است. مشتقات DeFi می توانند دارایی های واقعی مانند ارزهای فیات ، اوراق قرضه و کالاها و همچنین ارزهای رمزپایه را نشان دهند. 

  توسعه دهنده و ابزار زیرساخت

  یکی از اصول اصلی طراحی پروتکل های DeFi قابلیت انعطاف پذیری است ، به این معنی که اجزای مختلف یک سیستم می توانند به راحتی متصل شده و با یکدیگر همکاری کنند. همانطور که از طیف گسترده ای از برنامه های یکپارچه DeFi مشاهده می شود ، کد ترکیبی یک اثر شبکه قدرتمند ایجاد کرده است که در آن جامعه همچنان بر اساس آنچه دیگران ساخته است ، ایجاد می کند. بسیاری روند توسعه DeFi را به ساختن با لگو تشبیه می کنند – از این رو نام مستعار محبوب تر “لگوهای پول” است. از جانب کتابخانه های قرارداد هوشمند Truffle به مجموعه API Infura به ابزارهای امنیتی Diligence ، توسعه دهندگان Ethereum و تیم های تولیدی اکنون قادر به ساخت و راه اندازی پروتکل های DeFi با ابزار کامل و ادغام های امنیتی مورد نیاز خود هستند.

  فوق العاده کاربران سیستم عامل های DeFiتصویری از فعالیت کاربر فوق العاده DeFi.

  DEX ها 

  صرافی های غیرمتمرکز (DEX) صرافی های رمزنگاری شده هستند که بدون داشتن اختیارات مرکزی کار می کنند ، به کاربران امکان می دهند معاملات همتا را انجام دهند و کنترل وجوه خود را حفظ کنند. DEX خطر دستکاری قیمت و همچنین هک و سرقت را کاهش می دهد ، زیرا دارایی های رمزنگاری هرگز در اختیار صرافی نیستند. 

  DEX ها همچنین به پروژه های توکن امکان دسترسی به نقدینگی را می دهند که اغلب رد و بدل مبادلات متمرکز و بدون هیچ گونه هزینه لیست است. همین چند سال پیش ، پروژه ها میلیون ها دلار برای دریافت توکن در بورس متمرکز پرداخت می کردند. 

  برخی از مبادلات درجاتی از عدم تمرکز را اجرا می کنند که در آن سرورهای متمرکز ممکن است کتابهای سفارش و سایر ویژگی ها را میزبانی کنند اما کلیدهای خصوصی کاربران را در خود ندارند. DEX های محبوب در فضای DeFi در حال حاضر شامل می شوند جستجوی هوایی, قانون پذیری, مسا, واحه, و از او صرف نظر کنید.

  بازی کردن

  قابلیت انعطاف پذیری DeFi باعث شده تا توسعه دهندگان محصولات بتوانند پروتکل های DeFi را مستقیماً در سیستم عامل های مختلف عمودی بسازند. بازی های مبتنی بر Ethereum به دلیل اقتصاد داخلی و مدل های تشویقی نوآورانه ، به یک مورد محبوب در امور مالی غیرمتمرکز تبدیل شده اند.. استخر با هم, به عنوان مثال ، یک قرعه کشی پس انداز بدون ضرر است که کاربران را قادر می سازد تا با واریز سپرده کوین DAI ، بلیط های دیجیتال خریداری کنند ، سپس به هم پیوسته و به پروتکل بازار پول مرکب برای کسب سود وام می دهند.

  استخر با همPoolTogether یک بازی بدون پس انداز و حسابرسی شده است که توسط Ethereum طراحی شده است.

  هویت

  پروتکل های مالی غیرمتمرکز همراه با سیستم های هویت مبتنی بر بلاکچین فرصتی برای کمک به کاربران قبلا قفل شده برای دسترسی به یک سیستم اقتصادی واقعی جهانی است. راه حل های DeFi می تواند نیازهای وثیقه را برای افرادی که بودجه اضافی ندارند کاهش دهد و به جای امتیازات داده های سنتی مانند مالکیت خانه و درآمد ، از طریق ویژگی های اعتبار و فعالیت مالی به ارزیابی اعتبار کاربران کمک می کند. فضای DeFi به حریم خصوصی داده ها در مورد اطلاعات شناسایی شخصی و همچنین دسترسی آزاد ، جایزه می دهد. هر کسی که اتصال به اینترنت داشته باشد می تواند ضمن حفظ کنترل داده ها و دارایی های خود ، به برنامه های DeFi دسترسی پیدا کند. 

  بیمه

  DeFi هنوز هم فضایی در حال ظهور است که خطرات زیادی را در مورد اشکالات قرارداد هوشمند و نقض آن ایجاد می کند. تعدادی از گزینه های ابتکاری بیمه برای کمک به کاربران در خرید پوشش و محافظت از دارایی های خود به بازار آمده اند. راه حل هایی مانند Nexus متقابل, به عنوان مثال ، یک جلد قرارداد هوشمند ارائه دهید که از استفاده ناخواسته از کد قرارداد هوشمند محافظت کند.

  وام و وام گرفتن

  پروتکل های اعطای وام از همتا به همتا از برنامه های پرکاربرد در اکوسیستم DeFi هستند. ترکیب, به عنوان مثال ، یک پروتکل نرخ بهره الگوریتمی و خودمختار است که با لیست طولانی سیستم عامل های DeFi ، از جمله PoolTogether ، Argent و Dharma ، ادغام می شود و اساس آن را تشکیل می دهد. با ارائه بازارهای نرخ بهره در Ethereum ، Compound به کاربران امکان می دهد سود رمزگذاری هایی را که به مجموعه وام های خود ارائه داده اند ، کسب کنند. قرارداد هوشمند Compound به طور خودکار وام گیرندگان و وام دهندگان را مطابقت داده و نرخ بهره را بر اساس نسبت دارایی های وام گرفته شده به عرضه شده محاسبه می کند. مرکب یک نمونه جذاب از فرصت نمایی فضای DeFi است: هرچه محصولات بیشتری با پروتکل مرکب ادغام شوند ، دارایی های رمزنگاری شده بیشتر و بیشتر قادر به کسب سود خواهند بود ، حتی در زمان بیکاری.

  ترکیبمرکب یک پروتکل نرخ بهره الگوریتمی و خودمختار است.

  معاملات حاشیه ای

  در حالی که بازرگانان حاشیه در امور مالی سنتی می توانند از طریق وام گرفتن از واسطه ای (که سپس وثیقه وام را تشکیل می دهد) از معاملات خود استفاده کنند ، تجارت حاشیه DeFi توسط پروتکل های وام غیر متمرکز و غیر حضوری ، مانند ترکیب و dYdX. از آنجا که قراردادهای هوشمند فعالیت های کارگزاری سنتی را خودکار می کنند ، برخی با اشاره به ظهور “بازارهای پول مستقل” در اکوسیستم DeFi. 

  بازارها

  پروتکل های DeFi از مجموعه ای از بازارهای آنلاین پشتیبانی می کنند که به کاربران امکان می دهد محصولات و خدمات را در سطح جهانی و نظیر به نظیر مبادله کنند – از برنامه های برنامه نویسی مستقل گرفته تا مجموعه های دیجیتالی تا جواهرات و پوشاک دنیای واقعی. 

  مبلغ پرداختی

  پرداخت همتا به همتا بدون شک مورد اصلی استفاده از فضای DeFi و اکوسیستم بلاکچین به طور کلی است. فناوری Blockchain به گونه ای طراحی شده است که کاربران می توانند ارز رمزنگاری شده را به طور ایمن و مستقیم و بدون واسطه با یکدیگر مبادله کنند. راه حل های پرداخت DeFi در حال ایجاد یک سیستم اقتصادی بازتر برای جمعیت زیر بانک و غیربانک و همچنین کمک به موسسات مالی بزرگ برای زیرساخت های بازار و خدمات بهتر به مشتریان عمده و خرده فروشی است.. 

  بازارهای پیش بینی

  بازارهای پیش بینی مبتنی بر بلاکچین خرد جمعی را مهار می کند و کاربران را قادر می سازد تا درباره نتایج رویدادها رأی دهند و ارزش معامله کنند. سپس قیمت های بازار به شاخص های زیادی برای احتمال وقوع یک رویداد تبدیل می شوند. آگوور, یک پلت فرم محبوب شرط بندی DeFi ، دارای بازارهای پیش بینی در مورد نتایج انتخابات ، بازی های ورزشی ، رویدادهای اقتصادی و موارد دیگر است.  

  پس انداز

  بسیاری از برنامه های DeFi با اتصال به پروتکل های وام دهی مانند Compound ، حساب های دارای بهره را ارائه می دهند که می توانند نسبت به حساب های پس انداز سنتی ، به میزان قابل توجهی درآمد کسب کنند ، بسته به نرخ بهره پویا که به عرضه و تقاضا وابسته است. برنامه های پس انداز محبوب شامل آرژانتین, دارما, و استخر با هم, یک بازی پس انداز بدون ضرر که در آن شرکت کنندگان ، خواه پیروز شوند یا نشوند ، تمام پول خود را پس می گیرند.

  یک فعالیت DeFi که در اطراف این مکانیسم های نوآورانه پس انداز منفجر شده است ، “تولید محصول” است. عملکرد بازده به کاربرانی اطلاق می شود که دارایی های رمزنگاری بیکار خود را در پروتکل های نقدینگی مختلف برای به حداکثر رساندن بازده جابجا می کنند. دیوانگی هیجان در اطراف تولید محصول DeFi باعث کمبود میم نشده است &# 127840؛

  سکه های ثابت

  پایدار کوین هر ارز رمزنگاری شده ای است که به یک دارایی یا سبد دارایی ثابت مانند فیات ، طلا یا سایر ارزهای رمزپایه وابسته باشد. Stablecoins در اصل برای کاهش قیمت های ناپایدار ارز رمزنگاری شده و بلاکچین ها را به یک راه حل پرداخت مناسب تبدیل کرده است. اکنون آنها در سراسر فضای DeFi برای پرداخت های حواله ، سیستم های وام و وام ، و حتی موارد استفاده سازمانی مانند ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) اجرا می شوند.

  گیر کردن

  با انتقال شبکه Ethereum به الگوریتم توافق Proof of Stake با فاز 0 Ethereum 2.0 ، کاربران این فرصت را خواهند داشت که ETH خود را به عنوان اعتبار سنج یا از طریق ارائه دهندگان سهام خریداری کنند. شرط بندی در Eth2 مشابه حساب پس انداز حامل بهره است: استکرها برای اعتبار بخشیدن به بلوک های پروتکل Ethereum سود (پاداش) دریافت می کنند. 

  دارایی های مصنوعی

  دارایی های مصنوعی مرتبط با سکه های ثابت ، دارایی های رمزپایه ای هستند که در معرض دارایی های دیگر مانند طلا ، ارزهای فیات و ارزهای رمزپایه قرار می گیرند. با توافق نامه های داخلی و سازوکارهای تشویقی ، توسط توکن هایی که در قراردادهای هوشمند مبتنی بر Ethereum قفل شده اند ، وثیقه می گیرند. به عنوان مثال پروتکل Synthetix ، نسبت وثیقه 750٪ را اجرا می کند که به شبکه کمک می کند شوک های قیمت را جذب کند. 

  توکن سازی

  توکن سازی یکی از ارکان اصلی امور مالی غیرمتمرکز و عملکرد بومی زنجیره بلوک Ethereum است. نشانه ها نه تنها به شبکه دامن می زنند بلکه امکانات اقتصادی مختلفی را نیز باز می کنند. به زبان ساده ، توکن یک دارایی دیجیتالی است که بر روی بلاکچین ایجاد ، صادر و مدیریت می شود. توکن ها به گونه ای طراحی شده اند که ایمن و قابل انتقال فوری باشند و می توان آنها را با طیف وسیعی از قابلیت های داخلی برنامه ریزی کرد. از توکن های امنیتی املاک و مستغلات که نمایانگر خواص کسری هستند تا نشانه های ویژه پلتفرم که انگیزه استفاده از یک برنامه خاص را می دهند ، توکن های مبتنی بر Ethereum به عنوان گزینه ای امن و دیجیتالی برای دسترسی به کاربران در سراسر جهان ، خرید و فروش و ذخیره آن ها در سراسر جهان ظاهر شده اند..

  تجارت

  تجارت در فضای DeFi طیف وسیعی از فعالیت ها را شامل می شود ، از معاملات مشتقات گرفته تا معاملات حاشیه ای تا مبادله های توکن و در شبکه ای رو به رشد و یکپارچه از مبادلات ، استخرهای نقدینگی و بازارها اتفاق می افتد. معامله گران رمزنگاری در مبادلات غیرمتمرکز از هزینه های کمتری در مبادلات ، تسویه سریع معاملات و نگهداری کامل دارایی های خود بهره مند می شوند. در ژوئیه سال 2020 ، حجم معاملات در مبادلات غیرمتمرکز به بیش از 4 میلیارد دلار رسید.

  منابع

  گزارش ها
  • گزارش Ethereum DeFi – Q3 2020: ظهور سازندگان بازار خودکار ، نشانه های حاکمیت ، تولید محصول ، چنگال ، مشتقات و DeFi عجیب.
  • گزارش Ethereum DeFi – Q2 2020: بیت کوین پیچیده ، تولید محصول و عملکرد پروتکل های معروف DeFi مانند کامپاند ، Uniswap و MakerDAO.

  • گزارش Ethereum DeFi – Q1 2020: چگونگی پاسخ اکوسیستم DeFi به COVID-19 و شوک های بازار جهانی ، به علاوه چشم انداز برای بقیه سال 2020.

  • گزارش تحقیقات کاربر DeFi: عادات ، انگیزه ها و نقاط درد کاربر و تجزیه و تحلیل چگونگی جریان اصلی DeFi برای بلاکچین در سراسر جهان. 

  وبینارها
  • معرفی توکن سازی: مفاهیم اصلی پشت رمزگذاری مبتنی بر بلاکچین را بشناسید و با متخصصان پروتکل رمزهای کاربردی برنامه های دنیای واقعی را کشف کنید. 

  • آینده مالی: دارایی های دیجیتال و DeFi: روندهای کلان مالی و فناوری را که باعث رشد چشمگیر مالی غیرمتمرکز است ، کشف کنید.

  • نحوه تنظیم و اجرای گره Ethereum: بیاموزید چگونه با متخصصان زیرساخت ما در Infura گره خود را بچرخانید.

  مقالات
  • 100+ پروژه پیشگام امور مالی غیرمتمرکز

  • 2019 سال DeFi بود (و چرا 2020 خیلی زیاد خواهد شد)

  • وضعیت Stablecoins 2019

  • مبادلات غیرمتمرکز در مقابل مبادلات متمرکز

   

  MetaMaskMetaMaskMetaMask

  یک کیف پول رمزنگاری و دروازه ورود به برنامه های بلاکچین.

  اکنون بارگیری کنInfuraInfuraInfura

  دسترسی سریع و مقیاس پذیر API به شبکه های Ethereum و IPFS. 

  شروع کنیدکدفیکدفیکدفی

  مجموعه برنامه های blockchain قدرت تجارت و امور مالی را فراهم می کند. 

  کاوش کنید

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
  Adblock
  detector