Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

QLDB در مقابل هایپرلجر

آیا می خواهید در مورد مقایسه QLDB و Hyperledger بدانید؟ اگر این کار را انجام دهید ، پس به جای درست آمده اید. در این مقاله ، ما به دنبال تمایز بین دو راه حل مختلف برای بلاکچین هستیم که ویژگی های منحصر به فردی را به جدول می آورند.

از این گذشته ، بلاکچین به سرعت در حال رشد است. اگر بلاکچین را اکنون و دو یا سه سال پیش مقایسه کنید ، رشد چشمگیری در آن پیدا خواهید کرد. اکنون چندین راه حل مرتبط با بلاکچین وجود دارد که هدف آنها ارائه ارزش به مشاغل ، شرکت ها ، سازمان ها و استارتاپ های کوچکی است که می خواهند بلاکچین را در فرآیندهای خود بگنجانند..

به عنوان مثال ، ما دارای Hyperledger هستیم – یک پروژه چتر توسط بنیاد لینوکس که هدف آن پیشبرد پذیرش بلاکچین کسب و کار با همکاری جهانی منبع باز است. Greenhouse Hyperledger از پروژه هایی شامل دفترهای توزیع شده ، کتابخانه ها ، ابزارها و مخصوص دامنه تشکیل شده است.

پایگاه داده کوانتومی لجر آمازون (QLDB) یک بانک اطلاعاتی کاملاً اداره شده است که یک گزارش معامله قابل تأیید ارائه می دهد که به صورت رمزنگاری فعال است. همچنین ویژگی های کلیدی مانند تغییرناپذیر و شفاف را ارائه می دهد.

در مقایسه ، ما نگاهی به پارامترهای مختلف خواهیم انداخت و تفاوت بین آنها را یاد خواهیم گرفت. تمرکز این است که نتوانیم بهترین را پیدا کنیم اما ببینیم که هر یک چگونه کار می کنند. اگر مشاغلی هستید که می خواهید بفهمید کدام فناوری برای شما بهتر است ، در ادامه مطلب بخوانید!

قبل از اینکه به سراغ مقایسه واقعی برویم ، بیایید با QLDB و Hyperledger آشنا شویم.

پایگاه داده کوانتومی لجر آمازون (QLDB) چیست?

Amazon QLDB یک راه حل جدید مبتنی بر بلاکچین است که در ماه سپتامبر 2019 توسط آمازون منتشر شده است. آنها می خواهند یک پایگاه داده دفتر کاملاً مدیریت شده ارائه دهند. این پایگاه داده ویژگی های کلیدی مانند گزارش تراکنش قابل تأیید رمزنگاری شده را ارائه می دهد. همچنین سایر ویژگی های مبتنی بر بلاکچین مانند تغییرناپذیری و شفافیت را ارائه می دهد. همچنین با راه حل دیگر مبتنی بر بلاکچین متفاوت است زیرا توسط یک مرجع متمرکز کنترل می شود. با استفاده از آن می توانید پایگاه داده ای ایجاد کنید که تمام تغییرات معامله به همراه سابقه آن قابل ردیابی باشد. برای محافظت از تغییرات ، هر یک از این تغییرات در داده ها با استفاده از داده های هش به صورت رمزنگاری تأیید می شود.

برای درک بهتر ، بیایید مثالی بزنیم. اگر مشاغلی را اداره می کنید که انجام فعالیت های مالی معمول است ، پس از آن می توانید از QLDB برای ذخیره داده ها در یک دفتر استفاده کنید. این دفتر اساساً ذخیره داده های تاریخی را با قابلیت ادغام در هر فرآیند تجاری ارائه می دهد.

به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش آمازون QLDB هستید و سپس این مقاله را بررسی کنید.

هایپرلجر

Hyperledger یک پروژه چتر بلاکچین منبع باز است که توسط بنیاد لینوکس مدیریت می شود. این شامل دفترهای توزیع شده ، ابزارها ، کتابخانه ها و پروژه های خاص دامنه است. این یک پروژه جامعه محور است و هدف آن فراهم کردن مشاغل برای اتخاذ بلاکچین و پیاده سازی آن در فرآیندهای خود است. 

برخی از پروژه های معروف هایپرلجر شامل این موارد هستند پارچه هایپرلجر ، Besu ، SawTooth ، Grid و دیگران. 


ما قبلاً Hyperledger را به طور کامل شرح داده ایم و اگر می خواهید بیشتر بدانید ، توصیه می کنیم در لیست زیر درباره آنها مطالعه کنید

 • Hyperledger Fabric 2.0: Blockchain نسل بعدی
 • 20+ سوال و جواب مصاحبه هایپرلجر

QLDB در مقابل هایپرلجر

با معرفی پایگاه داده های Hyperledger و QLDB ، اکنون زمان مقایسه است. در مقایسه ، سعی خواهیم کرد که آنها را از دسته های خاص مقایسه کنیم. این دسته ها به شما کمک می کنند محدودیت ها و فرصت هایی را که هر دوی آنها دارد ، درک کنید.

بیایید دسته هایی را که می خواهیم آنها را با یکدیگر مقایسه کنیم ، لیست کنیم

 • متن باز
 • موارد استفاده (الزامات)
 • راحتی در استفاده 
 • سهولت نصب
 • کیفیت پشتیبانی
 • مناسب برای
 • قیمت گذاری

متن باز

در حال حاضر ، کل صنعت به سمت منبع آزاد در حال حرکت است. چرا که نه؟ فواید منبع آزاد بسیار است. بنیاد لینوکس به خاطر پروژه های متن بازش معروف است. آنها حداقل سیستم عاملهای لینوکس را با موفقیت مدیریت کرده اند.

اگر QLDB و Hyperledger را هم در نظر بگیرید ، متوجه خواهید شد که فقط پروژه Hyperledger منبع باز است – به هر حال ، این پروژه توسط جامعه منبع باز مدیریت می شود. بنیاد لینوکس در اینجا اصلی ترین فعالیت است. آنها می خواهند پذیرش مشاغل بلاکچین را بهبود بخشند و رویکرد جامعه را در این زمینه دنبال کنند.

بنابراین ، آنها واقعاً چگونه این کار را انجام می دهند؟ آنها خود را دارند کمیته راهبری فنی برای کمک به مراقبت هر TSC از 11 عضو منتخب تشکیل شده است که تصمیم می گیرند جهت فنی Hyperledger را هدایت کنند.

اگر Amazon’s QLDB را انتخاب کنید ، رویکردی با منبع بسته خواهید دید. با این حال ، اشتباه نکنید به هیچ وجه بد یا قهقرا نیست. این فقط آن است که آمازون می خواست محصولش چگونه باشد. آنها یک شرکت بزرگ هستند و توسعه دهندگان با استعدادی دارند که می توانند فناوری پیشرفته را به مصرف کنندگان ارائه دهند. 

با این حال ، اگر کل تصویر را ببینید ، Hyperledger در اینجا برنده است. آنها متمرکز بر فراهم آوردن گزینه هایی برای پیشرفت در جامعه هستند. مزایای دیگری نیز برای منبع باز وجود دارد از جمله مقرون به صرفه بودن ، انعطاف پذیری ، چابکی ، سرعت ، هزینه تعمیر و نگهداری کمتر و غیره!

برنده: هایپرلجر

موارد استفاده

در این بخش ، ما در مورد موارد استفاده تمرکز خواهیم کرد. هر یک از فناوری های بلاکچین موارد استفاده خاص خود را دارند. این موارد استفاده به شما امکان می دهد ظرفیت هر فناوری را بسنجید.

بیایید با QLDB شروع کنیم.

QLDB در رویکرد خود همه کاره است. این یک طیف گسترده ای از موارد استفاده را شامل می شود از مالی ، ساخت ، بیمه ، منابع انسانی ، حقوق و دستمزد ، زنجیره تامین و خرده فروشی.

اگر امور مالی را به عنوان مثال در نظر بگیرید ، QLDB می تواند به عنوان دفتری عمل کند که کلیه معاملات را ذخیره می کند. موسسات مالی می توانند از دفتر حساب برای ذخیره اطلاعات مهم در یک رویکرد متمرکز مانند پیگیری وام ها ، حساب های بانکی ، معاملات اعتباری و بدهی استفاده کنند. به عنوان یک تجارت ، می توانید QLDB را در سیستم های موجود خود قرار دهید و از مزایای یک پایگاه داده مبتنی بر دفتر استفاده کنید.

با مزایایی مانند تغییرناپذیری ، شفافیت و مقیاس پذیری ، یک تجارت نمی تواند در انتخاب اشتباه کند.

برای هایپرلجر ، ما اینجا یک داستان کاملاً متفاوت داریم. این یک گلخانه عظیم مرتبط با آن دارد که شامل دفترهای توزیع شده ، کتابخانه ها ، ابزارها و دامنه خاص است. همه این پروژه ها موارد استفاده زیادی در ارتباط با آن دارند. واضح است که موارد استفاده آن از QLDB بیشتر است. پنج مورد اصلی استفاده از Hyperledger شامل موارد زیر است

 • بستر عرضه داروها
 • آموزش و پرورش
 • مدیریت انرژی هوشمند
 • زنجیره تأمین ساده
 • تأمین مالی تجارت

راحتی در استفاده

در مورد سهولت استفاده ، بدون شک Amazon QLDB سهولت استفاده بهتری را ارائه می دهد. این قابلیت های پایگاه داده آشنا را ارائه می دهد و همچنین از PartiQL خارج از جعبه پشتیبانی می کند. این یک زبان پرسش سازگار با SQL است که منبع باز است و از ساختارها و انواع داده پشتیبانی می کند. این یک روش آسان برای دسترسی به داده ها با استفاده از عملیات SQL را ارائه می دهد. علاوه بر این ، QLDB همچنین از مدل داده سند گرا پشتیبانی می کند. این یک روش انعطاف پذیر برای ذخیره و دسترسی به داده ها را فراهم می کند. به عنوان یک تجارت ، می توانید داده های نیمه ساخت یافته و ساختاریافته را به راحتی ذخیره کنید. سرانجام ، QLDB سازگار با اسید و سریال است.

از طرف دیگر ، هایپرلجر همان میزان سهولت استفاده را ارائه نمی دهد. روش های زیادی وجود دارد که می توانید نگاهی به آن بیندازید. هایپرلجر راه حل های کاملی برای تجارت ارائه می دهد که شامل دفترهای توزیع شده ای نیز می شود که از ابتدا ساخته و اجرا می شوند. به عنوان مثال Hyperledger Fabric را در نظر بگیرید ، زیرا راهی برای ساختن یک راه حل قدرتمند بلاکچین برای یک کسب و کار ارائه می دهد. این به راحتی استفاده آسان نیست! برای کار با این راه حل ها ، کسی باید فردی فنی باشد.

برنده: آمازون QLDB.

این یک نکته بسیار مهم در QLDB در مقابل Hyperledger است.

سهولت نصب

سهولت راه اندازی دسته بعدی ما است. طبق معمول ، نصب QLDB به لطف آمازون آسان است. آنها یک درایور QLDB را فراهم می کنند که برای اتصال برنامه به QLDB باید بارگیری ، نصب و پیکربندی شود.

راه اندازی هایپرلجر آسان نیست! برای انجام تنظیمات به مجموعه ای از مراحل نیاز دارند. برای هر یک از پروژه های زیر گلخانه هایپرلجر ، می توانید اسناد مربوط به هر یک را پیدا کنید. 

برنده: آمازون QLDB

کیفیت پشتیبانی

پروژه های منبع آزاد معمولاً در هنگام ارائه پشتیبانی کمی پیچیده هستند. اگر به هر یک از صفحات پشتیبانی Hyperledger بروید (در صورت وجود هرگونه صفحه) ، پیوندهایی به چت روم ، StackOverflow ، تماسهای انجمن و روش دیگری برای برقراری ارتباط با سایر اعضای استفاده کننده از این فناوری دریافت خواهید کرد..

برای آمازون QLDB ، یک داستان کاملاً متفاوت وجود دارد. این یک راه حل برتر است که همراه با پشتیبانی خاص خود است. بنابراین ، اگر به مشکلی برخوردید می توانید از کارکنان پشتیبانی آنها استفاده کنید.

برنده: QLDB

قیمت گذاری

QLDB یک سرویس پولی است که در آن کاربر نیاز به پرداخت دارد. مدل پرداختی که در اینجا استفاده می شود همانطور که استفاده می کنید پرداخت می کند و حداقل هزینه ای در ارتباط با آن ندارد. هر برنامه مناسب و معقول با استفاده از QLDB می تواند ماهیانه بین 50 تا 100 دلار هزینه داشته باشد. این برای بسیاری از مشاغل خارج از کشور که نیاز به یک پایگاه داده مبتنی بر دفتر دارند مقرون به صرفه است.

از طرف دیگر ، هایپرلجر به دلیل منبع باز بودن ، هیچ گونه قیمتی با آن در ارتباط ندارد.

در اینجا یافتن برنده کار دشواری است زیرا بسیاری از مشاغل می خواهند هزینه های استفاده آسان ، پشتیبانی و سهولت راه اندازی را پرداخت کنند..

به همین دلیل ما به تساوی رضایت می دهیم.

می توانید در مورد قیمت گذاری AWS QLDB بیشتر بدانید اینجا.

نتیجه: کراوات.

این ما را به نقطه دیگری در QLDB در مقابل Hyperledger می رساند

آیا Amazon QLBD Blockchain مجاز را به چالش می کشد?

اگر Hyperledger را در نظر بگیرید ، متوجه خواهید شد که مجموعه خوبی از راه حل های blockchain مجاز از جمله Hyperledger Besu و Hyperledger Fabric را ارائه می دهد. مقایسه QLDB با یک بلاکچین کاملاً مجاز می تواند کمی بیش از حد باشد. با این حال ، در حال حاضر بسیاری از متخصصان هستند که QLDB را با بلاکچین مجاز مقایسه می کنند.

مقدمه مقایسه این است که آیا QLDB مفهوم بلاکچین مجاز را به چالش می کشد و آیا می تواند جایگزین آن شود؟ بیایید در زیر بررسی کنیم.

به گفته گارتنر ، در پروژه های بلاکچین تحت هدایت کنسرسیوم و چند شرکت امیدوار کننده چهار مخرج مشترک وجود دارد. آنها شامل موارد زیر هستند.

 • بیشتر شرکت کنندگان کنسرسیوم به یک دفتر توزیع شده نیاز دارند تا هر شرکت کننده ای در شبکه خود بتواند به یک منبع حقیقت دسترسی داشته باشد. 
 • به محض نوشتن داده ها در دفتر ، نمی توان آنها را به روز کرد یا حذف کرد ، داده ها را تغییرناپذیر می کند.
 • برای ایجاد یک دنباله حسابرسی قابل تأیید ، باید از رمزنگاری استفاده شود تا مورد استفاده راضی شود.
 • سرانجام ، هر کنسرسیوم بلاکچین باید مشارکت کنندگان مختلف را تشویق کند و به آنها برای شرکت در بلاکچین ارزش دهد..

از هر چهار مخرج مشترک ، دو مورد از آنها با QLDB برآورده می شوند – که امتیاز 2 و 3 هستند. این بدان معنی است که QLDB رویکردی منحصر به فرد برای ارائه راهی به شرکتها جهت گنجاندن ویژگیهای مبتنی بر بلاکچین در فن آوریهای قدیمی خود ارائه می دهد.. QLDB فقط درصورتی قابل اعتماد است که اعتماد به سیستم وجود داشته باشد و شرکت کنندگان با یک مرجع متمرکز خوب باشند.

به عبارت دیگر ، QLDB روشی مقرون به صرفه ، ساده و در عین حال موثر برای پیاده سازی ویژگی های یک شبکه مجاز بدون نیاز به تغییر اساسی کل روند است. با استفاده از آن ، هر کسب و کار می تواند مسیرهای حسابرسی قابل تأیید داده های تغییرناپذیر را ایجاد کند بدون اینکه نیازی به سرمایه گذاری عمیق در یک راه حل کاملاً بلاکچین داشته باشد.

با این حال ، QLDB محدودیتی دارد زیرا به AWS متکی است. همچنین ، تأثیر آن هنوز خارج از موارد استفاده از AWS اندازه گیری نشده است. 

برای هر شغلی ، مهم است که نیازهای آنها را درک کنید و سپس در مورد روش آنها تصمیم بگیرید. همه مشاغل به یک راه حل کاملاً بلاکچین احتیاج ندارند. تمام آنچه که آنها نیاز دارند توانایی تأیید داده ها و ذخیره آنها در حالت تغییرناپذیر است. این منجر به یک دفتر حسابرسی قابل تأیید بدون نیاز به مسائل پیچیده انطباق می شود.

می توانیم نتیجه بگیریم که QLDB مستقیماً شبکه مجاز را به چالش نمی کشد ، اما در عوض به آن کمک می کند تا به مشاغل جدید دسترسی پیدا کند. ما همچنین می توانیم QLDB را به عنوان یک راه حل شبه بلاکچین تعریف کنیم.

هنگامی که شما باید پایگاه داده کوانتومی Ledger آمازون QLDB را انتخاب کنید?

اگر شرکت کنندگان به یکدیگر اعتماد کنند و با یک رویکرد متمرکز خوب باشند ، QLDB انتخاب درستی است. 

چه زمانی باید Hyperledger را انتخاب کنید?

هایپرلجر پروژه های زیادی را ارائه می دهد و از این رو موارد استفاده از آن به نیاز بستگی دارد. با این حال ، تمام پروژه ها غیرمتمرکز هستند و از این رو یک کسب و کار فقط باید Hyperledger را انتخاب کند که به دنبال یک رویکرد غیرمتمرکز است.. 

امیدواریم ایده گرفته باشید QLDB در مقابل هایپرلجر.

نتیجه

این ما را به پایان مقاله QLDB در مقابل هایپرلجر هدایت می کند. شکی نیست که هر دوی آنها راه حل منحصر به فردی برای انواع مختلف مخاطبان ارائه می دهند. بنابراین ، نظر شما در مورد مقایسه چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector