Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Blockchain چیست؟ راهنمای مبتدیان

از زمان ایجاد بیت کوین در سال 2009 ، جهان دیوانه ارزهای رمزپایه شده است. در واقع ، اکنون بیش از 1500 سکه مختلف برای خرید ، فروش و تجارت موجود است! با این حال ، مهمترین چیزی که تاکنون از همه اینها حاصل شده ، فناوری زیربنای آن است – فناوری بلاکچین. بنابراین ، بلاکچین چیست?

اگر می خواهید بفهمید که بلاکچین در قالب ساده چیست ، به جای درست آمده اید! اگرچه این فناوری کاملاً پیچیده است ، من قصد دارم از مثالهای واقعی و تا حد ممکن واژگان ساده استفاده کنم تا شما آن را از بالا به پایین درک کنید!

“آموزش بلاکچین چیست” من قرار است با توضیح اینکه این فناوری چه کار می کند و چگونه کار می کند ، و سپس بحث در مورد مزایای آن نسبت به سیستم های سنتی آغاز می شود. من همچنین قصد دارم چند نمونه از چگونگی استفاده از آن (و استفاده از آن) در زندگی روزمره را برای شما بیان کنم.

بنابراین منتظر چه هستید ، بیایید با درک اینکه فناوری بلاکچین در واقع چیست شروع کنیم!

فناوری Blockchain چیست?

در ساده ترین شکل ، بلاکچین فناوری است که به افراد امکان ارسال و دریافت ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین را می دهد. با این حال ، این چیزی فراتر از یک سیستم پرداخت است. هنگامی که ساتوشی ناکاموتو اولین ارز رمزنگاری شده جهان (بیت کوین) را ایجاد کرد ، او همچنین یک پروتکل شگفت انگیز ایجاد کرد که به عنوان بلاکچین شناخته می شود.

آخرین کوپن Coinbase یافت شده:

جالب ترین قسمت برای بلاکچین این است که هیچ شخص یا مرجعی تنها بر آن کنترل ندارد. در عوض ، معاملات توسط انجمن آنلاین تأیید و تأیید می شوند ، که باعث می شود غیرمتمرکز شود! این پروتکل دارای مزایای بسیار زیادی مانند شفافیت ، سرعت و امنیت است که بعداً با جزئیات بیشتری توضیح خواهم داد.

ایده واقعی فناوری بلاکچین فقط به معاملات مالی مرتبط نیست ، زیرا این پتانسیل را دارد که تقریباً در هر صنعتی اعمال شود.!

از آنجایی که بلاکچین غیرمتمرکز است ، همه به داده های یکسان دسترسی دارند (مگر اینکه بلاکچین خصوصی مورد استفاده شرکت ها باشد). این بدان معناست که به محض پردازش و تأیید یک معامله ، برای دیدن همه در بلاکچین ظاهر می شود.

این بسیار شبیه یک دفتر حسابداری در دنیای واقعی است ، جایی که حسابدار شرکت می تواند هر معامله ای را که تاکنون رخ داده است ، همراه با مانده حساب مشاهده کند. با این حال ، از آنجا که زنجیره های بلوکی مانند بیت کوین و اتریوم عمومی هستند ، هرکسی می تواند داده های معاملاتی را مشاهده کند.

هنگام تلاش برای فهمیدن تعریف صحیح بلاکچین چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد ، بنابراین من فکر کردم بهترین کار این است که همه چیز را خراب کنم. بخش بعدی راهنمای من “بلاکچین چیست” در مورد این که چرا بلاکچین نامیده می شود صحبت خواهد کرد!

تعریف Blockchain: چرا به آن Blockchain گفته می شود?

اگرچه اکنون نسخه های مختلفی از تعریف blockchain وجود دارد ، همه آنها به روش های بسیار مشابه کار می کنند. ساده ترین راه برای توضیح آنچه که انجام می دهد تقسیم کلمه blockchain به دو بلوک و زنجیره است!

به یک کانتینر در دنیای واقعی فکر کنید که جعبه های زیادی را از مقصد A به مقصد B حمل می کند. در دنیای ارزهای رمزپایه ، کانتینر “بلوک” است و هر جعبه ای که روی ظرف است یک معامله منفرد است..


“کانتینر” = مسدود کردن

“جعبه” = معاملات

“کانتینر جعبه های زیادی را حمل می کند” = بلوک بسیاری از معاملات را حمل می کند

من می دانم که این ممکن است پیچیده به نظر برسد ، اما با من همراه باشید زیرا کاملاً منطقی است! بنابراین ، در مثال استفاده از بلاکچین بیت کوین ، تأیید یک بلوک از معاملات در شبکه 10 دقیقه طول می کشد..

مانند یک کانتینر در دنیای واقعی ، معاملات معینی وجود دارد که بلوک می تواند انجام دهد ، که با حداکثر اندازه بلوک تعیین می شود. هر بلاکچین حداکثر اندازه بلوک مخصوص به خود را دارد که به طور معمول مقدار داده (مگابایت) قابل نگهداری است.

بیت کوین قادر است داده های با ارزش 1 مگابایت را در هر بلوک نگه دارد ، در حالی که سایرین ، مانند Bitcoin Cash ، محدودیت اندازه بلوک 8 مگابایت دارند.

هرچه محدودیت اندازه بلوک بیشتر باشد ، تراکنش های بیشتری نیز می تواند داشته باشد. بنابراین اکنون می دانید که بلوک چیست ، در مورد زنجیره چه می توان گفت?

برای اینکه کارها واقعاً برای شما آسان شود ، می خواهم مثال یک کانتینر را حمل کنم که جعبه ها را حمل می کند! بیایید تصور کنیم که کانتینر به اولین مقصد رسیده است. این بدان معناست که بلوک تأیید شده است و اکنون در دفتر عمومی برای مشاهده همه در دسترس است.

با این وجود کانتینر آماده عزیمت به مقصد بعدی خود است. هر جعبه (معامله) جدید یا قدیمی که کانتینر (بلاک) حمل می کند نیز برای مشاهده در بلاک چین عمومی در دسترس خواهد بود. این برای هر معامله یکسان است. به محض تأیید ، داده های معامله برای دیدن همه روشن است ، به همین دلیل به آنها “زنجیره” معاملات گفته می شود!

بنابراین اکنون که فهمیدید تعریف بلاکچین از کجا آمده است ، قسمت بعدی راهنمای من “بلاکچین چیست” توضیح نحوه تأیید معاملات است!

معاملات در بلاکچین چگونه تأیید می شوند؟?

شاید به یاد داشته باشید که من قبلاً توضیح دادم که بلاکچین غیر متمرکز است ، به این معنی که هیچ مرجع واحدی کنترل شبکه را ندارد. این همچنین بدان معنی است که بلاکچین برای تأیید جابجایی وجه نیاز به واسطه شخص ثالث ندارد.

اگر چنین است ، معاملات چگونه تأیید می شوند؟ اینجاست که همه چیز واقعاً جالب می شود!

بلاکچین یک بستر مبتنی بر جامعه است ، به این معنی که در اکثر موارد ، هر کسی می تواند برای کمک به تأیید تراکنش ها به شبکه کمک کند. آنها این کار را با کمک قدرت محاسباتی خود انجام می دهند ، که در عوض قادر به پشتیبانی از شبکه است.

همه بلاکچین ها برای انجام این کار از فناوری یکسانی استفاده نمی کنند ، اما ما فرایند را از طریق چگونگی رسیدن شبکه به “اجماع” متمایز می کنیم. اجماع اساساً به معنای “شبکه از کجا می داند که معامله معتبر است و کاربر در واقع بودجه در دسترس دارد؟”

بلاکچین ها با پیروی از قوانین “رمزنگاری” به اجماع می رسند ، جایی که اصطلاح “رمز ارز” از آنجا ناشی می شود. رمزنگاری یک منطقه واقعاً پیشرفته از ریاضیات است که مبتنی بر معماهای الگوریتمی است.

هنگامی که زنجیره بلوک و جامعه داوطلبان آن قادر به حل معمای الگوریتمی باشند ، قوانین رمزنگاری بیان می کند که یک معامله معتبر و معتبر است. با این حال ، بلاکچین های مختلف از روش های مختلفی برای حل معما استفاده می کنند ، که به عنوان “مکانیسم اجماع” شناخته می شود.

سردرگم؟ نباشید ، زیرا راهنمای من “بلاکچین چیست” اکنون قصد دارد مثالی را برای شما بیاورد!

بلاکچین بلاکچین استفاده می شود توسط مکانیسم اجماع به نام “اثبات کار” (PoW) پشتیبانی می شود. این معما آنقدر دشوار است که هیچ انسانی نمی تواند به تنهایی آن را حل کند ، به همین دلیل است که مردم باید از قدرت محاسباتی خود استفاده کنند.

هر رایانه ای که به شبکه متصل است (“گره” نامیده می شود) سعی می کند پازل را در اسرع وقت حل کند. هرکسی که اول این معما را حل کند ، یک پاداش بیت کوین رایگان و رایگان دریافت می کند. با این حال ، در واقع ، پاداش بیت کوین رایگان نیست ، زیرا کاربر مجبور به استفاده از مازاد قدرت محاسباتی خود بود که مقدار زیادی برق مصرف می کند!

PoW فقط یک نمونه از چگونگی اجماع یک بلاکچین است. بسیاری دیگر وجود دارد و برخی از آنها را در زیر لیست کرده ام (موارد بسیار بیشتری وجود دارد)!

  • PoS (اثبات سهام)
  • DPoS (اثبات تفویض شده سهام)
  • PBFT (تحمل گسل عملی بیزانس)
  • DAG (نمودار چرخشی مستقیم)

آیا هنوز از خود می پرسید “بلاکچین چیست”؟ امیدوارم اینطور نباشه! قسمت بعدی آموزش بلاکچین من در مورد مهم بودن تمرکززدایی صحبت خواهد کرد!

اهمیت تمرکززدایی

همانطور که اکنون می دانید ، پروتکل بلاکچین قادر است بدون شخص ثالث یک معامله را تأیید کند و هیچ مرجع دیگری کنترل شبکه را ندارد. به همین دلیل غیرمتمرکز است. اما چرا این مهم است?

اولاً ، تمرکززدایی بسیار ایمن است. در حقیقت ، ویژگی های امنیتی یک بلاکچین غیرمتمرکز به قدری امن است که هک کردن آن تقریباً غیرممکن است. قبل از اینکه توضیح دهم چرا می خواهم شما درباره چگونگی عملکرد یک شبکه متمرکز فکر کنید.

بیایید نگاهی به سازمانی مانند یاهو بیندازیم. آنها یکی از بزرگترین شرکتهای جهان هستند که خدمات زیادی مانند ایمیل ، اخبار و محتوای ویدئویی را ارائه می دهند. تمام اطلاعات آنها در یک سرور متمرکز ذخیره می شود ، که در اکثر موارد خوب است. اما اگر سرور متمرکز از کار بیفتد چه اتفاقی می افتد?

این دقیقاً همان اتفاقی است که در سال 2016 رخ داد ، هنگامی که گروهی از هکرها توانستند کنترل سرورهای یاهو را بدست آورند ، که به آنها اجازه دسترسی بیش از 3 میلیارد حساب ایمیل خصوصی.

این یک حادثه یک بار هم نیست. سرورهای متمرکز خواه رسانه های اجتماعی آن ، بانک ها ، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی یا انتخابات ایالات متحده باشند همیشه. با این حال ، خبر خوب این است که سرورهای غیرمتمرکز عملاً هک نمی شوند. به همین دلیل است!

آیا به یاد دارید که راهنمای من “Blockchain چیست” چگونه توضیح داد که برای تأیید یک معامله ، افراد زیادی قدرت محاسباتی خود را ارائه می دهند؟ این “گره ها” نه تنها به تأیید جابجایی وجوه کمک می کنند ، بلکه همچنین شبکه را ایمن نگه می دارند. دلیل این امر این است که بیش از نیمی از گره های کل شبکه باید همزمان هک شوند تا اتفاق بدی رخ دهد!

حتی اگر این امکان وجود داشته باشد (که در واقع اینطور نیست) ، هکر فقط قادر به ایجاد تغییر در بلاکچین برای 1 بلاک است که در مورد بیت کوین حدود 10 دقیقه خواهد بود!

تمرکززدایی نه تنها برای امنیت ، بلکه برای برابری نیز مهم است. هرکسی که با زنجیره بلوک درگیر شود توانایی کمک به سیستم را دارد. بعلاوه ، هر کدام از معاملات برای مشاهده در دفتر عمومی در دسترس هستند ، باعث شفافیت شبکه می شود. بدون فساد ، تقلب و هیچ نابرابری!

اکنون که می دانید چرا تمرکززدایی مهم است ، در بخش بعدی آموزش What’s Blockchain چیست ، بررسی می شود که بلاکچین چگونه ناشناس است!

بلاکچین چقدر ناشناس است?

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 بیت کوین ایجاد کرد ، او نه تنها می خواست یک سیستم پرداخت عادلانه ، امن و شفاف ایجاد کند ، بلکه همچنین می خواست به افراد اجازه ارسال و دریافت وجوه ناشناس را بدهد.

به این فکر کنید که پول خود را در زندگی روزمره چگونه خرج می کنید. هنگامی که از دستگاه خودپرداز پول برداشت می کنید ، بانک می داند کجا هستید و چه مقدار هزینه می کنید. هنگامی که از کارت اعتباری خود در تعطیلات استفاده می کنید ، شرکت کارت اعتباری همچنین می داند کجا هستید و چه مقدار هزینه می کنید.

هنگامی که حقوق ماهانه خود را دریافت می کنید ، بانک می داند که چه مقدار به شما پرداخت می شود. این لیست همچنان ادامه دارد ، اما نکته این است که واسطه های شخص ثالث اطلاعات زیادی در مورد شما دارند. اما چه چیزی به آنها این حق را می دهد که بدانند دقیقاً با پولهای سخت خود چه کار می کنید؟ هیچ کاری نمی کند! آنها نباید بدانند.

اینجاست که فناوری بلاکچین متفاوت است. هنگامی که ارز رمزنگاری شده به دست می آورید ، آن را در کیف پول دیجیتال ذخیره می کنید. این را می توان در دسک تاپ یا تلفن همراه ، بصورت آنلاین یا حتی در یک دستگاه سخت افزاری ذخیره کرد. سپس ارز رمزنگاری شده به چیزی بنام آدرس کیف پول متصل می شود. می توانید هر تعداد آدرس کیف پول داشته باشید ، اما هر دو نمی توانند یکسان باشند.

وقتی وجهی را برای شخصی ارسال می کنید ، آنها را از کیف پول خود به کیف پول شخص دیگری می فرستید. در اینجا معامله بلاکچین بیت کوین به چه صورت است.

کیف پول “1BoatSLRHtKNngkdXEeobR76b53LETtpyT

ارسال شد “2 BTC” به

کیف پول “1CfaunqrVpcXmpLheUVWeSP1KPsKDha1Nb

بر جمعه هجدهم مه 2018 در ساعت 15.37.

همانطور که از اطلاعات بالا مشاهده می کنید ، به محض تأیید معامله ، همه می توانند مبلغ ارسال شده و تاریخ و زمان معامله را مشاهده کنند. با این حال ، تنها اطلاعاتی که مردم در مورد فرستنده و گیرنده می دانند آدرس کیف پول آنهاست.

به همین دلیل است که معاملات بلاکچین ناشناس نیستند ، بلکه نام مستعار هستند (مانند نام مستعار).

با این حال ، این دقیقاً مانند صرف پول نقد در دنیای فیزیکی است. وقتی وارد سوپرمارکت محلی خود می شوید و پول نقد پرداخت می کنید ، سوپرمارکت می داند شما چه شکلی هستید ، اما آنها هیچ اطلاعات دیگری در مورد شما ندارند!

بنابراین ، اکنون که می دانید بلاکچین به جای ناشناس بودن مستعار است ، بخش بعدی راهنمای من “بلاکچین چیست” به بررسی چگونگی استفاده از آن در دنیای واقعی می پردازد.

چگونه می توان از بلاکچین در دنیای واقعی استفاده کرد?

در حقیقت ، فناوری بلاکچین تقریباً در هر صنعت یا بخشی قابل استفاده است. با جایگزینی سرورهای متمرکز با بلاکچین غیرمتمرکز ، افراد ، شرکت ها و حتی دولت ها می توانند از تمام مزایایی که بلاکچین ارائه می دهد مانند امنیت ، شفافیت و سرعت بهره مند شوند.!

من می ترسم نتوانم هر صنعتی را که می توان از بلاکچین استفاده کرد ، مرور کنم ، بنابراین پنج مورد از موارد مورد علاقه خود را لیست می کنم!

پرداخت های مرزی

صنعت پرداخت های مرزی یک تجارت هزار میلیارد دلاری است و بانک ها به ارسال روزانه پرداخت های بین المللی نیاز دارند. بیشتر این کار توسط شخص ثالثی به نام SWIFT انجام می شود که در بلژیک مستقر هستند. SWIFT در اوایل دهه 1970 برای سهولت پرداخت های بین المللی راه اندازی شد ، با این وجود سیستم کند ، گران و ناکارآمد است.

این به این دلیل است که بانک ها قادر نیستند مستقیماً با یکدیگر معامله کنند. در عوض ، آنها مجبور به استفاده از SWIFT و در برخی موارد ، اضافی هستند بانک های خبرنگار. با این حال ، با استفاده از فناوری بلاکچین ، بانک ها می توانند به صورت همتا به همتا تجارت کنند.

این بدان معنی است که هیچ واسطه شخص ثالثی بین این دو سازمان نشسته است. معاملات دیگر نه روزها طول می کشد و نه هزینه های زیادی در پی خواهد داشت! بلاکچین Ripple دقیقاً به همین منظور طراحی شده است و در حال حاضر بیش از 100 بانک مختلف پروتکل خود را آزمایش می کنند!

مبادلات رمزنگاری را در کنار هم با دیگران مقایسه کنید

آیا می دانید?

آیا تا به حال فکر کرده اید که مبادلات رمزنگاری برای اهداف تجاری شما بهترین است?

دیدن & مبادلات رمزنگاری TOP3 را در کنار هم مقایسه کنید

انتخابات

چند بار در مورد تقلب در انتخابات می شنویم؟ آیا این شبکه متمرکز انتخابات ایالات متحده است که هک می شود (گفته می شود!) یا دولت هایی که شهروندان خود را به رأی دادن به آنها تهدید به خشونت می کنند؟ متأسفانه ، این اتفاق مدام رخ می دهد ، اما فناوری بلاکچین می تواند مشکل را حل کند!

اولاً ، از آنجا که هر معامله ای که تاکنون اتفاق افتاده است برای مشاهده در دفتر عمومی در دسترس است ، تغییر یا حذف آرا برای یک حزب سیاسی غیرممکن است. به یاد داشته باشید ، بلاکچین فقط برای معاملات مالی نیست ، زیرا می تواند هر آنچه را که داده در نظر گرفته شود پردازش کند!

زنجیره بلوک همچنین برای انتخابات مناسب است زیرا معاملات نام مستعار است ، به این معنی که هیچ کس از هویت رای دهنده در دنیای واقعی نمی داند. در عوض ، هویت یک شهروند می تواند با یک کلید خصوصی مرتبط شود که فقط کاربر شخصی به آن دسترسی دارد. این اطمینان می دهد که شهروند فقط یک بار می تواند رأی دهد!

زنجیره تامین

زنجیره تأمین نحوه حرکت کالاها از مبدا به مقصد نهایی است. نمونه آن نوشیدنی آب پرتقال است. زنجیره تامین از محلی که پرتقال پرورش داده می شود ، ممکن است به کارخانه ای سفر کند تا به آب تبدیل شود ، سپس به انبار و در نهایت به سوپرمارکت سفر کند..

در حال حاضر ، ردیابی هر مرحله از سفر بسیار دشوار است ، زیرا هر قسمت از زنجیره تامین از سیستم های متمرکز خود استفاده می کند. با این حال ، با استفاده از فناوری بلاکچین ، کل فرآیند زنجیره تامین می تواند برای دیدن همه در دسترس باشد.

این بسیار کارآمد تر ، شفاف تر و ایمن تر از استفاده از سرورهای متمرکز است ، زیرا همه چیز را می توان در همان شبکه قرار داد. علاوه بر این ، شبکه هرگز خراب نمی شود و قابل تقلب است!

قمار

صنعت قمار آنلاین هر ساله میلیاردها دلار ارزش دارد. بازی های سنتی کازینو مانند بزور و با تهدید ، رولت و دستگاه های حافظه برای بازی در راحتی خانه خود در دسترس هستند که برای بازیکن بسیار راحت است.

با این حال ، از آنجا که کازینوهای آنلاین به طور معمول داده های گیم پلی بازی خود را پشت سر بسته بر روی سرور متمرکز خود نگه می دارند ، هیچ گاه تضمینی وجود ندارد که کازینو واقعا منصفانه بازی کند.

با استفاده از فناوری بلاکچین ، نتایج بازی را می توان به طور مستقل در دفتر عمومی تأیید کرد ، به این معنی که سیستم و داده ها کاملاً شفاف هستند. این مورد همچنین می تواند برای قرعه کشی های ملی مورد استفاده قرار گیرد!

بیمه

صنعت بیمه تقریباً همه موارد روی سیاره زمین را پوشش می دهد. این خانه ، ماشین ، حیوان خانگی ، سلامتی ، تعطیلات یا تلفن شما باشد – اگر دارای ارزش باشد ، می تواند بیمه شود!

مشکل این است که صنعت تحت واسطه های شخص ثالث قرار دارد ، این بدان معناست که گرفتن خط مشی گران است و وقتی ادعا می شود ، این روند بسیار کند است. با این حال ، پروتکل بلاکچین به کسی امکان می دهد بدون نیاز به شخص ثالث بیمه شود.

به عنوان مثال ، اگر کسی بخواهد پرواز خود را تضمین کند ، به محض اینکه هواپیما واقعاً بلند شود ، نتیجه می تواند به طور خودکار حل شود. یا هواپیما به موقع بلند می شود و شما هزینه بیمه خود را از دست می دهید ، یا هواپیما دیر انجام می شود و پرداخت می کنید!

این همه می تواند در یک سیستم زیست محیطی شفاف ، سریع و ایمن مانند بلاکچین انجام شود!

Blockchain چیست؟ – نتیجه

این پایان راهنمای “Blockchain چیست” است! امیدوارم هر آنچه را توضیح دادم درک کرده باشید و امیدوارم که برای شما جالب باشد!

من می دانم که این مفهوم در ابتدا بسیار پیچیده به نظر می رسد ، اما امیدوارم که نمونه های دنیای واقعی کارها را برای شما ساده کرده باشد!

بنابراین ، اگر آموزش بلاکچین من را از ابتدا تا انتها مطالعه کرده اید ، اکنون باید بدانید که بلاکچین چیست و چگونه کار می کند. همچنین باید از فن آوری و همچنین از تمام مزایایی که به شما می دهد ، درک خوبی داشته باشید.

مورد محبوب شما در مورد بلاکچین چیست؟ من فکر می کنم شگفت آور است که چگونه هیچ کس آن را کنترل نمی کند و در عوض ، کنترل در جامعه آنلاین توزیع می شود!

من همچنین در مورد پنج صنعت اصلی صحبت کرده ام که می توانند از فناوری بلاکچین بهره مند شوند. آیا شما با من موافق هستید ، یا می توانید به برخی از موارد بهتر فکر کنید؟ نظر شما هرچه است ، در بخش نظرات زیر به من اطلاع دهید! من فقط امیدوارم که هنوز فکر نکنید که بلاکچین چیست!

همچنین ، اگر س furtherال دیگری دارید ، لطفاً از ما بپرسید! خوشحال می شویم که کمک کند.

جایزه: خود را بر روی دانش جدید خود آزمایش کنید. ببینید آیا می توانید به س ofالی که بلاکچین چیست در قالب بسیار مختصر (کمتر از 100 کلمه) پاسخ دهید. سخت است ، اما هرچه کوتاه تر بتوانید توضیحی مختصر ارائه دهید ، درک اصل اصلی چیزی آسان تر است!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector