Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

Hyperledger vs Corda vs Ethereum: مقایسه نهایی

Hyperledger ، Ethereum و Corda برخی از سیستم عامل های محبوب بلاک چین در حال حاضر هستند. بیایید لحظه ای وقت بگذاریم و مقایسه Hyperledger vs Corda vs Ethereum را تحلیل کنیم تا ببینیم عملکرد هر یک از این سیستم عامل ها چیست.

در حالی که این سه چارچوب مزایا و کاربردهای فناوری های دفتر توزیع شده را به نمایش می گذارند ، اما در مورد چشم انداز و همچنین زمینه کاربرد احتمالی تفاوت زیادی دارند.

Hyperledger و Ethereum موارد مختلف استفاده از بتن را دارند ، در حالی که Corda R3 بیشترین کاربردهای خود را در صنعت خدمات مالی بدست می آورد. با تجزیه و تحلیل مختصر ، سعی می شود سه برنامه بلاکچین را از بین ببرد ، زیرا با توجه به کاربردهای متنوع آنها همچنان بخشهای مختلف را تحت کنترل خود قرار می دهند.

Hyperledger vs Corda vs Ethereum مقایسه ای است که میزان و مهارت فن آوری دفتر توزیع شده را مشخص می کند.

اکنون ثبت نام کنید: دوره مبانی Blockchains سازمانی

Hyperledger Vs Corda Vs Ethereum: مقدمه ای بر سیستم عامل های سازمانی

Hyperledger vs Ethereum vs Corda R3اتریوم چیست?

قبل از اسرارآمیز کردن آنچه در نبرد برتری Hyperledger در مقابل Ethereum برجسته است ، بهتر است که سعی کنید درک کنید که این سه فناوری دفتر توزیع شده به چه معنی است.

Ethereum که یک محصول فکری از Vitalik Buterin است ، یک برنامه نرم افزاری باز مبتنی بر فناوری بلاکچین است که به دنبال ایجاد چارچوبی برای توسعه دهندگان است تا بتوانند برنامه های غیرمتمرکز ارائه دهند. بلاکچین Ethereum کد برنامه نویسی را که بر اساس آن برنامه های غیرمتمرکز ایجاد می شود ، اجرا می کند..

برنامه غیرمتمرکز نوع خاصی از برنامه است که روی شبکه همتا به نظیر و نه در یک رایانه اجرا می شود ، مانند بسیاری از برنامه ها. علاوه بر این ، آنها مجموعه ای منحصر به فرد از برنامه های نرم افزاری هستند که برای ایجاد در اینترنت طراحی شده اند و توسط یک نهاد کنترل نمی شوند.

Ethereum به دومین سقف بازار بزرگ در دنیای ارزهای رمزپایه مباهات می کند ، که حاشیه آن را در نبرد Hyperledger در مقابل Ethereum توضیح می دهد. پروژه بلاکچین به دلیل کاربردی که در تأمین انرژی برنامه های غیرمتمرکز دارد ، همچنان علاقه شدید سرمایه گذاران را به خود جلب می کند.

Ethereum در تلاش است تا به انسان ها اجازه دهد تا توافق نامه های دیجیتالی ایمن را امضا کنند و همچنین کنترل کاملی بر پول خود داشته باشند و از مزایای کامل رمزنگاری استفاده کنند. پروژه بلاکچین باید نحوه ساختن چیزها در آینده و همچنین برقراری ارتباط و اجرای عملکردها و وظایف مختلف را به صورت آنلاین تغییر دهد. Enterprise Ethereum یکی دیگر از تغییرات این پلتفرم است که روی راه حل های سازمانی تمرکز دارد. به هر حال ، اجازه دهید بیشتر سیستم عامل ها را در این راهنمای Hyperledger vs Corda vs Ethereum بررسی کنیم.

به زودی: راهنمای مبتدیان برای دوره توسعه Ethereum

مزایای بستر های نرم افزاری Ethereum


برنامه های Blockchain ساخته شده در بالای بلاکچین Ethereum هم افزایی های زیر را ارائه می دهند

 1. تغییرناپذیری: هیچ کس نمی تواند در داده های درج شده در برنامه های بلاکچین Ethereum مانند برنامه های غیرمتمرکز تغییراتی ایجاد کند.
 2. اثبات دستکاری: برنامه ها در شبکه Ethereum بر اساس اصل اجماع تشکیل می شوند ، که سانسور را غیر ممکن می کند.
 3. امنیت: هیچ نقطه مرکزی وجود ندارد که عکس را صدا کند. برنامه هایی که در بالای بلاکچین Ethereum ساخته شده اند به خوبی در برابر هک یا سایر فعالیت های جعلی محافظت می شوند
 4. توقف صفر: برنامه ها هرگز نمی توانند زمان خرابی آنلاین را تجربه کنند زیرا هر سرور مرکزی آنها را میزبانی نمی کند

هایپرلجر چیست?

قبل از اینکه به جنگ Hyperledger در مقابل Ethereum بپردازید ، عاقلانه است که ابتدا یک ایده اساسی در مورد بلاکچین Hyperledger داشته باشید.

برخلاف تصور ، هایپرلجر نه یک شرکت است و نه ارز رمزنگاری شده و نه بلاکچین. درعوض ، این یک مرکز منبع باز است که می خواهد از توسعه بلاک چین صنعتی پشتیبانی کند. می توان آن را به عنوان یک تلاش جمعی منبع باز بلاکچین در نظر گرفت که برای تسریع در توسعه فناوری های بلاک چین بین صنعت آغاز شده است..

Hyperledger ادغام پروتکل ها و استانداردهای باز مستقل برای ماژول های خاص کاربر است. تیم پروژه به صراحت اعلام کرده اند که برای این پروژه ارز رمزپایه بومی نخواهند ساخت. این پروژه پذیرش پیشنهادهای جوجه کشی و همچنین سایر فناوری ها و عناصر اصلی را در سال 2016 آغاز کرد.

بنیاد لینوکس به جای تأیید یک استاندارد بلاکچین ، رویکرد همکاری بیشتری را برای توسعه فناوری های بلاکچین به عنوان بخشی از Hyperledger تشویق می کند..

پروژه Hyperledger Fabric 2.0 به سادگی تأسیساتی برای ایجاد برنامه های ضبط شده بلاکچین است. درست مانند سایر فناوری های بلاکچین ، این دفتر با یک دفتر ارائه می شود و از قراردادهای هوشمند استفاده می کند که به آن امکان می دهد مانند سیستمی عمل کند که در آن افراد می توانند معاملات را مدیریت کنند.

اعلامیه دفتر تولید ، Hyperledger Fabric ، در ژوئیه سال 2017 ، به عنوان یکی از مهمترین پروژه های Hyperledger ، یک نقطه عطف مهم محسوب می شود.

Hyperledger Fabric همچنین دارای چندین گزینه قابل پلاگین است. به عنوان مثال ، این اجازه می دهد تا داده های دفتر در چندین قالب ذخیره شود. ایجاد کانال همچنین به شرکت کنندگان این امکان را می دهد که دفتر معاملاتی جداگانه ایجاد کنند.

علاوه بر Fabric ، Hyperledger Indy ، Sawtooth ، And Iroha و Burrow دیگر پروژه های Hyperledger با اهمیت ترین پروژه ها هستند. بیایید نگاهی به Hyperledger و Ethereum در این راهنمای مقایسه Hyperledger vs Corda vs Ethereum بیندازیم.

به زودی: راهنمای مبتدیان برای دوره توسعه Hyperledger

هایپرلجر در مقابل اتریوم

هدف بسترهای نرم افزاری

بحث و بررسی Hyperledger در مقابل Ethereum هنگامی که دقیق تر به اهداف دو پروژه می پردازد ، کاملاً واضح تر می شود. Ethereum به دنبال ایجاد قراردادهای هوشمند برای انجام کارهای مختلف برای توسعه دهندگان است. از طرف دیگر ، Hyperledger یک پروژه منبع باز مشترک است که از فناوری بلاکچین استفاده می کند تا چندین پیاده سازی از اجزا را پشتیبانی کند..

بلاکچین Ethereum با پروتکل عمومی کار می کند که اجازه می دهد همه چیز در شبکه اجرا شود. Hyperledger از طرف خود ، به عنوان نرم افزاری عمل می کند که به موجب آن افراد می توانند بلاک چین های شخصی را برای تمایل به نیازهای مختلف ایجاد کنند..

سطح محرمانه بودن

Hyperledger در مقابل Ethereum بدون بررسی دقیق سطح محرمانه بودن دو پروژه کامل نخواهد شد. هایپرلجر حریم خصوصی و محرمانه بودن را به سطح دیگری می برد زیرا فقط افراد درگیر در یک پروژه معین می توانند به داده های شبکه دسترسی پیدا کنند.

بنابراین Hyperledger Fabric این انعطاف پذیری را به مشاغل و افراد می دهد که معاملات را فقط با استفاده از کلیدهای رمزگذاری فقط برای یک زیر گروه انتخاب نمایان کنند..

از طرف دیگر ، Ethereum یک پروژه بلاک چین شفاف است که به موجب آن هر معامله یا جزئیات پروژه در دامنه عمومی نگهداری می شود تا همه در شبکه ببینند. همه معاملات انجام شده بر روی بلاکچین Ethereum برای دیدن همه قابل مشاهده است.

مشارکت همتا

Ethereum می تواند خصوصی و عمومی باشد ، به موجب آن هر کسی می تواند در هر زمان در شبکه شرکت کند. هایپرلجر از طرف خود با جامعه ای از پیش تعیین شده از شرکت کنندگان همراه است که اجازه دسترسی به شبکه را دارند. معنی این امر این است که شخص به مجوز احتیاج دارد که می تواند به صورت کلیدهای رمزگذاری برای دسترسی به داده ها در شبکه باشد.

Hyperledger Sawtooth تنها پروژه ای است که می توانید از آن در راه حل های خصوصی و عمومی استفاده کنید.

سازوکار اجماع

Ethereum به عنوان یک پروژه بلاک چین شفاف اساساً بدان معنی است که همه افراد در این پروژه در تصمیم گیری مشارکت دارند. برای اینکه تراکنش در شبکه کامل شود ، صرف نظر از اینکه یک گره در معامله باشد ، همه افراد بلاکچین باید به توافق برسند..

Ethereum با استفاده از الگوریتم Proof of Stake توافق حاصل می کند که بر اساس آن همه گره ها باید موافق باشند و همه آنها باید به ورودی های ثبت شده دسترسی داشته باشند.

Hyperledger نوع متفاوتی از اجماع را ارائه می دهد که به موجب آن گره ها مجاز به انتخاب هستند بدون نیاز به الگوریتم های اجماع و پروتکل توافق. در این حالت ، دو یا چند طرف می توانند توافق کرده و تأثیر قابل توجهی در نتیجه داشته باشند. به عنوان مثال ، Hyperledger Fabric از PBFT استفاده می کند. درباره الگوریتم های مختلف اجماع بیشتر در اینجا بخوانید.

زبان برنامه نویسی

تفاوت مهم دیگر در جنگ برتری Hyperledger در مقابل Ethereum به زبان برنامه نویسی مورد استفاده دو چارچوب برمی گردد..

قراردادهای هوشمند Ethereum به یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و گرا با نام Solidity متکی هستند. Hyperledger ، از طرف خود ، به “chaincode” متصل است ، که مترادف قرارداد هوشمند است و منطق تجاری مورد توافق اعضای شبکه را کنترل می کند. کدهای زنجیره ای به زبان برنامه نویسی ساخته شده توسط گوگل به نام Golang نوشته شده اند.

ارزهای رمزنگاری شده

بنیاد لینوکس قبلاً به صراحت گفته است ، و ایده ایجاد ارز رمزنگاری شده برای تأمین انرژی شبکه امکان پذیر نیست ، بنابراین نیازی به استخراج نیست. فقدان پول بومی همچنین امکان الگوریتم مقیاس پذیر اجماع را فراهم می کند که به موجب آن شبکه بتواند با نرخ معاملات بالا پردازش کند.

از طرف دیگر ارز دیجیتال اتر قدرت بلاکچین Ethereum را برای تأمین مالی تراکنش های شبکه فراهم می کند.

آیا می خواهید در مورد سیستم عامل های مختلف بلاکچین بیشتر بدانید؟ همین حالا مجموعه گسترده ای از دوره های بلاکچین را ببینید!

جدول مقایسه Hyperledger و Ethereum

ویژگی های EthereumHyperledger
از Case استفاده کنید محبوب با کاربردهای کلی و بیشتر مورد استفاده در مشاغل تجاری برای فعالیت های مصرفی یک پلت فرم ترجیحی برای فعالیت های تجاری 2 ، عمدتا در شرکت ها استفاده می شود
محرمانه شفاف بسیار خصوصی بنابراین معاملات محرمانه
حالت مشارکت همتا می تواند هم خصوصی و هم دولتی باشد بنابراین یک شبکه بدون مجوز است مجوز شبکه خصوصی بودن برای دسترسی به محتوای شبکه لازم است
سازوکار اجماع اثبات الگوریتم کار زیرا اجماع از طریق استخراج حاصل می شود متکی بر الگوریتم اجماع قابل قبول در کمبود معدن
زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند با زبان برنامه نویسی Solidity ساخته شده است به زبان برنامه نویسی Golang Google تکیه می کند
ارز رمزنگاری شده با استفاده از پول بومی اتر. آیا ارز رمزنگاری بومی داخلی ندارد

هایپرلجر در مقابل اتریوم: خط پایین

Ethereum یک پروژه بلاکچین منحصر به فرد برای افرادی است که مایل به ارائه برنامه های غیرمتمرکز و همچنین قراردادهای هوشمند برای انجام کارهای مختلف هستند. بنابراین یک پلت فرم عمومی برای هر نوع کاربردی است. با این حال ، این پروژه با توجه به مجوز زیرین حالت کار کمتر ، با مشکلات مقیاس پذیری و حریم خصوصی دست و پنجه نرم می کند.

از طرف دیگر ، Hyperledger یک پروژه ایده آل برای سازمان ها و شرکت هایی است که مایلند از مقیاس پذیری و حفظ حریم خصوصی در فضای بلاکچین جلوگیری کنند. نحوه عملکرد مجاز اساساً به دلیل کنترل دسترسی دقیق ، حریم خصوصی بالایی ایجاد می کند.

کوردا چیست?

Hyperledger vs. Corda نبرد دیگری است که در حال شکل گیری است ، با توجه به اینکه هر دو پروژه به خوبی از فناوری بلاکچین در تلاش برای ایجاد انقلابی در صنایع مختلف استفاده می کنند.

بلاک چین Corda یک پلتفرم منبع باز است که مدیریت آسان قراردادهای حقوقی و سایر داده های مشترک بین سازمان های متقابل را امکان پذیر می کند. این پلتفرم امکان همکاری متقابل طیف متنوعی از برنامه ها در یک شبکه را فراهم می کند.

Corda که از ایده های R3 است ، یک شرکت پایگاه داده توزیع شده ، به عنوان بستری برای امکان خدمات در بخش مالی آغاز به کار کرد. به روزرسانی و تکامل این پلتفرم ، توانایی ها و عملکردهای آن را در صنایع مختلف از اهمیت بسیاری برخوردار کرده است.

با این حال ، این پلتفرم همچنان بخشی از خود را در بخش مالی به خود جلب می کند زیرا مزایای سیستم های بلاکچین را در اختیار شما قرار می دهد. وقتی صحبت از کاربرد در صنعت مالی می شود ، Corda در بحث Hyperledger در مقابل Corda نسبت به Hyperledger اختلاف دارد

Corda علاوه بر محدود کردن دسترسی به داده های بسیار حساس ، بیشتر به دنبال کار با معاملات پیچیده است. به هر حال ، بیایید بیشتر سیستم عامل را در این راهنمای Hyperledger vs Corda vs Ethereum بررسی کنیم.

می خواهید مصاحبه بلاکچین خود را آس کنید؟ در اینجا راهنمای پرسش و پاسخ مصاحبه Corda آورده شده است که به شما کمک می کند در کمترین زمان مصاحبه خود را آس کنید!

مورد استفاده Corda

برای درک بهتر Hyperledger در مقابل Corda R3 ، لازم است که مورد مورد دوم را یادداشت کنید.

هدف اصلی Corda این است که ضمن ارائه اطمینان از سازگاری هر سرویس ساخته شده در بالا با مشارکت کنندگان شبکه ، یک سیستم عامل مشترک به مردم ارائه دهد.

Corda با ایجاد امکان معامله از طریق قراردادهای هوشمند برای تجارت ، می تواند تعداد زیادی از مسائل را که معاملات بین مشاغل را خفه می کند ، از بین ببرد.

موارد استفاده Corda همچنین از بالاترین استانداردهای حفظ حریم خصوصی و امنیتی پیروی می کند ، که دلیل اصلی ادامه جای گرفتن آن در صنعت مالی را توضیح می دهد. در عصری که نیاز به محافظت از داده های افراد بسیار حیاتی است ، استفاده از راه حل های بلاکچین مانند Corda همچنان در حال رشد است..

R3 ، شرکت پشتیبان پلت فرم Corda ، قبلاً رونمایی کرده است ، Corda Enterprise از یک نسخه توزیع تجاری Corda استفاده می کند که در هنگام انجام معاملات ، تمام خواسته های مشاغل امروزی را برآورده می کند..

بستر توزیع تجاری علاوه بر سهولت انجام معاملات برای مشاغل ، دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند فایروال های شرکتی و همچنین ویژگی هایی برای پشتیبانی 24 ساعته است. کاربران همچنین می توانند از برنامه های قابل پیش بینی انتشار و همچنین ویژگی های مدیریت محصول استفاده کنند.

مبانی R3 Corda

برای درک تفاوت Hyperledger و Corda ، درک اصول Corda ضروری است.

زبان برنامه نویسی

وقتی صحبت از زبان برنامه نویسی می شود ، توجه به این نکته مهم است که Hyperledger در مقابل Corda تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در حالی که هایپرلجر به زبان Golang گوگل اعتماد می کند ، بستر Corda به Kotlin متکی است ، یک زبان برنامه نویسی که JavaScript و JVM را هدف قرار می دهد. با استفاده از کوتلین ، Corda از یکپارچه سازی بالایی مانند سایر الگوی برنامه نویسی برخوردار است. با استفاده از یک آموزش خوب Corda و انجام مراحل صحیح می توانید درباره جنبه برنامه نویسی بیشتر بدانید.

معماری

معماری Corda معماری است که به دنبال ایجاد یک دفتر منطقی جهانی است که در آن همه فعالان اقتصادی بتوانند با یکدیگر تعامل و مدیریت توافق کنند.

این معماری شامل سه چشم انداز اصلی است:

فقط بازیگرانی که دارای منافع قانونی هستند می توانند در یک بستر Corda به سوابق دسترسی داشته باشند

رفتار توافق نامه های مدیریت شده توسط سیستم توسط یک کد رایانه ای توصیف می شود که مشروعیت را امکان پذیر می کند.

برای استفاده گسترده در صنایع مختلف ، بخشهایی از سیستم باید به صورت منبع آزاد ساخته شوند.

به زودی: راهنمای مبتدیان دوره توسعه Corda

ویژگی های اصلی Corda

 • Corda از به اشتراک گذاری غیرضروری داده ها در بلاکچین جلوگیری می کند زیرا فقط افراد با نیازهای قانونی و دسترسی به شبکه دسترسی دارند.
 • بستر Corda امکان به اشتراک گذاری داده ها در یک شبکه را بدون نیاز به کنترل کننده مرکزی فراهم می کند.
 • اجماع در سطح افراد انجام می شود ، نه کل سیستم در کل
 • طراحی Corda همراه با گره های نظارتی و نظارتی است.
 • سیستم عامل های بلاک چین Corda از طیف گسترده ای از سازوکارهای اجماع پشتیبانی می کنند.
 • ساخته شده بر روی ابزار استاندارد صنعت
 • ارز بومی ندارد.

حکومت

وقتی نوبت به بلاکچین برای دولت می رسد ، Corda خود را به عنوان یک بلاکچین مجاز تصور می کند که کنترل حکومت را به R3 می دهد.

پشتیبانی هوشمند قرارداد

قراردادهای هوشمند در بستر Corda اساساً توافق نامه هایی است که اجرای آنها توسط کدهای رایانه ای با کارایی انسان انجام می شود. قراردادهای هوشمند منطق تجارت و داده های تجاری را به یک فرآیند حقوقی مرتبط مرتبط می کند ، با این هدف که ریشه موافقت نامه های مالی کاملاً در قانون باشد..

پلت فرم Corda همچنین منطق تجارت را از طریق کد قرارداد هوشمند ساخته شده به عنوان یک تابع خالص برای پذیرش یا رد معاملات اجرا می کند.

اجماع، وفاق

Corda دارای دو نوع اجماع است:

اعتبار معامله. در این حالت ، طرفین باید با بررسی تمام کد قرارداد مرتبط به یقین برسند و تمام امضاهای مورد نیاز را بیاورند.

منحصر به فرد معامله طرفین باید اطمینان یابند که یک معامله مورد بحث مصرف کننده منحصر به فرد تمام ورودی های اعلام شده است. این فرایند شامل بررسی هیچ معامله دیگری است که هیچ یک از کشورهای مورد توافق را مصرف نکند.

ارز رمزنگاری شده

Corda با هیچ واحد پول بومی مانند Ethereum همراه نیست.

آرزو دارید که یک متخصص Corda شوید؟ از راهنمای صدور گواهینامه R3 Corda ما استفاده کنید تا درک کنید که چرا گواهینامه Corda برای حرفه شما مهم است.

Hyperledger vs. Ethereum vs. Corda: The Differences

از موارد استفاده کنید

سه فن آوری دفتر توزیع شده هنگام استفاده از کیس و همچنین بینایی تفاوت زیادی دارند. Corda بیشتر موارد استفاده خود را از صنعت خدمات مالی به دست می آورد ، در حالی که Hyperledger Fabric به دنبال ارائه معماری مدولار و قابل گسترش در صنایع مختلف است. از طرف دیگر ، اتریوم خود را مستقل از هر زمینه خاص کاربردی نشان می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این 50 شرکت برتر با استفاده از فناوری بلاکچین را بررسی کنید.

مشارکت همتا

وقتی صحبت از اجماع مشارکت در سه فناوری دفتر دیجیتال می شود ، دو حالت عملیاتی مشهود است. درصورتی که کسی اجازه دسترسی به داده یا هر چیز دیگری در شبکه را داشته باشد ، مشارکت همکار ، در این مورد ، بدون مجوز تصور می شود. این حالت در مورد بلاکچین Ethereum درست است.

با این حال ، اگر شرکت کنندگان در یک شبکه از قبل انتخاب شده باشند ، گره مجاز است ، این مورد در مورد Corda و Hyperledger است.

اجماع، وفاق

وقتی نوبت به اجماع می رسد ، اتریوم با دو مورد دیگر متفاوت است. در یک بلاکچین اتریوم ، تمام شرکت کنندگان در یک شبکه باید به توافق برسند که یک معامله انجام شود ، صرف نظر از اینکه یک شرکت کننده بخشی از معامله است یا نه.

وقتی صحبت از Fabric و Corda می شود ، اجماع بیشتر تصحیح می شود زیرا همه گره های شبکه نباید در روند اجماع شرکت کنند..

ارز داخلی

Ethereum تنها یک فناوری در حال ظهور دفتر کل دیجیتال است که دارای یک اتر ارز رمزنگاری بومی است.

از طرف دیگر ، Fabric و Corda نیازی به ارز رمزپایه ندارند زیرا اجماع از طریق استخراج حاصل نشده است. با این حال ، Hyperledger Fabric یک نسخه اصلی را با Chaincode ارائه می دهد. با این وجود R3 این پیشنهاد را که ممکن است با یک ارز بومی برای پلتفرم Corda ارائه شود ، نادیده گرفته است.

اکنون ثبت نام کنید: دوره حرفه ای Blockchain Professional (CEBP)

خط پایین

Hyperledger در مقابل Corda در مقابل Ethereum مقایسه ای است که باید با پیشرفت فن آوری بلاکچین و همچنین ظهور برنامه های جدید برای فناوری نوظهور همگام شود. با این حال ، توجه به این نکته مهم است که سه فناوری دفتر دیجیتال ، خصوصاً از لحاظ بینایی و موارد استفاده ، تفاوت زیادی دارند.

اگر شما تازه کار هستید و می خواهید در مورد این سیستم عامل های بلاکچین سازمانی بیشتر بدانید ، دوره رایگان بلاکچین ما را بررسی کنید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector