Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Blockchain vs Database: درک تفاوت

آیا شما اهل فناوری بلاکچین هستید و هنوز فکر می کنید چه ارتباطی بین بلاکچین و پایگاه داده وجود دارد؟ در اینجا ، ما مقایسه بلاکچین و پایگاه داده را توضیح خواهیم داد تا به شما کمک کند درک کنید که این دو فناوری در کجا قرار دارند.

برای تازه وارد ممکن است هر دو شبیه به نظر برسند. با این حال ، حتی وقتی بسیاری از افراد در خارج از کشور بلاکچین را “فقط یک پایگاه داده دیگر” می دانند ، درست نیست.

همچنین ، می توانید افرادی را پیدا کنید که به دنبال بلاکچین در مقابل پایگاه داده توزیع شده هستند؟ آیا چیزی به نام “پایگاه داده توزیع شده” وجود دارد؟ یا بلاکچین به سادگی یک پایگاه داده توزیع شده است؟ ما در زیر به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

بلاکچین چیزی فراتر از یک پایگاه داده است و هدف این مقاله مقایسه دقیق بلاکچین و پایگاه داده است.

اکنون ثبت نام کنید: دوره Blockchain رایگان

پایگاه داده Blockchain Vs: Blockchain چیست?

اما ، اگر تازه وارد هستید ، نگران نباشید ؛ ما قبل از شروع به مقایسه بلاکچین در مقایسه با پایگاه داده ، بلاکچین را به طور خلاصه در اینجا پوشش خواهیم داد. تعریف اساسی هر دو پایگاه داده و بلاکچین به ما کمک می کند تا مقایسه بلاکچین در مقایسه با پایگاه داده را درک کنیم. بیایید شروع کنیم.

Blockchain یک فناوری دفتر توزیع شده است که مجموعه ای از همتایان را قادر می سازد تا با هم کار کنند و یک شبکه یکپارچه و غیرمتمرکز ایجاد کنند. همتایان می توانند با کمک الگوریتم اجماع ، اطلاعات یا داده ها را برقرار کرده و به اشتراک بگذارند. همچنین ، نیازی به مرجع متمرکز نیست ، که باعث می شود کل شبکه در مقایسه با سایر شبکه ها قابل اعتماد باشد.

بیایید نگاهی به مثالی بیندازیم تا نحوه کار بلاکچین را بفهمیم. هنگامی که یک همکار اطلاعات را به دیگری ارسال می کند ، یک معامله ایجاد می شود. وقتی این اتفاق می افتد ، تراکنش ها باید با استفاده از الگوریتم اجماع اعتبارسنجی شوند.

در این حالت از Proof of Work برای اعتبار سنجی کار استفاده می شود. این اطمینان را می دهد که هیچ معامله نامعتبری به بلاکچین منتقل نمی شود. بلاکچین همه چیز در مورد بلوک است. آنها برای ذخیره معاملات و سایر اطلاعات مهم مورد نیاز برای کار با موفقیت بلاکچین مورد استفاده قرار می گیرند.

مهر زمان ایجاد می شود تا اطمینان حاصل شود که هر معامله توسط کسی قابل ردیابی ، پشتیبانی و تأیید است. کل سیستم ارزش افزوده و ویژگی های جدیدی مانند شفافیت ، تغییرناپذیری و امنیت را به ارمغان می آورد.

آیا می خواهید در مورد فناوری بلاکچین بیشتر بدانید؟ اکنون راهنمای نهایی تعاریف بلاکچین ما را بررسی کنید!

پایگاه داده چیست?

با روشن شدن ایده بلاکچین ، اکنون زمان آن رسیده است که پایگاه داده را درک کنیم. پایگاه داده ، برخلاف بلاکچین ها ، یک دفتر مرکزی است که توسط یک مدیر اداره می شود.


پایگاه های داده همچنین ویژگی های منحصر به فردی از جمله توانایی خواندن و نوشتن را به نمایش می گذارند. در اینجا فقط طرفین دارای دسترسی مناسب می توانند اقدامات نوشتن و خواندن را انجام دهند. پایگاه های داده همچنین توانایی ذخیره چندین نسخه از داده های مشابه و تاریخچه آنها را به نمایش می گذارند. این کار با کمک یک مرجع معتبر و معتمد انجام می شود که سرور را مدیریت می کند.

مرکزی سازی مزایای بسیاری را برای پایگاه داده به همراه دارد. به عنوان مثال ، مدیریت پایگاه داده به دلیل متمرکز بودن داده ها آسان است. دسترسی و ذخیره اطلاعات نه تنها آسان بلکه سریع نیز می باشد. با این حال ، آنها دارای اشکالاتی نیز هستند.

یکی از بزرگترین اشکال ها ، احتمال خراب شدن داده ها است. برای غلبه بر این نقطه ضعف ، چندین نسخه پشتیبان تهیه می شود. اما ، همیشه اینطور نیست ، زیرا اکثر اشخاص حقوقی همیشه به صاحب خود اعتماد می کنند و از این رو گزینه داده پشتیبان را رد می کنند. یک اشکال بزرگ دیگر این است که چگونه می توان داده ها را توسط هر کسی که کنترل خود پایگاه داده را تغییر می دهد اصلاح کرد. این می تواند اتفاق بیفتد زیرا پایگاه داده ماهیتاً متمرکز است.

یک نمای فنی

حالا ، بیایید از نظر فنی به پایگاه داده نگاه کنیم.

یک پایگاه داده از ساختار داده برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند. تمام داده هایی که در یک پایگاه داده ذخیره می شوند ، می توانند با استفاده از یک زبان پرسشگر ویژه ، معروف به Structured Query Language (SQL) ، مورد پرس و جو قرار بگیرند. یک پایگاه داده می تواند تقریباً با هر نوع داده کار کند و به پشتیبانی از همه شرکتهای مدرن کمک کند. همچنین ، می تواند برای پشتیبانی از میلیون ها رکورد مقیاس بندی شود.

تاریخچه پایگاه داده نیز غنی است. این کار فقط با سیستم فایل های سلسله مراتبی آغاز شد. این محدودیت های شدیدی داشت و از این رو بعداً با مدل رابطه ای سازگار شد. مدل رابطه ای مفید است و به مالک این توانایی را می دهد تا همزمان با پایگاه های داده مختلف کار کند. سیستم های مدیریت پایگاه داده برای سازماندهی موثر پایگاه های داده مورد استفاده قرار می گیرند.

در هسته ، عناصر داده در جداول ذخیره می شوند. این جدول از فیلدهایی تشکیل شده است که می تواند نوع دیگری از داده ها را که به عنوان ویژگی شناخته می شوند ، ضبط کند.

بدون در نظر گرفتن یک مدل تجاری مناسب ، استفاده از بلاکچین به عنوان اهرم کار دشوار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توسعه بلاکچین ، استراتژی نهایی اجرای بلاکچین ما را بررسی کنید.

بانک اطلاعات خصوصی Blockchain Vs: آیا اینها یکسان هستند?

انواع مختلف بلاکچین وجود دارد. به عنوان مثال ، ما یک بلاکچین خصوصی داریم که در یک اکوسیستم بسته کار می کند.

این ممکن است شبیه آنچه در مورد پایگاه داده ها به نظر می رسد ، اما تفاوت های اساسی دارند. بلاکچین خصوصی تمام خصوصیاتی را که یک بلاکچین ارائه می دهد به ارث می برد ، اما در یک فضای بسته کار می کند. فقط افرادی که از طرف مدیر مجاز هستند می توانند در بلاکچین شرکت کنند. تنها شباهت بین بلاکچین خصوصی و پایگاه داده جنبه متمرکز است.

بیشتر بخوانید: بانک اطلاعات خصوصی Blockchain Vs: تفاوت چیست?

بلاکچین در مقابل پایگاه داده

با روشن بودن هر یک از اصطلاحات ، اکنون زمان آن رسیده است که ما مقایسه واقعی را انجام دهیم. ما هر دو فناوری را با استفاده از اشاره گرهای مهم مقایسه خواهیم کرد ، و در اینجا نحوه مقایسه آنها را بررسی خواهیم کرد. هر نشانگر همچنین برای اطمینان از شفافیت و درک ، مثالهایی را در بر خواهد داشت. بنابراین ، بدون هیچ جزئیاتی ، شروع کنیم.

Blockchain در مقابل پایگاه داده متمرکز: اختیار و کنترل

اگر بلاکچین و پایگاه داده را با هم مقایسه کنیم ، اولین چیزی که متوجه خواهید شد نحوه کار مرجع است. Blockchain برای کار به صورت غیرمتمرکز طراحی شده است ، در حالی که پایگاه های داده همیشه متمرکز هستند. این ویژگی منحصر به فرد بلاکچین قدرت لازم برای تبدیل شدن به نسل بعدی فناوری را به آن می دهد.

عدم تمرکز تغییرات زیادی را در سیستم ها و فرآیندهای فعلی مورد استفاده در صنایع مختلف ایجاد می کند. این شبکه ها را قادر می سازد تا به طور مستقل کار کنند و هرگونه نیاز به کنترل متمرکز را برطرف می کند.

از سوی دیگر ، پایگاه های داده کاملاً براساس جنبه متمرکز کار می کنند. هیچ پایگاه داده سنتی با تمرکززدایی تأمین نمی شود. اگر به طور خاص به دنبال یک پایگاه داده غیرمتمرکز هستید ، بلاکچین مستقیماً در این گروه قرار می گیرد.

اکنون شما در مورد تفاوت blockchain در مقابل پایگاه داده متمرکز اطلاعات دارید.

بیشتر بخوانید: 50 شرکت برتر با استفاده از فناوری Blockchain

مرجع در پایگاه داده متمرکز

بیایید نگاهی عمیق تر به نحوه کار تمرکز در پایگاه داده داشته باشیم. یک مدیر برای مدیریت پایگاه داده اختصاص داده شده است. سرپرست کنترل کامل پایگاه داده را بر عهده دارد ، به این معنی که می تواند پایگاه داده را به روشی که می خواهد مدیریت ، اصلاح و کنترل کند. بدون مدیر ، پایگاه داده به هیچ وجه کار نمی کند.

او در راس است و به راحتی می تواند سوابق را ایجاد ، اصلاح ، تغییر و حذف کند. به غیر از این ، آنها می توانند کارهای دیگری مانند بهینه سازی عملکرد را نیز انجام دهند. این یک وظیفه مهم است زیرا یک پایگاه داده بزرگتر با گذشت زمان کند می شود.

وقتی صحبت از کاربران دیگر مرتبط با پایگاه داده می شود ، یک مدیر می تواند نقش ها را به کاربران دیگر واگذار کند. سایر کاربران می توانند پایگاه داده را با توجه به نقشی که به آنها اختصاص داده شده مدیریت کنند. به عنوان مثال ، او می تواند یک کاربر را به ایجاد کاربران جدید اختصاص دهد. سایر توابع کلیدی مانند پشتیبان گیری از پایگاه داده ، نگهداری و غیره نیز می توانند انجام شوند.

با این حال ، وقتی انواع مختلف بلاک چین موجود را در نظر بگیریم ، ساده نیست. بلاکچین اساسی معرفی شده در بیت کوین کاملاً غیرمتمرکز است ، اما نمی تواند در میان مشاغل با داده ها و فرآیندهای خصوصی مورد استفاده پیاده سازی شود..

به همین دلیل بلاکچین تکامل یافته است و ما نوع دیگری از بلاکچین داریم. بلاک چین ترکیبی / فدراسیون رایج ترین نوع بلاکچین موجود در بازار است که مشکل سازمان های خصوصی را حل می کند.

بلاک چین های ترکیبی مجاز هستند ، که به سازمانها توانایی کامل تنظیم سفارشی خود را با توجه به نیازها می دهد.

این یکی از بزرگترین اختلافات است که ما بلاکچین خصوصی را در مقابل پایگاه داده انجام می دهیم. در ادامه مقاله در مورد بلاکچین ترکیبی / خصوصی بیشتر توضیح خواهیم داد.

همچنین بخوانید: 10 چالش برتر اجرای بلاکچین سازمانی

پایگاه داده Blockchain در مقابل پایگاه داده سنتی: معماری

از نظر معماری ، بلاکچین و دیتابیس متفاوت هستند. بنابراین ، تفاوت ساختار پایگاه داده blockchain با ساختار پایگاه داده سنتی چیست؟ بگذارید بفهمیم شما می توانید

یک پایگاه داده بر اساس معماری کلاینت / سرور ساخته شده است. این یک معماری کاملاً موفق است که می تواند هم در محیط های کوچک و هم در مقیاس های بزرگ کار کند. در اینجا مشتری گیرنده ها هستند ، در حالی که سرورها به عنوان یک واحد پردازش متمرکز عمل می کنند. ارتباطات بین کلاینت و سرورها از طریق اتصال ایمن برقرار است.

از طرف دیگر بلاکچین از معماری شبکه دفتر توزیع شده استفاده می کند. این یک شبکه همتا به همتا است که در آن هر کاربر می تواند با استفاده از پروتکل های رمزنگاری ایمن با دیگری ارتباط برقرار کند. از آنجا که گره متمرکز وجود ندارد ، گره ها می توانند به طور جمعی در الگوریتم اجماع شرکت کنند.

یکی از مشهورترین الگوریتمهای اجماع ، اثبات کار است که برای تأیید معاملات از طریق شبکه ، استخراج کنندگان برای حل معادلات ریاضی پیچیده نیاز دارند.

پایگاه داده نیازی به الگوریتم اجماع ندارد و کاملاً به روش متمرکز وابسته است.

مدیر تمام جنبه های پایگاه داده را کنترل می کند و بسیار متمرکز است. همچنین مانند بلاک چین ترکیبی مجاز است ، اما در مقایسه با بلاک چین عمومی این اجازه را نمی دهد. امیدوارم این سوال شما را در رابطه با blockchain مجاز در مقابل پایگاه داده پاسخ دهد. جدول زیر همچنین شامل بلاکچین مجاز در مقابل پایگاه داده است. اکنون شما چه تفاوتی بین پایگاه داده blockchain و پایگاه داده سنتی دارید.

 بانک اطلاعاتی بلاک چین ترکیبی / فدرال بلاک چین عمومی
تایپ کنید مجاز مجاز عمومی
کنترل متمرکز ترکیبی با چند ویژگی متمرکز غیر متمرکز
معماری معماری مشتری-سرور معمار بسته نظیر به نظیر معماری عمومی نظیر به نظیر
ماندگاری داده ها عدم پافشاری غیرقابل تغییر غیرقابل تغییر
احتمال شکست آره نه نه
کارایی خیلی سریع آهسته تا متوسط آهسته. تدریجی

پایگاه داده Blockchain Vs: تغییرناپذیری و مدیریت داده ها

وقتی صحبت از ذخیره سازی و مدیریت داده ها می شود ، بلاکچین و پایگاه داده متفاوت عمل می کنند. در یک پایگاه داده سنتی ، داده ها می توانند به راحتی ذخیره و بازیابی شوند. برای اطمینان از عملکرد صحیح برنامه ، CRUD در سطح اولیه مورد استفاده قرار می گیرد.

CRUD مخفف عبارت ایجاد ، خواندن ، به روزرسانی و حذف است. این همچنین بدان معنی است که داده ها می توانند پاک شوند و در صورت نیاز با مقادیر جدید جایگزین شوند.

از طرف دیگر بلاکچین در مورد ذخیره سازی داده ها متفاوت عمل می کند. بلاکچین از تغییرناپذیری پشتیبانی می کند ، به این معنی که داده های یک بار نوشتن قابل پاک شدن یا جایگزینی نیستند. تغییر ناپذیری به این معنی است که هیچ دستکاری داده ای در شبکه امکان پذیر نیست.

پایگاه های داده سنتی تغییرناپذیری ندارند و از این رو بیشتر در معرض دستکاری توسط یک مدیر متقلب یا هک های شخص ثالث هستند.

به طور خلاصه ، بلاکچین فقط از دو عملیات Read and Writing پشتیبانی می کند.

 • عملیات را بخوانید: برای خواندن یا بازیابی داده ها از شبکه بلاکچین استفاده می شود
 • نوشتن عملیات: برای افزودن اطلاعات و داده ها به شبکه بلاکچین استفاده می شود

بیشتر بخوانید: 6 ویژگی کلیدی Blockchain که باید درباره آنها بدانید

Database Vs Blockchain Technology: شفافیت

ویژگی کلیدی دیگری که بلاکچین ارائه می دهد این است که چگونه هر کسی با ابزار مناسب می تواند داده ها را پس از نوشتن در زنجیره بلوک عمومی تأیید کند. شفافیت اطمینان مردم به شبکه را تضمین می کند.

از سوی دیگر ، پایگاه های داده به صورت متمرکز ، از هیچ نوع شفافیت پشتیبانی نمی کنند. در صورت تمایل کاربران نمی توانند اطلاعات را تأیید کنند. با این حال ، یک مدیر می تواند مجموعه ای از داده ها را عمومی کند ، اما هنوز هم ، تأیید داده ها توسط یک شخص نمی تواند انجام شود.

یکپارچگی بلاکچین به لطف تغییرناپذیری ارائه شده امکان پذیر است. داده ها ، پس از ذخیره سازی ، به هیچ وجه ممکن خراب یا تغییر نمی کنند ، به این معنی که یکپارچگی داده ها به هر قیمتی حفظ می شود.

فناوری Blockchain در مقابل پایگاه داده: هزینه و استعداد یابی

وقتی صحبت از هزینه پیاده سازی می شود ، پایگاه داده سنتی در مقایسه با بلاکچین هزینه کمتری دارد. بلاکچین یک فناوری نسبتاً جدید است و از این رو هنوز در حال پیشرفت است.

این همچنین بدان معنی است که یک کسب و کار برای ادغام بلاکچین در روند کار خود باید برنامه ریزی و اجرای صحیحی را انجام دهد.

همچنین ، هر مشاغلی که از قبل در حال فعالیت است ، نیاز به استفاده از فناوری جدید دارد. تغییر رویکرد یک کار جدی است زیرا بلاکچین به اجرای پایان به پایان نیاز دارد و نمی تواند به عنوان یک افزونه فقط در سیستم موجود ادغام شود.

تنظیم و مقیاس گذاری پایگاه داده سنتی آسان است. آنها با بیشتر فرایندهای موجود کار می کنند و بنابراین در بسیاری از سیستم ها خارج از محدوده کار می کنند. این امر باعث می شود تا انتخاب عالی برای مشاغلی باشد که می خواهند به سرعت و با صرفه مقرون به صرفه بخواهند سیستم پایگاه داده خود را راه اندازی کنند.

با این حال ، اگر نگاهی طولانی تر به هزینه های مربوط به هر فناوری بیندازیم ، بلاکچین ممکن است راه حل مقرون به صرفه تری ارائه دهد زیرا همتایان بیشتر شبکه را مدیریت می کنند. سازمان ها مجبور نیستند با هزینه اضافی مرتبط با مدیریت شبکه مقابله کنند ، که این می تواند در هزینه های زیادی صرفه جویی کند.

در مورد استعدادیابی نمی توان همین حرف را زد. بلاکچین نسبتاً یک فناوری جدید است ، این بدان معنی است که استعداد محدودی برای مقابله با کاربردهای کاربردی بلاکچین وجود دارد. هزینه استعداد بلاکچین نیز زیاد است که می تواند هزینه مربوط به پیاده سازی و نگهداری بلاکچین را در سمت بالاتر افزایش دهد.

از طرف دیگر ، دستیابی به استعداد مربوط به پایگاه داده آسان است. همچنین مقرون به صرفه است و حتی مشاغل کوچک نیز می توانند هزینه استخدام کارشناس پایگاه داده را تأمین کنند.

بیشتر بخوانید: پایگاه داده Blockchain Vs Relational: تفاوت چیست?

Blockchain vs Database: سرعت و عملکرد

سرعت اجرا نیز جنبه مهمی دارد که ما باید هم بلاکچین و هم پایگاه داده را با هم مقایسه کنیم. پایگاه های داده به دلیل زمان اجرای سریعتر شناخته شده اند و همچنین می توانند میلیون ها داده را در هر زمان کنترل کنند.

بلاکچین در مقایسه با پایگاه داده بسیار کندتر است. با این حال ، این می تواند به این دلیل باشد که بلاکچین یک فناوری نسبتاً جدید است و هنوز هم برای تکامل و مطابقت با استانداردهای فن آوری های قدیمی مانند پایگاه داده به زمان زیادی نیاز دارد..

وقتی یک معامله در بلاکچین انجام می شود ، تمام کارهایی را که یک پایگاه داده سنتی انجام می دهد انجام می دهد. با این وجود ، به دلیل انجام عملیات بیشتر ، از جمله موارد زیر ، سرعت آن کاهش می یابد.

تأیید امضا:

معاملات بلاکچین ، هنگامی که انجام می شوند ، با استفاده از الگوریتم های رمزنگاری به صورت رمزنگاری امضا می شوند. این مرحله برای اطمینان از معتبر بودن و معامله بودن هر معامله از یک منبع معتبر لازم است. از آنجا که این یک فرایند پیچیده است ، انجام فرایند نیز به زمان نیاز دارد. حتی اگر کل برنامه بلاکچین سریع باشد ، تأیید امضا می تواند تنگنا باشد. در مقایسه ، یک پایگاه داده متمرکز نیازی به فرآیند تأیید امضا ندارد ، که باعث می شود آنها نسبتاً سریعتر شوند.

سازوکارهای اجماع:

از آنجایی که بلاکچین غیرمتمرکز است ، برای تأیید معاملات بلاکچین به مکانیسم اجماع متکی است. همچنین سرعت اجماع به نوع روش اجماع استفاده شده بستگی دارد. برخی از روشهای اجماع سریعتر از سایر روشها هستند ، اما به طور کلی ، قبل از پردازش یک معامله ، زمان بیشتری اضافه می شود. پایگاه های داده متمرکز از این نوع موضوعات رنج نمی برند چون ماهیتاً متمرکز هستند. هر تراکنش به طور خودکار توسط پایگاه داده تأیید می شود و می تواند با استفاده از یک صف سریعتر اجرا شود.

افزونگی:

بلاکچین یک شبکه کامل است که در آن هر گره نقشی اساسی دارد. برای اطمینان از اینکه هر گره می تواند شرکت کند ، هر اطلاعات معامله باید توسط هر گره ذخیره و تأیید شود.

این سه جنبه باعث کاهش سرعت بلاکچین می شود. این به این معنی است که پایگاه داده هنگام کارایی نسبتاً سریعتر است.

اکنون ثبت نام کنید: دوره حرفه ای Blockchain Professional (CEBP)

Blockchain vs Database: بهترین موارد استفاده

اکنون که تفاوتهای اساسی بین بلاکچین و پایگاه داده را درک کردیم ، اکنون زمان آن فرا رسیده است که بهترین موارد استفاده را برای هر دو مورد بیاموزیم.

پایگاه های داده از موارد استفاده می کنند

بهترین مورد استفاده برای پایگاه داده راه حل های سازمانی یا شبکه ها است. دلیل آن چگونگی عملکرد پایگاه داده و ایجاد ثبات برای کل شبکه است.

پایگاه داده بدون شک کاربر پسند است و در حال حاضر توسط بسیاری از سیستم های مدیریت محبوب توسعه دهندگان و مدیران پشتیبانی می شود. حتی وب سایت هایی که میلیون ها بازدید کننده دارند برای تهیه محتوا به پایگاه داده اعتماد می کنند. به عنوان مثال فوربس از یک پایگاه داده بهمراه سیستمهای پیشرفته استفاده می کند.

مقیاس پذیری همان چیزی است که پایگاه های اطلاعاتی را برای شرکت های خارج از کشور انتخاب مناسبی می کند. همچنین ، سیستم هایی مانند بورس اوراق بهادار که به عملیات سریع متکی هستند ، برای جریان بهتر داده ها باید از پایگاه داده استفاده کنند. با این حال به نظر می رسد بلاکچین در شبکه های سازمانی نیز عملکرد خوبی دارد.

زنجیره بلوک برای ذخیره مقدار زیادی از داده های عددی که باید بطور منظم استفاده شوند ، ایده آل نیست. مزیت دیگر نحوه ذخیره سازی داده ها در پایگاه داده است. در مراحل نوشتن یا خواندن نیازی به تأیید نیست. آنچه پایگاه داده را به گزینه ای عالی تبدیل می کند ، مقرون به صرفه بودن مقرون به صرفه بودن آن است ، به خصوص اگر نیاز به انجام حسابداری اساسی باشد.

به طور خلاصه ، بهترین موارد استفاده برای پایگاه داده شامل موارد زیر است.

 • برنامه ها یا سیستم هایی که از جریان مداوم داده ها استفاده می کنند.
 • ذخیره اطلاعات محرمانه
 • پردازش معاملات آنلاین که باید سریع انجام شود
 • برنامه ها یا سیستم هایی که تأیید داده مورد نیاز نیست.
 • داده های رابطه ای
 • برنامه های مستقل

موارد استفاده از بلاکچین

هدف Blockchain کاملاً متفاوت است. این یک شبکه نظیر به نظیر است که دو چیز مهم را برای کاربران خود ایجاد می کند ، یعنی شفافیت و اعتماد. دفتر توزیع شده همان چیزی است که آن را منحصر به فرد می کند. این می تواند نحوه کارکرد یک صنعت را تغییر دهد و تک تک جنبه های آن را ارتقا دهد. بنابراین ، بهترین موارد استفاده برای بلاکچین کدامند؟ بیایید کشف کنیم.

هر سیستمی که نیاز به تأیید صحت داشته باشد ، می تواند از بلاکچین استفاده کند. به عنوان مثال ، معاملات B2B کسب و کار به تجارت می تواند بسیار سودمند باشد.

این شامل زنجیره تأمین ، مدیریت موجودی و توزیع است. نکته کلیدی در اینجا شفافیت است زیرا کسب و کارها را قادر می سازد بدون ایجاد پیچیدگی بیشتر ، تک تک حرکات را دنبال کنند. با این حال ، بلاکچین مقیاس چندانی ندارد و می تواند هنگام کنترل سوابق داده های مقیاس بزرگ ، سیستم ها را کند کند.

یکی دیگر از موارد استفاده عالی از بلاکچین ، شبکه های مجاز است. شبکه های مجاز مانند رای گیری می توانند از یک رویکرد غیرمتمرکز بهره مند شوند و اعتماد و شفافیت را برای کل سیستم رای گیری به ارمغان بیاورند.

Blockchain همچنین برای خودکار کردن کارهای درون یک سیستم عامل ایده آل است. قراردادهای هوشمند در زنجیره بلوک Ethereum معرفی شده است ، که توانایی استفاده از روش های ذخیره شده را به ارمغان می آورد. اگر یک شرط خاص برآورده شود ، کد به طور خودکار اجرا می شود.

زنجیره بلوک Ethereum همچنین از Proof of Stake (PoS) استفاده می کند که کارآیی بیشتری دارد و مصرف آن نیز کم است.

به طور خلاصه ، بهترین موارد استفاده برای زنجیره بلوک شامل موارد زیر است:

 • مقدار انتقال
 • مقدار ذخیره سازی
 • معاملات پولی
 • تأیید صحت داده ها
 • سیستم های رأی گیری
 • برنامه های غیرمتمرکز (dApps)

بیشتر بخوانید: استفاده از بلاکچین: لیست موارد استفاده از فناوری Blockchain 20+

افکار نهایی: کدام یک را باید انتخاب کنید?

انتخاب انتخاب بعدی فناوری ذخیره اطلاعات شما کار سختی نیست. ما در مورد تفاوت اساسی بین آنها بحث کردیم و هر دو پایگاه داده سنتی و بلاک چین برنده اصلی هستند.

هنگام استفاده از ابزار ، سرعت و دقت ، پایگاه داده برنده است. با این حال ، بلاکچین در مورد نوآوری ، تأیید و اتوماسیون نیز برنده است.

بلاکچین به دلیل روش تأیید ، مجازات عملکرد را معرفی می کند. این به وضوح به این معنی است که شما باید از بلاکچین که زمان اجرای سریع آن یک عامل اساسی است اجتناب کنید. پایگاه داده ها در صورت نیاز به پشتیبانی و یا مقیاس بندی همزمان فرآیند حیاتی کسب و کار ، انتخاب بسیار خوبی است. روند خواندن و نوشتن نیز در مورد بلاکچین ساده نیست ، که باعث می شود پایگاه داده برای کاربردهای عمومی مطلوب تر باشد.

به طور خلاصه ، اگر به دنبال اعتماد ، شفافیت و تأیید هستید ، بلاکچین را انتخاب کنید. از طرف دیگر ، پایگاه داده برای برنامه ها یا خدمات با عملکرد بالا ایده آل است. همچنین برای برنامه هایی که نیاز به مقیاس پذیری دارند گزینه بسیار خوبی است. اگر می خواهید بلاکچین را به طور دقیق تری درک کنید ، باید اکنون دوره رایگان بلاکچین ما را بررسی کنید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector