Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

چرا سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز (DAO) برای DeFi ضروری هستند

وبلاگ 1NewsD DevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedEvent ها و کنفرانس ها Pressخبرنامه ها

مشترک شدن در خبرنامه ما.

آدرس ایمیل

ما به حریم خصوصی شما احترام می گذاریم

صفحه اصلی BlogCodefi

چرا سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز (DAO) برای DeFi ضروری هستند

DAO (سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز) در حال تبدیل شدن به رسانه های اصلی DeFi در رمزنگاری هستند و بیش از 480 میلیون دلار نظارت محافظه کارانه دارند. توسط جیمز بک ، ماتیسون آشر 3 فوریه 2021 ارسال شده در 3 فوریه 2021

Q4 2020 DEFI REPORT وبلاگ 2 گزارش را بارگیری کنید

این بخشی از مجموعه مقالات ConsenSys Codefi’s Q4 2020 Ethereum DeFi Report است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استانداردهای رمز دارایی ها و پرداخت ها ، بازارهای NFT ، نشانه های اجتماعی و اجتماعی ، وام های فلاش ، بیت کوین و Filecoin پیچیده ، پروژه های وام و موارد دیگر ، گزارش کامل را بارگیری کنید.

اکنون که در مورد برخی از نوآوری های اصلی برنامه های DeFi بحث کردیم ، ممکن است از خود بپرسید: چه کسی در مورد آینده این برنامه ها تصمیم می گیرد؟ تقریباً همه برنامه های اصلی DeFi ، از Uniswap گرفته تا Aave گرفته تا MakerDAO ، اکنون توسط DAO اداره می شوند که مخفف سازمان مستقل غیرمتمرکز است.. 

DAO ها ارگانهایی هستند که بر تخصیص منابع مرتبط با پروژههایی که با آنها مرتبط هستند نظارت می کنند و همچنین وظیفه دارند موفقیت طولانی مدت پروژه مورد حمایت خود را تضمین کنند. این وظیفه نیز کار بزرگی نیست ، زیرا DAO بیش از آنچه که محافظه کارانه نظارت می کند 480 میلیون دلار

کل دارایی های DAO تحت مدیریت. منبع: DeepDAO

سازمان های خودمختار غیرمتمرکز به عنوان بسیاری از حقوق و مسئولیت های یک شرکت یا سازمان غیرانتفاعی که خود قادر به اجرای خود قراردادهای هوشمند است ، قید می شوند. اعضای DAO از نشانه ها برای رای گیری در مورد قوانین پروتکل یا سیستم غیرمتمرکز بزرگتر استفاده می کنند. در حالی که مشهورترین “DAO” در سال 2016 درست زمانی که Ethereum شروع به کار می کرد مورد هک عمده قرار گرفت (در کتاب جدید مت لیزینگ آورده شده است), خارج از اتر) ، مفهوم DAO هنوز هم جذابیت زیادی برای پروژه هایی دارد که می خواهند تصمیمات حاکمیت را به جامعه دارندگان توکن خود گسترش دهند. MakerDAO یکی از این نمونه ها است ، جایی که دارندگان توافق حکومتی MKR در مورد تغییر در پروتکل DAI կայուն کوین رای می دهند. 

تاکنون بیشتر DAO ها تحت چارچوب زیر عمل می کنند. هر کسی مقدار مشخصی از رمزها را در اختیار داشته باشد ، می تواند تغییراتی را در پروتکل اساسی پیشنهاد کند. این پیشنهادها می توانند ماهیت فنی داشته باشند ، مانند پیشنهاد شماره 31, که سعی در تنظیم عوامل ذخیره برای بازارهای مختلف مرکب ، یا ایدئولوژیک تر ، مانند دارما داشت از او صرف نظر کنید پیشنهاد شماره 2 برای Uniswap DAO ، که Uniswap را به پاداش دادن به کاربران خود با UNI دعوت کرد زیرا آنها از توزیع اولیه رمز خارج شدند.

بعد از اینکه پیشنهادی با موفقیت پیشنهاد شد ، انجمن دارندگان نشانه حکمرانی برای پروژه مربوطه باید در صورت “موافق” یا “مخالف” طرح پیشنهادی رأی دهند. DAO های مختلف برای تصویب یک پیشنهاد ، حد نصاب مختلفی دارند ، اما تا زمانی که حد نصاب برآورده شود ، معمولاً اکثریت قواعد را تعیین می کنند. هر DAO دارای تفاوتهای اساسی است ، درست مانند هر دموکراسی در سراسر جهان در نحوه اجرای اصول دموکراتیک متفاوت است. در DAO های مختلف سطح مشخصی از کنترل و تعادل وجود دارد.

از آنجا که ترکیب قراردادهای هوشمند برای ایجاد DAO منبع باز است ، استفاده از ساختارهای DAO موجود مانند این آسان تر است آراگون, مولوچدائو, یا DXdao برای مدیریت پروژه ها آراگون محبوب ترین چارچوب DAO است که توسط بارن بریج ، PieDAO و Aavegotchi و غیره استفاده می شود. DAOstack (یا dxDAO) ، توسعه یافته توسط گنوز, Omen.eth (بستر بازار پیش بینی) ، Swapr.eth (سازنده بازار خودکار) ، Mesa.eth (صرافی غیرمتمرکز) و Rails.eth (سیستم پرداخت خرد) را مدیریت می کند. در کل ، DXdao 30.9 میلیون دلار در میان 448 عضو اداره می کند. 

DAO های برتر توسط دارایی های تحت مدیریت. منبع: DeepDAO


در حالی که بسیاری از DAO های توصیف شده در بالا در حال آزمایش ساختارهای جدید حکمرانی هستند ، برخی DAO ها ترجیح می دهند مدل های سنتی تر حکمرانی را تکرار کنند. مثلا, لائو (یک سازمان خودمختار با مسئولیت محدود) یک DAO سرمایه گذاری است که شباهت زیادی به یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر دارد. برای عضویت در این DAO شما باید یک سرمایه گذار معتبر باشید و پس از پذیرش ، اعضا در مورد پروژه های مختلف برای تخصیص بودجه LAO به بحث و تبادل نظر می پردازند. هنگامی که یک پروژه به طور جدی در حال بررسی است ، اعضای LAO سپس در مورد اینکه آیا پروژه باید از گروه بودجه دریافت کند ، رای می دهند.  

آیا DAO غیرمتمرکز است?

البته ، ما هنوز خیلی زود در مرحله آزمایش DAO هستیم و برخی از DAO ها را با مشکل مواجه کرده ایم. به عنوان مثال ، Yearn “DAO” اخیراً از یک عبور کرده است YIP-57 با عنوان “Funding Yearn’s Future”. این رای منجر به چاپ YFI بیشتر به منظور ایجاد انگیزه در آینده برای توسعه دهندگان در جامعه خواهد شد.

مشکل؟ در سپتامبر سال 2020 ، دارندگان نشانه های حاکمیت YFI به سوزاندن کلید ضرابخانه رای دادند, به این معنی که از قبل رأی گیری برای خلاص شدن از توانایی چاپ بیشتر YFI وجود داشته است. تیم توسعه هسته ای Yearn تصمیم گرفت که به رای اولیه پایبند نباشد اما در حال اجرای رای گیری برای چاپ بیشتر YFI است.

اختیارات دقیق تیم توسعه هسته ای یارن شرح داده نشده است و همچنین نقشی که دارندگان رمزهای کنترل YFI در روند حاکمیت ایفا می کنند ، نیست. این کمبود ساختار باعث ایجاد سردرگمی در جامعه YFI شده و منجر به زیر سوال بردن برخی از تمرکززدایی “DAO” Yearn شده است.

صرف نظر از این ، DAOs همچنان یک نیروی در حال رشد در DeFi و فراتر از آن خواهد بود. ما در مراحل اولیه آزمایش هستیم که این ساختارهای جدید حکومتی چگونه به نظر می رسند و چگونه کار می کنند.

DAOsDeFiEthereumGovernanceMetaMask Newsletter برای آخرین اخبار Ethereum ، راه حل های سازمانی ، منابع توسعه دهنده و موارد دیگر در خبرنامه ما مشترک شوید. آدرس ایمیل

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector