متمرکز در مقابل غیرمتمرکز: تفاوت چیست؟

بنابراین ، شما در مورد “بیت کوین” و “بلاکچین” تحقیق کرده اید و در اصطلاح “تمرکززدایی” لج می کنید. اما تمرکززدایی به چه معناست؟ خوب ، امروز قصد دارم به صورت ساده غیرمتمرکز را تعریف کنم تا هر کسی (از جمله شما!) بتواند آن را درک کند. به همین دلیل من یک مقایسه متمرکز و غیرمتمرکز انجام می دهم.

تمرکززدایی یکی از مهمترین مزایای استفاده از پروتکل بلاکچین است ، بنابراین بسیار مهم است که مزایایی را که می تواند برای جامعه امروز به همراه داشته باشد درک کنید..

در این راهنمای متمرکز و غیرمتمرکز ، من با توضیح معنای تمرکز همراه با لیستی از معایب آن شروع می کنم.

پس از آن ، سپس توضیح خواهم داد تمرکز زدایی چیست و چه عواملی آن را متفاوت می کند. برای سهولت کار شما ، چند نمونه از صنایع مختلف را که می توانند از استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز بهره مند شوند ، به شما ارائه می دهم.

در پایان خواندن راهنمای من درمورد مرکزی و غیرمتمرکز ، شما تمام اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در مورد بهتر بودن سیستم را خواهید داشت.

پس برای چی منتظری؟ بیایید با کاوش در اصطلاح “مرکزیت” شروع کنیم!

منظور از تمرکز چیست?

آگهی های تبلیغاتی شبکه های اجتماعی - متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

آخرین کوپن Coinbase یافت شده:

قبل از اینکه معنی دقیق تمرکز را توضیح دهم ، می خواهم در مورد برخی از سیستم هایی که هر روز استفاده می کنید ، فکر کنید. اعم از فیس بوک ، یوتیوب ، توییتر ، حساب بانکی شما یا تقریباً هر چیز دیگری که استفاده می کنید – همه توسط یک مرجع متمرکز کنترل می شوند.

این بدان معنی است که برای تأیید معامله داده ، یک واسطه شخص ثالث باید این کار را از طرف شما انجام دهد. بگذارید این را با استفاده از مثال یاهو بیشتر توضیح دهم …

تصور کنید که می خواهید برای دوست خود یک ایمیل خصوصی حاوی چند عکس خنده دار از یک مهمانی ارسال کنید. وارد حساب یاهو خود می شوید ، ایمیل را تایپ می کنید ، تصاویر را بارگذاری می کنید و سپس آن را برای دوست خود ارسال می کنید. در این لحظه از زمان ، به این فکر کنید که یاهو چه اطلاعاتی از شما دارد.

هنگامی که برای اولین بار در یاهو یک حساب کاربری ثبت می کردید ، باید اطلاعات شخصی خود را مانند نام کامل ، ملیت و تاریخ تولد خود ارائه می دادید. پس از آن ، هر ایمیلی که ارسال می کنید به صورت داخلی در سرورهای متمرکز یاهو ذخیره می شود.

این بدان معنی است که شما باید اطمینان داشته باشید که یاهو تمام داده های شما را خصوصی نگه می دارد. علاوه بر این ، شما همچنین باید اطمینان داشته باشید که آنها از این داده ها برای منافع خود استفاده نمی کنند ، مانند فروش آن به شرکت های تبلیغاتی.

همانطور که اکنون می دانیم اغلب می تواند چنین باشد. در سال 2015 ، یاهو یکی از بزرگترین هک های تاریخ را تجربه کرد. گروهی از هکرها توانستند به سرورهای متمرکز خود دسترسی پیدا کنند و به آنها امکان مشاهده ایمیل های خصوصی در میلیون ها حساب را می دهند.


دلیل اینکه آنها توانستند به همه این اطلاعات دسترسی پیدا کنند این بود که یاهو از سرورهای متمرکز استفاده می کند. اگر این نقطه اصلی خرابی هک شود ، کل شبکه در معرض خطر است.

برای روشن کردن ، من سه مسئله اصلی را با یک سیستم متمرکز شناسایی کردم.

  1. شما باید اعتماد کنید که سازمان متمرکز قصد دارد داده های شما را ایمن نگه دارد
  2. آنها کنترل کاملی بر سیستم و داده های شما دارند
  3. اگر سرورهای اصلی به خطر بیفتند ، داده ها در معرض خطر هستند

این مسائل فقط مربوط به یاهو نیستند ، بلکه تقریباً هر سیستمی است که شما همیشه استفاده می كنید. بنابراین ، اکنون که می دانید تمرکز چیست ، قسمت بعدی راهنمای من متمرکز و غیرمتمرکز قصد دارد تمرکززدایی را تعریف کند.

تمرکززدایی یعنی چه?

قبل از اینکه برخی از مثالهای واقعی تعریف غیرمتمرکز را برای شما بیاورم ، فکر کردم برخی از ویژگیهای اصلی آن را توضیح دهم. اولاً ، تمرکززدایی ابتدا با استفاده از فناوری بلاکچین امکان پذیر شد.

اولین بلاکچین مشتری بیت کوین بود که در سال 2009 ایجاد شد. وقتی شخصی بیت کوین را برای شخص دیگری می فرستد ، معاملات توسط یک مرجع متمرکز تأیید نمی شوند.

درعوض ، هر کسی می تواند رایانه خود را به سیستم بیت کوین متصل کند تا به تأیید حرکت مالی کمک کند. هر دستگاهی که به سیستم متصل باشد “گره” نامیده می شود و در کل هزاران گره مستقل وجود دارد که همه به کار شبکه کمک می کنند.

این بدان معنی است که برای هک شدن شبکه ، هکرها باید کنترل تک گره ها را در دست بگیرند – این تقریباً غیرممکن است. این همچنین بدان معنی است که بلاکچین امن ترین و مطمئن ترین راه برای ارسال و دریافت وجه است.

با این حال ، نکته مهمی که باید بخاطر بسپارید این است که تمرکززدایی فقط برای معاملات مالی نیست. همانطور که در پایین توضیح خواهم داد ، سیستمهای غیرمتمرکز تقریباً در هر صنعت در دنیا قابل استفاده هستند!

دومین چیزی که باید بخاطر بسپاریم این است که افراد برای تعامل با یک سیستم غیرمتمرکز نیازی به شناسایی خود ندارند. آنها به سادگی از یک کلید خصوصی و عمومی استفاده می کنند ، به این معنی که می توانند ناشناس بمانند.

متمرکز در مقابل غیر متمرکز

ثالثاً ، یک سیستم غیرمتمرکز که بر روی بلاکچین کار می کند توسط هیچ مرجعی کنترل نمی شود و همچنین توسط هیچ دولت متمرکز یا دولت ملی پشتیبانی نمی شود. در عوض ، کنترل به طور عادلانه برای هر کسی که می خواهد از سیستم استفاده کند توزیع می شود. این امر جامعه را عادلانه تر می کند زیرا کنترل شرکت های قدرتمند را از آن می گیرد. به طور کلی ، این مزایا هک کردن سرورهای یاهو در سال 2015 را تقریباً غیرممکن می کرد.

بنابراین ، اکنون که می دانید تمرکز زدایی چیست ، در بخش بعدی راهنمای متمرکز در مقابل عدم تمرکز ، من می خواهم چند مثال واقعی در مورد اینکه چگونه سیستم های غیرمتمرکز می توانند جهان را به مکان بهتری تبدیل کنند ، برای شما بیاورم..

متمرکز در مقابل غیرمتمرکز: از موارد استفاده کنید

سیستم پرداخت ها

نقطه شروع آشکار صحبت در مورد سیستم پرداخت جهانی است ، زیرا این ایده اصلی اولین رمزنگاری غیرمتمرکز جهان – بیت کوین بود. هر بانک در جهان بر روی سرورهای متمرکز فعالیت می کند. این بدان معنی است که آنها به کل فعالیت های مالی شما دسترسی دارند.

آنها می دانند که شما چقدر حقوق می گیرید ، پول خود را در کجا خرج می کنید ، پول خود را برای چه کسی می فرستید و هر چیز دیگری که به حساب بانکی شما مربوط می شود. علاوه بر این ، اگر کسی بتواند رمزعبور بانکداری اینترنتی شما را بدست آورد ، یا حتی بدتر ، سرورهای متمرکز بانک را هک کند ، به همه این اطلاعات دسترسی خواهد داشت. اگر سرورهای متمرکز از کار بیفتند (که همیشه اتفاق می افتد) ، در این صورت امکان دسترسی به وجوه خود را ندارید.

وقتی مقایسه متمرکز و غیرمتمرکز را مقایسه می کنیم ، یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز همه این مسائل را حل می کند. هنگام استفاده از ارز رمزنگاری شده برای ارسال یا دریافت پرداخت ، نیازی نیست که برای تأیید معامله به شخص ثالث اعتماد کنید. به همین دلیل بیت کوین و برخی دیگر از ارزهای رمزپایه “ارزهای دیجیتال نظیر به نظیر” نامیده می شوند.

از آنجا که هیچ احتیاجی برای شخص ثالث وجود ندارد ، هزینه ها به طور قابل توجهی کمتر و در برخی موارد عملا رایگان هستند. این باعث می شود ارزهای رمزنگاری شده در هنگام ارسال یا دریافت پرداخت از شخصی در کشوری دیگر عالی باشد ، زیرا شرکت هایی مانند Western Union مبالغ بالایی را دریافت می کنند.

سیستم های غیرمتمرکز بدون مرز هستند ، بنابراین فرقی نمی کند اگر شخصی را برای شخصی در شهر خود یا شخصی در آن طرف دنیا پول بفرستید. به همان میزان زمان می برد و هزینه ها یکسان است.

وجوه شما در هنگام استفاده از سیستم غیرمتمرکز بسیار امن تر نیز هستند. تنها شخصی که به پول شما دسترسی دارد این شما هستید زیرا شما تنها کسی هستید که کلیدهای خصوصی دسترسی به وجوه شما را دارد. اگر اقدامات ایمنی صحیحی را دنبال کنید ، هیچ کس نمی تواند بفهمد این کلیدهای خصوصی چیست.

به طور کلی ، یک سیستم پرداخت جهانی غیرمتمرکز دارای مزایای زیر است.

انگشت شست طرفداران

✓ هیچ شخص ثالثی نمی تواند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند

transactions معاملات سریع در سطح جهانی

transactions معاملات ارزان در سطح جهانی

✓ شفاف – همه می توانند معاملات انجام شده در شبکه را مشاهده کنند

امن

✓ عدم وجود نقطه مرکزی خرابی

مبادلات رمزنگاری را در کنار هم با دیگران مقایسه کنید

آیا می دانید?

آیا تا به حال فکر کرده اید که مبادلات رمزنگاری برای اهداف تجاری شما بهترین است?

دیدن & مبادلات رمزنگاری TOP3 را در کنار هم مقایسه کنید

رأی دولت

رأی گیری دولت - متمرکز در مقابل غیرمتمرکز

برای مثال بعدی در این راهنمای متمرکز و غیرمتمرکز ، من قصد دارم در مورد رأی گیری دولت بحث کنم. در اکثر کشورها ، دولت ها توسط شهروندان خود در انتخابات منظم انتخاب می شوند. این روند باید ساده باشد ، به همه باید یک رأی برابر داده شود و باید در یک روند منصفانه و شفاف انجام شود.

با این حال ، حتی در دنیای غرب نیز همیشه اینگونه نیست.

در جدیدترین انتخابات ایالات متحده آمریکا در اواخر سال 2016 ، دونالد ترامپ ، از حزب جمهوریخواه ، پیروز شد – و او را رئیس جمهور جدید کرد. در طول انتخابات ، هر شهروند بالای 18 سال این شانس را داشت که به رئیس جمهور مورد نظر خود رای دهد ، که البته منصفانه ترین راه برای اجرای رای است.

با این حال ، بزودی گزارش ها و توطئه های زیادی در رسانه ها منتشر شد که ادعا می کردند رأی دستکاری شده است. حتی یک تحقیق کامل در مورد اینکه آیا دولت روسیه به نحوی روند کار را دستکاری کرده بود ، انجام شد. با این حال ، از آنجا که عموم مردم نمی توانند به داده های رأی گیری دسترسی پیدا کنند ، هیچ راهی برای مردم وجود ندارد که بدانند این درست است یا نه.

نه تنها این ، بلکه مواردی نیز وجود داشته است که دولت ها با دستکاری آرا به تقلب در انتخابات پیروز شده اند.

یکی از راه حل های این تهدیدها رأی دادن به یک سیستم غیرمتمرکز است. این سیستم شفاف است و به همه رأی دهندگان اجازه می دهد که از هر رأی ، و قانونی بودن هر رأی را ببینند. این تضمین می کند که مردم فقط یک رأی می گیرند و هیچ راهی برای دستکاری در سیستم رأی گیری غیرمتمرکز دولت وجود ندارد.

یک ارز رمزنگاری شده به نام VoteCoin وجود دارد که ارز رمزنگاری شده ای را ایجاد کرده است که به مردم امکان می دهد در یک بستر امن ، ایمن و ناشناس رأی دهند ، اطمینان حاصل شود که نتیجه منصفانه و شفاف است. من تعجب می کنم که چه مدت طول می کشد تا اولین رای گیری دولت غیرمتمرکز بر روی برنامه ای مشابه این مورد انجام شود.

به طور خلاصه ، در اینجا مزایای سیستم رای گیری غیرمتمرکز آورده شده است.

انگشت شست طرفداران

✓ به دلیل شفافیت شبکه ، امکان تقلب یا دستکاری در انتخابات وجود ندارد

✓ عدم احتمال تهدید نیروهای دولتی به دلیل ناشناس ماندن

بنابراین ، اکنون که در مورد یک بخش احتمالی عدم تمرکز در انتخابات دولت اطلاعات دارید ، بخش بعدی راهنمای متمرکز و غیرمتمرکز من به بررسی انرژی می پردازد.

انرژی

برق یک حق انسانی است که همه شهروندان باید از آن برخوردار باشند. خواه روشن کردن خانه ، هم برق اجاق گاز و هم گرم كردن آب شما ، همه ما به برق احتیاج داریم.

با این حال ، سیستم متمرکز فعلی همه چیز عادلانه است.

روند استاندارد مانند این عمل می کند: یک سازمان خصوصی و متمرکز به عنوان یک واسطه بین شهروند و شبکه ملی عمل می کند. شبکه ملی زیرساختی است که خانه های مردم را به منبع برق متصل می کند.

با این حال ، این اشخاص ثالث متمرکز مبلغی را که از مردم می گیرند ، انتخاب می کنند ، بدین معنی که سودهای کلانی را نصیب چیزی می کنند که باید به عنوان یک حق اساسی بشر طبقه بندی شود. من نمی گویم که برق باید رایگان باشد ، اما نیازی به داشتن شخص ثالث متمرکز نیست که هزینه های مضحکی از ما بگیرد.

یک راه حل که در حال حاضر در حال ساخت است توسط یک سازمان غیرمتمرکز به نام PowerLedger است.

متمرکز در مقابل غیر متمرکز 5

آنها با استفاده از فناوری بلاکچین سیستمی را ایجاد کرده اند که واسطه را قطع می کند. نحوه کار آن در اینجا است:

  1. جان پنل های خورشیدی در خانه خود دارد و از برق مورد نیاز خود استفاده می کند.
  2. جان برق اضافی دارد که قصد دارد آن را بفروشد.
  3. به طور معمول ، او مجبور است آن را به شرکت برق بفروشد ، با این حال ، با کمک PowerLedger ، می تواند آن را به طور مستقیم با قیمت مناسب در بازار به شخص دیگری بفروشد.
  4. قرائت وی در زنجیره بلوکی عمومی ارسال می شود و هر کسی در منطقه محلی می تواند برق اضافی را از او بخرد.
  5. جان نه تنها قیمت بهتری دریافت می کند ، بلکه خریدار نیز قیمت بهتری می گیرد.
  6. همه اینها را می توان بدون کمک شخص ثالث متمرکز انجام داد.

همانطور که از مثال فوق می بینید ، با قطع شخص ثالث ، خریدار و فروشنده هر دو معامله بهتری برای برق خود می گیرند. هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد زیرا همه چیز برای مشاهده در بلاکچین در دسترس است. برای ایجاد امنیت بیشتر در امور ، خریدار و فروشنده می توانند با استفاده از ارز رمزنگاری شده معامله کنند که این امر امکان معامله فوری و رایگان را فراهم می کند.

در اینجا یک مرور کلی از مزایا وجود دارد:

انگشت شست طرفداران

market قیمت عادلانه بازار برای خریدار و فروشنده

✓ بدون نیاز به شخص ثالث (که هم از خریدار و هم از فروشنده سود می برد)

✓ خریدار با ارز رمزپایه پرداخت می کند ، که سریعتر و ارزان تر از روش های پرداخت سنتی است

بنابراین ، اکنون که می توانید غیرمتمرکز را در بخش انرژی تعریف کنید ، بخش بعدی راهنمای متمرکز و غیرمتمرکز من قصد دارد چیزی به نام اینترنت اشیا را بررسی کند …

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا، که در غیر این صورت به IOT کوتاه می شود ، اصطلاحی جدید و هیجان انگیز است که نتیجه فناوری رمز ارز و بلاکچین است. IOT در ساده ترین شکل برای توصیف دستگاه هایی که به اینترنت متصل هستند استفاده می شود.

در روزهای ابتدایی اینترنت ، فقط رایانه های رومیزی می توانستند به شبکه جهانی وب و سپس لپ تاپ ها و سپس تلفن های همراه متصل شوند..

با این حال ، IOT امور را یک قدم جلوتر می برد ، به موجب آن تقریباً هر دستگاهی می تواند به اینترنت متصل شود. این ماشین لباسشویی ، ماشین ، تلویزیون یا حمام شما باشد ، با اتصال مداوم به داده ها می توانید هر دستگاه فیزیکی را بهبود بخشید.

تمام مثالهای فوق در حال حاضر در یک سیستم متمرکز وجود دارد. به عنوان مثال ، اکنون می توان اتومبیلی را خریداری کرد که خودش رانندگی کند. این اتومبیل های بدون راننده به اینترنت متصل می شوند و می توانند شما را بدون نیاز به انجام کاری به مقصد برسانند.

با این حال ، این داده ها توسط یک سیستم متمرکز کنترل می شوند. این بدان معناست که اگر سیستم هرگز خراب شده یا حتی بدتر از این ، هک شود ، داده های ارسالی برای خودرو می توانند خراب شوند. همانطور که می توانید تصور کنید ، این می تواند زندگی را تهدید کند.

نه تنها این ، بلکه یک شرکت متمرکز که داده ها را مدیریت می کند به کلیه اطلاعات شما نیز دسترسی دارد. آنها می دانند شما کجا بوده اید ، کجا زندگی می کنید ، کجا کار می کنید و چه ساعاتی می روید. این اطلاعات خصوصی زیادی است که سیستم متمرکز روی شما دارد. به این فکر کنید که آنها با این اطلاعات چه کاری می توانند انجام دهند … آن را در شرکت های تبلیغاتی بفروشید؟ آن را با شرکت های بیمه به اشتراک بگذارید؟ یا حتی بدتر ، آن را به دولت بدهید?

انتقال IOT به یک سیستم غیرمتمرکز تمام این احتمالات را از بین می برد. تمام داده ها می توانند در زنجیره بلوک ذخیره شوند ، و هرگز اطلاعات خصوصی را فاش نمی کند و همچنین داده ها با خطر هک شدن روبرو نمی شوند..

نمونه یک ماشین بدون راننده را می توان برای هر دستگاه در جهان استفاده کرد. این می تواند غیرمتمرکز پهنای باند ، غیرمتمرکز GPS ، غیرمتمرکز ارتباط از راه دور و موارد دیگر را ایجاد کند! در اینجا خلاصه ای از مزایای عدم تمرکز به اینترنت در مورد موارد زیر آورده شده است:

انگشت شست طرفداران

data داده های کاربر خصوصی می ماند

✓ دسترسی هکرها به داده ها تقریباً غیرممکن است

✓ احتمال خرابی سیستم وجود ندارد

✓ ناشناس ، فقط شخصی که دارای کلید خصوصی است می تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند

بنابراین ، اکنون که می دانید تمرکززدایی چگونه می تواند به نفع اینترنت اشیا باشد ، بخش بعدی راهنمای متمرکز و غیرمتمرکز من بررسی خواهد کرد که آیا تمرکززدایی هرگز نقش بزرگی در جامعه خواهد داشت.

متمرکز در مقابل غیر متمرکز: که آینده را حاکم می کند?

اگر راهنمای متمرکز و غیرمتمرکز من را در این مورد خوانده اید ، اکنون باید درک خوبی از مزایای عدم تمرکز داشته باشید. سرانجام ، این کار در مورد کنترل از بین افراد معدود (شرکت ها و دولت های متمرکز) و دادن آن به توده ها است.

به همین ترتیب ، زندگی روزمره را به جهانی امن ، عادلانه ، سریعتر ، ارزان تر ، شفاف و ناشناس تبدیل خواهد کرد. به همین دلیل است که در 10 سال آینده ، من فکر می کنم بیشتر و بیشتر از غیر متمرکز شدن سازمان ها خواهیم دید. با این حال ، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که اگر این اتفاق بیفتد ، شرکت های بزرگ مقاومت خواهند کرد.

به ناچار ، آنها هرگز نخواهند كنترل خود را از دست بدهند ، زیرا اگر این كار را بكنند ، نه تنها پول از دست می دهند ، بلكه قدرت.

اینجاست که همه چیز روی حیله و تزویر است. اولاً ، دولت های متمرکز ممکن است سعی کنند مقررات سختگیرانه ای را در مورد سازمان های غیرمتمرکز اعمال کنند ، به این معنی که آنها می توانند دسترسی به داده های شخصی را تقاضا کنند. با این حال ، از آنجا که سیستم های غیرمتمرکز توسط یک موجود واحد کنترل نمی شوند ، ممکن است پیگیری خواسته های آنها برای سازمان های غیرمتمرکز دشوار باشد.

سپس وقتی صحبت از نهادهای بزرگ می شود ، آنها ممکن است تصمیم بگیرند فناوری خود را که با رقبای غیرمتمرکز خود رقابت می کند ، معرفی کنند. از آنجا که آنها منابع مالی دارند ، به راحتی می توانند یک سیستم مشابه ایجاد کنند که هنوز هم عنصر کنترل را به آنها می دهد.

برخی از افراد همچنین نگران محاسبات کوانتومی هستند که رایانه ای پیشرفته است و توسط ناسا و CIA مورد کاوش قرار می گیرد. پیش بینی شده است که این رایانه های کوانتومی چنان قدرتمند خواهند بود که می توانند روزی بر سیستم های غیرمتمرکز حکومت کنند.

اگر این مورد است ، پس تمرکز زدایی میتوانست مردود شدن. با این حال ، پروژه های مختلف بلاکچین از این موضوع آگاه هستند و پروتکل های جدیدی ایجاد می کنند که به طور بالقوه می تواند از “حمله کوانتومی” جلوگیری کند.

نتیجه

و این پایان راهنمای متمرکز و غیرمتمرکز من است! امیدوارم که اکنون واقعاً ایده خوبی درباره نحوه کار یک شبکه متمرکز و معایب آن داشته باشید.

همچنین باید بدانید که تمرکز زدایی چیست و چگونه بسیاری از مشکلات جهان را برطرف می کند. فناوری غیرمتمرکز هنوز در همان روزهای ابتدایی خود به سر می برد ، با این حال مزایایی که این فناوری برای جامعه مدرن ما به ارمغان می آورد بی پایان است.

بخشی که به نظر من بیشترین سود را از تمرکززدایی خواهد داشت رای گیری دولت است. احساس می کنم انتخابات یکی از مهمترین رویدادهای جهان است و مردم باید بر آن قدرت کامل داشته باشند. بنابراین این یک پیروزی واقعی در این نبرد متمرکز و غیرمتمرکز است.

در مورد آنچه که من فکر می کنم کافی است ، بنابراین اکنون که تعریف غیرمتمرکز را می دانید ، فکر می کنید کدام صنعت از استفاده از سیستم غیرمتمرکز بیشترین سود را خواهد برد؟ لطفا در صورت تمایل به من در مورد نظرات خود در بخش نظرات زیر اطلاع دهید!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map