Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Web 3.0 Blockchain Technology Stack: راهنمای جامع

این راهنمای جامع کلیه مفاهیم اساسی پشته فناوری بلاکچین وب 3.0 را شامل می شود – نحوه پیدایش ، زیرساخت های عمومی ، معماری وب 3.0 و تأثیرات احتمالی آن بر زندگی ما.

دنیای ما در حال تغییر است. اکنون سریعتر از هر زمان دیگری تغییر کرده است. فقط 20 سال پیش دنیا با تلفن های همراه آشنا شد. در عرض تنها ده سال جهان به آن معتاد شد. این روزها حتی نمی توانید جهانی را با اینترنت و دستگاه های هوشمند تصور کنید. شاید اخیراً با این اصطلاح پشته بلاکچین وب 3.0 سر و صدا شده باشید. امروز ما همه موارد موجود در پشته بلاکچین وب 3.0 و دلیل اهمیت آن را برای شما بازگو خواهیم کرد!

دنیا جایگزین بزرگی شد که ایمیل ها با چت و ایموجی جایگزین شدند. اما این هم ده سال پیش بود. جهان تشنه چیزهای جدید است. در حالی که همه چیز در اطراف شما شروع به تغییر کرد ، اینترنت بسیار بزرگ شد. این کار با اسکلت های خام وب سایت های ساخته شده با HTML اولیه شروع شد. زودتر وب سایت ها هوشمندتر شدند و تعاملی شدند. فقط زمان می تواند نشان دهد که اینترنت در دوره پشته بلاک چین 3 چگونه هوشمند خواهد بود.

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Enterprise Blockchains

فهرست مطالب

فصل 1: پشته فناوری اطلاعات Web 3.0: اینترنت آینده

فصل 2: ​​وب 3.0 در مقابل وب 2.0 در مقابل وب 1.0

فصل سوم: تغییر ساختار ساختار وب

فصل چهارم: تغییر عمومی زیرساخت در Web3 Blockchain Stack

فصل پنجم: لایه های معماری

5.1: لایه کاربرد

5.2: خدمات و اجزای اختیاری

5.3: لایه پروتکل


5.4: لایه شبکه و حمل و نقل

5.5: لایه زیرساخت

فصل 6: چگونه وب 3.0 زندگی ما را تغییر می دهد?

فصل هفتم: سخنان جمع بندی

Contents

فصل اول: Web 3.0 IT Stack: اینترنت آینده

پشته IT Web 3.0 هنوز به طور کامل توسعه نیافته است. اما این در شرف انجام اقدامات کامل است. بنابراین ، وب 3 چیست؟ در حالی که وب 1.0 و 2.0 دارای سرورهای متمرکز بوده و ، بلاک چین 3.0 دارای یک شبکه غیرمتمرکز است که بیشتر کاربر محور است. یک اینترنت شفاف و ایمن که تمرکز آن روی انسانی تر کردن همه چیز است.

پنج ویژگی مهم قابل توجه پشته بلاکچین وب 3.0 وجود دارد. ما فکر می کنیم این موارد به شما کمک می کند تا کل مفهوم را بهتر درک کنید.

پشته بلاکچین وب 3.0

اینترنت از همه چیز

این روزها ما اصطلاحات زیادی را برای تعریف دستگاهی استفاده می کنیم که بتواند اینترنت را متصل و استفاده کند – هوشمند. اکنون ما توسط این دستگاه های هوشمند احاطه شده ایم. آیا تعجب می کنید – چگونه چنین است؟ خوب ، لحظه ای وقت بگذارید و به اطراف خود نگاه کنید. یخچال های هوشمند وجود دارد ، مردم از دستیارهای خانگی مانند Alexa و Google Assistant ، تلفن های هوشمند و تب های شما استفاده می کنند. همه این موارد می توانند به اینترنت متصل شوند. آنها شبکه ای از دستگاه ها را تشکیل می دهند. اینترنت اشیا Internet (IoT) را به طور مشترک می نامند. اینترنت اشیا یکی از متمایزترین ویژگی های وب 3 و بلاکچین و اینترنت اشیا است که ارتباط تنگاتنگی داشته باشد. گاهی اوقات ، مردم این پدیده را “همه گیر بودن” می نامند.

هدف اتصال هر چیز و همه چیز به اینترنت است. اکنون همه دستگاه ها نمی توانند متصل شوند. اکنون چنین زیرساختی نداریم. اما به زودی ، آن را با ما خواهد بود.

کاربر محور

پشته برنامه Blockchain Web 3.0 به گونه ای طراحی شده است که کاربرپسندتر باشد. این شبکه به عنوان شبکه نهایی P2P متمرکز است که در آن می توانید آزادتر باشید و دانش توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود. از آنجا که هیچ سرور متمرکز وجود نخواهد داشت ، تمام داده ها در میان دستگاه ها پخش می شوند و افراد بدون هیچ گونه نظارتی به آنها دسترسی پیدا می کنند.

فراداده معنایی به کاربران در اتصال آسان کمک خواهد کرد. Web 3 IT stack همه چیز در مورد کاربران است. اکنون مردم بیش از هر زمان دیگری محتوای خود را ایجاد می کنند. وبلاگ ها و وبلاگ های شخصی بسیار محبوب هستند. مردم مجبور نیستند به رسانه ها و سازندگان محتوای شرکتی اعتماد کنند. آنها اکنون به سادگی دیگران را دنبال می کنند. بنابراین ، جهانی را ایجاد می کند که انسانها انسانی تر و اینترنت کاربر محورتر خواهد بود.

هوش مصنوعی

نه ، ما در مورد هیچ ربات فوق العاده ای که قصد نابودی بشریت و ایجاد یک روز قضاوت را دارد صحبت نمی کنیم. هوش مصنوعی عمدتا برای ارائه تجزیه و تحلیل و نتایج بهتر برای افراد کار خواهد کرد. به نظر بهتر می رسد وقتی فکر می کنید موجودی باهوش اینترنت را مرتب می کند تا نتیجه ای را که در واقع بدنبال آن هستید برای شما پیدا کند.

در واقع ، غول های فناوری در حال کار بر روی پروژه هوش مصنوعی خود هستند. به استفاده از YouTube فکر کنید ، وقتی مدتی به موسیقی کشور راک گوش می دهید ، متوجه پیشنهادات آهنگ های دیگر راک کانتری یا ملودیک راک خواهید شد. هوش مصنوعی به سادگی در تلاش است تا سلیقه شما را شناسایی کند و بهترین گزینه را که ممکن است دوست داشته باشید پیشنهاد می کند. آنها در حال تجزیه و تحلیل رفتار شما هستند.

علاوه بر این ، به زودی پس از جستجوی یک محصول خاص در Google ، متوجه تغییر تبلیغات فیس بوک خواهید شد. همه چیز بهم پیوسته است. بنابراین ، به جای استفاده از تکنیک های بازاریابی انبوه ، استراتژی آینده بازاریابی مبتنی بر شخص خواهد بود.

وب معنایی

پشته فناوری Blockchain موضوعی را تحت عنوان وب معنایی مطرح می کند. وب معنایی صرفاً به معنای روش درک محتوای وب مانند رفتار انسان است. با یادگیری ماشین و هوش مصنوعی ارتباط دارد. وب معنایی اساساً سعی می کند کامپیوتر را در درک داده ها و نحوه رفتار آن بیاموزد.

در حالی که وب 2.0 برای رتبه بندی محتوا به کلمات کلیدی ، اقتدار صفحه و اختیار دامنه بستگی دارد ، مرورگر Web3 سعی می کند یک محتوای وب را مانند یک انسان درک کند.

گرافیک سه بعدی و آینده مطالب

بدون شک ، این روزها محتوای وب اکنون بیشتر گرافیکی است. مردم عاشق دیدن و به اشتراک گذاری فیلم ها و تصاویر بیش از متن های ساده هستند. برای چشم زنده و آرامش بخش تر است. در آینده نزدیک ، واقعیت افزوده (واقعیت افزوده) و واقعیت مجازی (واقعیت مجازی) یک امر مشترک خواهد بود. برنامه ها و بازی های مختلف دارای گرافیک و احساس بیشتری در زندگی هستند.

همچنین ، چاپ سه بعدی محدود به موارد استفاده آزمایشگاهی نخواهد بود. مردم از چاپ سه بعدی بیشتر استفاده می کنند و در دسترس و ارزان تر می شوند.

عملکرد Web 3.0 IT Stack چگونه است?

هرچه این تغییر بزرگتر باشد ، زمان بیشتری لازم است تا جامعه با آن سازگار شود. بدون شک پشته فناوری اطلاعات Web 3 پیچیده است و افراد عادی هم به وقت و هم به تلاش توسعه دهندگان نیاز دارند. وب 2.0 واقعاً کاربرپسند است و مردم از استفاده از آن راحت هستند.

اگرچه متخصصان می گویند مردم با خوشحالی این فناوری را می پذیرند زیرا بشر در 2 دهه گذشته بیش از پیش با این فن آوری دوست شده است. برای استفاده از برنامه های جدید باید از مرورگرهای dApp استفاده کنیم. این برنامه ها دیر یا زود جایگزین فناوری های قدیمی می شوند. به عنوان مثال ، نگاهی به جدول زیر بیندازید.

از موارد استفاده کنید فناوری قدیمی (وب 2.0) فناوری جدیدتر (3.0)
فضای ذخیره ابری Google Drive ، Dropbox ، OneDrive Filecoin ، Siacon ، Storj
پلت فرم تماس ویدیویی اسکایپ ، بزرگنمایی Experty.io
پیام رسان آنلاین WhatsApp ، WeChat وضعیت
سکوی رسانه های اجتماعی فیس بوک آکاشا ، Steem.it
بستر برون سپاری سر کار اخلاقی
مرورگر اینترنت گوگل کروم شجاع

اینها فقط چند نمونه از web3 هستند. برنامه های بیشتری وجود دارد که جایگزین همه نام های بزرگ امروز می شود. این برنامه ها باید با رهبران بازار که به صورت انحصاری بر بازار حاکم هستند نبرد کنند. طبیعتاً این برنامه ها در مقایسه با برنامه های قبلی از ویژگی های بهتر و پیشرفته تری برخوردار خواهند بود. فقط زمان می تواند تشخیص دهد که آنها به اندازه کافی خوب هستند و در نبرد پاکی پیروز می شوند.

با این وجود ، وب 2.0 کاملاً ناپدید نخواهد شد. به عنوان مثال ، پست الکترونیکی پس از ظهور سیستم عامل های ارتباطی هوشمندتر از بین نرفت. آنها فقط نتوانستند در مبارزه با فناوری بهتر پیروز شوند.

برای مطالعه بیشتر ، مقاله مربوط به 35+ نمونه وب 3.0 را بررسی کنید

تفاوتهای اساسی در سیستم عاملهای وب

وب 1.0 شروع تقریباً ناگهانی داشت. مردم اینترنت را قبول نمی کردند زیرا گران بود و دستگاه ها نیز نادر بودند. امروزه تقریباً هر شخص دارای موبایلی است که به اینترنت متصل است. در آن زمان دستگاه های دارای اتصال اینترنت نادر بودند. متخصصان غالباً آن را عصر فقط خواندنی می خوانند. بیشتر مطالب توسط متخصصین تنظیم شده و افراد فقط اطلاعات را می خوانند.

فناوری های ساده تری در دسترس بود. گوگل هنوز یک کودک متولد نشده بود. مردم از یاهو استفاده می کردند! یا AltaVista. این موتورهای جستجو برای قضاوت در مورد ارتباط نتایج جستجو بر روی نام دامنه تمرکز کردند. برای به اشتراک گذاشتن پرونده ها از Napster و BitTorrent به صورت شخصی محبوب بود. وب نه اجتماعی بود و نه معنایی. می توانیم آن را “Simply Web” بنامیم. وب سایت ها فقط دارای پیوندهای پیوندی و ویژگی بوک مارک بودند و همه آنها ایستا بودند. شما فقط می توانید بدون دادن هر گونه بازخورد یا اظهار نظر ، مطالب را مرور کنید. هیچ ارتباطی بین کاربر و سرورها وجود نداشت.

وب 2.0 دارای قابلیت خواندن و نوشتن مطالب وب است. وب سایت های ثابت با وب سایت های پویا تعاملی جایگزین شده اند. وبلاگ ها بیش از هر زمان دیگری محبوب هستند. ویکی پدیا یک کتابخانه آزاد است که در آن می توانید تمام دانش را پیدا کنید. پیام رسانی فوری به یک امر عادی و طبیعی برای کاربران تبدیل شد.

به جای اینکه یک وب ساده باشند ، آنها اغلب “شبکه اجتماعی” نامیده می شوند. تعامل بهتری دارد. این می تواند فیلم ها را جریان دهد. برنامه های مختلف از قبل اینجا هستند. هر فروشگاه سنتی برای امکانات بازاریابی بهتر فروش بیشتری به فروشگاه های آنلاین تبدیل کرده است.

فصل 2: ​​وب 3.0 در مقابل وب 2.0 در مقابل وب 1.0 – مقایسه

پشته بلاکچین وب 3.0

وب 1.0: آغاز همه چیز

همه شما جوک های اتصال تلفنی را شنیده اید و اینکه چگونه بارگیری یک فایل 5 مگابایتی 200 سال طول کشید ، درست است؟ در آن زمان مردم بیشتر از اینترنت برای حفظ ارتباطات اولیه استفاده می کردند. به طور کلی ، استفاده از اینترنت را فقط در دفاتر بزرگ شرکت ها می توانستید مشاهده کنید. تعداد وب سایت ها در مقایسه با الان چیزی نبود. من می دانم که همه بچه های دهه 90 می توانند چیزها را با هم ربط دهند.

بله ، آن زمان اوضاع چندان خوب نبود. اما این یک آغاز بود. این آغاز عصر جدید تمدن بود. ما به این اینترنت می گوییم – وب 1.0.

وب 1.0 یک طرفه بود. شرکت ها و شرکت های بزرگ محتوایی را برای خواندن مردم ایجاد کردند. ارتباط کمی با جریان داده ها وجود داشت. اما همه چیز خیلی کسل کننده بود. مطالب مربوط به مردم نبود. وب سایت ها دارای مونولوگ طولانی بودند که فقط با اطلاعات خطی پر شده بود.

هیچ کس فکر نمی کرد که شماره کاربر هرگز می تواند از میلیون ها نفر عبور کند. برنامه اصلی اتصال اطلاعات و ایجاد پایگاه داده ای بود که همه چیز در آن وجود داشته باشد.

کاربران فقط می توانستند داده ها را بخوانند. فقط متصدیان محتوا می توانند مطالب را ویرایش و بنویسند. بنابراین ، این مانند این بود که در کتابخانه کتاب بخوانید. کاربران حق زیادی نداشتند ، آنها فقط مصرف کننده بودند.

سپس دزدی ادبی شروع شد. افراد شروع به کپی کردن مطالب دیگر کردند و آنها را به سادگی در وب سایت خود جای گذاری کردند. مطالب منحصر به فرد نادر شد. زمان تحول اینترنت بود. حتی دانشگاه ها – بالاترین سطح تحصیلات اعتقادی به اینترنت ندارند. شما باید برای کسب اطلاعات ساده به کتابخانه ها بشتابید.

هیچ رسانه اجتماعی وجود نداشت. بدون شک ، اینترنت در آغاز شروع متزلزل داشت. اما همه چیز نوبه خود شد. اینترنت شروع به رشد کرد.

وب 2.0: انقلاب اجتماعی

پس از حضور وب 2.0 در سایت ، کاربران نهایی از مزایایی برخوردار شدند. اکنون کاربران می توانند داده ها را بنویسند و همچنین آنها را بخوانند. مردم دریافتند که چارچوبی که فقط از عهده یک میلیون کاربر برمی آید محدودیت جدی دارد. وب 2.0 می تواند میلیاردها کاربر را کنترل کند. وب 2.0 دارای چارچوب های مبتنی بر Ajax و JavaScript است. وبلاگ ها جایگزین محتوای ثابت وب خسته کننده شدند.

وب 2.0 همچنین پخش ویدئو و بازی آنلاین را معرفی کرد ، همه چیز آنلاین شد. وب سایت ها شروع به تعاملی و زنده شدن می کنند. فروشگاه های آنلاین حاکم بر اقتصاد جهان هستند. می توانید به آن یک انقلاب واقعی بگویید. معرفی برنامه های وب افقی را در آینده گشود.

اما در مورد آینده چطور؟ اینترنت در آینده چگونه خواهد بود؟ فقط یک پاسخ برای این سوال وجود دارد – پشته فناوری بلاک چین 3.0.

وب 3.0: اینترنت آینده

ویژگی های وب 3 مانند فیلم های علمی تخیلی به نظر می رسد. جدا از خواندن و نوشتن و برنامه ها می توانند داده های مختلفی را اجرا کنند. وب غیرمتمرکز افرادی را با قابلیت جستجوی معنایی معرفی می کند. در یک جستجوی معنایی ، نتیجه جستجو حتی دقیق تر و مرتبط تر خواهد بود.

Web 3.0 IT stack بر فناوری peer-to-peer تمرکز دارد. بنابراین ، این مرد متوسط ​​را رد خواهد کرد. ما نیازی به وابستگی به سرورهای غول پیکر داده نداریم که توسط یک شرکت خصوصی کنترل می شوند. اطلاعات شخصی ما حتی بیشتر امن و خصوصی خواهد بود. ما ضرورت کلمه “مرد میانه” را از دنیای اینترنت کاهش خواهیم داد. در حالی که وب 1.0 و وب 2.0 را “به سادگی وب” و “شبکه اجتماعی” می نامید ، متخصصان اغلب پشته فناوری اطلاعات Web3 را “وب معنایی” می نامند.

این تلاش می کند دانش را به معنای واقعی بهم متصل کند. می توانید آن را ارتباط زیبایی بین دانش و فناوری بنامید. بیایید نگاهی به جدول مقایسه Web 3.0 vs Web 2.0 vs Web 1.0 در زیر بیندازیم تا بینش بهتری داشته باشیم.

وقتی بحث در مورد وب 3.0 در مقابل وب 2.0 است ، وب 3 غیرقابل تصور از جد خود بهتر است.

جدا از خواندن و نوشتن ، پشته فناوری اطلاعات 3 وب می تواند پرونده ها را طبق Burners-Lee اجرا کند. این ویژگی از جمله جستجوهای معنایی ، دستیارهای دیجیتال شخصی شده است. همچنین ، این وب مبتنی بر برنامه هوشمند با قابلیت های بهتر است. این ترکیب کاملی از فناوری و دانش است. Web 3 IT stack روی یک شبکه غیرمتمرکز نظیر به نظیر متمرکز است که شرکتهای سازمانی متمرکز را خرد می کند.

دسته بندی های وب 1.0 وب 2.0 وب 3.0
تعامل پرونده فقط خواندنی خواندن و نوشتن بخوانید ، بنویسید و اجرا کنید
توالی اولویت یکم دوم سوم
نوع وب ساده اجتماعی معنایی
ظرفیت کاربر میلیون ها میلیاردها تریلیون ها
هدف اتصال اطلاعات اتصال افراد اتصال دانش
دوره زمانی 1990-2000 2000-2015 2015-ناشناخته
وب سایت ها ایستا پویا معنایی
هوش مصنوعی در دسترس نیست در دسترس نیست در دسترس
فهرست فقط توسط متخصصان تنظیم شده است وبلاگ نویسی و رسانه های اجتماعی جریانهای شخصی تر
موتورهای جستجو حدس و گمان نام دامنه سئو موتورهای جستجو مبتنی بر هوش مصنوعی
نوع شبکه متمرکز متمرکز غیر متمرکز

فصل سوم: تغییر ساختار ساختار وب

ما در گذشته چه کاری انجام می دادیم؟ بعد از اینکه کامپیوتر خود را داشتیم ، با استفاده از پروتکل های اینترنت با رایانه های دیگر ارتباط برقرار کردیم.

زمانی را به خاطر بسپارید که ما داده ها را بر روی فلاپی دیسک ذخیره می کردیم. آن روزها اکنون گذشته است ، دیسک های فلاپی احتمالاً هم اکنون در یک موزه قرار دارند. با این حال ، با اختراع اینترنت ، ما شروع به انجام داد و ستد داده ها سریعتر از قبل کردیم.

پس از 30 سال تحول در ساختار داده های اینترنتی ، ما همچنان بر روی پروتکل سرویس دهنده-سرویس کار می کنیم. با ارتقا to به معماری اصلی ، معماری آنچنان تغییر نکرده است.

با این وجود ، با وجود انباشته شدن برنامه کاربردی blockchain ، مطمئناً می توانیم فرض کنیم که تغییرات زیادی در معماری وب خواهیم دید.

از متمرکز به غیر متمرکز

یکی از بزرگترین نقصهای وب 2.0 و Web 1.0 ، معماری مبتنی بر سرویس گیرنده است. بنابراین ، شما به وضوح به آن فکر می کنید ، تمام اطلاعات شخصی ما در اینترنت اساساً در رایانه ای با فضای ذخیره سازی بزرگ ذخیره می شود. هیچ فوگی و فوگی وجود ندارد! کلیه داده ها متعلق به هر شرکت خصوصی است. بنابراین ، این صحنه تهدیدی جدی برای حریم خصوصی ما است.

این سیستم متمرکز در چند سال اخیر سر و صدا ایجاد کرده بود. به عنوان مثال ، شما می توانید به نقض اطلاعات هک فیس بوک و اپل i-Cloud فکر کنید. اطلاعات بسیار زیادی به گوش مردم رسیده است. غول های سازمانی از بسیاری جهات زندگی ما را کنترل می کنند.

از طرف دیگر ، یک شبکه غیرمتمرکز از تهدید به نقض داده ها آزاد است. هیچ کدام از اطلاعات شخصی شما صلاحیت ندارند. هیچ سروری متمرکز وجود نخواهد داشت. همه داده ها در کل شبکه توزیع می شوند. در صورت دسترسی به اینترنت ، داده های شما را می توان در یخچال یا توستر ذخیره کرد. این زیبایی واقعی پشته فناوری بلاکچین وب 3.0 است – یک شبکه غیرمتمرکز ، امن و خصوصی که بر انسانی بودن متمرکز است..

پشته بلاکچین وب 3.0

تغییر به دموکراسی اطلاعات

ارتباط Peer to Peer از سال 1990 دقیق بود ، با این حال ، هنگامی که ما شروع به استفاده از برنامه های مشترک مانند مرورگر Tor یا BitTorrent کردیم ، شهرت افزایش یافت.

با انقلاب ارز رمزنگاری شده ، بلاکچین این زیرساخت را به سطح کاملاً جدیدی می رساند. اکنون می توانیم به سمت غیرمتمرکز سازی ساختار داده ها از سیستم متمرکز معمولی خود حرکت کنیم.

در جدیدترین وب 3 ، ما در حال طراحی مجدد زیرساخت داده های اینترنت هستیم. با این حال ، مهم است که بدانید ، Blockchain تنها فناوری پشت این نیست ، تعداد زیادی وب پشته غیرمتمرکز دیگر وجود دارد.

دلیل اصلی این است که پشته برنامه blockchain برای ذخیره مقدار زیادی از داده ها چندان ایده آل نیست زیرا هنوز مشکل مقیاس پذیری دارد و در واقع آنقدر حریم خصوصی ندارد.

فصل چهارم: تغییر عمومی زیرساخت در پشته فناوری اطلاعات وب 3

زیرساخت های پشته جدید فناوری بلاک چین وب 3.0 با موارد قبلی متفاوت است. انتقال بزرگ و دانه ای است. اما روند تغییر از ویژگی سرویس گیرنده-سرور به وب غیرمتمرکز ریشه ای نخواهد بود.

هنوز در مرحله بلوغ است. بنابراین ، انتقال ابتدا ایجاد وب غیرمتمرکز تا حدی و سپس تبدیل کامل آن به غیرمتمرکز است. با این حال ، این واقعیت را نیز باید در نظر بگیرید که حتی اگر از امنیت بالاتری برخوردار باشند ، سرعت آنها بسیار کندتر از گذشته است.

با این حال ، حتی اگر آینده غیرمتمرکز باشد ، اما به این معنی نیست که ما سیستم متمرکز را کاملا فراموش خواهیم کرد. آنها همچنین دارای امتیازات هستند و ما قطعاً می توانیم از آنها به نفع خود استفاده کنیم.

فصل 5: لایه های معماری Web 3.0

اینفوگرافیک Blockchain Technology Stack

پشته فناوری بلاکچین وب 3.0

فصل 5.1: لایه کاربرد

من چندین لایه اول را روی این لایه تعریف کردم. لایه برنامه دارای مرورگر dApp ، میزبانی برنامه ، dApp و رابط کاربر است.

 • مرورگر dApp

اول از همه ، اولین لایه در زیرساخت های یک برنامه کاربردی Blockchain وب 3.0 ، مرورگر dApp است. بنابراین ، مرورگر dApp چیست?

یک مرورگر dApp شما را قادر می سازد تا به برنامه غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنید. یک مرورگر معمولی مانند Firefox یا Chrome زیرساختی ندارد که به شما امکان مرور برنامه های غیرمتمرکز جدیدی را که در سراسر جهان در اختیار شما قرار می دهند ، دهد..

برخی از مرورگرهای dApp به شما یک مرورگر دسک تاپ کامل مانند رابط کاربر می دهد. تنها تفاوت این است که شما می توانید به همراه برنامه های جدید web3 به وب معمولی دسترسی پیدا کنید.

MetaMask یکی از محبوب ترین هاست. در واقع این یک افزونه است که می توانید به Mozilla ، Chrome و Brave اضافه کنید. برای استفاده از آن نیازی به اجرای یک گره کامل ندارید ، به همین دلیل بسیار کارآمد است.

مرورگرهای دیگر Trust browser و Cipher هستند. اینها همچنین وقتی صحبت از مرورگرهای web3 می شود ، خروجی خوبی دارند. رمزنگاری برای دستگاه های تلفن همراه است و به شما امکان می دهد تمام برنامه های غیرمتمرکز را مرور کرده و از بین آنها انتخاب کنید.

این به نوعی شبیه فروشگاه Google App است ، اما در اینجا همه برنامه های غیرمتمرکز را در یک مکان دریافت خواهید کرد. در مورد مرورگر Trust نیز همینطور است ، اما این سرویس کیف پول را برای پیگیری تمام ارزهای رمزنگاری شده شما برای خرید برنامه ها ارائه می دهد.

در اینجا درباره آنچه dApp است بیشتر بدانید.

 • میزبانی برنامه

این لایه برای میزبانی لایه بعدی (dApp) کاملاً ضروری است. تا به حال در مورد همه این برنامه های بارگیری شده تعجب کرده اید ، در واقع چگونه آنها اجرا می شوند؟ خوب ، آنچه میزبانی انجام می دهد این است که برنامه را از طریق فضای ذخیره سازی ابری در دسترس قرار می دهد.

به این ترتیب ، برنامه در شبکه غیرمتمرکز میزبانی می شود که از نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) استفاده می کند.

برنامه غیرمتمرکز به این لایه نیاز دارد زیرا این لایه پشتیبانی زیادی از کاربران را فراهم می کند. این لایه دسترسی و ادغام همه dApp را با هر دستگاهی آسان می کند.

همچنین خطر بسیار کمی دارند و وضعیت نگهداری کمی دارند. بنابراین ، از هر لحاظ به توسعه دهنده کمک می کنیم.

 • برنامه های غیرمتمرکز

dApps به احتمال زیاد یکی از لایه های مهم پشته بلاک چین web3 است. با تکامل فناوری بلاکچین ، این dApp ها اکنون سیستم برنامه متمرکز معمولی ما را در اختیار گرفته اند.

اکنون ، افراد می توانند با استفاده از شبکه سرور peer-to-peer در شبکه blockchain متصل شوند. جامعه dApps در چند سال گذشته تغییرات جدی را تجربه کرده است. برای ایجاد یک dApp جامد ، باید داده های خارجی ، محاسبه ، درآمدزایی ، ذخیره سازی پرونده و سیستم پرداخت را داشته باشید..

ساخت یک dApp در سال های گذشته واقعاً دشوار بود اما اکنون در سال 2018 ، مسئله چندان مهمی نیست. پشته فناوری موجود در پشته بلاک چین web3 وظیفه کمک به توسعه این لایه را بر عهده دارد.

فصل 5.2: خدمات و اجزای اختیاری

مرحله دوم لایه ها اساساً وارد لایه فناوری می شوند. این لایه تمام ابزارهای مهم برای ایجاد و اجرای لایه dApps را پوشش می دهد. این برنامه معمولاً فیدهای داده ، محاسبات خارج از زنجیره ، حاکمیت (DAO) ، کانالهای دولتی و زنجیره های جانبی را پوشش می دهد.

حالا ، بیایید نگاهی دقیق به موضوع بیندازیم.

 • فیدهای داده

فید داده به عنوان فید وب نیز شناخته می شود و یکی از جنبه های مهم پشته بلاک چین 3 است. این مکانیزمی است که برای دریافت اطلاعات داده به روز شده از منابع معتبر استفاده می شود. در فناوری جدید و عمیق ، بدیهی است که تغذیه داده ها غیرمتمرکز خواهد بود.

و مهمتر از همه برای گره ها استفاده می شود تا اطلاعات خود را بر این اساس به روز کنند.

 • محاسبات خارج از زنجیره

محاسبات خارج از زنجیره به خودی خود صحبت می کند. فرآیند محاسبه در خارج از برنامه کاربردی بلاکچین انجام می شود. این نسبتاً کم هزینه و صرفه جویی در وقت نسبت به محاسبه روی زنجیره دارد. محاسبه خارج از زنجیره نه تنها اعتبار مقادیر را تضمین می کند ، بلکه همچنین اطمینان می دهد که قابل برگشت نیست.

تدوین خارج از زنجیره یک لایه اضافی از حریم خصوصی و پشتیبان گیری کامل برای توسعه یک برنامه غیرمتمرکز فراهم می کند. سیستم های حافظه مجازی مثال عالی برای این قسمت است.

 • حکومت

حتماً از خود می پرسید که چگونه یک سیستم غیرمتمرکز دارای یک م componentلفه حاکمیتی در درون خود است. با این حال ، در واقع برای زیرساخت های خاص پشته فناوری اطلاعات web3 کاملاً لازم است.

در این حالت ، نیازی به شخصیت مدیریتی انسانی نخواهد بود. یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز برای توسعه دهندگان بسیار مناسب برای استفاده از پروژه هایشان است. این سازمان ها با قراردادهای هوشمند سروکار دارند.

DAO در ابتدا بر اساس پروتکل عدم تمرکز پشته فناوری بلاکچین کار می کند.

 • کانالهای دولتی

کانال های ایالتی فقط یک مسیر دو طرفه بین دو همتا است که می خواهند از طریق معاملات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. هر کاربر در کانال مجبور است معاملات خود را با کلید خصوصی خود امضا کند تا مطمئن شود کاملاً مجاز و از طرف کاربر واقعی است.

این کانال ها همچنین فقط برای شرکت کنندگان خصوصی هستند. با این حال ، این کانال ها با یک بازه زمانی محدود ارائه می شوند ، به این معنی که آنها پس از یک بازه زمانی از پیش تعیین شده از بین می روند.

اجزای اختیاری

 • چند امضا

Multi-Signature بخش مهمی از معماری لایه 3 وب است. این امضا با ارائه یک علامت منحصر به فرد امنیت در معامله را امکان پذیر می کند. قبل از انتقال بسته ، این آدرس ها به هر کاربر نیاز دارد که یک معامله را در وب امضا کند.

قبل از ایجاد آدرس ، می توانید تصمیم بگیرید که چند امضا می خواهید یا باید ارائه شود.

BitGo ابتدا این فناوری جدید را راه اندازی کرد و اکنون به طور گسترده در پشته بلاک چین 3.0 استفاده می شود. به همین دلیل آنها یکی از ضروریات در معماری برنامه blockchain وب 3.0 هستند.

 • اوراکل

Oracles نوعی فید داده است که در شبکه بلاکچین برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند استفاده می شود. آنها به عنوان یک عامل عمل می کنند ، که اطلاعاتی را درباره وضعیت دنیای واقعی پیدا می کند و این اطلاعات را به قرارداد های هوشمند می رساند.

چرا؟ خوب ، این به این دلیل است که شبکه بلاکچین به دنیای خارج دسترسی ندارد. بنابراین ، اگر شبکه بخواهد قراردادهای هوشمندی را اجرا کند یا به هر نوع اطلاعاتی در خارج از شبکه نیاز دارد ، باید از طریق روش دیگری به اطلاعات دسترسی داشته باشد.

برای باز کردن برخی شرایط در قرارداد هوشمند ، به مقدار خاصی نیاز دارد. هنگامی که تمام ارزش را از اوراکل گرفت ، سپس می تواند طبق دستورالعمل پیش برود.

بنابراین ، Oracles در واقع به عنوان تأمین کننده این مقادیر کار می کند. این می تواند هر چیزی ، نوعی ارزیابی بازار یا پرداخت یا هر چیز دیگری باشد.

اوراکل یکی از قسمتهای اساسی پشته فناوری blockchain web 3.0 است. بدون آن ، شبکه نمی تواند به درستی کار کند.

 • کیف پول

منظور من از کیف پول در معماری کاربرد بلاکچین ، کیف پول دیجیتال یا کیف پول ارز رمزنگاری شده است. آنها برنامه هایی هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی کاربر را ذخیره می کنند و با دیگر شبکه های بلاک چین ارتباط برقرار می کنند. با استفاده از این موارد ، می توانید دارایی های دیجیتال خود مانند بیت کوین ، Ethereum ، سکه Lite و موارد دیگر را کنترل کنید.

 • دارایی های دیجیتال

دارایی های دیجیتال می تواند چیزهای زیادی باشد. اما در این دنیای بلاکچین اکنون به ارزهای رمزپایه می رود. پشته بلاکچین جدید وب 3.0 استفاده از این ارزها را ارائه می دهد. همچنین می توانید تصاویر ، چندرسانه ای ، قراردادهای متنی را به عنوان دارایی های دیجیتال مشاهده کنید.

اینها یکی از خدماتی است که پشته فناوری بلاک چین 3.0 ارائه می دهد. Web 3.0 IT stack انقلابی جدید در معماری ردیف وب 3 لایه است.

 • قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند به راحتی کلا از دست واسطه خلاص می شود. شما مجبور به رسیدگی به مسائل اعتماد نخواهید بود و می توانید اشیا valu قیمتی خود مانند پول ، سهام یا دارایی و حتی نشانه ها را به صورت بدون درگیری مبادله کنید.

قرارداد هوشمند براساس توافق طرفین است. این قوانین از قبل و بعد از اجرای این قوانین تنظیم شده است ، هر کس سهم خود را از پول بدست خواهد آورد. این همه خودکار است بنابراین هیچ تاثیری از مقامات بالاتر وجود ندارد.

معمولاً مخاطبین معمولی ایرادات زیادی دارند اما در اینجا پس انداز پول بلافاصله پس از انجام این کارها ، به حساب اعضای تیم ریخته می شود. روند کار بسیار شفاف است.

 • هویت دیجیتال

هویت دیجیتال برای معماری برنامه بلاکچین وب 3.0 بسیار مهم است ، زیرا همه از طریق آنلاین متصل می شوند. بنابراین ، داشتن یک شناسه دیجیتال که در صورت نیاز شما را تعریف کرده یا به شما اجازه می دهد ، ضروری است.

در صورت نیاز می توانید چندین شناسه دیجیتال در سیستم عامل های مختلف داشته باشید. با این وجود ، یک هویت دیجیتالی امنیت و حریم خصوصی شما را به طور کامل تضمین می کند.

یک هویت دیجیتالی ویژگی های خاصی دارد ، مانند:

 1. نام کاربری و رمز ورود.
 2. تاریخ تولد.
 3. فعالیت آنلاین شما.
 4. شماره تأمین اجتماعی.
 5. تاریخ معامله
 6. مدارک پزشکی.

شناسه دیجیتال می تواند برای پیوند دادن به دارایی های دیگر مانند دامنه ، ایمیل ، URL و غیره استفاده شود. در جهانی که جرایم اینترنتی در حال افزایش است ، قطعاً یک ضرورت است.

در اینجا درباره بلاکچین و هویت دیجیتال بیشتر بدانید.

 • توزیع فایلهای ذخیره شده

File توزیع شده یا سیستم یک مکان سرور است که داده ها در آن ذخیره می شوند. همانطور که دوست دارید می توانید به داده ها همانطور که در کامپیوتر دارید دسترسی پیدا کنید. روند کار راحت تر است.

برای دسترسی به سرور احتیاج به احراز هویت و پس از آن کنترل کامل فقط به آن سرویس گیرنده مجاز نیاز دارد.

فصل -5.3: لایه پروتکل

لایه شبکه الگوریتم های مختلف اجماع ، الزامات مشارکت ، ماشین های مجازی و بسیاری دیگر را پوشش می دهد. بیایید نگاهی دقیق به آنها بیندازیم.

 • الگوریتم های اجماع

بلاک چین ها از الگوریتم های اجماع برای اطمینان از توافق گره ها استفاده می کنند. این یک روند عالی برای کارآیی بیشتر شبکه است. چرا؟ خوب ، آنها سطح جدیدی از قابلیت اطمینان را حتی با گره های غیر قابل اعتماد اضافه می کنند.

مسئله در اینجا حل مسئله اجماع شناخته شده است. به طور عمده اگر شبکه دارای سیستم های چند عاملی و پروتکل های محاسباتی توزیع شده باشد.

برای واقعی سازی این الگوریتم باید فکر کند که بعضی از گره ها مطمئناً در دسترس نخواهند بود و شبکه تلفات داده خواهد داشت. این الگوریتم را به یک ماشین تحمل خطا تبدیل می کند. تحمل خطا از همان ابتدا باعث افزایش کارایی شبکه می شود زیرا حتی در صورت عدم وجود برای آن آماده خواهد شد.

بسیاری از توسعه دهندگان در حال حاضر با الگوریتم بدون توقف آزمایش می کنند. هدف ساختن یکی از مواردی است که بیشترین تأثیر را در اختیار کاربران قرار دهد. بیایید ببینیم که امروزه تعداد کمی از فناوری بلاکچین ارائه می دهند.

 1. اثبات کار بهینه شده ASIC (POW) – بیت کوین و بیت کوین کش
 2. POW مقاوم در برابر ASIC – Ethereum 1.0 ، Zcash ، Monero و دیگران
 3. POW و POS همراه با بازگشت – تندر
 4. اثبات زمان سپری شده (POET) و اثبات مکان و زمان (POST) – چیا
 5. ارسال با داده های مفید – Filecoin
 6. اسیر بافته شده – Kadena
 7. اثبات سهام Casper TFG (POS) – Ethereum 2.0
 8. POS / POW ترکیبی – تصویب شده است
 9. توافق بیزانس با انتخاب رهبر (BA⋆) – الگوراند
 10. Honeybadger POS – پولکادوت
 11. گواهی اثبات سهام (DPOS) – EOS
 12. نوع DPOS – Tezos
 13. نوع DPOS – نعناع فلفلی
 14. اثبات تاریخ (POH) – سولانا
 15. پروتکل اجماع ستاره ای
 16. پروتکل اجماع Ripple
 17. اجماع بلاکچین رهبر محور

بیشتر بخوانید:الگوریتم های اجماع: ریشه فناوری بلاکچین

 • زنجیره های جانبی

برخی افراد زنجیره های جانبی را با کانال های دولتی اشتباه می گیرند. با این حال ، تفاوت بسیار زیاد است. Sidechain نوعی سازوکار نوظهور است که به شما اجازه می دهد تا نشانه ها یا دارایی های دیگر از بلاکچین مادر به زنجیره بلوکی جداگانه بروند و دوباره برگردند..

Sidechain ظرفیت فوق العاده ای برای توسعه دهندگان دارد. توسعه دهندگان می توانند به راحتی برنامه های غیرمتمرکز را در زنجیره جانبی توسعه دهند بدون اینکه به هیچ وجه زنجیره اصلی را تحت تأثیر قرار دهند. با این حال ، همه در شبکه قادر به استفاده از اثربخشی برنامه ها هستند.

آنها سلولهای مستقلی از شبکه های مختلف بلاکچین هستند که باید امنیت را خودشان تأمین کنند. بنابراین ، می توانند هک شوند. با این حال ، اگر یک زنجیره جانبی به خطر بیفتد ، فقط روی آن اثر می گذارد و دیگران را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

 • شرایط مشارکت

این به طور عمده به انواع مختلف شبکه بلاکچین اشاره دارد ، که همچنین در پشته فناوری اطلاعات web3 نیز منعکس می شود. بستر جدید غیرمتمرکز بلاکچین وب 3 دارای سه نوع زیرساخت است.

یکی از آنها بلاک چین عمومی یا بدون مجوز است که در آن هر کاربری می تواند بدون نیاز به هیچ شرطی به شبکه بپیوندد. بنابراین ، آنها می توانند پروتکل های ارائه شده توسط شبکه را بدون هیچ مشکلی بارگیری کنند.

بیشتر بخوانید:بلاکچین عمومی چیست?

از طرف دیگر ، شبکه های خصوصی یا مجاز برای عضویت در عضو و استفاده از پروتکل ها یا سایر مزایای ارائه شده توسط خود شبکه ، باید شرایط خاصی را داشته باشند..

بیشتر بخوانید:بلاکچین خصوصی چیست?

 • ماشین مجازی

این یکی دیگر از فاکتورهای مهم معماری کاربرد blockchain است. ماشین های مجازی یا عمدتا ماشین مجازی Ethereum اکنون در بین تمام سیستم های جدید فناوری بلاکچین بسیار محبوب است.

تمرکز اصلی ماشین های مجازی حفظ امنیت و اجرای منبع کد غیرقابل اعتماد از همه رایانه های شبکه است. به زبان ساده ، EVM اکنون برای جلوگیری از رایج ترین تهدیدات دنیای رمزنگاری ، که یک حمله Denial-of-service است ، اینجاست..

این نوع حمله سایبری کاملاً کشنده است زیرا می تواند منابع یک شبکه را در دسترس کاربر خود قرار ندهد. همچنین می تواند اطمینان حاصل کند که هیچ برنامه ای نمی تواند در وظایف یکدیگر تداخل ایجاد کند و همه چیز به صورت روان ادامه دارد.

این محیط ساخته شده است تا بتواند در زمان اجرا برای قراردادهای هوشمند امکان ایجاد شرایط را فراهم کند تا کاربران بتوانند از خدمات بهره مند شوند. شما باید به خوبی از این واقعیت آگاه باشید که قراردادهای هوشمند امروزه به طرز دیوانه واری محبوب هستند.

امنیت بیشتر آن و انجام معامله بدون هیچ گونه تداخل در ماشین های مجازی واقعاً مفید است.

بیایید انواع مختلف ماشین های مجازی یا ماشین های انتقال حالت را که توسط بلاک چین های مختلف استفاده می شود ، ببینیم.

 1. Ethereum 1.0 ، WANchain ، Hashgraph ، Ethermint و دیگران – ماشین مجازی Ethereum (EVM)
 2. سولانا ، کاردانو – قرار گرفتن در معرض مستقیم LLVM
 3. Ethereum 2.0، EOS، Dfinity، Polkadot – ماشین مجازی مونتاژ وب (WASM)
 4. Kadena ، Corda ، Tezos و Rchain از ماشین های انتقال حالت سفارشی ساخته شده خود استفاده می کنند.

چرا این سیستم عامل ها از ماشین های مجازی سفارشی خود استفاده می کنند?

خوب ، مسئله این است که هر کس وقتی صحبت از بلاکچین و امنیت است دیدگاه متفاوتی دارند. کادنا قراردادهای هوشمند را به عنوان یک فناوری قابل خواندن توسط انسان می داند به همین دلیل آنها تصمیم می گیرند که در این جاده گام بردارند.

از طرف دیگر ، Rchain اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند با dApp های مختلف اجرا شود اما ابتدا باید آنها را تأیید کرد.

Tezos همچنین قبل از اجازه دادن به کسی برای ایجاد قرارداد یا عضویت در یک قرارداد ، این قانون راستی آزمایی را دنبال می کند.

Corda می خواهد بالاترین سطح عدم تمرکز را تا حد ممکن تضمین کند. به همین دلیل است که آنها هر بار از طریق SNARK ها عبور می کنند تا بررسی کامل گره را تضمین کنند و احتمال یکپارچگی را پس از آن افزایش دهند.

فصل 5.4: لایه شبکه و حمل و نقل

لایه شبکه عمدتا از RLPx ، Roll Your Own و Trusted Execution Environment (TEE) تشکیل شده است. بیایید ببینیم آنها چیستند.

 • RLPx

RLPx یک مجموعه شبکه و پروتکل است که برای کمک به حمل و نقل عمومی با هدف استفاده می شود. همچنین یک رابط برای برنامه ها را قادر می سازد تا کاربران بتوانند در داخل شبکه ارتباط برقرار کنند.

این برنامه برای برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است و در حال حاضر ، Ethereum از آن استفاده می کند.

نسخه جدید RLPx یک لایه شبکه برای Ethereum ارائه می دهد.

ویژگی های اصلی این فناوری عالی کشف گره ها و تشکیل شبکه کلی است. به غیر از آن ، این دست دادن را رمزگذاری کرده و بین دو کاربر حمل و نقل می کند.

همچنین برای فریم دهی پروتکل های مختلف و کنترل جریان کلی داده ها در شبکه استفاده می شود. RLPx برای ترجیح دادن همتایان خاص برای تصمیم گیری و اهداف دیگر استفاده می شود.

همچنین امکان اتصال اصیل را در شبکه p2p فراهم می کند. همه ما می دانیم که چگونه معماری برنامه Blockchain برای اجرای نیاز به امنیت عظیمی دارد و این می تواند بهترین روش برای انجام آن باشد. از آنجا که ساختار وب 3 ردیف غیرمتمرکز است ، اضافه کردن یک پروتکل کشف احراز هویت و رمزگذاری کانال انتقال مطمئناً سود زیادی خواهد برد.

با ادغام RLPx همتایان می توانند بدون هیچ مشکلی با معماری ردیف جدید وب 3 ارتباط برقرار کنند.

 • خودتان را رول کنید

Roll Your Own فرآیندی است که فقط زمانی استفاده می شود که پروتکل های استاندارد با زیرساخت های شما سازگار نباشند. این روش کاربر را قادر می سازد تا پروتکل سفارشی خود را ایجاد کند تا بهتر با نیازهای خود سازگار شود.

بهترین روش برای کاربران عادی استفاده از پروتکل های استاندارد است. با این حال ، همه پروتکل ها با هر لایه فیزیکی کار نمی کنند و با افزایش تمام فناوری های جدید بلاکچین ، نگه داشتن این گزینه در شبکه یک نکته مثبت است..

هر شبکه بلاکچین چیز جدیدی روی میز می آورد. بنابراین ، یک گزینه برای ایجاد پروتکل های سفارشی ، خلاقیت و رشد بالقوه معماری کلی سطح 3 وب را تضمین می کند.

 • محیط اعدام قابل اعتماد

Trusted Execution Environment یکی از م componentsلفه های مهم این معماری سطح 3 وب است. چرا؟ از آنجا که blockchains دارای مقیاس پذیری هستند و برای غلبه بر این موضوع ، لازم است سیستمی اضافه شود که این مشکل را تا حد زیادی برطرف یا کاهش دهد.

عملا TEE در واقع یک منطقه یا سرور جدا شده و دور از شبکه یا سیستم اصلی است. TEE اجازه می دهد داده ها در شبکه ذخیره شوند و همچنین ایمنی این اطلاعات را تضمین می کند.

از آنجا که وب 3.0 ، پشته فناوری اطلاعات دارای زیرساخت غیرمتمرکز است ، منطقی است که TEE را در سیستم ادغام کرده و امنیت و رازداری را برای کل سیستم فراهم کنید..

 • بلوک شبکه تحویل

شبکه تحویل بلاک یک سیستم شبکه توزیع شده است که صفحات یا سایر محتوای وب را به هر کاربری که درخواست کند تحویل می دهد.

سیستم این محتویات را بر اساس مکان ، سرور و مبدا صفحه وب ارائه می دهد. این سرویس برای وب سایت هایی که واقعاً بازدید بالایی دارند و در سطح جهانی شناخته شده اند ، واقعاً مفید واقع می شود.

این سرورها در سراسر جهان قرار دارند و از کاربران پشتیبانی پشتیبان می کنند. اگر به این سرورها نزدیک باشید ، داده های درخواستی را سریعتر از کسانی که از راه دور هستند انتقال می دهید.

شبکه تحویل بلوک محتوا را از یک سایت پنهان می کند و سپس آن را به کاربر در یکی از سرورهای خود تحویل می دهد.

برخی از توابع آن عبارتند از:

 1. امنیت در دسترسی محیطی – به طور مستقیم به رابط کاربری دسترسی پیدا کرده و از آن محافظت می کند و پشتیبانی بیشتری از دوربین ها ، اثر انگشت ها و غیره ارائه می دهد.
 2. امنیت در ارتباطات – عملیات رمزنگاری ، کلیدهای رمزگذاری.
 3. روش شناسایی و احراز هویت دستگاه – TEE از شر تمام حلقه های امنیتی خلاص می شود و شناسه منحصر به فردی به دستگاه شما می دهد. هرگونه ورود از طریق دستگاه های دیگر بلافاصله به سیستم هشدار می دهد.

فصل 5.5: لایه زیرساخت

 • استخراج به عنوان یک سرویس

استخراج یک کلمه بزرگ در دنیای رمزنگاری است. ابتدا از بیت کوین ساخته شد و اکنون در کل سیستم پشته بلاک چین web3 گسترش یافته است. وب غیرمتمرکز اکنون به عنوان یک سرویس به این فرصت نیاز دارد.

اکنون شرکت های زیادی وجود دارند که استخراج معادن را به عنوان یک سرویس ارائه می دهند. یکی از مثالها DMG است. آنها یک راه حل MaaS به سرمایه گذاران یا افرادی که می خواهند این هدف را در مقیاس صنعتی هدف قرار دهند ارائه می دهند.

آنها یک درآمد ثابت کسب خواهند کرد و همه ، معدن کاران سهم عادلانه خود را از سود به دست می آورند. وب غیرمتمرکز اکنون این نوع جدید از استراتژی کسب و کار را تضمین می کند.

 • شبکه

شبکه پشته اصلی IT 3.0 وب غیرمتمرکز است. شبکه برای نگهداری سیستم به هیچ مرجع مرکزی نیاز ندارد. بنابراین ، هر کاربر حریم خصوصی مورد نظر خود را بدست می آورد.

این فرآیند دقیقاً به صورت شبکه بلاکچین اما با مقیاس پذیری اضافه شده پیش می رود. از آنجا که web3 IT Stack اکنون در این نوع شبکه اجرا می شود ، مرورگر وب خود را نیز به خود اختصاص می دهد. همه این مرورگرهای web3 نیز غیرمتمرکز خواهند بود.

برنامه های Blockchain که در شبکه در حال اجرا هستند نیز غیرمتمرکز خواهند بود ، اما در مورد مرحله اولیه ، این برنامه ها باید هم برنامه های متمرکز مستقر و هم برنامه های غیرمتمرکز را اجرا کنند..

بنابراین ، پشته های برنامه Blockchain همان ساختار dApps را دارند.

 • مجازی سازی

مجازی سازی به معنای ایجاد یک منبع مجازی مانند دسک تاپ ، سرور ، سیستم عامل ، شبکه ، ذخیره سازی و غیره است. این محاسبات سنتی را تغییر می دهد و بارهای کاری را مقیاس پذیرتر از قبل مدیریت می کند.

اکنون دهه هاست که وجود دارد و سرانجام با ساختار جدید بلاک چین وب 3.0 ، پتانسیل کامل خود را نشان می دهد. اکنون می توانید آن را تقریباً در تمام لایه های ساختار IT اعمال کنید.

عملکرد به عنوان سطح سخت افزار ، سطح سیستم و سطح سرور می تواند واقعاً نوع نگاه ما به مسائل را تغییر دهد.

هر لایه پیچیدگی و مجوز خاص خود را دارد اما در دسترس هستند. این فناوری هزینه استقرار ، منابع ، هزینه های عملیاتی و بسیاری دیگر را کاهش می دهد.

 • محاسبه

منظور من از محاسبات ، محاسبه توزیع شده است. این مفهومی است که چندین کامپیوتر برای حل آن روی یک مشکل کار می کنند. این باعث صرفه جویی در وقت زیادی می شود و کار آن را راحت تر از قبل می کند. یک مشکل می تواند به قسمتهای زیادی تقسیم شده و سپس در شبکه توزیع شود.

پس از آن ، گروهی از رایانه های شرکت کننده مشکل را حل کرده و از طریق شبکه به یکدیگر متصل می شوند. بنابراین ، برای حل مشکلات ، همه رایانه ها به عنوان یک موجود واحد عمل می کنند.

چگونه آنها این کار را انجام می دهند؟ خوب ، همه آنها توسط یک عامل نرم افزاری سبک به هم متصل شده اند. نمایندگان هر زمان که یک ماشین بیکار را برای محاسبه پیدا می کند به سرور ارسال می کنند و سپس آن را به یک وظیفه اختصاص می دهد.

این همان فرآیند استخراج ارزهای رمزپایه یا بیت کوین است. همه کارگران معدن می توانند مانند یک واحد کار کنند و مشکل را حل کنند و پس از آن پاداش می گیرند.

 • گره ها

گره چیست؟ یک وب غیرمتمرکز از هزاران و هزار گره تشکیل شده است ، بنابراین احتمالاً این سوال را ایجاد می کند. این نقطه تعامل یک شبکه است. در هر محیط مجازی ، هر دستگاه قابل دسترسی یک گره نامیده می شود.

اینها مهمترین مراکز مرکز خرید و فروش اینترنتی به سمت مقصد هستند. در یک ازدواج غیرمتمرکز آنها معامله را پیگیری می کنند و یکپارچه را به روز می کنند یا تصمیم می گیرند.

گره ها دلیل ایجاد وب غیرمتمرکز است. این ایده از تئوری سوئیچینگ بسته است و اکنون به عنوان ریشه یک بستر وب بلاکچین یا پشته فناوری بلاکچین وب 3.0 ایجاد شده است.

با این حال ، ممکن است برخی از شبکه ها دارای گره های مرجعیت بالاتری باشند که برای تصمیم گیری بزرگ یا توزیع وظایف بین گره های دیگر انتخاب می شوند.

از آنجا که هر گره از اطلاعات یکسانی برخوردار است ، از بین رفتن گره تأثیر چندانی بر شبکه نخواهد داشت. کل پشته فناوری بلاکچین وب 3.0 به این روش طراحی شده است.

 • نشانه ها

نشانه ها نیز بخشی از زیرساخت های پشته IT IT وب 3.0 هستند. با سیستم وب غیرمتمرکز ، این واقعیت است که این سیستم ها نیز شامل می شوند. توکن ها ، عمدتا رمز ارزها ارزهای دیجیتالی هستند که در شبکه بلاکچین فردی آنها کار می کنند.

این یک دارایی است و می توان از دارایی موجود در شبکه برای دریافت ویژگی هایی که شبکه ارائه می دهد استفاده کرد. اینها همچنین برای تأمین اعتبار هر پروژه جدید مورد استفاده قرار می گیرند و توسعه پروژه را آغاز می کنند.

در نسخه جدید وب غیرمتمرکز ، استفاده از سیستم نشانه به عنوان گزینه جمع آوری کمک مالی کاملاً طبیعی است. توکن ها می توانند ارز جدید رمزنگاری شده را نشان دهند یا کاربرد کاملاً متفاوتی در سیستم داشته باشند.

می توانید با استفاده از برخی از رمزها ارزهای رمزپایه دیگری را نیز خریداری کنید. با این وجود ، این یک دارایی قابل تجارت و انتقال در زیرساخت معماری برنامه blockchain وب 3.0 است.

 • ذخیره سازی

امروزه تمام انبارها متمرکز هستند و خطر آسیب پذیری آنها بیشتر است. غیر معمول نیست که هکرها این واحدهای ذخیره سازی متمرکز را هک کرده و تمام اطلاعات خصوصی شما را بدزدند.

به همین دلیل زیرساخت های جدید دارای یک واحد ذخیره سازی غیرمتمرکز است که محیط بهتر و امن تری را تضمین می کند.

این راه حل بالقوه برای همه مشکلات است. این سیستم به شما کمک می کند تا اطلاعات شخصی خود را بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالثی که به حریم خصوصی اطلاعات شما ارزشی ندارد ، ذخیره کنید.

فکر ذخیره سازی غیر متمرکز ابر توسط فناوری های بلاکچین مطرح شده است. نسبت به راه حلهای ابری نسبتاً ارزان ، مقاوم و توزیع شده ای هستند.

فصل 6: چگونه وب 3.0 زندگی ما را تغییر می دهد?

نام های بزرگ صنعت IT اکنون در انحصار اطلاعات قرار دارند. با ورود به عصر اطلاعات ، مطمئناً ارزش اطلاعات سر به فلک می کشد. Web 3 IT stack ضربه بزرگی در مواجهه با این شرکت های سازمانی خواهد بود. غیرمتمرکز و دموکراتیک تر خواهد بود. به زودی شاهد تغییراتی در زندگی روزمره خود خواهیم بود.

ارزهای رمزپایه در حال حاضر در نبرد با بانک های فدرال و دولت ها هستند. اولین تلفن همراه بلاک چین در اینجا است. با تشکر از فاکسکان. سیستم عامل ها بی اعتماد می شوند. اطلاعات شخصی افراد دیگر به کالایی برای فروش تبدیل نمی شوند.

ما در حال حاضر شاهد تغییراتی در اطراف خود هستیم. Zug ، یک شهر سوئیس تمام شناسه های شهروندان خود را در بلاک چین Ethereum ثبت کرده است.

در اینجا در راهنمای نهایی Ethereum بیشتر بیاموزید.

وب سایت هایی مانند Pirate Bay به دلیل مشکلات کپی رایت اعتصابات بی شماری از سوی دولت های مختلف انجام داده اند. اما این وب سایت در بین کاربران عادی بسیار محبوب است. دولت ها دامنه های بسیاری را از بین برده اند. بنابراین ، وب سایت هایی مانند خلیج دزدان دریایی از چنین اقدامات نیرومند دولت ها در امان خواهند بود.

اکنون کاربران می توانند یک خواب آرام داشته باشند زیرا به دلیل رمزگذاری پیشرفته ساختار ، اطلاعات خصوصی آنها از امنیت بیشتری برخوردار خواهد شد. تمرکززدایی باعث شادی بیشتر هکرهای سرکش خواهد شد.

برنامه های مختلف وب سایت های اصلی مانند فیس بوک ، اینستاگرام ، توییتر ، Google Drive و مرورگرهای محبوب را به دست می گیرند. برنامه های غیرمتمرکز مورد فردا خواهند بود.

به طور خلاصه ، دنیای اینترنت همانطور که می دانیم ماهیت آن را تغییر خواهد داد.

Web 3.0 IT Stack: چگونه خواهد بود و هنوز در اینجا وجود دارد?

وقتی دنیا شروع به پاره کردن کالاهای وب 2.0 کرد ، 5-6 سال از آن گذشته بود. توسعه کامل وب 2.0 حدود ده سال طول کشید. توسعه کامل مرورگر Web3 ممکن است حتی بیشتر طول بکشد ، زیرا کل زیرساخت را تغییر می دهد. مشکل اصلی در همه جا وجود خواهد داشت زیرا زیرساختهای ما به اندازه کافی بالغ نیستند.

علاوه بر این ، ممکن است شاهد یک نبرد حماسی بین نام های بزرگ متمرکز و برنامه های غیرمتمرکز باشیم. بدیهی است که سیستم سنتی سعی در مقاومت دارد. برخی می گویند مرورگر Web3 از قبل زنده است. آنها نه درست هستند و نه غلط. درست است که بسیاری از ویژگی های وب 3 وجود دارد. اما این فقط آغاز است. حضور در اینجا بسیار بیشتر زمان خواهد برد. هنوز هم ، برخی از کارشناسان می گویند که ما در سال 2015 وارد عصر وب غیرمتمرکز شدیم.

اما این تغییر اجتناب ناپذیر است. این فقط طبیعت بشر است که از چیزهای ناشناخته و جدید می ترسد. اما هنگامی که منفعت و نتیجه نهایی را درک کردیم ، دیر یا زود تغییر را می پذیریم.

شما نمی توانید یک تعریف متمایز و مناسب از غیرمتمرکز پیدا کنید زیرا نمی دانیم چگونه خواهد شد. در حال حاضر ، ما فقط می توانیم آینده را پیش بینی کنیم.

جهان قبلاً به دلیل بازخورد مثبت غیرقابل تصور خود در برابر وب 2.0 خم شده است. دفاتر ، خانه ها و مشاغل از ابتدای وب 2.0 تاکنون شاهد تغییرات فاحشی بوده اند.

ناگفته نماند که بلاکچین Web 3.0 مورد مهم بعدی خواهد بود و از هر جنبه ای بر زندگی ما تأثیر می گذارد..

وب 3.0: چگونه به وجود آمد?

گذشته پشته فناوری اطلاعات وب 3.0

تیم برنرز-لی دانشمند مشهور آمریکایی برای اولین بار در سال 2001 در مورد وب معنایی به جهانیان گفت. او گاهی به عنوان مخترع WWW شناخته می شود. دوباره ، او تصور می کند که این فرم جدیدی از محتوای وب است که کامپیوترها می توانند آن را درک کنند. وی غالباً وب معنایی را گسترش سیستم فعلی می نامید تا اینکه آنرا محیط دیگری از محاسبات بخواند.

در حالی که پرونده ها فقط در سال 2001 فقط خواندنی بودند زیرا وب 2.0 هنوز متولد نشده بود ، Burners-Lee گفت که پشته IT Web 3.0 یا وب معنایی پرونده ها را می خواند ، می نویسد و اجرا می کند.

Web Stack IT 3.0 چقدر پیچیده است?

پیچیدگی وب غیرمتمرکز محدودیتی ندارد. پشته فناوری بلاک چین 3.0 بسیار پیچیده است. چارچوب ها دوباره تعریف می شوند و زبان جدید تنظیم می شود. چنین مواردی زمانی تصور می شد که دنیا فقط وب 1.0 داشته باشد.

از آنجا که محتویات Web 3 IT stack به طور کامل توسط کاربران ساخته شده است ، احتمال اینترنت بی ثمر وجود دارد. اگرچه بعید به نظر می رسد زیرا هر لحظه شاهد هستیم که افراد عادی محتوای جدیدی خلق می کنند. اگر هیچ روش طبیعی برای ایجاد محتوای جدید در بین کاربران وجود نداشته باشد ، Web3 IT stack مورد توجه قرار خواهد گرفت.

مقیاس پذیری یک مسئله بسیار بزرگ برای ایجاد وب غیرمتمرکز است. علاوه بر این ، جهان به اندازه کافی زیرساخت مناسب برای ایجاد محیط مناسب برای وب 3.0 را ندارد. هنوز ، آینده آن به نحوه کار جامعه غیرمتمرکز وب برای کاهش نقایص موجود در سیستم بستگی دارد.

Web 3.0 IT Stack: سناریوی موجود

ساختار بلاکچین وب 3.0 برای لایه کیک کاملاً آشنا است. در حال حاضر ، شرکت های نوپای مختلفی که بی وقفه کار می کنند ، برنامه های عالی غیرمتمرکز را ایجاد می کنند که زندگی کاربران را آسان تر می کند. همه افراد بزرگ در حال کار بر روی پروژه های هوش مصنوعی (AI) هستند. Brave در حال حاضر با مرورگرهای پیشرفته خود اینجا است. فقط زمان می تواند نشان دهد که جهان با چه سرعتی این فناوری شگفت انگیز را می پذیرد.

چنین فعالیت هایی از ذهن جوانان جهان نشان می دهد که آینده بسیار درخشان خواهد بود. همه چیز امن تر ، راحت تر و کاربر محور خواهد بود.

همه داده ها اکنون بهم پیوسته و بهم پیوسته اند و شبکه ای از داده ها را ایجاد می کنند.

Google Freebase

بسیاری از توسعه دهندگان در تلاشند تا روند پیوند داده ها را در سراسر شبکه به کمال برسانند. Google Freebase یکی از بهترین نمونه های پروژه هایی است که برای آن کار می کنند. آنها از یک پایگاه داده مبتنی بر نمودار استفاده می کنند. متأسفانه ، گوگل سرویس Freebase را در اواسط سال 2016 تعطیل کرد.

فری بیس تعداد زیادی داده در موضوعات مختلف داشت. اساساً اطلاعات افراد ، موقعیت جغرافیایی و سرگرمی در اینجا در Freebase ذخیره می شود. Freebase از جهاتی بنیادی تقریباً شبیه ویکی پدیا بود.

Wikidata و Wikimedia برخی از پروژه هایی هستند که سعی در ایجاد پایگاه داده رایگان دانش داشتند. هم انسان و هم کامپیوتر می توانند اطلاعات موجود در پایگاه داده را بخوانند ، بنویسند و اجرا کنند.

پس از خاموش کردن پروژه Freebase ، Google شروع به کار روی پروژه Knowledge Graph کرد. نمودار دانش بیشتر برای تعریف مجدد نتایج جستجو کار می کند تا افراد بدون هیچ زحمتی اطلاعات درست را بدست آورند.

هوشمند شدن دستیارها: سیری و Google Now

سیری با شناخت چشمگیر گفتار و تلاش خود برای ایفای نقش یک کاربر عادی ، مردم را به تعجب وا داشته است. اینجا عمدتا برای کمک به کاربران است تا کارها را با سهولت انجام دهند.

سیری با تجزیه و تحلیل شرایط پرواز می تواند از رزرو هتل یا رستوران مراقبت کند ، اگرچه ، سیری سفر خود را با iPhone و MacBook آغاز کرد ، اکنون در دستگاه های مختلف فعال است.

نه تنها سیری بلکه Google Now طرفداران زیادی دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مواردی را از Google Now بخواهید. این می تواند بدون نیاز به راهنمایی انسان ، به جستجوی اینترنت ، رزرواسیون و ارتباط با انسان دیگری بپردازد.

چنین دستیارهای هوشمند یک سناریوی معمول در آینده و همچنین برای بلاکچین وب 3.0 خواهد بود. الکسا و برخی دستیارهای دیگر خیلی عقب مانده اند.

همکاری و اشتراک اکوسیستم

پشته بلاکچین وب 3.0 که به سرعت در حال بلوغ است به عنوان جانشین جدید ظاهر می شود. بسیاری از سرویس ها دسترسی عمومی به API ها را فراهم می کنند که به توسعه دهندگان امکان توسعه مستقل را می دهد و سیستم را حتی بیشتر مقاوم می کند.

محیط زیست در این مورد معامله بزرگی است. این اجازه نمی دهد که فن آوری های معنایی همکاری کنند اما همچنین مشکل را از ریشه حل می کند. با این حال ، توسعه آن بازنمودهای معنایی کاملاً پیچیده است.

تنها راه دستیابی به این اکوسیستم طبیعی تر بودن زبان یا سیستم و خواندن ماشینی آن است.

برای نشان دادن یک وب معنایی با برنامه معنایی آینده ، سازمان ها می توانند گرد هم آیند و یک اکوسیستم همکاری ایجاد کنند. همه آنها می توانند به بخشی از راه حل کمک کرده و کل شبکه را با زبانی ماشین دوستانه ساختار دهند.

با این حال ، یک سرویس مطمئناً می تواند معنای متن پیچیده را جلب کند ، اما گردآوری فرآیند کارآمدتر و صرفه جویی در وقت خواهد بود.

این فناوری معنایی قدرتمند ، داده های نیمه ساختاریافته و یک اکوسیستم غنی ، ایجاد پشته بلاکچین وب 3.0 را تضمین می کند. این جامعه ای است که همه می توانند برنده شوند.

آینده وب معنایی چگونه به نظر می رسد?

آینده وب معنایی تاکنون از دیدنی های امیدوار کننده بسیاری تشکیل شده است. تصور یا پیشرفت پشت آن غیرواقعی نبود. با این حال ، بسیاری از عوامل اصلی شبکه جهانی وب در این زمینه گم شده اند و در واقع یک واقعیت سوال برانگیز است.

این فناوری بسیار پیچیده تر از نسخه های قبلی است و موضوع بسیار انتزاعی شده است. با این حال ، با پیشرفت های بیشتر ، مطمئناً می تواند به همان مورد دلخواه ما تبدیل شود.

اکنون مدلهای موفقی در اینترنت روی پشته فناوری blockchain وجود دارد ، اما هیچ یک از آنها حقیقت واقعی کل معماری را پوشش نمی دهد.

با این حال ، حضور اولیه این وب جدید باید در مقیاس کاری کوچکتر انجام شود و سپس بزرگتر شود. این تغییر یک شبه اتفاق نمی افتد ، زمان می برد.

فصل هفتم: سخنان جمع بندی

در دنیای بلاکچین و وب غیرمتمرکز ، طبیعی است که نسخه جدیدتری از سیستم وب دریافت کنیم. در این حالت ، ما پشته فناوری اطلاعات 3.0 3.0 را به دست آوردیم ، اگرچه این روند هنوز در راه است و پیشرفت های زیادی دارد ، اما اکنون می توانیم به تجربه بهتر دیجیتال امیدوار باشیم.

اگر بیشتر به مباحث مقدماتی فناوری بلاکچین علاقه مند هستید ، حتماً این دوره رایگان اساسی بلاکچین را بررسی کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector