Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

DeFi در مقابل CeFi – درک تفاوتها

چشم اندازهای مالی غیرمتمرکز بدون شک یک گزینه جدید و سازنده برای سیستم های مالی سنتی ارائه داده است. بنابراین ، بحث در مورد DeFi در مقابل CeFi یا مالی متمرکز در دوره های اخیر با نسبت های بنیادی در حال شتاب گرفتن است. امور مالی غیرمتمرکز به عنوان کمک کننده برجسته ای در حل مشکلات بی شماری در خدمات مالی سنتی ظاهر شده است.

با این حال ، برای اطمینان از صحت پیگیری DeFi به عنوان جایگزینی برای سیستم های مالی که برای یک دوره طولانی غیر قابل توضیح کارکرد دارند ، می توان به تفاوت بین DeFi و CeFi پی برد. آیا منطقی است که از سیستم های مالی مورد اعتماد همه افراد با استفاده از خدمات مالی در سراسر جهان استفاده کنید؟ بحث زیر به منظور مقایسه بهتر چهره با یکدیگر مقایسه می شود تا برداشت بهتری از بحث CeFi DeFi ارائه شود.

اکنون ثبت نام کنید: دوره آنلاین DeFi

شروع با تعاریف – DeFi و CeFi

قبل از تأمل در تفاوت بین CeFi و DeFi ، بیایید روی آنچه CeFi است تمرکز کنیم. این مخفف اختصاری مالی متمرکز است که به بازارهای بسته مالی اشاره دارد. از طرف دیگر ، وقتی ما به آنچه DeFi است تأمل می کنیم ، بدیهی است که مخالف CeFi است. امور مالی غیرمتمرکز ، ابزارها ، چارچوب ها و فن آوری های مختلفی را نشان می دهد که دسترسی مطمئن و امن به خدمات مالی را با اطمینان از انعطاف پذیری و کنترل امکان پذیر می کند..

صفات غالب CeFi

تعاریف DeFi و CeFi عامل تمایز یک نهاد متمرکز را نشان می دهد که میزان اعتماد را با هر رویکرد دیکته می کند. اگر اعتماد به خود کسب و کار سپرده شده باشد ، می توانید آن را به عنوان ویژگی CeFi شناسایی کنید. به عنوان یک رویکرد متمرکز ، CeFi به این معنی است که یک تجارت باید اقدامات مدیریتی ، اخلاقی و مدیریت را به هر قیمتی تضمین کند.

در صورت نقض اعتماد ، کاربران نهایی احتمالاً اعتماد به کسب و کار CeFi را نشان می دهند. CeFi همچنین با انطباق سرویس هایی مانند تبدیل فیات ، سرویس مستقیم و مبادلات بین زنجیره ای متناسب با نیاز مشتری ، مزایای قابل اعتمادی از انعطاف پذیری را ارائه می دهد. برای بهبود درک ما از DeFi در مقابل CeFi ، بیایید بفهمیم CeFi چه تفاوتی با DeFi دارد قبل از اینکه به سراغ عوامل متمایز DeFi برویم که آن را از CeFi جدا می کند.

همچنین بخوانید: راهنمای مبتدیان برای DeFi

در اینجا جدولی آورده شده است که می تواند به شما کمک کند تا تفاوتهای DeFi و CeFi را به ساده ترین شکل ممکن به راحتی بیان کنید

معیارهای مالی متمرکز (CeFi) مالی غیرمتمرکز (DeFi)
فعالیت های تجاری متعارف (معاملات حاشیه ای ، پرداخت ها ، تجارت مشتقات ، وام و وام) مجاز مجاز
خدمات زنجیره ای مجاز مجاز
تجارت رمزنگاری مجاز مجاز
پشتیبانی مشتری متناسب با نیاز مشتری بدون پشتیبانی مستقیم با پشتیبانی محدود
تبدیل فیات به ارز رمزنگاری شده مجاز مجاز
الزامات KYC شرط اجباری دسترسی به خدمات CeFi برای دسترسی به خدمات DeFi نیازی به KYC نیست و فقط به یک شماره شناسایی منحصر به فرد نیاز است
نقدینگی برای کلیه دارایی ها قابل استفاده نیست برای کلیه دارایی ها قابل استفاده نیست
پشتیبانی از Stablecoins مجاز مجاز
انتقال حضانت وجوه عدم انتقال حضانت وجوه در سرمایه گذاری های انجام شده توسط یک نهاد متمرکز انتقال حق حضانت برای معاملات DeFi ضروری است
شفافیت معاملات یک نهاد متمرکز به طور کامل شفافیت را از بین می برد ماهیت متن باز معاملات باعث تقویت شفافیت می شود
اعتماد کنید متمرکز بر تجارت متمرکز بر فن آوری و روند
  • CEX و CeFi

مبادلات متمرکز آسیب پذیری وجوه کاربر را در برابر تهدیدات داخلی و خارجی همراهی می کند. سرویس های متمرکز وجوه و داده های کاربر را در سیستم های متمرکز مدیریت می کنند ، در نتیجه فقدان ایمنی مطلق برای وجوه و اطلاعات کاربر است. بحث DeFi در مقابل CeFi به دلیل نگرانی های امنیتی به نفع بحث قبلی است.

با این حال ، صرافی های متمرکز ویژگی های تجاری و معاملاتی ارز رمزنگاری شده مانند تجارت حاشیه ، وام ، وام و OTC و غیره را ارائه می دهند. بنابراین ، CeFi ضمن پرداختن به موضوعاتی که می تواند برای حل و فصل تلاش ها و راهنمایی های تخصصی انجام شود ، انعطاف پذیری برای مشتریان ایجاد می کند.

همچنین بخوانید که خطرات رایج در DeFi چیست و چگونه آنها را مدیریت کنید.


  • انعطاف پذیری برای تبدیل ارز فیات

نکته مهم دیگر در بحث DeFi در مقابل CeFi به نفع CeFi ، انعطاف پذیری کار با فیات است. انعطاف پذیری همراه با یک نهاد متمرکز مسئول مدیریت فیات ، امکان کنترل فوق العاده ای را برای اطمینان از تبدیل فیات به مشتریان می دهد.

  • عملکردهای متقابل

CeFi همچنین به دلیل تسهیلات خدمات بین زنجیره ای با پشتیبانی از تجارت ارز رمزپایه شناخته شده است. کاربران می توانند از تبدیل LTC به XRP یا BTC به LTC اطمینان حاصل کنند بدون اینکه به فناوری بلاکچین مبنای ارزهای رمزپایه مختلف بستگی داشته باشند. از طرف دیگر ، DeFi توانایی ارائه خدمات بین زنجیره ای را ندارد. به عنوان مثال ، مبادله های متقابل زنجیره ای اتمی با تأخیر بالاتر می توانند بسیار زمانبر باشند ، بنابراین از کارایی خدمات DeFi جلوگیری می کند.

بنابراین ، CeFi در بحث DeFi vs CeFi در مورد خدمات بین زنجیره ای به عنوان یک برنده ظاهر می شود. قبل از اجازه تبدیل یا معامله سکه ، CeFi از چندین زنجیره برای گرفتن حضانت وجوه استفاده می کند. کاربران نهایی می توانند به راحتی از طریق سفارشات خرید یا خرید ، از مزایای تبدیل ارز بهره مند شوند. انتقال مالکیت همچنین سادگی و شهود برنامه های CeFi را در خدمات بین زنجیره ای بهبود می بخشد.

آیا می خواهید یک مرور سریع در مورد امور مالی غیرمتمرکز داشته باشید؟ در اینجا راهنمای سریع DeFi است.

چگونه DeFi بهتر از CeFi است – DeFi در مقابل CeFi

پس از ارزیابی مقایسه ای CeFi و DeFi ، اجازه دهید جدول ها را برگردانیم و از منظر دیگر بررسی کنیم. DeFi برای ایجاد هویت کاربر برای دسترسی به خدمات مالی هیچ الزامی را اعمال نمی کند. خدمات DeFi به جای اینکه به اطلاعات شخصی کاربران وابسته باشد ، یک شماره شناسایی منحصر به فرد برای استفاده از خدمات بانکی به کاربران ارائه می دهد.

در نتیجه ، کاربران با تمام جنبه های امنیتی که به عهده کاربر است ، از ایمنی بودجه و داده های خود اطمینان دارند. اجازه دهید نگاهی به سایر عوامل مقایسه DeFi در مقابل CeFi از دیدگاه DeFi بیندازیم.

  • معاملات غیرمتمرکز

DeFi قادر است سیستم عامل های تبادل غیرمتمرکز را ارائه دهد که فاقد هرگونه سیستم متمرکز هستند. سیستم عامل های DEX با استفاده از راه حل های غیرمتمرکز پروتکل و Ethereum از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند. طراحی قراردادهای هوشمند همچنین اتوماسیون بهتر انجام سفارشات لازم را تضمین می کند. کاربران سیستم های مبتنی بر DEX برای استفاده از سرویس مربوطه مجبور نیستند مراحل ثبت نام را انجام دهند.

اتصال کیف پول کاربر به سرویس DEX برای امکان تجارت در سیستم عامل های DEX کافی است. جدای از عدم پشتیبانی از راه حل های میان خدماتی ، خدمات DEX امکان تجارت ارزهای رمزنگاری شده بدون وجوه را برای برداشت از کیف پول های کاربر فراهم می کنند. انتقال وجوه فقط پس از اجرای معاملات انجام می شود تا تضمین جامعی در مورد ایمنی وجوه ارائه شود.

  • بدون نیاز به مجوزها

بحث DeFi در مقابل CeFi همچنین به ماهیت بدون اجازه سابق اشاره دارد. در نتیجه ، کاربران برای استفاده از خدمات DeFi به فرآیند KYC مانند سرویس های CeFi نیازی ندارند. کاربران می توانند کیف پول خود را به سرویس DeFi متصل کنند و به دنبال آن اقدامات لازم مانند انتقال وجوه ، تجارت و بسیاری موارد دیگر را انجام دهند.

علاوه بر این ، به دلیل ماهیت غیر مجاز آن ، محدودیتی در دسترسی به خدمات DeFi وجود ندارد. علاوه بر این ، شرکت ها می توانند از خدمات DeFi برای رفاه عموم مردم استفاده کنند. در عین حال ، شرکت ها همچنین می توانند از خدمات DeFi برای گسترش تجارت خود به مکان های جغرافیایی غیرقابل دسترسی استفاده کنند.

  • خیابان های نوآوری

نکته جالب توجه دیگر به نفع DeFi در بحث DeFi vs CeFi پشتیبانی از نوآوری است. بسیاری از بازیگران در اکوسیستم DeFi با سرعت بالایی در تلاشند تا به نوآوری بپردازند. آزمایش های استفاده از عدم تمرکز برای اصلاح بازار مالی موجود ، همراه با ورود خدمات مالی جدید به DeFi ، چراغ مثبتی است.

از طرف دیگر ، CeFi به دلیل رویکرد متمرکز ، نوآوری را تقویت نمی کند ، البته بدون آنکه کاملاً از آن حذف شود. DeFi همچنین پتانسیل بهتری را برای کشف دارایی های جدید با امکانات تشویقی برای کاربران درگیر در مراحل توسعه و رشد دارایی ارائه می دهد..

  • سیستم بی اعتماد

آخرین مقایسه بین DeFi و CeFi مستقیماً به عامل بی اعتماد اشاره می کند. فاکتور اعتماد در DeFi به فرآیند کامل بستگی دارد تا اینکه به یک سیستم خاص وابسته باشد. در نتیجه ، کاربران می توانند از طریق سرقت یا انتقال اشتباه با DeFi وجوه خود را مطمئن کنند. حسابرسی خدمات DeFi توسط توسعه دهندگان ، کاربران آگاه ، و نهادهای علاقه مند پشتیبانی بهتر از شفافیت و نظارت بر معاملات را تضمین می کنند. بنابراین ، سرویس های DeFi در مقایسه با سرویس های CeFi بسته ، رویکردی جهانی ارائه می دهند.

اگر هنوز در مورد تصویب DeFi (مالی غیرمتمرکز) توسط شرکت ها تعجب می کنید. پروژه های برتر DeFi سال 2020 را بررسی کنید.

کلمات نهایی

در یک یادداشت نهایی ، می توانید در بحث DeFi در مقابل CeFi به نشانگرهای مختلف توجه کنید. تسهیلات نقدینگی در میان تمام اختلافات بین این دو سیستم مالی شباهت مهیبی است. CeFi و DeFi ارزش قیمتی برابر را برای دارایی های خاص اختصاص می دهند. با این حال ، DeFi از بسیاری از جنبه ها یک مزیت قابل توجه نسبت به CeFi دارد ، اگرچه در تسهیلات خدمات بین زنجیره ای ناکام است.

به جز چنین عقب نشینی هایی ، DeFi یک گزینه واضح و امیدوار کننده برای تأمین مالی متمرکز با امکان کنترل بهتر بر سرمایه گذاری های مالی است. از همه مهمتر ، DeFi این امکان را دارد که خدمات مالی را در دسترس عموم قرار دهد. با DeFi Course در مورد DeFi بیشتر بدانید و همین حالا وارد دنیای DeFi شوید تا آن را بهتر درک کنید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector