Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

بانک اطلاعاتی Blockchain Vs Relational: تفاوت چیست؟

فناوری Blockchain یکی از شگفتی های حال حاضر جهان است. اما چه چیزی در مورد سیستم دفتر کل دیوانه است؟ آیا مدلهای پایگاه داده قبلی نمی توانند همه مسائل موجود را حل کنند؟ برای پاسخ به تمام س questionsالات شما ، ما در حال مقایسه مقایسه بلاکچین و پایگاه داده رابطه ای هستیم.

پایگاه داده رابطه ای و بلاکچین کاملاً قادر به انجام وظایف شرکت های سازمانی است. بلافاصله پس از توسعه بلاکچین ، جهان از آن عصبانی شده است. اما اگر پایگاه داده رابطه ای کاملاً قادر به انجام این کار است ، چرا ما به بلاکچین نیاز داریم؟ حقیقت این است که اگرچه پایگاه داده رابطه ای می تواند ارزش خوبی ارائه دهد ، اما در مقایسه با بلاکچین در بسیاری از دسته ها عقب است.

از آنجا که هر دوی این مدل های دفتر بسیار محبوب هستند ، و برخی از شما ممکن است در مورد اینکه آیا بلاکچین به اندازه کافی شایسته جایگزین این مدل موجود است ، شک و تردید داشته باشید. ما فقط این را بررسی خواهیم کرد.

اکنون ثبت نام کنید:دوره Blockchain رایگان

فناوری بلاکچین چیست?

در پایگاه داده blockchain vs رابطه ای ، قبل از اینکه بفهمید تفاوت آنها چیست ، باید درباره هر دو فناوری اطلاعات داشته باشید. به همین دلیل است که در ابتدا توضیح مختصری درباره فناوری بلاکچین می دهیم.

بنابراین ، فناوری بلاکچین چیست؟ خوب ، این یک سیستم دفتر مرکزی است که غیرمتمرکز و توزیع شده است. بیشتر از آن ، همچنین یکپارچگی داده ها ، شفافیت و غیره را ارائه می دهد.

به زبان ساده ، بلاکچین در قالب زنجیره ای متصل می شود. این بدان معناست که هر داده ای در دفتر یک ساختار زنجیره ای به خود می گیرد. بنابراین ، فقط ساختار بلوک هایی را که با هم مرتبط هستند تصور کنید.

علاوه بر این ، یک بلوک به بلوک های قبلی و بعد از آن پیوند داده خواهد شد. در نتیجه ، تمام بلوک ها یک زنجیره بلوک ایجاد می کنند ، بنابراین نام آن ایجاد می شود.

علاوه بر این ، هر بلوک در دفتر اطلاعات یا اطلاعات مربوط به معامله را دارد. بنابراین ، در مورد امنیت آن داده های معاملاتی چطور؟ خوب ، هر بلوک به صورت رمزنگاری رمزگذاری می شود. نکته جالب دیگر در مورد بلاکچین داشتن شناسه رمزگذاری شده Hash است که هیچ کس نمی تواند مهندسی معکوس کند.

شما ممکن است بلاکچین را به عنوان یک پایگاه داده که فقط اطلاعات را ذخیره می کند ، در نظر بگیرید. با این حال ، تفاوت بسیار زیاد است. در واقع ، هر دو آنها کاملاً متفاوت هستند و ما به زودی در مقایسه بلاکچین و مقایسه پایگاه داده رابطه ای به آن خواهیم پرداخت..

بلاکچین به طور پیش فرض تغییرناپذیر است. بنابراین ، این بدان معنی است که هیچ کس نمی تواند هر نوع داده ای را اصلاح کند. بنابراین ، هر اطلاعاتی که یک بار وارد سیستم شود هرگز قابل تغییر یا حذف نیست. در نتیجه برای همیشه در دفتر خواهد ماند.

این نیز ارتباط همتا به همتا است ، بنابراین هیچ مرجع حاکمیتی مرکزی وجود ندارد که بتواند از شما یا اطلاعات شما جاسوسی کند. به همین دلیل بلاکچین یک فناوری برای کاربران و نه مقامات حاکم است.


blockchain و پایگاه داده رابطه ای

چگونه کار می کند?

اکنون که دانستید بلاکچین در این راهنمای مقایسه پایگاه داده بلاکچین چیست ، وقت آن است که بدانید چگونه کار می کند. اما قبل از شروع ، بگذارید برخی از اصطلاحات را روشن کنم تا به شما در درک بهتر فناوری کمک کنم.

سیستم دفتر کل شامل تمام اطلاعات یا تغییراتی است که در سیستم رخ می دهد. بعلاوه ، به کلیه تغییرات داده در سیستم “تراکنش” گفته می شود. در روزهای ابتدایی فرزندخواندگی ، همه تصور می کردند که بلاکچین فقط برای معامله ارزهای رمزپایه مناسب است. با این حال سناریوها کاملاً تغییر کرده است. اکنون می تواند خیلی بیشتر معامله کند و هنوز در حال پیشرفت است.

به هر حال ، تمام کاربران موجود در سیستم گره هستند و کپی از سیستم دفترچه را دریافت می کنند. در حقیقت ، فناوری های بلاکچین می توانند با یکدیگر متفاوت باشند و گره ها می توانند با استفاده از روش های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

فرآیند

برای کار کردن ، اول از همه ، یک گره درخواست معامله می کند. برای معامله و دریافت معاملات ، به دو کلید نیاز دارید – کلیدهای خصوصی و عمومی. با کلید عمومی ، گره دیگری می تواند شما را در شبکه پیدا کند و با کلید خصوصی می توانید معامله ای را امضا کنید.

پس از درخواست معامله ، یک بلوک حاوی تمام اطلاعات ایجاد می شود. اما ، اطلاعات همه رمزگذاری شده است تا از خطاهای امنیتی جلوگیری شود.

پس از آن ، در سراسر سیستم به تمام گره های دیگر که می توانند در تأیید شرکت کنند ، پخش می شود. بنابراین ، برای تکمیل آن ، گره های دیگر باید رای دهند یا به توافق برسند که معامله واقعاً معتبر است.

علاوه بر این ، برای رسیدن به توافق ، آنها از الگوریتم های اجماع استفاده می کنند. در حقیقت ، الگوریتم های مختلفی وجود دارد که می تواند به گره ها کمک کند تا به توافق برسند.

بنابراین ، پس از آنکه گره ها معامله را معتبر اعلام کردند ، اجرا می شود و جای خود را در دفتر ثبت می کند.

بیایید به قسمت بعدی این بلاکچین و راهنمای مقایسه پایگاه داده رابطه ای برویم.

بیشتر بخوانید:6 ویژگی کلیدی Blockchain که باید درباره آنها بدانید

مزایای بلاکچین چیست?

هرکسی که می خواهد از این فناوری استفاده کند باید در مورد چگونگی ارائه واقعی فناوری اطلاعات کسب کند. چگونه دیگر می فهمید که این فناوری ارزش آن را دارد یا نه؟ بنابراین ، ما بهترین مزایای این فناوری را جمع آوری کرده ایم. بیا یک نگاهی بیندازیم.

شفافیت بهتر

شفافیت وقتی صحبت از سیستم های متمرکز می شود مسئله مهمی است. در طول دهه ها ، سازمان ها سعی در شفاف سازی سیستم و خلاص شدن از شر هرگونه فساد داشتند. اما ، متمرکز شدن شبکه ها نمی تواند آن را 100٪ شفاف کند.

با این حال ، با استفاده از بلاکچین ، دستیابی به شفافیت کامل نسبتاً آسان تر است. در حقیقت ، این فن آوری به هیچ نیروی متمرکز نیاز ندارد. در نتیجه ، همه چیز برای دیدن همه کاربران باز است. حتی اگر بلاک چین های خصوصی وجود داشته باشد ، گره های موجود در آن سیستم همچنین می توانند اطلاعات زیادی را مشاهده کنند.

بیشتر از این ، همتایان هر معامله را تأیید می کنند ، بنابراین به هیچ وجه کسی نمی تواند مقدار را مطابق میل خود تغییر دهد.

بیایید مزایای بعدی را در راهنمای مقایسه پایگاه داده بلاکچین و رابطه ای بررسی کنیم.

امنیت پیشرفته

بلاکچین در مقایسه با فن آوری های سنتی نگهداری رکوردها ، دارای مقدار زیادی امنیت است. همانطور که قبلاً می دانید ، تمام تراکنش های موجود در سیستم باید از قوانین اجماع پیروی کنند. بنابراین ، پس از تأیید کامل ، در دفتر ثبت می شود. بیشتر از این ، هر بلوک با یک هش منحصر به فرد رمزگذاری شده است.

هرکسی که بخواهد مقدار معامله را تغییر دهد ، مشخصاً شناسه Hash را نیز تغییر می دهد. بنابراین ، بلوک از زنجیره اصلی جدا شده و باطل می شود. علاوه بر این ، بلاکچین ها لایه های امنیتی دیگری را در هر نقطه آسیب پذیر مانند پروتکل های امنیتی اضافی در پروسه مجوز و غیره ارائه می دهند..

بیایید مزایای بعدی را در پایگاه داده رابطه ای ما در مقایسه با راهنمای مقایسه بلاکچین بررسی کنیم.

تمرکززدایی

در حقیقت ، بلاکچین به طور پیش فرض غیرمتمرکز است. اما چگونه؟ چگونه بدون هیچ مرجع حاکمیتی به درستی کار می کند؟ خوب ، همتایان در واقع با هم کار می کنند تا ساختار سیستم را تشکیل دهند. آنها دفتر را حفظ می کنند و اطمینان حاصل می کنند که همه با یکسان رفتار می کنند.

در نتیجه ، هیچ موردی از فساد وجود ندارد و هیچ کاربر قدرتمندی تنها نیست که بتواند همه را کنترل کند. اگرچه یک بلاکچین خصوصی و مجاز وجود دارد (هایپرلجر ، Corda ، Enterprise Ethereum), حد نصاب, موج دار شدن) که ممکن است کاملا غیرمتمرکز به نظر نرسد. اما آنها همچنین روش های دیگری را ارائه می دهند که می تواند به دستیابی به یک محیط غیرمتمرکز کمک کند.

بیایید مزایای بعدی را در پایگاه داده رابطه ای ما در مقایسه با راهنمای مقایسه بلاکچین بررسی کنیم.

اکنون ثبت نام کنید: دوره حرفه ای Blockchain Professional (CEBP)

هزینه های کاهش یافته

مدیریت و بهبود سیستم های قدیمی هزینه و منابع زیادی می برد. بیشتر ، سیستم ها چاله های پول هستند. هر چقدر هم که خرج کنید ، نمی توانید کارایی بیشتری داشته باشید.

بنابراین ، ورود بلاکچین می تواند به کاهش تمام هزینه ها کمک کند. این سرمایه گذاری ممکن است در آغاز یک گزینه پر هزینه به نظر برسد ، اما برای یک بار ارتقا ، شما یک عمر درآمد کسب می کنید. با استفاده از این فناوری ، شرکت ها می توانند تمام عملیات پر خطای خود را کاهش دهند و استراتژی ساده ای را که می تواند درآمد آنها را افزایش دهد ، ساده سازی کنند.

ممکن است فکر کنید که این کار نمی کند ، اما در حال حاضر ، بسیاری از افراد از این فناوری استفاده می کنند و آنها می دانند که چگونه آینده شرکتشان را تغییر می دهد.

بیایید مزایای بعدی را در پایگاه داده رابطه ای ما در مقایسه با راهنمای مقایسه بلاکچین بررسی کنیم.

ردیابی واقعی

با کمک بلاکچین ، شرکت ها می توانند در سیستم مدیریت زنجیره تأمین خود قابل ردیابی واقعی باشند که هم به نفع تأمین کنندگان و هم به تولید کنندگان باشد. اساساً ، در خطوط تولید ، هیچ کس نمی تواند محصولات عرضه شده را که وارد کارخانه می شوند حساب کند. اما بلاکچین می تواند عناصر شما را دقیقاً از منبع در زمان واقعی ردیابی کند.

بنابراین ، تضمین می کند که در هر مرحله از روند کار خود به روز باشید.

بیایید مزایای بعدی را در پایگاه داده رابطه ای ما در مقایسه با راهنمای مقایسه بلاکچین بررسی کنیم.

بسیار کارآمد

بلاکچین می تواند به شرکت شما در افزایش کارایی تا حد زیادی کمک کند. چطور؟ در واقع ، بلاکچین تمام مشکلاتی را که فرآیندهای یک شرکت را به تأخیر می اندازد حل می کند. به عنوان مثال ، معمولاً معامله از طریق یک بانک سنتی حدود 1-3 روز کاری طول می کشد. اما اگر بین المللی باشد ، پردازش آن ممکن است 6 روز طول بکشد.

این زمان زیادی را صرف صرف پرداخت یا پرداخت می کند. اما بلاکچین می تواند تراکنش ها را به سرعت ظرف چند ثانیه انجام دهد. بنابراین ، می بینید که نه تنها در وقت صرفه جویی خواهید کرد ، بلکه حتی می توانید هزینه های اضافی مربوط به هرگونه معاملات جهانی را نیز کاهش دهید.

پایگاه داده رابطه ای (RDB) چیست?

پایگاه داده رابطه ای ترکیبی از جداول ، ستون ها و سوابق است. بیشتر از این ، RDB ها روابط بین هر جدول یا مجموعه ای از اطلاعات را تعیین کرده اند. اساساً ، مجموعه اطلاعات به شدت سازمان یافته اند تا به یافتن داده های مناسب در زمان مناسب کمک کنند.

به هر حال ، جداول در صورت نیاز اطلاعات را با یکدیگر برقرار کرده و تغذیه می کنند. در حقیقت ، یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای از زبان Query Structured (SQL) برای دسترسی آسان برنامه ریزی شده به تعامل پایگاه داده استفاده می کند.

یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای می تواند اطلاعات را با استفاده از روش های مختلف سازماندهی کند. و شرکتهایی که از آن استفاده می کنند نحوه سازماندهی داده ها را در سیستم تعریف می کنند.

در مورد سیستم عامل های بلاکچین سازمانی بیشتر بدانید تا نحوه عملکرد هر یک از آنها را بفهمید.

مزایای سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای چیست?

سازگاری داده ها

سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای در حفظ سازگاری داده ها در چندین نمونه عالی عمل می کند. در حقیقت ، چندین جدول در سیستم وجود دارد که با یکدیگر ارتباط دارند. بنابراین ، هنگامی که در یکی از جداول تغییری رخ دهد ، هر جدول پیوندی را نیز به صورت اتمی به روز می کند.

به عنوان مثال ، وقتی کسی از خودپرداز پول برداشت می کند ، می تواند تغییر موجودی باقی مانده او را نیز ببیند.

اتمی و تعهد

هر پایگاه داده رابطه ای بسیار دقیق از قوانین تجارت پیروی می کند. بنابراین ، فقط وظایفی را که با آن تعهدات تجاری مطابقت دارند انجام می دهد. به عنوان مثال ، اگر پایگاه داده رکورد سه عنصر را که با یکدیگر مطابقت دارند ردیابی کند ، فقط درصورتی که بتواند دو جدول دیگر را نیز حفظ کند ، مقدار را به روز می کند.

بنابراین ، اگر نتواند همان تعهد را در جداول دیگر بدهد ، درخواست را رد می کند.

سادگی

مدیریت داده ها در پایگاه داده رابطه ای کاملاً ساده است. فقط در ردیف ها و ستون ها قرار می گیرد. بنابراین ، هیچ پیچیدگی ای برای آن وجود ندارد. بیشتر اینکه ساختار جدول برای هر کاربری آشنا است و آنها می توانند بدون دانستن جنبه های دیگر از آن استفاده کنند.

علاوه بر این ، هر یک از داده های موجود در سیستم نیز به دقت سازمان یافته است.

سهولت بازیابی اطلاعات

بازیابی اطلاعات از این نوع پایگاه داده بسیار آسان است. در حقیقت ، آنها با دستورات جستجوی زیادی همراه هستند که می توانید با استفاده از آنها اطلاعات دقیق مورد نظر خود را بگیرید. علاوه بر این ، می توانید جداول را برای بازیابی اطلاعات دیگر از بسیاری از جداول همزمان با هم ترکیب کنید.

بنابراین ، فیلتر کردن موارد مورد نیاز آسان است.

انعطاف پذیری

بهترین قسمت در مورد پایگاه داده های رابطه ای مقیاس پذیری است. می توانید انتظار داشته باشید که مقیاس زیادی داشته باشد و عملکرد به هیچ وجه تنزل نمی یابد. بنابراین ، یک ساختار انعطاف پذیر ارائه می دهد که می توانید در هر زمان بدون هیچ مشکلی تغییر دهید.

افزودن اطلاعات جدید یا به روزرسانی اطلاعات موجود ساده است. به هر حال ، اگر اطلاعات بیش از حد وجود داشته باشد و سیستم منابعی برای مقابله با آن نداشته باشد ، در نهایت می تواند کمی کند شود.

همزمانی و قفل کردن پایگاه داده

خوب ، هنگامی که دو کاربر بخواهند تغییراتی را در یک جدول ایجاد کنند ، اختلافات به راحتی در پایگاه داده رابطه ای بوجود می آیند. برای جلوگیری از آن ، پایگاه داده جدول را قفل می کند زیرا یک کاربر به آن دسترسی دارد. اما اگر کل جدول را قفل کند ، می تواند عملکرد برنامه را محدود کند.

بنابراین ، بسیاری از پایگاه های داده می توانند رکورد خاص را قفل کنند تا برنامه حتی اگر در حال به روز رسانی باشد ، همچنان فعال باشد.

همچنین بخوانید: چگونه بلاک چین کار می کند?

Relational Database Vs Blockchain Technology: مقایسه کامل

قدرت

اولین تفاوت عمده بین پایگاه داده رابطه ای در مقابل فناوری بلاکچین این است که آنها دارای سیستم های معتبر متفاوتی هستند. در یک سیستم پایگاه داده رابطه ای ، همیشه نوعی اقتدار متمرکز وجود دارد.

هیچ نوع تمرکززدایی در مدل معماری سیستم وجود ندارد. اساساً آنچه انجام می شود این است که تنها یک کنترل را به مقام اداری ارائه می دهد و آنها می توانند مطابق میل خود تغییراتی ایجاد کنند.

از طرف دیگر ، فناوری بلاکچین اقتدار غیرمتمرکز را ارائه می دهد. چه مفهومی داره؟ خوب ، این بدان معنی است که هیچ مقام مرکزی یا مرد میانی برای نگهداری دفتر حساب ندارد.

در نتیجه ، کاربران کنترل کامل آنچه را که در سیستم رخ خواهد داد ، دارند. بنابراین ، هیچ مرجع مرکزی نمی تواند هر طور که می خواهند تغییراتی ایجاد کند.

معماری

تفاوت بزرگ دیگر بین پایگاه داده رابطه ای در مقابل فناوری بلاکچین این است که هر دو از سیستم دفتری که می آید از معماری متفاوتی برخوردار هستند. اساساً ، یک سیستم پایگاه داده رابطه ای دارای یک مدل مشتری-سرور معمولی است. اگرچه مدت زمان طولانی است که ساختار اصلی سیستم اینترنت ما بوده است ، اما در مورد این مسئله مرزهای خاصی وجود دارد.

در حقیقت ، مدل سرویس گیرنده-سرور در برابر هکرها بسیار آسیب پذیر است و هر از چند گاهی هک می شود. از طرف دیگر ، بلاکچین معماری peer-to-peer را ارائه می دهد تا معماری مشتری-سرور. در اینجا ، کاربران روی گره می توانند با استفاده از پروتکل های رمزنگاری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بیشتر ، این وضعیت امنیتی سیستم دفتر را افزایش می دهد و بنابراین ، کمتر در معرض هک است.

داده گردانی

هر دو فناوری داده ها را بسیار متفاوت اداره می کنند. برای یک پایگاه داده رابطه ای ، CRUD را پشتیبانی می کند. این بدان معناست که در آن سیستم ، کاربران می توانند ایجاد ، خواندن ، به روزرسانی و حذف کنند. در واقع ، با وجود آزادی فراوان برای تغییر یا تغییر ، ارزش در سیستم منجر به فساد زیادی می شود. مردم فقط می توانند ارزش را تغییر دهند تا مزایای بیشتری کسب کنند.

بیشتر از این ، در بسیاری از موارد ، مقام حاکم می تواند اطلاعاتی را که برای شرکت بسیار مهم است تغییر دهد یا حذف کند. همه به خاطر منافع شخصی آنها است.

از طرف دیگر ، بلاکچین فقط به شما امکان خواندن و نوشتن را می دهد. بیشتر از این ، در بسیاری از موارد ، می تواند دسترسی این دو نفر را از طریق توده مردم محدود کند. بنابراین ، در اینجا ، شما فقط می توانید داده ها را یک بار وارد کنید ، و پس از آن ، دیگر نمی توانید آنها را به روز یا حذف کنید.

بیایید به بخشی از این پایگاه داده رابطه ای در مقابل راهنمای مقایسه فناوری بلاکچین برویم.

یکپارچگی داده

بلاکچین در مقایسه با سیستم پایگاه داده رابطه ای با یکپارچگی بالاتری همراه است. چطور؟ خوب ، اول از همه ، هرکسی که بخواهد مقدار معامله را تغییر دهد ، مشخصاً شناسه Hash را نیز تغییر می دهد.

بنابراین ، بلوک از زنجیره اصلی جدا شده و باطل می شود. علاوه بر این ، بلاکچین ها لایه های امنیتی دیگری را در هر نقطه آسیب پذیر مانند پروتکل های امنیتی اضافی در پروسه مجوز و غیره ارائه می دهند. در نتیجه ، فناوری از هر لحاظ ممکن یکپارچگی داده ها را حفظ می کند.

اما نه در پایگاه داده رابطه ای. در واقع ، آنها تشخیص خطای خودکار و تکمیل خودکار اجباری را ارائه می دهند. این بدان معناست که هیچ کس نمی تواند هیچ ردیف یا ستونی را در جدول خالی بگذارد. علاوه بر این ، همچنین می تواند مشخص کند چه نوع اطلاعاتی مانند اعداد یا کاراکترها در آنجا وجود دارد. اما نمی تواند مانع تغییر اطلاعات دیگران شود.

بیایید به ویژگی بعدی این فناوری بلاکچین در مقابل راهنمای مقایسه پایگاه داده رابطه ای برویم.

پیاده سازی فناوری بلاکچین فرآیند دشواری است. بیاموزید که چگونه بلاکچین را پیاده سازی کنید و اکنون از آن برای توانمند سازی تجارت خود استفاده کنید!

شفافیت

ویژگی مهم دیگر این فناوری این است که در هنگام تأیید داده ها ، شفافیت کامل را ارائه می دهد. بنابراین ، هر کسی در شبکه به سیستم اعتماد می کند که بر اساس الگوریتم کاملاً اثبات شده کار می کند.

بیشتر از این ، در بلاک چین های عمومی ، سیستم دفترچه برای همه بهتر است. با این حال ، در موارد خصوصی ، ممکن است گزینه مشاهده براساس معیارهای از پیش تعیین شده محدود شود.

از طرف دیگر ، سیستم پایگاه داده رابطه ای به هیچ وجه شفافیت ارائه نمی دهد. کاملاً متمرکز است و کاربران هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا پایگاه داده اطلاعات درستی دارد یا نه ، ندارند.

بیشتر از این ، آنها حتی نمی توانند درست یا غلط بودن آنها را تأیید کنند. در نتیجه ، کاربران به آرامی اعتماد خود را به سیستم از دست می دهند.

بیایید ویژگی بعدی این فناوری بلاکچین و راهنمای مقایسه پایگاه داده رابطه ای را بررسی کنیم.

هزینه

خوب ، حدس می زنم این دور از نظر فنی به پایگاه داده های رابطه ای برود. چرا؟ خوب ، پایگاه های داده رابطه ای شبکه های قدیمی هستند و مدت زمان زیادی از وجود آنها می گذرد.

بنابراین ، اجرای آنها زمانبر نیست. با این وجود ، در مقایسه با پایگاه های داده سنتی ، یک پایگاه داده رابطه ای زمان بیشتری را برای تنظیم نیاز دارد. اما ارزان هم هست.

از طرف دیگر ، بلاکچین اکنون فقط یک مورد جدید اضافه شده به جهان است. همچنین در آستانه تکامل است و بنابراین ، تنظیم آن کاملاً پیچیده است. در نتیجه ، منبعی برای اجرای بلاکچین کمی گران است. حتی استعدادهایی که برای انجام این کار استخدام می کنید ، درآمد بالاتری دارند.

بنابراین ، می بینید که ارتقا to به سیستم بلاکچین هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت. اما در دراز مدت ، سرمایه گذاری مطمئناً ارزش آن را خواهد داشت.

بیایید ویژگی بعدی این فناوری بلاکچین و راهنمای مقایسه پایگاه داده رابطه ای را بررسی کنیم.

کارایی

این ویژگی خروجی بسیار مخلوط تری دارد. در حقیقت ، وقتی نوبت به یک پایگاه داده رابطه ای می رسد ، در مقایسه با بلاکچین ، خروجی بسیار سریع تری خواهید داشت. اما چگونه یک شبکه قدیمی می تواند زمان کمتری برای کار داشته باشد?

خوب ، به این دلیل است که سیستم پایگاه داده رابطه ای عملکردهای پیچیده ای مانند اجماع یا پروتکل های دیگری ندارد که بتواند سرعت سیستم را کاهش دهد.

بیشتر ، به عنوان مرجع مرکزی سیستم را کنترل می کنید ، هیچ ترافیکی طاقت فرسا تمام پهنای باند را متوقف نمی کند.

از طرف دیگر ، بلاکچین وقتی تعداد گره های محدودی داشته باشد ، بسیار سریعتر است. اما وقتی این تعداد شروع به افزایش می کند ، با گذشت زمان سیستم کندتر می شود. بنابراین ، عملکرد بلاکچین با توجه به زمان متفاوت است.

بیایید ویژگی بعدی این فناوری بلاکچین و راهنمای مقایسه پایگاه داده رابطه ای را بررسی کنیم.

رمزنگاری

سرانجام ، پایگاه داده رابطه ای هیچ رمزگذاری در سیستم ندارد. اینطور نیست که بتوانید اطلاعات را رمزگذاری کنید. اما مسئله این است که ، در پایگاه داده ، کاربران در مورد پیدا کردن سریع اطلاعات خاص با استفاده از روابط موجود در جداول ، س quال می کنند. اما اگر از رمزگذاری استفاده می کنید ، سیستم باید همه مقادیر را یک به یک رمزگشایی کند قبل از اینکه بداند کدام یک مورد نیاز است.

بنابراین ، یک روزنه امنیتی برای پایگاه داده ایجاد می کند. از طرف دیگر ، بلاکچین رمزنگاری را برای ایمن سازی تمام اطلاعات موجود در سیستم ارائه می دهد. هر کسی که بخواهد مقدار را تغییر دهد ، نتیجه ای کاملاً متفاوت خواهد داشت. رمزگذاری کامل است و هیچ کس نمی تواند آن را تغییر دهد.

پایگاه داده ارتباطی Blockchain Vs: جدول مقایسه

پایگاه داده BlockchainRelational
قدرت غیر متمرکز متمرکز
معماری مدل نظیر به نظیر مدل سرویس دهنده-مشتری
کارایی نسبتاً کندتر سریع
هزینه گران ارزان
داده گردانی فقط بخوانید و بنویسید ایجاد ، خواندن ، به روزرسانی ، حذف
یکپارچگی داده از یکپارچگی داده ها برخوردار است یکپارچگی داده ندارد
شفافیت شفاف غیر شفاف
رمزنگاری ×

نتیجه

پایگاه داده های بلاکچین و رابطه ای شباهت هایی دارند و همچنین تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. اگر فکر می کنید که می توانید از آنها به جای یکدیگر استفاده کنید ، بسیار اشتباه کرده اید. در واقع ، پایگاه های داده رابطه ای یکی از بهترین به روزرسانی های سیستم پایگاه داده سنتی بودند. با این حال ، هنوز هم با نقایص زیادی همراه است.

در نتیجه ، بلاکچین ، شکل جدیدی از سیستم دفتر ، برای جایگزینی آن در اینجا قرار دارد. بدیهی است که محدودیت هایی نیز دارد ، اما در حال حاضر بسیار بهتر از پایگاه های رابطه ای است. در پایان ، انتخاب شما برای شرکت شما به شما بستگی دارد.

اگر شما تازه کار در حوزه بلاکچین هستید و می خواهید در مورد این فناوری اطلاعات بیشتری کسب کنید ، توصیه می کنیم از دوره رایگان بلاکچین ما برای آن استفاده کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector