Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

بلاکچین برای سازمان های غیردولتی: مطالعه موردی نقدی انسداد پروژه

Contents

انقلابی در انتقال وجوه نقد بشردوستانه در وانواتو

هنگام بروز بلایا ، کمک سریع به کسانی که به آن نیاز دارند ، در اولویت است. در سال های اخیر ، کمک نقدی و کوپن (CVA) به طور فزاینده ای به روش انتخاب شده برای کمک رسانی در بخش بشردوستانه تبدیل شده است. یک برنامه CVA انتقال پول نقد یا بن کارت را مستقیماً به افراد یا خانوارهای موجود در یک جامعه اختصاص می دهد تا به صلاحدید آنها خرج کند ، نه این که پول را به دولت ها یا سایر بازیگران دولتی بدهد. فقط در سال 2016 ، تخمین زده شده است که 2.8 میلیارد دلار کمک بشردوستانه از طریق پول نقد و کوپن پرداخت شد (گزارش کمک بشردوستانه جهانی 2018؛ p6) با این حال ، مدل CVA می تواند گران ، ناکارآمد و مات باشد. غالباً یک فرآیند طولانی ، و نیاز به ساعات کار داوطلبانه اداری در یک دوره حساس زمانی دارد. 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch؟v=ssa-ku22w0k]

 

چالش

مانند بسیاری از جزایر اقیانوس آرام ، وانواتو نیز در برابر حجم بالای حوادث شدید آب و هوایی آسیب پذیر است. این جزیره که در درون “حلقه آتش” مستعد زلزله قرار دارد و در مرکز کمربند طوفان اقیانوس آرام قرار دارد ، فرکانس بالایی از فوران های آتشفشانی ، طوفان ها ، زمین لرزه ها ، سونامی ها و رانش زمین را تجربه می کند. چگونه سازمان های غیردولتی می توانند برنامه های کمک نقدی و کوپن را تهیه کنند که بلافاصله پول نقد را با افراد آسیب پذیر متصل می کند ، اطمینان حاصل کند که این منابع مالی با هزینه های بزرگ معامله از بین نمی رود و بصیرت واقعی را برای بهینه سازی برنامه استخراج می کند?

 

راه حل Ethereum

آکسفام نامزد شده سمپو و ConsenSys Solutions برای ارزیابی زمان ، هزینه و کیفیت برنامه های انتقال دیجیتال مبتنی بر پول نقد. در ماه مه 2019 آنها راه اندازی شدند پروژه نقدی را مسدود کرد: یک خلبان برنامه کمک نقدی و کوپن که در شبکه اصلی بلاک چین Ethereum ساخته شده است. این قربانیان فاجعه را سریعتر به کمک “پول نقد” متصل می کردند در حالی که دید واقعی در جریان وجوه را فراهم می کردند. این خلبان که در وانواتو در روستاهای Pango و Melemaat به طور آزمایشی آزمایش شده بود ، هدف او فراهم آوردن یک چارچوب جهانی برای آکسفام برای استقرار مکانیسم CVA سریعتر ، کارآمد و شفاف برای برنامه های آتی تسکین حوادث بود..

Sempo ، یک بستر انتقال پول نقد با پشتیبانی بلاکچین برای NGO ها ، راه حل فنی را ارائه داد. Oxfam Vanuatu اجرای آزمایشی را انجام داد. ConsenSys در طراحی اولیه خلبان کمک کرد ، مشاوره و ارتباطات بلاکچین را ارائه داد و خلبان را ارزیابی کرد تا توصیه هایی برای استفاده آینده و مقیاس بندی در آینده ارائه دهد..

این برنامه برای اولین بار در پانگو مستقر شد. در این انجمن ، نوزده صاحب مغازه روی سیستم سوار شده بودند و به دویست گیرنده کارت NFC تعادل کیف پول دیجیتال آنها داده شد. ConsenSys در ماه مه 2019 با Oxfam و Sempo برای خلبانی در وانواتو بود تا شاهد سوار شدن گیرندگان به سیستم و همچنین استفاده از سیستم در جامعه باشد.. 

راه حل توزیع سرمایه به شکل کارت های NFC بود که تعادل بودجه را در اختیار داشت. سپس شرکت کنندگان از کارتهای NFC در فروشگاههای شرکت کننده در سراسر جوامع خود استفاده کردند. این راه حل شامل سه جز main اصلی بود:

  • کارت های کوپن از پیش تأمین شده به هر یک از گیرندگان داده می شود
  • تلفن هایی که با نصب برنامه تلفن همراه Sempo برای مغازه داران صادر شده است
  • یک بلاک چین برای کنترل جریان وجه نقد دیجیتال

“با استفاده از کوپن های پشتیبانی شده توسط پول های ثابت ، ما چیزی ایجاد می کنیم که به صورت ارگانیک رشد می کند. این سیستمی است که به ما امکان می دهد یک اکوسیستم پر رونق از فروشندگان و یک جامعه ایجاد کنیم – [سیستمی که] واقعاً می تواند زندگی خودش را داشته باشد. ” 

– نیک ویلیامز ، بنیانگذار SEMPO


سیستم در عمل

 

نمودار جریان oxfam

برای خریداران از فروشگاه های محلی شرکت کننده کارت NFC با بودجه صادر شد. کارتهای NFC خود به صورت توالی رمزگذاری شده از واریزها و برداشتها تعادل داشتند.

تلفن همراهی که از قبل با برنامه موبایل Sempo بارگیری شده است به مغازه داران محلی ارائه شد. این کارت حافظه پنهان محلی از کارتهای NFC و موجودی آنها را در اختیار داشت که به آن امکان می دهد بصورت آفلاین کار کند. فروشندگان فقط هفته ای یک بار برای همگام سازی دستگاه های خود با یک سرور آنلاین نیاز به اتصال به اینترنت داشتند و آن را به یک راه حل منطقی برای یک محیط اتصال کم تبدیل می کردند. مانده موجود در رابط کاربری برنامه تلفن همراه و در بخش Sempo ، همه با پول ملی واتو واتو (VT) بود. تبدیل در نرم افزار بر خلاف نرخ ثابت VT به USD انجام شد. 

داشبورد Backend Sempo یک رابط کاربر پسند برای مشاهده بلاکچین Ethereum و تسهیل معاملات عمده فراهم می کند ، به Oxfam قدرت می دهد تا سریعتر تصمیم گیری کند و هزینه بهینه سازی کند..

بلاکچین مورد استفاده برای انجام معاملات مالی در این راه حل زنجیره عمومی عمومی Ethereum بود. 

 

چرا زنجیره عمومی Ethereum?

قابلیت ردیابی

یک راه حل زنجیره ای عمومی Ethereum اهدا کنندگان را قادر می سازد ببینند که بودجه آنها مستقیماً وارد پروژه می شود و Oxfam توانایی دیدن توزیع وجوه در زمان واقعی را دارد که از طریق داشبورد Sempo تجسم می یابد. 

ارزش پولی رمز اتریوم ‘DAI’ تعیین شده است

مهمترین مزیت استفاده از زنجیره عمومی این است که ارزش پولی قبلاً مشخص شده است. راه حل Sempo به طور معمول تعادلی را در توکن به نام DAI حفظ می کند: یک رمز اتریوم یا یک ثبات پولی با ارزش تعیین شده 1 دلار آمریکا. رمز استفاده شده در برنامه Oxfam Vanuatu “کوپن وثیقه رمزنگاری شده” (CCV) بود که رمز DAI را “پیچید”. این اطمینان داد که توکن ها فقط در سیستم Sempo می توانند توسط شرکت کنندگان استفاده شوند. علائم فقط توسط افرادی که در لیست سفید هستند می توانند به شکل اولیه DAI باز شوند. مکانیسم CCV به عنوان یک مکانیزم AML معرفی شد ، که بیشتر باعث تقویت امنیت و ملاحظات نظارتی راه حل Sempo می شود. 

با استفاده از ارزش پولی تثبیت شده Ethereum ، آکسفام مسئولیت تعیین ارزش هر نشانه ای را که در یک زنجیره خصوصی صادر می کردند ، دور کرد و سپس جهان را متقاعد کرد که می توانند ارزش آن نشانه را ارج نهند. 

“یک سازمان غیردولتی مانند آکسفام اکنون ابزاری در اختیار دارد تا بتواند به سرعت به مردم برسد و پس از بحران به مردم کمک کند ، این آسان تر و ارزان تر از فرآیندهای موجود است 

– نیک ویلیامز ، بنیانگذار SEMPO

عواقب

Oxfam در وانواتو روش های مختلفی را برای برنامه های نقدی و کوپن اجرا کرده است. در تجربه آنها راه حل Sempo از روش های زیر موثرتر از پول نقد ، چک یا کوپن است:

سریعتر انجام می شود

یکی از مهمترین دستاوردهای بهره وری در سوار شدن اولیه دریافت کنندگان بود. در مدل سنتی ، تاریخ پرداخت برای هر گیرنده باید تعیین می شد. سپس گیرندگان باید برگردند ، دوباره شناسایی شوند و یک چک ، کوپن یا اشکال دیگر از حق نقد ، مانند پول نقد در یک پاکت نامه یا کارت بدهی دریافت کنند. فقط در آن مرحله گیرنده می تواند از بودجه برای خرید آنچه مورد نیاز است استفاده کند.

ارائه شفافیت به کاربران مجاز

خلبانان Pango و Melemaat مزیت قابل توجه دیگری از یک راه حل مبتنی بر بلاکچین را نشان دادند: سهولت نظارت بر جریان وجوه. توانایی دیدن چگونگی استفاده از پول کمک در زمان واقعی.  

واسطه ها کاهش یافته است

راه حل Sempo نشان داد که کمک های مستقیم (بدون هیچ واسطه یا اداره) با استفاده از فناوری دفتر توزیع شده امکان پذیر است. اگر آکسفام آدرس Ethereum اپراتور برنامه را منتشر کند ، هر شخص یا سازمانی که قادر به ارسال ارز رمزنگاری شده DAI باشد می تواند مستقیماً به برنامه کمک مالی کند

بازده هزینه

این روش انتقال برای کمک های مالی کم نیز بسیار ارزان تر بود. به عنوان مثال ، انتقال بانکی از استرالیا به وانواتو تقریباً 20 دلار استرالیا هزینه دارد. در مقابل ، یک معامله Ethereum به طور متوسط ​​کمتر از 10 سنت در AUD است. 

یک رابط انسانی

استفاده از این فناوری برای گیرندگان ، فروشندگان و Oxfam آسان بود و بازخورد شرکت کنندگان نشان داد که این راه حل برای زمینه های بعدی فاجعه در آینده است. مشارکت جامعه در این برنامه زیاد بود و بازخورد آنها مثبت بود. ConsenSys اکنون توصیه های کلیدی را برای اصلاح و گسترش برنامه به Oxfam ارائه می دهد.

پروژه مطالعه انسداد بدون انسداد را بارگیری کنید

یک گزارش 30 صفحه ای که مشروح آن مشکلات ، راه حل های Enterprise Ethereum و اهداف بدست آمده توسط Sempo ، Oxfam و ConsenSys Solutions است..

دانلود مطالعه موردیپروژه مطالعه انسداد بدون انسداد را بارگیری کنید

همکاران فناوری

شرکای sempoخدمات وب آمازونآرم kaleido جدیدآلتیوگاو سبز

درباره پروژه رفع انسداد بیشتر بدانید

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector