Crypto vs CBDC: تفاوت CBDC فعال شده توسط Blockchain و سایر Crypto

چندین سوال در مورد بحث Crypto vs CBDC در صنعت مالی وجود دارد. بیایید با مقایسه ارزهای رمزپایه و مقایسه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به این سالات پاسخ دهیم

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی در حال حاضر یکی از انقلابی ترین مداخلات در اکوسیستم مالی جهانی است. CBDC ها توجه صنعت خدمات مالی و همچنین رسانه ها را به تعداد زیادی جلب کرده اند. بانک مردم چین از جایگزینی قریب الوقوع پول نقد در حال حاضر با ارز دیجیتال جدید خبر داد. به همین ترتیب ، پیشنهادهای زیادی از سوی بانک مرکزی اروپا برای ادغام CBDC در اکوسیستم مالی آنها وجود دارد.

در همان زمان ، درخواست پیشنهادی از طرف بانک فرانسه برای بررسی امکان اجرای ارز دیجیتال نیز حاکی از محبوبیت CBDC است. بنابراین ، بسیاری از بانک های مرکزی با بحث Crypto vs CBDC و پیامدهای آن در فضای مالی گسترده تر اشتباه گرفته شده اند. بحث زیر تلاش می کند توضیحی برای مقایسه ارزهای دیجیتال ارزهای رمزپایه در مقابل بانک مرکزی پیدا کند.

اکنون ثبت نام کنید: مسترکلاس ارز دیجیتال بانک مرکزی

موجود ارزهای رمزپایه و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

قبل از اینکه دقیقاً به مقایسه بین CBDC مبتنی بر بلاکچین و سایر ارزهای رمزپایه بپردازیم ، اجازه دهید در مورد وضعیت موجود تأمل کنیم. در حال حاضر بانک های مرکزی برای انتشار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود درگیر رقابت شدیدی هستند. از همه مهمتر ، منطقی است که تأثیر همه گیری COVID-19 و چالش های مرتبط با آن را در اقتصاد جهانی در نظر بگیریم..

چین با ابتکاراتی تهاجمی برای راه اندازی ارز دیجیتال خود ، یعنی یوان دیجیتال ، از نظر ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی موضع کاملاً فعال داشته است. در همان زمان ، بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو درگیر همکاری تحقیقاتی برای ارزیابی تأثیرات مثبت و منفی اجرای CBDC هستند. بنابراین ، مقایسه رمزنگاری در مقابل CBDC از کجا به بحث می رسد?

در حقیقت ، بلوغ سریع بازار ارزهای رمزپایه عامل مهمی در انگیزه بانک های مرکزی برای معرفی ارزهای دیجیتال با پشتوانه حاکمیت بوده است. در حال حاضر ، Ethereum به جای اینکه فقط به عنوان یک بلاک چین لایه پایه استفاده نشده باشد ، برنامه هایی را در میزبانی منظره کاملاً جدیدی از امور مالی غیرمتمرکز پیدا کرده است..

علاوه بر این ، بیشترین ذکر در بحث در مورد ارزهای رمزنگاری شده در مقابل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ، یعنی بیت کوین ، فراتر از هویت یک پمپ حباب و طرح تخلیه است. به عنوان پیشگام ارز رمزنگاری شده ، بیت کوین در حال حاضر در طیف وسیعی از موارد استفاده از خرده فروشی استفاده می شود. از همه مهمتر ، بیت کوین برنامه هایی را به عنوان یک محافظ سازمانی پیدا کرده است ، بنابراین اهمیت آن را در اکوسیستم مالی مدرن ایجاد می کند.

اگرچه بلوغ ارزهای رمزنگاری شده همچنان در حال شتاب گرفتن است ، اما بانک های مرکزی تهدید واقعی را در اعلامیه فیس بوک مبنی بر ارز رمزنگاری شده خود ، یعنی Libra شناسایی کردند. بانک های مرکزی قطعاً بیت کوین را به عنوان یک تهدید در نظر گرفتند ، البته بدون هیچ مسئله جدی با فقط 5 درصد تصویب در سراسر جهان.

برعکس ، بحث Crypto vs CBDC با ورود فیس بوک به دنیای مالی مطرح می شود. با بیش از 2 میلیارد پایگاه کاربر موجود ، Facebook’s Libra می تواند از تصویب فوق العاده بالاتر برخوردار شود. متعاقباً ، معرفی Libra می تواند تغییرات چشمگیری در چشم انداز پولی در سراسر جهان ایجاد کند.

درگیری اساسی

بنابراین ، مقایسه ارزهای رمزنگاری شده در مقابل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به عنوان یک پیشنهاد منطقی برای بانک های مرکزی به نظر می رسد. همچنین ممکن است عموم مردم سعی کنند تفاوت های بین دو پیشرفت جدید در اکوسیستم مالی جهانی را شناسایی کنند. چشمگیرترین جنبه در مقایسه بین ارزهای رمزپایه و CBDC به تفاوت فلسفی اشاره دارد.

جنبه های اساسی مربوط به CBDC در واقع با فلسفه ارزهای رمزپایه مغایرت دارد. یادآوری این نکته ضروری است که بیت کوین برای جلوگیری از کنترل متداول بر بانکهای مرکزی بوجود آمد. بیت کوین تأثیر ارزهای رمزنگاری شده در کاهش سیاست های پولی مربوط به فدرال رزرو را در پاسخ به بحران مالی جهانی 2008 نشان داد.


علاوه بر این ، بیت کوین و ارزهای رمزپایه با هدف ارائه روشی برای فرار از بانک ها و حفاظت در برابر از دست دادن قدرت مصرفی به صورت نقدی است. بنابراین ، می توانید یاد بگیرید که چگونه CBDC به نفع کنترل توسط بانک های مرکزی ، برجسته ترین عنصری که در ارزهای رمزپایه محدود می شود ، طرفداری می کند. هدف CBDC حفظ الیگوپلی سیستم بانکی جهانی است ، در حالی که ارزهای رمزنگاری شده بر دموکراتیک سازی سیستم های مالی تمرکز دارند.

همایش مجازی درخواستی را در مورد دارایی های دیجیتال و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) اکنون تماشا کنید!

CBDC را به عنوان ارز رمزنگاری شده تصور نکنید!

اکنون که از اصل اساسی درگیری رمزنگاری در مقابل CBDC مطلع شدید ، منطقی است که یک تردید قابل توجه در مورد CBDC ها را روشن کنید. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به طور کلی به عنوان انواع دیگر ارزهای رمزپایه فرض می شوند. همانطور که در بالا ذکر شد ، ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی هسته مرکزی هر معامله CBDC را تشکیل می دهند. CBDC ها می توانند برای استفاده در انواع توکن یا حساب کاربری موجود باشند.

در مورد استفاده از CBDC ها به عنوان نشانه ، رمز به طور مستقیم به بانک مرکزی مربوطه می رود. CBDC اساساً به عنوان مکانیزم پرداخت اضافی عمل می کند. موضوع دیگری که به طور مکرر در مقایسه ارزهای دیجیتال ارزهای رمزپایه و بانک مرکزی مطرح می شود ، طبقه بندی CBDC است. درست مانند بیت کوین در روزهای ابتدایی ، CBDC نیز در زمینه مالی جهانی تحت مفروضات زیادی قرار دارد.

بسیاری از مردم تعجب می کنند که آیا CBDC بلافاصله با نقدینگی نقدی مانند در دسترس خواهد بود یا با طول عمر ده سال. اگرچه این س questionsالات بی پاسخ مانده اند ، اما بانک ها باید CBDC را به عنوان یک طرح پرداخت جایگزین درک کنند. از همه مهمتر ، مهم است که بدانیم CBDC ارزهای رمزپایه نیستند.

تفاوت CBDC های مبتنی بر بلاکچین و ارزهای رمزپایه: Crypto vs CBDC

خوانندگان باید این شفافیت را دریافت کرده باشند که CBDC در هیچ جایی شبیه ارزهای رمزپایه نیست. با این حال ، اگر بلاکچین وارد CBDC شود ، چه می کنید؟ CBDC های جدید مبتنی بر بلاکچین نیز در کنار ارزهای رمزپایه خبرساز هستند. CBDC های مبتنی بر بلاکچین و سایر رمزنگاری ها مانند بیت کوین و پایدار سکه ها در مجموع به عنوان دارایی های رمزنگاری شده توسط دارایی شناخته می شوند و گزاره های بسیار گیج کننده ای را ارائه می دهند.

بنابراین ، درک اطمینان از مقایسه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی با بلاکچین در تصویر برای اطمینان از تصویب گسترده تر ، ضروری است. در حالی که CBDC ها به دلیل کنترل بانک های مرکزی در یک نور منفی رنگ آمیزی می شوند ، ارزهای رمزپایه نیز دارای عقب ماندگی های خاصی هستند.

در مورد توانایی ارزهای رمزنگاری شده برای ایجاد انقلابی در بازارهای مالی مدرن و معاملات مرتبط شکی نیست. از سوی دیگر ، نوسان قیمت یک نگرانی برجسته است که استفاده گسترده تر از ارزهای رمزپایه را محدود می کند. بنابراین ، جامعه بلاکچین و دارایی های رمزپایه به طور مداوم با گزینه ها و گزینه های جدید موجود با پشتیبانی از دارایی های خارجی تکامل یافته است.

شرکت ها و بانک های مرکزی دلایل موجهی دارند که توجه خود را به مقایسه بین CBDC های مبتنی بر بلاکچین و ارزهای رمزپایه متمرکز می کنند. علاوه بر این ، افراد همچنین می توانند درک خود را از فضای رمزنگاری دارایی که به طور مداوم در حال گسترش است به روز کنند. بیایید شروع به تأمل در مورد تفاوت بین CBDC های مبتنی بر بلاکچین و سایر ارزهای رمزپایه کنیم.

همچنین بخوانید: عمده فروشی و خرده فروشی ارز دیجیتال بانک مرکزی

  • پول خصوصی و پول مورد حمایت دولت

یکی از اولین تفاوت ها در مقایسه رمزنگاری با CBDC ، به ماهیت ارزهای رمزنگاری شده از جمله پول های ثابت اشاره دارد. به اساسی ترین مفهوم ، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی انواع خاصی از پول خصوصی هستند. برخی از افراد می توانند در مورد ارتباط بین سکه های با ثبات و دارایی های خارجی بحث کنند. با این حال ، ارزهای رمزنگاری شده از قبیل پایدار بیت کوین نمایشی روشن از وضعیت موجود بحث بین ارز صادر شده توسط دولت و پول خصوصی را ارائه می دهند.

پیوستن پایدار بیت کوین به ارز مبادله ای نظیر دلار به دلار یکی از فاکتورهای مناسب ارزهای رمزپایه است. از طرف دیگر ، یک سازمان یا نهاد خصوصی به جای یک آژانس دولتی ، سکه های پایدار و ارزهای رمزپایه دیگری را منتشر می کند. CBDC های مبتنی بر بلاک چین در این جنبه از ارزهای رمزنگاری شده در مقایسه با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی برتری دارند.

CBDC ها یک پلت فرم انعطاف پذیر برای ترکیب فرآیندهای فعلی برای صدور ارزهای فیات با فناوری بلاکچین ارائه داده اند. اساساً ، شما می توانید CBDC ها را به عنوان بهبودی نسبت به گزینه های فعلی فیات در نظر بگیرید. برعکس ، ارزهای رمزنگاری شده از جمله پایدار کوین در واقع یک نوع رقابتی از پول های خصوصی است.

با توجه به این زمینه ، مهم است که تکامل ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان یک عامل مهم در درک توسعه CBDC های مبتنی بر بلاکچین در نظر بگیریم. توسعه طبیعی ارزهای رمزپایه از گزینه های غیرمتمرکز مانند بیت کوین به سمت پول های ثابت و سپس CBDC ها می توانند در گرفتن حداکثر مزایای فناوری بلاکچین پشتیبانی کنند.

  • ارزش مبادله

نکته دوم مقایسه بین ارزهای رمزنگاری شده در مقابل ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به جزئیات اشاره دارد. بسیاری از مردم تصور غلط برجسته ای در مورد پول های ثابت داشته اند. آنها فرض می کنند که تمام گزینه های موجود در میان پول های ثابت در یک مدل کار می کنند. بدون غواصی در پیچیدگی های فنی ، می توان تغییرات موجود در بازخرید و قابلیت های مبادله ای با پول های ثابت را پیش بینی کرد.

چنین عقب ماندگی هایی می تواند امکان اتخاذ پول پایدار را به عنوان واسطه قابل اعتماد و شناخته شده مبادله کند. برای درک مسائلی که با ارزهای رمزپایه وجود دارد ، از پول های ثابت با پشتوانه طلا استفاده کنید. آیا باید ارزهای ثابت را با سکه های طلای فیزیکی یا شمش معامله کنید؟ یا آیا می توانید پول ثابت را با نوع خاصی از نمایندگی برای طلا مانند صندوق معاملات بورس طلا یا ETF مبادله کنید؟ این س questionsالات تردیدهای قابل توجهی در مورد کاربرد ارزهای رمزپایه را ایجاد می کند.

بازیکن دیگر در مقایسه رمزنگاری در مقابل CBDC ، یعنی CBDC ، نمایندگی مستقیم ارز فیات فعلی را ارائه می دهد. نمونه های اساسی CBDC نیاز به درمان ، مدیریت و حسابداری CBDC را نشان می دهد ، دقیقاً مانند محدودیت های ارزی. با این حال ، بسیاری از پروژه های مبتنی بر بلاکچین CBDC در حال حاضر در سراسر جهان در حال انجام هستند. بنابراین خیلی زود پیش بینی یکنواختی در عملیات CBDC های مختلف در سراسر جهان انجام می شود.

اکنون ثبت نام کنید: دوره آموزشی رایگان Enterprise Blockchain Fundamentals

  • تفاوت در اهداف اساسی

بحث ارزهای رمزپایه و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی همچنین پیامدهای برجسته دیگری برای اکوسیستم مالی بزرگتر دارد. یک مقایسه ساده از اهداف اساسی CBDC های مبتنی بر بلاکچین و سایر ارزهای رمزپایه نیز می تواند تفاوت آنها را به وضوح توضیح دهد. Stablecoins قطعاً یکی از مداخلات انقلابی است که می تواند تکامل ارز فیات را شکل دهد.

با این حال ، طراحی پایدار سکه ها اساساً گزینه دیگری را برای گزینه های ارز فیات ارائه می دهند. بیت کوین به دلیل نوسانات قیمت خود می تواند یکی از موارد برجسته در عناوین خبری باشد. برعکس ، مردم بیت کوین را به عنوان یک پرچین تورمی یا نوع خاصی از محافظت در برابر کاهش ارزش پول در نظر می گیرند. ادغام دارایی های بلاکچین و رمزنگاری در زنجیره های پایدار به طور کلی می تواند منجر به شباهت با رمزنگاری غیرمتمرکز شود.

مقایسه Crypto vs CBDC در اینجا نشان می دهد که CBDC نمایندگی مستقیم ارز فیات است. CBDC های مبتنی بر بلاک چین به عنوان جایگزین ارز فیات با همان مشکلات موجود در گزینه های موجود وارد بازار می شوند. در این حالت ، می توان انحراف کامل از هدف واقعی بیت کوین را مشاهده کرد. CBDC های مبتنی بر بلاکچین به جای ارائه یک شکل غیرمتمرکز و توزیع شده از پول ، به عنوان رمزنگاری با کنترل متمرکز عمل می کنند. برعکس ، این فرض خاص احتمالاً باعث استفاده گسترده از CBDC های مبتنی بر بلاکچین می شود.

  • حریم خصوصی و امنیت داده ها

نکته دیگر مقایسه در بحث ارزهای دیجیتال ارزهای رمزنگاری شده در مقابل بانک مرکزی استقلال مالی و حریم خصوصی است. در مقایسه با ارزهای رمزپایه ، CBDC احتمالاً بر حریم خصوصی و داده ها تأکید می کند. فضای رمزنگاری بدون شک با الگوی همتا به همتا مستقل است در حالی که بانک های مرکزی موظف به مقررات خاص هستند.

تنظیم نظیر به نظیر با ارزهای رمزپایه کاربران را قادر می سازد تا درباره میزان و نوع داده هایی که می خواهند به اشتراک بگذارند تصمیم بگیرند. برعکس ، معاملات با CBDC حجم زیادی از داده ها را به طور خودکار با آژانس های مالیاتی یا مقامات نظارتی جمع می کند. بسیاری از افراد با اشاره به فعالیت های قانونی CBDC های مبتنی بر بلاکچین را ترجیح می دهند.

تا زمانی که هیچ کار غیرقانونی انجام ندهید ، هیچ دلیلی برای نگرانی در مورد استفاده از CBDC های مبتنی بر بلاکچین وجود ندارد. با این حال ، دلایل تمرکز بر حریم خصوصی در بحث رمزنگاری در مقابل CBDC فقط در مورد فعالیت های جنایی نیست. حریم خصوصی بدون شک یکی از الزامات قابل توجه شهروندان مطیع قانون برای محافظت در برابر عوامل مخرب است.

در حالی که از حریم خصوصی داده ها صحبت می شود ، منطقی است که موضوع امنیت در مقایسه ارزهای دیجیتال ارزهای رمزنگاری شده در مقابل بانک مرکزی ارائه شود. امنیت دغدغه برجسته ارزهای رمزپایه نیست زیرا اثبات شده از همه طرف در امنیت معاملات و اطلاعات مثر است.

از طرف دیگر ، CBDC های مبتنی بر بلاکچین بر مسائلی مانند عقب ماندگی در بلاکچین و امنیت مبادله غلبه نکرده اند. علاوه بر این ، CBDC های مبتنی بر بلاکچین مسائل مربوط به خود نگهداری و سطح وسیع تری را برای حملات سایبری تجربه می کنند. نقاط خرابی متمرکز با CBDC می تواند فرصت های بیشتری را برای هکرها برای حمله به سازمان های دولتی و کشورها فراهم کند.

حالا بخوان: راهنمای مبتدی برای DeFi

خط پایین

بنابراین ، واضح است که بحث Crypto vs CBDC در تمام مدت در جهت نادرستی بوده است. ما می توانیم CBDC های مبتنی بر بلاکچین را به عنوان اشکال تکامل یافته ارزهای رمزپایه در نظر بگیریم در حالی که عنصر بهتری از اعتماد را ارائه می دهیم. حمایت از بانک مرکزی و اطمینان از عملکرد مشابه ارز مورد حمایت دولت ، CBDC های مبتنی بر بلاکچین را جذاب می کند.

با این حال ، در نظر گرفتن عقب ماندگی های مشهود در CBDC ، وقتی با سایر ارزهای رمزپایه مقایسه می شود نیز مهم است. تاکنون CBDC های مبتنی بر بلاکچین از نظر حفظ حریم خصوصی داده ها و امنیت با کنترل متمرکز بانک ها عقب مانده اند. برعکس ، منطقی است که انتظار داشته باشیم تحولات جدیدی در جامعه بلاکچین و رمزنگاری برای تقویت CBDC ایجاد شود. اکنون در دوره CBDC ثبت نام کنید و بیشتر بیاموزید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map