Follow Us
Facebooktwitteryoutube
YouTube
Promo
banner
Promo
banner

چه موقع از فناوری Blockchain استفاده کنیم؟

بلاکچین یک فناوری پرسود است ، اما برای مشاغل سخت است که تصمیم بگیرند چه موقع از بلاکچین استفاده کنند یا چه زمانی از بلاکچین استفاده نکنند. از این گذشته ، بلاکچین هنوز جریان اصلی یا بالغ نشده است.

بلاک چین قصد دارد نحوه کار مشاغل و پردازش اطلاعات به مصرف کنندگان را تغییر دهد. به عنوان یک کسب و کار ، ممکن است فکر کنید که از آن برای ارتقا business تجارت خود استفاده کنید و یکی از اولین محرک ها باشید. اما دشوار است که تصمیم بگیرید بهترین روش چیست و آیا اصلاً باید پرش کنید.

در این مقاله ما به زمان استفاده از بلاکچین و زمان عدم استفاده از بلاکچین خواهیم پرداخت. این س questionsالات ما را به س interestingال جالب دیگری نیز سوق می دهد: چه زمانی بلاکچین به جریان اصلی تبدیل می شود?

Contents

نحوه کار Blockchain و مزایای آن

بلاکچین یک رویکرد غیرمتمرکز است که در آن همتایان می توانند بدون وابستگی به نهادی متمرکز ارتباط برقرار کرده و معاملات را تأیید کنند. این تغییر از تمرکز به عدم تمرکز باعث می شود بلاکچین در سناریوی فعلی بسیار ارزشمند باشد.

اگر یک کاربر ارز دیجیتال یا اطلاعات خود را در شبکه توزیع شده دفتر حساب (DLT) برای کاربر دیگری ارسال کند ، معامله به بلوک اضافه می شود.

سپس بلوک (شامل بسیاری از تراکنش ها) بر خلاف روش اجماعی انتخاب شده توسط شبکه تأیید می شود.

از ویژگی های کلیدی یک شبکه با زنجیره بلوک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شفافیت
 • تغییرناپذیری
 • امنیت پیشرفته
 • تمرکززدایی
 • برگشت ناپذیر
 • شهرک های سریعتر

اگر علاقه مندید درباره نحوه کار بلاکچین بیشتر بدانید ، مقاله Blockchain for Beginners را بررسی کنید.

با نگاه به جلو ، یک بلاکچین را می توان در بسیاری از موارد استفاده و عمودی استفاده کرد. عمودی که عمدتا بر آن تأثیر می گذارد شامل امور مالی ، بانکی ، زنجیره تأمین ، تولید و سایر موارد است.

ما قبلا موارد جالب استفاده برای بلاکچین را مورد بررسی قرار داده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موارد استفاده ، مقالات ذکر شده را بررسی کنید.

 • استفاده از بلاکچین: لیست موارد استفاده از فناوری Blockchain 20+
 • موارد استفاده 12+ Blockchain عملی 2020

یک رویکرد غیرمتمرکز مزایای زیادی از جمله دارد


 • افزایش بهره وری با حذف انسان میانه و اتوماسیون
 • شفافیت بیشتر برای شبکه های عمومی
 • امنیت بهتر با استفاده از رمزنگاری
 • قابلیت ردیابی بهبود یافته با سوابق غیر قابل تغییر

بلاکچین یک راه حل برای همه چیز نیست

بسیار مهم است که درک کنیم بلاکچین ، حتی اگر بسیار امیدوار کننده باشد ، نمی تواند همه مشکلات موجود را حل کند.

این قرص جادویی نیست که هر صنعتی منتظر آن بود. در واقع ، بسیاری از افراد معتقدند که بلاکچین برای هیچ صنعتی در خارج از کشور آماده نیست. این می تواند تا حدی درست باشد زیرا بلاکچین باید بلوغ بیشتری داشته باشد ، قبل از اینکه واقعاً برای کسب و کارهایی که از فرآیندهای سنتی عبور می کنند مفید واقع شود.

بروس اشنایر ، یک تکنسین امنیتی در مدرسه هاروارد کندی فکر می کند که در حال حاضر نیازی به بلاکچین نیست. در این قطعه نظر, او سعی کرد استدلال خوبی در مورد چرایی بهتر بودن سیستم های فعلی ارائه دهد.

اما ، فکر می کنم کاملاً درست نیست. برخی از سیستم ها به Blockchain نیاز دارند. یک مثال کلیدی ، صنایع غذایی است. IBM با همکاری Walmart توانست 5 ماده غذایی را از اصل آنها ردیابی کند تا از قابلیت اطمینان ، اصالت و طراوت اطمینان حاصل کند. این نوع موارد استفاده ، بلاکچین را با ارزش تر از سایر فناوری های موجود معرفی می کند.

به طور خلاصه ، بلاکچین برای اطمینان بیشتر و کارآیی بیشتر امور حیاتی است. با این حال ، بلاکچین هنوز باید بلوغ بیشتری پیدا کند قبل از اینکه بتواند تقریباً روی هر مشکلی وجود داشته باشد.

سالاتی برای پرسیدن اینکه بدانید چه موقع از بلاکچین استفاده کنید

چه موقع باید از بلاکچین استفاده کرد

اگر شما از آن دسته مشاغل هستید که به دنبال پول نقد در بلاکچین اولیه هستید ، پس باید دقیقاً بدانید چه موقع از بلاکچین استفاده کنید.

بیایید س questionsالاتی را که باید بپرسید چه زمانی می دانید چه زمانی از بلاکچین استفاده کنید ، بررسی کنیم.

آیا برای مورد استفاده خود به تغییر ناپذیری نیاز دارید؟?

این س willال به شما کمک می کند بفهمید آیا می توانید از ویژگی تغییرناپذیری ارائه شده توسط بلاکچین بهره ببرید. پس از ثبت داده ها قابل حذف یا تغییر نیستند. به طور خلاصه ، سوابق تاریخی حتی وقتی راهی برای به روزرسانی یک مقدار جدید وجود دارد ، یکسان باقی می مانند. اگر نیازی به تغییرناپذیری ندارید ، در آنجا ممکن است بخواهید به دنبال راه حل های بهتر باشید که بتوانید به طور مکرر داده ها را به روز کنید.

آیا شرایطی وجود دارد که شما نیاز به اصلاح یک اشتباه یا حذف یک سابقه دارید?

همانطور که قبلاً اشاره کردیم بلاکچین تغییرناپذیری را ارائه می دهد زیرا فقط به ضمیمه است. اما ، اگر کسب و کار شما برای رفع یا ضبط اشتباهاتی نیاز به رفع اشکال دارد ، ممکن است بلاکچین راه حل درستی نباشد. کل سناریو را می توان با متن GDPR که بیان می کند همه حق دارند فراموش شوند ، درک کرد. این مسئله آن را برای یک راه حل مبتنی بر بلاکچین به چالش می کشد و نیاز به یک راه حل کامل دارد.

آیا می خواهید مشکلی را در سازمان خود حل کنید یا چندین سازمان یا نهاد در آن حضور دارند?

بلاکچین یک راه حل ایده آل نیست زیرا اعتماد در داخل یک سازمان واحد ایجاد شده است در صورتی که می خواهید بلاکچین را در سازمان خود پیاده کنید. اگر اعتماد در سازمان وجود نداشته باشد ، بلاکچین می تواند یک راه حل عملی باشد ، اما این به سختی اتفاق می افتد.

آیا چندین نهاد به یکدیگر اعتماد دارند?

اگر چندین نهاد وجود داشته باشد بلاکچین یک راه حل ایده آل است. با این حال ، اگر اعتماد قبلاً بین آن نهادها ایجاد شده باشد ، بلاکچین را می توان اجرا کرد ، پس اجرای بلاکچین می تواند زائد باشد و نیازی به آن نیست! اگر اعتماد کم باشد ، بلاکچین می تواند این مشکل را حل کند!

آیا شما نیاز به شفافیت دارید?

شفافیت ممکن است در مکانهایی که نیاز به ردیابی اطلاعات است لازم باشد. اگر تجارت شما از سرویس های خارجی حسابرسی می شود ، بلاکچین برای درخواست بیش از حد است. با این حال ، اگر به یک سیستم شفاف نیاز باشد تا هر ذینفع بتواند تراکنش ها و اطلاعات ذخیره شده / به اشتراک گذاشته شده توسط سیستم عامل را بررسی کند ، پس بلاکچین مناسب است!

آیا شما باید بدانید که معاملات جعلی است یا به خطر می افتد?

از آنجایی که بلاکچین شفافیت را در سطح خصوصی و دولتی ارائه می دهد ، می تواند گزینه خوبی برای مشاغلی باشد که می خواهند اطلاعاتی در مورد امن بودن معاملات انجام دهند یا نه. در برخی مشاغل خاص ، مهم است که از شرایط معامله مطلع شوید و از آنجاست که بلاکچین وارد بازار می شود و راه حل لازم را ارائه می دهد. به عنوان مثال ، اگر تجارت شما با غذا سرو کار دارد ، پس می توانید از زنجیره بلوک برای ردیابی زنجیره تأمین استفاده کنید.

به این ترتیب می توانید یاد بگیرید که آیا مشکلی از جمله تعویض بسته ها پیش آمده یا بسته مناسب مصرف نیست. در هر دو حالت ، یک سیستم شفاف به شما کمک می کند تا بر مشکل غلبه کنید.

سیستم توزیع شده چقدر در کل صحنه متناسب است?

قبل از شروع استفاده از بلاکچین ، باید مزایا و معایب شبکه های توزیع شده را بدانید. این ضروری است زیرا بلاکچین یک فناوری دفتر توزیع شده است. همچنین ، اجرای توزیع شده در جیب آسان نیست. به همین دلیل شما باید بررسی کنید که آیا مزایای آن بیشتر از هزینه های مرتبط با آن است. اگر چنین شد ، ممکن است گزینه خوبی برای ادامه کار باشد.

آیا الزامات عملکردی وجود دارد؟ در این صورت ، آیا بلاکچین شرایط لازم را دارد?

بلاکچین حتی اگر سریع باشد ، اما هنوز هم باید راه طولانی را طی کند تا بتواند راه حل های دیگر موجود را مطابقت دهد. بنابراین ، اگر تجارت شما به عملکرد متکی است ، بلاکچین گزینه خوبی نیست! برای اینکه بلاکچین شما قابل دوام باشد ، به تعداد زیادی گره نیاز دارید و این می تواند به معنای گران بودن آن از نظر محاسباتی در مقایسه با یک راه حل متمرکز سنتی باشد که به قدرت محاسباتی زیادی نیاز ندارد.

آیا دستگاه های محدود باید به عنوان گره در شبکه بلاکچین شرکت کنند?

همانطور که باید بدانید ، بلاکچین برای عملکرد عملکردی به چندین گره نیاز دارد. اگر گره های شما محدود است و هنوز هم نیاز به مشارکت دارند ، بلاکچین گزینه خوبی نیست. بلاکچین خصوصی مشکل را دور می زند.

آیا سازگاری معماری بین بلاکچین و برنامه طراح وجود دارد?

در آخر ، سعی کنید بپرسید که آیا برنامه شما با مدل غیر متمرکز بلاکچین سازگار است؟ اگر طراحی معماری متناسب نیست ، خوب است که به دنبال راه حل دیگری باشید.

زمان استفاده از بلاکچین / چه زمانی عدم استفاده از درخت تصمیم بلاکچین

عالی! شما ده سوال را مرور کرده اید ، اما هنوز مطمئن نیستید که آیا به راه حل بلاکچین برای تجارت خود نیاز دارید؟ برای حل مشکل خود به روش بهتر ، بیایید از یک درخت تصمیم استفاده کنیم که به شما کمک می کند در مورد استفاده از بلاکچین تصمیم بگیرید.

1. آیا می خواهید کارگزاران و واسطه ها را حذف کنید?

 • اگر بله – سپس ادامه مطلب را بخوانید و به مرحله بعدی ادامه دهید
 • اگر خیر – پس از بلاکچین استفاده نکنید

اولین چیزی که باید درک کنید زمینه تجارت است. آیا به واسطه ها یا کارگزاران سیستم خود نیاز دارید یا حذف آنها به شما در حل یک مشکل مهم تجاری کمک می کند؟ در این صورت ، شما به زنجیره بلوک نیاز دارید. راه حل های بانکی برای بهبود روند کار خود با حذف واسطه ها و امکان انتقال ایمن تر و سریعتر نقل و انتقالات ، به فناوری دفتر توزیع شده مانند CORDA متکی هستند.

2. آیا شما با دارایی های دیجیتال کار می کنید?

 • اگر بله – سپس ادامه مطلب را بخوانید و به مرحله بعدی ادامه دهید
 • اگر خیر – پس از بلاکچین استفاده نکنید

بلاکچین یک راه حل ایده آل برای فرآیندهایی است که دارایی های بومی دیجیتال دارند. این به معنای دارایی های عادی است که می توانند دیجیتالی شوند. یک فرایند ساده و سرراست وجود دارد که در آن یک نسخه دیجیتالی از نمایش فیزیکی با تمام جزئیات لازم ایجاد می شود. به عنوان مثال ، املاک و مستغلات را می توان با ذخیره تمام اطلاعات حیاتی دیجیتالی کرد.

3. آیا شما قادر به ایجاد یک پرونده معتبر و دائمی از دارایی های دیجیتال هستید?

 • اگر بله – سپس ادامه مطلب را بخوانید و به مرحله بعدی ادامه دهید
 • اگر خیر – پس از بلاکچین استفاده نکنید

مورد بعدی که باید بررسی کنید آیا می توانید یک دارایی دیجیتال دائمی و معتبر ایجاد کنید. این یکی از مراحل مهم هنگام انتقال از یک روند سنتی به بلاکچین است. برای شروع کل فرآیند باید منبع اعتماد مناسبی داشته باشید. همچنین ، اگر چندین منبع داشته باشید ، این کار نمی کند زیرا می تواند با ایجاد ضبط دیجیتال تضاد ایجاد کند. همه طرفین باید مسئولیت ایجاد دارایی های دیجیتالی را به عهده بگیرند.

4- آیا تجارت شما به معاملات با عملکرد بالا نیاز دارد?

 • اگر بله – این احتمال وجود دارد که راه حل های بلاکچین بتوانند آن را کنار بگذارند ، اما در حال حاضر نمی توانند.

 • اگر خیر – سپس به مرحله بعدی بروید.

همه مشاغل به طور یکسان ایجاد نمی شوند زیرا برخی مشاغل به راه حل هایی سریع و سریع نیاز دارند و می توانند میلیون ها معامله را انجام دهند. اگر تجارت شما نیز به سرعت نیاز دارد ، ممکن است بلاکچین برای شما مناسب نباشد. بلاکچین ها سریع هستند اما در مورد برخی الزامات می توانند محدودیتی ایجاد کنند. در حال حاضر پیشرفت هایی در فناوری بلاکچین وجود دارد که قصد دارد این مشکل را برطرف کند و شما ممکن است راه حل های سفارشی بیشتری را ببینید که سریع و قادر به کنار آمدن با تقاضا هستند..

5- آیا می خواهید داده های غیر معاملاتی را به مقدار زیاد ذخیره کنید?

 • اگر بله – پس این احتمال وجود دارد که راه حل های بلاکچین بتوانند آن را کنار بگذارند ، اما در حال حاضر نمی توانند.

 • اگر نه – سپس به مرحله بعدی بروید

بلاکچین در هنگام ذخیره سازی داده های غیر کششی به مقدار زیاد ، یک راه حل شگفت انگیز نیست. اگر تجارت شما به آنها نیاز دارد ، پس همیشه بهتر است از راه حل دیگری استفاده کنید. اما ، این می تواند برای موارد خاص استفاده نادیده گرفته شود که استفاده از بلاکچین برای کل اکوسیستم حیاتی است.

6. آیا لازم است به یک حزب معتمد اعتماد کنید?

 • اگر بله – برخی از راه حل های بلاکچین می توانند این ویژگی را به شما ارائه دهند اما به کار اضافی نیاز دارد

 • اگر نه – سپس به مرحله بعدی بروید

بسیاری از مشاغل خارج از کشور وجود دارند که بدون شخص مورد اعتماد کار نمی کنند. اگر چنین باشد ، پیاده سازی و استفاده از بلاکچین می تواند سال سختی باشد. از آنجایی که بلاکچین امکان تغییر داده ها را ندارد ، مدیریت شبکه مبتنی بر مقررات سخت می شود. به عبارت ساده ، در هنگام استقرار یک پروژه بلاکچین ، ضروری است که تنظیم کننده ها نیز وجود داشته باشند. با این کار اطمینان حاصل می شود که حتی در هنگام استفاده از پیشرفته ترین فناوری بلاکچین نیز انطباق و قوانین حفظ می شود.

7. آیا به دنبال مدیریت مبادله ارزش یا روابط قراردادی هستید?

 • اگر بله – سپس ادامه مطلب را بخوانید و به مرحله بعدی ادامه دهید
 • اگر خیر – برخی از راه حل های بلاکچین می توانند این ویژگی را به شما ارائه دهند اما به کار اضافی نیاز دارد

بیشتر اینکه ، اگر شغل شما در مدیریت روابط قراردادی یا مبادله ارزش نیست ، در آن صورت استفاده از بلاکچین زیاد نیست. به همین دلیل است که یک کسب و کار با استفاده از بلاکچین برای بهبود ارزش کسب و کار و کاهش هزینه ها باید سعی کند معاملات مربوط به دارایی های دیجیتال را مدیریت کند.

8. آیا به دسترسی نوشتن مشترک نیاز دارید?

 • اگر بله – سپس ادامه مطلب را بخوانید و به مرحله بعدی ادامه دهید
 • اگر خیر – پس نیازی به بلاکچین ندارید

اکنون ، شما باید بررسی کنید که آیا نیاز دارید دسترسی نوشتن را به اشتراک بگذارید یا خیر؟ به عبارت ساده ، به این معنی است که شما باید بررسی کنید که آیا اعضای دیگر نیاز به نوشتن دسترسی به بلاکچین دارند یا خیر. اگر چنین کنند ، پس بهتر است از بلاکچین استفاده نکنید و به دنبال یک راه حل جایگزین باشید.

9. آیا بین مشارکت کنندگان اعتماد وجود دارد?

 • اگر بله – پس برخی از راه حل های بلاکچین می توانند این ویژگی را به شما ارائه دهند اما به کار اضافی نیاز دارد

 • اگر نه – سپس به مرحله بعدی بروید

بلاکچین بستری را ارائه می دهد که در آن معاملات با اعتماد کم یا بدون اعتماد انجام می شود. اگر نهادهایی که تجارت با آنها سر و کار دارد از قبل مورد اعتماد هستند ، استفاده از بلاکچین دیگر فایده ای ندارد.

10. آیا می خواهید قابلیت کنترل داشته باشید?

 • اگر بله – پس باید بلاکچین خصوصی / مجاز را انتخاب کنید

 • اگر نه – سپس به مرحله بعدی بروید

شبکه مجاز / خصوصی قابلیت کنترل را ارائه می دهد. شبکه مجاز به شما کمک می کند قوانینی برای توزیع ، تعامل و موارد دیگر تعیین کنید!

11. آیا برای عمومی بودن نیاز به معاملات بلاکچین دارید?

 • اگر بله – پس به دنبال راه حل های عمومی بلاکچین باشید

 • اگر خیر ، باید بلاکچین خصوصی را انتخاب کنید

در آخر ، شما باید بررسی کنید که آیا معاملات شما باید عمومی باشد یا خیر. اگر معاملات شما می تواند عمومی باشد ، بلاکچین عمومی را انتخاب کنید. در غیر این صورت ، بلاکچین خصوصی برای شما مفید خواهد بود!

به طور خلاصه ، شما نیاز به استفاده از بلاکچین دارید که به موارد زیر نیاز دارید:

 • روابط دیجیتالی را مدیریت و ایمن کنید
 • استفاده مناسب از شبکه غیرمتمرکز
 • عدم اعتماد در میان احزاب اکوسیستم
 • دیگر نیازی به واسطه نیست
 • معاملات امن را در بین چندین شریک ثبت کنید
 • داده ها ثابت نیستند و باید آنها را به درستی ردیابی کنید

چه زمانی از بلاکچین استفاده نکنید?

تا کنون ، ما در مورد سالاتی بحث کردیم که شما باید هنگام استفاده از بلاکچین بپرسید. آنها به طور غیرمستقیم به این سوال پاسخ دادند که چه زمانی نباید از بلاکچین استفاده کرد. برای اطمینان از اینکه گیج نمی شوید ، بیایید در زیر سناریوها یا شرایطی را که نباید از بلاکچین استفاده کنید ، لیست کنیم. همچنین می توانید این را به عنوان خلاصه ای از نکات فوق تصور کنید.

 • اگر فرآیند شامل داده های محرمانه است ، از بلاکچین استفاده نکنید
 • هنگامی که برای ذخیره یا جمع آوری داده ها نیاز به استفاده از خدمات خارجی دارید
 • در مواردی که قوانین معاملات به طور مکرر تغییر می کنند از بلاکچین استفاده نکنید
 • هنگامی که مقدار زیادی ذخیره اطلاعات استاتیک وجود دارد
 • هنگامی که شما نیاز به معاملات سریع دارید

نتیجه

این ما را به انتهای مقاله می رساند ، جایی که ما در مورد زمان استفاده از بلاکچین و زمان عدم استفاده از بلاکچین بحث کردیم. این سوالات همچنین به ما اشاره می کنند که بلاکچین چه زمانی جریان اصلی پیدا می کند. در حال حاضر ، باید منتظر بمانیم زیرا بلاکچین قبل از بلوغ هنوز به زمان زیادی نیاز دارد.

نظر شما در مورد آن چیست؟ نظر خود را در زیر وارد کنید و به ما اطلاع دهید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector