Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

راهنمای مبتدیان: برنامه غیرمتمرکز (DApp) چیست؟

جهان در حال تکامل است و همانطور که می دانیم دنیای فناوری نیز پیشرفت می کند. آیا تاکنون تصور کرده اید که برنامه هایی را که منحصراً متعلق به کسی نیستند یا سرور مرکزی ندارند یا از کار افتاده اند پیدا کنید؟ برای واقعی بودن زیادی خوب است، درست است؟ وقت آن است که شما در مورد DApp بدانید.

اما در حال حاضر ، این فقط یک تصور صرف نیست. این روزها می توانید چنین برنامه هایی را پیدا کنید یا شاید از هرکدام از آنها استفاده می کنید اما هنوز نمی دانید. این برنامه های تازه متولد شده به طور خلاصه به عنوان برنامه های غیرمتمرکز یا DApps شناخته می شوند.

قبل از اینکه ما به طور مفصل به موضوع بپردازیم ، شما باید درک فن آوری به نام بلاکچین را داشته باشید. بلاکچین فناوری است که در سال 2009 توسط یک شخص ناشناخته به نام Satoshi Nakamoto ابداع شد. ناشناخته در هیچ کس نمی داند که Satoshi کیست. شاید ساتوشی یک پسر یا دختر یا هر جامعه مخفی یا شاید حتی بیگانه باشد. چه کسی می داند؟ می تواند باشد!

چگونه DApps به نور آمد?

بلاکچین به سادگی یک دفتر دیجیتالی است که همه می توانند تراکنش های درون شبکه را ذخیره و به اشتراک بگذارند. می توانید آن را یک کتاب باز بنامید. ویژگی اصلی بلاکچین غیر متمرکز بودن آن است. این بدان معناست که هیچ کس نمی تواند آن را کنترل کند ، خود مختار است.

بیت کوین ابتدا از این فناوری برای معرفی ارز غیرمتمرکز استفاده کرد که نیاز هر بانک یا شخص ثالث به اعتبار سنجی معاملات را از بین می برد. بعداً در سال 2015 ، یک نابغه پسر روسی به نام ویتالیک بوترین این فناوری را حتی بیشتر پیش برد. او اتریوم را اختراع کرد و به ما نشان داد که بلاکچین می تواند جنبه های دیگری غیر از ارز دیجیتال داشته باشد.

بنابراین DApp آمد. برنامه های غیرمتمرکز سرور مرکزی ندارند و هیچ کس نمی تواند پایگاه داده را کنترل یا اصلاح یا حذف کند. داشتن درکی بهتر شما باید کمی عمیق تر بپرید.

در نظر بگیرید ، وب سایت هایی مانند فیس بوک. فیس بوک دارای سرورهای مرکزی در کارولینای شمالی ، ایالات متحده است. بنابراین ، به این معنی است که به طور اتفاقی اگر هکری به نوعی آن را هک کند ، ما فیس بوک را از دست خواهیم داد. اگر مرکز داده را تعطیل کنند ، حتی هیچ دولتی نمی تواند آن را حذف کند.

اما برنامه غیرمتمرکز فراتر از آن است. هیچ سرور مرکزی ندارد. در عوض ، تمام داده ها در سراسر شبکه بلاکچین توزیع می شوند. همچنین ، کد منبع برای همه باز است.

ویژگی های قابل توجه

DApp دارای ویژگی های زیر است –

  1. کد منبع آن برای کاربران عادی در دسترس است.
  2. از فناوری بلاکچین استفاده می کند و غیرمتمرکز است.
  3. این برنامه دارایی دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده خاص خود را دارد.
  4. الگوریتم اجماع برای کاربران یعنی PoW یا PoS را حفظ می کند.

3 نوع DApps

ویتالیک و تیمش در مورد سه نوع رایج DApps روی کاغذ سفید Ethereum صحبت کردند. آن ها هستند –


  1. Money Centric DApps

این DApp ها برای تأیید قرارداد بین طرفین به ارز دیجیتال نیاز دارند. به عنوان مثال ، Ethereum دارای قرارداد هوشمند است. قرارداد هوشمند در صورت تحقق شرایط قرارداد دارای اعتبار است. اگرچه ، همه گره های داخل شبکه بلاکچین باید ابتدا آن را تأیید کنند.

  1. برنامه هایی که به پول و اطلاعات متغیر نیاز دارند

چنین برنامه هایی به رمزگشایی ها و همچنین برخی پروتکل ها نیاز دارند. به عنوان مثال ، اگر برنامه تحویل محصول دارید ، باید قیمت یک کالا و فاصله دو طرف را در نظر بگیرید. در اینجا ، فاصله بین دو طرف اطلاعات متغیر یا پروتکل ثانویه است.

  1. برنامه های مدیریت حاکمیت و رأی دادن

DApps همچنین فناوری خوب دیگری را با نام DAO معرفی کرد. DAO مخفف سازمان های خودمختار غیرمتمرکز است. این سازمانها زمانی تشکیل می شوند که دو یا سه طرف سعی کنند یک هدف مشترک را دنبال کنند و به یک قرارداد هوشمند متعهد باشند. اعضای حزب بین خود اجماع دارند و هیچ رهبر ندارند. بنابراین اعضای جامعه می توانند درک روشنی داشته باشند.

چگونه می توان DApp را توسعه داد?

برای توسعه DApp خود و راه اندازی مشاغل شخصی خود می توانید یک دستورالعمل 3 مرحله ای ساده دنبال کنید. اگر یک توسعه دهنده هاردکور هستید حتی می توانید این مقاله را بررسی کنید. اما در حال حاضر ، بیایید در مورد روش ساده بحث کنیم.

مرحله 1: انتشار یک مقاله سفید

اول ، شما باید یک مقاله سفید بنویسید که در آن مفهوم ، ویژگی ، POV فنی ، اهمیت برنامه ای را که می خواهید توسعه دهید ، شرح می دهید. “چطور می توانید به هدف خود برسید” کمی تأمل کنید و نقشه راه را بنویسید.

به یاد داشته باشید ، نقشه راه مهم است. این به شما کمک می کند تا ایده خود را قابل فروش تر کنید.

مرحله 2: راه اندازی ICO

ICO روش جدید سوخت رسانی به شرکت های نوپا است. کاری که شما می خواهید انجام دهید این است که ارزهای رمزپایه را بفروشید تا سرمایه خود را برای سرمایه گذاری در پروژه خود تأمین کنید. درمورد برنامه های خود مشخص و واضح باشید و همه چیز را به اشتراک بگذارید تا برنامه و ICO شما قابل اعتمادتر باشد.

مرحله 3: راه اندازی و پیاده سازی

اکنون شما فقط باید برنامه را توسعه داده و در بازار عرضه کنید. هرچه برنامه شما امیدوار کننده باشد ، می تواند پول بیشتری جمع کند.

DApps یک راه حل مدرن برای راه اندازی کسب و کار جدید است. برای تأمین اعتبار پروژه خود نیازی به التماس به VC ها نیستید. شروع به کار روی پروژه خود کنید و به مردم عادی ایمان داشته باشید. بهترین شانس.

همچنین بخوانید,

  • 10 محبوب ترین DApps که در سال 2018 دنبال می شوند
  • اکوسیستم NEO dApps: لیست کامل

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector