Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

ارز دیجیتال خرده فروشی بانک مرکزی چیست؟

وبلاگ 1NewsD DevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedEvent ها و کنفرانس ها Pressخبرنامه ها

مشترک شدن در خبرنامه ما.

آدرس ایمیل

ما به حریم خصوصی شما احترام می گذاریم

صفحه اصلی وبلاگ بلاک چین

ارز دیجیتال خرده فروشی بانک مرکزی چیست?

اصول کلیدی CBDC خرده فروشی و وضعیت پذیرش بلاک چین بانک مرکزی در سراسر جهان. توسط Matthieu Saint Olive 8 ژوئن 2020 ارسال شده در 8 ژوئن 2020

cbdc hero چیست

اگر نوآوری در امور مالی و ارز رمزنگاری شده را دنبال می کنید ، ممکن است صدای زیادی در مورد مفهوم ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) شنیده باشید. اما گاهی اوقات درک اینکه کدام یک از بانک های مرکزی در ایجاد CBDC بیشترین فاصله را دارند و اصول اصلی طراحی آنها بسیار دشوار است ، بسیار دشوار است. هدف این پست معرفی اصول کلیدی CBDC خرده فروشی و به اشتراک گذاشتن چند نمونه مشخص از چگونگی برنامه ریزی بانک های مرکزی مختلف در دنیا برای اجرای این فناوری است..

تاریخچه مختصر پرداخت ها

پول یک عنصر حیاتی برای فعالیت اقتصادی است و شکل فیزیکی آن ارتباط تنگاتنگی با نیازهای کاربران دارد. به همین دلیل است که پول از ابتدایی ترین اشکال ماقبل تاریخ (پوسته ها ، مهره ها) تا جدیدترین اشکال (پول نقد ، برنامه های بانکی) و به دنبال یک روند مداوم غیرمادی سازی ، به طور مداوم تکامل یافته است. در چند سال گذشته ، ظهور محصولات و خدمات مبتنی بر اینترنت منجر به تغییر پارادایم با معاملات جهان در یک اقتصاد متصل به دیجیتال شد. رشد ابزارهای پرداخت دیجیتالی به وضوح با کاهش قابلیت استفاده از پول نقد در اقتصاد دیجیتال ما ارتباط دارد. شرکت هایی مانند PayPal ، Stripe ، Ant Financial و Revolut به عنوان رهبران صنعت ظهور کرده اند و از این تغییر جهت تجارت آنلاین و دیجیتال بهره مند شده اند..

اخیراً ، ما شاهد ظهور نوآوری های جدید در صنعت پرداخت هستیم. این کار با بیت کوین آغاز شد و سپس پول های ثابت در بالای بلاک چین Ethereum مانند Tether (USDT) ساخته شد که میلیاردها دلار هر روز داد و ستد می شد. سال گذشته ، فیس بوک جاه طلبی خود را برای ورود به صنعت پول و پرداخت با پروژه Libra اعلام کرد: یک ثبات جهانی که آنها ادعا می کنند باعث بهبود ورود مالی در مناطقی می شود که مردم ممکن است از فیس بوک استفاده کنند ، اما هنوز فاقد حساب بانکی.

از آنجا که وظیفه اصلی بانک های مرکزی اطمینان از ثبات پولی و مالی است ، نوآوری در بلاکچین و فناوری های پایدار بیت کوین این موسسات را مجبور کرده است ارزیابی کنند که آیا تحول در صنعت پرداخت خطری دارد یا خیر. از جمله راه حل های پیشنهادی این است که بانک های مرکزی جایگزینی برای روش پرداخت دیجیتال خصوصی ، با شکل نقدی دیجیتالی ارائه دهند. این همان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی است.

consensys plexus icon round مقاله سفید “بانکهای مرکزی و آینده پول دیجیتال” را بارگیری کنید. دانلود

پول بانک مرکزی امروز چیست?

قابل شناسایی ترین شکل پول بانک مرکزی پول نقد است که برای عموم مردم قابل استفاده است و بیشتر برای معاملات با ارزش کمتر استفاده می شود. شکل دیگر پول بانک مرکزی پول قانونی است که توسط بانک مرکزی صادر می شود و ادعایی علیه بانک مرکزی است. این متفاوت از پول بانک تجاری است که ادعایی علیه بانک تجاری را نشان می دهد. با این حال ، از نظر ارزش ، پول بانک مرکزی بیشتر توسط موسسات مالی برای تسویه حساب بین بانکی استفاده می شود. به زبان ساده ، این بدان معنی است که موسسات مالی یک حساب بانکی در بانک مرکزی دارند ، در حالی که من و شما (به عنوان افراد) نمی توانیم. این حساب ها از قبل به صورت دیجیتالی مدیریت می شوند و امکان معامله در زمان واقعی با سیستم هایی به نام Real Time Gross Settlement (RTGS) را فراهم می کنند. به عنوان مثال ، سیستم RTGS اروپا نامیده می شود هدف 2.

دو نوع CBDC


درست مانند ادعاهای نقدی و بانکی تجاری علیه بانک مرکزی ، دو نوع اصلی CBDC وجود دارد که در سراسر جهان مورد بررسی قرار می گیرد:

 • عمده فروشی CBDC: این نوع ارز توسط موسسات مالی برای خرید و فروش دارایی های مالی مورد استفاده قرار می گیرد و جایگزین سیستم های RTGS می شود.
 • خرده فروشی CBDC: از این نوع ارز برای پرداخت هزینه ها ، ارسال پول به دوستان و خانواده و احتمالاً برای دریافت مشوق ها و یارانه های دولت استفاده می شود.

برای دامنه این پست ، من فقط به خرده فروشی CBDC ، که شبیه یک شکل دیجیتالی پول نقد است ، تمرکز خواهم کرد. از این پس ، اصطلاح “CBDC” برای توصیف “CBDC خرده فروشی” استفاده می شود.

اصول کلیدی CBDC خرده فروشی

در حالی که بسیاری از امکانات طراحی برای CBDC خرده فروشی وجود دارد ، اکثر بانک های مرکزی در سراسر جهان در مورد اصول اساسی زیر توافق دارند:

 • CBDC شکل جدیدی از پول بانک مرکزی است که توسط بانک مرکزی صادر و کنترل می شود. عرضه CBDC با سیاست پولی تعیین می شود و توسط بانک مرکزی کنترل می شود. 
 • CBDC یک تعهد نسبت به ترازنامه بانک مرکزی است (در مقابل پول بانک تجاری که ادعا می شود علیه یک بانک تجاری).
 • CBDC باید به عنوان وسیله پرداخت ، جریمه قانونی و ذخیره امن ارزش توسط همه شهروندان ، شرکت ها و سازمان های دولتی پذیرفته شود. 
 • CBDC از طریق بانک مرکزی با فیات مربوطه به صورت یک به یک توزیع می شود و باید به صورت یکپارچه و آزادانه در مقابل پول و پول نقد بانک تجاری قابل تبدیل باشد..
 • مصرف کنندگان برای دریافت و استفاده از CBDC نیازی به حساب بانکی ندارند.
 • CBDC باید در زیرساخت های باز ساخته شود تا شرکت های خصوصی بتوانند محصولات و خدمات نوآورانه بسازند. 
 • هزینه معامله باید کمتر از سیستم های فعلی باشد.

طبق اعلام بانک تسویه حساب های بین المللی, بیش از 80٪ از بانکهای مرکزی مشغول کار در CBDC هستند. چین ، سوئد ، کامبوج ، باهاما و کارائیب شرقی از پیشرفته ترین اقدامات خرده فروشی CBDC هستند. آنها خلبانان زنده را اجرا می کنند و اکثر آنها قصد دارند تا پایان سال 2021 به زندگی خود ادامه دهند. همچنین ، هر چند هفته ، یک بانک مرکزی دیگر برنامه ای برای شروع یک خلبان CBDC را اعلام می کند. جدیدترین کشورها شامل هلند و کره جنوبی. با این حال ، در میان آن بانک های مرکزی ، همه برنامه زندگی با CBDC را ندارند. تعدادی از آنها مانند بانک کانادا و بانک ذخیره آفریقای جنوبی توضیح داده اند که آنها این خلبانان را برای ارزیابی صحیح فرصت ها و خطرات CBDC آغاز می کنند و در صورت لزوم آماده صدور CBDC می شوند..

تصویب cbdc

چگونه کشورهای مختلف CBDC را اجرا می کنند

در حالی که تعدادی از بانکهای مرکزی احتمالاً در سالهای آینده CBDC را صادر می کنند ، اما کاملاً مطمئن هستند که دقیقاً مشابه نخواهند بود. گزینه های طراحی زیادی وجود دارد که به زمینه ملی و س questionsالاتی از جمله بستگی دارد: 

 • آیا پول نقد استفاده می شود? 
 • آیا افراد وابسته به حریم خصوصی هستند که از طریق پول نقد ارائه می شود? 
 • آیا پول بانک تجاری امن است؟? 
 • میزان درج مالی چقدر است? 

در میان ابتکارات در حال انجام ، ما می توانیم تفاوت هایی را مشاهده کنیم. به عنوان مثال ، پروژه ای به نام “دلار ماسه ای“در باهاما برای دسترسی آسانتر ساکنان به خدمات مالی با توجه به مشکلات اقتصادی پس از خسارات طوفان دوریان در زیرساخت های مالی طراحی شده است. از این رو آنها مردم را قادر می سازند از کیف پول CBDC بدون هیچ حساب بانکی و بدون درخواست هیچ گونه شناسه کاربری برای مقادیر کم استفاده کنند. آنها قصد دارند از اواخر سال جاری به زندگی خود ادامه دهند. 

هدف چین متفاوت است. آنها از سال 2014 روی پروژه ارز دیجیتال و پرداخت الکترونیکی (DCEP) کار کرده اند تا به عنوان بخشی از استراتژی گسترده کمربند و جاده خود ، با تسلط دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی رقابت کنند. خلبانان در حال انجام در 4 شهر هستند و 20 شرکت خصوصی از جمله مک دونالد و استارباکس بخشی از این آزمایش هستند. ظاهراً CBDC چینی از بلاکچین استفاده نمی کند اما از برخی از اجزای اصلی خود مانند رمزنگاری نامتقارن و قراردادهای هوشمند استفاده می کند. 

سوئد از موقعیت اقتصادی منحصر به فردی برخوردار است: این کشور با داشتن تنها 1٪ از تولید ناخالص داخلی نقدی کمترین وابسته به پول نقد در جهان است ، در حالی که برای منطقه یورو 11٪ است. کاهش میزان استفاده از پول نقد در چند سال گذشته مشاهده شد که برخی از بازرگانان به دلیل هزینه بیش از حد از آن به عنوان وسیله پرداخت خودداری کردند. آنها هنوز برنامه ای برای ادامه زندگی ندارند ، اما هنوز هم اغلب به عنوان یکی از پیشرفته ترین اقدامات توصیف می شوند.

بانک انگلستان هنوز هیچ فناوری برای CBDC ساخته نشده است ، اما آنها بسیار دقیق را منتشر کرده اند مقاله بحث. آنها یک طراحی معماری احتمالی را توصیف می کنند که مبتنی بر مدل پلتفرم عمومی-خصوصی است. مفهوم این است که CBDC ، به عنوان ذخیره ارزش ، در یک دفتر مرکزی که توسط بانک مرکزی اداره می شود ، حساب می شود ، که می تواند از بلاکچین خصوصی و مجاز استفاده کند. در حالی که دفتر اصلی ساده ترین ویژگی های پرداخت را ارائه می دهد ، برخی از شرکت های خصوصی مجاز رابط کاربر پسند برای استفاده از CBDC فراهم می کنند ، اما همچنین خدمات اضافی مانند وام ها و حساب های پس انداز با بهره را ارائه می دهند. این مشارکت بین بانک مرکزی و بانک های تجاری به این معنی است که CBDC نه تنها زیرساخت پرداخت قابل اعتماد و کارآمد را فراهم می کند ، بلکه باعث نوآوری دیجیتال شرکت های خصوصی نیز می شود..

فراتر از CBDC های ملی که در حال آزمایش هستند ، اگر بانک های مرکزی در سراسر جهان برای ایجاد استانداردهای مشترک برای CBDC با هم کار کنند ، چه می کنید؟ چنین استانداردهای جهانی قابلیت همکاری بین آن سیستم های بانک مرکزی را ساده می کند ، که به طور قابل توجهی هزینه و پیچیدگی پرداخت های مرزی را کاهش می دهد. در این مسیر ابتکاراتی وجود دارد ، از جمله بانک جدید تسویه حساب های بین المللی گروه بانک مرکزی, همراه با شش بانک مرکزی دیگر که اوایل سال جاری کارگروهی را برای بررسی استانداردهای مشترک تشکیل دادند. متأسفانه ، این ابتکار عمل هنوز منزوی است و هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد محصولات قابل ارائه به طور عمومی به اشتراک گذاشته نشده است.

چگونه CBDC به یک تغییر دهنده بازی برای پرداخت های خرده فروشی تبدیل می شود

من فکر می کنم بدیهی است که طی چند سال آینده ، شاهد صدور چند CBDC “به صورت واقعی” در سراسر جهان خواهیم بود. با این حال ، در حالی که امروزه بیشتر مردم بر این موضوع تمرکز دارند که چه کسی اولین بانک مرکزی است که CBDC را صادر می کند ، من فکر می کنم باید از نزدیک “چه کسی بهترین بانک را می سازد؟” کدام CBDC واقعاً بازی را از نظر پرداخت خرده فروشی تغییر خواهد داد?

به نظر من ، CBDC این پتانسیل را دارد که در صورت تحقق یک شرط واقعی یک تغییر دهنده بازی برای صنعت پرداخت باشد: ارز دیجیتال بانک مرکزی باید به عنوان زیرساخت باز و مشترک برای بخش خصوصی ساخته شود تا به راحتی در بالای آن ساخته شود . باید باز ، شفاف و در دسترس باشد زیرا دیگر هیچ کس مایل به ساخت و استفاده از سیستم های سیلد نیست! در نتیجه ، من اکیداً به بانکهای مرکزی در سراسر دنیا توصیه می کنم که به تغییرات اساسی که در اکوسیستمهای بلاکچین عمومی ، به ویژه Ethereum اتفاق می افتد ، توجه کنند و شهامت ایجاد یک زیرساخت باز مشابه را پیدا کنند که نوآوری دیجیتال را تقویت کند. بیایید از مزایای عدم تمرکز همراه با اعتماد محکم ارائه شده توسط بانک های مرکزی استقبال کنیم!

وبینار ما را در CBDC و Stablecoins مشاهده کنید

بدانید CBDC برای آینده پول به چه معناست. CBDCIndustry InsightPayments Newsletter را تماشا کنید برای آخرین اخبار Ethereum ، راه حل های سازمانی ، منابع توسعه دهنده و موارد دیگر در خبرنامه ما مشترک شوید. آدرس ایمیل محتوای اختصاصیراهنمای کامل شبکه های تجاری Blockchainراهنما

راهنمای کامل شبکه های تجاری Blockchain

مقدمه ای بر نشانه گذاریوبینار

مقدمه ای بر نشانه گذاری

آینده دارایی های دیجیتال مالی و DeFiوبینار

آینده امور مالی: دارایی های دیجیتال و DeFi

Enterprise Ethereum چیستوبینار

Enterprise Ethereum چیست?

بانکهای مرکزی و آینده پولکاغذ سفید

بانکهای مرکزی و آینده پول

Blockchain Komgo برای امور مالی تجارت کالامورد مطالعه

Komgo: Blockchain برای امور مالی تجارت کالا

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector