Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

اصول حاکمیت بلاکچین: هر آنچه لازم است بدانید

آیا برای آشنایی با اصول حاکمیت بلاکچین اینجا هستید؟ اگر این کار را انجام دهید ، پس به جای درست آمده اید.

حکمرانی یکی از واژه های قدیمی فرهنگ لغت است.

اما حاکمیت به چه معناست?

Contents

حکمرانی چیست?

حاکمیت ساختاری است که از طریق آن یک شرکت کننده یا کاربر یک سیستم با استفاده از سیستم موافقت می کند. تقریباً هر ساختار اجتماعی نوعی حاکمیت دارد. شما همچنین می توانید حکمرانی را در مکانهایی پیدا کنید که حداقل انتظار آن را داشته باشید. به هر حال ، حاکمیت به ما کمک می کند زندگی بهتری داشته باشیم و از قوانین برای منافع همه پیروی کنیم.

دولتها نمونه بارزی از چگونگی عملکرد حکمرانی هستند. انواع مختلفی از دولت ها و شیوه های حکمرانی وجود دارد. با این حال ، به راحتی می توان گفت که سه اصل حکمرانی را حکم می کند. این اصول عبارتند از:

 • حاکمان
 • قوانین
 • شركت كنندگان

حاکمان یا حزبی که حکومت را تأمین می کند می تواند یک شبکه ، بازار ، سیستم اجتماعی یا دولت باشد.

برای عملکرد صحیح هر سیستم حاکمیتی ، هر سه عنصر باید با هم کار کنند و بدون اینکه حرف دیگری را قطع کنند ، به زیبایی بازی می کنند.

همانطور که تاکنون حدس زده اید ، در امر حاکمیت ، قوانین بر اساس اهداف و نیازهای شرکت کننده ، قوانینی را تعیین می کنند. با این حال ، مدل های حکمرانی می توانند بسیار پیچیده تر از این باشند. مدل های حکمرانی که قرار است درباره آنها بحث کنیم ، با رشد آنها از مشکلات و پیچیدگی رنج می برند.

به عنوان مثال می توانید کشورهای بزرگ را در نظر بگیرید تا مدلهای مختلف حکمرانی را درک کنید. رویکرد چین متفاوت است زیرا آنها دارای یک سیستم حکمرانی یک حزب هستند. کشورهای دیگر رویکرد دموکراتیک را به کار می گیرند در جایی که مردم درباره دولت خود تصمیم می گیرند.

برای درک بهتر ، بیایید در مورد قالبهای مختلف حاکمیت بیاموزیم.

انواع حاکمیت

دنیای دیجیتال و دنیای واقعی می توانند نوعی حاکمیت را مشاهده کنند. به همین دلیل است که می توانیم انواع حاکمیت را به طور گسترده ای به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:


 • حکمرانی استاندارد
 • حکومت بلاکچین

حکمرانی استاندارد

حاکمیت استاندارد در مورد شرکت های بزرگ ، شرکت های غیر انتفاعی ، سهام ، مشارکت ها ، تیم های پروژه ، روابط تجاری و سایر گروه های مشابه اعمال می شود. این بدان معنی است که حاکمیت استاندارد در مورد هر گروه انسانی که یک فعالیت خلاقانه یا هدفمند انجام می دهند اعمال می شود.

در ادامه می توان حکمرانی استاندارد را به موارد زیر دسته بندی کرد:

 • حکومت مستقیم
 • حاکمیت نماینده

حکومت مستقیم

حکومت مستقیم یک رویکرد مستقیم به حاکمیت است. در اینجا هر کاربر یا شرکت کننده با تأثیر مستقیم بر هر تصمیمی در مدل حاکمیت شرکت می کند. برای شرکت در تصمیم گیری ، شرکت کننده هنگام انجام عملی نیاز به رأی دادن دارد. آرا Particip شرکت کننده اقدامات را تعیین می کند.

یکی دیگر از جنبه های منحصر به فرد حاکمیت مستقیم ، عدم وجود یک مرجع واسطه یا متمرکز است.

نزدیکترین نمونه به مدل حاکمیت مستقیم ، آتن باستان در سال 500 قبل از میلاد است. این یک دموکراسی نیمه مستقیم بود. یک نمونه مدرن تر می توان به کانتون های سوئیس در گلوارس و اپنزل ایننرودن از سوئیس اشاره کرد.

مدل حاکمیت مستقیم مزایا و معایب خاص خود را دارد. ابتدا مزایا را بررسی کنیم.

مزایای حاکمیت مستقیم

 • رای هر شرکت کننده در تصمیم گیری مهم است.
 • کل پلت فرم به سمت همکاری و بحث آزاد است.
 • تصمیمات شفاف است زیرا هیچ مرعوبی در شبکه وجود ندارد.
 • بیشتر پاسخگو است.
 • کاربران یا شرکت کنندگان کاملاً تحت کنترل هستند زیرا بر هر تصمیمی که از طریق این مدل گرفته می شود تأثیر می گذارند.
 • رأی دهندگان می فهمند که آرا their آنها تأثیر بسزایی دارد و دارای یک عامل مسئولیت مرتبط با آن است.
 • شفافیت به عوامل روژ کمک می کند تا شناسایی و حذف شوند.

معایب حاکمیت مستقیم

 • از آنجا که همه می توانند در تصمیم گیری شرکت کنند ، دستیابی به اتفاق نظر برای گروه را دشوار می کند.
 • هر عضو قبل از اینکه بتواند در حاکمیت مستقیم شرکت کند ، به آموزش مناسب نیاز دارد. بار آموزش و پرورش هزینه اضافی را به روند رأی گیری اضافه می کند.
 • اجرای حاکمیت مستقیم در برخی شرایط که همه شرکت کنندگان مایل به رأی دادن و ثبت تأثیر خود نیستند ، می تواند مشکل باشد.
 • از آنجا که رأی دادن در اینجا تأثیر بسزایی دارد ، باید آرا votes را با در نظر گرفتن همه جنبه ها به دست آورد. با این حال ، همه رای دهندگان فکر نمی کنند و نمی توانند خودخواهانه رأی دهند.
 • دستکاری در رأی گیری یک احتمال است.
 • تصمیم گیری انجام شده توسط افراد همیشه عملی و منطقی نیست.
 • وقتی گروه از نظر اندازه کوچک باشند ، حاکمیت مستقیم بهترین عملکرد را دارد. گروه های بزرگ برای مدیریت با استفاده از حاکمیت مستقیم به طور فزاینده ای چالش برانگیز می شوند.
 • حاکمیت مستقیم می تواند باعث اضافه بار اطلاعات شود که برای نسل امروز کاربرانی که بیش از حد اطلاعات کم دارند ایده آل نیست.
 • افراد با نفوذ می توانند دستکاری های شدید انجام دهند

حاکمیت نماینده

اکنون که درک روشنی از حاکمیت مستقیم داریم ، اکنون وقت آن است که نگاهی به حکومت نمایندگی بیندازیم.

حاکمیت نماینده با رای دادن کاربران به انتخاب نماینده خود متفاوت عمل می کند. پس از انتخاب ، نماینده به نمایندگی از مردم تصمیم می گیرد. نماینده همچنین از قوانین جدید مراقبت کرده و سپس آنها را در کل سیستم پیاده سازی می کند.

برای درک بهتر ، بیایید نگاهی به مزایا و معایب حاکمیت نماینده بیندازیم.

مزایای حاکمیت نماینده

 • حاکمیت نماینده کارآمد است
 • در صورت بروز مشكلات ، نمایندگان می توانند برای رفع آنها تصمیمات مناسبی بگیرند.
 • تصمیمات نهایی نماینده عمدتا متعادل است
 • مردم می توانند نمایندگان خود را انتخاب کنند.
 • گروه های عظیمی می توانند در حاکمیت نماینده شکوفا شوند و از این رو مدیریت آنها آسان تر است.
 • همچنین مقرون به صرفه است زیرا نیازی به آموزش افراد در مورد سیستم نیست.

معایب حاکمیت نماینده

 • نماینده منتخب می تواند در جهت منافع شخصی خود انتخاب کند تا نیازها و اهداف مردم.
 • اعتماد به سیستم دلیل اصلی نگرانی است
 • جلب رضایت کل افراد دشوار است.
 • عدم پاسخگویی
 • انتخاب ناعادلانه نماینده می تواند به دلیل دستکاری در شیوه های انتخاباتی باشد.

حاکمیت بلاکچین: شروع کار

یکی از ویژگی های اصلی blockchain تمرکززدایی است. این امر باعث می شود که مدیریت بلاکچین روی حیله و تزویر باشد. اکثر شرکت های خارج از مرکز از مرکزیت استفاده می کنند و بنابراین اداره آنها به اندازه حاکمیت یک سیستم عامل ، شبکه یا گروه اجتماعی غیرمتمرکز پیچیده نیست..

با ایده آل نبودن جنبه های مختلف زنجیره بلوک ، اجرای اصول حاکمیت بلاکچین به یک چالش بزرگ تبدیل می شود. علاوه بر این ، بلاکچین ها همیشه با سرعت بالایی در حال تکامل هستند که کاربران باید خود را با اکوسیستم رو به رشد وفق دهند. هدف نهایی بهره مندی از کاربر است و از این رو با گذشت زمان ، سیستم ها متناسب با هدف تغییر می کنند.

حاکمیت بلاکچین ایده مدیریت وضعیت در حال تغییر نیازها و خواسته های بلاکچین است.

برای درک درست حاکمیت بلاکچین ، باید بلاکچین و آنچه را که ارائه می دهد ، به روشنی درک کنیم.

حاکمیت بلاکچین عبارت است از برخورد با لایه های مختلف حاکمیت و لایه های مختلف فناوری که سیستم بلاکچین را تشکیل می دهد. سایر جنبه های کلیدی که باید در سیستم بلاکچین نیز پوشش داده شوند ، شامل عملکرد آن بستگی به چارچوب ، برنامه یا شبکه بودن آن دارد. همچنین ، قوانین حاکم بر سیستم به زیرساخت اینترنت بستگی دارد که آن فناوری بلاکچین خاص را تشکیل می دهد.

اصول حاکمیت بلاکچین

اهمیت حاکمیت بلاکچین

واضح است که بلاکچین یک فناوری در حال پیشرفت است. حاکمیت بلاکچین اطمینان حاصل می کند که همه چیز به صورت یکپارچه کار می کند. اطمینان از اینکه بلاکچین می تواند در حالی که هنوز در حال توسعه فعال توسعه دهندگان در سراسر جهان است ، می تواند به طور موثر عمل کند.

مسئولیت مدیریت بلاکچین

اما ، مسئولیت حاکمیت بلاکچین چیست؟ چه کسی پشت آن است?

برای کاهش مشکل ، حاکمیت بلاکچین به چهار جامعه مرکزی متکی است ، نه فقط به یک جامعه. تعداد جوامع مرکزی می تواند بسته به خود بلاکچین متفاوت باشد ، اما در بیشتر موارد ، این چهار جامعه همیشه مسئولیت مدیریت بلاکچین را بر عهده دارند.

بنابراین ، آن چهار جامعه مرکزی چه کسانی هستند؟ آنها به شرح زیر است:

 • توسعه دهندگان هسته
 • عملگرهای گره
 • دارندگان توکن
 • تیم بلاکچین

توسعه دهندگان اصلی

توسعه دهندگان اصلی مسئول توسعه ، مدیریت و نگهداری کد اصلی بلاکچین هستند. آنها می توانند کدی را بنویسند ، به روز کنند یا حذف کنند که تأثیر مستقیمی بر عملکرد بلاکچین دارد و از این رو می تواند بر هر کاربر خارج از آن تأثیر بگذارد.

اپراتورهای گره

اپراتورهای گره وظیفه دارند نسخه کامل دفتر کل بلاکچین را حمل کنند. آنها از طریق رایانه های خود عملیاتی را اجرا می کنند و مسئولیت تصمیم گیری در مورد اینکه ویژگی ها روی گره ها اجرا می شوند یا خیر ، مسئول هستند. توسعه دهندگان کد قبل از اینکه در مورد ویژگی ها تصمیم بگیرند ، باید با عملیات گره مشورت کنند.

دارندگان توکن

دارندگان توکن افرادی هستند که با در دست داشتن نشانه های بلاکچین بخشی از اکوسیستم بلاکچین هستند. آنها هنگام ایجاد تغییر در بلاک چین از جمله تغییر ویژگی ها ، تعیین قیمت ها و غیره ، از طریق حق رأی در حاکمیت شرکت می کنند! دارندگان توکن همچنین به عنوان سرمایه گذارانی دیده می شوند که با داشتن درصد خوبی از درصد رمز ، صدای خود را به گوش می رسانند.

تیم بلاکچین

تیم بلاکچین می تواند به یک سازمان یا موسسه غیرانتفاعی مراجعه کند که نقش های مختلفی را برای مدیریت بلاکچین بر عهده دارد. در بیشتر موارد ، بیشتر به دنبال تأمین بودجه برای پروژه است تا تأثیر مستقیم بر ویژگی های بلاکچین. با این حال ، وقتی صحبت از ویژگی های بین جامعه سرمایه گذار ، توسعه دهندگان اصلی و اپراتورهای گره به میان می آید ، آنها می توانند به عنوان یک واسطه عمل کنند. شما می توانید تیم بلاکچین را به عنوان یک تیم بازاریابی در تلاش برای فروش محصول و انتقال نیازهای سرمایه گذاران به سایر جوامع مهم تر مانند توسعه دهندگان و اپراتورهای گره فکر کنید..

پیچیدگی های حاکم بر سیستم بلاکچین

چندین پیچیدگی وجود دارد که با حاکمیت بلاکچین همراه است. عوامل متعددی وجود دارد که با وضع اصول حاکمیت وارد عمل می شوند. اصول حاکمیت همچنین به نوع بلاکچین ، فلسفه و تقاضای سهامداران بستگی دارد.

به عنوان مثال ، همیشه عوامل متعددی در کنترل بلاکچین نقش دارند. شما باید لایه های مختلف فناوری را که باعث ایجاد سیستم بلاکچین می شود ، در نظر بگیرید. چارچوب ، برنامه یا شبکه در نحوه اجرا و مدیریت بلاکچین نقش دارد.

ما می توانیم اساساً نوع حاکمیت بلاکچین را به دو دسته تقسیم کنیم:

 • حاکمیت توسط زیرساخت ها
 • حاکمیت زیرساخت ها

در این مورد اعلان ظریفی وجود دارد که اولین مورد مربوط به حکمرانی بر اساس زیرساخت ها است ، در حالی که خبر دوم مربوط به حاکمیت زیرساخت ها است. در هر صورت ، هر دو رویکرد دارای قاعده خاص خود هستند که توسط جامعه یا اشخاص ثالث درگیر شکل گرفته و مدیریت می شوند.

به همین دلیل مهم است که ابتدا چندین لایه از بلاکچین را که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر حاکمیت بلاکچین تأثیر می گذارند ، درک کنید. اگر این کار را درست انجام دهیم ، در این صورت می توانیم تصویری واضح از پیچیدگی مربوط به حاکمیت بلاکچین داشته باشیم.

چرا اداره سیستم های متمرکز چندان سخت نیست

اقتدار مرکزی یک سیستم متمرکز می تواند بدون مقاومت و پیچیدگی زیادی بر سیستم حاکم باشد. آسان تر می شود ، زیرا همه چیز تحت کنترل آنها است. بنابراین ، اگر مشکلی پیش آمد ، آنها می توانند به دنبال حل مسئله باشند یا اگر مغایر با فلسفه آنها باشد ، آن را کاملاً تعطیل می کنند.

در مقایسه ، سیستم های غیرمتمرکز این اختیار را دارند که توسط یک مرجع متمرکز کنترل یا اداره شوند. از آنجا که شبکه های غیرمتمرکز نظیر نظیر همتا هستند ، از این مزیت برخوردار می شوند که توسط هیچ کس کنترل نمی شوند و از این رو حتی یک نقطه خرابی ندارند..

استراتژی ها و عناصر حاکمیت بلاکچین

در این بخش ، نگاهی خواهیم انداخت به استراتژی های مختلف حاکمیت بلاکچین. در هر اکوسیستم بلاکچین ، شما می توانید دو نوع پیاده سازی پیدا کنید: خارج از زنجیره ای و درون زنجیره ای. این زنجیره محلی است که قوانین برای تحت پوشش قرار دادن سیستم های بلاکچین زیرساخت تعریف شده است. قوانین خارج از زنجیره قوانینی هستند که برای عملیات خارجی و توسعه آینده سیستم هدف گذاری می شوند.

هر یک از این پیاده سازی ها مزایا و معایب خاص خود را دارد و ما در مورد آنها به طور مفصل بحث خواهیم کرد. با این حال ، برای درک واقعی ، ابتدا عناصر حاکمیت بلاکچین را لیست کرده و تعریف می کنیم.

عناصر حاکمیت بلاکچین

عناصر حاکمیت بلاکچین را می توان در چهار عنصر مهم دسته بندی کرد. این عناصر شناسایی اجزای بلاکچین را آسان می کند. همچنین ، با تعریف واضح عناصر ، مدیریت بلاکچین ساده تر خواهد شد.

بنابراین ، عناصری که ما در حال بررسی آنها هستیم به شرح زیر است:

اجماع، وفاق

الگوریتم اجماع از تأیید معامله در شبکه مراقبت می کند. سیستم های مختلف زنجیره بلوک الگوریتم های اجماع متفاوتی را اجرا می کنند که می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سود ماینرها باشد. برخی از الگوریتم های رایج رایج شامل Proof-of-Work (PoW) ، Proof-of-Stake (PoS) و … هستند..

وقتی با حاکمیت سنتی مقایسه می شود می توانید آن را به عنوان تمرکز سلسله مراتبی در نظر بگیرید.

مشوق ها

مشوق ها به کارگران مختلف کمک می کند تا بلاکچین را مدیریت کنند. بنابراین ، این برای ماینرها یا سایر نهادهایی که موفقیت شبکه را به دست می آورند قابل اجرا است. در این کلمات ساده ، انگیزه ای برای هر کسی که در سلامتی و عملکرد شبکه شرکت می کند وجود دارد.

اطلاعات

اطلاعات در مورد هر زنجیره بلوکی چه عمومی و چه خصوصی نقش مهمی دارد. از آنجا که بلاکچین غیر متمرکز است ، اطلاعات زیادی باید در شبکه وجود داشته باشد. این در مقایسه با حاکمیت سنتی که توسط شرکت های بزرگ و دولت ها انجام می شود بسیار متفاوت است.

این تأثیر عمیقی بر نحوه کار شبکه دارد ، چه درون زنجیره ای و چه خارج زنجیره ای. با این حال ، در بیشتر موارد ، نتایج بهتری در مقایسه با یک اکوسیستم بسته تر ارائه می دهد.

ساختار حاکم

ساختار حاکم در مورد بلاکچین در مقایسه با موسسات سنتی انعطاف پذیرتر است و می تواند با اجماع مشترک باشد. بنابراین ، در مورد رویکردهای سنتی ، ساختارهای دولت به درستی تعریف می شوند و اغلب تغییر نمی کنند.

در مقایسه ، هویت شرکتی همچنین می تواند در هنگام ساختار حاکم ، سخت عمل کند. آنها بیشتر رویکردی از بالا به پایین را انتخاب می کنند.

در مورد بلاکچین ، ساختار حاکم بسیار متفاوت است. برای اطمینان از متناسب بودن با پویایی همیشه در حال تغییر شبکه ، باید روان باشد.

درک دو نوع حاکمیت بلاکچین: خارج از زنجیره و داخل زنجیره

اکنون که عناصر اصلی حاکمیت بلاکچین را مرور کرده ایم ، اکنون وقت آن رسیده است که این عناصر اصلی را در دو تنظیم مختلف درک کنیم: خارج از زنجیره ای و زنجیره ای.

حاکمیت خارج از زنجیره

حاکمیت خارج از زنجیره یک راه حل ایده آل برای ایجاد ثبات در ارزهای رمزپایه مستقر مانند Ethereum و Bitcoin است. اگر به دقت نگاه کنید ، متوجه خواهید شد که حاکمیت خارج از زنجیره مشابه ساختارهای سنتی حکمرانی است.

حاکمیت خارج از زنجیره تعادل بین کاربران نهایی مختلف از جمله کاربران ، استخراج کنندگان ، نهادهای تجاری و سایر احزاب جامعه را مدیریت کرد.

اگر بیت کوین را مشاهده کنید ، خواهید دید که خارج از شبکه آن رسیده و محبوبیت آن اتفاق افتاده است. این به طور گسترده ای شناخته شده است اما به ندرت می تواند با پیشرفتهای داخلی در داخل آشنا شود. در مورد بیت کوین ، سیستم پیشنهاد BIP عمیقا برای حفظ تغییرات ایجاد شده توسط عوامل و توسعه دهندگان اصلی استفاده می شود. تغییرات جدیدی مانند شبکه های رعد و برق در حال آمدن است ، اما قبل از اجرای آن و آماده استفاده برای کاربران اصلی ، زمان زیادی لازم است.

حاکمیت خارج از زنجیره از آنچه تصور می کنید متمرکزتر است. این امر به دلیل وابستگی به دانش مالی و فنی برای شرکت در تصمیمات شبکه درست است. با این حال ، انعطاف پذیری حاکم بر سیستم های بلاکچین را از بین نمی برد. بهترین راه برای توانمند سازی مردم یک چنگال سخت است. اگر مردم از سیستم راضی نباشند ، شروع به سخت گیری پروتکل منبع باز اصلی می کنند. در اینجا ، هزینه نیز کاهش می یابد.

اما ، چنگال های سخت همیشه بهترین گزینه نیستند زیرا می توانند خطر افزایش سطح حمله اجتماعی را بهبود ببخشند.

حال ، بیایید سعی کنیم اصل حاکمیت خارج از زنجیره را از منظر چهار عنصر اصلی حاکمیت بلاکچین درک کنیم.

اجماع، وفاق

اجماع خارج از زنجیره توسط رهبران جامعه تنظیم و مدیریت می شود. در مورد بیت کوین ، معدن کارانی که به اعتبار سنجی معاملات کمک می کنند و بلوک هایی را به زنجیره می اندازند ، اتفاق نظر دارند.

مشوق

وقتی نوبت به مشوق می رسد ، بیت کوین نیز مثال خوبی را ارائه می دهد. در اینجا ، استخراج کنندگان هزینه دریافت می کنند و توسعه دهندگان توانایی ایجاد تغییرات در شبکه را دارند. از طرف دیگر ، مشاغل بهترین کار را برای آنها انجام می دهند.

اطلاعات

جریان اطلاعات در مورد بلاکچین عمومی بی نظیر است. از آنجا که داده های کافی از طریق شفافیت در دسترس است ، ایده کلیدی درباره چگونگی کارکرد متفاوت اوضاع در مورد بلاک چین عمومی در مقایسه با نحوه کار دولت ها و شرکت ها برای اداره سیستم هایشان فراهم می کند. در اینجا ، عنصر اصلی شفافیت است زیرا به همه طرفها توانایی یادگیری آنچه در شبکه را می دهد می دهد. اما ، همچنین می تواند احزاب را قطبی کند که می تواند بر احزاب تأثیر منفی بگذارد.

ساختار حاکم

سرانجام ، ما یک ساختار حکمرانی داریم. در این حالت ، ما یک رویکرد غیرمتمرکز داریم که به هیچ وجه نزدیک نیست که نهادهای متمرکز از حاکمیت مراقبت کنند. از نظر بیت کوین ، ما سازوکار پیشنهاد BIP را داریم که به توسعه دهندگان امکان می دهد تا در یک محیط باز کمک های قابل توجهی انجام دهند..

حاکمیت زنجیره ای

با درک روشنی از نحوه کار حاکمیت خارج از زنجیره ، اکنون وقت آن است که نگاهی به حکومت درون زنجیره ای بیندازیم.

حاکمیت زنجیره ای با جنبه های داخلی بلاکچین سروکار دارد. با این حال ، حاکمیت زنجیره ای نسبتاً جدید است و بسیاری از مفاهیم جالب مربوط به آن وجود دارد.

اگر شاهد حاکمیت فعلی هستیم ، داشتن دموکراسی مستقیم با مکانیزم رأی گیری که برای شبکه خاص درون زنجیره ای بهینه استفاده می شود ، برابر است. داشتن حاکمیت زنجیره ای می تواند به بازگرداندن ایده حاکمیت در سیستم ها کمک کند. اما ، ایجاد یک مدل حکمرانی می تواند زمان زیادی را صرف کند و زمانی که یک فناوری جدید وجود دارد ، می تواند زمان بیشتری را صرف کند. همچنین ، با غیر متمرکز شدن بلاکچین ، اوضاع می تواند پیچیده شود.

در مورد حاکمیت همزمان ، بیت کوین بینش خوبی ارائه نمی دهد. EOS سعی کرد یک مدل حکمرانی ایجاد کند و سعی کرد آن را برای اولین بار عملی کند. اما به سادگی جواب نداد. واضح است که برای اجرای آن زمان زیادی لازم است ، اما می توان با آزمایش سایر مدل های تاسیس شده ، کل روند را تسریع کرد.

حال برای دیدن تأثیر حاکمیت بر روی عناصر ، نگاهی به عناصر زیر بیندازیم.

اجماع، وفاق

در مورد حاکمیت همزمان ، رأی گیری مستقیماً از طریق پروتکل انجام می شود. روش اجماع به عنوان یک دموکراسی مستقیم با بهینه سازی های بلاکچین عمل می کند.

مشوق

مشوق حاکمیت زنجیره ای برای انتقال نیرو از استخراج کنندگان به توسعه دهندگان و سپس به کاربران کار می کند. این کار برای اینکه زمین بازی برای همه عادلانه باشد ، انجام می شود. اما ، این بدان معنی نیست که هیچ درگیری وجود ندارد. تضاد انگیزه ای می تواند با گذشت زمان بوجود بیاید و بازیکنان برای حل آن نیاز به همکاری دارند.

اطلاعات

اطلاعات درون زنجیره ای می تواند مانند اطلاعات خارج از زنجیره ای باشد زیرا جنبه شفافیت ثابت است. با این حال ، جنبه های پیشنهادی و رأی گیری متفاوت است.

نقش بلاکچین پشته در حاکمیت بلاکچین

حاکمیت بلاکچین بستگی زیادی به پشته بلاکچین و اجزای آن دارد. هر سیستم عامل بلاکچین یک اکوسیستم به آن متصل است که در آن می توانید پروتکل ها و قوانینی را پیدا کنید.

با هر لایه ، چگونگی اداره آن لایه پیچیدگی بیشتری دارد.

در این بخش ، ما عناصر مختلف پشته بلاکچین و نحوه تعامل یک سیستم حاکمیت با آنها را بررسی خواهیم کرد.

لایه اینترنت

لایه اینترنت لایه زیرین پشته فناوری بلاکچین است. هر شبکه بلاکچینی برای فعالیت به اینترنت نیاز دارد. از نظر فنی ، به پروتکل کنترل انتقال / پروتکل اینترنت (TCP / IP) بستگی دارد. اینها پروتکل هایی هستند که حرکت بسته را از طریق گره های اینترنتی کنترل می کنند.

حاکمیت سیستم های بلاکچین بستگی زیادی به پروتکل اینترنت دارد. برای درک وابستگی و نقش آن ، باید چند فاکتور در اینترنت را بررسی کنیم.

ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP)

اینترنت کاملا غیرمتمرکز نیست. ISP ها نقش مهمی در نظارت ، انتقال و تنظیم بسته ها در لایه حمل و نقل اینترنت دارند. بنابراین ، یک ISP می تواند تصمیم بگیرد که بسته ها را از جایی که به جایی که ارسال می شود ارسال کند. این تعامل می تواند کیفیت شبکه را کاهش دهد ، که در عوض ، بر حاکمیت بلاکچین تأثیر می گذارد.

برای حل مشکل ، ما بی طرفی خالص داریم. ایده اصلی خنثی سازی شبکه فراهم آوردن اولویت برابر برای همه ترافیک شبکه است. همچنین حاکم است که اطلاعات باید از طریق فرستنده و بدون هیچ گونه تغییری از طرف فرستنده ارسال شود.

بی طرفی شبکه نقش مشابهی را برای حاکمیت Blockchain دارد که برای اینترنت بازی می کند. از آنجایی که بلاکچین غیر متمرکز و فاقد موجودیت متمرکز است ، بسیار مهم است که شبکه با تعریف اصلی خود مطابقت داشته باشد. اگر بی طرفی خالص حفظ نشود ، می تواند مستقیماً بر عملکرد اصلی شبکه های بلاکچین تأثیر بگذارد.

با این حال ، در دنیای واقعی ، این درست نیست. شناخته شده است که ISP ارائه دهنده خدمات سفارشی را در جایی ارائه می دهد که خدمات خود را پیش از رقبا بسته بندی کنند. این یک محیط ناسالم را ایجاد می کند که برخی از خدمات برای کنترل رقابت خفه می شوند. ISP ها همچنین به دلیل محافظت از پهنای باند و ارائه راه حل های مبتنی بر آن ، بدنام هستند.

دولت ها همچنین علاقه ای به جنبش بی طرفی خالص ندارند. ایالات متحده آمریکا ، ایده خنثی سازی شبکه را چندین بار دفع کرد ، که نگران کننده کاربران اینترنت است.

بازرسی بسته عمیق (DPI)

جدا از آن ، ما یک بازرسی بسته عمیق (DPI) داریم. این به ISP ها و دولت ها توانایی یادگیری بیشتر درباره بسته های داده TCP / IP را می دهد. آنها می توانند هدر را بررسی کرده و حتی بسته را از همان ابتدا به مکانهایی هدایت کنند که برای آنها در نظر گرفته نشده است. این مسئله با توجه به اینکه حتی محتوای رمزگذاری شده نیز قابل تجزیه و تحلیل است ، نگران کننده است – ایجاد محیطی که برخی سرویس ها برای محدود کردن رقابت تحت تأثیر قرار گیرند.

در حال حاضر فروشندگان تجاری وجود دارند که به شبکه های شرکتی اجازه می دهند بسته های بیت کوین را با استفاده از تکنیک DPI مسدود کنند.

محدودیت های داده ISP

محدودیت های داده ISP نیز به عنوان مانعی برای حاکمیت صحیح بلاکچین عمل می کنند. هر شبکه بلاکچین برای عملکرد صحیح به حداقل محدودیت داده یا پهنای باند شبکه نیاز دارد و سرویس دهندگان اینترنتی می توانند مانع عملکرد صحیح بلاکچین شوند.

بنابراین ، اگر کاربری بیش از محدودیت های داده تنظیم شده توسط ISP باشد ، سرعت آنها کم می شود یا به دلیل استفاده از پهنای باند اضافی ، هزینه زیادی را از آنها دریافت می کند.

این امر به دلیل پهنای باند زیاد ، برای حاکمیت بلاک چین بسیار محدود است. به عنوان مثال ، درصورت نیاز به بارگیری پهنای باند کامل برای اهداف عملیاتی ، رای مینر می تواند مانع شود.

فایروال های مستقر در کشور

همه دولت ها دموکراتیک نیستند. به عنوان مثال ، چین با استفاده از سیاست هایی که فقط برای برنامه ها و سرویس های داخلی مناسب نیست ، اینترنت خود را کنترل می کند. نظارت و سانسور سراسری آنها همچنین نکاتی را به مشکل اینترنت غیرمتمرکز و بلاکچین اضافه می کند.

همه اینها مدیریت بلاکچین را پیچیده و پیچیده می کند.

لایه Blockchain

لایه بلاکچین در بالای لایه اینترنت باقی می ماند. محدودیت های بلاکچین از لایه اینترنت و پروتکل های آن ناشی می شود. برای اطمینان از اینکه بلاکچین مطابق هدف کار می کند ، باید محدودیت های ایجاد شده توسط لایه اینترنت را بیش از حد جبران کند..

در لایه بلاکچین ، یک سیستم بلاکچین قوانین حاکمیت خاص خود را با پروتکل های اجماع اجرا می کند. این پروتکل اجماع نحوه تعامل گره ها با یکدیگر و همچنین نحوه اعتبار سنجی تراکنش ها از طریق شبکه را تعیین می کند. انتخاب الگوریتم های اجماع ، پروتکل ها و انتخاب انشعابات در شبکه بلاکچین باقی می ماند.

به عنوان مثال ، ما بیت کوین داریم که از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کند. در اینجا ، ماینرها بلوک تراکنش ها را با ارائه قدرت هش کردن به سیستم تأیید می کنند. الگوریتم اجماع همچنین اطمینان حاصل می کند که کسی سیستم را فریب نمی دهد و همچنین انگیزه اقتصادی را برای مشارکت در شبکه فراهم می کند.

لایه کاربرد

در آخر ، ما لایه برنامه را داریم. درست مانند سایر پشته های فناوری ، لایه بالایی با لایه کاربرد مرتبط است. در مورد اکوسیستم بلاکچین ، لایه برنامه می تواند شامل برنامه های غیرمتمرکز (dApps) یا چارچوب های dApp باشد. هر دو در بالای شبکه بلاکچین ساخته شده اند و راهی برای تعامل با شبکه فراهم می کنند.

دقیقاً مانند بلاکچین ، dApps نیز می تواند تنظیم شود تا به صورت مستقل و غیرمتمرکز کار کند. این روش به طراح dApps بستگی دارد و برای این منظور ، آنها باید پروتکل های خود را بر این اساس تعریف کنند. به عنوان مثال ، dApp می تواند شرایطی را برای به روزرسانی کد در شرایط خاص فراهم کند.

سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO): یک درس

DAO به گونه ای طراحی شده است که کل شبکه با قراردادهای هوشمند خودکار می شود. این سازمان ها مشابه سازمان های سنتی کار می کنند ، اما برای عملکرد خود به کسی اعتماد نمی کنند. با این وجود DAO ها کاملاً ایمن نیستند و می توان آنها را هک کرد.

DAO Hack یکی از هک های معروف است که هکر 50 میلیون دلار در آن سرقت کرده است. او از یک اشکال کیف پول برابری بهره برداری کرد.

نتیجه

این ما را به پایان اصول حاکمیت بلاکچین می رساند. ما در مورد حکومت بلاکچین و نحوه کارکرد آن با زنجیره خارج و زنجیره کاملاً توضیحاتی ارائه دادیم. بنابراین ، نظر شما در مورد اصول حاکمیت بلاکچین چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Adblock
detector