Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

آیا واقعاً می خواهید بلاکچین را درک کنید؟ شما باید حالت را درک کنید

وبلاگ 1NewsD DevelopersEnterpriseBlockchain ExplainedEvent ها و کنفرانس ها Pressخبرنامه ها

مشترک شدن در خبرنامه ما.

آدرس ایمیل

ما به حریم خصوصی شما احترام می گذاریم

صفحه اصلی بلاگ Blockchain توضیح داده شده است

آیا واقعاً می خواهید بلاکچین را درک کنید؟ شما باید حالت را درک کنید

تاریخچه وب و معنای شبکه های غیرمتمرکز برای حاکمیت داده ها و آینده اعتماد آنلاین. توسط کوگان برنان 20 مارس 2020 منتشر شده در 20 مارس 2020

قهرمان دولت را درک کنید

وب 1.0: Gen X ، HTML و اینترنت مبتنی بر متن

در اوج دهه 90 ، با غلبه بر Reality Bites و Friends بر بخش خاصی از جریان اصلی فرهنگ آمریکایی ، رایانه های شخصی و فن آوری اینترنت باعث ظهور وب شد. ما قبلاً به طور گسترده در مورد ظهور شبکه رایانه ای دهه 90 نوشتیم ، بنابراین در مورد این پویایی زیاد صحبت نخواهیم کرد (به غیر از ارسال مجدد ، برای هزارمین بار, فیلم مورد علاقه من از آن دوران) اما یک لحظه وقت خواهیم برد تا مکانیک خاصی را که در آن زمان زمینه ایجاد وب در آن وجود دارد ، مورد بحث قرار دهیم.

تعدادی وب سایت عالی از دهه 90 توسط Wayback Machine Archive.org ذخیره شده اند (Quick Tangent: تعداد زیادی بایگانی نشده اند, چیزی که باعث شده است مردم سن ما را به عنوان “عصر تاریکی” اینترنت توصیف کنند) ، بنابراین این یک تصمیم بود که کدام یک را انتخاب کند (اولین بایگانی Craigslist?) ما در صفحه اصلی یاهو مستقر شدیم ، زیرا یکی از محبوب ترین ها در آن زمان بود.

صفحه اصلی یاهو 1یاهو صفحه اصلی ، 1996

چرا این وب سایت چندین دهه بعد از نظر ما بسیار جذاب است؟ خوب ، این یک سند متنی است که توسط مرورگر خوانده می شود ، سپس ارائه می شود. بدون تبلیغات ویدئویی ، هیچ قسمت متحرک ، هیچ دکمه “مانند” برای کلیک کردن.

این HTML اصلی یا HyperText Markup Language است ، اولین زبان در شبکه جهانی وب است. این یک سند ساده است که حتی برای افراد غیر فنی نیز خواندن آن نسبتاً آسان است. این یک روش واضح است و وقتی کد منبع را می گیریم و آن را با رندرهای مربوط به آنها جفت می کنیم ، ترسناک نیست.

کد منبع این وب سایت 10KB بسیار کوچک است. (برای مقایسه ، کد منبع وب سایت یاهو 2019 با داشتن 694 کیلوبایت عظیم 6،940٪ بزرگتر است ، شامل کتابخانه های خارجی نیست.) 1996 Yahoo.com اساسی ، تمیز و واضح است – و برای همه زمان فوق العاده هیجان انگیز است! IPO یاهو تازه در آوریل 1996 اتفاق افتاده بود و در اولین روز ، قیمت امروز به 1.6 میلیارد دلار رسید. بر اساس این وب سایت! بنابراین ، برای زمینه ، این برای 1996 مهمترین مورد محسوب می شود.

از دیدگاه 2019 ، Yahoo.com 1996 است ساده (حتی ممکن است برخی بگویند, حوصله سر بر). اما شما می دانید این ژنرال Xers چگونه هستند ، درست است؟ آنها فوق العاده گرفتار شدند یک تجارت احمقانه که آنها در یک تلویزیون واقعی تماشا کردند. هرچند در مورد نسل بعد از آنها چطور؟ آن بچه هایی که بیش از سه دقیقه نمی توانند بی حرکت بنشینند؟ چگونه می خواهیم آنها را به صفحه بچسبانیم?


consensys plexus icon round برای دریافت آخرین اخبار بلاکچین ، مفسران و موارد دیگر ، در خبرنامه ما مشترک شوید.

وب 2.0: هزاره ها ، محتوای تولید شده توسط کاربر و ظهور دولت

تجربه وب دهه 1990 میلادی آن را برای هزاره ها قطع نمی کرد ، مطمئناً در عوض ، آن نسل آنچه را که معمولاً وب 2.0 نامیده می شود آغاز کرد. مانند تمام اصطلاحات اختراع شده توسط سیلیکون ولی ، مبهم است ، اما اساساً چند تغییر متفاوت را که با ظهور رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر آغاز شده است ، ثبت می کند:

  • در وب 1.0 ، کاربران یک وب سایت اطلاعات مصرف می کنند ، اما در وب 2.0 ، کاربران اطلاعاتی را ایجاد می کنند که توسط دیگران به اشتراک گذاشته و مصرف می شود. 
  • اطلاعات تولید شده توسط وب 2.0 از طریق وب سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر تهیه شده است.
  • وب سایت های معروف اکنون به جای ارائه ساده یک سند HTML ثابت به کاربر ، محتوای شخصی شده را تحویل داده و به روزرسانی های اختصاصی دریافت می کنند.

تغییر پارادایم Web 2.0 یک تجربه وب مبتنی بر سند و مبتنی بر لینک (که در آن وب سایت ها اسناد متنی هستند) را به وب سایت های تعاملی مانند فیس بوک یا توییتر با محتوای تولید شده توسط کاربر و خاص کاربر منتقل کرد (نمایه فیس بوک من متفاوت از شما است ).

بسیاری از مردم در مورد این تغییر از دیدگاه رفتاری و مصرفی نوشتند ، یعنی اینکه چگونه رسانه های اجتماعی نحوه تعامل و مصرف اطلاعات در جهان را تغییر دادند. آنچه کمتر در مورد آن صحبت شده این است که چگونه این تغییر باعث تغییر ماهیت اساسی اینترنت می شود – یک شیفت که همچنین کلید درک وعده Ethereum و Web 3.0 را دارد..

سایت های رسانه های اجتماعی به محاسبات و هماهنگی فوق العاده ای نیاز دارند. برای مثال ، وقتی به توییتر نگاه می کنید ، وب سایت باید بلافاصله تمام محتوای خاص نمایه شما را ارائه دهد. سپس باید هر کاری را که انجام می دهید در سایت ثبت کند – ارسال ، پسندیدن ، کلیک کردن – و آن را به سرورهای خود منتقل کنید. تصور کنید که این میدان خسته کننده در هر چند میلیون کاربر (یا میلیاردها نفر) در یک سیستم عامل ضرب شده است ، همه با یکدیگر و یک وب سایت در تعامل همزمان هستند.

برای مدت زمان طولانی ، مهندسان به سادگی این پردازش را در پشت سایتهای ایستا انجام می دادند. الگوی مبتنی بر سند Web 1.0 تحت فشار نصب شده از هم شکسته و ناله می کند آژاکس, اصطلاحی گسترده که این روندهای جدید توسعه وب 2.0 را توصیف می کند. 

داشت مبهم می شد. یک مهندس توصیف کرد برنامه او در روزهای اول در فیس بوک: برای اطمینان از عدم خراب شدن TheFacebook.com با وجود به روزرسانی های مداوم ، او “قبل از خواب یک لیوان بزرگ آب می نوشید تا اطمینان حاصل کند که ظرف دو ساعت بیدار خواهم شد تا بتوانم همه چیز را بررسی کنم و مطمئن شوم که ما در این میان شکسته نشده بودیم. تمام روز بود ، تمام شب. “

همه این سایت ها هزاران نفر همچنان به کسب کاربران می پردازند که این فقط بر فشار آنها افزود. کاربران فعال به ویژگی های بیشتر و زمان بارگذاری سریعتر احتیاج داشتند- با پیوستن کاربران بیشتر به این سیستم عامل ها همه چیز پیچیده تر می شدند. در جستجوی راه حل ، مهندسان شروع به حلقه زدن پیرامون مفهومی کردند که توسعه وب را دگرگون می کند.

دولت

حالت را می توان مجموعه ای از متغیرها توصیف یک سیستم خاص در یک زمان خاص تعریف کرد. بیایید این را در یک موقعیت واقعی توصیف کنیم. به هر محیطی که هستید – ایستگاه اتوبوس ، کافی شاپ ، دفتر کار – نگاهی بیندازید و چند متغیر را که می توانید برای توصیف آن استفاده کنید ، انتخاب کنید. اگر داخل یک اتاق هستید ، می توانید موارد مختلفی را توصیف کنید:

  • تعداد دیوارها
  • انواع مبلمان
  • محل قرار دادن مبلمان
  • تعداد مردم
  • نوع نور اتاق

هرچه متغیرهای بیشتری داشته باشیم ، تصویر اتاق در ذهن ما واضح تر می شود ، بله؟ و اگر تغییر جزئی در محیط ایجاد شود (به عنوان مثال شخصی از اتاق خارج شود) مجبور نیستیم همه چیز را در اتاق دوباره توصیف کنیم. ما فقط متغیرهای خاص تحت تأثیر تغییر را به روز می کنیم و متغیرهای دیگر را تنها می گذاریم.

با استفاده از مدل سند وب 1.0 ، یک مرورگر مجبور بود هر بار که یک بروزرسانی در یک وب سایت رخ می دهد ، هر چند جزئی باشد ، به طور موثر سند جدیدی ایجاد کند. این تنگناها را هنگامی ایجاد می کرد که بروزرسانی های جزئی میلیون ها بار در ثانیه در سراسر شبکه اتفاق می افتاد. مهندسان دریافتند که می توانند با تقسیم توسعه وب به دو قسمت HTML ، مشکل را برطرف کنند قالب از یک سایت و دولت توصیف آنچه در الگو قرار می گیرد.

HTML قالب طرح اصلی سایت خواهد بود و برای همه کاربران یکسان به نظر می رسد – آرم سایت ، طرح کلی ، طرح رنگ. کاربر خاص دولت این رئوس مطالب را پر می کند ، و توصیفی از محیط خاص آن کاربر فراهم می کند – پروفایل ، دوستان ، پست های مورد علاقه آنها و غیره. مهمتر از همه ، اگر چیزی در این کشور تغییر کند ، تمام مرورگر باید پیدا کردن قسمت های ساختار آنها را تحت تأثیر قرار داده و آنها را بروزرسانی می کند. دیگر بارگیری گسترده صفحه ای انجام نمی شود.

این مدل از یک الگوی HTML و حالت آن به عنوان a شناخته می شود چارچوب. گروه های مختلف وب 2.0 چارچوب های خاص خود را تولید کرده اند که دو مورد محبوب هستند عکس العمل نشان دهید (ساخته شده توسط فیس بوک) و Vue (ساخته شده توسط گوگل). [یادداشتی برای افرادی که همین الان تمسخر می کنند: من می دانم React یک کتابخانه است ، فقط “V در MVC” است. این طبقه بندی چارچوب برای ایجاد یک نکته بزرگتر هدفمند است.] Frameworks باعث پویایی وب 2.0 به شکاف Web 1.0 شد و به سایتهایی مانند Facebook امکان گسترش بیشتر داد. تصاحب مدل چارچوب توسعه وب نه تنها از نظر کلیت بلکه از نظر نامرئی بودن برای عموم مردم نیز چشمگیر بوده است.. 

غالباً ، افراد غیرفنی ممکن است در مورد نیاز فعلی شرکتهای فناوری به توسعه دهندگان جلویی اطلاعاتی کسب کنند. این افراد افرادی هستند که می توانند وب سایت ها را بر روی چارچوب هایی مانند React یا Vue ایجاد کنند. کمتر معمولاً همین شرکت ها به توسعه دهندگان HTML نیاز دارند ، کاری پانزده سال پیش. در واقع ، زبان برنامه نویسی چارچوب واقعاً دیگر اصطلاح “وب سایت” را شامل نمی شود. در عوض ، توسعه دهندگان در مورد ساخت “برنامه های وب” صحبت می کنند.  

تسلط بر چارچوب ها تغییر روشی را در تجربه اینترنت به وجود آورده است. پیش از این ، ما برای دسترسی به رسانه های اجتماعی به مرورگرها وابسته بودیم. اکنون با وجود چارچوب ها ، ارائه وضعیت به یک برنامه نه تنها برای ضبط و نظارت بر کاربران ، بلکه از نظر بهینه سازی عملکرد برای تلفن های همراه ، که به عنوان یک نقطه دسترسی اصلی برای بسیاری از کاربران تبدیل شده است ، در واقع راحت تر است. در حالی که هزاره ها “در وب گردی” بزرگ می شوند (سقوط در سوراخهای خرگوش ویکی پدیا ، کلیک روی پیوندها برای سنین مختلف) ، اکنون تجربه مرور بیشتر پلت فرم گرا است. ما از غرب وحشی وب سایت ها ، توسط سیستم عامل ها به باغ های برنامه های قابل پیش بینی تر احاطه شده ایم.

وب 3.0: ژنرال Z و نبرد برای دولت

بیایید با چند تعریف شروع کنیم. عبارت “وب 3.0”می تواند به عنوان حرکتی برای اتصال و ارتباط داده ها به روشی قابل خواندن توسط ماشین تعریف شود. تیم برنرز لی این تغییر را از نظر وب معنایی و گورو بلاکچین جان وولپرت آن را از نظر اینترنت باهوش می داند. برای اهداف این مقاله ، ما تعریف خواهیم کرد بلاکچین به عنوان روشی برای ایجاد ، امنیت و حفظ داده های دولتی بدون اتکا به یک نکته واحد و متمرکز از حقیقت.

عبارت “ژنرال Z” نسلی را توصیف می کند که از اواسط دهه 90 تا اواسط 00 متولد شده اند ، که در کلاسها یا مناطق خاص فقط جهانی با اینترنت و تلفن های هوشمند را می شناسند. اکثریت قریب به اتفاق این نسل بومی سیستم عامل هستند – آنها بزرگ شده و در درجه اول با برنامه های مبتنی بر دولت تعامل دارند. 

در بخش قبلی ، ما دیدیم که چگونه برنامه های مبتنی بر دولت بر گلوگاه های وب 1.0 غلبه می کنند ، اما این مدل همچنین اثر ثانویه قدرتمندی دارد. تغییرات دولتی ، جزئی و جزئی ، با گذشت زمان جمع شده ، می تواند شروع به ایجاد یک تصویر بسیار دقیق از افراد سازنده آنها کند. آنچه کلیک کردید ، هنگامی که آن را کلیک کردید ، آنچه که ابتدا هنگام ورود به سیستم مشاهده کردید ، آخرین چیزی که قبل از ورود به سیستم مشاهده کردید: همه این حالت ها مانند یک حلقه فیلم باز می شوند تا یک دیدگاه صمیمی از شما به عنوان کاربر جمع شوند.

چقدر صمیمی؟ احتمالاً افسانه شهری را شنیده اید که یک دوست در حال مکالمه حضوری است و بعداً چیزی که آنها ذکر کردند به عنوان یک تبلیغ در فید فیس بوک آنها نشان داده می شود. افراد در سراسر اینترنت متقاعد شده اند که مورد جاسوسی قرار می گیرند. با این حال, محققان این مسئله را به مدت یک سال بررسی کردند و ثابت کرده اند که این در واقع اتفاق نمی افتد. اگرچه این نباید شما را راحت کند. از آنجا که این یک حقیقت حتی تاریک را نشان می دهد: فیس بوک به اندازه کافی دقیق ، اطلاعات متصل در مورد کاربران خاص را جمع آوری کرده است که می تواند آنچه را که فکر می کنند یا می خواهند بخرند پیش بینی کند – لازم نیست به مکالمات شما گوش دهد دانستن. 

آنها مطمئناً داده ها را دارند. فیس بوک دارای تعداد کاربران عظیمی در حدود 2 میلیارد نفر است و خدمات گسترده ای از طریق آن می تواند اطلاعات کاربران را از آن جمع کند. از آنجا که فیس بوک شرکتی است که مدل تجارت آن اساساً به فروش تبلیغات بستگی دارد ، آنها یک پایگاه داده غنی از اطلاعات فردی بهم پیوسته ایجاد کرده اند. آنها نه تنها از رفتار فردی شما الگو می گیرند ، بلکه این رفتار را به رفتارهای دوستانتان پیوند می دهند. این اتصالات قدرت تحلیلی فیس بوک را تشکیل می دهند. این فیس بوک است ، وب 3.0 داخلی ، یک “اینترنت باهوش” است که در سیستمی که آنها صدا می کنند جمع شده است نمودار اجتماعی یا بعضی اوقات فقط نمودار. این یک ابزار هدف گیری موثر برای تبلیغات است که فیس بوک ساخته است 40 میلیارد دلار درآمد در سال 2017, تقریباً 90٪ از تبلیغات حاصل می شود.

چه چیزی از این بد است؟ ما می توانیم تعداد اختلافات مختلفی را که فیس بوک طی چند سال گذشته از تخطی از داده ها گرفته تا گفتگوی عمومی خراب کرده است ، تشریح کند. اما به خاطر این استدلال ، بگذارید روی حاکمیت داده ها: صاحب داده هایی است که رفتار شما را توصیف می کند?

پاسخ واضح باید شما باشید. با این حال ، باید مشخص شود که مسیر توسعه وب طی چند دهه گذشته محیطی را ایجاد کرده است که داده های شما به شما تعلق ندارند. توسعه دولت جمع آوری شده در سیستم عامل ها ، که در ابتدا به منظور بهینه سازی عملکرد بود ، همچنین تغییرات دولت را در هر سرور شرکت که سیستم عامل کار می کند ذخیره کرده است.. 

داده های کیست?

نسخه Blockchain از وب 3.0 نسخه ای است که در آن حالت نه در یک پلت فرم واحد قرار دارد و نه در یک سرور ذخیره می شود. در عوض ، یک کشور جهانی در یک شبکه باز و توزیع شده که از طریق روشهای غیرمتمرکز امن است ، حفظ می شود. هر کس می تواند در هر زمان وضعیت شبکه را مشاهده و تأیید کند. افراد در آن شبکه لزوماً برای یک هدف ایده آلیستی در آنجا نیستند –– یک شبکه قوی بلاکچین فرض می کند که به کسی نمی توان اعتماد کرد و بنابراین اعتماد را به ابزار رمزنگاری نشان می دهد.

وب 3.0 امکان استفاده از مشاغل جهانی را برای حالت فراهم می کند. به جای اینکه دولت (منظور داده های ما باشد) توسط شرکت ها نگهداری شود ، ما یک شبکه غیرمتمرکز ایجاد می کنیم که در آن اعتماد در سطح پروتکل ایجاد می شود. این از ریاضیات و رمزنگاری پخته شده در پروتکل ناشی می شود. پروتکل به طور گسترده بلاکچین نامیده می شود ، اما پیاده سازی های مختلفی دارد. درست مثل اینکه شما می توانید سیستم عامل های مختلفی روی تلفن خود داشته باشید (اپل یا اندروید) ، پروتکل های مختلف بلاکچین مانند Ethereum یا Bitcoin وجود دارد. 

هر بلاکچین پیش فرض های خاص خود را درباره شرکت کنندگان در شبکه و ویژگی های منحصر به فرد پروتکل دارد ، اما همه بر مالکیت فرد بر داده ها تأکید دارند. این بدان معنی است که داده های بلاکچین یک امر عمومی است و فقط شما می توانید داده های خود را تغییر دهید. تأثیر عملی این گزاره نظری چیست؟ بیایید ایده را با یک مثال بررسی کنیم: یک مثال چشمگیر که شامل مالی جهانی است.

در بحث اولیه دولت ، ما از مثال توصیف یک اتاق استفاده کردیم. این یک توصیف ساده است و خیلی کم در خطر است – هیچ کس قصد ندارد اتاق فرضی ما را بخرد ، ما فقط در مورد آن صحبت می کنیم. اما اگر کسی بخواهد این اتاق را بخرد ، اوضاع تغییر می کند. آنها می خواهند توصیف ایالت ما را بررسی کنند ، مثلاً اتاق را برای خودشان ببینند و ما می خواهیم مطمئن شویم که آنها واقعاً پول کافی برای خرید آن را دارند. برای بررسی وضعیتی مانند این – تأیید اینکه آیا کسی پول کافی برای پرداخت یک مورد را دارد – شخص ثالث معتبری ایجاد کردیم: بانک ها. امروز ، برای تأیید وضعیت مالی کسی ، فروشنده اتاق می تواند به سادگی یک کارت اعتباری را بکشد ، که در واقع از بانک می پرسد آیا خریدار پول کافی برای خرید دارد.

زنجیره های بلوکی مانند بیت کوین و اتریوم به مردم امکان می دهند که مبادلات مالی را بصورت دیجیتالی و تقریباً آنی ، امروز و بدون بانک انجام دهند. آنها این کار را با ایجاد یک کشور جهانی که نه از طریق اعتماد اجتماعی (بیش از صدها سال به موسسه شخص ثالث بانک ها) تأمین می شود ، بلکه به صورت کد و از طریق پروتکل انجام می دهند. به همین ترتیب دیگر لازم نیست با یک اپراتور برای برقراری تماس تلفنی صحبت کنیم ، بلاکچین معاملات مالی را به یک پروتکل نظیر به نظیر انجام می دهد. مهمتر از همه ، پروتکل غیر متمرکز و توزیع شده است –– شامل یک زنجیره عمومی و جهانی است که توسط کل شبکه افرادی که آن را اداره می کنند امن است..

به نظر می رسد جنرال Z برای حل مسائل جدی سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی انگیزه فوق العاده ای دارد. از همه مهمتر ، به نظر می رسد که آنها این کار را با کمترین توجه به سنت و سنت انجام می دهند. طرفداران بلاکچین معتقدند که وب 3.0 عمومی می تواند بزرگترین مشکلات موجود در سیستم بسته فعلی را که توسط شرکت های بزرگ فناوری وب 2.0 پیاده سازی و بهره برداری می شود ، برطرف کند. رسوایی های مربوط به حفظ حریم خصوصی اخیر در شرکت هایی مانند فیس بوک و گوگل نشان دهنده جنبه تاریک این دانش ناخوشایند است – و ثروت بزرگتری که آنها با فروش داده های کاربران به دست آورده اند ، در حالی که در محافظت از آن نیز کوتاهی کرده اند. 

و این نقض ها فراتر از حوزه فناوری دیجیتال است. دولت آزاد ، مورد توافق همه ، یا “حقیقت” یافتن در گفتمان عمومی عمومی تقریباً غیرممکن است. چرخ دنده های سیاست ما با شن و ماسه ارتباطات نادرست ، اخبار جعلی و دروغ های آشکار مسدود شده است. یک نویسنده آن را به عنوان “شکستن اجماع واقعی” توصیف کرد. این یکی از مهمترین موانع پیش روی جنگ جنرال Z برای عدالت اجتماعی است.

اینکه سیستم های کنونی مجموعه های وسیعی از جامعه و راه های اساسی تعامل انسان را دگرگون کرده اند غیرقابل بحث است: تجربه اجتماعی ژنرال X و ژنرال Z به سختی می تواند متفاوت باشد حتی اگر فقط 20 سال آنها را تقسیم کند. اما آنچه با ظهور وب 2.0 به عنوان جهشی شگفت انگیز برای ارتباط جهانی و دسترسی به اطلاعات آغاز شد ، منجر به عدم تقارن چشمگیر اطلاعاتی بین سیستم عامل ها و کاربران آنها شده است. این امر برای رویدادهای مهم جهانی مانند انتخابات ، اعتراضات گسترده و انقلاب ها تأثیراتی دارد. 

سازندگان وب 3.0 و سیستم های بلاکچین ، در هسته اصلی خود ، قصد دارند این عدم تقارن قدرت را از طریق حالت باز تعادل برقرار کنند. این لزوماً به این معنا نیست که تمام مشکلات وب به طرز جادویی برطرف خواهند شد. هیچ فناوری به تنهایی قادر به انجام چنین کاری نیست. اما با برقراری مجدد اعتماد آنلاین ، شاید بتوانیم به تحقق وعده اولیه وب نزدیک شویم. اتفاقات بعدی توسط نسل بعدی سازندگان تعیین می شود.

توضیحات بیشتری در مورد بلاکچین می خواهید?

برای دریافت جدیدترین آموزشهای بلاکچین ، وبینارها ، منابع و موارد دیگر مستقیماً به صندوق ورودی خود در خبرنامه ما مشترک شوید. اشتراک در برای آخرین اخبار Ethereum ، راه حل های سازمانی ، منابع توسعه دهنده و موارد دیگر ، در خبرنامه ما مشترک شوید. آدرس ایمیل محتوای اختصاصیگزارش Ethereum Q3 2020 DeFiگزارش

گزارش Ethereum Q3 2020 DeFi

گزارش Ethereum Q2 2020 DeFiگزارش

گزارش Ethereum Q2 2020 DeFi

راهنمای کامل شبکه های تجاری Blockchainراهنما

راهنمای کامل شبکه های تجاری Blockchain

چگونه یک محصول بلاکچین موفق بسازیموبینار

چگونه یک محصول بلاکچین موفق بسازیم

مقدمه ای بر نشانه گذاریوبینار

مقدمه ای بر نشانه گذاری

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector