Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

خطرات و مزایای استفاده از بلاکچین

درست مانند هر فناوری دیگر ، بلاکچین مجموعه ای از خطرات و مزایای خاص خود را دارد که یک مبتدی و همچنین یک متخصص باید از آنها آگاه باشند. بیایید رایج ترین خطرات و مزایای پذیرش بلاکچین را بررسی کنیم.

پذیرش فناوری های جدید در یک سازمان دارای پیامدهای مربوط به زمینه فناوری مربوطه است. مدیریت عملکردهای مواد با فناوری جدید به میزان قابل توجهی به تجربه قبلی افراد در استفاده از فناوری های مشابه بستگی دارد. با این حال ، بلاکچین یک فناوری کاملاً جدید است و هیچ مرجع خاصی از گذشته ندارد.

بنابراین ، شرکت ها باید از خطرات پذیرش بلاکچین آگاه باشند تا تعادل کامل با فناوری بلاکچین برقرار شود. از طرف دیگر ، بلاکچین از زمان تاسیس خود به عنوان بنیادی برای بیت کوین برای تسهیل و ثبت معاملات بیت کوین ، بیش از ده سال حرکت کرده است. علاوه بر این ، بلاکچین به عنوان فناوری ایده آل برای ایجاد یک دفتر توزیع شده دیجیتال با سوابق ذخیره شده در بلوک ها عمل کرده است. علاوه بر این ، اتصال بلوک ها به صورت رمزنگاری با یکدیگر ، آنها را عملاً در برابر تغییرات آسیب ناپذیر می کند.

بنابراین ، مزایای استفاده از بلاکچین باعث شده است که کاربردهای گسترده فناوری بلاکچین در بخشهای مختلف ، از جمله تولید ، تجارت ، دارایی ، دارایی و کالاهای مصرفی و خرده فروشی ، انجام شود. بنابراین ، منطقی است که از فناوری بلاکچین استفاده کنیم؟ بحث زیر با هدف کشف مزایا و خطرات پذیرش بلاکچین و رویکردهای احتمالی برای پذیرش بلاکچین است. علاوه بر این ، این بحث همچنین در عواملی منعکس می شود که می تواند یک طرح تولید بلاکچین مفید را پشتیبانی کند.

اکنون ثبت نام کنید: دوره اصول بلاکچین سازمانی رایگان

وضعیت موجود بازار بلاکچین Blockchain

قبل از تأمل در مورد خطرات و مزایای احتمالی پذیرش بلاکچین ، توجه به وضعیت موجود پذیرش بلاکچین مهم است. بازار بلاکچین از 210 میلیون دلار در سال 2016 رشد فاحشی را به 340 میلیون دلار در سال 2017 تجربه کرد. اگرچه کمی منسوخ شده است ، اما اعداد و ارقام مربوط به رشد بازار بلاکچین به وضوح نشان دهنده محبوبیت آن است.

پس از شروع به کار به عنوان یک دفتر معاملات عمومی برای بیت کوین ، بلاکچین به عنوان ابزاری امیدوار کننده برای کاربردها در سراسر صنعت مختلف با منحنی رشد مداوم افزایش یافته است. مزایای پذیرش بلاکچین به دلیل هویت آنها به عنوان یک شبکه دیجیتال توزیع شده در درجه اول ظاهر می شود.

در نتیجه ، می تواند در پشتیبانی از تبادل داده ، قراردادهای بین حزبی و معاملات مالی در بخشهای مختلف از جمله مراقبت های بهداشتی ، بیمه ، آموزش ، قانون ، ساخت ، امنیت و سایر موارد کمک کند. اخیراً ، اندازه بازار جهانی بلاکچین از 885.4 میلیون دلار در سال 2019 به 1430 میلیون دلار در سال 2020 افزایش یافته است..

بلاکچین در آینده است ، انتظار می رود بازار جهانی بلاکچین در سال 2021 تقریباً به ارزش 2312.5 میلیون دلار برسد. علاوه بر این ، ارزش تجاری ایجاد شده توسط بلاکچین تا سال 2025 به حدود 176 میلیارد دلار و تا سال 2030 تقریبا به 3.1 تریلیون دلار افزایش می یابد. بر اساس به مرکز مالی جایگزین کمبریج ، سازمانهای بانکی و مالی سهم شیر را در میان بخشهای با استفاده از بلاکچین در حال حاضر می گیرند.

بخش بانکی و دارایی با 30 درصد ، بخش کالاهای دولتی و عمومی 13 درصد و بیمه 12 درصد دارند. با چنین پیش بینی های استثنایی در مورد رشد فناوری بلاکچین ، یافتن فرصت هایی برای پذیرش بلاکچین منطقی است.

همچنین بررسی کنید: پیش بینی های Blockchain برای سال 2021

مزایای بالقوه با پذیرش بلاکچین

اکنون که می دانید بلاکچین محبوب است و به آرامی توجه شرکت های سراسر جهان را به خود جلب می کند ، به ما اجازه دهید مزایای استفاده از بلاکچین را بررسی کنیم. شرکت ها می توانند با استفاده از بلاکچین در فعالیت های تجاری خود از مزایای زیر استفاده کنند.


 1. بلاکچین می تواند نیاز به شخص ثالث یا واسطه ها را برطرف کند ، در نتیجه خطرات طرف مقابل را کاهش می دهد. در نتیجه ، می تواند هزینه های قابل توجهی برای معاملات تجاری را کاهش دهد.
 2. مزایای پذیرش بلاکچین همچنین نیاز به نوآوری را روشن می کند. تصویب بلاکچین می تواند گرایش کسب و کار برای ایجاد شهرت به عنوان یک مبتکر صنعت را به نمایش بگذارد. مشاغل مورد استفاده در بلاکچین همچنین می توانند مشتریان و شرکای تجاری را تحت تأثیر موضع خود در قبال نوآوری تحت تأثیر قرار دهند.
 3. بلاکچین به همه طرفها اجازه می دهد تا سوابق شرکای معاملاتی خود را بدون نیاز به واسطه بررسی کنند. با کمک انتقال همتا به همتا ، بلاکچین ارتباط مستقیم بین همتایان را به جای اینکه شامل رایانه یا سرور مرکزی باشد ، تضمین می کند. در نتیجه ، کاربران می توانند کنترل کاملی بر معاملات و جریان داده ها داشته باشند ، در نتیجه منجر به معاملات سریعتر می شوند.
 4. ورود بالقوه دیگر در میان مزایای استفاده از بلاکچین به بهبود سطح امنیت داده ها اشاره دارد. تهدیدهای مداوم در حال افزایش حملات سایبری چالش های بزرگی را برای شرکت ها ، سازمان های مالی و قانون و سازمان های دولتی ایجاد می کند. Blockchain مزیت بهبود امنیت را در مقایسه با پرداخت های معمولی ارائه می دهد. هر طرف در انجمن بلاکچین می تواند به کل پایگاه داده و تاریخچه کامل معاملات دسترسی داشته باشد. بلاکچین همچنین نشان می دهد که یک حزب خاص در بلاکچین نمی تواند بر اطلاعات یا داده های بلاکچین کنترل داشته باشد. از آنجا که همه طرفین یک معامله می توانند سوابق مربوط به معامله را به طور مستقیم تأیید کنند ، محدودیت هایی برای اصلاحات جعلی وجود دارد.
 5. همانطور که قبلاً بحث شد ، بلاکچین به دلیل توزیع پایه های فناوری دفتر کل ، می تواند شفافیت بهتری ارائه دهد. جزئیات معامله در بلاکچین برای همه شرکت کنندگان در معامله در دسترس است. علاوه بر این ، مزیت حفظ حریم خصوصی در بلاکچین از مزایای شفافیت نیز پشتیبانی می کند.
 6. مهمترین و مشهودترین ورود در میان مزایای پذیرش بلاکچین به مزیت رقابتی اشاره دارد. استفاده از فناوری بلاکچین مزیت فنی یک شرکت را برای مشتریان بالقوه نشان می دهد. سوار شدن بر روی یک روند جدید فناوری ، مزیت برجسته هر شرکت برای برقراری ارتباط ارزش با مشتریان است.

پذیرش فناوری بلاکچین مزایای زیادی را برای شرکت ها به همراه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ قبلی ما درباره مزایای بلاکچین مراجعه کنید.

خطرات احتمالی با پذیرش بلاکچین

بنابراین ، پذیرش بلاکچین قطعاً یک پیشنهاد مطلوب برای همه شرکت ها در زمان های حال است. با این وجود ، عدم شناسایی خطرات پذیرش بلاکچین می تواند برای اجرای بلاکچین بسیار خطرناک باشد. درک صحیح از خطرات با استفاده از بلاکچین می تواند در ساخت استراتژی ایده آل اجرای بلاکچین به مشاغل کمک کند. فناوری های بلاک چین آسیب پذیری موسسات را در برابر خطرات مختلف مرتبط با آنها افزایش می دهد. بیایید نگاهی به خطرات مختلف ذاتی در پذیرش بلاکچین بیندازیم.

 1. اولین ورود در میان خطرات پذیرش بلاکچین به ریسک استراتژیک اشاره دارد. شرکت ها باید ارزیابی کنند که آیا می خواهند در تصویب ابتکار عمل کنند یا منتظر بلوغ فناوری بلاکچین هستند. مشاغل برای ارزیابی سطح ریسک های یک استراتژی تجاری با هر یک باید هر دو سناریو را در نظر بگیرند. علاوه بر این ، ماهیت نظیر به نظیر این فناوری می تواند در انتخاب شبکه ها برای مشارکت تأثیر بگذارد. از همه مهمتر ، سیستم عامل های اساسی می توانند بر محدودیت های خدمات و محصولات تأثیر بگذارند.
 2. خطرات تداوم تجارت نیز به طور برجسته ای برای پذیرش بلاکچین مشهود است. افزونگی ناشی از ماهیت توزیع شده فناوری ، انعطاف پذیری بهتری در بلاکچین دارد. فرایندهای تجاری در بلاکچین می تواند منجر به شکست در فناوری و عملکرد شود. بنابراین ، یک برنامه تداوم تجارت و چارچوب حاکمیتی قوی می تواند چنین خطرات ناخواسته ای را کاهش دهد.
 3. ریسک اعتبار همچنین یکی از خطرات برجسته پذیرش بلاکچین است که به دلیل اینکه بلاک چین جزئی از زیرساخت های اصلی است ، بوجود می آید. بلاکچین باید به طور کارآمد با زیرساخت های قدیمی کار کند تا از مشکلات مربوط به مقررات و تجربه ضعیف مشتری جلوگیری کند.
 4. خطر امنیت اطلاعات همراه با بلاکچین نیز یکی از عوامل برجسته ای است که می توانید در نظر بگیرید. فناوری Blockchain امنیت معامله بهتری را ارائه می دهد. با این حال ، یک حساب کاربری مطلوب یا امنیت کیف پول ارائه نمی دهد. دفتر توزیع شده و سوابق رمزنگاری می توانند محدودیت هایی را در زمینه تخریب داده ها تضمین کنند. از طرف دیگر ، مقدار ذخیره شده در یک حساب خاص در برابر تصاحب حساب آسیب پذیر خواهد بود.
 5. اشاره برجسته دیگر در میان خطرات پذیرش بلاکچین به خطرات نظارتی اشاره دارد. چشم انداز کاربرد بلاکچین الزامات نظارتی خاصی ندارد و همچنین می تواند خطرات نظارتی اضافی را به همراه داشته باشد. علاوه بر این ، موارد مختلف استفاده ، شرکت کنندگان مختلف و مجوز برای معاملات مرزی نیز می تواند باعث ایجاد عقب گرد قانونی برای پذیرش بلاکچین شود.
 6. سیاست ها و رویه های موجود یک کسب و کار باید در سیاست ها و رویه های موجود به روز شود. علاوه بر این ، نگرانی های فناوری همچنین می تواند به مقیاس پذیری ، رابط با سیستم های قدیمی و سرعت در اجرای زنجیره بلوک اشاره کند..
 7. خطرات پذیرش بلاک چین لزوماً از سازمان بوجود نمی آیند. توافق نامه های سطح سرویس بین گره های شرکت کننده و مدیران شبکه و SLAs برای ارائه دهندگان خدمات باید برای اطمینان از انطباق تحت نظارت دائمی باشند. علاوه بر این ، خطرات تأمین کننده همچنین می تواند خطرات شخص ثالث را به دلیل تأمین فن آوری از فروشندگان خارجی ارائه دهد.
 8. علاوه بر این ، توجه به خطرات انتقال ارزش و قراردادهای هوشمند در استقرار راه حل های بلاکچین نیز مهم است. با این حال ، مزایای پذیرش بلاکچین نیز باید برای مقایسه منطقی در نظر گرفته شود. در حالی که بسیاری از افراد می توانند تحت تأثیر میزان خطرات مرتبط با پذیرش بلاکچین قرار بگیرند ، این مزایا می تواند هر سازمانی را فراتر از انتظارات معمول سوق دهد.

آیا در مورد رشد شغلی خود در Blockchain شک دارید؟ نحوه رونق بازار کار Blockchain را بررسی کنید.

چه نوع تصویب بلاکچین را انتخاب کنم?

اگر می خواهید گام بزرگ بعدی را پس از مقایسه مزایا و خطرات پذیرش بلاکچین بردارید ، باید انواع پیاده سازی های بلاکچین را بیابید. انواع مختلف مدل های پیاده سازی بلاکچین می توانند تصور روشنی از گزینه ایده آل برای نیازهای شما ایجاد کنند.

در عام ترین حالت ، شما می توانید دو نوع متداول بلاکچین ، مانند انواع خصوصی و عمومی پیدا کنید. از طرف دیگر ، می توانید انواع دیگری مانند بلاک چین های ترکیبی و کنسرسیوم را نیز پیدا کنید. اگرچه مدل های مختلف بلاکچین با یکدیگر متفاوت هستند ، اما شباهت های خاصی بین خود دارند.

به عنوان مثال ، تمام بلاکچین ها شامل مجموعه ای از گره ها هستند که روی سیستم شبکه P2P کار می کنند. همه گره های شبکه دارای کپی از دفتر مشترک با قابلیت به روزرسانی به موقع هستند. علاوه بر این ، همه گره ها می توانند تراکنش ها را تأیید کرده و در کنار ایجاد بلوک ، معاملات را شروع یا دریافت کنند. بنابراین ، بگذارید قبل از بررسی مزایای استفاده از بلاکچین ، نگاهی به تفاوت بین مدل های بلاکچین بیندازیم.

 • بلاک چین عمومی

بلاکچین عمومی به عنوان یک سیستم دفتر توزیع شده بدون مجوز و بدون محدودیت عمل می کند. بنابراین ، هر فردی با دسترسی به اینترنت می تواند به عنوان یک گره به بخشی از شبکه بلاکچین تبدیل شود. متداولترین نمونه های کاربرد بلاکچین عمومی در مبادلات ارزهای رمزنگاری شده و استخراج از معادن مشهود است. بلاکچین های Litecoin و Bitcoin عمومی ترین بلاک چین های عمومی موجود در حال حاضر هستند.

 • بلاکچین خصوصی

مزایای حفظ حریم خصوصی در مورد پذیرش بلاکچین در بلاک چین های خصوصی که دارای بلاکچین مبتنی بر مجوز هستند با محدودیت هایی مشهود است. این سازمان سطوح امنیتی ، مجوزها ، قابلیت دسترسی و مجوزها را در بلاکچین خصوصی کنترل می کند. متداولترین نمونه های استفاده از بلاکچین خصوصی در برنامه های هویت دیجیتال ، رأی دادن ، مالکیت دارایی و مدیریت زنجیره تأمین مشهود است.

حالا بخوان: بلاکچین عمومی و خصوصی

 • بلاک چین ترکیبی

بلاک چین ترکیبی ، همانطور که از نامش پیداست ، از هر دو دنیای بلاکچین عمومی و خصوصی ارائه می شود. این می تواند از ویژگی های موجود در هر نوع بلاکچین با سیستم مبتنی بر مجوز خصوصی و سیستم بدون مجوز عمومی استفاده کند. شبکه های ترکیبی همچنین می توانند کاربران بتوانند دسترسی به داده های موجود در بلاکچین را کنترل کنند. یکی از متداول ترین نمونه های پیاده سازی زنجیره بلوک ترکیبی به Dragonchain اشاره دارد.

 • زنجیره بلوک کنسرسیوم

گزینه نهایی برای استفاده از مزایای استفاده از بلاک چین برای بنگاه های اقتصادی به زنجیره بلوک کنسرسیوم اشاره دارد. زنجیره بلوک کنسرسیوم می تواند به عنوان یک نوع نیمه غیر متمرکز زنجیره بلوکی شامل مدیریت شبکه بلاکچین تحت بیش از یک سازمان باشد. بر خلاف بلاکچین خصوصی ، بلاک چین کنسرسیوم کنترل را در اختیار بیش از یک سازمان قرار می دهد. به طور کلی ، بلاک چین های کنسرسیوم برای استفاده در سازمان های دولتی یا بانک ها مناسب هستند. برجسته ترین نمونه زنجیره بلوک کنسرسیوم شامل R3 ، بنیاد انرژی وب و سایر موارد است.

همچنین بخوانید: Blockchain عمومی و خصوصی در مقابل کنسرسیوم

بهترین روشها برای پذیرش بلاکچین

با نگاهی دقیق به پیامدهای مرتبط با استفاده از بلاکچین ، منطقی است که به دنبال بهترین روش ها برای استقرار بلاکچین باشید. بنابراین ، بیایید نگاهی به بهترین روش های صنعت بیندازیم که می تواند به شما کمک کند از مزایای استفاده از بلاکچین بیشترین بهره را ببرید.

 • امنیت پارامونت است

همیشه یک تصور غلط برجسته در مورد انعطاف پذیری امنیت با بلاکچین وجود دارد. علاوه بر این ، امنیت یکی از خطرات برجسته پذیرش بلاکچین است. بنابراین ، شرکت ها باید تصور واضحی از این واقعیت داشته باشند که نیازهای امنیتی هر روز تکامل می یابد و آنها باید خود را برای تغییرات آماده کنند..

 • فضای ذخیره سازی به صورت رایگان نمی آید

بلاکچین نباید برای ذخیره سازی پرونده های بزرگ استفاده شود زیرا پرونده ها را به هر گره از شبکه بلاکچین می فرستد. در نتیجه ، شما می توانید هزینه های قابل توجهی بیشتری را برای ذخیره سازی و محاسبه با پرونده های بزرگ پیدا کنید. بنابراین ، مهم است که فایلهای بزرگ را بدون پرداخت هزینه اضافی برای ذخیره سازی ، انتقال یا تکثیر چندین نسخه از یک فایل ذخیره کنید..

 • حاکمیت آن را با هم برگزار می کند

اگر می خواهید یک مزیت امیدوار کننده در مزایای پذیرش بلاکچین بدست آورید ، پس باید در مورد حاکمیت موضع فعال داشته باشید. با استفاده از دستورالعمل های مناسب سازمانی ، استفاده از قابلیت های بلاکچین بدون از دست دادن هیچ پیوندی آسان تر خواهد بود. علاوه بر این ، رویه های حاکمیتی همچنین می توانند سناریوهای خاص را مدیریت کنند در حالی که پویایی گروه های کاربر را مدیریت می کنند.

همچنین بررسی کنید: گزارش مشاغل مجمع جهانی اقتصاد

خط پایین

در نکته آخر ، می توانید خطرات و مزایای پذیرش بلاکچین را به وضوح ارزیابی کنید. خطرات استفاده از فناوری جدید کاملاً ضروری است و بلاکچین خطرات ذاتی بسیاری را به همراه دارد. مصرف منابع ، امنیت و خطرات عملیاتی همچنان بلاکچین را آزار می دهد که نسبتاً جدید است. از طرف دیگر ، توجه به تسلط بر مزایای پذیرش بلاکچین نیز مهم است.

تنها کاری که باید انجام دهید یافتن تعادل مناسب و یادگیری بهترین روشهای صنعت است. با پیروی از هنجارهای صنعت ، می توانید به روشهای ایده آل برای تعادل مثبت و منفی با فناوری بلاکچین پی ببرید. با دوره رایگان بلاکچین شروع کنید و سعی کنید در حال حاضر فرصت های بیشتری را برای پذیرش بلاکچین جستجو کنید!           

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector