Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

تأثیر استخراج نقدینگی بر رشد کاربر DeFi

وبلاگ 1NewsD DevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedEvent ها و کنفرانس ها Pressخبرنامه ها

مشترک شدن در خبرنامه ما.

آدرس ایمیل

ما به حریم خصوصی شما احترام می گذاریم

صفحه اصلی BlogCodefi

تأثیر استخراج نقدینگی بر رشد کاربر DeFi

تجزیه و تحلیل چگونگی تأثیر دیوانگی استخراج نقدینگی از اواخر ژوئیه بر رشد کاربران DeFi در Ethereum.

توسط Everett Muzzy 24 آگوست 2020 ارسال شده در 24 آگوست 2020

نقدینگی DeFi 2

داده ها و تجزیه و تحلیل توسط Danning Sui

بررسی اجمالی پایگاه کاربر DeFi

تا 10 آگوست ، حوالی 5 میلیارد دلار دلار آمریكا به DeFi سرازیر شده بود ، و این همبستگی زیادی با معرفی سازوكارهای استخراج نقدینگی / كشاورزی در تولید اخیر دارد. در نمودار زیر ، می بینیم که به طور تجمعی ، پایگاه کاربری DeFi به 289،072 آدرس منحصر به فرد رسیده است (بدون احتساب تعداد دوبرابر کاربران با هم تداخل یافته ، که باعث می شود نمودار به طور کلی 350k ~ خوانده شود) فقط در میان 14 پروتکل ذکر شده.

شکل 1: رشد کاربر در 14 پروتکل اصلی DeFi (تا 10 آگوست 2020)

شکل 1: رشد کاربر در 14 پروتکل اصلی DeFi (تا 10 آگوست 2020)


در میان 14 پروتکل نظارت شده ، Uniswap با بیش از 100 هزار آدرس Ethereum منحصر به فرد که تاکنون به صورت تجمعی با آنها در تعامل است ، هیئت مدیره را هدایت می کند. مورد دوم آگوور است ، اگرچه اخیراً رشد زیادی نداشته است.

پروتکل با بالاترین رشد در ماه گذشته Balancer بود. نمودار کاربر فعال روزانه زیر ، تصویری واضح از آن ارائه می دهد.

چه تعداد کاربر فعال روزانه در سیستم عامل مشاهده می شود?

شکل 2: DAU از 14 پروتکل DeFi. آوریل - آگوست ، 2020

شکل 2: DAU از 14 پروتکل DeFi. آوریل – آگوست ، 2020

با استفاده از معیارهای DAU ، شاهد روند روشنی در ترکیب ، منحنی و توازن هستیم که نشان دهنده دیوانگی اخیر استخراج نقدینگی در جامعه است. در 20 ژوئن ، تعداد آدرس های فعال کاربران DeFi از 4 هزار پوند به 8 هزار پوند افزایش یافت ، که افزایش عمده مربوط به Curve (1098 آدرس در 20 ام) و Compound (2877 آدرس در 20 ام) بود. در اواسط ماه جولای ، Balancer پروتکل غالب (3،041 آدرس در 21 ام) با توجه به DAU بود و تقریباً 40٪ از کل کاربران فعال را تشکیل می داد. هنگامی که ما این مجموعه داده را جمع آوری کردیم (10 اوت) این تسلط تا اوایل ماه اوت ادامه داشت..

توجه داشته باشید که این داده ها فقط قراردادهای Uniswap V1 را ردیابی می کند ، و این ممکن است دلیل اصلی این باشد که ما شاهد افت در بخش Uniswap صورتی هستیم.

در بخش زیر ، ما می خواهیم در مورد تأثیر استخراج نقدینگی برای رشد کاربر DeFi بحث کنیم. DeFi ، تولید محصولات زراعی ، صندوق های یادبود ، هزینه های بنزین و قیمت توکن بر بحث آنلاین در شبکه های اجتماعی و سیستم عامل های جامعه مسلط هستند. اما ما می خواستیم به این سوال پاسخ دهیم: آیا دیوانگی اخیر در DeFi به افراد بیشتری که از Ethereum استفاده می کنند نسبت داده است؟ با نگاهی به داده ها ، آیا تاکنون ثابت شده است که DeFi “برنامه قاتل” است که کاربران بیشتری را به اکوسیستم مالی Web3 وارد می کند?

ما به Compound ، Curve.fi و Balancer نگاه خواهیم کرد تا به دو سوال پاسخ دهیم:

  1. با نگاهی به کاربران فعال روزانه (DAU) ، چه تعداد کاربر جدید به هر پروتکل خاص در طی دیوانگی تولید محصول وارد شده اند?

  2. در میان آن کاربران تازه معرفی شده ، چند نفر به طور کامل با DeFi تازه کار هستند؟ اگر آنها جدید نیستند ، بلکه بیشتر کاربران DeFi موجود هستند ، از کدام سیستم عامل ها ساخته شده اند?

با پاسخ گویی گام به گام به این سالات ، می توانیم گروه کاربر را هدایت کنیم و درک بهتری از چگونگی تأثیر دیوانگی های DeFi مانند تولید محصول در رشد کاربر در فناوری فناوری بلاکچین کسب کنیم و از این بازار گاوها درس بگیریم و آن را برای آینده بکار ببریم..

روش ها

رویکرد: تعداد کاربران جدیدی که توسط کمپین های استخراج نقدینگی آورده شده اند

از آنجایی که ما در تلاش هستیم تازه واردانی را که به دلیل رویدادهای تولید محصول به ارمغان آورده اند شناسایی کنیم ، “تعداد کاربران جدید روزانه” معیار منطقی تری برای بررسی است ، نه “تعداد کاربران فعال روزانه”.

در بحث زیر ، ما فرض می کنیم که تمام کاربران جدیدی که در طول زمان تجزیه و تحلیل شده ما به سیستم عامل می آیند ، از طریق استخراج نقدینگی آورده می شوند ، اگرچه در واقع برخی ممکن است شروع به استفاده از DeFi با نیازها یا اهداف متفاوت داشته باشند. ما اذعان می کنیم که برای تعیین اهداف خاص در پشت رفتار کاربران ، باید کارهای پیچیده تری انجام شود. به عبارت دیگر ، ما باید داده های رفتار دیگر را برای ترکیب دقیق یک آدرس (که در این مقاله به عنوان کاربر DeFi در نظر گرفته شده است) با پروتکل نیازهای وام خالص یا فقط برای پاداش های استخراج نقدینگی ، با هم ترکیب کنیم. با این حال ، برای اهداف این مقاله ، ما می توانیم یک پنجره از زمان را شناسایی کنیم که در طی آن کاربران جدید کامپاند درست در حدود انتشار $ COMP سر به فلک می کشند و به طور دقیق فرض می کنیم که اوج فعالیت کاربر جدید به دلیل توجه به رمز بوده است. ما همین منطق را برای سایر پروتکل ها نیز اعمال می کنیم.

پنجره های زمانی که کمپین ها به طور م usersثر کاربران جدیدی را وارد می کنند ، در نمودارهای زیر در بخشهای سایه دار مشخص شده اند. ما اولین تاریخ را با رشد ناگهانی و میزان قابل توجهی بالاتر از کاربران جدید نسبت به میانگین قبلی برچسب گذاری می کنیم.

ترکیب

در شکل 2 ، مشاهده می کنیم که کاربران فعال روزانه در کامپوند از اواسط ژوئن به طور قابل توجهی افزایش یافته و پس از اواسط ژوئیه اندکی کاهش یافته اند. در آن دوره زمانی ، DAU در مقایسه با زمان قبل از محصول عملکرد yield 3x بود.

هنگامی که به تعداد کاربران جدید روزانه در شکل 3 نگاه می کنیم ، می بینیم که در 15 ژوئن ، کاربران جدید شروع به وارد کردن کامپوند برای $ COMP می کنند. بالاترین قله در 21 ژوئن ظاهر شد ، زمانی که 1319 کاربر جدید در یک روز در کامپوند وجود داشتند.

شکل 3: کاربران جدید Compound’s Daily New در سال 2020

شکل 3: کاربران جدید Compound’s Daily New در سال 2020

با احتساب از 15 ژوئن تا آخرین تاریخ (10 آگوست) ، تعداد کل آدرس های جدید 20350 آدرس بود ، در حالی که تعداد کل کاربران فعال منحصر به فرد 25589 نفر است. این بدان معناست که 79.5٪ از کاربران فعال اخیر کمپاند با موفقیت از کارزار تولید محصول بدست آمده اند.

ما می خواهیم پیگیری کنیم تا به این س answerال پاسخ دهیم: تأثیر استخراج نقدینگی کامپاند بر کل اکوسیستم DeFi چقدر بود؟ آیا آنها واقعاً بیش از 20 هزار کاربر جدید DeFi به ارمغان آورده اند ، یا این آدرسها فقط کاربران موجود DeFi از سیستم عاملهای دیگر هستند که اتفاقاً برای اولین بار از ترکیبات هنگامی که خبر تولید محصول را شنیدند استفاده کردند?

از لیست نظارت شده 14 پروتکل ، متوجه شدیم که از 20350 کاربر جدیدی که این ترکیب داشته است ، 2462 مورد در 13 سیستم عامل دیگر در طول تاریخ Ethereum دیده شده است. این بدان معناست که 88٪ از کاربران تازه خریداری شده آنها نیز با DeFi جدید هستند (این فرض بر این است که یک آدرس جدید کاربر جدیدی است ؛ البته برخی از کاربران متداول DeFi ، ممکن است از آدرس های مختلف برای فعالیت های مختلف زنجیره ای استفاده کنند).

با ردیابی منبع آن کاربران موجود از سیستم عامل های دیگر ، همپوشانی و تقسیم جریان کاربر را در شکل 4 زیر مشاهده می کنیم.

شکل 4: تجزیه کاربران جدید کامپاند که از سایر DeFi می آیند

شکل 4: تجزیه کاربران جدید کامپاند که از سایر DeFi می آیند

منحنی

با رویکردی مشابه ، داده های Curve.fi را بررسی کردیم. روند تبلیغات تبلیغاتی از 15 ژوئن آغاز شد ، که با اطلاعاتی که از نمودار DAU دیدیم مطابقت دارد. با این وجود ، منحنی متفاوت از ترکیب ، 2 افزایش در کاربران روزانه جدید دارد – یکی در اواسط ژوئن و سپس در اواسط ژوئیه. در 20 ژوئن ، Curve 523 کاربر جدید و سپس در 21 ژوئیه ، 628 کاربر جدید داشت.

شکل 5: Curve’s Daily New Users

شکل 5: Curve’s Daily New Users

از 15 ژوئن ، 13207 آدرس فعال منحصر به فرد وجود دارد که در Curve مشاهده شده و 11306 کاربر جدید تاکنون (10 آگوست) خریداری شده اند. این بدان معناست که استخراج به طور موثری به آنها کمک می کند 85.6٪ از کاربران فعلی خود را جذب کنند.

8،091 نفر از این 11306 کاربر جدید قبل از 15 ژوئن در سایر DeFi دیده شده اند ، به این معنی که 71.56٪ از کاربران خریداری شده آنها کاربران فعلی DeFi هستند ، در حالی که 28.44٪ برای جامعه DeFi جدید هستند.

هنگام مشاهده نمودار دایره شکست منبع جدید کاربر ، متوجه تغییر بزرگی در همپوشانی با AAVE می شویم ، که به عنوان دومین منبع بزرگ برای کاربران جدید ترکیب ظاهر می شود ، اما همپوشانی بسیار کمتری با Curve (و متعادل کننده ، در مورد بخش بعدی) این احتمالاً به این دلیل است که AAVE و Compound هر دو اهداف وام را ارائه می دهند در حالی که Curve و Balancer DEX هستند.

شکل 6: خرابی کاربران جدید Curve از سایر DeFi

شکل 6: خرابی کاربران جدید Curve از سایر DeFi

بالانس کننده

Balancer الگوی مشابهی را با Curve به اشتراک گذاشت. هر دو در کاربران جدید روزانه 2 افزایش داشتند. در 23 ژوئن ، بالانسر 817 کاربر جدید داشت. در 18 ژوئیه ، 810 کاربر جدید داشت. با Curve ، روند جدید رشد کاربر هر دو بار به طور ناگهانی به بالاترین نقطه برخورد کرده و سپس به تدریج به سمت پایین ارتعاش می کند. در بالانسر ، امواج به صورت یک پله ، اوج بالا و سپس یک سری ثابت از قله های پایین تر به وجود آمدند ، که به آن کمک می کند تا در DAU در شکل 1 غالب شود..

شکل 7: Balancer’s Daily New Users

شکل 7: Balancer’s Daily New Users

از 29 ماه مه زمانی که بالانس آغاز شد با استخراج نقدینگی ، 19،300 آدرس فعال منحصر به فرد دیده شده و 18،515 کاربر جدید تا 10 آگوست به دست آورده اند. این بدان معناست که استخراج معدن به آنها کمک کرده 95.93٪ از کاربران فعلی خود را جذب کنند.

6،892 نفر از این 18،515 کاربر جدید قبل از 29 مه در سایر نقاط شبکه DeFi دیده شده اند ، به این معنی که 37.22٪ از کاربران خریداری شده آنها کاربران فعلی DeFi بوده اند ، در حالیکه 62.78٪ به طور کامل برای جامعه DeFi جدید بوده اند.

هنگامی که ما هر 3 نمودار دایره ای را با هم مقایسه می کنیم ، یک یافته جالب این است که Uniswap چنین بخش پایداری از همپوشانی را در سیستم عامل های مختلف تشکیل می دهد. قابلیت همکاری و پذیرش آن بدون شک دلیل آن است که Uniswap یک ستاره در حال ظهور است که تمام چرخ های DeFi را بهم متصل می کند.

شکل 8: خرابی کاربران جدید Balancer از سایر DeFi

شکل 8: خرابی کاربران جدید Balancer از سایر DeFi

نتیجه

همه با هم ، یافته های زیر را نتیجه می گیریم:

  • از نظر زمانبندی ، بالانسر مکانیزم استخراج نقدینگی را به عنوان اولین پیشگام ، از اوایل 29 مه راه اندازی کرد. در حالی که فقط تا 15 ژوئن زمانی که کامپاند کمپین خود را آغاز کرد ، استخراج نقدینگی به دلیل استقبال گسترده کامپوند و بنیان کاربر مورد توجه اکثریت قرار گرفت.

  • به دلیل تولید محصول ، 88٪ از ترکیبات ، 28٪ از منحنی ها و 63٪ از کاربران جدید Balancer نیز کاملاً با DeFi تازه کار بودند. به طور مقایسه ای ، کامپوند و بالانسر تأثیر بیشتری در گسترش کاربری انجمن داشتند.

  • پس از چند روز هیاهوی کوتاه ، در میان آن 3 پروتکل ، Balancer پایدارترین رشد کاربر را با روند ثابت نشان داد.

این مجموعه داده مهمی است که با ادامه ساخت اکوسیستم DeFi در دسترس خواهد بود. این پیشنهاد می کند که مکانیزم های مالی جدید مانند تولید محصول بدون مجوز فقط به جامعه طاقچه ای از افراد دارای دانش بالا کمک نمی کند (البته مطمئناً توانایی به حداکثر رساندن این فرصت ها با دانش قبلی DeFi کمک می کند). جامعه DeFi در حال رشد است. نه تنها فعالیت در شبکه موجود ، بلکه از خارج از دنیای DeFi نیز هست. این یک پیام مثبت برای توسعه آینده DeFi است. با انتشار سازوکارهای جدید ، ما باید انتظار داشته باشیم که جامعه DeFi به رشد خود ادامه دهد و با رشد برجسته پروتکل های باز مالی ، پای بزرگتر شود..

برای جدیدترین اخبار Ethereum ، راه حل های سازمانی ، منابع توسعه دهنده و موارد دیگر ، در خبرنامه ما مشترک شوید. آدرس ایمیل

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector